Diep ontroerde vorstin in Buurkerk W. mê - i Koningin bezocht in Utrecht en Woerden gewonden der ramp HET WEER Vierjarenplan voor de civiele verdediging m Partijen scherp tegenover elkaar inzake gespreksvoorwaarden Molotov nog in Moskou Brits medicament voor Russische natuurkundige Een aantal noodwetten staat op stapel tó'MORRIS "(eforeijou êuy! Spaans-Nederlands gesprek over sociale verzekeringen Drie doden in het verkeer Brugge neemt het zekere voor het onzekere Nieuw Indonesisch bataljon voor UNO HET GESCHIL OVER NIEUW-GUINEA Soekarno vestigt op Celebes „voor lopig bestuurover Nieuw-Guinea 47e JAARGANG NUMMER 56 WOENSDAG 10 JANUARI 1962 Kantóor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c, p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije mm Mond- en klauwzeer In de krant van lieden: Stormachtig SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan m in* Stemming op N.'Guinea Militaire voorbereidingen IJmuider Courant Koningin Juliana, die gisteravond tegen zeven uur per vliegtuig uit Oos tenrijk in ons land was teruggekeerd, heeft vanmorgen de Buurkerk in Utrecht bezocht, waar de slachtoffers van de treinramp stonden opgebaard. Zij schreed, zichtbaar geschokt, langs de meer dan tachtig blank-eiken kisten. Zij sprak met de ouders van een bij de ramp omgekomen 20-jarig Rotterdams meisje en met degenen, die gisteren in de Buur kerk de eindeloze stoet nabestaanden hebben bijgestaan. Van de ramp zelf was de Koningin vol ledig op de hoogte. Voor zover zij al niet maandag wist wat er gebeurd is, is zij gisteravond na haar aankomst in Neder land op de hoogte gebracht. Vandaag heeft zij behalve de Utrechtse Buurkerk ook Harmeien, het Woerdense ziekenhuis en vier Utrechtse ziekenhuizen bezocht. Koningin Juliana werd bij haar bezoek aan de Buurkerk begeleid door ir. J. Loh- mann, president van de Nederlandse Spoorwegen, mr. W. H. Overbeek, officier van Justitie, onder wiens verantwoorde lijkheid de identificatie van de slachtof fers is gebeurd, en prof. dr. H. W. Obbink, president-kerkvoogd van de Hervormde Gemeente in Utrecht. Ook de Commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Ph. W. graaf van Lynden van San- denburg, en burgemeester De Ranitz ver gezelden haar bij haar rondgang door de kerk. Een tuil witte seringen was op de stenen vloer in het midden geplaatst. Op het enige wit-gelakte kistje, dat met. het stoffelijk overschot van een klein meisje, lagen witte anjers. De Koningin sprak in de zij-galerij met Koningin Juliana bij het verlaten van de Buur kerk te Utrecht waar de slachtoffers van de treinramp liggen opgebaard. Naast de Koningin de bur gemeester van Utrecht, achter hem de president-directeur van de Spoorwe gen ir. J. Lohmann. (Van onze correspondent) LONDEN Twee zendingen van een ge heel nieuw en uiterst zeldzaam Brits ge neesmiddel werden maandag en dinsdag van Londen naar Moskou gevlogen om net leven te redden van de Russische wis- en natuurkundige, prof. Landau, die bij een auto-ongeluk ernstig werd gewond. De Britse atoomgeleerde, sir John Crockcroft, kreeg van een bevriende Russische hoog leraar het verzoek om het geneesmiddel onmiddellijk op te sturen. Kort na aan komst in Moskou werd dit aan de nog steeds bewusteloze patiënt toegediend. Het aantal met mond- en klauwzeer bé- mette veehouderijbedrijven in ons land oedraagt thans 237. Dat betekent een uit-J breiding met 30 sinds vrijdag j.l. De mees te nieuwe gevallen deden zich voor in Overijsel. XVeerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Buitenlands nieuws3 Op dé Praatstoel 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad. én omgeving 4, 5 Langs sluizen en havens5 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Tot krachtig of stormachtig en aan de kust tot storm aanwakkerende zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapportén op pagina twee. vertegenwoordigers van de instanties, die gisteren in de Buurkerk de nabestaanden hebben bijgestaan. Daartoe behoorden dr. C. J. van Endt, pastoor H. Th. Metz en prof. J. C. Brandts Corstius als vertegen woordigers van verschillende geestelijke stromingen, en met vertegenwooi-digers van het Leger des Heils en van de rijks politie. Kennelijk geschokt was koningin Julia na toen zij van de politie vernam dat de wettelijke identificatie eiste dat de fami lieleden werden geconfronteerd met de stoffelijke resten. Toen na haar bezoek aan de Buurkerk de Koningin naar Woerden vertrok, wacht ten op het kerkplein al de eerste rouw- auto's om de stoffelijke overschotten, die inmiddels voor teraardebestelling zijn vrij gegeven, naar de laatste rustplaatsen te vervoeren. Dit transport zou de hele dag duren. In Woerden In het ziekenhuis „Ope Dei" in Woer den, waar nog negentien overlevenden worden verpleegd, heeft de Koningin vier afdelingen bezocht. Ze onderhield zich ge ruime tijd met de gewonden, die haar het trieste verhaal van deze ramp deden. Be wogen drukte de Koningin de handen van hen die daartoe in staat waren. Ontroerd ook dankte zij de grote schare werkers, doktoren en religieuzen die uren achter een hulp en troost hebben gebracht op deze rampdag. Lang stond de vorstin zwijgend in de kapel, waar vier doden lagen opgebaard. Toen zij in de recreatiezaal temidden van de werkers van het eerste uur stond, zocht ze naar woorden om te laten blijken, hoe zeer ze getroffen was door hetgeen deze mensen hebben gedaan. Drie burgemees ters, die van Woerden, Kamerik en Har- melen, hebben de vorstin ingelicht over de reddingswerkzaamheden. Na haar bezoek aan Woerden vertrok de vorstin naar het militair hospitaal „Oog in Al" in Utrecht. (Van onze parlementaire redacteur) Er ontspon zich gisteravond in de Twee de Kamer een nogal felle woordenstrijd tussen de heren Moorman (K.V.P.) en Lankhorst (P.S.P.) over de noodzaak van de civiele verdediging. De heer Lankhorst bediende zich van termen, die naar zijn mening de heer Moorman, gepensioneerd vice-admiraal, wel zeer goed in het ge hoor moesten liggen: „De P.S.P. vaart een vaste koers" en „Voorkomen is be ter dan genezen". De afgevaardigde van de P.S.P. twijfelde aan de mogelijkheid van èen civiele verdediging. De heer Moorman twijfelde daar echter niet aan. „Wanneer het mogelijk is miljoenen men sen te beschermen tegen de gevaren van radio-actieve neerslag, zijn de heer Lank horst en zijn partij er dan van overtuigd dat er géén civiele verdediging moet zijn die deze levens kan redden?" vroeg de heer Moorman. Als de P.S.P. een der gelijk standpunt huldigt, vond de heer Moorman dat misdadig. De minister van Algemene Zaken, prof. De Quay, die deze principiële strijd, ge voerd bij de behandeling van de begro ting van zijn departement, met belang stelling volgde, bracht het verschil van inzicht tot nuchtere proporties terug, toen hij zei, dat de P.S.P. zich gericht heeft op een theoretische beschouwing van het probleem. Hij achtte het onjuist, de ci viele verdediging principieel af te wijzen. PROF. DE QUAY zei tot de sprekers van vorige week donderdag de heren Wierda (P.v.d.A.), Couzy (V.V.D.), Lank horst (P.S.P.), Moorman (K.V.P.) en Ver kerk (A.R.) dat als uitgangspunt voor een onverhoopte evacuatie er geen auto matische en preventieve, doch uitsluitend een gedeeltelijke evacuatie mogelijk zou blijken. Dit is ook het uitgangspunt van de NAVO. De evacuatie, en overigens ook het probleem van de aan te leggen schuil plaatsen, zullen bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken na der kunnen worden beschouwd. De voorbereidingen van de decentra lisatie van het bestuur, die in een nood situatie wenselijk zal blijken, verkeren reeds in een vergevorderd stadium, voor al op provinciaal niveau. Wat de gemeen ten betreft is men echter nog niet zo ver, zei prof. De Quay. De bouw van noodzetels voor provin ciale besturen zal voor drie kwart ge deelte door het rijk worden betaald. De ze verblijven zullen bescherming bieden tegen radio-actieve neerslag. Ook zijn nood- zetels voor de Rijksoverheid ontworpen. De heer Wierda, (P.v.d.A.) die tij dens de replieken had gezegd, dat hij een beginsel wet wenselijk acht als er geen Oorlogswet komt, vernam van prof. De Quay, dat de regering inderdaad van oor deel is dat de oorlogswet spoedig tot stand moet komen. In deze wet zal de verhou ding tussen burgerlijk en militair gezag moeten worden vastgelegd. Omdat Surina me en de Nederlandse Antillen niet direct behoefte gevoelen aan deze rijkswet, over weegt de regering het ontwerp gereed te maken voor zover het op Nederland betrekking heeft. In dit parlementaire jaar zou het ontwerp dan uitsluitend in Neder land kunnen worden ingediend. Minister De Quay had nog enkele andere wetsontwerpen achter de hand. Een ontwerp voor een rijkswet-scheepvaart noodwet is gereed en reeds ter beoorde ling aan de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen gezonden. Er ko men verder een ontwerp Vaarplichtwet (rijkswet) en een ontwerp Havenwet. Dit laatste hoopt de minister nog dit jaar in te dienen. De heer Couzy (V.V.D.), die een nade re specificatie van de kosten van dé ci viele verdediging, verdeeld over de depar tementen, wilde, zal deze niet krijgen Volgens prof. De Quay belet de geheim houding dit. De minister hoopte dat het vierjarenplan voor de civiele verdediging snel en goed wordt uitgevoerd door over heid en bevolking in goede samenwerking. Wat de bevolking betreft: deze moet op eenvoudige en duidelijke wijze worden voorgelicht. Voorkoming van defaitisme moet hierbij het uitgangspunt zijn, aldus de minister. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 MOSKOU (Reuter, AP) Het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de vroegere mi nister van buitenlandse zaken Molotov nog steeds in Moskou is en nog niet naar Wenen is vertrokken om zijn functie van Russisch vertegenwoordiger bij de inter nationale commissie voor atoomenergie weer op te nemen. „Hij had zaterdag per trein moeten vertrekken. Hij heeft dit echter niet ge daan. Wij weten niet waarom," verklaar de een woordvoerder. Hij voegde hieraan toe dat hij niet wist of de 71-jarige Mo lotov ziek was en ook niet wanneer hij wel zou vertrekken. In gezaghebbende Weense kringen meent men dat Molotov morgen in Wenen terug zal zijn. Men verwacht dat hij per auto of trein uit Bratislava zal komen. Molotovs woning in de Wohllebengasse in Wenen zou in de afgelopen paar dagen zijn op geknapt. Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft minister Veldkamp gisteren de eerste vergadering geopend van Spaanse en Nederlandse vertegen woordigers over een te sluiten wederke righeidsverdrag inzake de sociale verze kering. Dr. Veldkamp sprak er zijn vreugde over uit, dat de Spaanse ambassadeur in Nederland, de hertog De Baena, het voorzitterschap van de Spaanse delegatie persoonlijk op zich heeft willen nemen. Hij zag er een bewijs in van het grote belang dat van Spaanse zijde aan de be sprekingen wordt gehecht. Het feit, dat zes conventies van Genève inzake sociale zekerheid reeds door Ne derland en ook door Spanje geratificeerd zijn, betekent dat er op dit terrein reeds een eerste vorm van samenwerking tus sen beide landen bestaat. Dr. Veldkamp achtte de internationale samenwerking in het na-oorlogse Europa onontbeerlijker dan ooit. Een verdrag met Spanje betreffende de sociale zekerheid ontbreekt tot nu toe. Nu in het kader van de Spaans- Nederlandse overeenkomst inzake het aan trekken van Spaanse arbeiders reeds meer dan 1600 Spanjaarden in Nederland wer ken, wordt het steeds noodzakelijker de> ze lacune op te vullen, aldus minister Veldkamp. Ella Wheeler Wilcox: Vriendschap vergeeft alles, behalve lafheid tegenover de vriendschap. Bij Ahaus in Duitsland is de 33-jarige textieltechnicus E. J. H. Siegel uit Almelo bij het uitwijken voor een wielrijder met zijn auto tegen een boom gereden en zo ernstig gewond geraakt dat hij korte tijd later is overleden. In Almelo is de 72-jarige G. J. Pedde- mors door een auto aangereden, toen hij met de fiets aan de hand de weg over stak. Hij kwam met het hoofd tegen een paaltje en is hij op de plaats van het on geval overleden. Op een kruispunt in Nistelrode is de 41- jarige J. A. van de W. uit Heesch met zijn bromfiets in botsing gekomen met een auto uit een militaire colonne. Het slachtoffer, vader van negen kinderen, is in het ziekenhuis overleden. BRUSSEL (ANP) Het gemeentebe stuur van Brugge heeft besloten af te zien van het experiment om een vissersvaar tuig naar de Britse territoriale wateren te sturen om daar te vissen. In de gemeen teraad was deze gedachte geopperd om na te gaan, of een eeuwenoud privilege, verleend aan de Brugse vissers, nog rechts kracht heeft. Na een afwijzend advies van de Britse ambassade in Brussel en een waarschu wing van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben de vroede vade ren van Brugge besloten de voorkeur te gevan aan het bewandelen van de diplo matieke weg. NEW YORK (Reuter) Indonesië zal een nieuw bataljon van ruim 1.000 man vormen, dat eventueel onder de vlag van de volkerenorganisatie in Kongo zal dienst doen, zo is gisteren van UNO-zijde in New York vernomen. 4% W' In een vandaag door de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties ge publiceerd communiqué wordt gezegd, dat Indonesië nog bereid is met Neder land te onderhandelen, maar alleen als Nederland erkent dat de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Gui nea aan Indonesië de basis zal vormen van de onderhandelingen. Het communiqué zegt, dat voor onder handelingen met de Nederlanders van te voren waarborgen voor welslagen noodza kelijk zijn, omdat Nederland reeds drie akkoorden met Indonesië gebroken heeft (Linggadjati (1947), Renville (1948) en de Ronde Tafelconferentie in Den Haag (1949). „Indien Indonesië internationale bijstand en samenwerking ontzegd worden om zijn grondgebied met vreedzame middelen te ontdoen van de laatste rest van de kolo niale heerschappij, dan zal Indonesië geen andere mogelijkheid overblijven dan het be reiken van dit nationale doel met de eigen militaire macht", aldus de verklaring. Een Nederlandse woordvoerder heeft verklaard, dat de door Indonesië gestelde voorwaarde niet verenigbaar is met het begrip „onderhandelen". Het Nederlandse aanbod om te onderhandelen zonder prea labele voorwaarden is nog altijd van kracht en men kan slechts hopen dat In donesië zijn starre houding zal wijzigen, zei hij. Indonesische zegslieden hebben gisteren eveneens meegedeeld, dat, als diploma tieke stappen dit rechtvaardigen, Indone sië niet afkerig zal zijn van stappen door de secretaris-generaal van de V.N. te ne men, om Nederland en Indonesië bij el kaar te brengen voor het voeren van be sprekingen. Mocht dit blijken niet moge lijk te zijn dan zal Indonesië er mogelijk voorstander van zijn dat Oe Thant Thai land en de Philippijnen in de besprekin gen betrekt. Deze twee landen genieten de voorkeur omdat zij beschouwd worden als belanghebbende partijen in het geschil. De Amerikaanse ambassadeur in Indone sië, Jones, heeft gisteren een onderhoud van een uur gehad met president Soekar no, tijdens hetwelk zij hebben gesproken over het streven, om op diplomatiek ter rein een vreedzame regeling te bereiken in de kwestie-Nieuw-Guinea. De voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, mr. Sollewijn Gelpke, heeft verklaard dat naar zijn overtuiging de Nederlandse re gering vastbesloten is om niet te zwich ten voor bedreigingen in het geschil met Indonesië. Hij was ervan overtuigd, dat Nederland elk Indonesisch gewelddadig op treden in Nieuw-Guinea met geweld zal beantwoorden. Op Zuid-Celebes, de springplank voor een mogelijke Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea, zijn Indo nesische militairen in gereedheid gebracht. (Telefoto) Inmiddels gaat Indonesië voort met mi litaire stappen die tot doel hebben de po sitie in Oost-Indonesië te versterken. Het personeel van het vierde maritieme dis trict met basis Soerabaja is in de kazer nes geconsigneerd. Kleine schepen van de vloot, die normaal gestationeerd zijn in Soerabaja zijn reeds in de wateren van Oost-Indonesië. Een voormalige Nederlandse officier der mariniers heeft zich dinsdag in Djakarta opgegeven als vrijwilliger voor het Indo nesische leger. Het is de 35-jarige direc teur van een zuivelboerderij en -fabriek in Djakarta, J. van der Lugt. Hij is in 1945 in Indonesië aangekomen als luite nant bij de mariniers. Sinds 1949 woont hij in Indonesië. Hij verklaarde geen staatsburgerschap te hebben. In Djakarta is vandaag bekendgemaakt dat in Makassar op Zuid-Celebes voorlo pige regeringskantoren voor westelijk Nieuw-Guinea zijn geopend. Volgens de bekendmaking zal het personeel van deze kantoren de gouverneur assisteren die zich, volgens president Soekarno, reeds in Nieuw-Guinea bevindt. Brigade-Generaal Soeharto, de comman dant van het „bevrijdingsleger", zal spoe dig zijn hoofdkwartier op Makassar vesti gen. In het gebied dat door Soekarno als „springplank" voor de aanval is aangewe zen blijven infanterieversterkingen binnen stromen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1