Spoorwegen gaan schade vergoeden aan gewonden en nabestaanden AGENDA VERDIEN 24 CT OPELK DUBBELGROOT PAK Rode Kruis in Utrecht werd niet gewaarschuwd Treinverkeer bij Harmeien weer normaal Zuivelindustrie slachtoffer van landbouwpolitiek Reacties op de uitlating van commandant Mevrouw J. A. Prinsen- de Jong overleden KLM negeert Eelde als uitwijkhaven Storm op komst T WOENSDAG 10 JANUARI 1962 In Tweede Kamer Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Na vijf jaar aangehouden Sinds vanmorgen wordt weer met volle snelheid gereden Voorzitter Prodnktschap: de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist Ouder-Amstel wil niet opgaan in nieuwe rand gemeente Bijlmermeer Dubbelgroo* Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal Burg. van Groningen: Zware eis tegen chauffeur die soldaat doodreed en er daarna vandoor ging s Mogelijk nog deze week, maar anders in elk geval volgende week, zullen de Nederlandse Spoorwegen contact op nemen met de familieleden van de slachtoffers en gewonden, om een begin te maken met rle regeling van de finan ciële gevolgen van de treinramp bij Har- melen. Een globale schatting van het bedrag, dat daarmede gemoeid kan zijn, levert zes a zeven miljoen gulden op. De spoorwegen erkennen volledig hun aansprakelijkheid in dit opzicht, zoals ir. Lohmann, president van de N.S., al kort na het ongeval nadrukkelijk heeft ge zegd. Bij de juridische afdeling zijn al de nodige voorbereidingen getroffen. De spoorwegen erkennen, naast hun ju ridische aansprakelijkheid, ook hun more le aansprakelijkheid. Er kunnen voorschot ten worden gegeven, zodat in geen geval gezinnen in directe financiële moeilijkhe den behoeven te komen door het wegval len van inkomsten en door extra uitga ven, die met het ongeluk verband houden. Voor de gewonden worden alle kosten, die nodig zijn voor genezing, eventuele reva lidatie en kunstmiddelen, vergoed, even als vervoerskosten voor familieleden, loon derving en dergelijke."Ook hebben zij in beginsel recht op smartegeld. Uitgangspunt bij het bepalen van de vergoeding, die de spoorwegen uitkeren aan de achtergebleven gezinnen, is het weggevallen consumptieve inkomen. Norm is het bedrag, dat in een gezin besteed werd en dus ook in de toekomst be steed moet kunnen worden aan het le vensonderhoud. Pensioenaanspraken wor den in eerste instantie afgetrokken, omdat zij anders dubbel betaald zouden worden. De pensioenverzekeraar zal zich waar schijnlijk op zijn beurt tot de spoorwegen wenden en van hen het pensioen terugvor deren. Over het algemeen geeft N.S. de voor keur aan jaarlijkse uitkeringen boven uit keringen ineens, waarbij dan verder ge streefd wordt naar een zekere waardevast heid door de uitkering te koppelen aan een index, bij voorbeeld van de N.S.-pen sioenen of van de A.O.W.-uitkering. De uitkeringen komen maar voor een klein deel voor rekening van het fonds, dat de spoorwegen voor deze soort risico's ge vormd hebben. Het grootste deel valt on der de verzekering, die de N.S. bij een aantal verzekeringsmaatschappijen heeft lopen. Herdenking Duizenden mensen hebben gisteravond in Utrecht in drie samenkomsten de slacht offers van de spoorwegramp bij Harmeien herdacht. Onder hen waren ministers, bis schoppen. burgemeesters en militaire auto riteiten. Samen met de anderen getuigden zij van hun diep medeleven. Ongeveer 1500 mensen woonden in de Domkerk een in terkerkelijke gebedssamenkomst bij. De Koningin liet zich hierbij vertegenwoordi gen door haar Kamerheer in buitengewo ne dienst, J. H. E. Baron van Nagell. Minister Korthals was er namens de re gering en de directeur van de Nederlandse Spoorwegen, drs. D. J. Wansink, was even eens aanwezig. Dr. J. M. van Minnen, gereformeerd pre dikant te Utrecht hield naar aanleiding van de eerste versregel van psalm 130, „Uit diepten roep ik tot u, o Here", een toe spraak, waarin hij de nadruk legde op de diepten, die tal van mensen door de ramp zo wreed hebben leren kennen. Massaal klonken daarna de gebeden, geleid door ds. C. M. van Endt, hervormd predikant te Utrecht. Ook in de volle Sint Willibrorduskerk, waar de mensen zelfs buiten op de stoep stonden, werden de slachtoffers van de ramp bij Harmeien herdacht door het op dragen van een requiemmis door pastoor H. T. Mets. De aartsbisschop, kardinaal Alfrink, sprak een kort slotwoord. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mej. dr. Klompé, de president van de Neder landse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, de burgemeester van Harmeien, drs. J. G. C J. Timmermans, alsmede de president van de raad van commissarissen van de Ne derlandse Spoorwegen, prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen. In het Erasmushuis te Utrecht werd eveneens een korte bijeenkomst gehouden voor buitenkerkelijken, waar prof. dr. J. C. Brandt Cortius het woord voerde. Onder de vele aanwezigen waren ook de leden van het hoofdbestuur van het Hu manistisch Verbond en de secretaris van de Nederlandse Spoorwegen, mr. T. R. Leopold. „Het Nederlandse volk in al zijn gele dingen gevoelt zich één met de nabestaan den der slachtoffers en met de gewonde overlevenden van de spoorwegramp en omringt hen allen met oprecht en innig medelijden." Deze woorden sprak de voor zitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kor- .tenhorst, gistermiddag aan het begin van de vergadering. Het betreft hier een na tionale ramp, zei hij. Aansluitend bij de betuigingen van deel neming van de Koningin, Prins Bemhard en de regering zei dr Kortenhorst, dat zijn woord niet anders dan sober en diep gevoeld kon zijn. „Onze bede stijgt om hoog, dat troost en sterkte het leed mo gen helpen lenigen." Namens de regering getuigde de minis ter-president. prof. De Quai, van zijn droe fenis. Ten slotte nam de Kamer enige ogenblikken stilte in acht. Uit vele landen zijn bij de regering en de directie van de N.S. betuigingen van deelneming ontvangen. President Kennedy heeft Koningin Juliana een telegram van deelneming met de treinramp doen toeko men. Ook Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België hebben uit Spanje een telegram gezonden aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, waarin zij hun deel neming betuigen met de treinramp. De Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers heeft in een telegram aan de voorzitter van de Tweede Kamer deelne ming met de ramp betuigd. De directie van de N.S. ontving voorts telegrammen van de Eerste Kamer, de Personeelsraad van de N.S., de K.A.B. Paus Joannes XXIII heeft gezegd te zul len bidden voor de slachtoffers van de treinramp bij Harmeien. De Paus heeft ook opdracht gegeven dat hulp wordt ge boden aan gezinnen die door het verlies van kostwinners in financiële moeilijkhe den komen. In een boodschap aan de apostolische nuntius in Den Haag verzoekt de Paus hem zijn medeleven te betuigen aan de Nederlandse autoriteiten en hen en de gezinnen van de slachtoffers van de treinramp zijn apostolische zegen te geven. Het jongste slachtoffer van de trein ramp blijkt de 4-jarige Bertje Sanders te zijn, die in Hilversum woonde en wiens ouders op Curasao vertoeven. De vader is kapitein op een tanker. Zijn moeder is ook aan boord. De ouders ontvingen de droeve tijding per radio. Het schip is gisteravond de haven van Willemstad bin nengelopen. Mevrouw Sanders zal per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Het stoffelijk overschot van hét jonge tje werd langs de spoorbaan aangetroffen. Het staat nu vast dat 9 inwoners van Hilversum bij de ramp zijn omgekomen. Zoekgeraakt Er is gisteren op verzoek van de Britse ambassade in ons land gezocht naar me vrouw Powell en haar beide kinderen Marcia en Frederick, die betrokken wa ren bij de treinramp. De beide kinderen waren licht gewond naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht vervoerd De moeder had geen verwon dingen opgelopen. De kinderen hebben na behandeling het ziekenhuis verlaten. Waar de moeder met hen naartoe was gegaan, wist men niet. Inderhaast uit Engeland overgekomen journalisten zochten de zie kenhuizen in en rond Utrecht af, men te lefoneerde en telegrafeerde met scheep vaart- en luchtvaartmaatschappijen, maar van mevrouw Powell en haar beide kin deren was geen spoor te vinden. Een on derzoek door de Utrechtse politie lever de al evenmin iets op. Ook de informa tiedienst van het Rode Kruis stond voor een raadsel. In een speciaal bericht ver zocht de Britse ambassade per radio de opsporing. Tenslotte kwam door een toe val het Rode Kruis in Utrecht te weten dat de moeder met de kinderen naar een familielid in Utrecht was gegaan. c 3 Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Ensemble met „De tiende man" van Paddy Chayefsky; regie Karl Gutt- mann. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal", a.l. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „Een pyama voor twee", 14 j. Lido Theater, in de avondvoorstellingen (19 en 21.15 u.): „De terreur van de rode draak", 18 j. In de middagvoorstellingen (14 j.): „De lord, de lady en de butler", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Hel dencommando", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Doctor at sea", a.l. Minerva Theater, tot en met donderdag 19.30 u.: „Ben Hur", a.l. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Pa krijgt de klappen", a.l. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Des- try", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „L'Amérique insolite", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en donderdag 20 u.: „Het zevende zegel", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 9-17 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 10-22 u. Tot 1 febr. DIVERSEN Raadhuis Halfweg, vandaag 19.30 u.: Ge meenteraadsvergadering Haarlemmerliede en Spaamwoude. Raadhuis Hoofddorp, donderdag 14.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlem mermeer. (Zie ook "Uitgaan in Haarlem" in de krant van 5 jan.). WOENSDAG 10 JANUARI City-theater, 20 u.: „De dolle generaal". Rex-theater, 20 u.: „De slag bij Auster- litz". DONDERDAG 11 JANUARI City-theater, 20 u.: „Simson en Delila". Rex-theater, 20 u.: „De slag bij Auster- litz". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 14—16.30 uur. WOENSDAG 10 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „On derwereld van Amerika". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus". DONDERDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus". (Een voorstelling.) Aan de grens bij Zevenaar is een 54- jarige Haagse vertegenwoordiger aange houden, die sinds 1958 gesignaleerd stond wegens oplichting, verduistering, valsheid in geschrifte en steunfraude. Na het ple gen van deze feiten in 1957 is de man uit geweken naar het buitenland. In Oostenrijk heeft hij een vrouw en haar dochter opgelicht voor ongeveer 140.000, voor welk feit hij daar is veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. Na het uitzitten van deze straf is hij naar Neder land teruggekeerd. Hij heeft hiertoe blijk baar kans gezien zonder in het bezit te zijn van een paspoort, want dit berust nog altijd bij een rechtbank in Oostenrijk. Hij slaagde er evenwel niet in ongemerkt over de Nederlandse grens te komen. Sinds vanmorgen passeren de treinen weer met normale snelheid de onheilsplek bij Harmeien, waar gisteren het herstel van de spoorbaan en de bovenleiding ge reed kwam. De resten van een vernielde elektrische locomotief en acht passagiersrijtuigen, die in het weiland naast de baan liggen, zijn met zeilen afgedekt en markeren de plaats van de ramp, die naar thans offi cieel is medegedeeld, aan 91 mensen het leven heeft gekost. Dit dodencijfer is nog niet definitief, want in de ziekenhuizen lig gen nog enige zwaargewonden, wier toe stand zorgwekkend is. De eerste trein die de plaats van de ramp passeerde, was die welke gister middag om 16,38 uur uit Utrecht vertrok met bestemming Den Haag-Rotterdam. Naast de machinist had ir. A. M. Tordoir, chef van de afdeling Tractie van de Ne derlandse Spoorwegen in de cabine plaats genomen. Bij de plek van de ramp bracht de bestuurder de snelheid van de trein te rug tot ongeveer 30 kilometer per uur. Na dat ook andere treinen de plaats van de ramp met de voorgeschreven snelheid van 30 kilometer waren gepasseerd, werd een snelheid van 60 kilometer per uur toege staan. Met ingang van hedenochtend rij den de treinen er weer op volle snelheid. „De zuivel moet zich losmaken uit de langzamerhand verstikkende omarming door de landbouwpolitiek, die niet alleen nadelig is voor de industrie, maar ook voor de veehouderij". Zo besloot vanmor gen in Den Haag de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, de kritiek in zijn nieuwjaarsrede op „de gevaarlijke en onjuiste weg, die de overheid heeft ingeslagen bij het zuivel beleid". De heer Van Dam sprak er zijn be- zorgheid over uit, dat de gezonde zuivel industrie ten onrechte als noodlijdend wordt beschouwd, niet in de laatste plaats door de manier waarop de veehouderij aan een redelijk inkomen wordt gehol pen. „Het is betreurenswaardig dat uit het verkozen systeem een onderwaarde ring voor de zuivelindustrie is geboren, maar ernstiger is dat de overheid zelf in het slop der verwarring is geraakt", zei de heer Van Dam. Hij illustreerde dit met het feit dat „het inleveringssys teem en de verrekenprijs van hoekstenen voor een economisch verantwoord zuivel beleid zijn gedenatureerd tot, de zuivel sector steeds meer in zijn bewegingen belemmerende, instrumenten om de bud gettaire consequenties van de landbouw politiek te limiteren". Dit is volgens de voorzitter van het Produktschap onjuist omdat de zuivelin dustrie in feite geen deel heeft aan de verplichtingen van de overheid jegens de melkveehouders. Hij hoopt dat door een scheiding van melkveehouderij en industrie in de be- Ieidssfeer de moeilijkheden beter kunnen worden gelokaliseerd. Voor 1962 vreest de heer Van Dam een zelfde beeld als in 1961: een stijgende melkproduktie met toenemende export moeilijkheden. Advertentie De commandant van de Utrechtse Rode Kruiscolonne, tevens internist van het mi litair hospitaal, dokter J. G. Herschel, heeft, zoals gisteren is bericht, critiek ge leverd op de organisatie van de medische hulpverlening na de treinramp bij Harme ien en op het uitblijven van een waar schuwing aan het Rode Kruis. De chef van de medische dienst van de Nederlandse Spoorwegen, dokter P. J. E. Hovingb. is ontstemd over de opmerkingen van de heer Herschel. Hij heeft zijn be wondering uitgesproken voor de hulp die door de Utrechtse G.G.D. is geboden. Om even over half tien 's ochtends werd de Utrechtse G.G.D. dopr de pplitie op de hoogte gesteld van de ramp en omstreeks tien uur arriveerden de eerste mensen en ambulances reeds in Harmeien. Inmiddels waren daar ook al huisartsen en chirur gen uit de omgeving aangekomen. Dr. Ho- vingh trof met de directeur van de Utrecht se G.G.D. de regeling, dat eerst de ge wonden afgevoerd moesten worden en wel zo snel mogelijk. De verdeling over de di verse ziekenhuizen heeft dr. Hovingh aan dr. Koopal overgelaten. In verband met de opmerkingen van dokter Herschel over het ontbreken van een administratieve or ganisatie op het rampterrein merkte dok ter Hovingh op, dat hij mensen belangrij ker vindt dan papier. Bovendien hebben de ziekenhuizen alle een zo goede admini stratie, dat de namen van de gewonden in minder dan geen tijd verzameld konden worden. „In mijn langdurige spoorwegtijd heb ik altijd goede ervaringen opgedaan met de G.G.D.'s". aldus dr. Hovingh. „Zij werken met ervaren medici en hulpkrachten, men sen uit de praktijk die dagelijks bij onge lukken assisteren." Toen de Utrechtse G.G.D. was gewaar schuwd, vond hij het correcter ook de G.G.D.'s uit de omliggende plaatsen hulp te vragen, omdat deze dezelfde routine hebben en dezelfde discipline kennen, het geen de organisatie van het werk vereen voudigde. Het bezwaar van dokter Ho vingh tegen het Rode Kruis, naast alle po sitieve eigenschappen die het heeft, is, dat het over te weinig praktische ervaring be schikt, zeker op spoorweggebied, waar een ramp een speciale benadering vereist, zo wel op technisch als op organisatorisch en medisch gebied. Bij voorgaande ongeluk ken in dezelfde streek heeft dr. Hovingh bovendien buitengewoon goede ervaringen opgedaan wat de medewerking van de zie kenhuizen in de omgeving betreft. Het Rode Kruis komt inderdaad op de waarschuwingslijsten van de spoorwegen voor, maar er bestaat volgens dr. Ho vingh geen enkele verplichting, het Rode Kruis bij een ramp in te schakelen. Ook de aanwijzingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken gelden niet voor spoorwegrampen. „We hebben in een concrete situatie te maken met de plaatselijk aanwezige hulp krachten, aldus dr. Hovingh. Na de ramp waren er al vroeg voldoende transportmo gelijkheden voor doden en gewonden". Er zou, volgens hem, een chaos zijn ontstaan, als ook de Rode Kruiscolonne nog met overbodig materieel was verschenen. Dr. Hovingh zei, dat hij de uitlatingen van dokter Herschel ten zeerste betreurt. Respekt uitte dr. Hovingh tenslotte voor kolonel R. Buisman, de chef van het een traal militair hospitaal, waar de doden zijn geïdentificeerd. Hij heeft met zijn staf voortreffelijk werk verricht. Verontwaardigd is ook dokter A. Speel man, arts in Harmeien. Hij was al om vijf voor half tien op het rampterrein aan wezig voor het verlenen van eerste hulp en hij is er gebleven tot de laatste gewon de was vertrokken. Zijn bezwaar tegen de uitlatingen van dokter Herschel is, dat deze er geen reke ning mee heeft gehouden dat het grote pu bliek geen onderscheid maakt tussen het Rode Kruis en de eerste hulpverlening. Het publiek denkt nu, volgens hem, dat de eerste hulp te laat is gekomen, hetgeen volstrekt niet het geval was. Dokter Her schel heeft alle mensen, die direkt ter plaatse waren, hiermee tekort gedaan, al dus dokter Speelman, die hierbij met na me dacht aan de Utrechtse G.G.D. en aan de Woerdense ziekenauto's, die zeer snel op het terrein van de ramp arriveerden. Ook dr. J. Dijkstra, chirurg van het Woer dense ziekenhuis, noemde de opmerkingen van dokter Herschel onverantwoord. Hij neemt het hem vooral kwalijk, dat hij o.m. heeft gezegd, dat de toestand van de gewonden zeer redelijk was. „Op dat mo ment lagen er in mijn ziekenhuis drie van de twintig gewonden op sterven", aldus dr. Dijkstra, die hieraan toevoegde dat dokter Herschel zich totaal niet op de hoog te heeft gesteld van de toestand van de gewonden. In het Woerdense ziekenhuis zijn vier mensen aan hun verwondingen bezweken. Naar aanleiding van de verklaringen van dokter Hovingh, stelt het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis het op prijs het volgende mede te delen: „Aller eerst sluit het hoofdbestuur zich gaarne aan bij de waarderende worden, geuit over het werk dat de Gemeentelijke Ge neeskundige diensten op het rampterrein hebben verricht. Het hoofdbestuur meent echter stelling te moeten nemen tegen de opvatting, als zouden de colonnes van het Rode Kruis, bijvoorbeeld die van Utrecht, bij een ramp als die bij Harmeien, minder in aanmer king komen om gelijkwaardige en doel treffende hulp te verlenen. De Rode Kruis colonne Utrecht vormt een volkomen ge mechaniseerde eenheid, opgeleid en ge oefend voor massale hulp en uitgerust met personeel en materiaal voor de vorming van een volledige verzamelplaats voor ge wonden. Deze bestaat onder meer uit een afdeling waar de urgentie voor de behan deling en afvoer wordt vastgesteld, een shock-afdeling met bloedtransfusiemate rialen, geluidsinstallaties, verbindings dienst en registratie-afdeling. Dit laatste betekent uiteraard niet dat, zoals gesug gereerd is, aan registratie meer waarde wordt gehecht dan aan de behandeling van gewonden, daar registratie geen ver tragende factor vormt, doch het voordeel heeft dat geheel los van de behande ling tegelijkertijd snelle informaties kunnen worden gegeven. Het hoofdbestuur deelt de opvatting van dokter Herschel, dat het bijzonder te be treuren valt dat het Rode Kruis door de verantwoordelijke autoriteiten niet ge waarschuwd is. Het zou er echter bepaald de voorkeur aan hebben gegeven indien deze zienswijze in de omstandigheden waaronder zij geuit is, achterwege was gebleven. Advertentie „De gemeenteraad van Ouder-Amstel is van oordeel, dat de samensmelting van Ouder-Amstel, Diemen en Westelijk Wees- perkarspel tot een randgemeente Bijlmer meer, zoals minister Toxopeus dat dezer dagen heeft voorgesteld, in strijd moet worden geacht met de voorgestane hand having van de zelfstandigheid van Ouder- Amstel. De raad meent duidelijk kenbaar te moeten maken, dat de huidige begren zing van Ouder-Amstel moet worden ge handhaafd, zij het met enige grenscorrec ties, waardoor de nadelen van de grillig verlopende huidige grenslijn worden opge heven". Dit staat te lezen in een memorandum, dat alle fracties in de gemeenteraad van Ouder-Amstel hebben opgesteld en dat zo wel aan minister Toxopeus als aan Gede puteerde Staten van Noordholland ter ken nis zal worden gebracht. Echtgenote van de commissaris der Koningin in N oordholland Na een langdurige ziekte is in Haarlem op 64-jarige leeftijd overleden mevrouw J. A. Prinsen-de Jong, echtgenote van de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. Mevrouw Prinsen heeft veel belangstel ling getoond voor tal van facetten van het maatschappelijk leven, onder meer voor het vrouwenwerk. Zij had een warmvoe lend hart en hoewel haar positie als echt genote van de commissaris der Koningin het in het algemeen niet toeliet dat zij plaatselijk bestuursfuncties vervulde, stond zij diverse verenigingen in Haarlem en omgeving toch met raad en daad ter zijde. Zo was zij beschermvrouwe van de Bond van Ouders van Spastische Kinde ren (BOSK), afdeling Kennemerland, van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Haarlem en omstreken en van de Nederlandse Vereniging ter behar tiging van de belangen der jonge meisjes. Wat de laatste vereniging betreft, concre tiseerde haar belangstelling zich in het lidmaatschap van de commissie voor maatschappelijk advies en inlichtingen werk. In september 1959 verrichtte zij de officiële opening van het nieuwe MAI- bureau in de hal van het Haarlemse sta tion. Verder verrichtte mevrouw Prinsen be stuurlijk werk op provinciaal niveau. On der meer was zij erepresidente van het provinciale bestuur der Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers en van het provinciale bestuur der Federatie Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening. De begrafenis heeft inmiddels in stilte plaats gehad. Het was ook haar gewoonte jaarlijks alle burgemeestersvrouwen van Noordholland bij zich thuis uit te nodigen. De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, heeft er in zijn nieuwjaars rede zijn ongenoegen over uitgesproken dat de K.L.M. er blijkbaar niet voor voelt de uitstekend geoutillee: Je luchthaven Eelde als uitwijkhaven te gebruiken. De burgemeester merkte op, dat in mei 1951 de n.v. Luchtvaartterrein voor Noord-Ne derland bericht kreeg dat Eelde was be stemd zowel tot uitwijkhaven van Schip hol als tot vestigingsplaats van de Rijks luchtvaartschool. Deze bestemmingen hebban geleid tot in grijpende uitbreidingen en verbeteringen. In de praktijk bleek echter, dat de K.L.M. liever naar Hamburg, Frankfort of Brus sel uitwijkt dan naar de binnenlandse ha ven Eelde, aldus de heer Tuin. Reeds ver scheidene malen is het voorgekomen, dat men Eelde bij 20 km. zicht voorbijvloog om in Hamburg, met 3 km. zicht te lan den. Wanneer navraag wordt gedaan bij de K.L.M., waarom bepaalde machines niet op Eelde zijn uitgeweken, blijkt heel duidelijk, dat de regeling bij de K.L.M over veel schijven loopt; de ene afdeling is dikwijls onkundig van het feit, dat een andere afdeling ons volledig heeft uitge rust voor een bepaald type vliegtuig, zo als dikwijls met startwagens het geval is. Ondanks regelmatige opgaven onzerzijds van hoeveelheden benzine van een be paald octaangehalte horen we later „die kist kon bij jullie niet tanken", terwijl we dan duizenden liters in voorraad heb ben, aldus Groningens burgemeester. Wij zullen er daarom goed aan doen voor de ontwikkeling van de luchthaven Eelde ons niet teveel te oriënteren op de K.L.M. Kennelijk is de bereidheid om met ons samen te werken bij anderen groter dan bij de K.L.M., besloot hij. Naar aanleiding van de opmerkingen van de burgemeester heeft de K.L.M. meegedeeld, dat de burgemeester van Gro ningen al meermalen op de hoogte is ge steld van de redenen, waarom de K.L.M. bijvoorbeeld Hamburg, Brussel of Düssel- dorf als uitwijkhaven verkiest boven Eel de, als Schiphol door weersomstandighe den gesloten is. Het is namelijk het be lang van de reizigers aan te komen op een luchthaven, vanwaar men een goede verbinding met de uiteindelijke plaats van bestemming heeft. In geval van nood moet er natuurlijk ook een andere uitwijkhaven beschikbaar zijn. Het kan dan ook voor komen, dat in bepaalde gevallen, als de andere havens dicht zitten, gebruik moet worden gemaakt van Eelde, aldus de K.L.M. Wat betreft de bestemming van Eelde tot zowel uitwijkhaven van Schiphol als tot vestigingsplaats van de Rijkslucht vaartschool, wees men er van de zijde van de K.L.M. op, dat de bestemming tot vestigingsplaats van de Rijksluchtvaart school hierbij voorop stond. Tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een jaar intrekking van het rijbewijs, heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank in Arn hem gisteren geëist tegen een 20-jarige chauffeur uit Echteld (Betuwe), die op 13 november in Hoenderloo met een door hem bestuurde vrachtauto met aanhang wagen een ernstig ongeluk heeft veroor zaakt en daarna is doorgereden. Op de weg Apeldoorn-Ede stond op de bewuste avond een defecte militaire vrachtauto aan de rechterkant van de weg, toen de door verdachte bestuurde vrachtauto uit de andere richting naderde. Het gevaarte nam zo'n stuk van de linker weghelft in beslag, dat de naast de mili taire auto staande dienstplichtige soldaat zich niet meer in veiligheid kon brengen. Hij werd tussen de twee auto's verplet terd. De verdachte reed door, ofschoon hij de aanrijding moet hebben gevoeld. Thuis gekomen heeft hij de hele avond gewerkt om de bloedsporen op zijn auto uit te wis sen. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oceaan heeft zich een zeer krach tige west-circulatie ontwikkeld tussen een depressie bij IJsland en het Azoren-hoge- drukge'oied. Met de westelijke stroming worden storingen meegevoerd die met een snelheid ongeveer van 120 km per uur de oceaan oversteken. De eerste van een serie trok in de nacht van dinsdag op woensdag langs het Kanaal, juist in de richting van ons land. Zij wordt gevolgd door een nieuwe storing, die zich intus sen tot een zware storm ontwikkelt. Het centrum ervan volgt een wat noordelijker gelegen baan dan zijn voorganger, waar door zijn invloed, wat de wind betreft, groter zal zijn. De luchtdruk in het cen trum is in één dag tijd met ongeveer 50 millibar gedaald en het ziet er naar uit dat de druk wel tot beneden 950 milli bar zal afnemen. De komende nacht zal de depressie zijn invloed al over ons land gaan uitbreiden. De wind zal waarschijn lijk tot een zuidwesterstorm aanwakkeren. Na de frontpassage ruimt storm naar zuidwest tot west. Door de vrij grote be roering in de atmosfeer blijft het weer overigens zacht voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum -temperaturen «e on a g binnen- en buitenland. d *M 5 l_ M Neerslag laatste 24 uur. S O 0. cS Den Helder regen ZZO 7 2 Ypenburg regen z 7 3 Vlissingen regen z 6 4 Eelde regen ZZO 6 2 De Bilt regen ZZO 6 3 Twente regen Z 6 3 Eindhoven regen z 7 2 Zd-Limburg geheel bew zzw 7 1 Helsinki regen zzw 2 3 Stockholm onbewolkt zw 3 1 Oslo regen z 4 6 Kopenhagen onbewolkt ZZO 4 1 Aberdeen onbewolkt wnw 5 0 Londen geheel bew wnw 8 4 Amsterdam regen ZZO 7 2 Brussel zwaar bew z 7 3 Luxemburg regen zzw 5 9 Parijs half bew. wzw 9 3 Bordeaux zwaar bew. wzw 12 1 Grenoble regen zzw 13 0,1 Nice regen nnw 10 11 Berlijn regen z 5 0,6 Frankfort regen z 6 2 München half bew. zo 6 0 Zürich geheel bew nnw 3 0 Genève regen wzw 10 1 Locarno sneeuw windsi 1 2 Wenen ij zei zo -2 0,1 Innsbruck licht bew w 0 0 Athene zwaar bew n 10 0 Rome zwaar bew ZZO 11 0 Ajaccio regen no 14 3 Madrid zwaar bew wzw 7 0 Mallorca zwaar bew w 16 0 Lissabon motregen w 15 0,1 Donderdag 11 januari Zon op 8.45 uur, onder 16.51 uur. Maan op 11.37 uur, onder 23.31 uur. Maanstanden 13 januari 6.Q2 uur eerste kwartier 20 januari 19.17 uur volle maan 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 januari Hoog water 6.21 en 18 42 uur. Laag water 2.04 en 14.25 uur. Donderdag 11 januari Hoog water 7.11 en 19.33 uur. Laag water 2.47 en 15.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2