Oe Thant slaat invitatie van Rhodesië af mm West-Duitsland zal meer wapens van Groot-Brittannië afnemen Russisch memorandum lag 5 dagen ongelezen Bonn Ambassadeur Galbraith bedankt voor Washington? Cosmos-club Wereldnieuws Gizenga afgezet als partijhoofd Dr. O'Brien hertrouwd met Ierse diplomate Rode Ster erkent fout met Heusinser-foto Treinbotsing in noorden van Londen Doodvonnissen in Zuid-Korea Groep „huurlingen" uit Livingstone naar Brazzaville teruggezonden Negende ondergrondse Amerikaanse kernproef Wellevendheid bij het roken sfimc Sabena toestel door Russen vrijgegeven Proces tegen Franse priester begonnen raatótcel Op de Jersey-shop FAVORIET WOENSDAG 10 JANUARI 1962 3 Ook officiële maatregel tegen hem verwacht Concrete bewijzen OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Bulderend gelach Belangwekkend V ertrouwenwekkend Wegens steun aan het Algerijnse verzet Journalist van Le Monde moet Warschau verlaten N eger-staatssecretaris Rowan niet toegelaten Sporry Alleen donderdag en vrijdag 2 0 KORTING LFOPOLDSTAD (AP) De politieke partij van Antoine Gizenga heeft zijn lei derschap afgezworen, terwijl de gematig de krachten samenspannen om Gizenga te beletten een actieve rol te spelen in de Kongolese regering. Félicien Kimwe, vice-voorzitter van Gi- zenga's Afrikaanse Solidariteitspartij, heeft meegedeeld dat Gizenga geen voorzitter van de partij meer is. Maandag heeft het Kongolese parlement bij stemming geëist dat Gizenga moet terugkeren uit zijn zelf gekozen ballingschap in Stanleystad om zich te verweren tegen beschuldigingen van het parlement. De meeste leden van het zogenaamde Loemoembistische blok stemden voor de resolutie. Hiermee gaven zij duidelijk te kennen dat zelfs onder deze linkse groepe ring de ontevredenheid groeit jegens Gi zenga, die zij eerst steunden als de recht matige opvolger van Patrice Loemoemba. Als Gizenga vanavond niet terug is in Leopoldstad, nemen waarnemers aan dat men Gizenga zal afzetten als vice-premier. In augustus 1961 heeft hij deze functie aan vaard onder premier Cyrille Adoela. Men acht het mogelijk dat het parlement zal besluiten de parlementaire onschendbaar heid van Gizenga op te heffen en opdracht tot zijn arrestatie te geven indien hij geen gevolg geeft aan de eis van het parlement terug te keren. Kimwe verklaarde tegenover journalis ten dat Gizenga in feite uit zijn oude par tij getreden is door het voorzitterschap van een andere politieke beweging, de Pa- naloe Loemoembistische partij, te aan vaarden, welke echter nooit verder dan het embryonale stadium is gekomen. Een Panaloe congres, dat Gizenga in Stanley stad bijeengeroepen had is niet doorge gaan, omdat de leiders van andere Loe moembistische partijen niet op de uitnodi ging van Gizenga zijn ingegaan. NEW YORK (Reuter) Dr. Conor O' Brien, het voormalige hoofd van de UNA in Katanga, is te New York in het hu welijk getreden met de 35-jarige dochter van de Ierse vice-premier MacEntee. De plechtigheid had plaats in een rooms- katholieke kerk. O'Brien eerste huwelijk dat in 1939 voor de burgelijke stand te Dublin was gesloten, werd deze week in Mexico ontbonden verklaard. Uit deze ver bintenis zijn drie kinderen geboren. O'Brien trad in november af als func tionaris van de UNO en als ambtenaar van het Ierse ministerie van Buitenland se Zaken, nadat zijn optreden in Elisa- bethstad aanleiding tot veel critiek had gegeven. Hij beschuldigde daarop Groot- Brittannië ervan, dat het de UNO-operatie in Kongo saboteerde. Zijn tweede vrouw verliet enige dagen voor hem de Ierse diplomatieke dienst. Zij bracht vorig jaar enige tijd in Kongo door. Toen zij getracht had enige UNO- functionarissen in Elisabethstad te vrijwa ren voor mishandeling door Katangese mi litairen, bracht O'Brien haar in het openbaar hulde voor haar optreden. Zij heeft ook deel uitgemaakt van de Ierse delegatie bij de UNO. MOSKOU (AP) Het officiële militai re blad van de Sovjet-Unie Rode Ster heeft erkend dat het onlangs een verkeer de foto heeft geplaatst. Op een persconferentie van het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken werd onlangs een foto getoond waarop een Russisch dorp zou staan afgebeeld dat op last van de Duitse generaal Heusinger in brand was gestoken. De volgende dag werd deze foto gepubliceerd door Rode Ster. Westerse bladen ontdekten echter dat dezelfe doto staat afgedrukt in een in 1960 gepubliceerd geschiedkundig werk en blij kens het onderschrift een Chinees dorp voorstelt dat in 1932 door Japanners in brand was gestoken. Rode Ster schrijft dat de vergissing te wijten is aan een fout van het foto-archief en niets bewijst behalve dat het Westen alles zal doen om Heusinger te verdedigen. De Sovjet-Unie heeft de uitlevering van de generaal geëist o'm hem te kunnen be rechten als oorlogsmisdadiger LONDEN Gisteravond zijn in Lon den twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen, waarna vijf wagons van een zeven meter hoog viaduct in een straat tuimelden, terwijl drie over de rand bleven hangen. Het gebeurde in Kentishtown Road bij Camden Town in Noord-Londen, één van de drukste ver keerswegen. De machinist en stoker van één der treinen wisten zich door een sprong in veiligheid te stellen. Een voorbijganger, die zich onder de brug plat op de grond wierp, kreeg puin op zich en brak een been. Een deel van een der treinen vloog door kortsluiting in brand. De omgeving was tevoren in felle gloed gezet door het blauwe geflits van elektrische ontladin gen. Het leek een enorm vuurwerk. Grote vonken vlogen door de lucht. Twee auto's, die dichtbij de spoorbrug stonden gepar keerd, werden beschadigd. In hevige re gen werd onmiddellijk begonnen met be hulp van mobiele kranen de lijn vrij te maken. Men hoopte daarmee vanmiddag gereed te zijn. SEOEL (AFP) Een krijgsraad te Seoel heeft gisteren generaal Sjang Do Jong, het voormalige hoofd van de Zuid- koreaanse junta, wegens „contra-revolu tionaire activiteit" ter dood veroordeeld. De 39-jarige generaal Sjang werd op 3 juli van het vorige jaar op last van zijn plaats vervanger, generaal Park, gearresteerd. De krijgsraad velde ook een doodvonnis over Sjangs secretaris, kolonel Lee Hai Jong. Veertien andere beklaagden, onder wie twee voormalige leden van de junta, kregen gevangenisstraffen variërend van vijf tot vijftien jaar. Negen verdachten werden vrijgesproken. NEW YORK (Reuter) De waarne mend secretaris-generaal van de UNO, Thant, heeft een door Groot-Brittannië overgebrachte uitnodiging van premier Sit Roy Welensky van de Rhodesische fe deratie om naar Rhodesië te komen, van de hand gewezen. Het bezoek zou ten doel hebben gehad met Sir Roy te spreken over het verkeer over de grens tussen Noord-Rhodesië en Katanga. De Rhodisi- sche premier had zijn uitnodiging gedaan, nadat hij afwijzend had beschikt op een verzoek van Oe Thant om aan de Rhode sische kant van de grens UNO waarne mers te stationeren. Deze waarnemers zou den er op toe moeten zien, dat geen huur lingen en wapens uit Rhodesië naar Ka- tanga zouden gaan. Volgens een UNO-woordvoerder zal Thant de mogelijkheid overwegen om een afgezant naar Salisbury te zenden. De ad viescommissie voor Kongo, welke door Thant was geraadpleegd, was met alge mene stemmen van oordeel, dat Thant niet moet ingaan op de door Sir Roy gestelde voorwaarden. Thant had tegenover de commissie ver klaard niet in te zien, welke constructie ve resultaten zijn bezoek aan Salibury eventueel zou kunnen opleveren. Volgens hem beschikt de UNO over „enige con crete bewijzen van onwettige hulp aan Ka- tanga van de zijde van Rhodesië." Sir Roy had weliswaar met kracht gepoogd, een uitleg te geven voor de aankomst van <i8 jeeps uit Rhodesië in Katanga, maar hij had zich in het openbaar niet uitgelaten over de activiteit van een Dornier-vlieg- tuig op het vliegveld van de Noordrhode- sische plaats Ndola, aldus Oe Thant. LIVINGSTONE (Noord-Rhodesië) (Reu ter) Een groep personen, die uit Braz zaville per vliegtuig op weg was naar Ka- tanga. is maandagavond in Livingstone (Noord-Rhodesië) voortzetting van de reis naar Katanga geweigerd. De groep werd door de UNO beschreven als be staande uit „huurlingen". De groep omvatte 36 man; 27 van hen werden naar Brazzaville teruggestuurd, omdat zij geen visa voor Katanga beza ten. De negen overige reizigers, een Fran se en een Spaanse journalist, een Italiaan se technicus, een Brit en vijf Belgen mochten de reis voortzetten omdat hun pa pieren in orde waren. Rond twintig Fran sen en twee Spanjaarden, die aangewor ven waren voor de Katangese strijdkrach ten en die van Livingstone niet naar Ka- tanga mochten doorreizen, zijn in Parijs aangekomen. NEW YORK (AP) Volgens Oe Thant bereidt de UNO nieuwe operaties voor om Katanga te ontdoen van de buitenlandse huurlingen. Thant heeft zijn adviescom missie voor Kongo medegedeeld, dat der gelijke huurlingen, die krachtens de UNO- resoluties het land dienen te verlaten, ach tergebleven zijn in Kamainstad, Jadot- stad, Kolwezi en Kipoesji. De Katangese minister van Buitenland se Zaken Evariste Kimba heeft beweerd dat in het geheim een plan is uitgewerkt om Kongo onder een internationale voor- dij te plaatsen. De minister voegde eraan toe dat men dit beheer 25 jaar wil laten duren. Kimba noemde het plan „de af schuwelijkste vorm van kolonialisme", daar het alleen maar gericht was op het maken vën winst op korte termijn. Ka- tanga zal nooit toestaan dat het uitge voerd wordt. Kimba zei in kennis van het plan gesteld te zijn tijdens zijn bezoek aan Brussel en Parijs. Volgens de minister zou den vertegenwoordigers van landen, die „rechtstreeks belang hebben bij Kongo" en van buurlanden zitting in de raad krijgen. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben dinsdag een kernlading van geringe kracht in de woestijn van Nevada tot ontploffing gebracht. De ontploffing, die niet sterker was dan 20.000 ton tnt, was ondergronds. De Amerikaanse Com missie voor kernenergie die deze proef bekendmaakte, heeft verder geen bijzon derheden meegedeeld. Het was de negende proef van de huidige reeks. Advertentie Wie biedt wie een vuurtje aan? Nooit de dame de heer. En mócht U, meneer, Uw „vuurtje" in Uw andere pak hebben laten zitten aanvaardt U dan het doosje of de aansteker van de dame en bedient U haar daArmee. De dame zal in U, ondanks Uw vergeetachtigheid, toch de ware „cavalier" herkennen I Weet U waar men bij voorkeur niet rookt? In lift, dokterswachtkamer, museum, garage en voor het loket van bijvoorbeeld bank- en postkantoor. Weet U wat bij voorkeur iedereen graag gepre senteerd krijgt? Gladstone. Want Gladstone is - met of zon der filter - een sigaret die Iedereen voldoening schenkt. KING 4 SIZE 20 STUKS F U (Van onze correspondent) BONN. Het meest omstreden onder werp van het gesprek tussen bonds kanselier Adenauer en de Britse premier Macmillan was wel dat van een West- duitse financiële bijdrage aan de kosten van het Britse Rijnleger. Op dit punt bereikte men als voorlopig resultaat, dat de Bondsrepubliek haar wapenaan kopen in Groot-Brittannië aanzienlijk zal verhogen. Ook ligt in het verschiet dat de Westduitsers oefenterreinen in Groot- Brittannië gaan gebruiken, hetgeen de Britse staatskas eveneens een beetje spekt. Hoe dit tot in details zal gaan, MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft erin toegestemd het Belgische „Ca- ravelle" straalvliegtuig, dat als bekend maandag in Armenië tot landen werd ge dwongen. „zodra de technische details" zijn geregeld, vrij te geven. Het Russische besluit werd door de eerste vice-premier van Buitenlandse Zaken, Koeznetsov, tij dens een onderhoud met de Belgische am bassadeur, Cools, gistermiddag bekendge maakt. Freddy Moureau, de piloot van de Caravelle Een Belgische woordvoerder zei dat Koeznetsov een formeel protes tegen schending van de Russische grens had overhandigd. Hij zei dat onofficieel was vernomen dat de passagiers van het vlieg tuig in een hotel verblijven en goed wor den behandeld. Men meent dat de beman ning nog op het militaire vliegveld ver blijft waar het vliegtuig is geland. De woordvoerder van de Belgische am bassade deelde verder mee dat Koeznet sov heeft gezegd dat het vliegtuig in de olieplaats Grozny, 320 km. ten noorden van de Turkse grens in de Kaukasus staat. Cools en een vertegenwoordiger van de Sabena zullen vandaag naar Grozny vlie gen met een speciaal vliegtuig van de Rus sische maatschappij Aeroflot. Naar AP meldt is het toestel vanmorgen opgestegen en naar Moskou gevlogen. wordt nog uitgewerkt door een commis sie, waarin staatssecretarissen van beidé landen zitting zullen hebben. Op 26 ja nuari komt deze commissie in Bonn voor het eerst bijeen. Aan dit gezelschap komt ook de taak toe overeenstemming te bereiken over de Britse wens, dat West-Duitsland via Londen bijdraagt aan de ontwikkelingshulp aan de Ge menebest! anden, iets waarvoor Ade nauer en de zijnen bitter weinig voelen. De commissie zal ook moeten bepalen, hoeveel ten slotte de Westduitse tegemoet komingen aan de Britse financiële moei lijkheden zullen bedragen. Perschef Von Eckardt zei gisteren wel, dat de grenzen waarbinnen zich dit bedrag zou moeten be wegen door Macmillan en Adenauer waren genoemd, maar hij weigerde zich erover uit te laten wat dit kader inhield. Macmillan en Adenauer spraken ook nog over de Oost-West-spanning, de kwestie- Berlijn, de ontwapening, de eenheid van de vrije wereld, de versterking van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en de ontwikkeling van de Europese Gemeen schap. Op al deze punten bleek volle dige overeenstemming tussen beide staats lieden te bestaan, aldus een communiqué dat gisteravond werd uitgegeven. Inzake Berlijn menen beiden, dat voort gegaan moet worden met te peilen of on derhandelingen met de Sovjet-Unie een ba sis kunnen hebben. Zij tonen zich vastbe sloten, samen met de andere bondgenoten, de westelijke positie in Berlijn te handha ven en de vrijheid en levensvatbaarheid van West-Berlijn te verdedigen. Terwijl Adenauer en Macmillan de gro te lijnen trokken, traden elders de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, en zijn Westduitse collega Schroder meer in details. Home, die na het gesprek naar Berlijn vertrok, zette vrij uitvoerig uiteen wat op Bermuda tussen Macmillan en Kennedy besproken werd en Schroder vertelde wat in het nieuwe Russische me morandum te lezen staat. De ministers werden het er daarna over eens dat de Westduitse regering „juist handelde met dit memorandum". Toen perschef Von Eckardt dit gister avond mededeelde op een persconferentie oogstte hij een bulderend gelach. Iedereen in Bonn weet immers dat de Westduitsers een grote steek hebben laten vallen door eerst te doen of er geen sprake was van regelrecht contact tussen de Russen en de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, hetgeen ditmaal niet het ge volg was van geheimzinnigdoenerij van de gewichtige Kroll zelve, maar van de wan orde op het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, waar het memorandum vijf dagen ongelezen bleef liggen. Dit ge beurde, omdat minister Schroder op reis was en Adenauer vakantie nam en in die tijd alleen detective-romans leest en geen memoranda. Daaruit kwam alle geheim zinnigheid voort en dat was er ook de oor zaak van dat de westelijke bondgenoten pas vijf dagen na de overhandiging over de inhoud van de Russische tekst konden worden ingelicht. Een ding was toen ze ker: het wantrouwen, dat Moskou tussen Bonn en de westelijke bondgenoten wilde zaaien, had wortel geschoten. Na lang heen en weer praten is het Rus sische memorandum gisteren dan plotse ling gepubliceerd. Veel nieuws bevat het niet. Alle geruchten over de inhoud, waar over wij de laatste dagen berichtten, blij ken juist te zijn. De Russen wijzen erop dat Bonns westelijke bondgenoten niet op recht zijn in hun streven naar de Duitse hereniging en dat zij in feite belang heb ben bij een gesplitst Duitsland. Verder wordt een regelrecht overleg Moskou-Bonn voorgesteld en wordt gewezen op de ver leidelijke markten, die de communisten de Westduitse próducehten aan te biedën heb ben. Ten slotte worden alle oude standpunten inzake Berlijn weer met verve ingenomen: Oost- en West-Duitsland moeten zelf het herenigingsprobleem Oplossen, een vredes verdrag tussen Moskou en Oost-Duitsland is wellicht nodig. De Berlijnse muur heeft een einde gemaakt aan de gespannen toe stand in de stad, enzovoorts. Interessant is ten slotte, dat de Russen zeggen, dat West-Berlijn alleen levensvat baar kan zijn als de stad weer een toe komst heeft en zijn produktie kan vergro ten en moderniseren. Zolang het bezet tingsstatuut van kracht is, vermag West- Berlijn zich niet te ontplooien, aldus de Russen, en is de stad ten dode opgeschre ven. Hier lijkt iets door te klinken van een wellicht toekomstig Russisch aanbod om markten te openen voor Berlijnse pro- dukten, indien de stad eenmaal tot een „vrijstad" gemaakt is. De rare manier, waarop het memoran dum in de openbaarheid kwam, heeft de zaak opgeblazen. Naar inhoud biedt de Russische tekst weinig opzienbarends. Het meest opvallend is de stijl, waarin zich het niet ondertekende memorandum, dat ook een aanhef moet ontberen, tot de West duitsers richt. Er is een ondertoon van vertrouwelijk heid in de tekst, een soort vriendschappe lijke gemoedelijkheid, die kennelijk ten doel heeft de Westduitse burger aan te spreken. En het is de vraag of dat niet gelukt is. Vele Westduitsers staan toch al wantrouwend tegenover het Westen inzake zijn herenigingspolitiek en de Russische woorden daarover, evenals die over ooste lijke markten voor Duitse produkten, zul len bij een deel van de bevolking der Bondsrepubliek toch wel in goede aarde zijn gevallen. PARIJS (Reuter) De Franse r.k. priester Robert Davezies heeft gisteren voor een militaire rechtbank in Parijs verklaard, dat hij zich er destijds niet bewust van was, dat de 15 Algerijnen die hij uit Frankrijk had helpen smokkelen, in Marokko tot terrorist opgeleid zouden worden. De Algerijnen keerden later naar Frankrijk terug om daar aanslagen te.ple- igenei.ion ariss u. r De priester zei, dat hij tegenstander van het kolonialisme was en dat hij sinds 1956 met de Algerijnen sympathiseerde. Hij had toen brieven gekregen van een Fran se aalmoezenier in Algerië, waarin deze vertelde over de folteringen van Algerijnse gevangenen. De 38-jarige pater was in april 1960 bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij in 1958 een actief aandeel zou hebben gehad in de speciale organisatie van de Algerijnse verzetsbe weging voor het recruteren van militante aanhangers in Frankrijk en het smokke len van deze mensen over de grens naar Spanje. In het vonnis werd de pater voorts voor twintig jaar het verblijf in Frankrijk ontzegd. In oktober 1958 werd de organisatie ont dekt. Er werden twintig mensen aangehou. den, onder wie de daders van de aanslag op de toenmalige minister van voorlich ting Soustelle. Door de bekentenissen van deze arrestanten kwam de politie twee me deplichtigen op het spoor, waaronder pa ter Davezies. Pater Davezies wist bijtijds te verdwijnen. Hij werd echter begin 1961 in Lyon aangehouden. Een verzoekt om de zaak achter ge sloten deuren te behandelen, werd door de krijgsraad afgewezen. Het proces, dat met grote belangstelling door de kerkelij ke autoriteiten wordt gevolgd, zal waar schijnlijk twee dagen duren. PARIJS. De correspondent te War schau van het Franse blad Le Monde, Jean Wetz, heeft van de Poolse regering geen vernieuwing van zijn verblijfsvergunning gekregen. Wetz is twee jaar in Polen ge weest. Hij beschouwt de Poolse maatregel als een vorm van uitwijzing. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse ambassadeur in India John Kenneth Gal braith heeft zijn lidmaatschap opgezegd van de exclusieve Cosmos-club in Wash ington. Hij heeft dit besluit meegedeeld aan het Witte Huis omdat hij president Kennedy had voorgedragen voor het lid maatschap. Galbraiths opzegging van het lidmaatschap betekent vrijwel zeker dat ook de president ervan zal afzien lid van de Cosmos-club te worden. Hoewel Galbraith volgens functionaris sen van het Witte Huis geen reden op gaf voor zijn besluit, brengt men het al gemeen in verband met het feit dat het clubbestuur het lidmaatschap heeft afge wezen van Carl Rowan, een neger die waarnemend staatssecretaris van Buiten landse Zaken is. De Cosmos-club is een club voor man nen die een vooraanstaande plaats inne men op het gebied van litteratuur, we tenschappen, onderwijs, politiek en der gelijke. Negers zijn er geen lid van. Gal braith, die tevens de auteur is van wer ken over economie die wereldvermaard heid hebben gekregen, bevindt zich in de Verenigde Staten voor een medische be handeling. De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, weigerde zich over de kwestie uit te laten. Het incident doet denken aan dat wat zich enige maanden geleden afspeelde in „The Metropolitan" een soortgelijke club. Daar werd een lunch geserveerd aan een neger die in regeringsdienst is, doch het lid dat hem had geïntroduceerd, Henry Cabot Lodge, kreeg van het bestuur een berisping. Het gevolg was dat Lodge, de minister van Justitie Robert Kennedy en nog enige le den hun lidmaatschap opzegden. Havenongeluk. Op het terrein van Muller en Co's scheepvaartmaatschappij aan de Maashaven in Rotterdam is de 56- jarige G. van der Vliet getroffen door een boomstam van 1500 kg, die uit een strop viel. De man bleek bij aankomst in het havenziekenhuis reeds te zijn overleden. fa Aan de lijn ermee! In wat wij zo graag de minder-beschaaf de wereld noemen plegen de mensen er heel andere opvattingen op na te houden over recht en redelijkheid dan wij. Zo hul digen zij een zeer originele om niet te zeggen eigengereide opvatting inzake het verkeer. Want wat beweren die primitie- velingen? Dat nooit en te nimmer de voet ganger (die er geweldig in de meerder heid is), maar altijd de man die op rol len langs 's Heren wegen blieft te gaan (en dat zijn er geweldig weinig) de schul dige is aan welk verkeersongeval ook. Be seft u wat dat inhoudt? Het betekent dat de berijder van de rollen er altijd terdege voor moet oppassen dat hij niet één levend wezen met economische waarde mag aan- of overrijden, wat die ook voor grollen moge uithalen op de openbare weg. Want, zo orakelen daar de voetgangers, de ma chine heeft altijd schuld omdat hij ster ker en sneller en dodelijker is dan zelfs de gevaarlijkste mens. En wie met zulk gevaarlijk spul wil omgaan, die moet er dan ook maar de verantwoordelijkheid voor dragen. En wil hij dat niet, ja dan is het zijn eigen schuld als hij gelyncht wordt. Het aantal verkeersongelukken is er dan ook minimaal en men rijdt voor zichtiger dan u voor mogelijk zou houden. Daar moest ik dan ook aan denken toen ik vernam, dat voortaan de honden in on ze schone Spaarnestad het leven moeten doorbrengen in „gebonden vrijheid". Fijn woord vind ik dat, je kunt er nu letterlijk alles mee schoonpraten.Honden veroor zaken namelijk wel eens een verkeerson geval door losbollig gedrag of te grote levensvreugde. Nu worden voortaan mens én hond beschermd en we zijn weer een stap in de goede richting. Ik vind het een excellent idee. een knap uitvloeisel van een knap brein (dat waarschijnlijk graag erg hard rijdt en niet van honden houdt). Of die honden het er mee eens zijn is een tweede, maar het idee is nog vatbaar voor uitbreiding Want wat is de quintessens er van? Leg alles wat gevaarlijk zou kunnen zijn aan een lijntje! Hoe veilig zullen de wegen dan worden. Op de Veluwe gaan alle herten en wilde zwijnen, ook van die eigengereide dieren die menen zó maar te kunnen oversteken, aan een lijntje dat de boswachter zal moeten vasthouden. De boeren zijn misschien bereid met hun kip pen, poezen en kalveren hetzelfde te doen. Maar daarmee zijn we er nog niet, o gunst nee! Want je hebt ook nog al die voetgangers die de rollende mens in ge vaar brengen. De kinderen en de ouden van dagen. De doven en de slechtzienden. De verstrooide peinzers of de dromende dichters. Ook aan de lijn ermee! Wie die lijnen moet vasthouden is een tweede, maar wat zullen we voortaan lekker kun nen doorjakkeren met alle zebra's leeg en alle wegen helemaal voor ons alleen en al die gevaarlijke individuen op het smalle stoepje. Komaan gemeenteraden, hier is een schone taak voor u weggelegd. Welke par tij begint er? Advertentie op alle artikelen, behalve Jersey costuums Barteljorisstraat 27 Haarlem Slag geslagen. Een juwelierszaak in de buitenwijken van Milaan is gisteravond tegen sluitingstijd overvallen door drie bandieten, die met zakdoeken voor hun gezicht hun slag sloegen. De eigenaar heeft tegenover de politie verklaard, dat hij bezig was zijn zaak te sluiten toen de drie mannen binnenkwamen en hem een slag in het gelaat gaven. Zij sloten hem op in het toilet en namen alle ju welen mee, die zij te pakken konden krijgen. De buit was ruim 250.000 gul den. Asiel. Een vrouwelijke arts en twee ad vocaten hebben gisteravond op de Brazi liaanse ambassade in Lissabon om poli tiek asiel verzocht. Zij vreesden hun ar restatie in verband met de aanval op de kazerne van Beja, zo werd verklaard. Terreur. De regering van Brazilië heeft maatregelen getroffen ter bestrijding van terreuracties van uiterst rechtse en uiterst linkse elementen. In de Brazili aanse hoofdstad is voor de militairen de staat van paraatheid afgekondigd. Chinese eisen. Radio-Peking heeft in een in Zuid-Vietnam opgevangen uitzending gezegd dat Pakistan een gebied van meer dan 2.500 vierkante kilometer aan China moet teruggeven. Dit gébied ligt, aldus de Chinese zender, in de streek van Gilgit en behoort China toe. Het staat echter op het ogenblik onder Pa- kistaans bestuur. Collega. De lezers van het Engelstalige Zuidafrikaanse blad The Cape Times la zen dezer dagen tot hun verbazing' dat over enkele jaren getracht zal worden een zekere Finkelstein naar de maan te sturen. Het blad wist te melden dat de Amerikanen van plan zijn in 1965 een reusachtig ruimteschip te lanceren om een man op de maan te laten landen bij voorkeur Finkelstein. Vandaag meld de het blad dat een zetter de woorden bij voorkeur Finkelstein had toegevoegd, daarbij doelende op de bijnaam van een' collega. Op de drukproef is de toevoe ging geschrapt maar deze correctie is niet uitgevoerd. Tegen de zetter zijn dis ciplinaire maatregelen genomen. Op vrije voeten. Dertig voormalige Egyp tische politici, die eind oktober na de afscheiding van Syrië werden gearres teerd, zijn maandag op vrije voeten ge steld. Bij de groep bevonden zich drie voormalige ministers.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3