«nPlPll^OTWIliSIl LANGS SLUIZEN EN HAVENS Kentucky's best! (D'E j soepel en vers >55^ tof de ütsmiBïP laatste draad! Nieuwe broodfabriek in Beverwijk zal in mei reeds in bedrijf gesteld worden SPORT IN DE IJMOND KWIM en KNSM-schepen ZWARE SHAG 't Is lekker roken von Havenberichten Causerie van P. Bosua over jeugdopvoeding 3600 broden per uur Franse vissers op rond reis door Nederland Altijd WISKER VERLICHTING WOENSDAG 10 JANUARI 1962 5 flWïïiiffïïi 1 h d a e n 9 hI k b ks ti a a za a Laatste bollen moeten nu de grond in Wasmachines - Centrifuges Nog steeds hoge peenprijzen OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Kort IJmonH-nieuws IERS LOOT STOFZUIG LOENDERS Noig steeds kan men op de bloembollen akkers rondom Beverwijk de kwekers be zig zien hun laatste bollen te planten. Door de korte maar strenge winterdagen rond de kerstdagen hebben vele kwekers lang niet alle bollen kunnen planten. Maar ook nu is de vorst de grond nog niet uit. Dit betekent dat de grond boven erg nat is; het water kan niet wegzakken., zodat de grond slikkerig is. Toch probeert men net want als de winter weer terug komt, zal het weinig zin meer hebben. Ook is men volop aan het dekken. Ook hiermee kwa men velen niet klaar. Advertentie ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voor149. met el. rem - 179. 100 service en garantie. Betaling ook in overleg. Marktplein Tel. 4262 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Nestor van Rotterdam; Amyntas, Rotterdam; Libertas, Delf zijl; Mathilde Bolten, Norfolk; Polarvind, New York; Jugum, Bremen; Clio, Mantyluoto; St. Louis, Duinkerken; Ussurysk, Pepel; Amrum, Rotterdam; River Afton, Pepel, erts voor Hoog ovens; Fraviso, Hull; Trito, Le Havre; Kuurtanes, Kotka; Continental Trader,Hampton Roads, erts voor Hoogovens: Peregrine, Londen; Bele, Ljus- ne; Johnny, Lissabon; Wedloper, Hamina; Men tor, Bremen; Konny M., Rotterdam; Bolu, Duin kerken; Dagny, Hamina, props voor Papierfabr. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Daniël naar Donegal; Mangarello, Hamburg; Dinkelstroom, Washbay: Reggeborg, Colchester, kunstmest van IJmuiden; Fernfield, Anta; Katharina Kolkman, Norrköping; Victory, Poole; Anna Henny, Lon den: Vera Scarborough, kunstmest van IJmuiden; Herman Kiepe, Halmstad; Irish Rose, Barrow, blokvormen van Hoogovens; Salina, ledig van IJmuiden naar Antwerpen; Emmy S., Wicklow; Hertha 2, Rotterdam; Axel, Hernösund, ledig van Zaandam; Ossendrecht, ledig van Hoogovens naar Norfolk; Sheraton, Rotterdam; Spes Fredericia: Jans, Londen; Harrogate, Goole; Clangula, Rot terdam; Nesshorn, Belfast; Ganymedes, Bremen; Heriot, Leith; Hinde, Londen; Brinda, Antwer pen; Mynias, Rotterdam; Henja, Londen; Degema, Rotterdam; Rijnstroom, Londen; Eemstroom, Vlissingen; Grebbestroom, Huil; Holland, Ham burg, ledig Zaandam; Achilles, proefvaren op Noordzee. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Atlantide van Rotterdam, ledig van IJmuiden; Hunze- stroom, Londen; Aldebaran, Helsinki; Twee Ge broeders, Rotterdam: Marens Skou, Antwerpen; Lijnbaansgracht, Mantyluoto Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Holswor- thy Beacon naar Londen; Julia Mary, Londen; Jugum, Immingham; Otto, Emden; Pygmalion, Bremen; Abalone, Karlshamn. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De heer P. Bosua, hoofd van de o.l. Wa- tervlietschool in Velsen-Noord, heeft over „De jeugd van nu" voor de afdeling van de Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid aldaar een causerie gehouden. De heer Bosua was van mening, dat veel minder aandacht moet worden gege ven aan de zo genaamde excessen, die in en door allerlei publikaties vaak worden opgeschroefd. Er wordt veelal vergeten, dat door de verhoudingen wegens de steeds ho ger wordende gemiddelde leeftijd van de oudere mens ten opzichte van het steeds geringer wordende getal van de jeugd, wel ke ten opzichte van de jaren 1930-1980 een verhouding van 3 op 1 zal gaan geven, de jeugd en dan die van zo om en nabij de twintig meer in de verdrukking ge raakt. De huidige ontwikkeling van de jeugd is veel sterker dan die van vóór der tig of veertig jaar. Toen verkeerde men meer in eigen wereldje van familiekring en was men meer serieus. Door de twee levensgroepen met verschillende ervarin gen oud en jong dient men te probe ren de jeugd van deze tijd te begrijpen, die nu schijnbaar een meer koele, gevoel loze houding aan de dag legt, maar deze in wezen niet heeft. Dit maakt het moei lijk de huidige jeugd te karakteriseren. Een basis van gesprek om toch een zeke re mate van opvoeding te vinden, is moei lijk tot stand te brengen. Een bekende arts heeft gezegd: „Opvoeden is de kunst van 't directe handelen", hoewel daarin toch ook wel eens verkeerde besluiten kunnen worden genomen. De jeugd verzet zich te gen dwang en dit wordt dan meestal bui tenshuis afgereageerd, waardoor de exces sen worden gevoed, die dan door de oude ren vaak ten onrechte worden gecritiseerd. Daarom is de gezinsverhouding van groot belang en invloed. Als in elk gezin wordt gedacht en gehandeld naar de uitspraak van een arts: „Er wordt naar ons geke ken", waarmede de ouders worden be doeld, die daaruit trachten hun kinderen op de juiste, maar ook wat vrije wijze voor te gaan. dan zal de jeugd zich ook beter aan de huidige maatschappelijke en sociale situaties aanpassen. De ouderen moeten in elk geval proberen met de jeugd mee te leven en met haar de weg te zoeken naar hun te aanvaarden levens stijl en levensnorm. De industrie geeft in deze overigens heel anders dan vroeger, toen er voor het gezin „gesabbeld" moest worden de jeugd ook weinig echte levens- en arbeids vreugde. De jeugd, zo concludeerde de spreker ten slotte, heeft wel degelijk goede eigen schappen, die zij zich echter nog niet vol ledig bewust is, maar er dient voor ge waakt te worden dat deze goede kanten aan de jeugd ook niet verloren gaan. En dit is de meest moeilijke taak voor ouderen, zowel thuis, op de school als in de ver eniging. Het bedrijf van de heren Winkel in Vel- sen-Noord is namelijk uit zijn jasje ge groeid. Uitbreidingsmogelijkheid van de bakkerij en andere afdelingen is er in het noordelijke deel van Velsen niet meer. Wie des morgens voor tien uur over de Wijkerstraatweg rijdt, ontwaart voor de bakkerij tientallen broodkarren, die niet alle geparkeerd kunnen worden op het bre de trottoir, zodat zij ook aan de overzijde van de straat staan. Al geruime tijd hebben de gebroeders Winkel, wier vader het bedrijf in Velsen- Noord heeft gesticht, getracht in Velsen grond te vinden waar zij een nieuw bedrijf zouden kunnen doen bouwen, doch het is bij een pogen gebleven. In Beverwijk ble ken meer mogelijkheden te zijn. Het is mede te danken geweest aan de persoon lijke bemoeiing van burgemeester J. G. S. Bruinsma, dat er een nieuwe broodfabriek gebouwd kon worden in Beverwijk. De nieuwe vestigingsplaats is bepaald gunstig te noemen. Immers de grote stads uitbreidingen in de IJmond-Noord vinden juist in de omgeving van de broodfabriek plaats. De wijken Oosterwijk en Meere- stein bevinden zich ten noordoosten van de fabriek-in-aanbouw. Door de situering nabij de Alkmaarseweg is een snelle en gemakkelijke aan- en afvoer van produk- ten gegarandeerd. Een groep van 31 bij de visserij betrok ken Fransen maakt dezer dagen een excur sie door Nederland om kennis te maken met de Nederlandse visserij. Gistermorgen in alle vroegte heeft de groep de visafslag in Scheveningen be zocht. De rondreis wordt georganiseerd door het Centre d'Action Maritime in sa menwerking met het Internationale Jeugd- hotel in Den Haag. Onder de Franse gasten zijn 15 schip pers, 6 matrozen, enkele vakbondsfunctio narissen, die vooral belang stellen in de sociale aspecten van de Nederlandse vis serij en personen die in de visserij-indus trie werken. Na de visafslag te hebben bezocht heeft het gezelschap een rondgang langs enkele Scheveningse rederijen en bedrijven ge maakt, waar het kennis nam van het ro ken, breien, zuren en pakken. Ook het seinhuis in Scheveningen en het panorama Mesdag in Den Haag werden bezichtigd. Voor de volgende dagen staan bezoeken aan Gouda, IJmuiden en de Deltawerken op het programma. De nieuwe fabriek bestaat uit een zeer lange hal, waarin twee afdelingen worden ondergebracht, te weten de mechanische broodbakkerij en de ambachtelijke bakke rij. In de nieuwe fabriek komen de mo dernste machines en installaties te staan. De maximum-capaciteit van de broodma chines is een hoeveelheid van zes en der tighonderd broden per uur. Augustus gereed. Tevens wordt er een meelsilo met een inhoud van 120 ton gebouwd. Aan de an dere zijde van de hal komen enkele wo ningen voör de bedrijfsleider enzovoort. De breedte „van het gehele bedrijfspand bedraagt honderdveertig meter. De heren Winkel hebben voor de bouw van de fa briek 4000 vierkante meter grond gekocht. Tevens is grond gereserveerd voor even tuele toekomstige uitbreidingen. De n.v. Nelis heeft snelle vorderingen gemaakt met de bouw en de montage van de fabriek. Vorig jaar werd vlak na de bouwvakvakantie begonnen en de verwach ting is dat de fabriek in augustus voltooid zal zijn. Met het proefbakken wil men in de maand mei reeds beginnen. Enige tijd hierna zal de produktie van brood voor het IJmond-gebied in deze fabriek dan in volle gang zijn, zodat de oude fabriek aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord een andere bestemming zal kunnen krijgen. De fabriek is in aanbouw. Het grote gebouw staat op de plaats waar nog niet zo lang geleden een tuinder zijn werk deed. Nog steeds worden op de speciale export- peenveiling van Ons Belang te Castricum hoge prijzen voor peen betaald. Niet alleen het buitenland is hierin de baas, ook het binnenland betaalde dinsdagmiddag een zeer goede prijs en liet de partijtjes soms zelfs oplopen tot 29,50. De gehele aanvoer van 40.000 kilo ging onder de klok door voor goede prijzen. De noteringen van dinsdag waren: peen B 20,30—32,70; peen C 25,10— 30,—; peen D 22,28,00; peen O 9,50 29,50. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Onteigening. Onder auspiciën van de Kon. Ned. Ver. ter bevordering van de Bloembollencultuur zal op donderdag 18 januari in zaal Nijman te Heemskerk de heer W. J. van Kampen het een en ander vertellen over „onteigening". Het bedrijf van de firma Winkel in Velsen-Noord: te klein en geen uit breidingsmogelijkheid. Tafeltennis De thuiswedstrijd van het eerste heren team van de tafeltennisvereniging VGZ tegen Prowano 1 uit Haarlem, die maan dagavond in gebouw Concordia dé tweede helft van de competitie inleidde, heeft voor VGZ een vrij onverwachte, maar verdiende overwinning opgeleverd. In de uitwedstrijd had VGZ verloren met 73. Het was F. Deus, die met 218, 2113 tegen W. H. J. Jansen het eerste punt voor VGZ opeiste. A. Ales, die tot nu toe nog niet van M. J. Scharroo heeft kunnen winnen, was in bijzondere vorm. Met tweemaal 2113 liet hij het tweede VGZ-punt noteren, waarna J. S. Hoogeweg tegen A. J. Witmans met 17-21, 2118, 219 niet achterbleef (30). Ales en Deus wonnen vervolgens respectievelijk van Jansen en Witmans, zodat de stand al 50 voor VGZ was geworden. Toen echter liet Hoogeweg een steek vallen tegen de sterke Scharroo (51), doch Ales, die ook zijn derde game won en Hoogeweg no teerden opnieuw twee winstpunten (71). Deus, de sterkste speler van VGZ kon het tegen Scharroo evenmin bolwerken, waar door Prowano 1 op 72 kwam. Er was voor de Haarlemmers dus geen eer meer te behalen en het was ook VGZ 1, Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Pfi 'Qfl Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 r Cl vv Erkend installateur P.E.N. Internationale dag. De K.A.J.-afdeling Velsen viert zondag 14 januari de Inter nationale Dag. Deze viering begint om 8.30 uur met een h. mis in De Spil. Daarna ontbijt men gezamenlijk. Vervolgens houdt pater Hens en een lezing met dia's over „Hollandse jongens werken in Afrika". Tot besluit is er in hotel „Royal" een dans avond met muzikale medewerking van de „IJmond Stars". Nieuwe partij. Bij de komende ge meenteraadsverkiezingen in Castricum zal vermoedelijk een nieuwe partij het licht zien. De vorig jaar uit de VVD verwijderde heer Gerkens heeft het plan opgevat met enkele andere Castricummers de partij van vrije burgers op te richten. Het is thans nog niet te zeggen of deze nieuwe partij kans van slagen zal hebben al bleek hier voor wel enige belangstelling. De CHU- en AR zullen waarschijnlijk dit keer geza menlijk weer op een gecombineerde lijst uitkomen. Verpachting. De traditionele verpach ting van standplaatsen voor de kermissen te Castricum en Bakkum zal dit jaar plaatsvinden op dinsdag 13 maart aan staande in hotel de Rustende Jager des morgens te elf uur. De kermis te Castri cum zal plaatsvinden op 12, 13 en 14 augustus en die te Bakkum op 14 en 15 oktober. Ruton, AEG, res, Hoover. regelen. ice: Lange Nieuwstraat 433 - 435 dat de dubbel wist te winnen en de eind stand dus op 82 bracht; een mooie pres tatie. Dammen De Haarlemse Damclub en Het Oosten (Haarlem) moeten een beslissingswedstrijd spelen om de vierde plaats in het toernooi om het clubkampioenschap van Noord holland. Damclub IJmuiden en de twee Amsterdamse clubs Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar hebben zich reeds ge plaatst. Een enkele competitie van vier clubs is noodzakelijk om uit te maken wel ke twee tientallen mogen uitkomen in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. Groep A: gesp. pnt v. t. 1. Jozeph Blankenaar 7 12 86—54 2. Haarlemse Damclub 7 10 78—62 3. Het Oosten 7 10 76—64 4. KDA 7 7 73—67 5. Trefpunt 7 7 72—68 6. CDA 7 5 69—71 7. St. Bavo (Heemstede) 7 4 62—78 8. Aris de Heer 7 1 44—96 In de A-groep moet Aris de Heer de- graderen. Groep B:' 1. Damclub IJmuiden 7 12 92—48 2. Gezellig Samenzijn 7 11 84—56 3. Damclub Zaandam 7 10 77—63 4. DDD (Alkmaar) 7 8 69—71 5. Joseph Blankenaar 2 7 6 66—74 6. DDV (Diemen) 7 4 63—77 7. Oostzaan 7 3 52—68 8. Den Helder 7 2 57—83 Na een eenjarig verblijf in de hoofd klasse zal Den Helder het volgend seizoen opnieuw in de eerste klasse uitkomen. Na de beslissingswedstrijd Het Oosten Haarlemse Damclub, die deze week in Haarlem wordt gespeeld, zal de eindstrijd eind januari aanvangen. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: A. F. Hoogeland-Oudendijk, d., Gijzenveltplantsoen 29, IJmuiden; W. M. Kors-Harsveld, z., Sabastraat 9, Santpoort; D. H. Schelvis-Freriks, d., R. Aertsweg 2, Wijk aan Zee en Duin; E. H. de Roon- Janbroers, z., S. P. Kuijperstraat 1 rd., IJmuiden; M. J. Zwart-Zuidweg, d„ Meer- vlietstraat 28, Velsen (zuid); C. IJkelen- stam-van der Hulst, d„ Platanenstraat 21, IJmuiden (oost); J. M. Juckers-Sluis, d„ Lange Nieuwstraat 546, IJmuiden (oost); P. C. Molenkamp-Officier, d„ Zanders straat 14a, IJmuiden (oost); R. C. van der Pijl-van den Berghe, d., Merwedestraat 78, IJmuiden; E. A. I. Bos-Wempe, d., Orion- weg 85, IJmuiden; M. Gerritsen-de Lange, z., Terrasweg 78, Santpoort; W. Wilmink- Kool, d„ Pres. Steijnstraat 21, IJmuiden; H. van den Oever-Zeilmaker, z„ Orionweg 33, IJmuiden; H. N. Witte-de Wit, d„ Spil bergenstraat 1, IJmuiden; J. H. Oudendijk- Hijnen, z„ Huis te Wissenlaan 19, Sant poort. OVERLEDEN: J. B. Ros, 74 jaar, echt genoot van C. J. van Son, de Lumeystraat 9, IJmuiden (oost); C. van Duijvenbode, 73 jr., echtgenoot van C. Varkevisser, Helm- straat 16, IJmuiden; C. Rustenburg, 70 jr., echtgenoot van A. M. P. Dufour, Kalver- straat 8, IJmuiden (oost). Midden in de tuinen aan de Hoflanderweg in Beverwijk verrijzen betonnen kolommen. Er staat een dragline, er wordt getimmerd en gesjouwd. Bouwactivi teit op nog geen tien meter vanaf de boerenkoolstruiken op de tuinderijen. De tuinder scnudt meewarig het hoofd. Nog wat jaartjes zal het duren en dan zal er wel een dragline ook zijn grond omwoelen. Hij heeft zich al bij de situatie neergelegd. Als zovelen. Het is in Beverwijk een vertrouwd beeld geworden: bouwactiviteit midden in de tuinderijen. In ons geval betreft het de bouw van een nieuwe broodfabriek aan de Heemskerkerweg voor rekening van de n.v. Winkel in Velsen-Noord. Advertentie Excelsior, Holland Electro Electrolux, Philips, Erj Betaling eventueel te Voor 100 9erv IN HET JAAR 1915 kwamen er drie passagiersschepen voor de Koninklijke West-Indische Maildienst in de vaart, de „Columbia", „Ecuador" en „Venezuela", elk ruim 5600 reg. ton bruto. Dit waren niet de eerste schepen van deze Amster damse scheepvaartmaatschappij, die als K.W.I.M. bekendheid genoot vanwege de vaart op West-Indië, zoals de naam al zegt. Haar oprichtingsjaar is 1892 en de Ko ninklijke Fabriek van Stoom- en andere werktuigen in Amsterdam kreeg het vol gende jaar de opdracht voor de bouw van drie schepen, die respectievelijk „Oran je Nassau", „Prins Willem I" en „Prins Maurits" genaamd werden. Eerstgenoemd stoomschip vertrok op 27 maart 1884 van Amsterdam naar Paramaribo en kort daar na werden meer aanloophavens in de dienst opgenomen, havens die gelegen zijn aan de kust van Venezuela. Zes jaar na de oprichting kwam ook de lijn West- Indië-New York tot stand, en in 1897, toen de rederij in het bezit van 8 schepen was, vertrok om de veertien dagen een schip van Amsterdam naar Paramaribo. Een der drie eerste schepen, de „Prins Willem I" was toen reeds verongelukt, na een aanvaring met een zeilschip in het Engelse Kanaal, maar er was alweer een nieuw schip voor in de plaats gekomen. Van 1912 af was de K.W.I.M. gecombi neerd met de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij en vanaf 1918 heb ben alle schepen van de K.W.I.M. de on derscheidingstekenen van de K.N.S.M. overgenomen: de zwarte schoorsteen met de twee witte banden. De vracht-, post en passagiersdienst werd daarpa geheel in handen van de K.N.S.M. gesteld. Nu hebben de in de aanvang genoem de stoomschepen „Columbia", „Ecuador" en „Venezuela" slechts korte tijd voor de Koninklijke West-Indische Maildienst gevaren, want het drietal werd in 1916 naar de Verenigde Staten van Amerika verkocht. Als we nu de geschiedenis van de „Ecuador" volgen, dan blijkt het schip nog al eens van eigenaar veranderd te zijn. De „Ecuador" werd op 14 juli 1914 in Vlissingen bij de Maatschappij De Schelde te water gelaten en de proefvaart en over dracht hadden plaats op 15 oktober 1915. De inhoud bedroeg 5688 reg. ton bruto bij een lengte van 115,96 m, breedte van 14,81 m, en een holte van 9,90 m. De Amerikaanse rederij Pacific Mail Steamship Company, die het schip in 1916 overnam, vond het niet nodig de naam te veranderen en tot 1931 heeft het als „Ecuador" voor deze maatschappij ge varen. Gedurende die jaren had het San Francisco als thuishaven. In 1931 veran derde dat in New York en ook de naam onderging een wijziging. Als „Santa Oli via" behoorde het schip toe aan de Grace Steam Ship Company. Van 1936 tot 1947 was de thuishaven wederom San Francis co, want in 1936 werd de oude „Ecuador" aangekocht door Libby, Mc Neill Libby en de naam veranderde in „David W. Branch". In 1947 werd de Amerikaanse periode afgesloten en kwam het schip onder de naam „Luxor" onder Panamese vlag met als eigenaar de Cia Victoria de Vapores. Maar dat heeft geen jaar geduurd. De laatste jaren werden doorgebracht in Is rael en wel als „Negbah" voor de Zim Israel Navigation Company te Haifa. Tot 1956 is het schip in de vaart gebleven in welk jaar het de leeftijd van 41 jaar be reikte. Het einde kwam bij een sloopwerf in Italië. Arie van der Veer ^VVAv~,v Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5