Voor Westeuropese ploegen wordt toernooi Ahmedabad met de dag zwaarder Dames van Die Raeckse gaven Boemerang zeer goed partij Twee keer een wielerronde van Haarlem in aanstaande seizoen Rudi Liebrechts zegevierde op de 3000 meter in Oslo Loting Europees voetbaltoernooi Spurs over naar vierde ronde HVS-ers boekten gedecideerde zege Wereldrecord voor de Japanse estafetteploeg Natalie Steward stopt ermee Linda Meyers won in Grindelwald Van Dooyeweerd de béste pikeur Van der Grift op zesde plaats Titelstrijd judo in Essen Loting voor het Hoogoventoernooi Bobotsov niet naar Beverwijk DONDERDAG 11 JANUARI 1962 15 OPRUIMING GRETHA DE BRUIJN Nederland tegen de Zwitsers Om de F.A.-cup Zieken Maar 3-0 Te zwak Laat Uw winkelier U de collectie tonen. Reeds 'n echte Coleman oliehaard voor f 208.-. Simultaan in Heerlen Sport in het kort DOOI-IJS IN BISLET-ST ADION LAATSTE NIEUWS De Nederlandse elftalcommissie had het woensdag in Ahmedabad niet gemakkelijk. Men moest namelijk het team samenstel len, dat donderdag tegen India in het strijdperk zal treden en daarbij deden zich nogal wat problemen voor. De ploeg gaat vrijwel zeker een nederlaag tegemoet en daarom waren er twee mogelijkheden: de beste spelers het veld in sturen en dus ri sico's laten lopen, of een grote nederlaag bij voorbaat accepteren en een aantal spe lers sparen. Dit laatste heeft men niet ge daan. Er kwam tenslotte een elftal uit de bus, dat gezien de omstandigheden en het feit, dat Fons van Buchem en Jaap Voigt uit vorm zijn, met een gerust geweten het sterkst mogelijke kan worden genoemd. De opstelling van het team luidt als volgt: Doel: Veentjer (HDM); Achter: Terlingen (Be Fair) en Leem huis (SCHC); Midden: Herbers (SCHC), Fiolet (HDM) en Van Gooswilligen (SCHC); Voor: Fokker (Laren), Overdijkink (DSHC), Van 't Hooft (Hilversum) Van Vroonhoven (Tilburg) en Krol (Leiden). De samenstelling van het team is er in eerste instantie op gericht een zo drage lijk mogelijk resultaat te bereiken. In dit verband ook zullen de binnenspelers op dracht krijgen zoveel mogelijk op het mid- Advertentie 13 JANUARI PULLOVERS vanaf 9.75 DAMES- en MEISJES PANTALONS, vanaf 9.75 BONTLAARSJES 12.50 SKIPANTALONS vanaf 17.50 en vele andere artikelen SPORTMAGAZIJN Twjjnderslaan 7-9 - Haarlem - Tel. 15116 Ruime parkeergelegenheid "Z- 1 O Woensdagmiddag is in Zürich door FIFA-president Sir Stanley Rous de loting verricht voor het Europese bekertoernooi voor landenteams, dat voor de tweede keer wordt gehouden en waaraan door 29 van de 32 bij de Europese Voetbalunie aange sloten landen wordt deelgenomen. Alleen Finland, Schotland en West-Duitsland heb ben niet voor dit toernooi ingeschreven. In de eerste ronde speelt het Nederlands elftal tegen Zwitserland. De uit- en thuis wedstrijden moeten voor 30 maart 1963 worden gespeeld. Rusland, winnaar in het eerste toernooi, is vrijgesteld van de voor ronden, terwijl Luxemburg en Oostenrijk voor de eerste ronde zijn vrijgeloot. Om politieke moeilijkheden uit de weg te gaan werd voor Malta, IJsland, Albanië en Oost- Duitsland apart geloot. De eerste ronde van het Europees beker toernooi voor landenteams ziet er als volgt uit: DenemarkenMalta, IJslandIerse Vrijstaat, AlbaniëGriekenland, Oost- DuitslandTsjechoslowakije, ItaliëTur kije, BulgarijePortugal, SpanjeRoe menië, FrankrijkGroot-Brittannië, Noor wegenZweden, JoegoslaviëBelgië, Hon garijeWales, PolenNoord-Ierland en ZwitserlandNederland. Tottenham Hotspur, Engelands beker houder, heeft zich woensdag geplaatst voor de vierde ronde van de strijd om de F.A. culp door de replay tegen Birmingham City te winnen met 42. De eerste ont moeting tussen beide ploegen was zater dag in Birmingham in een gelijkspel (33) geëindigd. In de vierde ronde spelen de Spurs uit tegen Plymouth Argyle. Birmingham zorgde voor een sensatio neel begin door een doelpunt van Jimmy Harris in de eerste minuut. In de 22ste minuut maakte rechtsbuiten Terry Medwin gelijk. Deze stand werd tct de rust be waard. Daarna echter scoorden Medwin, Greaves en Allen. Birmingham kon de stand nog op 42 brengen, maar Totten- ham verkeerde geen ogenblik meer in ern stig gevaar. De uitslagen van de overige replays wa- rens woensdag: Oldham AthleticBristol Rovers 20 (Oldham in de vierde ronde thuis tegen Liverpool); West Bromwich AlbionBlack, pool 21 (West Bromwich in de vierde ronde uit tegen Wolverhampton Wande rers); SunderlandSouthampton 30 (Sunderland in de vierde ronde thuis te gen Port Vale); Derby CountyLeeds Uni ted 31 (Derby in de vierde ronde uit tegen Charlton Athletic). Voorts werden er nog enkele wedstrij den voor de derde ronde gespeeld, die zaterdag wegens onbespeelbaarheid van de terreinen moesten worden afgelast. De uit slagen hiervan waren: MiddlesbroughCardiff City 10), Midd lesbrough in de vierde ronde uit tegen Shrewsbury Town); Leicester CityStoke City 11; Norwich CityWrexham 31 (Norwich City in de vierde ronde thuis tegen de winnaar van de ontmoeting Luton TownIpswich Town). De replay tussen Luton Town en Ipswich Town eindigde na verlenging opnieuw in een gelijkspel (11), evenals die tussen Sheffield United en Bury (22). denveld te opereren. Het medespelen van rechtsback Theo Terlingen is nog niet ge heel zeker. Wel is de Be Fair-speler her steld van zijn blessure, maar hij heeft nog steeds last van ingewandsstoornissen. Voor de Westeuropese ploegen wordt het toernooi met de dag zwaarder. Bij Neder land is behalve Theo Terlingen ook spil Frans Violet nog niet geheel hersteld, maar de Oranje-equipe staat er nog gun stig voor vergeleken bij België en West- Hockey Duitsland, die respectievelijk drie en twee man met koorts in bed hebben liggen. De leiders van de Nederlandse ploeg nemen dan ook geen enkel risico; Zo zijn bijvoor beeld de consignes wat eten en drinken betreft opnieuw verscherpt. Het is de Nederlandse spelers nu zelfs verboden om gekookt water te drinken. Alleen koffie, thee en flesjes limonade, waarop uitdrukkelijk vermeld staat dat zij in Bombay zijn gebotteld, zijn toegestaan. Het is voor de leiders een groot probleem om de spelers ook buiten de wedstrijden en trainingen bezig te houden. Ahmeda bad mag dan voor de Europeanen interes sant zijn en vele bezienswaardigheden be zitten, mogelijkheden tot vertier zijn er totaal niet. Men is dus op zichzelf aange wezen en onze landgenoten doden de tijd o.a. met diverse kaartspelen. In de eerste wedstrijd van woensdag le verde Malakka een prachtige prestatie, door tegen India, dat in de sterkste forma tie speelde, de nederlaag tot 30 te be perken. Deze score bewijst, dat ook dit Aziatische land een grote toekomst heeit op hockeygebied. De lichamelijke aanleg van spelers uit Malakka en Japan is even groot als van die uit India en Pakistan. De Europeanen zijn hierbij vergeleken maar houten klazen. De Indonesiërs zijn nog „onderontwikkeld", maar ook zij zul len waarschijnlijk na verloop van tijd ge ducht mee gaan tellen. In het team van Malakka maakte voor al de verdediging indruk. Uitblinker was linksback-aanvoerder Shamuganathan, die ware heldenfeiten verrichtte. Ook de aan val liet zich niet onbetuigd en presteerde het zelfs om drie strafcorners te forceren. De fameuze rechtsback van India, Prithi- pal Singh, moest zijn toevlucht nemen tot een serie minder geoorloofde middelen om zijn directe tegenstander te stuiten. Het duurde tot de negentiende minuut, alvorens linksbinnen Patil India een voor sprong kon bezorgen. Daarmee leek het schuttersfeest geopend te zijn, want nog geen zestig seconden later vond midden voor Dagjian eveneens de weg naar het doel. Malakka herstelde zich evenwel voor treffelijk'en stond pas zeven minuten voor het eindsignaal een derde treffer toe. Indonesië was te zwak om West-Duits land, dat uitkwam zonder o.a. middenvoor Keiler en Woeller, enige tegenstand van betekenis te bieden. Het werd duidelijk in de score uitgedrukt: 100 na een 60 ruststand. Met de dijbeenblessure van ',e kunst- rijdster Joan Haanappel, die vorige week tijdens de training voor de Weense ijsrevue in Wenen een spier scheurde, gaat het nog niet naar wens. Zij is op het ogenblik onder behande ling van de beroemde Oostenrijkse sportarts dr. Jelineck, die haar enige injecties heeft toegediend. Als deze geen verbetering brengen, zal opera tief worden ingegrepen. Joan heeft de blessures opgelopen tijdens het sprin gen van een z.g. „Rittberger". In ieder geval zal het nog geruime tijd duren voordat het Haagse meisje haar plaats in de revue weer zal kunnen innemen. Norbert Felsinger, haar partner in de revue waarmee zij verloofd is, komt haar zo veel mogelijk bezoeken. Advertentie 'n Volmaakt begrip in oliestook Verkrijgbaar bij da erkende handel Ondanks het eenzijdige beeld, dat de strijd bood, was het toch een goede de monstratie van de Duitsers hoe doelpun ten moeten worden gemaakt. Rechtsbinnen Schuier spande in dit opzicht de kroon met vier treffers. De gebrilde middenvoor Ai- chinger opende het schuttersfeest met twee goals en completeerde later zijn hat trick. Spil Greinert, die herhaaldelijk ver oprukte, scoorde tweemaal. België-Nieuw Zeeland werd een harde strijd, die volkomen gelijk opging. Kansen kwamen er genoeg, zowel voor de Belgen, die een ietwat slappe indruk maakten, als voor de stugge Nieuwzeelanders. De stand bleef echter dubbelblank tot zes minuten voor het einde een treffer van linksbuiten Roesch de winst bij België .-bracht. Daar—.ifc'i bij bleef het, ondanks een fel slotoffensief van Nieuw-Zeeland. Na de woensdag gespeelde wedstrijden ziet de stand er als volgt uit: - - -■ 3 0 0 6 25— 0 2 1 0 5 15- 2 2 0 0 4 9-1 2 0 1 4 7—4 10 12 3—4 0 2 1 2 2—3 1 0 2 2 5—7 0 111 1—12 0 0 2 0 2—11 0 0 3 0 0—25 1. India 3 2. West-Duitsland 3 3. Australië 2 4. België3 5. Nederland 2 6. Nieuw-Zeeland 3 7. Malakka3 8. Japan 2 9 Egypte 2 10. Indonesië 3 Het programma, dat gisteravond in het Krelagehuis werd afgewerkt, heeft volley bal van uitstekende kwaliteit opgeleverd. Hoofdklasser Die Raeckse leed een ruime, maar toch eervolle, nederlaag tegen de zeer sterke dames van Boemerang en in de overgangsklasse heren kwam HVS tot een duidelijkheid niets te wensen latende zege op lijstaanvoerder HCSC. OVRA verloor met klein verschil van het Zaanse Czaar Peter en ook bij de dames overgangsklasse ontmoeting Die Raeckse 2Madjoe was het verschil ten gunste van het team uit Enkhuizen niet groot. Eni- De volleybalcompetitie ge dagen tevoren hadden de Enkhuizense dames een bezoek aan HBC in Heemstede gebracht. Deze ontmoeting, met de boven ste plaats als inzet, werd met 3-1 door de Haamsteedscn gewonnen (3-15, 16-14 15-2, 15-12), zodat HBC de eerste helft van de competitie met twee punten voorsprong op deze naaste concurrent kon afsluiten. Boemerang heeft in de hoofdklasse competitie nog geen nederlaag geleden en gezien het gisteren vertoonde spel zal dat wel niet gebeuren ook. De Groningse inter national Rita van den Heuvel is de laatste aanwinst van de hoofdstedelijke ploeg, die met speelsters als de dames Kok, Turk stra, van der Horst en Boer reeds zoveel kwaliteit bezat. Het viel te verwachten, dat Die Raeckse tegen dit team niet zou opkunnen, maar de rood-witten hebben toch zo goed partij gegeven, dat er van een uitstekende wed strijd te genieten viel. Het hoogepunt van de ontmoeting lag in de tweede set, die door een uiterst actief spelend Reackse- team met 15-6 werd gewonnen. Naast Han- nie Witkamp, die in de Boemerang-ster- renploeg zeker geen slecht figuur zou slaan, kwamen ook Mary van Duffelen, Josien van Calmthout en Lydia Baay in deze set tot ongekende hoogte. De overige sets werden echter door de rustiger posi tie kiezende en zich daardoor veel min der vermoeiende Amsterdamsen met ruim verschil gewonnen (1-15, 15-6, 0-15, 3-15). De rood-witten hebben dit jaar toch al twee winstpunten aan het totaal kunnen toevoegen, want in Rotterdam werd van Concordia met 1-3 gewonnen. Onze voorspelling, dat HVS tegen lijst aanvoerder HCSC een goede kans op de volle winst maakte, is uitgekomen. Maar ook wij hadden niet verwacht, dat de Haarlemmers een zó grote overmacht zou den tonen. Wellicht onder de invloed van de grote zaalruimte kwam de Helderse ploeg geen ogenblik tot de vorm, die men van een zo hoog op de ranglijst prijkend team zou verwachten. Het spel van de Haarlemmers daarentegen liet weinig te wensen, vooral Oud speelde een opvallend goede wedstrijd. En zo was de strijd in 36 .minuten beslist (15-6, 15-6, 15-8). Voor dezelfde overgangsklasse-afdeling kwam OVRA tegen Czaar Peter in het veld. Het Zaanse team toonde wat meer verband dan dat van de Haarlemmers, die dan ook met een kleine nederlaag genoe gen moesten nemen (10-15, 13-15, 14-13, 13-15). In de andere overgangsklasse-afdeling werkte Die Raeckse kort na elkaar twee uitwedstrijden af. In Egmond werd gede cideerd van Rapide verloren, (3-0), maar tegen Seahawks in Den Helder kon de vol le winst worden veroverd (1-3). Het is nu wel duidelijk, dat Die Raeckse-ploeg, die vorig seizoen bijna de hoofdklasse be reikte, dit jaar moeite heeft zich in de ho gere regionen van de overgangsklasse te handhaven De dames-overgangsklasse-wedstrijd Die Raeckse 2-Madjoe viel wat tegen. Madjoe begon al zeer zwak een 15-5 nederlaag in de eerste set en herstelde zich in de volgende sets juist genoeg om een be nauwde zege te boeken (12-15, 13-15, 11-15). In dit traag opererende team kon den wij geen ogenblik de voornaamste con current van HBC zien. Gios en HBC 2, twee zwakkere ploegen in de eerste klasse dames, vochten een langdurig en spannend duel uit, dat in een puntenverdeling eindigde (10-15, 15-13, 5-15, 15-12). HVS 2 verloor de twee eerste sets verrassend van CIOS (8-15 en 11-15), maar herstelde zich tijdig om één winst punt veilig te stellen (tweemaal 15-7). De wedstrijd PWN 3-OVRA 4 vond geen doorgang, omdat PWN rouwt om zijn lid H. Blokland, die bij de spoorwegramp het leven liet. De uitslagen luiden: Dames: Die Raeck- se-Boemerang 1-3; Die Raeckse 2-Madjoe 1-3; HBS-Madjoe 3-1; Gios-HBC 2 2-2; HBC 2-Vesmia 1-3; Vesmia 2-De Blinkert 3 2-2; Alliance-De Blinkert 2 0-3; HVS 2-A1- liance '22 2 3-0; HVS 2-Alliance '22 3 3-0. Heren; OVRA-Czaar Peter 1-3; HVS- HCSC 3-0; HVS 2-CIOS 2-2; HBC-Gios 3-1; HSVC-FES 0-3; Alliance '22-Energie 2 3-0; CIOS 3-FES 2 2-2; JBS-OSS 2 3-1; Alliance '22 2-De Blinkert 2 0-3; Die Raeckse 5-PSVH 2 1-3; WIK 2-HVS 3 3-1; Topscore-Triumph 3-1. Zwemmen Tijdens zwemwedstrijden in Melbourne heeft de Japanse herenploeg het wereld record op de 4x110 yards wisselslag ver beterd tot 4 min. 12,8 seconden. Het oude record stond sinds 25 juli 1958 op naam van Australië (John Monckton, Terry Ga- thercolc, Brian Wilkinson en John Devitt) met 4 min 14,2 sec. Het record op de overeenkomstige 4x100 meter is in handen van een Amerikaanse ploeg met 4.03.0. Het Japanse team bestond uit: Fukushi- ma, Shigematsu, Sato en Yamanaka. Met de tussentijd van 1 minuut en 10 seconden die Shigematsu op de 110 yards schoolslag liet afdrukken, bleef de Japanner slechts 0,4 seconde boven het wereldrecord op de ze afstand, dat met 1.09,6 op naam staat van Chet Jastremski (VS). Shigematsu had tevoren het persoonlijke nummer al gewonnen in 1 min 11 sec. Verrassend was de nederlaag van de we reldrecordhouder op de 220 yards vlinder slag, de Australiër Neville Hayes. Achter David Berry (Austr.), die zegevierde in 2.15,2, bezette Hayes de tweede plaats. Zowel de 100 als 440 yards vrije slag le verden een Japanse overwinning op. Ma- koto Fukui won de 100 yards in 56,3 se conden terwijl Yamanaka met 4 min 23,1 sec het snelste was op de 440 yards. De ontmoeting, die door ruim 6.000 toe schouwers werd bijgewoond, eindigde in een 33-24 overwinning voor Japan. Eén van de beste zwemsters ter wereld heeft afscheid genomen van de wedstrijd sport. Het is de 18-jarige Natalie Steward uit Rhodesië, die bij de Olympische Spelen in Rome zowel een bronzen medaille op de 100 meter vrije slag als een zilveren me daille op de rugslag veroverde. Natalie Steward, wereldrecordhoudster op de 110 yards rugslag met een tijd van 1 min. 11.0 sec., aanvaardt een betrekking als zwemlerares in Rhodesië. Ze nam in 1958 voor Rhodesië deel aan de Empire- Games en kwam in maart 1959 naar Enge land om daar te trainen. In augustus 1961 keerde ze naar Bulowayo terug. Skiën Na Andra Mead (1951 en 1952) en Bet sy Snite (1959) was het woensdag in Grin delwald voor de vierde keer, dat een Ame rikaanse skiester de reuzeslalom op haar naam schreef. Linda Meyers zegevjerde over het 1100 meter lange parkoers. Met een hoogteverschil van 280 meter (33 poortjes) in 1 min 33,! sec. en bleef iermee 0,23 rsec. voor Christl Haas en 7 sec. voor Traudl Hecher beiden Oos tenrijks Dinsdag is in Heerlen een simultaan seance gehouden waaraan werd deelge nomen door onder meer de Hongaar Szabo en de Joegoslaaf Trifunovic. De resultaten waren: gesp. gew. rem. verl. pet. Szabo 40 35 4 1 93 Trifunovic 40 26 14 0 83 Dr. Eu we 35 27 5 3 84 Donner 40 30 6 4 82 Withuis 35 25 6 4 80 Muhring 30 21 6 3 80 IJSHOCKEY. Het ijshockeyteam van HIJS HOKIJ heeft in Den Haag een 135 overwinning behaald op een ploeg van de Royal Canadian Horse Artillery. De tus senstanden waren: 32, 52 en 51. Op de kalenderbespreking van de Noord hollandse wielerclubs, die in „Krasnapols- ky" te Amsterdam werd gehouden, zijn voor Haarlem, Kennemerland en de Haar lemmermeer vijftien wedstrijden vastge steld voor 1962. De belangrijkste evene menten daarvan zijn het nationale weg- kampioenschap voor amateurs op het cir cuit van Zandvoort (5 aug.) en de „klas sieke" Ronde om de Haarlemmermeer van „De Bataaf". Door het Haarlemse „De Kampioen" wordt bovendien twee keer een wielerronde van Haarlem gehouden in het komende seizoen. Van „Kennemerland" uit Beverwijk heeft men ook de Ronde van Wijk aan Zee die enkele jaren niet werd gehouden weer in het programma op genomen. Over de verdeling van de wedstrijddata aan de verschillende verenigingen was men het vrij spoedig eens en „doublures" wer den daarbij zoveel mogelijk vermeden. De rennersclub „Kennemerland" kreeg voor haar open wedstrijden de navolgende data toegewezen: 28 april: Ronde van Velsen- Noord voor onafhankelijken, amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 11 juni: Ron de van Beverwijk voor onafhankelijken, amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 11 juli: Ronde van Beverwijk voor onafhan kelijken en amateurs (avondwedstrijd); 1 aug.: Ronde van Santpoort voor onafhan kelijken en amateurs; 15 aug.: Ronde van Wijk aan Zee voor amateurs; 26 aug.: Ron de van Heemskerk voor onafhankelijken, amateurs, nieuwelingen en aspiranten. Van „De Kampioen" houdt men eerst een Ronde van Haarlem op 13 mei voor onafhankelijken, amateurs en nieuwelin gen, daarna volgt 1 juli de Ronde van Bo- venkarspel voor onafhankelijken, ama teurs en nieuwelingen, terwijl men op 19 augustus voor de tweede keer de Ronde van Haarlem organiseert voor onafhanke lijken, amateurs, nieuwelingen en aspiran ten. Bovendien is de Haarlemse club weer belast met de technische organisatie van hel nationale wegkampioenschap der ama teurs. Dit kampioenschap wordt zondag 5 augustus op het circuit van Zandvoort ver reden. De „klassieke" Ronde om de Haarlem mermeer, waarvan de organisatie in han den is van het Halfwegse „De Bataaf", wordt zondag 6 mei gehouden. Er wordt aan deelgenomen door onafhankelijken en amateurs. In afwachting van de aankomst van de Haarlemmermeerronde worden in Zwanenburg wedstrijden voor nieuwelin. gen en aspiranten gereden. De Ronde van IJmuiden voor onafhan kelijken, amateurs en nieuwelingen zal 16 juni door „De Bataaf" worden gehouden. Voor de Ronde van Badhoevedorp, waar aan wordt deelgenomen door onafhanke lijken, amateurs, nieuwelingen en aspiran ten, heeft men van de Halfwegse club het oog laten vallen op 14 juli. Door „Alcmaria Victrix" wordt boven dien op 3 juni de Ronde van Limmen voor onafhankelijken, amateurs en nieuwelin gen gehouden, terwijl het Zaanse DTS de In het afgelopen jaar heeft de jonge trainer-pikeur Jan van Dooyeweerd, die zijn entrainement op Duindigt heeft geves tigd, voor de eerste maal fn zijn loopbaan de hoogste plaats bezet op de ranglijst van de meest winnende rijders. Met 83 over winningen en een gewonnen bedrag van f 109.837 plaatste hij zich juist boven de eveneens sterk naar voren komende jonge pikeur Jan Wagenaar, die met 82 eerste plaatsen ruim 101.000 bijeen reed. De derde plaats is voor Martin Vergay met 55 zeges en 75.450, Willem Geersen staat vierde met 41 overwinningen en ruim f 75.000 aan prijzen. Bij de trainers bleef het entrainement Geersen met ruim 232.000 aan gewonnen gelden en 139 eerste plaatsen aan het hoofd, gevolgd door het entrainement Dooyeweerd met 115 overwinningen en 155.000 en stal Wagenaar met 92 zege pralen en 118.350. Op het door dooi en regenval aange taste ijs van het Bisletstadion in Oslo heeft Rudi Liebrechts woensdag aange toond, dat hij zoals de administrateur van de KNSB, de heer Bergström, enkele dagen geleden reeds zei momenteel in derdaad voortreffelijk in vorm is. Aan de tijden had men in dit geval niets, daar voor waren de omstandigheden (het dooi de twee graden en de regen bleef gestaag vallen) te slecht, maar er waren andere maatstaven. De 3000 meter bijvoorbeeld, waarop Lierechts moest uitkomen tegen de Noorse troef op de lange afstand, Knut Johanue- sen, die de laatste weken met enkele klin kende resultaten uit de bus was gekomen. Zelfs met steun van zijn landgenoten kon „Kuppern" het ditmaal echter niet redden. Het werd een uiterst spannend duel, dat door onze landgenoot tenslotte met ge ring verschil in zijn voordeel werd beslist. De tijd van Liebrechts (5 min. 07,3 sec.) bleek voldoende te zijn voor de eerste plaats. Johannesen, die 5 min. 08,6 sec. voor zich liet afdrukken, moest de tweede plaats nog afstaan aan zijn landgenoot Lasse Elfskind, die er precies een halve seconde korter over deed. De tweede Nederlandse deelnemer, wereldkampioen Henk van der Grift, stelde met zijn zesde plaats in 5 min. 16,2 sec. wat teleur. Ook op de 500 meter was Liebrechts uitstekend voor dag gekomen. Hij werd op deze afstand zesde in 46 seconden rond en was daarmee slechts 0,3 sec. langzamer dan Van der Grift, die op de vierde plaats beslag legde. De zege op deze afstand was voor het Noorse sprintfenomeen Alv Gjestvang, die echter ook niet verder kwam dan 45,1 sec. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Alv Gjestvang (Noorwegen) 45,1 sec. 2. Lasse Elfskind (Noorwegen) 45,4 sec. 3. Nils Aaness (Noorwegen) 45,6 sec. 4. Henk van der Grift (Nederland 45,7 sec. 5. Hroar Elvenes (Noorwegen) 45,9 sec. 6. Rudi Lie brechts (Nederland) 46,0 sec. 7. Magne Thomassen (Noorwegen) 46,7 sec. 8. Odd Wilhelmsen (Noorwegen) en Goeran Slott (Zweden), beiden 46,8 sec. 10. Magne Hval (Noorwegen), Torstein Sandholt (Noorwe gen), Svein Erik Sogge (Noorwegen) en Amfinn Marsteinstredet (Noorwegen) al len 46,9 sec. Knut Johannesen kwam met een tijd van 47,2 sec. niet verder dan de vijftiende plaats. 3000 meter: 1. Rydi Liebrechts 5 min. 07,3 sec. 2. Lasse Elfskind, 5 min. 08,1 sec 3. Knut Johannesen 5 min. 08,6 sec. 4. Goe ran Slott 5 min. 11,2 sec. 5. Svein Erik Sogge (Noorwegen) 5 min. 11,8 sec. 6. Henk van der Grift 5 min. 16,2 sec. 7. Jan Kristi- ansen (Noorwegen) 5 min 16,2 sec. 8. Odd Wilhelmsen 5 min. 16,4 sec. 9. Nils Aaness' 5 min. 16,4 sec. 10. Svein Erik Stiansen (Noorwegen) 5 min. 18,5 sec. Het klassement na de eerste dag ziet er als volgt uit: 1. Lasse Elfskind 96.750 pun ten. 2. Rudi Liebrechts 97.217 punten. 3. Henk van der Grift 98.400 punten. 4. Nils Aaness 98.433 punten. 5. Knut Johannesen 98.633 punten. 6. Goeran Slott 98.67 pun ten. 7. Svein Erik Sogge 98.867 punten. 8. Odd Wilhelmsen 99.533 punten. 9. Jan Kristiansen 100.500 punten. 10. Per Oede- gaard 100.733 punten. 11. Torstein Sandholt 100.867 punten. 12. Jan Erik Stiansen 100.883 punten. De Europese judokampioenscbappen 1962 zullen op 11 en 12 mei in Essen plaats vinden. Dit werd dinsdag besloten. De wedstrijden worden gehouden in de Gruga hal. Ronde van Castricum voor amateurs, nieu welingen en aspiranten op 22 juli laat ver rijden. i Het wegseizoen in Noordholland wordt zondag 7 april geopend met de „klassieke" Ronde van Noordholland voor amateurs en zondag 30 september besloten met het Zil veren Molen toernooi. Voor het eerst in de geschiedenis van dit toernooi voor amateurs en nieuwelingen, zullen er enkele buiten landse ploegen aan de start verschijnen. Het provinciaal wegkampioenschap van Noordholland vindt 29 april plaats in de Wijde Wormer. Al deze evenementen wor den georganiseerd door DTS. Schaken Voor het 24ste Hoogovenschaaktoernooi, dat vandaag in Beverwijk begint, is woensdag de loting verricht. In de eerste ronde van de grootmeestergroep ontmoe ten elkaar: Langeweg (Ned.)Donner (Ned.); dr. Tri funovic (J.sl.)Bisguier (V.S.); O'Kelly de Galway (Belg.)Robatsch (Oost.); Bobotsov (Buig.)Aaron (India); Van Scheltinga (Ned.)Kottnauer (G.B.). Van deze tien spelers zijn Donner, O'Kelly, Trifunovic, Bisguier, Robatsch en Bobotsov grootmeester. In de twee meestergroepen die ongeveer van gelijke sterkte zijn, komen uit: Groep a: Kuijpers (Ned.), Wade (Nw. Zeel.), Parma (J.SL), (wereldkampioen), Durao (Port.), Scafarelli (It.), Fazekas (G.B.), dr. Barendregt (Ned.), Puig (Sp.), Bink (Ned.) en Eising (W. Did.). Groep B: Rellstab (W. Did.), Mannke (Polen), De Rooi (Ned.), Kramer (Ned.) Smederevac (J.S1.), Perez Sp.), Bakker (Ned.), Sandor (Hong.), Gereben (Israel), Mohrlock (W. Did.). In de damesgroep zullen spelen de Nederlandse dames: Spook, Beelaerts van Blokland, Van de Veen, Timmer, Fenny Heemskerk en mej. mr. De Klerk. Van buitenlandse zijde nemen deel: Sunnickz (G.B.), Tranmer (G.B.), Sinca (Hong.) en Jovanic (J.S1.). De laatste was vorig jaar winnares. Naar de organisatoren mededelen zullen naast deze hoofdgroepen nog ongeveer 150 spelers aantreden. Het toernooi in Beverwijk belooft dit jaar uitermate spannend te worden. Uit gesproken favorieten zijn er niet. Het is zelfs niet zo dat beslist een grootmeester dit toernooi zal moeten winnen, hoewel dit wel het meest waarschijnlijk is. Toch zou het weinigen verbazen als bij voorbeeld de voormalige Tsjech Kottnauer, die vorig jaar de meestergroep met de maximale score van 9 punten won, ook in de groot meestergroep een vooraanstaande rol zou spelen. Dan is er nog de Bulgaar Bobotsov, waarvan men gisteravond nog niet geheel zeker- was dat hij zou komen, maar waar op men toch voor 99 percent rekende. Mocht hij te elfder ure niet komen op dagen dan neemt de gloednieuwe Neder landse schaakmeester Henneberke zijn plaats in. Bobotsov is namelijk een zeer sterk speler hetgeen hij onlangs nog heeft bewezen in het toernooi in Zevenaar. Hij bezette hier met de Belg O'Kelly een ge deelde tweede plaats achter Matanovie (Joego-SL). De „remise-schuiver", zoals O'Kelly nog niet zo lang geleden min of meer spot tend werd genoemd, is plotseling een zeer agressief speler geworden. Men hoeft er beslist niet bang voor te zijn dat hij het kunststukje van enkele jaren geleden zal herhalen door alle partijen remise te spe len! Er is de laatste tijd een sprankelend spel van hem te zien waarvan zijn zege in het toernooi in Utrecht en zijn gedeel de tweede plaats in Zevenaar getuigen zijn. Men is geneigd hem, in deze vorm spelend, als de grote favoriet te beschou wen. De Amerikaan Bisguier is een sterk spe ler, maar heeft toch nimmer dat impo nerende speltype kunnen brengen van zijn landgenoten Reshevsky en Fischer. Dat nij in de kopgroep zal eindigen staat vrijwel vast. Joegoslavië, dat in Beverwijk altijd een sterke vertegenwoordiger heeft, zet dit keer dr. Trifunovic in. Wij vermoe den dat deze speler de grote concurrent zal worden voor O'Kelly. De Joegoslavert zijn altijd zeer begaafde en nauwkeurige spelers en spelen gewoonlijk in Beverwijk succesvol. Men mag Trifunovic als één der sterk- sten van zijn land beschouwen. Hoewel Gligoric als de grote crack der Joegosla- ven wordt beschouwd staat Trifunovic toch wel zeer dicht in zijn schaduw. Reeds in 1950 nam hij deel aan een toernooi in Ne derland. Het was bij het wereldschaak toernooi in Amsterdam waar hij destijds van de 19 partijen slechts 2 verloor. Sinds dien is hij aanmerkelijk sterker gewor den. Robatsch bezette in Utrecht de twee de plaats, maar kwam in Hastings 1962 bij een bezetting Botwinnik-Gligoric- Flohr toch nog kwaliteiten tekort om een bedreiging te vormen. De meei homogene samenstelling in Beverwijk maakt zijn kansen groter. De Indische meester Aaron zal niet sterker blijken dan de gemiddelde Nederlandse meester. Wat zullen Donner, van Scheltinga, Lan geweg en misschien Henneberke hier te genover stellen? Met Donner weet men het nooit. Begint hij goed dan is hij tot grote dingen in staat. Loopt het wat tegen dan ziet men hem soms „nergens". Toch blijft hij de sterkste Nederlandse troef. Van Scheltinga is altijd moeilijk te klop pen en zal met zijn weldoordachte spel zeker tot goede prestaties kunnen komen. Langeweg en Henneberke kunnen in dit toernooi hun internationale ervaring ver- groten. Een gelegenheid die zij ongetwij feld dankbaar zullen aannemen. De Bulgaar Bobotsov heeft vanmorgen een telegram gezonden aan het organisa tiecomité van het Hoogovenschaaktoer nooi dat hij niet kan deelnemen. Voor hem in de plaats komt de Nederlander Frans Henneberke.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15