Vrees in Frankrijk voor nieuwe staatsgreep van de OAS Regering poogt groeiende onrust te bezweren FLN waarschuwt Parijs met klem tegen de OAS HET WEER Jong echtpaar via brandweer ladder uit brandende woning Morgen algemene rouwdag bij de spoorwegen Koningin terug naar Oostenrijk Aandrang op spoed met vredesberaad Prof. Duynstee acht zich beledigd door minister Luns Peru wederom door ramp getroffen Gemeentepersoneel te Amsterdam krijgt 5 pet voorschot Twee doden in het verkeer Brits schip in Het Kanaal gezonken 47e JAARGANG NUMMER 57 DO.N.DERDAG 11 JANUARI 19u Koude burgeroorlog ééeMORRIS ibefore you êuij! REGEN- EN TWEEDJASSEN AAN ABONNEES EN ADVERTEERDERS Communisten klaar OPRUIMING BRILMONTUREN voor halve prijs 1 DE BOER ln de krant van heden: Wêerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmónd en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Uit stad en omgeving ....5, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Buiig Mongoolse ambassadeur in Polen verongelukt Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I m JT1)_ m 1 V VJ9 *4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I I T 1 I T 1 f| |T 1 ▲fill lil lil Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X XXX UL X V^L V_f X Vj4 JL XriA. JL 1 franco per post 8,15. Losse nummers 12 et. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. r-r r- nwnTncu ,.TnnnBT nmruiTic nrvccwnr irisi nvrrrviNP Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS EB IJ K E,E Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei f>rWÏ-, heeft er woensdag bij zijn leden op aan gedrongen plannen te maken voor een al gemene staking zodra er zich een staats greep voordoet. Volgens het bestuur van de C.G.T. zijn dringend maatregelen nood zakelijk tegen de O.A.S., die zich onge straft kan organiseren. Het bestuur zegt in haar oproep dat de leden zich moeten voorbereiden op het uitgeven van een parool tot een algemene staking in de streek waar zij wonen, indien door een staatsgreep het contact met de centrale organen van het vakverbond verloren zou gaan. Parijse bladen hebben melding gemaakt van een communiqué waarin de oprichting wordt bekendgemaakt van een „Nationale raad voor de verdediging van de Repu bliek". Het communiqué is niet onderte kend. Volgens de tekst ervan is het initia tief ertoe genomen door de mannen die hebben gestreden om Frankrijk aan de vij andelijke bezetting te ontrukken en de republikeinste vrijheden te herstellen. In het communiqué wordt gezegd dat mannen, veelal buitenlandse deserteurs onder lei ding van ontsnapte collaborateurs uit de bezettingstijd, het neo-nazisme willen in voeren. De regering is niet in staat geble ken deze beweging te onderdrukken. De nieuwe organisatie dringt er bij allen die in vrijheid willen leven, op aan zich achter haar te scharen en aan haar oproepen ge hoor te geven. Ofschoon de regering met het gevaar van een nieuwe staatsgreep permanent reke ning moet blijven houden, zo meldt onze correspondent, schijnt de heersende opvat ting in officiële kringen te Parijs nu toch wel te zijn, dat de O.A.S., althans in Frank rijk niet over de kracht en de aanhang be schikt om een greep naar de macht met enige kans op slagen te kunnen onderne men. De opzet van ex-generaal Salan zou daarom nu eerder zijn, met aanslagen en moorden een voortdurende druk op de re gering te blijven uitoefenen, en onderwijl de publieke opinie te demoraliseren. Een soort koude burgeroorlog derhalve, waar door de regering in een voortdurende staat van alarm en bedreiging wordt gehouden, en waarbij ook de zenuwen van het volk aan een geduchte beproeving onderworpen zouden blijven. Hun numerieke zwakte zouden de scherpslijpers op deze wijze dus in zekere zin weten om te zetten in een psychologische kracht, terwijl deze stra tegie, bovendien nog een ander gewichtig, en misschien zelfs beslissend, voordeel zou kunnen afwerpen, Ijet voordeel namelijk, dat een nieuw Volksfront, dat vermoede lijk de enige afdoende garantie tegen het fascisme zal vormen, op deze manier nog lang zal kunnen worden tegengehouden. Bij de uitvoerige onderhandelingen tus sen de verschillende linkse partijen en or ganisaties is nu immers wel duidelijk ge bleken, dat de socialistische partijsecreta ris en oud-premier Guy Mollet zich nooit bereid zal tonen met de communisten sa men te werken, tenzij, en dan nog, de O.A.S. een openlijke greep naar de macht zou doen. In dat licht bezien moet dus wel worden erkend, dat het betrekkelijke opti misme waarmee het F.L.N.-communiqué in Parijs verwelkomd werd, veel van zijn zin verliest. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Morgen, vrijdag, zal bij de Nederlandse Spoorwegen algemene rouw worden aan genomen, omdat op deze dag de meeste slachtoffers van de treinramp worden be graven. Van alle gebouwen en stations in Nederland zal de vlag halfstok worden ge hesen. Tot en met zaterdag zal op de hoofdgebouwen van de spoorwegen in Utrecht de vlag halfstok hangen. Gisteren zijn de stoffelijke resten van de slachtoffers van de treinramp van de Buurkerk in Utrecht overgebracht naar Je plaatsen \>an herkomst. Vandaag zijn ne gen slachtoffers ter aarde besteld op be graafplaatsen in Utrecht, Rotterdam, Hil versum, Krimpen aan de IJssel, Grave en Amersfoort. In Limburg zijn nagenoeg alle festivitei ten, verband houdende met de komende carnavalsfeesten, uitgesteld tot later. Men acht het niet passend na de treinramp op uitbundige wijze de camavalstijd in te lui den. In de meeste plaatsen, waar een car navalsvereniging is gevestigd, stond voor deze week de uitroeping van de prins op het programma. Vrijdag zal van alle rijksgebouwen de vlag halfstok worden gehangen. Harmeien zal deze week met een alge mene rouwdag besluiten. Zaterdag worden in de gehele gemeente gedurende de ge hele dag de vlaggen halfstok gehangen. Van twaalf uur tot half een zullen de kerkklokken luiden, 's Avonds wordt in de Hervormde Kerk een interkerkelijke bijeenkomst gehouden. In de r.-k. kerk wordt een requiemmis gecelebreerd. De bevoorrechten, die hun winter- vakantie in de bergen doorbrengen, zijn misschien niet zo bevoorrecht als men wel denkt. Tenminste, als zij de wintersport beoefenen zonder oefe ning. Het wintersportcentrum Lech in Oostenrijk telt op de vijftig gasten in een hotel tien vakantiegangers met een gebroken been. De dame op deze foto heeft er zelfs twee. Maar de om geving is mooi Met ingang van zaterdag a.s. zal een ver andering plaatsvinden in de openings uren op zaterdag van ons kantoor, voor zover het de administratieve afdelingen betreft (loketten, abonnementen en ad vertenties). Het kantoor Lange Nieuwstraat 427 zal voortaan voor het publiek op zaterdag geopend zijn van 9-11 uur. DE DIRECTIE De Koningin is vanmorgen om half negen per vliegtuig van Soesterberg vertrokken naar Lech in Oostenrijk om zich bij haar gezin te voegen. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, houdt de politie in en om Parijs perma nent in. een zekere staat van paraatheid, zo verluidde woensdag in Parijs na een bijeenkomst van het kabinet. Er doen voortdurend geruchten de ronde over de mogelijkheid van een staatsgreep door de verboden geheime legerorganisatie O.A.S. Semi-officieel is toegegeven, dat de grote concentratie van politie rond Parijs jongstleden vrijdag slechts voor een deel was veroorzaakt door de aan gekondigde communistische demonstra tie. Sinds zaterdag zijn drie vergade ringen van de ministerraad gehouden waarin noodmaatregelen met het oog op een eventuele opstand zijn besproken. Tijdens het afgelopen weekeinde werd de politie haastig versterkt, toen alar merende berichten van regeringsver tegenwoordigers in Algiers waarschuw den voor een mogelijke actie van de De spanning was woensdag in regerings kringen enigszins verminderd. Functiona rissen verklaarden in de nabije toekomst geen pogingen tot een staatsgreep te ver wachten. Niet-officiële instanties, met in begrip van vakbonds- en partgkringen, tonen een toenemende bezorgdheid voor een eventuele poging om het democratische bewind in Frankrijk met geweld omver te werpen. Onophoudelijk worden bijeen komsten gehouden om acties te bespreken tegen elke gewelddadige poging die de O.A.S. zou ondernemen. De meeste leiders van de vakbonden en van de linkse par tijen zijn hierbij echter gekant tegen de vorming van een officieel verbond met de communisten (Volksfront). Naar verluidt heeft de communistische partij zelf haar reeds bestaande zelfver- dedigingsgroepen versterkt. Volgens Gaullistische partijbronnen zijn de communisten geïnstrueerd leden van de O.A.S. op te sporen. De communistische partij zou lijsten met namen van verdachte personen samenstellen. De partij zou voorts ook trachten fabrieksmilities te vormen om een eventuele O.A.S.-opstand te bestrijden. Het grootste Franse vakverbond, de on der communistische leiding staande C.G.T. Mr. Opticien LANGE NIEUWSTR 789 - TEL. 7119 Van onze correspondent) PARIJS Na een langdurig beraad in de Marokkaanse stad Mohamedia heeft de Algerijnse regering in ballingschap zich in een communiqué uitgesproken voor een pocdig einde van de oorlog, langs de veg van onderhandelingen. De voorlopige egering verklaart het uur van de vrede ,e willen verhaasten en toont nadrukke lijk begrip voor de belangen van Frank- •ijk en de Fransen in Algerije. Ook wordt het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht, waaraan Frankrijk, tenminste formeel, oog altijd wil blijven vasthouden, bij de procedure ter verkrijging van de Algerijn se onafhankelijkheid als richtlijn aan vaard. De Fransen waarschuwt het FLN °chter zeer nadrukkelijk voor de misda dige acties van kolonialistische groepen lees de OAS die Frankrijk en Al gerije in een steeds bloediger avontuur pogen te sorten. Het communiqué, dat pas bekend werd gemaakt nadat een speciale boodschapper het ontwerp eerst aan het óórdeel van de geïnterneerde vice-premier Ben Bella op het Franse kasteel Aunoy had voor gelegd, is in Parijs met betrekkelijke voldoening ontvangen. Weliswaar geeft het FLN geen enkele tastbare aanwijzing dat de resterende obstakels inzake de toekom stige positie der Fransen in Algerije spoe dig uit de weg geruimd kunnen worden, doch anderzijds toont de voorlopige Al gerijnse regering wel duidelijk de ver antwoordelijkheid voor een defenitieve mislukking van een overleg evenmin op zich willen nemen. De scherpe bewoordingen waarmede de FLN-regering de OA-activiteiten aan de kaak stelt, bevatten evenwel indirect een inmiskenbare beschuldiging aan het adres van Parijs, dat langs deze weg bij voor baat aansprakelijk wordt gesteld voor het voortduren van de oorlog en het uitblijven van een overeenkomst. (Reuter) Het linkse weekblad Express dringt er in een „open brief" bij de leider van de voorlopige Algerijnse rege ring, Ben Khedda, op aan een vredesver drag' met Frankrijk te sluiten voor het te laat is. In deze open brief wordt gezegd: Teken, omdat thans niets anders dan uw handtekening onder het protocol met de beginselen die generaal De Gaulle u heeft voorgelegd, kan voorkomen dat ons ge meenschappelijk lot een langdurige en bloedige ellende wordt" Een zegsman van de Express deelde mee dat het blad Ben Khedda dit advies geeft op grond van betrouwbare inlichtin gen van verontrustende aard. Hij wees er op dat het voor het eerst is dat van de Franse linkerzijde een dergelijk initiatief uitgaat. Door geheime gesprekken is Ben Khedda er nu wel van op de hoogte dat Frankrijk heeft erkend dat Algerije recht heeft op onafhankelijkheid en onschend baarheid van zijn grondgebied en dat de bevolking als eenheid zal worden be schouwd. „Dit zijn uw oorlogsdoelen". President De Gaulle heeft aldus de „Ex press", het hoofd gebogen voor een „ge organiseerde coalitie" van minister-presi dent Debré, het leger en de Europese or ganisatie van het geheime leger in Alge- rij Plannen voor een deling van Alge- rijë zijn reeds op de militaire hoofdkwar tieren te Algiers, Constantine en Oran. Als Ben Khedda tekent, zal de gehele Franse linkerzijde en alle soldaten van de strijd krachten samensmelten tot een strijd macht „tegen onze werkelijke en gemeen schappelijke vijand: de fascisten van Al giers. Oran en Parijs", aldus het blad. ALGIERS (Reuter) Tengevolge van gewelddaden zijn woensdag in Algerije twaalf mensen, onder wie acht Europea nen, om het leven gekomen en 38 gewond, van wie elf Europeanen. Woensdag circu leerden in Algiers vlugschriften, van de O.A.S., waarin „patriottische soldaten" werd meegedeeld dat wanneer de tijd daar zou zijn, zij zouden worden bewa pend om Algerije te veroveren op gaullis tische en Algerijnse opstandelingentroe pen, zij aan zij met duizenden Europese en Algerijnse soldaten, die eveneens de dodelijke 'dreiging van het Russische en Chinese communisme onderkennen. Aan vele gebouwen in Algiers zijn aan plakbiljetten bevestigd, die de handte kening van ex-generaal Salan dragen, waarin alle Algerijnen „gemobiliseerd" worden. Gemeentearbeiders, die deze plakkaten moeten verwijderen, worden be schermd door politie en militairen. Verwachting tot morgenavond: Storm tussen zuidwest en west, langzaam afnemend. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets kouder. Volledige weerrapporten op pagina twee WARSCHAU (Reuter) De Mongoolse ambassadeur in Polen, Oydovyn Bat- Otsjir, zijn chauffeur en twee Poolse in genieurs, zijn volgens een bericht van radio-Warschau bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Rabindranath Tagore: Stil, mijn hart, laat de wereld zelf haar weg vinden tot u. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee heeft zo deelt hü mede dinsdag aan de minis- ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A H. Luns, geschreven, dat h(j vanwege de uitlatingen van de minister op 3 januari in de Tweede Kamer zich niet langer ter beschikking kan stellen voor het lidmaat schap van de examencommissie voor de Buitenlandse Dienst. De uitlatingen van de minister acht prof. Duynstee beledigend Prof. Duynstee verklaart dat h(j hierbjj doelt op de opmerking van minister Luns tijdens het Nieuw-Guineadebat dat hei Tweede-Kamerlid de heer Van de Wete ring naar het oordeel van de regering zeer terecht heeft opgemerkt dat de buiten parlementaire groeperingen „op zeer on- nationale wijze de regering voor de voeten hebben gelopen". LIMA (AFP) Drie- tot vierduizend personen worden vermist als gevolg var een reusachtige aardverschuiving, die zich vannacht heeft voorgedaan in het depar tement Ancash in Peru. De verschuiving vond plaats op de berg Huascaran over een breedte van een kilometer en nam vier dorpen op haar weg mee. Het water in de rivier de Santa is negen meter ge stegen. Het ministerie van gezondheid zond onmiddellijk reddingsploegen en medica menten naar de plaats van de ramp. Het departement Ancash ligt in het An- des-gebergte, 450 kilometer ten noorden van Lima, een gebied van met sneeuw en ijs bedekte hoge bergen en tal van me ren, waarvan het waterpeil als gevolg van het smelten van de sneeuw ieder jaar tot een gevaarlijke hoogte stijgt. Ook wordt dit gebied dikwijls door aardbevingen ge troffen. Een twintigtal jaren geleden werd het departement door een gelijksoortige ramp getroffen. Het aantal slachtoffers benader de toen de tienduizend. De wethouder van Sociale Zaken van Amsterdam, de heer W. Steinmetz heeft gisteren tijdens de vergadering van de gemeenteraad medegedeeld dat B. en W. besloten hebben in afwachting van het tot- stand komen van een definitieve salaris regeling voor het gemeentepersoneel, dat een voorschot van vijf percent zal worden uitgekeerd. Waarschijnlijk zal de eerste uitkering aan het einde van deze maand geschieden. Tot definitieve regeling zal de uitkering vervolgens twee-maandelijks plaats vinden. De wethouder deed deze mededelingen naar aanleiding van een brief aan de ge meenteraad van de heer A. A. Verheij (CPN) waarin gevraagd werd het vraag stuk van de verhoging van de lonen van het gemeentepersoneel per 1 januari 1962 op de agenda te plaatsen en tevens een principiële uitspraak te doen. Advertentie Een uit 1743 stammend houten huis met een gewicht van dertig ton is in Koog aan de Zaan van zijn oor spronkelijke bouwplaats aan de Hoog- oudere houten molen straat verrold naar de Zaanse schans, waar een soort Zaans openluchtmu seum wordt gesticht. De foto toont het huis bij het passeren van de non „De bleeke dood". Slechts via een ladder van de brand weer heeft een jong Haarlems echtpaar met een baby van twee maanden zich in veiligheid kunnen brengen, toen vannacht omstreeks half één door een brand op de trap in een woning aan de Warmoesstraat in Haarlem de weg naar buiten voor hen versperd was. Het echtpaar woonde boven een winkel in tweede hands goederen. Het was wak ker geworden door een Sterke brandlucht, maar toen het wilde vluchten bleek de ge hele trap in brar.d te staan. Voor het raam van hun woning konden de 25-jarige be tonwerker en zijn 21-jarige echtgenote door hulpgeroep een buurman op hun po sitie attent maken. Deze waarschuwde de brandweer, die spoedig arriveerde en via een ladder het echtpaar en de baby kon bereiken. De brand, die snel was geblust, bleek te Tussen Friedrichshaven en Bodensee in Duitsland is dinsdag de 237jarige Joh. A. Wijnberg uit Alphen aan de Rijn met zijn auto verongelukt. De auto werd door de aanhanger van een slippende vrachtauto gegrepen. De heer Wijnberg was op slag dood. In Den Haag is de 9-jarige F. L. Hoeks- ma om het leven gekomen. Hij was op een trekker met oplegger geklommen toen die werd geladen. Toen de trekker wegreed viel de jongen van de oplegger en werd overreden. Hij was op slag dood. Op het Damrak in Amsterdam is gister middag een 51-jarige voetgangster door een politie-auto aangereden. De vrouw brak beide benen. De politie zal de beoor deling van de schuldvraag aan de officier van Justitie overlaten. zijn ontstaan in een kamertje onder de trap, waar een kachel brandde, die met houtblokken werd gestookt. Vermoedelijk is het materiaal, waarmede de pijp door een rieten plafond naar een stenen rook kanaal wordt geleid, zo heet geworden, dat het riet en een balk zijn giaan smeulen en later in brand zijn geraakt. Een hoe veelheid tweede handsgoederen, waaronder veel kledings-tukken, werd een prooi der vlammen, evenals de trap. De schade aan de woning van de winkelier wordt op 500 geschat, die aan winkelgoederen is moeilijk te schatten. De schade wordt echter dóór verzekering gedekt. Het 561 ton metende Britse schip „Ford- field", afkomstig uit Liverpool, dat door nog niet nader bekende oorzaak op tien mijl ten zuidoosten van het lichtschip van Owers, in Het Kanaal, zware slagzijde had gekregen, is gezonken. De bemanning, die het schip had verlaten, toen dit begon over te hellen, is door het Deense schip „Peral Dan" gered.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1