Tweede Kamer bezorgd over de Europese eenwording Reuzen- flessen tonic 40 ct. Costs KffiDampo „Den Haag zocht met zorg naar de nadeligste oplossing" AGENDA Nieuw - Guinea - overleg duurt nog steeds voort en bondig gezinsprijs AOSRAM Critiek op Frankrijk Straaljager neergestort Schadeloosstelling T weede-Kamerleden Derde nota van wijziging Belastende verklaringen tegen Sachsenhausen-arts Wind neemt af smaakf naar méér! D-ONDERDAG 11 JANUARI 1962 2 eetlust opwekkend driekwartliterfles 4 volle glazen uit één fles Nieuwe postzegels mm mm MR. VAN HALL OVER DE BIJLMERMEER: Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk lampen Kind uit trein gevallen Goederenwagon bij Arnhem ontspoord Stoere taal op Schiphol Betogingen van Papoea's Emotie en intellect Eerste Kamer dringt op verhoging aan Voortgezet onderwijs «1 (Van onze parlementaire redacteur) Het waren gepn jubelklanken die de Tweede Kamer gisteren liet horen bij de bespreking van Europese vraagstukken als onderdeel van het begrotingsdebat van Buitenlandse Zaken. De weg naar een Europese eenwording is moeilijk. De Europese geest heeft nog niet overal vas te voet gekregen. Vrijwel alle sprekers be treurden gisteren dat de Fransman Hirsch als voorzitter van de Commissie der Euro pese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratoom) ontslag heeft moeten nemen door toedoen van de Franse regering. De Commissie is een onafhankelijk Europees orgaan. Een handelwijze als die van de Franse regering is eigenlijk een aantas ting van deze onafhankelijkheid. In dit verband rees de vraag in hoeverre ambte naren van internationale gemeenschappen ondergeschikt zijn aan de regering van het land waar zij vandaan komen. Er was meer critiek op Frankrijk. Zo meende dr. Diepenhorst (C.H.) dat dit land een gemeenschappelijke Europese landbouwpolitiek belemmert. In een blok vorming Frankrijk-Duitsland zag hij een streven naar machtsvorming binnen de Europese Economische Gemeenschap. Dr. Schuyt (K.V.P.) waarschuwde te gen een „overspoeling" van de kleine lan- Advertentie fixjtjj den door de grote. De Franse plannen houden geen rekening met hetgeen voor de samenwerking tussen de grote en de klei ne landen van wezenlijk belang is, name lijk de geest van gemeenschapsvorming, een boven-nationale opzet. Het Franse streven gaat slechts in de richting van een samenwerking tussen regeringen. De Nederlandse regering zou volgens de heer Schuyt het uiterste moeten doen om te voorkomen dat we met een dergelijke mi nimumoplossing genoegen moeten nemen. Hij bepleitte verder onder meer directe verkiezingen voor het Europese parlement. Ook mr. Van Dijk (V.V.D.) drong hier nog eens op aan in het belang van een goede democratische ontwikkeling. De enige die wèl wat zag in de Franse opvattingen was ir. Van Dis (staatkun dig Geref.). De vorming van boven-natio nale gemeenschappen, waarbij de deelne mende landen een stukje souvereiniteit af staan, lokte hem niet aan. Trouwens, in de hele Europese beweging zag hij bezwa ren uit reformatorisch oogpunt. Engelands verzoek om toelating tot de Europese gemeenschappen (E.E.G, Eura toom en Europese Gemeenschap voor Ko len en staal) heeft uiteraard stof tot dis cussie gegeven. De Nederlandse regering meent, dat Engeland bij het overleg over internationale politiek vraagstukken be trokken moet worden en dat het niet juist zou zijn hiermee pas te beginnen nadat Engelands toetreding tot de E.E.G. zal zijn geregeld. Anders dan jhr. mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) was mr. Van D ij k (V.V.D.) van mening dat Engeland bij de voorbereiding van een Europese politieke samenwerking zou moeten worden ingeschakeld en dat men met het verder uitwerken van de politieke plannen zou moeten wachten totdat de Engelsen hun houding hebben bepaald. Jhr. Van der Goes verweet de regering min of meer dat zij een dergelijke op schorting mede had helpen bevorderen. Dit zou volgens hem kunnen berusten op verouderde Nederlandse opvattingen over Westeuropees machtsoverwicht. In Nederlands Nieuw-Guinea zullen binnenkort deze twee bijzondere post zegels worden uitgegeven. De bovenste (dertig cent) toont volwassenen bij een verkeersbord (met rode rand) dat een oversteekplaats voor kinderen aan geeft. De kleur van deze zegel is groen. De onderste zegel, van 25 cent, toont schoolkinderen en een verkeersagent bij hetzelfde bord. Deze zegel is blauw. De piloot van een F 86 k Sabre-straal- jager van de vliegbasis Twenthe heeft gis termiddag om vijf voor twee zijn toe stel met de schietstoel verlaten in ver band met motorstoring. De piloot, eerste luitenant-vlieger P. C. Bontekoe uit Enschede is veilig aan de grond gekomen bij Hardenberg. Het toestel is neergestort in het natuur reservaat Lemelerberg tussen Ommen en Den Ham. Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) „Uit de jongste plannen van de mi nister met betrekking tot de Bijlmermeer krijgt men de indruk dat de huidige noden van de hoofdstad en de voor spoedige ontwikkeling de heren van Binnenlandse Zaken niet alleen koud laten, maar dat zij ook met zorg hebben gezocht naar een voor Amsterdam zo nadelig mogelijke oplossing". Deze bit tere woorden sprak de Amsterdamse bufgéméfclfèr, mf.ro: ^fiirHaiJv ^ter- middag uit in zijn nieuwjaarsrede in de gemeenteraad, \VeIke rede 'als enig onderwerp had het plan van minister Toxopeus om de Bijlmermeer niet bij Amsterdam te voegen maar dit gebied onder te brengen in een nieuwe gemeen te, gevormd door de huidige gemeenten Diemen en Ouder-Amstel. „Het plan van de minister tast de toe komstige levensvoorwaarden van 100.000 Amsterdammers in de kiem aan", zei de burgemeester. „Dit is geen te sterke for mulering, want iedereen die zich ter plaat se op de hoogte heeft gesteld, weet dat dit de droevige waarheid is. De minister en z'jn ambtenaren hebben hiervoor blijkbaar geen belangstelling. Het enige argument dat feitelijk wordt aangevoerd is, dat de oppervlakte van onze gemeente te groot zou worden, want een grotere bevolking zal eep en ander immers niet ten gevolge heb ben. Er zijn wel andere gemeenten in Ne derland die een grotere oppervlakte be strijken. Het is dus wel duidelijk dat de minister speciaal Amsterdam graag zou willen splitsen in kleinere parten. Deze mentaliteit vertoont een merkwaardige ge lijkenis met een mentaliteit die thuishoort in de 18de eeuw, met zijn gewoonte om c Stadsschouwburg, vrijdag 20 u.: Toneel groep Centrum met „Acht vrouwen", thriller van Robert Thomas. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal", a.l. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „Eén pyama voor twee", 14 j. Lido Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De terreur van de rode draak", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules verovert Atlantis", 14 j. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Doctor at see", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Op het spoor der verdwe nen vrouwen", 18 j. Minerva Theater, vandaag 19.30 u.: „Ben Hur", a.l. Vrijdag t/m maandag 20 u.: „Pé- pé", a.l. Zaterdag 14.30 u.: „Met de drie Stooges de lucht in", a.l. Rembrandt Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Pa krijgt de klappen", a.l. Van vrijdag af 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Na- varone", 14 j. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Destry", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Pe zoon van Zorro", 14 j. Studio Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „l'Amerique insolite", 14 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „De vrolijke minnaar" 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Het zevende zegel", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 9-17 u. Tot 4 febr. Kunstzaal„In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 10-22 u. Tot 1 febr. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 5 jan.) DONDERDAG 11 JANUARI City Theater, 20 u.: „Simson en Delila". Rex Theater, 20 u.: „De slag bij Auster- litz". VRIJDAG 12 JANUARI City Theater, 20 u.: „Het geheim van Monte Christo". Rex Theater, 20 u.: „De misdadigers". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. DONDERDAG 11 JANUARI Kennemer Theater, géén voorstelling. Kennemer Theater, 1621 u.: Eerste ronde Hoogovenschaaktoernooi. Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus" (één voorstelling). VRIJDAG 12 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Kop op, kiezen op elkaar". Kennemer Theater, 1621 u.: Tweede ronde Hoogovenschaaktoemooi (9.3011.30 afgebroken partijen). Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus" (één voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Catacomben der onderwereld". VRIJDAG 12 JANUARI Marquette theater, donderdag en vrijdag 20 u.: „De mantel". Marquette Theater, 20 u.: Officiële her opening met film „De Mantel". Advertentie alles op zijn elfendertigst te doen. Dit past echter niet meer in de twintigste eeuw". Burgemeester Van Hall zei verder dat er wel iets is veranderd, sinds 1920, toen de ministers Ruys en Beerenbrouck en De Vries schreven: „De voórspoedige ontwik keling van de hoofdstad is een nationaal belang. Haar behoort elke moeilijkheid uit de weg te worden genomen, die zou kun nen ontstaan doordat haar gebied te klein is voor alle inrichtingen van handel, ver keer en industrie en om de bevolking die in werkelijkheid tot die van Amsterdam gerekend moet worden, daarin op de meest onbekrompen wijze zonder dralen op te nemen." De nieuwe plannen van de minister drui sen volgens de Amsterdamse burgemees ter in tegen het inzicht van de stadrand- commissie, die het landelijke dorpje Ou derkerk met een geheel eigen karakter het aantrekkelijke centrum van een groene strook langs de Amstel zou willen zien. Ernstiger noemde hij echter dat de minis ter de bebouwing van de Bijlmermeer niet of althans zeer onvoldoende ziet in relatie tot de woningverbetering en krotopruiming van Amsterdam. Volgens mr. Van Hall kunnen problemen als woningtoewijzing aan en sociale begeleiding van degenen wier, huizen worden afgebroken, alsmede verschuivingen die hiermede verband hou den, slechts binnen de grenzen van één ge meente worden opgelost. „De plannen van de minister leggen het gehele apparaat van Amsterdam, dat in 10 jaar tijd voor 150.000 mensen huisves ting heeft gecreëerd, stil". Burgemeester Van Hall voegde hieraan toe: „De minis ter wil de bouw van de nieuwe tuinstad toevertrouwen aan Ouder-Amstel en Die- men, waarvan de één niet wil en de ander beschikt over een gemeentelijke staf (in clusief reiniging, plantsoenen enz.) van 31 man, waarvan 4 schoonmaaksters en 1 va cature. Daaraan worden de belangen van ruim 100.000 Amsterdammers overgele verd." Burgemeester Van Hall besloot met de verwachting uit te spreken, dat de leden van de Staten-Generaal meer sociaal ge voel en meer gevoel voor realiteit zullen weten op te brengen dan de minister van Binnenlandse Zaken en zijn ambtenaren. De burgemeester was zijn nieuwjaarsre de begonnen met de mededeling dat hij niet zoals gebruikelijk een overzicht zou geven van feiten uit het vorige jaar. „Wij zijn overvallen door het bericht van de minister over de plannen die nij heeft met de Bijlmermeer. Daar ik deze zaak voor de ontwikkeling van het gezonde en verantwoorde wonen en werken in on ze stad in de eerstvolgende decennia van het allergrootste gewicht acht en daar ik van mening ben dat dit probleem uitgaat boven alle andere vraagstukken die ons stadsbestuur de laatste jaren hebben be zig gehouden, zelfs bij zaken als de haven van IJmuiden en de IJ-tunnel, zal het eni ge thema van mijn rede zijn: de Bijlmer meer", aldus de burgemeester. Tussen Groningen en Nieuwerschans, on der de gemeente Hoogezand-Sappemeer, is gistermiddag de 11-jarige jongen R. G. Boes uit Hoogezand uit de trein gevallen. Het kind werd met ernstige verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen gebracht, waar het kort na aan komst is overleden. De trein had een half uur vertraging. Over de oorzaak van het ongeval is niets bekend. De sluiting van de deur was in orde. Omstreeks half vijf vanmorgen is nabij het spoorwegemplacement te Arnhem een Tsjechische goederenwagon ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het spoor werd over enkele tien tallen meters vernield. Het warmlopen van een as van deze Tsjechische wagen was de oorzaak van deze ontsporing. Van Nederlandse zijde is gisteren in de Verenigde Staten weer drukke diploma tieke activiteit tentoongespreid om een vreedzame oplossing te vinden voor het geschil.met Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea. De Nederlandse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, mr. Schürmann, voerde voor de tweede maal in 48 uur een bespreking met waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. In Washington had de ambassadeur Van Roijen een onderhoud met de onder minister van Buitenlandse Zaken voor internationale organisaties, Harlan Cleve land, en met de reizende ambassadeur, Averell Harriman. Naar verluidt gingen beide besprekingen hoofdzakelijk over de Amerikaanse pogin gen om Nederlanders en Indonesiërs sa men te brengen onder de auspiciën van de Verenigde Naties. Onze parlementaire redacteur schrijft: In Den Haag begint men zo langzamerhand enigszins gewend te raken aan de dreige menten van Indonesische regeringsleiders over de kwestie-Nieuw-Guinea. De „tien- dagen-verklaring" van president Soekarno wordt dan ook niet al te dramatisch opge vat. De enkele Indonesische vriendelijkheden enerzijds, de vele dreigementen en verhitte redevoeringen anderzijds kunnen nauwe lijks een andere bedoeling hebben dan het veroorzaken van onzekerheid en twijfel in het Nederlandse kamp. Het doet denken aan „tropische koudeoorlogtactiek". Geen desastreuze ontwikkelingen in de naaste toekomst voor Nieuw-Guinea ver wachtend, zijn gistermiddag mr. J. O. de Rijke en pater dr. L. J. van de Berg van Schiphol naar Biak teruggekeerd. Zij zijn de laatste twee leden van de delegatie uit de Nieuw-Guinearaad, die ons land onlangs bezocht heeft; de anderen zijn reeds eer der naar Nieuw-Guinea teruggekeerd. Mr. De Rijke was van oordeel, dat in Nederland „hier en daar een Jan Salie- geest te beluisteren valt". Over het geheel echter had het binnenlandse front zij het krakend stand gehouden, aldus mr. De Rijke. Beide leden van de raad waren van mening, dat Soekarno er met zijn dreigende taal niet in zal slagen de Pa poea's door angst aan zijn zijde te krij gen. „Zij worden juist door deze houding van Soekarno in hun nationale aspiraties gesterkt," zei mr. De Rijke. „Ik heb de indruk, dat Soekarno zich heeft vergist in het weerstandsvermogen van Nederland en wel deels door het overtrokken advies van de groep-Rijkens". Hij verwachtte voorlopig zeker geen militaire aanval van Indonesië, maar zei vast te geloven dat Nederland geweld met geweld zou beant woorden „en daarbij hoop ik, dat een In donesische aanval in offensieve geest zal worden gepareerd, dus niet alleen door verdediging van de eigen bodem, maar door uitvallen tegen Indonesische bases". Ruim 300 Papoea's hebben woensdag morgen in Merauke deelgenomen aan een optocht. Behalve twee lmdsvlaggen wer den ook twee Nederlandse vlaggen mee gedragen. Spandoeken vermeldden in het Maleis leuzen als: „Kirihio vertelt onzin"; „wij wensen onze zelfstandigheid"; „wij kiezen 'vóór' de Nèderlands'e regering"; „wij vragen de Verenigde Naties hier als waarnemer op te treden". Aan resident Eibrink Jansen werd een petitie voor gou verneur Platteel overhandigd. De resident drukte de betogers op het hart, vertrou wen te blijven stellen in het beleid van de Nederlandse regering. In Manokwari is dinsdag een soortgelij ke demonstratie gehouden, waaraan alle bevolkingsgroepen deelnamen. Op spandoe ken stonden in het Maleis leuzen als: „wij Papoea's willen zelfbeschikking"; „wij wij zen de eisen van Indonesië af" en „wij wensen vast te houden aan artikel 73 van het handvest der V.N.". Als afgevaardigden van de ambtenaren organisaties in Nieuw-Guinea zullen de he ren Boekraad en Moll op kosten van de overheid naar Nederland komen voor over leg over de positie der ambtenaren in Nieuw-Guinea, speciaal in geval van een Indonesische aanval. Teneinde ook de on langs afgetreden bondsvoorzitter van de christelijke organisatie, de heer H. Nijhuis naar Nederland te kunnen zenden, heeft de C. W. N. G. onder de Nederlandse amb tenaren in Nieuw-Guinea een inzamelings- acite georganiseerd. In een toespraak tot 15.000 scholieren en studenten heeft president Soekarno zich gisteren beschreven als „een stuk emotie De leden van de Eerste Kamer zijn vrijwel algemeen van oordeel, dat de schadeloostelling en de vergoeding der reiskosten en overige kosten van de le den der Tweede Kamer zeer ver ten ach ter zijn gebleven hij hetgeen als passend is te beschouwen voor deze belangrijke publieke functie. De verantwoordelijkhe den van de leden der Staten-generaal zijn gestegen. De noodzaak om vele, dik wijls ingewikkelde vraagstukken, waar voor bijzondere voorlichting nodig is, ook ter plaatse te bestuderen, neemt toe, evenals de noodzaak, contacten met het buitenland te onderhouden. Het contact met de kiezers dreigt verwaarloosd te worden, omdat vele leden van de Tweede Kamer zich gedwongen zien, bezoldigde nevenfuncties te aanvaarden, welke op hun overigens schaarse vrije tijd beslag leggen. Zowel de onvoldoende schadeloos stelling als de onmogelijkheid zich bij de huidige financiële regelingen van voldoen de administratieve hulp te voorzien, be tekenen, dat dit lidmaatschap van vele leden financiële offers eist, naast de reeds bijzondere verantwoordelijkheden,welke of fers een staat van zijn volksvertegenwoor digers niet dient te vragen, aldus de Eerste Kamerleden. Zij zouden het vrij wel algemeen op prijs stellen, als de re gering het initiatief zou willen nemen tot een zodanige verbetering van de finan ciële regelingen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, dat een situatie zou ontstaan, waarbij de functie der leden en de verplichtiingen, welke die functie meebrengt, op maatschappelijk meer pas sende wijze zouden worden gehonoreerd. getemperd door intellect". Soekarno zei: „De ware revolutionair moet een mengsel zijn van rationalisme en emotionaliteit. Studenten moeten hun emoties ontwikke len en gebruiken". Intussen blijven diplomaten van weste lijke landen te Djakarta „voorzichtig opti mistisch" voor wat betreft een regeling van het geschil om Nieuw-Guinea door on derhandelingen. Naar zij menen is Indo nesië niet onwillig om naar de conferen tietafel te gaan en zij wijzen erop, dat in geen van zijn toespraken van de laatste tijd Soekarno het woord „Soevereiniteit" gebruikte, maar steeds sprak van „het be stuur" over Nieuw-Guinea. Vooraanstaan de regeringsfunctionarissen hebben ge zegd dat Indonesië als uiterste concessie, het denkbeeld van de soevereiniteit zou kunnen opgeven als het maar het bestuur in handen krijgt. De soevereine macht zou dan kunnen worden uitgeoefend door de Verenigde Na ties. Over de suggestie, dat Secretaris-Ge neraal Oe Thant onderhandelingen zou kun nen inleiden heeft de waarnemende woord voerder van het ministerie van Buitenland se Zaken, Surjanegara gezegd, „Dat elke derde instantie welkom zal zijn, mits zij de overdracht van het bestuur aan Indo nesië kan bespoedigen". Overigens zijn de diplomaten te Djakar ta het erover eens, dat Soekarno niet bluft als hij met oorlog dreigt. Leden van de persoonlijke staf van president Soekar no en hoofdambtenaren zijn begonnen met een militaire opleiding om eventueel te kun nen deelnemen aan een veldtocht tegen de Nederlanders in Nieuw-Guinea. Zij zijn ondergebracht in een kamp. Onder hen be vinden zich het plaatsvervangende hoofd van de voorlichtingsdienst van Soekarno, mejuffrouw Diedit, en de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, Ganis Harsono. Bij de Tweede Kamer is de derde nota van wijziging op het wetsontwerp tot re geling van het voortgezet onderwijs inge diend. Het wetsontwerp dateert van okto ber 1958. In de nota wordt, voor wat betreft de materiële veranderingen voorgesteld, de inrichting van het onderwijs aan de op leidingsscholen voor kleuterleidsters rpper in overeenstemming té brengen met 'de reeds in het ontwerp opgenomen gewijzig de cursusdüdr1 ven dëze scholen. Een an dere bepaling is, dat de voorbereidende leerkring van de kweekschool voor onder wijzers slechts dan zal mogen ontbreken, indien de kweekschool met een school voor hoger algemeen vormend onderwijs (HAVO) is verbonden, zulks om te voorko men, dat abituriënten van het middelbaar algemeen vormend onderwijs (MAVO), die tot een kweekschool zonder voorberei dende leerkring zouden willen worden toe gelaten hun opleiding aan drie afzonderlij ke scholen zouden moeten ontvangen. Hierbij speelt overigens ook de personeels voorziening voor de kweekscholen een niet onaanzienlijke rol. Op het kenniselement in de (nieuwe) eerste leerkring van de kweekschool wordt wat meer de nadruk gelegd. Het vak „maatschappijleer" wordt vervangen door „kennis van het culturele en maat schappelijke leven". Voor de (eveneens nieuwe) tweede leerkring wordt thans ook lichamelijke oefening voorgeschreven. Ten aanzien van het beroepsonderwijs wordt een waarborg gegeven voor vol doende algemeen vormend onderwijs, ook in het tweede leerjaar van de scholen voor lager beroepsonderwijs. In de nota wordt er verder op gewezen, dat het zeker van gewicht is, dat thans bij de vaststelling van het plan van scho len de Onderwijsraad moet worden inge schakeld. Dit geldt eveneens bij de beslis sing op een verzoek om instandhouding van een gemeentelijke school of behoud van de aanspraak op bekostiging van een bijzondere school bij daling van het aan tal leerlingen beneden de gestelde normen. In de toelichting die deze nota verge zelt, wordt er met nadruk op gewezen, dat minister Cals ook na de thans voorgestel de wijzigingen volledig blijft openstaan voor constructieve suggesties. Hij ver trouwt erop, dat de Tweede Kamer tot een spoedige openbare beraadslaging zal overgaan. In het proces tegen de vroegere concen tratiekampartsen van Sachsenhausen, dr. Baumkötter en dr. Gaberle, dat te Münster wordt gevoerd, heeft professor Florent Peeters, hoogleraar in de politieke weten schappen aan de universiteit van Gent, be lastende verklaringen afgelegd. De 52-jari- ge hoogleraar, die in 1942 als politieke ge vangene naar Sachsenhausen werd over gebracht, verklaarde dat dr. Baumkötter vier gevangenen had afgezonderd op wie medische proefnemingen werden gedaan. Deze gevangenen zijn later gestorven, al dus professor Peeters, die overigens even eens mededeelde dat dr. Baumkötter zich vaak goed heeft gedragen. Er heerste in de rechtszaal volkomen stilte, toen de heer J. A. Mast uit Rotter dam in zijn getuigenverklaring zei dat dr. Baumkötter en een ander staflid van Sach senhausen voor zijn ogen een gevangene doodgeschopt hadden, 's Morgens daarna had de heer Mast de man, wiens lichaam blauwe en groene plekken vertoonde, dood in het waslokaal zien liggen. Volgens de heer Mast had de Franse arts Jean Emil Coudert, die ook in Sachsenhausen zat, dr. Baumkötter een „zwijn" genoemd. Afscheid. Hoofdinspecteur van politie W. Posthuma verlaat de Amsterdamse po litiedienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na als stuur man op de grote vaart te hebben gewerkt, trad de heer Posthuma in 1926 als agent in dienst bij de Amsterdamse gemeente politie. In 1946 werd hij inspecteur en in 1954 hoofdinspecteur. Ambassadeur. Mr. R. M. Neuerburg, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, is benoemd tot ambassadeur te Caracas, Venezuela. Eervol ontslag. Bij K.B. is aan com mandeur A. P. Ferwerda op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend terzake van langdurige dienst. Kapitein ter-zee H. M. van den Wall Bake is tijde lijk bevorderd tot commandeur, voor de duur dat hij zal zijn belast met het bevel over smaldeel I. Juwelendieven. Twee Amsterdamse inbrekers, die opgesloten zitten in het Huis van Bewaring in Den Bosch, hebben bekend dat zij vier inbraken hebben ge pleegd in Breda, waarbij zij voor ruim 10.000 gulden aan juwelen hebben gestolen. Een deel van de buit is kort na de inbra ken teruggevonden. De rest is in Antwer pen verkocht. Voorzitter. Bij K.B. is benoemd tot voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor de Kernenergie prof. dr. J. H. de Boer, thans adviseur bij de Staatsmijnen en buitengewoon hoogleraar aan de tech nische hogeschool te Delft. Reebok op auto. Tussen Rolde en Borger is een volwassen reebok op een auto gesprongen. Het dier was op slag dood. De auto werd ernstig beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. iAdvertentie Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice - hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar buitenlandse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Coiffure Création Het K.N.M.I. deelt mee: Een stormdepressie met een luchtdruk- waarde in het centrum van bijna 950 milli bar breidde zich met windkracht 9 tot 10 over het Kanaal en de Noordzee uit. Ook in ons land stak een zuidwesterstorm op. De depressie verwijdert zich nu in noord oostelijke richting naar de Noorse kust, maar een nieuwe depressie trekt al weer met grote snelheid de oceaan over. Voordat deze op de Britse eilanden aankomt zullen de barometers stijgen en zal de wind lang zaam afnemen uit richtingen tussen noord west en zuidwest. De aangevoerde lucht is van polaire oorsprong, maar wordt boven zee nog zodanig verwarmd dat de tempera turen boven normaal blijven. Verder be houdt het weer over het algemeen een buiig karakter. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen «t s H d binnen- en buitenland. d Ca Neerslaglaatste 24 uur. S O M cJ Den Helder regen zzw 6 9 Ypenburg regen zzw 7 6 Vlissingen regen zzw 7 6 Eel de regen z 7 6 De Bilt regen z 7 4 Twente regen zzw 7 5 Eindhoven regen zzw 7 5 Zd-Limburg regen zzw 7 6 Helsinki sneeuw z 2 0,1 Stockholm regen zzw 3 4 Oslo geheel be^w zo 4 5 Kopenhagen onbewolkt zzo 3 3 Aberdeen onbewolkt z 4 15 I.onden half bew. zzw 8 7 Amsterdam regen zzw 7 5 Brussel regen zzw 8 11 Luxemburg regen zzw 7 2 Parijs regen z 10 1 Bordeaux geheel bew zzw 14 4 Grenoble regen windst. 12 3 Nice geheel bew nnw 12 2 Berlijn zwaar bew zzo 3 0,3 Frankfort geheel bew zw 9 1 München geheel bew w 5 0,3 Zürich regen zzo 6 1 Genève regen w 6 12 Locarno motregen n 3 1 Wenen geheel bew O N O 1 0 Innsbruck zwaar bew w 5 0 Belgrado onbewolkt ono 5 0 Athene zwaar bew no 14 0 Rome onbewolkt windst. 11 12 Madrid geheel bew wzw 13 0 Mallorca half bew. wzw 17 0 Ajaccio half bew. ono 12 9 Vrijdag 12 januari Zon op 8.44 uur, onder 16.52 uur. Maan op 12.02 uur, onder uur. Maanstanden 13 januari 6.02 uur eerste kwartier 20 januari 19.17 uur volle maan 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 januari Hoog water 7.11 én 19.33 uur. Laag water 2.47 en 15.16 uur. Vrijdag 12 januari Hoog water 8.04 en 20.28 uur. Laag water 3.35 en 16.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2