Brits drie-motorig straalvliegtuig „Trident" maakte eerste proefvlucht f^Pr „De situatie bij Harmeien is extra gevaarlijk" (24 nov. '61) Wereldnieuws r „MERKEN" - SLAG Van dag tot dag Uitgangspunt McCormack voorzitter van Amerikaanse Huis „Huurlingen bron van onrust in Katanga11 Gizenga blijft in Stanleystad Kennedy bedankt voor de eer van de Cosmos-club Lord Home steekt Berlijn een hart onder de riem Walter Scheel wordt in Bonn onder-minister Aardbevingen in Joegoslavië Passagiers „Caravelle11 naar Brussel terug Bijtia profetisch Een oude vriendaan het woord sport- en dress-shirts (Op de raatótocl DONDERDAG 11 JANUARI 1962 3 Toplin 11.80 Fablo 10.80 Sunbird10.80 Trenco 13.80 Splendid 8.80 pullovers en vesten Mobby - Lonertex v.a. 9.80 hoeden radium - sutton - attaboy - staalmeester v.a. 12.80 kamgaren kostuums v.a. 78.00 Trevira pantalons v.a. 28.00 flllll iiBiai Jaarlijkse boodschap van Kennedy aan het Congres UN O-vertegenwoordiger Stalmanns rehabilitatie onvoldoende geacht Liberale invloed op de buitenlandse zaken M. Mok OPRUIMING bij Woensel Harmeien 1020% korting op alle baby- en kleuterconfectie BABY- en KLEUTERKLEDING Minister-president De Quay heeft in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette be handeling der begroting voor Algemene Zaken een uitlating gedaan, die enige aan dacht vereist. Het was niet zijn enige op merking waarover iets te zeggen zou zijn, doch wel was het de expressie van een opvatting, die vooral de pers tot speciale aandacht dient te verleiden. Het ging na melijk over „voorlichting" en dat is een nunt waarbij de journalist de oren pleegt te spitsen. De minister-president, sprekende over de civiele verdediging en de noodzaak om de bevolking te doordringen van de moge lijkheden en plichten ten aanzien van zelf bescherming in oorlogstijd, zeide dat „de bevolking op eenvoudige en duidelijke wij ze moet worden voorgelicht. Voorkoming van defaitisme moet hierbij uitgangspunt zijn." Die „voorlichting" sloeg op de cri- tiek, welke door de openbare mening en ook de Kamer is geoefend op de bekende B B.-brochures. „Het beste kinderboek van hét jaar," zoals uit de Kamer ironisch is opgemerkt, was volgens de minister „dui delijk en eenvoudig," en in overeenstem ming met het uitgangspunt: „voorkoming van defaitisme." Dit laatste moge goed bedoeld zijn, het is ten enen male onjuist. Het uitgangspunt van voorlichting, of die door de pers dan wel door de overheid wordt verstrekt, mag nooit worden gevormd door de tendens „voorkoming van defaitisme", want dan zou het begrip voorlichting verward wor den met „propaganda". Een voorbeeld uit de laatste wereldoor log kan dit illustreren. Toen de Russische legers Berlijn bereikt hadden en de wes telijke geallieerden oprukten over de Rijn, gaf Hitier een proclamatie uit waarin hij de volkomen vernietiging van Duitslands vijanden voorspelde met het argument: „Het gehele Duitse volk neemt thans de wapens op om zijn tactisch teruggetrokken en geconcentreerde Wehrmacht bij te staan. Het grote offensief van leger en volk zal binnen enkele weken Dujtslands grootste overwinning aller tijden bewerk stelligen. De redding is nabij, de onder gang van de geallieerden staat voor de deur." Dat is „voorlichting" met het uitgangs punt: voorkoming van defaitisme. Als Hit Ier had gezegd: Er is geen hoop meer, ons leger is vernietigd, onze tegenstand is doelloos, wij zijn verloren," zou hij échte voorlichting hebben gepleegd. Er is eer aanmerkelijk verschil. Het verschil zit in de realiteit. Het uit gangspunt van voorlichting, ook door de overheid, dient te zijn: de realiteit, voor zover die kan worden onderkend en bere deneerd. Alle andere uitgangspunten zul len teleurstellingen en rampen veroorza ken. Ten aanzien van de zelfbescherming en de civiele verdediging wordt de realiteit door de bevolking zeer duidelijk aange voeld. Als er propaganda inplaats van voorlichting wordt gepleegd, zal het ge vreesde defaitisme sneller en intenser doorbreken dan wanneer de realiteit eer lijk en nuchter wordt verduidelijkt. Wij zijn namelijk' Nederlanders. (Van onze correspondent LONDEN. Engelands nieuwste straal- verkeers vliegtuig, de „Trident" van De Havilland, heeft met succes zijn eerste proefvlucht van 80 minuten gemaakt met de beroemde invlieger Sir John Cunning ham aan de stuurknuppel. Het toestel vloog met een snelheid van 640 kilometer, dit is 2/3 van zijn maximumcapaciteit. Op het vliegveld was de oprichter der firma, Sir Geoffrey D. De Havilland aan wezig, die op de dag af 50 jaar geleden met de D.H.-l was opgestegen, een toestelletje dat een snelheid had van 64 kilometer. De „Trident", die hoogstwaarschijnlijk ook door de KLM zal worden besteld voor de middenafstanden, is geïnspireerd op de Franse Caravelle. Het toestel heeft 3 mo toren, die achterin zijn geplaatst. De staartvleugel is zo groot als een voormalige Spitfire. De machine bezit ook 3 afzonder lijke elektronische systemen. Dit is een groot voordeel voor het onderhoud en de controle en de eventuele installatie van een elektronisch landingsapparaat. De Engelsen liggen met deze nieuwe ma chine, die nog geen ïx/i jaar na voltooiing van het ontwerp gereed kwam, bijna een jaar voor op de Amerikanen, die bezig zijn met de boeing-727. De „Trident", die 100 passagiers kan vervoeren, wordt in En geland geprezen als een straaltoestel, dat in economisch opzicht ideale afmetingen bezit. De grotere Boeing-727 wordt hier daarentegen beschouwd als een machine, die te groot en daardoor te oneconomisch is voor de niet-Amerikaanse markt. Het toestel dat ruim 10 miljoen gulden kost, is opvolger van de turboprop „Viscount". Advertentie Vélu GR. HOUTSTRAAT 96 - HAARLEM De Trident het nieuwe Britse straal- verkeersvliegtuig van De Havilland- fabrieken, gefotografeerd na zijn eerste vlucht. mm WASHINGTON (Reuter,AP) —Na het kerst- en nieuwjaarsreces is het Ameri kaanse Congres gisteren weer bijeenge weest in een zitting van negentien minu- Ze is al weer een paar weken dood en er lijkt geen reden te zijn om haar niet 'e midden van de doden te laten rusten ten waarin de zeventigjarige Democraat I Maar het probleem van haar verschijnen John McCormack met 253 tegen 159 stem- °P het wereldtoneel houdt me af en toe men gekozen werd als voorzitter van het no9 bezig. Vandaar deze opmerkingen. I Tl. 7. —1. L/.4 Ow/i/viWim/l S/IncOC Huis van Afgevaardigden als opvolger NEW YORK (AFP) In een rapport aan de Veiligheidsraad over de toestand in Katanga heeft Sture Linner, de verte genwoordiger van de Verenigde Naties in Kongo, verklaard, dat de onzekere mili taire toestand in Katanga voor een groot deel kan worden toegeschreven aan de ac tiviteiten van niet-Kongolese elementen. De kern van deze groep is, aldus Linner. nog vrij in haar bewegingen, omdat zij aan de UNO-strijdkrachten heeft weten te ontkomen. Volgens zekre inlichtingen zou een groep van achtendertig huurlingen, samenge steld door twee Fransen en onder leiding van een Franse kolonel de spil van de Ka- tangaanse militaire operaties in december zijn geweest, zo verklaarde Linner. De incidenten en de spanning in Katan ga zijn snel verminderd, aldus Linner. In Elisabethstad is het thans rustig, het da gelijks leven heeft zijn normale loop her nomen. Een nieuwe bron van onrust is echter ontstaan door terroristische activi teiten van Katangaanse gendarmes en ze kere niet-Kongolese elementen, aldus het rapport van Linner. Naar AP meldt zijn vijf Belgen van een groep huursoldaten, die uit Brazzaville in Noord-Rhodesië waren aangekomen, giste ren weer vertrokken, nadat zij de pers meegedeeld hadden, dat zij naar Katanga gingen om als guerillastrijders te vech ten. Het Katangese ministerie van binnen landse zaken heeft alle Afrikanen, die on rechtmatig ontruimde huizen bezet houden opdracht gegeven deze vandaag te verla ten. Het bevel is in de loop der middag her haaldelijk door radio-Katanga uitgezon den en later heeft de Katangaanse minis ter van binnenlandse zaken tegenover journalisten verklaard dat dit absoluut de iaatste waarschuwing is. De Havilland is van mening dat het tijd vak van het schroefvliegtuig, in welke vorm dan ook, thans voorbij is. British European Airways heeft 24 „Tridents" be steld. Eind volgend jaar worden de eerste toestellen op diverse Europese routes in dienst gesteld. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Kongo lese plaatsvervangende minister-president, Gizenga, heeft de regering te Leopoldstad woensdag meegedeeld dat hij in Stanley stad zal blijven. Het parlement in Leopold stad had hem gelast dadelijk naar de hoofd stad te komen. Gizenga zei in de mededeling dat indien men hem beschuldigt van een gewone mis daad of het één of andere vergrijp, men een beroep moet doen op gerechtelijke autoriteiten en niet op het parlement. De plaatsvervangende premier zei naar Leopoldstad te zullen terugkeren zodra het besluit dat het parlement in september over Katanga heeft genomen, geheel en te goeder trouw is uitgevoerd. De Kongolese regering deelde als bekend in september, na een besloten vergadering van het par lement, mee dat het haar toevlucht tot eigen middelen zou moeten nemen om een eind te maken aan de afscheiding van Ka- tanga. Zoals gemeld nam het parlement maan dag jongstleden een resolutie aan volgens welke Gizenga binnen tweemaal 24 uur naar Leopoldstad zou moeten komen om ge hoord te worden over beschuldigingen van activiteit, die gericht is op afscheiding van de oostprovincie. WASHINGTON (AP) De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, heeft me degedeeld dat president Kennedy geen lid zal worden van de exclusieve Cosmosclub in Washington. Hij was voorgedragen door Kenneth Gal- braith, Amerikaans ambassadeur in India, doch deze heeft zijn lidmaatschap opge zegd omdat het clubbestuur een vooraan staande neger geweigerd heeft als lid ie aanvaarden. Inmiddels hebben Bruce Catton, historï cus, Harlan Cleveland, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en dr. Jerome Wiesner, een der belangrijkste wetenschap pelijke adviseurs van de president ook hun lidmaatschap opgezegd. LONDEN (AP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft na terug keer van een bezoek van een dag aan West-Berlijn verklaard dat het geschil tus sen Oost en West over West-Berlijn op eer volle wijze kan worden opgelost als de Russen van goede wil zijn. Op de vraag of er een nieuwe internationale crisis over Berlijn op handen was, zei Lord Home ,,De mogelijkheid van een crisis is altijd aanwezig. We hopen deze te vermijden." Home heeft bij zijn bezoek aan West- Berlijn met nadruk gewezen op de waar borgen van de westelijke mogendheden voor de Westberlijners. De Westberlijners hebben het recht op een leven naar eigen keuze en op ongestoorde verbindingen met de wereld om zich heen, aldus Home. Burgemeester Brandt van West-Berlijn (die inmiddels voor een vakantie in Tune sië is aangekomen) toonde zich zeer tevre den over de politieke gesprekken met Lord Home, die vooral belangstelling toonde voor de economische en financiële ontwik keling. Bij zijn vertrek zei Lord Home dat hij de stad verliet „met gevoelens van afschuw ten aanzien van die verschrikkelijke muur' maar met bewondering voor de moed van de burgers die zich door de verdeling van de stad niet terneer laten slaan. Generaal Clay terug BERLIJN (AP) Generaal Lucius D Clay, speciaal afgezant van president Ken nedy, is teruggekeerd op zijn post in West- Berlijn. Zondag heeft hij in Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaan se president. Hij wenste hierop geen com mentaar te leveren. (Vün onzé correspondent) BONN. De grootste fractie in de West duitse Bondsdag, de christen-democrati sche, is van mening dat hoofdambtenaar dr. Otto Stalmann onvoldoende gerehabili teerd is door de officiële verklaringen van de Nederlandse minister Marijnen en de vice-voorzitter van de Executieve Com missie der EEG, Mansholt. De leider van de fractie, oud-minister Heinrich von Brentano, zal nu met de Bondsregering be spreken welke stappen gedaan moeten worden om tot volledige rehabilitering van de valselijk van omkoperij betichte Stalmann te komen. In de fractie zijn stemmen opgegaan om over te gaan tot di plomatieke stappen. Grandma van Sam Rayburn, die in november is gestorven. Vandaag zal president Kennedy in de jaarlijkse „state of the union"-boodschap de feitelijke werkzaamheden in het nieu we jaar inluiden. In deze boodschap zet de president in grote lijnen voor een ge zamenlijke zitting van Huis uiteen welke wetgevende voorstellen hij het parlement zal doen en in welke rich ting de regeringspolitiek zich zal bewe gen. Ik heb het over Grandma Moses, de Amerikaanse boerenvrouw over wie op zesenzeventigjarige leeftijd de geest vaar dig is geworden, een vaardigheid die tot haar honderdeneerste jaar heeft mogen duren. Dat zijn krasse cijfers, maar kras heid en Grandma zijn twee onafscheidelij ke grootheden geworden. Is er behalve die en Senaat I zeldzame krasheid nog meer aan haar te ontdekken? Met dit meer bedoel ik dan Lagere invoerrechten zeer bepaaldelijk genialiteit. Wat er van haar oeuvre tot mij is doorgedrongen, brengt mij een onomwonden neen op de lippen. Ze had niets geniaals, en een grein tje van deze eigenschap is toch onontbeer lijk om iets van blijvende aard op welk gebied ook te presteren. Ze is één geweest Een van de voornaamste voorstellen een ieger van prentjesmakers, onschul- van de president zal zijn hem grotere dige lieden die men niet in hun bezigheid bevoegdheden te geven voor het veria- hoeft te storen, aangezien ze geen kwaad gen van invoerrechten teneinde de Ame- doen Maar tevens ueden die een naar rikaanse handel met andere landen te li- I Qpg^aringen van menselijke grootheid beraliseren. De president heeft de laatste hunkerend hart zonder bezwaar links kan maanden herhaaldelijk gewaarschuwd, dat [aten uggen, de Verenigde Staten zich niet achter een Ook nj heb ik niet tot Grandma's ver- hoge tariefmuur moeten isoleren van de trouwelingen behoord, ik neem aan dat expansieve Europese gemeenschappelijke haar geen blaam treft. Ze is ontdekt en markt en van andere belangrijke handels- heeft zich gewillig laten ontdekken. Ver programma door het Congres aangeno- volgens heeft ze zich langs de maatschap- men te krijgen, aangezien sommige krin- peujke ladder omhooggeschüderd totdat ze gen sterk protectionistisch zijn ingesteld, miljonaire was. Wie haar dat euvel duidt, De belangrijkste punten voor de binnen- noem ik een huichelaar. We willen het landse wetgeving op het programma van allemaal wel tot miljonair brengen, tenzij de president zullen zijn medische zorg we het al zijn. Grandma was dus volko- voor de bejaarden, een nieuw landbouw- men normaal en misschien heeft ze nog plan, hogere posttarieven, steun voor het een extra vleugje respect verdiend omdat onderwijs en enige belastingwijzigingen. 2e, miljonaire geworden zijnde, niet tot poenigheid is vervallen. Wellicht ook was ze daarvoor te oud. Maar het aardige is dat ze evenzeer te oud was om te schil deren, althans iets anders dan curiosa te schilderen. Ik zeg dit niet op eigen, aanvechtbaar, gezag, maar op dat van een psychiater, die een omvangrijk boek met wetens waardigheden inzake de ouderdom heeft bijeengeschreven. Een tijd geleden, toen Grandma nog in volle bloei stond, heb 'k I me aan dat boek gelaafd. Wat zegt nu zo'n zielsontleder over de scheppende ver- BONN (DPA) De Westduitse minis ter voor Economische Samenwerking, Wal- I ter Scheel, zal tot onderminister van Bui- 1Jfln de ouderdom? Die bestaan tenlandse Zaken worden benoemd. Dit be- sluit heeft de regering volgens een woord voerder van de Vrije Democratische Par tij (FDP) genomen. De functie werd tot dusver door Von Merkatz vande christendemocratische par- I J Oi~Grandma"'hJb tij bekleed. De FDP had tijdens de on-1 a derhandeling over de kabinetsformatie in vloed op de buitenlandse politiek ver- eenvoudig niet, zegt hij. Zeker, een be jaard iemand kan nog wel iets belang rijks verrichten, maar dan betreft het een uitwerking, een voltooiing van iets waar de grondslag op jongere leeftijd is ik in het boek niets gevonden, maar iemand die pas ver in de zeventig het penseel be gint te hanteren, zou bij mijn psychia- langd Scheel is lid van de liberale FDP helemaal geen kans maken. Men ko De voorzitter van de FDP, Erich Men- 1 - de, zal in maart op uitnodiging van net Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een bezoek brengen aan de Ver enigde Staten, waar hij onder anderen president Kennedy en minister Rusk zal ontmoeten. BELGRADO (Reuter) Het Joegosla vische vissersdorp Podgora, aan de Dalma- tische kust, is vanmorgen vroeg door een krachtige aardbeving getroffen. Volgens de eerste berichten werden één man gedood en verscheidene andere personen gewond. De aardbeving werd ook in tal van an dere plaatsen in het land gevoeld, ook in de hoofdstad Belgrado. Zondag en maandag deden zich reeds 21 aardbevingen voor, waardoor twee men sen werden gedood, tien gewond en 400 ge zinnen dakloos werden. me dus niet aandraven met Frans Hals die op aartsvaderlijke leeftijd nog enige meesterwerken heeft gewrocht. Hij heeft altijd boven de maat uitgestoken, zoals Grandma er altijd onder is gebleven. Wil men uit een en ander een les put ten? Welnu: wacht niet tot uw oude dag, maar begin reeds eerder, veel eerder, aan uw onsterfelijkheid te werken. Eil laat u niet imponeren door Grandma's roem, want dat is een dwaallicht, ook al werpt het de glans van miljoenen dollars om zich heen. Advertentie BRUSSEL (ANP) De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft gisteren in Brussel meegedeeld, dat de 18 passa giers en vier leden van de bemanning van de maandag door Russische straal jagers onderschepte „Caravelle" woens dag naar Moskou zullen worden overge bracht, vanwaar zij vandaag met de „Aeroflot" naar Brussel zullen reizen. De „Caravelle" zal naar Brussel wor den gevlogen, zodra daartoe toestemming wordt verleend door de Russische auto riteiten, aldus de mededling van de Sa bena. Een thans gepensioneerde em ployé van de Nederlandse Spoor wegen stelde op 24 november 1961 een beschouwing op schrift over de veiligheid bij de spoorwegen in ons land, naar aanleiding van juridische behandelingen van spoorwegongeval len. Merkwaardig genoeg noemde de schrijver bij een aantal voorbeelden ook de gevaarlijke situatie bij Har- melen, weinig vermoedend dat en kele maanden later juist op dat punt de grootste ramp uit de geschiedenis van het Nederlandse railverkeer zou plaatsgrijpen. Hier volgt de beschou wing van deze spoorwegman, die ons belangwekkend genoeg lijkt om ter kennis van onze lezers te brengen, zonder bepaalde conclusies aan het relaas te verbinden. SANTPOORT 24 NOVEMBER '61 Telkens, als ik weer door een behandeling van een ernstig spoorwegongeval door de rechtbank, kennis kan nemen van de bij zonderheden van zo'n ongeval, bekruipt mij het gevoel dat de veiligheid bij de Ned. Spoorwegen toch niet zö is als deze wel zou moeten en kunnen zijn. Ondanks ver beterde techniek, verbeterde arbeidsvoor waarden, lijkt het mij of de veiligheid jaren geleden toch beter verzorgd werd. Toen ik n.l. nu ruim 55 jaar geleden in dienst trad bij de toenmalige Staatsspoor wegen, gold als eerste artikel en tevens het voornaamste, van „de wet op de spoor wegen": „de zong voor de veiligheid van het verkeer is de eerste plicht van de beambten en bedienden van den spoor weg". Is dat nu nog zo? Ja, op papier na tuurlijk wel, maar in de praktijk? Men leunt, geloof ik, teveel tegen de ver door gevoerde automatisering aan, waardoor ook veel sleur ontstaat; snelheid en vooral toch op tijd rijden is een der voornaamste factoren geworden; men wordt bedolven onder een berg van voorschriften waar door men door de bomen (de papieren) het bos (de veiligheid) niet meer ziet, zodat de ernst en de waarde van een perfecte veiligheid, vooral voor diegenen, die daar mede telkens te maken hebben, verflauwt. Dezer dage.i las ik in verschillende bla den het verslag van de rechtszitting be treffende het spoorwegongeval te Woer den, een jaar geleden, waarbij twee doden en verscheidene gewonden te betreuren waren. Als oud-insider sta je dan versteld hoe het feit, dat een bepaald traject met beperkte snelheid bereden mag worden aan de betrokken machinist bekend ge maakt wordt. Het blijkt n.l. dat een ma chinist, na beëindiging van zijn dagtaak, eerst moet nagaan welke bijzondere voor schriften verschenen zijn voor de volgende dag en ook dan pas weet welke dienst hij dan heeft; voorschriften door elkaar in klappers opgeborgen. De betrokken ambte naar, belast met de verzorging van die voorschriften, verklaarde als getuige ter gerechtszitting „dat het lezen van die soms wel tientallen aanschrijvingen inder daad bijzonder tijdrovend is en er dan ook wel eens de hand mee wordt gelicht en paraaf of handtekening in feite zinloos zijn". Als je dit leest denk je „hiermede is dan blijkbaar de kous voor hem af". Of moeten dan niet superieuren gewaar schuwd worden een eind te maken aan deze gebleken onvoldoende wijze van ken nisgeving van voor de veiligheid zeer be langrijke feiten en dit door een afdoend veilig systeem te vervangen. Enfin, het kalf is verdronken; zal de sleur nu doorbroken worden? Vroeger deden we dat anders. In de eerste plaats was toen de hoofdconducteur van de trein de eerst verantwoordelijke voor de veiligheid, in nauwe samenwerking met de machinist. (Nu heeft de hoofdcon ducteur niets meer met de veiligheid te maken). De h. c. d. ressorteerde onder de Dienst van Exploitatie, en ontving dan via de stations na décharge de betrokken aanschrijving terwijl bovendien de machi nist, die onder de Dienst van Tractie en materieel ressorteerde, de wijzigingen van zijn depot ontving, doch bovendien en dat was zeer belangrijk, het laatste hoofd station van het betrokken baanvak nog eens mondeling aan de h. c. d. van de be trokken trein kennis gaf. Misverstanden of „niet gelezen" waren dan toch wel uitgesloten. Op hetzelfde vlak ligt feitelijk ook het zeer ernstige ongeval nu ongeveer twee jaar geleden bij Woensel; ook meerdere doden en gewonden, daar vanaf Eind hoven op zogenaamd verkeerd spoor ge reden moest worden. Niets is gevaarlijker dan dat, omdat in zo'n geval de seinen langs de weg voor die trein niet kunnen gelden. Op het station Eindhoven was men het al geruime tijd onderling niet eens hoe de daarvoor geldende voorschriften moesten worden opgevat. De stationschef schreef ten slotte om nadere uitleg naar de Inspectie, kreeg echter geen antwoord en drong verder niet weer aan. Gevolg was dat toen het feit zich werkelijk voor deed ernstige fouten werden gemaakt met het verschrikkelijke gevolg van zijdelingse botsing met een op topsnelheid rijdende sneltrein. Waar was nu hier die zo zeer vereiste zorg voor de veiligheid? Vroeger zou de hoofdconducteur na schriftelijke lastgeving bij de machinist op de machine hebben plaats genomen met de opdracht te stoppen voor het gevaarlijke punt waar het „verkeerde" spoor weer overging op het normale baanvak. Hij zou dan in het Enidhovense geval het sein voor de snel trein op veilig hebben zien staan en rustig gewacht hebben. Er zou niets gebeurd zijn, alleen tijd verloren. Een ander geval. Enkele maanden ge leden las ik het rechtbankverslag over een frontale botsing bij Harmeien van twee goederentreinen met alleen maar grote materiële schade. Situaties als bjj Harmelen waar twee dubbelspoor banen (UtrechtHarmelen en AmsterdamHar- melen) zich verenigen tot één dubbel spoor baan naar Woerden of omgekeerd één dubbelspoor baan vanaf Woerden zich splitst in twee banen naar Utrecht of Amsterdam vereisen extra beveiliging. Op die bewuste dag heerste er grondmist en de machinist reed door onveilig sein hetwelk hij beweerde niet gezien te heb ben. De Officier van Justitie merkte hier bij op: „hij had dat rode licht moeten zien want hjj rijdt dat traject zo dikwijls". Er blijkt hieruit dat zelfs bij mist geen speciale veiligheidsmaatregelen voor der gelijke extra gevaarlijke punten worden getroffen. Vroeger moesten in zo'n geval bij het voorsein een rijtje klappers gelegd worden op de rails door de naastbijgelegen wachtpost; zou dan de machinist het voor- sein niet zien, dan was hij in ieder geval gewaarschuwd dat hij het eigenlijke hoofdsein spoedig kon verwachten en al vast afremmen, om de situatie te over zien. (Een voorsein diende om aan te geven of het bijbehorende hoofdsein, op korte afstand gelegen, al of niet op veilig stond; door de tegenwoordige automati sering schijnen de meeste voorseinen ver dwenen te zijn en schijnt men alleen af te moeten gaan op de laag bij de grond staande automatische seinen). Het al of niet aanwezig zijn van een voorsein zou ook een eenwichtige rol spelen bij het recente ernstige ongeval bij Til burg, vlak bij de brug over het Wilhel- minakanaal, waar de machinist van een goederentrein de dood vond toen zijn trein 's nachts bij goed zicht frontaal botste tegen een goederentrein in de richting Tilburg's Bosch; hijzelf komende uit de richting EindhovenTilburg. Ook hier weer een extra gevaarlijke samensmelting van 2 dubbelspoorbanen, resp. het uit een wijken van één baan tot twee banen, om dat op de brug over het Wilhelminakanaal enkelspoorbanen liggen. Beweerd wordt dat de machinist door onveilig sein is ge reden. Zou hij dan bij goed zicht én het voorsein én het hoofdsein niet gezien heb ben? Of zijn deze beide seinen vervangen door één automatisch sein? Bovendien, hoe kon die ongelukstrein op het spoor van zijn tegenligger komen? Er is daar ter weerszijden bij die brug een netwerk van wissels om de enkelspoor-overgangen die op de brug liggen weer om te schakelen in twee dubbelspoorbanen naar resp. Eind hoven en 's Bosch. Wordt er dan niet meer op gerekend dat bij onveilig sein het wis sel zo ligt dat bi, een eventueel doorschie ten van de trein een dan ongevaarlijk baangedeelte bereikt wordt, te meer daar m.i. hier ruimte in overvloed aanwezig was. Of is het alweer door de automati sering onmogelijk (ook voor een eventueel aanwezige seinhuiswachter) iets aan de stand van de wissel te veranderen? Het is een geluk dat door de stalen con structie van de rijtuigen bij ernstige onge vallen het aantal slachtoffers meestal be trekkelijk gering blfjft; alleen materieële schade maakt niet zoveel indruk, hoofd zaak is dan dat het verkeer zo spoedig mogelijk weer normaal is. Ik zou het jam mer vinden als de goede roep die vroeger van de spoorwegen uitging door verschil lende omstandigheden zou moeten ver flauwen. Oude liefde roest niet. Daarom deze op- en aanmerkingen.*) ROOS Tot zover dit bijna profetische geschrift, dat kan worden aangeduid als een poging om het algemene belang te dienen. „Het is een goed vriend, die u uw feilen toont' geldt zeker voor deze trouwe spoorweg beambte, wiens oude liefde niet geroest is, doch die in verschillende verwachtingen teleurgesteld rerd door de recente, tragi sche gebeurtenis. Red. GEN. CRONJÉSTR. 133 - TEL. 57731 Weer één. Dezer dagen is een Westduitse divisie pantsergrenadieren onder opper bevel van het Navo-hoofdkwartier in Pa rijs geplaatst) zodat nu negen van de twaalf Westduitse divisies aan de Navo ter beschikking zijn gesteld. Angola. In het noorden van Angola heb ben de Portugese strijdkrachten 34 op standelingen gedood. Tien van hen wer den in een bosrijk gebied bij Quitexe op 130 km ten noordoosten van Loeanda ge dood. Essentieel. Het bestuur van Australisch Nieuw-Guinea breekt zich het hoofd over de vraag, hoe men de Papoea's kan be wegen afstand te doen van de dorpsdans feesten, die vaak maanden duren. Mis sionarissen beklagen zich er over, dat de kinderen lange tijd van school weg blijven. Ethnologen verzekeren echter, dat de feesten een essentieel onderdeel vormen van het dorpsleven. Tegen de bierkaai. Het Londense district Poplar voerde het vorig jaar onbreek bare straatverlichting in om geld te spa ren. De balans voor de eerste zes maan den is: 1.830 stuks van de verlichting vernield door straatjongens die ijzeren staven voor dit werk gebruikten. Ver- vangingskosten 12.000 gulden. Voor de vrede. David A. Morse, de direc teur-generaal van de Internationale Ar beidsorganisatie (I.L.O.), heeft zijn gis teren gemelde ontslag ingetrokken. Hij is van mening dat zijn aanwezigheid aan het hoofd van I.L.O. gunstig is voor de continuïteit in het beleid en de wereld vrede. Aardschokken. Woensdagochtend vroeg ;s nabij Korinthe een krachtige aardschok gevoeld de vijftigste in de afgelopen drie dagen. Over persoonlijke ongeluk ken of schade wordt niets gemeld. Ezel. De Joegoslavische horlogemaker Metod Bajc uit Ljubljana maakte in het nationale museum een horloge open om het na te kijken.Er zat een stukje pa pier in, waarop in het Duits stond: „jij ezel, waarom maakte je me open? Dit horloge werd in 1846 gerepareerd. Alojz Schuschek, Goudsmid."

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3