Ogen niet sluiten voor ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied fef~! Een jaar Velsen in cijfers Woningvoorziening in ons land is niet in overeenstemming met welvaartspeil van ons volk Beverwijk is van mening dat Carthago vernield moet worden Mr. Bührmann ziet geen reden Heemskerk op te heffen CAMERA-OCCASIONS faV* t i s t ie K GROTE OPRUIMING VELSENS BURGEMEESTER MEENT: Velsen moet waken dat eventuele raffinaderij niet in nabijheid van Kennemerland komt Regelmatig overleg met Waterstaat nodig Havenberichten Drie nieuwe trawlers voor Scheveningen? Velsens burgemeester kraakt harde noot A AtlKONDIG INGE/1 en BESCHOUWINGEN DONDERDAG 11 JANUARI 1962 9 DIVERSE bü KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Samengaan Meer overleg Velsetis burgemeester in nieuwjaarsrede Musketiers houden filmvoorstellingen Faillissementen Vervallen argumenten Ernstig feit Niet onderontwikkeld De radio geeft vrijdag Onderhoudend Beeldschermer Charles van Doren i 7 elevisieprogramma De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, heeft in zijn gisteravond uitgesproken nieuwjaarsrede verzekerd, dat hij gaarne bereid is overeenkomstig de gedachten van de nestor van de raad, ervoor in te staan dat er geen maatregelen „over en zonder ons in Velsen worden genomen. Dit zei de burgemeester naar aanleiding van zijn beschouwing over de ontwikkeling van het Noordzeekanaal gebied. Overigens erkende de burgemeester dat de landsbelangen zullen moeten prevaleren boven het plaatselijke. De belangen waarvoor Velsen heeft te waken hebben er b\j de komende discussies het hunne toe bij te dragen, dat voortdurend aandacht wordt geschonken aan nieuwe ontwikkelingen, zoals de totstandkoming van havens en industrieën. Maar ook dient rekening gehouden te worden met de mensen, die daar moeten werken en wonen, wat recreatie met zich meebrengt. Bij de ruimtelijke ordening dient hiermee dus terdege rekening te worden gehouden, aldus de heer Bührmann. „Velsen dient er voorts op te letten dat als er een raffinaderij komt een gedachte, die steeds weer opgeld doet deze NIET in de nabijheid van Kennemerland komt. Kennemerland dient in zjjn bekoorlijke schoonheid bewoonbaar te blijven". De burgemeester herinnerde aan het door Velsen destijds genomen initiatief een orgaan op te richten, dat op nationaal ni veau antwoord zou geven op de vraag hoe de ontwikkeling van het gebied om het Noordzeekanaal zou dienen te geschieden. Het verzoek aan de Kroon is echter niet ondersteund door het rijk, de provincie en de gemeenten Amsterdam en Zaandam. Het enig positieve resultaat van dit alles was echter dat de minister van binnen landse zaken verklaarde dat beslissingen in het Noordzeekanaal-gebied in hoogste instantie zouden worden genomen door de Raad voor Ruimtelijke Ordening uit de Mi nisterraad. De Velsense burgemeester was het met de nestor van de raad eens, dat de lig ging van Velsen aan het Noordzeekanaal met zich meebrengt dat landsbelangen in derdaad zullen moeten prevaleren boven plaatselijke. „De ogen te sluiten voor de ontwikke ling die ons te wachten staat met betrek king tot het Noordzeekanaal-gebied is struisvogelpolitiek", zo zei de heer Bühr mann. Maar tot nu toe heeft de burge meester overigens van geen enkele zijde concreet vernomen hoe het dan wèl moet. Daarvoor heeft ook de raad van Velsen nog geen gelegenheid gehad. De gedachte is: we moeten om de tafel gaan zitten om het met elkaar uit te maken. Advertentie „Wij moeten onze ogen er niet voor slui ten dat er nabij het Noordzeekanaal ha vens en industrieën kunnen komen, 's Lands economie eist het", aldus de burgemees ter van Velsen in zijn nieuwjaarsrede. Voortgaande zei spreker het toe te jui chen dat Amsterdam, Haarlem, Zaandam en Velsen hebben bewezen te willen sa mengaan om het vreemdelingenverkeer te stimuleren. Als dit samengaan uitgroeit tot het doel om de huidige belangen in het licht te stellen, die voor het gehele gebied langs het kanaal aan de totstandkoming van de omvangrijke werken ter verbete ring van de havenmond in IJmuiden zijn verbonden, meent de burgemeester, dat Velsen daarmee kan instemmen. „Mits blijkt dat deze doelstelling gezien kan wor den los van het projecteren van havens, een raffinaderij en woongebieden." Het gemeentebestuur is druk bezig zich volledig te oriënteren, aldus deelde de heer Bührmann mede. Met genoegen consta teerde de burgemeester de oprichting van een vereniging uit het IJmuidense bedrijfs leven. (De vereniging Havenbelangen IJmuiden, Red.) De burgemeester deelde voorts mede, dat het college een oriënte rend bezoek heeft gebracht aan Zaandam om de belangen van de Zaanstreek met betrekking tot het Noordzeekanaalgebied en Amsterdam te leren kennen. De Zaan- se gemeentebestuurderen zullen in de naas te toekomst naar Velsen komen. Overi gens, zo zei de burgemeester, zijn de di verse besprekingen van aangename aard. „Het begrip voor elkander is aanwezig". Dit geldt ook voor de contacten die wor den gelegd tussen de gemeenten in Zuid- Kennemerland. Regelmatig overleg is echter nodig ge bleken tussen de gemeente Velsen met Wa terstaat en het Staatsvissershavenbedrijf. De diverse belangen gaan zo in elkaar over dat vijftien tot twintig onderwerpen, die gemeenschappelijke aanrakingsvlakken hebben, gemakkelijk zijn te noemen. „Een periodiek wederkerend gesprek is nodig. Verwacht mag worden," aldus de burge meester, „dat Waterstaat en Staatsvis sershavenbedrijf met deze zienswijze zul len instemmen". Advertentie Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding 13 januari a.s. begint onze ZIE DE LAAGSTE PRIJZEN Ruime keuze - Vele maten o.a. KOSTUUM m. VEST 49.50 l^inoTtr Kloosterstr Kloosterstraat 33— 35 Beverwijk van In de gemeente Velsen zijn de vol gende bouwkundige werken in uit voering: De bouw van een hulpbureau van po litie te Velsen-Noord. De uitbreiding van de rijwielstalling van de huishoudschool. De bouw van een V.V.V.-gebouwtje op het Marktplein te IJmuiden. Het herstel en de restauratie huize „Beeckesteyn". De aula op de begraafplaats „Duin hof". De uitbreiding van het kantoor van Openbare Werken. Tal van werken werden tot stand ge bracht of in uitvoering genomen. In het afgelopen jaar: De recreatie\yeg kwam, ge reed vanaf de Van Ostadestraat tot het Gijzenveltplantsoen... te- -JJ,nauiden. Ben- voet- en rijwieltunnel tussen de wijk „De Schulpen" en „De Gilden" kwam tot stand. Hetzelfde geldt voor de toegangs weg tot het strand en de verdere aanleg van rioleringen, wegen en spoorlijnen in het industrieterrein ten zuiden van de Ha ringhaven, in het kader van de werkzaam heden aan de pieren. Het westelijk spoorwegviaduct in Velsen- Zuid is gesloopt. Het opmeten en in kaart brengen van de bebouwde kom van de gemeente werd in 1961 voortgezet. De opmetingen werden voltooid, drievierde deel werd gekarteerd. Met het opmeten van het landelijke ge bied zal in 1962 worden begonnen. Gereed kwam: de bouw van de Duin- „Iedere rechtgeaarde Nederlander vraagt zich af hoe het mogelijk is dat er zestien jaar na de oorlog nog zon schrijnende woningnood is", aldus de burge meester van Velsen in zijn gisteravond uitgesproken nieuwjaarsrede in het raadhuis. Mr. J. C. Bührmann noemde het schrikbarend hoge aantal woning zoekenden in de gemeente Velsen in dit verband, namelijk tweeduizendvijftig mensenDe burgemeester meent dat de woningvoorziening in ons land kwalitatief, noch kwantitatief in overeenstemming is met het welvaartspeil van het Nederlandse volk. De burgemeester verklaarde gister avond dat de Woningwet niet kan worden gehandhaafd, waar het gaat om woningen die ongeschikt voor bewoning zijn door de raad van een gemeente onbewoonbaar te laten verklaren. Het aantal woningen dat voor onbewoon baarverklaring in aanmerking kwam werd reeds in 1939 op 70.000 gesteld, zijnde het cijfer voor geheel ons land. Heden wordt het aantal woningen die onbewoonbaar zijn, geraamd op 300.000. Er is een enorme achterstand in het pro ces onbewoonbare woningen te vervangen door nieuwe. De huidige woningproduktie in ons land laat een vervanging van 10.000 woningen per jaar toe, doch dit aantal zal moeten worden opgevoerd. „En hoe valt dit alles nu te rijmen met de miljoen televisietoestellen en de 600.000 personenauto's, die wij vandaag in Neder land tellen?" aldus vroeg de heer Bühr mann zich af. Waarom pioniert men in dit land nog met het aanbrengen van centrale verwarming en liften in arbeiderswonin gen? Waarom zit iedereen hier op een bromfiets en waarom wordt het peil van dewoningbouw niet gebracht op het niveau dat onze welvaart aangeeft?, aldus de bur gemeester. Hij wees vervolgens op de moeilijke ma terieel- en personeelsvoorziening in de bouwnijverheid, waardoor een achterstand op het bouwschema. „De woning, baker mat van het gezin, is van oneindig groter betekenis dan televisie, auto of brom fiets", aldus de heer Bührmann, die nog stelde dat, indien woningbouwplannen niet op de normale wijze te realiseren zijn binnen de zogenaamde curveprijs, het ge meentebestuur van Velsen niet gaat bou wen. Een grotere achterstand is dan altijd nog beter dan „roofbouw" op de toekomst te plegen. Sprekende over de gemeentelijke uit breidingsplannen, ging de burgemeester wat dieper in op de rol van een planoloog inzake uitbreidingsplannen. Hij wees in dit verband op het feit dat er acht jaren zijn voorbijgegaan om een uitbreidingsplan voor het gebied ten noorden van het ka naal, tot stand te brengen. Hoe valt dit te rijmen, zo vroeg de heer Bührmann zich af, met het bijvoeglijk naamwoord „dynamisch", dat nagenoeg altijd voor het woord „IJmond" staat. Want in die acht jaar groeide Velsens be volking van 54.632 zielen tot bijna 70.000 inwoners. „Ik stel dit zo scherp, omdat met name de provinciale planoloog zich heeft ontpopt als een détaillist, die naar mijn mening op de stoel van de gemeen telijke planoloog is gaan zitten. Van auto nomie is in dit geval niets meer terug te vinden", zo zei de burgemeester. Wanneer een gemeente er zo goed moge lijk naar streeft om een uitbreidingsplan aan te passen aan een streekplan, moet er voor de provincie ergens een grens zijn, zo vervolgde spreker. „Men kan niet acht jaar bezig zijn over bijvoorbeeld het strijdpunt of een spoorbaan over een tunnelingang al of niet iets te noordelijk is geprojecteerd". De burgemeester hoopte van harte dat de nieuwe directeur van de provinciale planologische dienst het gebied van zijn werkzaamheden weet in te perken. Er is volgens spreker reden om dit te veronder stellen. Hij betoogde dat indien men te maken heeft met een dynamisch gebied als de IJmond, de planologen en de betrok ken bestuursorganen ook de planologie dy namisch hebben te ontwikkelen. wijkgymnastiekzaal, de verbouwing van „Kennemergaarde", de verbouwing van het hoofdbureau van politie, de bouw van een volière in park Velserbeek, de bouw van een transformatorhuisje voor het PEN bij het hulpbureau van politie te Santpoort-noord, de uitbreiding van het kleedhuis „Strawberries" aan de Water- loolaan, de verbouwing van de villa Kriemhilde. Water en licht De openbare verlichting in Velsen is uitgebreid met 272 lichtmasten. 57 licht masten zijn vernieuwd. Het nieuwe pompstation aan de W. Da- nielslaan te Santpoort zal in het voorjaar van 1962 in gebruik kunnen worden geno men. Er werd in 1961 een begin gemaakt met de uitbreiding van de waterwinning langs de Heerenduinweg te IJmuiden. De opge pompte hoeveelheid water was in 1961 weer groter dan in I960 en zal' ongeveer 2 miljoen kubieke meter bedragen. In het einde van 1#61 zijn besprekingen efregon- nen tussen de gemeentebesturen van Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort en Vel sen om gezamenlijk de watérwinningspro- blemen in het duingebied te bestuderen. Brandweer De brandweer rukte tot 20 november 113 maal uit. Er waren twee uitslaande bran den, namelijk op 24 april 1961 in de Ijsfa briek „Frigo" en op 4 juli in de visbakke- rij Siewertsen, en één grote binnenbrand op 30 juli in de poetskatoenfabriek van La gendijk. De werkzaamheden van de reinigings dienst zijn toegenomen, maar daardoor werd bereikt dat minder grof huisvuil op braakliggende stukken grond werd gede poneerd. De nieuwe vuilnisauto voldoet zeer goed. Van 1 januari tot 1 december bezochten 254.815 personen het Velserbad, tegen het jaar daarvoor 252.500. Het openluchtbad „De Heerenduinen" werd bezocht door 55.263 mensen tegen 76.904 in het jaar daarvoor. De stortbaden geven een lichte terug gang te zien. De zelfwasserij daarentegen toonde een opmerkelijke vooruitgang, na melijk van 68.795 tot 80.759 kilo in de pe riode van 1 januari tot 1 december. Wonen In 1961 kwamen 446 woningen gereed en 333 tot uitvoering. Er zijn nu 407 wonin gen in uitvoering. De woningvoorraad is nu 17.554 woningen, waarvan 51 percent van voor 1945. Er stonden op 1 januari 1920 woningzoe kenden ingeschreven, op 7 november 2051. Het aantal gesteunden krachtens de ar menwet steeg van 516 tot 635 door de van- krachtwording van de wet tot beperking van het verhaalsrecht. In de gemeentelijke werkplaatsen zijn negentig arbeiders te werk gesteld. 23 werken er op buitenobjecten. Politie De korpssterkte van de politie bedraagt 123 man, de toegestane sterkte is 131. Er zijn acht aspiranten in opleiding op de intergemeentelijke opleidingsschool in Haarlem. Zeven vrijwilligers traden tot de reservepolitie toe. Er kwamen zestien gevallen van geweld dadige dood voor. Het aantal verkeerson gevallen steeg met 7 percent tot 843. Er waren in 1961 drie ontploffingen. In 1961 maakten ongeveer 18500 motorrijtuigen per dag gebruik van de Velsertunnel, een stijging van tien percent. De week van 6-12 augustus was een topweek met 166.792 motorrijtuigen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Worma van Sundsvall; Gouwestroom, Dagenham; Barde, Delfzijl; Lancelot, Safi; Drangajökull, Grimsby; Lady Charrinton, Sunderland; Kreon, Rotterdam; Gré, Londen; Canopus, Antwerpen; Hektos, Hel sinki; Jean E., Londen; Hasselo, Gefle, erts los sen Buitenhaven IJmuiden; Delian Spirit, Rot terdam; Gerd, Londen; Osterbotten, Jacobstad, props lossen Velsen; Lady Sonia, Ipswich, laden Staalhaven IJmuiden. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Achilles van Noordzee, proefvaart; Lago Nahuel Huai (Arg.), Antwerpen; Diligentia, Antwerpen; Daje Böhmer, Rotterdam; Konny M., Rotterdam; Mer- tola, Par; Mellum, Pernis; Simonskerk, Antwerp. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Amrum naar Rotterdam; Kormoran 2, Hamburg; Konny M., Rotterdam; Thorskog, Hamburg; Lucas Bols 2, Immingham; Anita Thyssen, Puerto Ordaz; Ask. Rotterdam; Marsund, Rotterdam: Imme Ol- dendorff, IJstad; Finn, Antwerpen; Nancy-Lee, Abö; Peperkust, Freetown; Algol, Hamburg; Al- cetas, Rotterdam; Admiralengracht, Aarhus. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Trito naar Rotterdam; Canopus, Bergen; Peregrine, Har- lingen. Op het ogenblik koesteren twee Scheve- ningse rederijen de V.V.M. en de rederij B. van Leeuwen Szn. plannen voor hét bouwen van drie nieuwe trawlers. De werf waarmee men contact heeft is de n.v. Sleephelling Mij. in Scheveningen. De V.V.M. overweegt de bouw van twee trawlers en naar verluidt zou de rederij B. van Leeuwen één trawler willen laten bouwen. De plannen voor deze uitbreiding van de Scheveningse vloot verkeren nog in het beginstadium, maar vermoedelijk zullen de eventueel te bouwen trawlers van het Beatrijs-type zijn. Van dit type zijn er bij de Sleephelling reeds negen gebouwd en deze hebben in de praktijk bewezen bijzonder goed te vol doen. Het afgelopen jaar hebben enkele van deze trawlers, zowel in IJmuiden als in Scheveningen, de hoogste besommingen gehaald. Bestuur en leiding van de Musketiers té Beverwijk, zullen met ingang van zater dag een serie filmvoorstellingen gaan ver zorgen in het Clubhuis der Musketiers aan de Alkmaarseweg 139. Deze voorstellingen zullen toegankelijk zijn voor alle jongens en meisjes uit Beverwijk tot de leeftijd van 15 jaar. Het ligt in de bedoeling om op de zater- Jagmiddagen twee voorstellingen te ver- :orgen, om 2 uur en om 4 uur. Tijdens de eerste voorstelling, zaterdag middag 2 uur, zal een bekende film van Abbott en Costello te zien zijn. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft dinsdag in staat van faillisse ment verklaard: Cornelis Plaizier te Haar lem, Harmenjansweg 92, handelende onder de naam of 'firma Constructiewerkplaats C. Plaizier, rechter-commissaris is mr. J. D. Vink, curator mr. A. J. Fibbe. Wegens gebrek aan actief wërd dinsdag opgeheven het faillissement van J. M. Beyer, aannemer, te Zaandam, Oostzijde 422, uitgesproken d.d. 14 november 1961. Rechter-commissaris is mr. N. Reeling Brouwer, curator mr. J. A. M. Thijssen, te Zaandam, alsmede het faillissement van M. Prins schilder-behanger, Haarlem, Van Marumstraat 32, uitgesproken d.d. 24 okt. 1961. Rechter-commissaris mr. J. D. Vink, curator mr. J. F. M. M. Brons te Overveen. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam is op 13 december met ingang van 27 juni 1961 voor de tijd van anderhalf jaar definitief surséance van betaling verleend aan Pieter Kok jr., Ooievaarstraat 54, dam Kok, P. C. Takstraat 19, Cornelis Kok, Hanenpad 7, allen te Zaandam, be windvoerder mr. J. H. van Wijk, te Haar lem, Kenaupark 24. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem, d.d. 9 januari is de aan Theunis Emile Roeland Lieve, verblij vende te Heemstede, Franz Lisztlaan 25 verleende surséance van betaling ingetrok ken. VOOR DE TWEEDE MAAL..., De Velser politie heeft dinsdagmiddag de bestuurder van een vrachtauto waar achter een schaftwagen was bevestigd, aangehouden omdat de voertuigen in de plorabele toestand verkeerden. De politie constateerde dit op de Stationsweg in Velsen-Zuid. Het bleek dat vorig jaar fe bruari dezelfde auto ook al eens naar het hoofdbureau van politie was overgebracht om dezelfde reden. De gemeente Beverwijk heeft het in de nieuwjaarsrede van de Velsense bur gemeester, mr. J. C. Bührmann, gisteravond tamelijk hard te verduren gehad. De burgemeester heeft hier en daar in zijn lange toespraak ernstige critiek uit geoefend op de rol van Beverwijk in het kader van de IJmond-samenwerking. Ten aanzien van de bestuurlijke vraagstukken in de IJmond zei de heer Bühr mann in het afgelopen jaar veel te hebben geleerd over samenwerking. Vooral bij het openbaar gehoor in het Provinciehuis in Haarlem, waar de gemeentè- besturen zich hebben uitgesproken over het ministeriële voorstel tot samen voeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en tot vorming van één nieuwe gemeente. „Ik kwam tot de slotsom", aldus de burgemeester, „dat voor Beverwijk ten opzichte van Heemskerk hetzelfde geldt als voor de oude Cato in de Romeinse Senaat, die, of hij nu sprak over een aquaduct of de bestrating van-de Via Appia, steeds eindigde met de woordéh: „en vöcfrts ben ik van mening, dat Carthago verwoest moet worden". MMV De burgemeester was zeer positief toen hij stelde dat hij de redenen om Heems kerk op te heffen niet ziet. „Heemskerk is vooruitstrevend, heeft geen stimulans nodig en, doet behoorlijk mee in het sa menspel tussen de IJmond-gemeenten en het heeft de andere gemeenten helemaal niet van node. Heemskerk bruist van vi taliteit", aldus sprak de heer Bührmann gisteravond. Het motief dat de woningbouw in Bever wijk en Heemskerk met naar wens verliep, althans dat het tempo waarin de nieuwe wijken werden voltooid, te laag was, geldt thans zeker niet meer, zo meende de bur gemeester van Velsen. Hij verduidelijkte dit door cijfers te noemen uit een statis tiek van Hoogoovens waaruit blijkt waar het personeel woonachtig is en in welk ge tal. In Velsen wonen 4930 personeelsleden van het grootste bedrijf in de IJmond, in Beverwijk 3788, in Heemskerk 1557, IN Haarlem 1281, in Alkmaar 350, in Castri- cum 247, in Egmond 238, in Uitgeest 147, in Amsterdam 124 en in Heiloo 110 men sen. Vroeger raamde Hoogovens, dat negen tig percent van het personeel in de IJmond zou wonen. Maar thans is voor de toe komst een percentage van vijftig ge raamd. Nu wonen van de veertienduizend personeelsleden en vierduizend buiten de IJmond-gemeente. Dit is bijna 30 percent. Nu volgens statistische gegevens de werknemers reeds in grote getale buiten de IJmond wonen en volgens de minister van wederopbouw geen toeneming van de woningbouw na een gewijzigde gemeente lijke indeling, is te verwachten, is naar de mening van burgemeester Bührmann, het argument woningbouw komen te ver vallen. Hij vroeg zich verder dan af of aan de stand van de huidige bouw van openbare nutsgebouwen een argument valt te ontle nen om de gemeentelijke indeling te wij zigen. (Lees in dit verband, om de twee gemeenten Beverwijk en Heemskerk sa men te voegen Red.). De burgemeester gaf toe, dat de resul taten van de utiliteitsbouw tot nu toe ge ring zijn. Het openbaar slachthuis in Be verwijk is bij gemeenschappelijke regeling onder de druk van Gedeputeerde Staten tot stand gekomen. De gasovereenkomst tussen Velsen en Beverwijk noemde bur gemeester Bührmann een „lichtpunt". Vervolgens wees spreker op artikel 2 van de regeling voor een samenwerking in onderlinge afspraak tussen de drie IJmond-gemeenten. Gedoeld werd hier op het IJmond Advies College, dat tussen fe bruari '59 en april '61 niet heeft verga derd, zodat de heer Bührmann zich niet kon onttrekken aan de indruk dat de „con flictstof" maar is opgehoopt. Volgens genoemd artikel dan, nemen de gemeenteraden ieder voor zich het besluit over een zaak die betrekking heeft op de evenwichtige ontwikkeling van het IJmond Advies-College. „Beverwijk heeft zich by de UTS-affai- re niet aan deze norm gehouden. Dit feit is ernstig", zo sprak de burgemeester. De toekomst zal uitwijzen of genoemd artikel dan wel niet naar de letter, maar naar de geest dood zal blijken te zijn. Indien een der drie raden tot deze conclusie komt, kunnen de bestuurders in de IJmond, op grond van onvermogen, ge voeglijk de hand in eigen boezem steken". Een stuk autonomie is dan prijs gegeven en de gevolgtrekking is, naar mijn me ning, een wettelijke regeling. De burgemeester van Velsen toonde zich een voorstander van een IJmondraad. Be paalde bevoegdheden van de raden der on derscheiden gemeenten moeten dan over gaan op de IJmondraad. Gedeputeerde Staten behouden het recht van goedkeu ring van de besluiten van deze overkoepe lende raad en ontvangen daarnaast alleen het recht van beslissing in beroep, indien een der gemeenten zich niet wil neerleg gen bij een besluit van de IJmondraad. „Deze wijze van inpassen in ons staats recht is een eenvoudige", aldus de heer Bührmann. Waarom een zaak niet eenvoudig opge lost als het eenvoudig kan, ?o .vroeg de spreker zich af. Een IJmondraad kan voor de bevolking een levend element zijn, een Provinciaal Bestuur wordt dit nooit. „Het gebied waarin wij leven is dyna misch. Er valt voor de overheid, voor een ieder, veel te doen. Het streven naar het volmaakte is schoon. Het volmaakte be reiken lukt toch niet, als wij alleen maar ons oor te luisteren zouden leggen bij het geslacht dat na ons komt", aldus de Vel- sende burgemeester. „We doen het zo goed mogelijk. Maar of dat nu een reden is om in dit prachtige gebied, dit mooie werkterrein, woorden te introduceren als „leefbaarheid" of „een gebied, waarin men menswaardig kan wo nen", betwijfel ik, ja ontken ik. Als ik de ze woorden hoor, denk ik aan onderont wikkelde gebieden en die zijn er in ons land niet. Vandaar dat ik het gebruik van die woorden voor ons gebied becritiseer". I HU ÊnjQE) Waarom de A.V.R.O. woensdagavond, in verband met de spoorwegramp bij Harme ien, in het televisieprogramma wel de uit zending van „Mijn zuster Eileen" heeft geschrapt, doch daarnaast de rubriek „Nieuwe oogst" normaal op het beeld scherm liet brengen, is ons een raadsel. Dit programma-onderdeel bevatte im mers de gebruikelijke dosering licht en meestal overwegend matig amu sement, zodat bijvoorbeeld het op treden van Ria Geerlings, die zo uitbundig trots kwam onthullen een „Rotterdamse Griet" te zijn, nu niet be paald bevorderlijk was voor een stemmig karakter van deze uitzending. Strikt ge nomen waren van de diverse debutanten ditmaal alleen Gerda Perlé en Hans Brink huis enigszins van het formaat, dat hun verschiining voor de camera rechtvaardig de. Eerstgenoemde door haar fris en me lodieus stemgeluid en de tweede, omdat hij als amateur-cineast Toon Hermans' be- kene „Mediterranée" van zulk een ver rassend geestig beeldcommentaar wist te voorzien. Daarvoor was reeds op onderhoudende wijze het probleem van de kitsch bij het souvenir aan de orde gesteld, waarna de kijkers in het „Sportpanorama" een inte ressante indruk werd gegeven van het geen er mentaal wordt geëist om als Eef Kamerbeek een atleet van klasse te zijn. Ten slotte gaven Harriët Freezer, Gabriël Smit en G. K. van 't Reve, met H. A. Gomperts als gespreksleider, hun menin gen weer over de recente opvoeringen van de „Gijsbreght van Aemstel" in het dis cussiecentrum „De Kring". Woensdag is in New York een'arresta tiebevel uitgevaardigd tegen een deelne mer aan een Amerikaans televisie-quiz programma, Charles van Doren. Hij was niet verschenen voor de rechtbank, die een aanklacht wegens meineed tegen hem behandelde. Van Doren won enige tijd ge leden 129.000 dollar in een quizprogramma, doch bekende later vóór de uitzending de antwoorden op de vragen, die hem ge steld zouden worden, te hebben ontvangen. Deze zaak zal volgende week voorkomen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws en S.O.S.-ber 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Sopraan en piano. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Amus.muziek. 12 30 Land- en iuinbouwmeded. 12.33 Instr. septet. 12 53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-muz. 13.40 Gram. 13 55 Idem. 14.05 Schoolradio. 14 25 en 15.40 Gram. 15.45 Amus.muziek. 16.15 Lathyrus en heide, praatje. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-orkest. 18.20 De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.Uitz. voor de middenstand. 19.00 Nieuws en weerber 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gees telijke liederen 20.20 Gevar. progr 21.20 Kon. Mil. Kapel. 21.50 Gram. 22.00 Orgelconcert 22 30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.40 Kamerorkest. 23.5524.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 12.00 AVRO 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22 40 VPRO 23 00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram, 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10.05 Morgenwijding VARA. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters 11 15 Strijkkwartet en piano. 11.35 Orgel en zang AVRO: 12.00 Lichte muziek 12.20 Regeringsuitz Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tumbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12,50 Gram 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Sopr., altbiokfluit en cla- vecimbel. 14.30 Litterair progr. 14.50 Kamerkoor 15.05 Gevar. progr. (herh.). VARA: 16.00 Muzi kale lezing, 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17,50 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor en pia no. VPRO: 19.30 Gram. 19.50 Daórom.., praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Vrede in onze wereld? lezing 20.20 In de schaduw van het Delta-plan docum. 20.50 Wereld in beweging, lezing. VARA 2100 Lichte muz. 21 30 Droge aarde, hete vlakten en de handen der goden bespelen de mensen, klank beeld over India 22.00 Instr trio. 22 15 Buitenl weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Het kin derloze huwelijk, gespr. V-ARA: 23.00 Soc nieuws in Esperanto. 23.10 Strijkkwart. 23.55—24 00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muziek 16 00 Beursber. 16.06 Kamermuz. 17.00 Nieuws 1715 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Liederen 18 10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten18.50 Sportkron 19.00 Nieuws. 19.40 Gram 20 00 Ork.conc In de pauze: De zeven kunsten. 21.35 Kamermuz 22 00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55-23 00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal." NCRV20.20 Memo 20 30 Filmbespr. 20.55 Martine. toneelstuk. 22.30 Dag sluiting. - 6 VOORVRIJDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz VARA- 20 20 Espresso. 21.00 TV-film. 21.25 Gevar programma.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9