Democratisering bedrijfsleven voornaamste taak PBO Middenstands Bond ontevreden over resultaten van de P.B.O. - DE BEURS - V er ster king gemeenschapsinvloed Wijziging in- en uitvoer regeling edele metalen Laatste ronde in Landbouwdebat SCHEEPVAARTBERICHTEN In memoriam ir. Schiff \m VRIJDAG 12 JANUARI 1962 RAPPORT WIARDl-BECKMAN STICHTING: Aanvraag om korter werken werd ingetrokken Gazelle 12 (11 Het gedwongen korter werken bij Van Heek' Economische opleving in W.-Europa verwacht Kort economisch nieuws Belangstelling voor de Gemeentegiro nam 1961 weer toe in Hogere omzet Veenen- daalsche Stoomspinnerij Standby kredieten van het IMF voor Japan „Juist nu de publieke bedrijfsorganisatie in de openbare mening bedolven dreigt te geraken onder een veelheid van technisch-organisatorische detailkwesties, leek een principiële herbezinning gewenst", aldus de directeur van de Wiardi-Beckman Stichting, drs. J. M. den Uyl, in zijn ten geleide bij het zojuist verschenen rapport van de Stichting, getiteld: „P.B.O. in nieuwe verhoudingen". Het rapport komt tot de volgende conclusies: De ontwikkeling van de gedachte van de P.B.O. is terug te vinden in de geschiedenis van onze wetgeving op sociaal en economisch terrein. Elementen, die uiteindelijk tot de Wet op de Bedrijfsorganisatie 1950 hebben geleid, zijn daarin duidelijk of minder duidelijk te onderkennen. Over de maatschappelijke betekenis van de bedrijfsorganisatie lopen de meningen nog steeds sterk uiteen. Een nadere oriëntatie over de maatschappelijke functie der P.B.O. is na tien jaar ervaring dringend gewenst. In het -socialistisch denken is aanvanke lijk de bedrijfsorganisatie vooral gezien als een mogelijkheid om de overheid te ontlasten van de aanzienlijke taak die haar was toegedacht op sociaal en economisch terrein. De behoefte aan bedrijfslichamen met een belangrijke taak op economisch politiek terrein is minder groot gebleken dan aanvankelijk was gedacht. De vrijwel algemeen aanvaarde vormen van econo mische politiek hebben zich in belangrijke mate buiten de PBO om kunnen ontwik kelen. In socialistische kring heeft de PB O zoals deze zich heeft ontwikkeld als or deningsinstrument een secondaire beteke nis gekregen. De betekenis van de PBO als instituut der democratisering van ons bedrijfsleven is meer op de voorgrond ge komen. Taak SER - waardevol De SER heeft zich een brede plaats in ons staatkundig bestel veroverd. De wij ze waarop de raad zijn taak vervult, geeft in het algemeen reden tot voldoening. Het werk van de SER bevordert een goede voorbereiding van de wetgevende procedu re in Nederland op sociaal en economisch terrein. De democratie wordt met een in stelling als de SER gediend. Het veranderen van de taak van de SF.R door de Raad in een functionele volksvertegenwoordiging te doen opgaan moet volstrekt worden verworpen. Het is ongewenst het lidmaatschap van de SER onverenigbaar te verklaren met dat van de Staten-Generaal. De ontwikkeling van de PBO is in ster ke mate ongericht geweest. Hierdoor zijn tal van te kleine schappen ontstaan, aan wier bestaansreden in ernstige mate moet worden getwijfeld. Een structuur- en effi- ciency-onderzoek is dan ook alleszins ge wenst. Het functioneren van de bedrijfslicha men heeft vrees gewekt, dat de band met de vrije organisaties zal worden doorge sneden. De mogelijkheid om een college van vertegenwoordigers uit de georgani seerde bedrijfsgenoten in te stellen, zal daarom in overweging moeten worden ge nomen. Dit college zal in staat moeten worden gesteld het gevoerde beleid te be spreken teneinde langs die weg de band tussen het bedrijfslichaam en de leden der vrije organisaties te versterken. Onvoldaanheid Zowel in AR- als in KVP-kringen valt een sterke onvoldaanheid te beluisteren over de bereikte resultaten. Voor de toe komst worden veel betere resultaten ver wacht. Maar nergens wordt aannemelijk gemaakt dat voor dit optimisme goede gronden aanwezig zijn. Het VVD-rapport stelt zich tegenover de PBO negatief op. Het is van mening, dat het noodzakelijk is om de ontwikkeling der PBO te remmen. De medezeggen' schap wil men alleen zien bevorderd op het niveau der onderneming, niet op het Het deviezenbesluit 1945 bepaalt onder meer dat voor de in- en uitvoer van de aldaar bedoelde edele metalen, te weten zilver, platina en platina-metalen (onbe werkt en halffabrikaat) en daarvan ver- vaardige voorwerpen vergunningen van de Nederlandsche Bank zijn vereist. Deze vergunningen zijn tot dusver incidenteel verleend. Onder de huidige omstandigheden be staan er volgens mededeling van het mi nisterie van Financiën geen bezwaren te gen, voor deze metalen, alhoewel zij in gevolge de begripsomschrijvingen van het Deviezenbesluit 1945 geen goederen zijn, een zelfde regeling te treffen als die wel ke voor goederen geldt. Hieraan is uitvoering gegeven in een al gemene vergunning die gisteren in de Staatscourant is gepubliceerd. Overeen komstig het in deviezenbekendmaking 2-59 ten aanzien van goederen bepaalde is daar bij het sluiten van transacties eveneens afhankelijk gesteld van een vergunning van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer te Den Haag. Hierbij wordt opgemekrt, dat de in- en uitvoer van meergenoem de metalen grotendeels zijn geregeld bij algemene vergunningen van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer. In de Staatscourant van gisteren is te vens een algemene vergunning betreffen de oud goud gepubliceerd. Deze vervangt een vorige algemene vergunning die op sommige punten formele aanpassing be hoefde. Beide vergunningen treden in wer king met ingang van 12 januari 1962 en zijn behoudens intrekking voor onbepaal de tijd geldig. Het Almelose bedrijf dat vorige week bij de arbeidsinspectie een aanvraag had ingediend om korter te mogen werken heeft deze ingetrokken. Door interne voor zieningen heeft men een oplossing kunnen vinden. Het betreft hier de katoenmaat schappij Scholten N.V. (thans Van Heek- Scholeo). De n.v. Gazelle Rijwielfabriek stelt voor het dividend over 1961 te bepalen op 12% (v.j. 11%), na afschrijving van 446.000 (v.j. 614.000) en na toevoeging aan de al gemene reserve van 250.000 (v. j 100.000). niveau der bedrijfstak. Er wordt over het hoofd gezien, dat de medezeggenschap ook daar noodzakelijk is, omdat juist op het niveau der bedrijfstak ook voor de arbeiders belangrijke beslissingen worden genomen. Overschat De betekenis van de bedrijfslichamen als orgaan van medebewind is in het ver leden sterk overschat. Slechts wanneer het bedrijfslichaam daarvoor het meest geschikt lijkt, dient het met uitvoerende arbeid te worden belast. De verordenende bevoegdheid zal door de bedrijfslichamen alleen in die gevallen moeten worden ge hanteerd, wanneer de economische of so ciale situatie in de bedrijfstak daartoe aanleiding geeft. Ook de vraag of het kar- telbeleid binnen het verband van een PBO orgaan dient te worden gebracht, dient aan de hand van concrete omstandighe den te worden beantwoord. De bestaande bepalingen van de wet -op de bedrijfsorganisatie zijn onvoldoende om een goede behartiging van de belan gen van de consument te waarborgen. Daarom verdient een consumentenverte genwoordiging, aan te wijzen door het be stuur van het bedrijfslichaam, voor be paalde bedrijfstakken aanbeveling. Een dergelij ke consumentenvertegenwoordiging zal moeten behbren wel bij het bedrijfs lichaam, maar niet in het bedrijfslichaam. Het rapport stelt dat de werkzaamhe den van de bedrijfslichamen niettemin van wezenlijke waarde blijven. De wets wijziging, waartoe de SER inmiddels heeft geadviseerd en die een aanzienlijk actie ver beleid kan meebrengen dient dan ook te worden toegejuicht. Tekortkomingen Waar is gesteld dat de P.B.O. als me debepalend element van de maatschappelij ke orde haar voornaamste betekenis dient te vinden in advies en overleg, rijst de vraag, of in ons maatschappelijk bestel voldoende bestuursmogelijkheden aanwezig zijn ter beïnvloeding van omvang, verde ling en richting van de produktie. Deze vraag moet ontkennend worden beant woord. Het economische proces toont ern stige tekortkomingen: een onevenwichtige groei zich manifesterend in het uiteenlo pen van de mogelijkheden tot behoeftebe vrediging in de private en in de collectie ve sector, de nog altijd zeer ongelijke in komensverdeling, de onbeschermde posi tie van de consument, die te weinig fei telijke zeggenschap over de richting van de produktie kan uitoefenen. Het huidige economisch-politieke instru mentarium schiet tekort bij de oplossing van vorenbedoelde problemen. In bepaal de gevallen kan socialisatie een uitweg bieden. De P.B.O. zal slechts ten dele kun nen bijdragen tot versterking van de ge meenschapsinvloed. De oplossing van problemen vraagt een benadeling langs de verticale lijnen van on ze voortbrengingsorganisatie. Wanneer de problematiek binnen de be drijfskolom verder reikende bevoegd heden vergt zullen organen tot stand moe ten worden gebracht die qua vormgeving en samenstelling aan de structuur en de problematiek van de betreffende bedrijfs kolom zijn aangepast. Inspraak van het consumentenbelang zal hierbij eveneens mogelijk moeten worden gemaakt. De voortschrijdende Europese integratie zal het in vele gevallen gewenst maken een oplossing te kiezen op Europees niveau, zulks naar voorbeeld van de E.G.K.S. BRUSSEL Vandaag begon de laatste ronde in het landbouwdebat van de minis terraad van de Europese Economische Ge meenschap. Gisteren hoopten de ministers vanavond zo ver te komen, dat de laatste klip die van de ontsnappingsclausules, tot een oplossing zou kunnen worden ge bracht. Waar het daarbij gaat om een vraagstuk, dat om een politieke oplossing vraagt, zou dr. Van Houten, de staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, de Ne derlandse delegatie komen versterken. Gisteren heeft men het opnieuw over de prijstoenadering en over de minimumprij zen gehad. Men is daarbij weer een stap dichter bij de overeenstemming gekomen. Gisteren is in Washington bekendge maakt, dat de speciale assistent van pre sident Kennedy voor handelsaangelegenhe den Howard Petersen, en de ondermi nister van landbouw, Charles Murphy, des avonds per vliegtuig naar Brussel zouden vertrekken. Zij zullen daar onderhandelin gen voeren over gunstige behandeling van de Amerikaanse landbouwexport naar de Europese Economische Gemeenschap. De Koninklijke Textielfabrieken Gebr. Van Heek n.v. (Schuttersveld), die deze week voor 1.400 man produktiepersoneel verkorting van de werktijd heeft aange vraagd, heeft alsnog een mogelijkheid ge vonden om dit aantal tot circa 900 te ver minderen. Wanneer deze aanvraag door de arbeids inspectie te Deventer wordt ingewilligd zullen deze 900 man op de maandagen niet werken. Dit houdt in dat de ploegenwer- kers, die zaterdagmorgen om zes uur het werk beëindigen, in het volle genot zullen blijven van de ploegentoeslag (25 percent). De directie van het bedrijf heeft voor hon derd man produktiepersoneel van de n.v. M. van Dam en Zn te Enschede, waarvan alle aandelen in handen van Gebr. Van Heek zijn, verkorting van de werktijd aan gevraagd tot vier dagen per week. De directie van Gebr. Van Heek n.v. ver wacht, dat deze maatregelen voor korter werken spoedig tot het verleden zullen be horen. Er is een flinke doorstroming van de goederen in de textieldetailhandel en daarop baseert zij zekere gunstige ver wachtingen. Unilever zeer vast Gesteund door de aanhoudende aankopen I 10 januari 11 januari voor New Yorkse rekening, liep de prijs T0taa] 473 463 voor Unilever gisteren op van 181 tot H 151(39,1%) 152 (32,8%) 182 178,30). Er vonden in deze hoek 224 (47,30/,,) i98 (42,7%) dekkingsaankopen plaats. De handel was Qeliik 98 (20,8%) 113(24,5%) vrij levendig. De overige internationals AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. 384 754 VOORBEURS VAN HEDEN registreerden bij opening lagere koersen met weinig zaken. A.K.U. en Hoogovens plus Philips bleven circa 2 p. lager. Later op de middag werd dit geringe koersver- n lies vrijwel ingehaald. Kon. Olie opende ^Qn Qjje 121—122 min 1,30 op 120,60. Later op de middag philjp3 970—972 werd voor dit aandeel 121,30 betaald umiever f 184184,50 gl 121,90). De handel in de scheepvaarthoek Hoogovens was van zeer geringe omvang. Ook in de cultuursector viel bitter weinig te beleven. In de staatsfondsenhoek was de handel ge ring met koersen rond het slot van gisteren. In de lokale afdelingen werden wederom weinig zaken tot stand gebracht. De jong ste rentespaarbrieven kregen een V2 per cent hogere advieskoers op IO2V2. In de Amerikaanse sector werden certificaten International Electronics Company Cura- 1 Unilever 185185,80 ?ao op 8!4 dollar (8l5/ie dollar) geadviseerd. Hoogovens 752—756 gl Boeke Huidekoper van 234 op 232^; Spaarnestad van 855 op 850. De Koninklijke Nederlandse Midden stands Bond constateert in een adres aan de Tweede Kamer dat in tien jaar prak tijk de verwachtingen inzake de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie nauwelijks zijn vervuld en dat van een groeiende so lidariteit van werkgevers en werknemers in dit verband slechts bij uitzondering kan worden gesproken. Het adres is ingezon den in verband met het debat, volgende week, in de Kamer over de PBO. Een der doelen van de Wet op de Be drijfsorganisatie, zo stelt de KNMB n zijn adres, was het overbruggen van de klassetegenstellingen en het scheppen van een vertrouwenssfeer, waarin de samen werking van ondernemers en werknemers tot verdere ontplooiing en intensivering zou kunnen komen. Ook van werknemers zijde wordt kennelijk de voorkeur gegeven aan regeling van lonen en andere arbeids voorwaarden bij (privaatrechtelijke) col lectieve arbeidsovereenkomst. Ook op het hoogste niveau, aldus het adres, wordt voortzetting van overleg en samenwer king in sociale aangelegenheden in pri vaatrechtelijke organen met name in de Stichting var, den Arbeid door ver scheidene partners, waaronder de KNMB geprefereerd. De neiging van de centrale overheid om belangrijke taken aan bedrijfslichamen over te dragen is in feite gering. Van de verordenende bevoegdheid, voor zover de ze op beperkte schaal werd toegekend, is een uiterst bescheiden gebruik gemaakt. Op economisch terrein zijn de activiteiten van de bestaande bedrijfslichamen in het algemeen eveneens zeer beperkt gebleven. Bovendien kan worden vastgesteld dat de diverse organen, in het kader van de wet op de bedrijfsorganisatie ingesteld, zeker niet in brede lagen van de daarbij betrokkenen leven als de aangewezen li chamen voor de belangenbehartiging bij uitstek van de tak van bedrijf waarvoor zij zijn ingesteld. Dit vindt naar de me ning van de bond mede zijn oorzaak in het feit dat de betrokkenen weinig invloed kunnen uitoefenen op de gang van zaken in het orgaan, (het feit dat de bestuurs leden zonder last of ruggespraak zitting hebben versterkt dit gevoel nog). De bond ziet deze ontwikkeling met zorg. Hij meent, dat de volgende gedragslijn verbe tering in de bestaande toestand zou kun nen brengen. Suggesties ter verbetering Uitgangspunt dient te zijn, dat de vrije organisatie bij uitstek het democratisch werkend orgaan is, dat de levenssappen voor het publiekrechtelijke lichaam dient aan te voeren en niet andersom. Daarom dient meer aandacht te worden geschon ken aan de taakafbakening tussen pu bliekrechtelijk orgaan en vrije organisa tie. Het orgaan dient zoveel mogelijk ge bruikt te worden voor het maken van door het bedrijfsleven gewenste verordeningen, het verrichten van werkzaamheden in me debewind en het subsidiëren van activitei ten in de vrije sfeer en in die van de al gemene belangenbehartiging. De door het orgaan te verrichten activiteiten dienen in navolging van de gedachte van het amen dement-De Gaay-Fortman zoveel mogelijk vooraf voorgelegd te worden aan de vrije organisaties. De KNMB kan zich niet verenigen met het standpunt van de meerderheid van de SER, volgens hetwelk de instelling van bedrijfslichamen ook zou kunnen worden voorgesteld, indien niet terzake met een voldoende representatieve vertegenwoor diger van het betrokken bedrijfsleven overeenstemming is verkregen. Uitgangspunt dient de vrijwilligheid te blijven, meent de bond. De bond is bovendien van mening, dat de ontwikkeling van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in de komende jaren meer aan haar doelstelling zal beantwoor den, indien slechts diè organen worden ge creëerd, waarvan de nuttigheid, t.o.v. de desbetreffende sector van het bedrijfsle ven duidelijk naar voren treedt. De Chase Manhattan Bank voorspelt in een periodiek overzicht dat dit jaar de economische bedrijvigheid in West-Europa welke verleden jaar een vertraging onder ging, zal opleven. Volgens dit overzicht zal een aanhoudende toeneming van de ex port naar de Verenigde Staten, waar een economische opleving gaande is, daartoe bijdragen. Het overzicht is gebaseerd op onderzoekingen in Engeland, West-Duits- land. Frankrijk, Nederland, België en Ita lië. Amerikaanse Export De Amerikaanse onderminister van Handel Jack N. Behrman heeft verklaard, dat de waarde van de Amerikaanse exporten in 1961 dank zij grotere leveranties aan Japan tot een ongekend hoog bedrag van 20,1 miljard dollar gestegen is Hij verwacht, dat dit jaar nieuwe stijgingen in de exporten te zien zal geven. Volgens Behrmans ramingen is de waarde van de Amerikaanse ex porten in 1961 ten opzichte van 1960 met 500 mil joen dollar gestegen, terwijl de waarde van de importen onveranderd 14,7 miljard dollar be droeg. Dit betekent, dat de handelsbalans van de erenigde Staten in 1961 een overschot van 5,4 miljard dollar te zien geeft. Sovjetplannen De Pravda heeft plannen bekend gemaakt voor grote nieuwe ontwikkelingsprojecten dit jaar in de Sovjet-Unie die tot doel hebben de industriële produktie en de produktie van elektriciteit op te voeren. Het plan is om dit jaar de capaciteit van de elektrische centrales uit te breiden met 8,9 miljoen kilowatt en om meer dan 4000 kilometer gas- en olieleidingen en ongeveer 5000 kilometer spoorlijn en wegen aan te leggen. Er is ook een enorm programma voor de bouw van huizen. VERHANDELDE FONDSEN Slot 121,70 972 184,30 lste tij (tv A.K O 386 gl Kon Olie121,90-122,20 gl Phili" 975—978 Slot 2de tijdv. 386 122,30 978% 186,— Blijkens gegevens van het Girokantoor der Gemeente Amsterdam hadden de reke ninghouders per 31 december 1961 op hun rekening staan een gezamenlijk bedrag van 172,4 miljoen. Een jaar geleden was dit bedrag 142,6 miljoen. Er is dus we derom eer? belangrijke stijging ingetre den. Van eerstgenoemd bedrag was 159,8 miljoen direct opvraagbaar en was een bedrag van 12,5 miljoen in de vorm van deposito's op termijn. Voorts ontving het girokantoor van de gemeentediensten en -bedrijven 146,0 miljoen. Hierbij gevoegd „diverse crediteuren" ad 381.000 en ka pitaal ad 761.000, komt men een totaal bedrag van 319,5 (v.j. 341,5 min). Van dit bedrag is het allergrootste ge deelte namelijk 313,3 miljoen gestoken in gemeentediensten en -bedrijven. Blijkens de winst- en verliesrekening ontving het girokantoor aan rente 5,7 miljoen (v.j. f 4,7 miljoen). De vergoedin gen van gemeentediensten en -bedrijven beliepen f 1,23 miljoen (v.j. 1,18 miljoen), andere inkomsten f 101.000 (v.j. 90.000). Na aftrek, van betaalde interest, personeels kosten 3,9 miljoen tegen vorig jaar 3,5 miljoen), overige kosten en afschrijvingen, resteert een winst van 275.000 (v.j. 53.000). De directie van de Koninklijke Veenen- daalsche Stoomspinnerij en Weverij n.v deelt mede, dat de omzet in 1961 circa rijf percent hoger was dan in 1960. De omzet buiten EEG-gebieden vertoonde een daling, di echter door een stijging binnen de EEG werd opgevangen. De vraag naar de arti kelen van de n.v. bleef zich gunstig ont wikkelen, en de orderportefeuille vertoon de slechts een lichte teruggang, zodat deze tot nu toe tevredenstellend is. De sterk ge stegen kostenfactor zal, aldus de directie niet nalaten invloed uit te oefenen niet tegenstaande alles in het werk gesteld wordt de produktiviteit op te voeren. Het Japanse ministerie van Financiën I heeft gisteren bekendgemaakt, dat naar verwacht wordt het Internationale Mone- Vorige slot.koers A'dan Rubber 113% H.V.A 128% 384 Dell Mij f 145,20 Hoogovens 750 Philips Gem Bez. 969 182,10 Dordtsche Petr. 565% K Ned Petr. Mij 121,60 Holl. Am. Lijn 149% K.L.M 63,— K.N S.M 190 Ned Stoomv. Mij 160 Ommeren, Phs. v 341 Scheepv Un. Ned. 151% 224,— 247,50 Unita- 508,— 1 Vei Bezit v. 1894 143- Amsterd. Bank 399% Ned. Handel Mij 345 Rotterd Bank 398% Twentsche Bank. 340 Albert Heijn 708 Amstei Brouwerij 483 Berkei's Patent 291 Bols 773 Bührmann Papiei 700 Fokker 430 768 Gelder Kor Pap 354 Gist Spir.f Kon 392 Van der Heem 340 Heineken's Bier 610 Hoogenbosch Sch 287 Indoh 523 Kon. Zout-Ketjer. 1043 Miillc Nat. Bezi* 452% Ne'd. Kabelfabr. 569 Philipa Pref 294% Sikkens Groep 900 Stokvis 255 Thomassen Dt. 685 Ver. Machinefabr 245% Wessanen 384 Wilton Fijenoorc 282 Zwanenberg-Org. 1022 Billiton Mij 11 484 Aluminium Ltd... 28 t American Motors Anaconda 51 Bethlehem Steel. 43 Cities Service. 54 Genera1 Motors.. 54% Kennecott Conpei 84% Republic Steel 58% Shell Oil 37V* U.S Steel 76% 4 Gedane noteringen. (Verst/ekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Stijging bij sluiting De aandelenmarkt sloot vandaag hoger, taire Fonds in de bijeenkomst van zijn Dg handel was reiatief gering De markt gouverneurs op 19 januari een verzoek van wag verdeek} by du opening, werd iets Japan om „standby kredieten van 3 (ager om de middag, maar trok aan in het miljoen Amerikaanse dollay zal goedkeu- laa^te uur Aan bet si0(; (iepen de koersen ren. De directeur van de afdeling devie- scherp op.'Het was de eerste sterke stij- zen van het ministerie zei, da e ie ging van het nieuwe jaar en de beste sinds ten nodig waren om de recente moei ij - december £)e markt sloot op het hoogste 3. heden met de Japanse betalingsbal s punt en dg meeste winsten liepen tot v boven te komen Het is de d^rd® m De raketindustrie leidde de late opleving dat Japan om finangiele steun van het resident.s Kennedy's State of the dat Japan IMF vraagt. In 1953 werden 62 miljoen dollar geleend en in 1957 kreeg Japan een lening van 125 miljoen dollar. Aagtedijk 11 te Aden. Aagtekerk 11 176 m. o.n.o. Gibraltar n. Lissabon. Abbekerk 11 v Lorenzo Marques n. Naeala. Abida 15 te Buenos Aires verwacht. Acila 15 te Curagao verwacht. Acmaea 11 290 m n.o. Azoren n. Point Fórtin. Acteon 16 te Abadan verwacht. Aegis 11 v. Guanta n. Curagao. Akkrumdijk 12 in Panamakanaal n. Antwerpen. Alamak 11 ten anker Zubbaya v. Port Said. Alcor 12 v. Rotterdam n Hamburg Alioth 12 te Coatzacoalcos. Alkaid 11 460 m n.n.o. St. Paulsrock n. R. Grande. Alkes 12 te Genua verwacht. Alnati 12 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alphacea 11 dwars Calais n. Marseille. Ameland 13 te Heysham verwacht. Amerskerk 12 te Port Elisabeth. Amsteldijk 11 te Antwerpen. Amstelkroon 11 720 m. z.z w. Colombo n. Durban Amstelsluis pass 11 Kp S Antonio n. Cristobal. Annenkerk 12 te Antwerpen. Archimedes 11 te Rotterdam n. Amsterdam. Arendskerk 11 v. Hongkong n Hsinkang. Area 11 in Panamakanaal verwacht. Argos 11 40 m n Bizreta r. Antwerpen. Arkeldijk 11 550 m. n. Azoren n. Le Havre Artemis 11 ten anker voor Fort Liberte. Attis 11 v. Gent n. Amsterdam. Atvs 12 te Madras. Averdijk 11 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Axeldijk 11 te Antwerpen verwacht v. Hamburg. Balong 11 70 m o. Toulon n. Marseille. Banda 11 te Khorramshahr. Banggai 11 v. La Guaira n. Kingston. Bantam 11 te Genua „„.„„a Barendrecht 11 te Suez verwacht n. Portland. Bawean 12 v Maiunga n. Aden. Beninkust pass 11 St. Vincent n. Duinkerken. Billiton 11 v. Bombay n. Karachi. Biotang 11 v. Ceuta n. Immingham. Blitar 12 te Suez Bosco 11 v. Kuwait n. Damman, Breda 10 v. Amuaybay n. Maracaibo. Bur! S Watson pass. 11 Pulaujarak n. S Franc Bussum 11 te Aruba verwacht v. Rotterdam. Calamares 11 v. New Orleans n. Golfito. Calt Arnhem 11 150 m. n w. Alexandr. m Pernis Caltex Gorinehem 12 v. Fredericia n Br buttel Caltex Leiden 10 60 m. o. Okinawa n Singapore Caltex Naoels 11 v Mena n Little Aden. Caltex Utrecht 11 300 m. o Malta n. Bahrein. Camerounkust 11 v Antwerpen n Amsterdam. Casamance 11 v. Port Etienne n. Dakar. Castor 12 te Rotterdam. Chiron 11 te Funchal v. Amsterdam. Cinulia 14 te Alexandrië verwacht. Cities Service Valley Forge pass. 11 Gibraltar naar Coryton Concepcion 10 130 m z.o. Santos n. Buenos Aires. Cradle of Lib 10 180 m. o. Trinid. n. Rio de Jan Crania 10 te Barton. Delft 10 460 m w.n.w. Kp. Fimsterre n. R dam Diemerdijk 11 550 m. w.z.w Bishoprock n Londen Dorestad 10 510 m. o.z o Cayenne n. Curacao. Drente 11 v Marseille n. Barcelona. Eenhoorn 12 te Istanbul verwacht. Elizabeth Broere pass. 11 Pitcairn n Sydney. Esso Amsterdam 11 80 w. Kreta n. Fawley Esso Rottredam 11 75 m. n. Sao Miguel n R dam Forest Hill 11 tf Tripoli verw v. Killingholme. Forest T.ake 11 te Suez verwacht. Forest Town '1 t.e Abadan verwacht. Fravizo 12 v Amsterdam n. Valencia. Gabonkust 12 te Lagos verwacht. Geertje Buisman 11 te Rhodos. Gemma 11 460 m. n.n.o. F. Noronha n. L. Palmas. Graveland 12 te Salvador. Groote Beer 11 1 m. z. K. Spartivento n. South.ton. Hecuba 11 300 m. o Bermuda n. La coruna. Heelsum 11 420 m. z Takoradi n. Lobito. Heemskerk 10 v Bremen n. Antwerpen. Helena 11 150 m o.n.o. Cristobal n. Balboa. Hersilia 10 v. Hamburg na Amsterdam. Hestia '11 540 m. n.o Azoren n. San Juan. Hollands Diep 11 420 m. z.z.w Hawaii n. Japan. Hydra 10 95 m. w.z.w. Guayaquil n. Arica. Iberia 11 te Brunsbüttelkoog n. Huelva. Irazu 12 te Sint John. Ittersum 7 te New Orleans. Ivoorkust 11 te Pointe Noire. Japara 11 250 m z.w. Walvisbaai n. Las Palmas. Jason 12 te Paramaribo verwacht v. Madeira. Java 11 v. Chalna n. Penang. Joh. v. Oldenbarnev. pass. 11 K. Howe n. Sydney. Kaap Hoorn 11 210 m. n.o. Guadeloupe n. R'dam. Kabylia 12 te Dakar verwacht. Kalydon 11 in Kielerkanaal verw. v. Curasao. Kamperdijk 11 700 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kara 10 v. B.oston n. Punta Cardon. Karakorum 11 100 m. o. Nicobaren n. Madras. Karachi 11 te Cebu. Karimata 11 450 m. o. Timaru n. Cristobal. Katelysia 22 te Rotterdam verwacht. Katendrecht 11 te Genua verwacht v. Marseille. Kelletia 13 te Rotterdam verwacht. Kenia 11 te Curagao. Kermia !3 te Stanlow verwacht. Kloosterdrjk 11 v. Cristobal n. Westkusthavens. Kloosterkerk 11 te Barcelona verw. v. Marseille. Koningswaard 10 v. P. Cardon n. Delawarecity. Kopionella verm. 12 v. Rouen n. Curagao. Koratia 13 te Cardon verwacht. Korendijk 12 te New York. Koren ia 11 te Perth Amboy verwacht. Kosicia 14 te Curagao verwacht. Krebsia verm. 12 v. Hamburg nn. Oslo. Kreeft 11 318 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Kryptos 10 v Punta Cardon n. Baltimore. Kylix 12 te Shellhaven verwacht. Laga 11 rede Brest n. Piraeus. Leiderkerk 11 105 m. z.w. Ouessant n„ Genua. Lekhaven 11 v. Antwerpen n. Hamburg. Lelvkerk 11 v. Bahrein n. Bushire. Leopoldskerk 11 270 m. w. Casablanca n. Conakry Leto pass. 11 Kp. Canaveral n. Houston. Liberiakust 11 te Douala verwacht. Loppersum 11 te Jacksonville v. Mobile. Maasdam 12 te Rotterdam. Maaskerk 11 te Londen verwacht v. Hamburg, Maaslloyd 12 te Penang verwacht. Mataram 12 te Honolulu verwacht. Mentor 12 te Rotterdam. Merwede 11 v. rede lisrflngen n. Dakar. Minos 11 te Helsinki verwacht v. Turku. Mitra 11 490 m. n.o. Barbados n.U.K. Modjokerto 11 150 m. w. Sabang n. Djibouti. Molenkerk 12 te Rotterdam. Moordrecht 11 v. Port Said n. Milazzo. Mylady 11 150 m n.o. K Hatteras n. N. Orleans Naess Commander 11 v. Mena n. Suez. Naess Lion 11 55 m. w. Kreta n. Napels Nanusa 11 100 m. z.z.w. Ouessant n Amsterdam Nashira 11 260 m. z.o. Bermuda n. Asuncion. Neder-Ebro 11 te Aden verwacht. Nestor 11 v Amsterdam n Tunis. Noordwijk 11 65 m. w.z.w. Finisterre n. IJmuiden Nijkerk 12 te Genua. Oldekerk 11 v. Suez n. Penang. Ommenkerk 11 v. Manilla n. Hongkong. Ondina 13 in Suezkanaal verwacht n. Landsend. Oranjefontein 12 te Amsterdam. Oranje Nassau 11 v. Amsterdam n. West-Indië (lek door storm, dokken in Southampton). Osiris 10 110 m. z.o. Landsend n. Point a Pitre Ossendrecht pass. 11 Ouessant n. Hampton Roads Parkhaven pass 10 Madeira n. Rotterdam. Pendrecht 11 40 m. o.n.o. Las Palmas n. Dakar. Peperkust 11 15 m. n.n.w. Calais n. Freetown. P. G. Thulin 11 dw. Golf Guayaquil n. Balboa Philidora 18 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 11 60 m o. Belawan n. Perzische Golf. Philippia 11 te Aden verwacht. Pieter S. 11 te Rotterdam. Polydorus 11 115 m. n.o. K. Comorin n. Djibouti. Poseidon pass. 11 Beachyhead n. Antwerpen. Prins Alexander 11 v. Valencia n Haifa Prins Casimir pass. 11 Kp. Sable n. Le Havre. Prins Fred. Willem 11 v. Valencia n. Burriana Prins Maurits 11 te Antwerpen n. Rotterdam. Prins Willem II 11 te Akaba. Prins Willem IV 11 50 m. n.w. L'end n. Liverpool. Prins Wilelm V 11 240 m. o. Gibraltar n. Malta. Prins Willem van Oranje 10 te St. John. Purmerend 11 v Punta Cardon n. Boston. Pygmalion 12 v. Bremen n. Hamburg. Raki 11 60 m. z. Mogadiscio n. Djibouti. Randfontein 11 155 m. z. Dakar n. Kaapstad. Rijnkerk 11 v. Antwerpen n. Bremen. Sarpedon 10 v. Barranquilla n. Cartagena. Scherpendrecht 11 te Triëst. Schiedijk 11 dwars Wight n. New York. Senegalkust 11 176 m. z.o. Monrovia n. Freetown Sepia 11 45 m. n.w. Landsend n. Banias. Serooskerk 11 1100 m. n.w. Kaapst. n. Kaapstad Sinon 12 te Aruba. Slamat pass. 11 Kp. Guardafui n. Penang. Sloterkerk 11 65 m. o. Gibraltar n. Duinkerken Socrates 11 v. Bahia de Caracas n. Balboa. Solon 11 v. Amsterdam n. Curagao. Sommelsdijk 12 te Rotterdam. Stad Alkmaar 11 v. Sagunto n. Ceut. Stad Breda pass. 11 Royal Sov. n. Civ. Vecchia Stad Gouda 14 te R'dam of Vlaardingen verw. Stad Haarlem 11 v. Palermo n. Pepel. Stad Leiden 10 v Civita Vecchia n. Sagunto Stad Maastricht 11 15 m z. Almeria n. Savanna Steenkerk 11 40 m. z z.w. Beachyhead n. Kobe Steenwijk 11 145 m. z.o Port Sudan n. Karachi Stentor 11 35 m n.n o. Berlenga n. Malta. Steven 11 v. Piraeus n. Volos. Straat Bali 11 te Kaapstad verwacht v, Santos Straat Clement 11 280 m. z.o. Mauritius (best.) Str. Johore 11 60 m o. oostp. Timor n. Brisbane Straat Lombok 11 200 m. o Albany n. Adelaide. Str. Madura 11 45 m. o. Amsterd. eil n. M'bourne. Sunetta 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Tamo 11 420 m o.z.o. Sokotra n Aden. Tegelberg 11 240 m. o.n.o, Saigon n. Hongkong Telamon 10 v Barbados n, Trinidad. T.iikampek 11 310 m. o Beira n. Beira. Tjimanuk 12 te Bangkok verwacht v. Hongkong. Towa pass. 11 St. Vincent n. Rio de Janeiro. Triton 10 v Port of Spain n. Paramaribo. Tweelingen 11 te Rotterdam. Utrecht verm. 11 v. Hongkong n. Colombo Van der Hagen 11 180 m. n.n o. Madagascar naar Kaapstad. Van Noort 9 te Port Swettenham. Van Spilbergen 12 te Singapore verwacht. Vasum 12 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Viana 12 te Tranmere verwacht. Videna 11 900 m. z.w. Azoren n. Landsend. Vivipara pass. 11 Port Sudan n. Bandar Mashur. Vlieland 11 v. Rotterdam n. zee, 12 weer terug te Schiedam (machineschade). W. Alton Jones 11 150 m. w. Stavanger n. Slan- genstangen. Waterland 12 te Bremen. Westland 12 te Montevideo. Willem Ruys 11 op Groot Bittermeer n. Suez. Witmarsum 11 te Le Havre. Woensdrecht 11 50 m. n. Malta n Banias. Wonosobo 11 v. Penang n. Aden Zafra 14 ter hoogte Gibraltar verwacht. Zaria 14 te Las Palmas verwacht. Zeeland 11 v. Abadan n. Penang. KLEINE VAART Adine 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Admiralengracht pass 11 Terschelling n. AarhuS Aeneas 11 10 m. n.o Dagata n. Rotterdam. Aerdenhout 11 30 m. w. Catharinapt. n. Grimsby. Alcetas 11 te Rotterdam n. Cadiz. Areas 11 te alencia v. Tarragona. Ardeas 10 te Antwerpen n. Rotterdam. Arnoudspolder 11 te Oporto verw. v. Lissabon. Bab T, 9 te Sundsvall. Binnenhaven 12 te Rouen verwacht. Catharinapolder 11 40 m. z. Eilath n. Eilath. Coccinelle verm 11 v. Dieppe n. Tanger. Draco 10 te Oporto n. Tanger Driebergen 11 rede La Pallice n. Bayonne. Fiducia 11 te Huil. Fiducia-2 11 in Washbay n. Boston. Frans Böhmer 11 50 m. v. Kreta n. Limassol. Geeststroom 11 20 m n w. Cromer n. Boston. Genka 10 te Hamina. Heemskerk 11 in Torbay v Sete n. Londen. Hoogland 11 nog te Immingham. Huybergen 11 ten anker Thames n. Rouen. Kaap Falga 9 te Bergkvara. Leliegracht 10 te Hamina. Lingestroom 11 4 m. o. Tongue n. Amsterdam. Lucas Bois-2 11 60 m. w.n.w. IJmuid. n. Immingh Maaskade 11 te Antwerpen. Maasym N. 11 10 m. n.o Casquets n. Gyon. Meidoorn 11 in Thamesmond n. Londen. Nederland 11 rede Whitby n. Scarborough. Netta 10 45 m. z.w. Alesund n. Rotterdam. Plato 11 20 m. w n.w Cadiz n. Antwerpen. Rijsbergen 11 te Casablanca verw. v. Barcelona Silvaplana 11 te Gothenburg Spolando 11 te Cromer n Gyon. Spolesto 11 te Wight n. Dublin. Statenlaan 11 dwars Arklow n. Dublin. Strijpe verm. 12 v. Waterford n. Shoreham. Thaletas 10 v. Rotterdam n. Famagusta. Trompenburgh 11 dwars Humber n Rotterdam Waverstroom 11 te Lynaspoint n. Swansea. Westzaan 11 60 m. n.w. Suriname n. Paramaribo. Wickenburgh 11 v. Liverpool n. Valencia. Wilpo 11 ten anker Humber n. Bilboa. Zaandijk pass 11 Borkumrif n. Tanger. SLEEPVAART Cycloop 12 nog te Colombo. Friesland 11 200 m. w. St. Helena n. Pte. Noire. Gele Zee 10 te Rotterdam. Stentor 12 v Kentish Knock met Belgische kot ter Vertrouwen n. Oostende. Titan 12 te IJJmuiden v. zee. Utrecht 10 te Rotterdam. Zeeland 2 v. Lissabon n. Bermuda. Union, zijn boodschap aan het Congres waarin hij grotere defensie-uitgaven voor stelt. De olie-, farmaceutische, staal-, auto-, elektronische-, spoorwegwaarden en openbare nutsbedrijven volgden. Van 1280 verhandelde fondsen waren 667 hoger en 402 lager. De totale omzet was 3.390.000 stukken. Het industriegemiddelde kwam van 706,02 op 710,67; dat van spoorwegen van 147,65 op 148,05 en dat van openbare nutsbedrijven van 124,16 op 124,13. (AP) Naar wij gisteren reeds meldden is op 10 januari in Zuid-Frankrijk overleden ir. E. L. C. Schiff, president van de raad van bestuur van Vredestein. De overledene was commissaris van n.v. Philips, Esso Neder land, Thomassen en Drijver in Deventer, de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabrieken in Delft, het Bouwbedrijf n.v. Ingenieursbu reau I.B.B. in Oegstgeest, Dikkers en Co in Hengelo, de Lin's Industrie- en Handel maatschappij, n.v. De Sierkan in Den Haag, de Drukkerij Mouton in Den Haag en de Veluwse Machine-industrie. Voorts be kleedde hij vele bestuursfuncties. Emile Louis Constant Schiff, geboren op 13 oktober 1895 in Den Haag, studeerde in 1922 af aan de T.H. in Delft als werktuig bouwkundig ingenieur. In dat jaar werd hij benoemd tot bedrijfsingenieur bij Vre destein; drie jaar later werd hij directeur. Onder zijn leiding werd de Nederlands- Amerikaanse Autobandenfabriek Vrede stein in Enschede opgericht en werd de exportorganisatie Vredestein-Internatio- naal opgericht. Voorts kwam de fusie tot stand met de Bataafse Rubberindustrie „Radium" in Maastricht en de textielfa briek Jannink in Goor. In 1959 is de heer Schiff bevorderd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie zal dinsdag 16 januari na aankomst van de trein van 12.01 uur te Driehuis-Westerveld plaats hebben. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,08—10,18, Amerikaanse dollar 3,57'/!—3,61'/t, Canadese dollar 3,413,46, Franse frank (100) 72,25 -72,75, Belgische frank (100) 7,21-7,26 Duitse mark (100 89,8590,35. Zweedse kroon (100) 69,00 70,00, Zwitserse frank (100) 83,2583,75, Itali aanse lire (10.000) 57,0059,00, Deense kroon (100) 51,7052,70, Noorse kroon (100) 50,0051,00, Oos tenrijkse schilling (100) 13.92VJ14,02Vi, Portugese escudo (100) 12,5012,65, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92»/:6,07'/i.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15