COIFFURES DE VRIES Vijftig slachtoffers van ramp in Peru geborgen Australië spreekt verzoenende taal tot Indonesië HET WEER Thompson polste Gromyko weer over Berlijn VSV-ZFC Gesprek Nederland- Indonesië weldra op komst? Indonesische goudzending naar Londen Voortzetting van overleg verwacht V oetbalprogramma NIET afgelast De Gaulle optimistisch over akkoord met FLN A. J. Rotteveel's 47e JAARGANG NUMMER 59 ZATERDAG 13 JANUARI 1962 g&ge MORRIS 'ieforeifou êuif! REGEN- EN TWEEDJASSEN Het woord is aan „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Weinig verandering Nieuw-Guinearaad bijeen N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE UITDEUKEN REPAREREN Automobielbedrijf Roy Roland naar Peru ZONDAG 14.30 UUR In de krant van heden: De pogingen om te komen tot een ge sprek tussen Nederland en Indonesië du ren onverminderd voort, al bereiken slechts weinig gegevens de buitenwereld. Wie tenslotte de brug voor een gesprek zal leggen en waar het zal worden gehou den als het eenmaal zover is, ligt nog in de schoot dei; toekomst verborgen, maar het schijnt dat dit een vrij nabije toe komst is. Ondanks alle uiterlijke dreigementen met geweld zou ook van Indonesische zij de worden gestreefd naar een vreedzame oplossing. Reeds eerder hebben geruchten over een Indonesisch compromis-voorstel gecirculeerd. Djakarta zou volgens deze geruchten de soevereiniteit over Nieuw- Guinea voorlopig in het midden willen la ten, op voorwaarde dat het bestuur over dit gebied aan Indonesië wordt overgedra gen. De Papoea's zouden dan, na een in druk van het Indonesisch bewind te hebben gekregen, de gelegenheid krijgen over hun toekomst te beslissen. Indonesië schijnt nu een nadere preci sering van de Nederlandse bereidheid tot onderhandelen te willen. (Minister-presi dent De Quay heeft in zijn verklaring van 2 januari het zelfbeschikkingsrecht als voorafgaande voorwaarde voor een ge sprek met Indonesië laten vallen en daar bij gezegd dat de regering streeft naar onderhandelingen in breder verband). Op dat bredere verband zou Indonesië even wel niet gebrand zijn. Wat Djakarta zou willen is een gesprek met Den Haag een onderlinge regeling van het geschil. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Thérèse de Seymiers: Ik geloof onvoorwaardelijk in mijn intuïtieals het te laat is. Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kunst 4 Taal-laria 4 Horen en Zien 4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Uitgaan in Haarlem7 Films 7 Panda en andere beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Beurs 10 Economisch nieuws 2, 10 Scheepsberichten 10 Erbij 11, 12, 13, 14 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I wmj* TP "P0 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T I ST "ij tl 8 j I J J I I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f ,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. V^Bb JL JL J. A» franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. u r c u m e Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJM ÜIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Keuken Hangkasten, 2 schuifdeuren 52.50 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Na een kabinetsberaad van twee da gen over de spanningen rond Nieuw- Guinea, heeft premier Menzies van Aus tralië gisteren een verklaring afgelegd, waarin hij zei: „Als goede vrienden van de Nederlanders en de Indonesiërs is ons voornaamste verlangen een vreed zame regeling, niet een die door bedrei gingen of dwang wordt opgelegd". De Indonesische bedreigingen ten aan zien van Nederlands Nieuw-Guinea zijn in strijd met de tevoren gegeven verzekeringen van Indonesië, waaraan in Australië grote waarde werd toege kend, vond de premier. Hij voegde er aan toe, dat Australië niet voetstoots wil aannemen, dat de Indonesische bedrei gingen met een oorlog zullen worden gevolgd door daden. „Een oorlog in dit deel van de wereld is volkomen onno dig, want de deur staat wijd open voor vrije onderhandelingen. Dit is niet de tijd voor oorlogszuchtige of buitenspo rige uitlatingen". Premier Menzies zei, dat Australië in voortdurend contact staat met Londen, Washington en d: Verenigde Naties. „Wij onderzoeken voortdurend met onze belang rijkste bondgenoten de mogelijkheden van het verzekeren van de activiteit van de V.N. bij het tot stand brengen van vrije on derhandelingen tussen Nederland en Indo nesië om een vreedzame regeling tot stand te brengen", aldus de premier. Hij ver klaarde verder dat er geen verantwoorde lijke Australiër een optreden met betrek king tot vrede of oorlog in dit gebied waarmee de veiligheid van Australië ten nauwste gemoeid is, wenst, behalve in sa menwerking met de grote en machtige vrienden van Australië. Menzies zei, dat de Indonesische regering Australië meer dan eens had verzekerd, dat geen wapens zouden worden gebruikt en dat geen aanspraken zouden worden ge maakt op de Australische gebieden van Nieuw-Guinea. „Wij menen het recht te hebben erop te kunnen rekenen dat Indo nesië zich houdt aan die verzekeringen, welke wij van het grootste belang heb ben geacht en nog achten en onze rege ring kan alleen zeggen, dat zij haar ver antwoordelijkheid kent voor de veiligheid van Australië, zijn gebieden en zijn be volking", aldus Menzies. De premier van de Maleise Federatie, Abdoel Rachman, heeft in het parlement verklaard dat zijn land in het geschil rond Nieuw-Guinea neutraal wenst te Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Ma tige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. In het binnenland vannacht tem peraturen om het vriespunt, morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee blijven. We willen noch in een warme noch in een koude oorlog worden betrok ken, zei hij. De premier bracht de pogingen in her innering die hij heeft gedaan om in het geschil te bemiddelen. „Ik heb een reis ge maakt om te probe:en mijn opvattingen aan de man te brengen, maar de Indone siërs noch de Nederlanders zijn erop in gegaan", aldus Rachman. „Kennelijk zijn beide landen van plan deze kwestie zelf te regelen zonder de diensten te aanvaar den van een buitenstaander". CANBERRA (AP) De Indonesische ambassadeur in Australië heeft na de ver klaring van premier Menzies verklaard, dat hij veel hoop heeft dat het geschil om westelijk Nieuw-Guinea door Neder land en Indonesië nog kan worden gere geld aan de conferentietafel. Hij betoogde dat geen andere landen tussen beiden moeten komen in de pogingen om het ge schil door onderhandelingen op te lossen en verklaarde: „men moet ze laten ver lopen in hun natuurlijke vorm". De Nieuw-Guinearaad komt op 28 janu ari in een speciale zitting bijeen. Dan zul len de resultaten worden besproken van de bezoeken die twee delegaties van de raad aan Nederland hebben gebracht. In aansluiting hierop zal de raad zich uit spreken over de wijze waarop en de ter mijn waarbinnen de zelfbeschikking van Nederlands Nieuw-Guinea dient te wor den verwezenlijkt. Hoe lang deze buitengewone zitting zal duren is niet bekend. De voorzitter van de raad, drs. J. H. F. Sollewijn Gelpke, zei te verwachten dat het overleg zich na de^ openingsvergadering zal verplaatsen naar de afdelingen en pas in een later stadium weer openbaar zal worden. Zoals bekend heeft staatssecretaris Bot op 5 april 1961 ter gelegenheid van de in stelling van de Nieuw-Guinearaad, ge vraagd binnen een jaar de inzichten van de raad over de zelfbeschikking aan de regering kenbaar te maken. Op Schiphol is vandaag het eerste KLM- vliegtuig met vo rurtgezonden vrouwen en kinderen van ambtenaren en particulieren uit Nederlands Nieuw-Guinea aangeko men. Met dit vliegtuig reisden tevens de twee afgevaardigden van dé vakbeweging op Nieuw-Guinea, die besprekingen zullen gaan voeren met de regering over de po sitie van de ambtenaren op Nieuw-Guinea. Het gouvernement van Nederlands N Guinea heeft besloten de bestaande rïjst- voorraad, die voldoende is voor twee maanden, te verdubbelen. De bestellingen zijn reeds geplaatst en de nieuwe voor raad zal binnen een maand zijn gevormd. Een distributiesysteem is gereed en Kan zo nodig direct worden ingesteld. De Indonesische „inspecteur van het volksverzet", kolonel Soekawati, heeft ge zegd dat de opleiding van vrijwilligers voor de strijd tegen de Nederlanders in westelijk Nieuw-Guinea in het hele land zaterdag begint. In elke provincie zouden zich duizenden jongens en meisjes hebben opgegeven. Advertentie 38 - Haarlem Lange Herenstr. 36 Telefoon 14371 (Van onze correspondent) LONDEN Men vraagt zich in Londen af wat de betekenis is van een zending Indonesisch goud ter waarde van 15 mil joen aan een Londense bank. De zending bestond geheel uit gouden i unten en arri veerde vrijdagavond uit Djakarta op Lon don Airport. Ilet was de tweede Indone sische goudzending, volgende op een van vorige week ter waarde van 50 miljoen. Sommige westerse waarnemers zijn vol gens de Daily Express van mening dat dit iets anders is dan een normale handels transactie. De vraag welke wordt gesteld is, of president Soekarno goud in Londen laat opslaan om wapens van het Westen te kopen in verband met zijn dreigement om Nederlands Nieuw-Guinea binnen te vallen. Namens de firma, welke het goud ontving, de bankiers Montagu in de Lon dense city, werd verklaard dat het gede poneerde goud niet voor wapens bestemd is. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, tel. 57.500-57.501 LIMA (Reuter) De Verenigde Naties, het Rode Kruis en vele landen hebben hulp aangeboden voor het rampgebied in Peru. Paus Johannes XXIII stelde een bedrag ter beschikking voor hulp aan de slacht offers. De verwoesting is echter zo volle dig dat ambtenaren te Lima als hun per soonlijke «lening hebben gegeven dat de mogelijkheid tot hulpverlening zeer ge ring is. Het merendeel van de naar schat ting drieduizend doden ligt begraven on der miljoenen tonnen ijs, rotsblokken en aarde die langs de helling van de 6.767 me ter hoge Huascaran naar beneden zijn ge komen. Een vijftigtal doden is geborgen. Reddingsploegen hopen op goed weer om hulp te kunnen verlenen in het dal van Haulaylas. Gisteren konden slechts twee vliegtuigen naar Caraz vliegen, on geveer 32 kilometer ten noorden van het rampgebied. Daarna verhinderde een dik ke mist en slecht weer de Peruviaanse luchtmacht verder acties. Een dokter, die teruggekomen is uit het geteisterde gebied, verklaarde, dat de red ders weinig meer zullen kunnen doen dan de doden bergen „er zijn geen gewon den." Het juiste aantal doden zal vermoede lijk nooit bekend worden, aldus Roberto Thorndike, voorzitter van het Peruviaanse Rode Kruis. Hij zei dat er volgens de aan vankelijke schattingen in het gebied 2300 mensen vermist worden. De Amerikaanse ambassadeur, James Loeb, die boven het gebied vloog, sprak van 4000 vermisten die vermoedelijk allen dood zijn. President De Gaulle heeft een telegram gezonden aan president Manuel Prado van Van een totale afgelasting en verschui ving van het programma voor het amateur voetbal en het betaald voetbal is voor zondag geen sprake. De KNVB acht de vooruitzichten voor morgen vrij gunstig. Slechts vier afdelingen hebben het pro gramma afgelast. Dat zijn de afdelingen Friesland, Drente, Twente en Gouda. Peru, waarin hij Frankrijks deelneming betuigt met de slachtoffers van de aard verschuiving in Peru. De generaal schonk 20.000 francs aan het Peruviaanse nood fonds. Roy Roland, de Duitse herdershond die bij rampen in Europa 24 mensenlevens heeft weten te redden, is per vliegtuig uit Amsterdam te New York aangekomen. Hij is onderweg naar Peru voor een poging om slachtoffers van de lawineramp te Ranrahirca te redden. Josef Toman, de Tsjechische vluchte ling, die de hond opgeleid heeft, zei, dat Roy één van de 11 honden is van een spe ciaal getrainde brigade, die in modder, sneeuw, gesteente en puin lichamen kun nen ruiken en opsporen. De Duitse herder Roy Roland blijkt wereldvermaard te zijn. Onlangs werd de speurhond door de Gazet van Ant werpen op 'iet spoor gezet van een vermist Belgisch meisje en nu heeft de regering van Peru zijn hulp inge roepen bij het opsporen van slacht offers van de massale aardverschui ving. Deze foto werd gemaakt op Schiphol, vanwaar de heer J. Toman en zijn hond gisteren met de DC-8 Albert Plesman van de KLM via New York naar Lima zijn vertrokken. De reis is mogeliijk gemaakt door bemid deling van het Nederlandse Rode Kruis. Twee delen van de Berlijnse muur zijn in de nacht van woensdag op donder dag ingestort. Op een plaats stortte de muur over een lengte van negen meter in en op een andere over een lengte van vier meter. Beide plaatsen bevonden zich aan de grens met de Franse sector. Kort nadat de instor tingen waren gebeurd, gooiden de Oostduitse grenswachten traangas- bommen over de muur waarop de Westduitse politie antwoordde. Drie personen slaagden er in over het noordelijke deel van de muur te ont snappen. De politie gaf geen verdere bijzonderheden. Deze foto werd ge maakt bij de Boysenstraat in het noordelijke deel van de stad. (Telefoto) pleitte voor het vinden van middelen om het verkeer in de stad te herstellen. Rusk zei „enkele poorten" in de muur te wil len openen, opdat de Duitsers in Berlijn weer in staat zullen zijn het, leven in de stad als één geheel te zien. BERLIJN (AP) Vandaag komen meer dan honderd westelijke politici naar Berlijn om de muur in ogenschouw te ne men. Onder hen bevinden zich vertegen woordigers van de NAVO-landen die in Parijs bijeen zijn en leden van de Raad van Europa, die zitting houdt in Straats burg. (Van onze correspondent) Het Franse kamerlid Paquet heeft in het regionale dagblad „Le Dauphiné Li- béré", waarvan hij directeur is, een uit voerig verslag gepubliceerd van een ge sprek dat hij donderdag, tijdens een audiëntie op het Elyseé, met het staats hoofd, generaal De Gaulle, gevoerd had. Het onderhoud, dat ruim een uur duur de, viel juist een etmaal na de publika- tie van het laatste communiqué van het F.L.N., waaruit de generaal tamelijk op timistische conclusies blijkt te willen trek ken. Advertentie Houders van leden- en seizoenkaarten wordt er op gewezen, dat deze kaarten op betaling zullen worden gecontroleerd. Weerrapporten 1, 2 Agenda can IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 MOSKOU (Reuter-AFP) Gewapend met nieuwe instructies uit Washington heeft de Amerikaanse ambassadeur Llewellyn Thompson zijn overleg over Berlijn met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, vrijdag hervat. De twee staatslieden confereerden drie uur in het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Op een vraag van de pers wat besproken werd, zei Thompson: „Ik kan niets zeggen." Op een vraag of er verdere conferenties zuilen volgen, ant woordde hij: „Ik verwacht van wel, maar er is geen datum vastgesteld." Hij weigerde te zeggen of over het Rus sische memorandum aan West-Duitsland gesproken is. Vandaag zal Thompson zijn Britse, Franse en Westduitse collegae in lichten. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat het Westen bij besprekingen over de kwes- tie-Berlijn niet veel concessies kan doen. Hij zei dat in de afgelopen vijftien jaar de ruimte voor een positieverschuiving en een compromis tamelijk gering is gewor den. Minister Rusk is van oordeel, dat bei de partijen door de muur, die Oost- van West-Berlijn scheidt, verloren hebben. Hij

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1