Ministers van de zes akkoord over gezamenlijke landbouw Weg nu vrij voor tweede etappe overgangsperiode HET WEER m m N.-Guinea ongerust over evacuatie-mogelijkheden Marathondebat in Brussel ten einde Waar de ministers het over eens werden De „Friesland" naar Nieuw-Guinea V ak bandleiders voor overleg in ons land In Peru nog meer lawines verwacht „Terschellingerbank" ligt op verkeerde plaats Duitse passagier van ramptrein verdwenen Nieuwe aardschokken in Joegoslavië Chinees krediet voor Albanië Resolutie tegen Portugal in Saigon aangekomen i v&joreyou DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 15 JANUARI 1962 Méér bewolking Historisch Het woord is aan In de krant van heden: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Bevolking vlucht Lichtschip op drift 47e JAARGANG NUMMER 60 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie .5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mija (Van onze correspondent) BRUSSEL. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft zondagochtend om half zes in Brussel besloten tot het ingaan van de tweede etappe van de overgangsperiode van het Verdrag van Rome. De execu tieve commissie had even tevoren ge adviseerd deze stap te zetten, omdat naar haar mening het overleg over het gemeenschappelijk landbouwbeleid tot overeenstemming had geleid. Tot op de laatste dag van de conferen tie, die de langste was uit de geschiedenis van de EEG-ministerraad, bleven de vier punten van de ontsnappingsclausule, de gemeenschappelijke financiële verant woordelijkheid, de prijstoenadering en de duur van de voorbereidende periode van het gemeenschappelijk landbouwbeleid een akkoord in de weg staan. Zaterdagnacht tegen drie uur trokken de ministers met hun medewerkers zich in een geheime zitting terug om een „pack age deal" van de Europese Commissie te behandelen, die tegen half vijf in de ochtend genade kon vinden in de ogen van alle zes landen. Daarna volgde nog de formele plenaire vergadering, waarop de ministers aan de hand van een advies van de Europese commissie konden con stateren, dat „in de eerste étappe voldoen de voortgang is gemaakt om tot de twee de étappe over te gaan." Algemene euphorie in het Brusselse congressenpaleisren van fotografen en journalisten naar de vergaderzaal. Twee grappenmakers zetten de luchtalarm-sire ne van het gebouw in werking om op de ze manier het oude jaar van de eerste periode van de EEG uit te luiden. Minis ters en deskundigen, die nog niet zolang tevören elkander met de felste argumen ten hadden bestreden, schudden handen en klopten elkander op de schouders. Het gemeenschappelijke landbouwbeleid waarover de ministers van de zes het gisteren in Brussel eens zijn geworden, omvat onder andere de volgende punten: Landbouwfonds: De zes landen zullen een fonds stichten ter versterking van hun landbouw en ter bevordering van de een wording, en tevens ter bevordering van de export van landbouwprodukten naar derde landen. In het tijdvak 1962-1963 zal elk van de zes een vastgestelde contribu tie in de kas moeten storten. In het daar^ op aansluitende tijdvak 1963-1964 komt 10 procent van de bijdrage van elk land uit heffingen op invoer uit derde landen, en in het tijdvak 1964-1965 zal het aldus te verkrijgen aandeel 20 procent bedra gen. Varkensvlees: Geleidelijke vervanging van invoerrechten, belastingen, minimum prijsbepalingen, contingenten en andere restricties die de normale handel tussen de leden van de gemeenschap verhinde ren, door enkele heffing op bovenge noemd produkt. Deze heffing zal een combinatie zijn van twee elementen: het verschil in voederkosten voor het opfok ken van varkens in de twee handeldrij vende landen, en het verschil in prijs van varkensvlees op de binnenlandse markt van de twee landen in kwestie. Pluimvee en eieren: Dezelfde regeling als voor varkensvlees. De invoerheffing op eieren zal bestaan uit twee elementen het verschil in voerprijs voor leghennen en een component die de bescherming van de binnenlandse markt en de verge makkelijking van de geleidelijke aan passing ten doel heeft. Frankrijk krijgt twee jaar om zijn binnenlandse eieren markt aan te passen aan de beter geor ganiseerde markten van de andere bij de E.E.G. aangesloten landen in de eerste plaats Nederland. Groenten en fruit: Alle douanerechten die nen uiterlijk 1 januari 1968 te zijn afge schaft. Per 1 januari van het lopende jaar moet een verlaging van 30 tot 35 procent tot stand worden gebracht. Per 1 januari 1964 dienen de invoerrechten met 60 procent te zijn verminderd. Groenten en fruit worden verdeeld in drie klassen extra, eerste en tweede kwaliteit. De contingentering voor pro dukten van extra kwaliteit dient op 1 juli van dit jaar te zijn afgelopen, die voor eerste kwaliteit op 1 juli 1965. Alle binnenlandse subsidies zullen geleidelijk worden afgeschaft. Wijn: Het Duitse invoercontingent voor Franse en Italiaanse wijnen wordt voor dit jaar vastgesteld op 1,2 miljoen hecto liter. Hiervan is 400.000 hectoliter be stemd voor de produktie van „Sekt" en 800.000 hectoliter als tafeldrank, waar van 25 procent witte wijn en 25 procent kwaliteitswijn. Frankrijk en Italië zullen dit jaar elk 150.000 hectoliter Duitse wijn invoeren. Voor de volgende jaren zullen de eerste contingenten moeten worden vastgesteld door de raad van de E.E.G Alle in Europa geproduceerde wijn zal worden geclassificeerd volgens overeen gekomen kwaliteitsnormen. Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met morgen enige regen of motregen. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Peruviaanse Indiaan op de voor grond houdt zich staande op een balk aan de rand van een moddermeer na bij het dorpje Yungay om nog iets te redden van de overblijfselen van zijn huisje, dat vorige week bij een aard verschuiving werd verwoest. Op de achtergrond ziet men uit het volge lopen dal rotsblokken omhoogsteken die bij de aardverschuiving van de bergen naar beneden gekomen zijn. (Telefoto) DEN HAAG Hr. Ms. onderzeeboot jager „Friesland" zal voor een normale af lossingen in de tweede helft van februari naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrek ken, zo deelt de marinevporlichtingsdienst mee. Tie Bosch Kemper: Beter een leven vol teleurstelling dan een leven zonder ideaal. Een beslissing van historische beteke nis" noemde de Nederlandse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, dr. van Houten, het eindresultaat, waaraan meer dan 200 uren van inspannende en têchni sche debatten in de afgelopen drie weken door de ministers van de zes landen zijn besteed. Juichend was, zoals te begrijpen, de toon van dr. Mansholt, voor wie het aan nemen van de landbouwvoorstellen van de executieve commissie zeker een persoon lijk succes kan worden genoemd. Temeer, waar de oorspronkelijke voorstellen ten slotte ondanks het dagenlang over en weer praten en het in lange opeenvolging aan brengen, ongedaan maken of weer veran deren van wijzigingen niet zo erg geha vend uit de strijd tevoorschijn waren geko men. De heer Mansholt was van mening, dat de betekenis van het gisteren genomen besluit ook op politiek vlak zeer belangrijk is en dus niet alleen, omdat de weg naai de volmaakte Europese markt weer een eind was verlengd. Waren deze onderhan delingen mislukt, zo zei hij, dan hadden wij, in casu de Europese Economische Ge meenschap, een figuur geslagen tegen over de gehele wereld, die de laatste da gen op ons let. Nu is de wil van de zes regeringen om verder te gaan gebleken en de weg terug is afgesloten. De UNO-voorzitter dr. Lahr herinnerde er aan, dat de ministerraad van de laatste maand binnen die periode meer besluiten had genomen op het ter rein van het gemeenschappelijk landbouw beleid dan een nationaal parlement er binnen een jaar pleegt te nemen. Zo is dus thans besloten de tweede fase in te gaan. Waar de overgang van de tweede naar de derde fase automatisch is (al is een jaar uitstel mogelijk) zal het in het minst gunstige geval nu nog 9 jaar duren tot het ogenblik, waarop de ge meenschappelijke markt volkomen zal zijn. De totale verlaging van de tarieven zal thans met ingang van 15 januari a.s. 40 percent worden. Begin februari komt de ministerraad weer bijeen en kan kan worden besloten of er nog een extra ver snelling van 10 percent zal worden toege past, zodat dan de oorspronkelijke tarie ven met de helft zullen zijn verlaagd. Een voordeel van het genomen besluit is ook, dat thans met betrekking tot vele belangrijke zaken (o.a. de vrije vestiging voor zover die geen correctie op het scheeftrekken van de concurrentie beoogt) door de ministerraad van de EEG met 2/3 meerderheid in plaats van met eenstem migheid kan worden beslist. De geschie denis van de eerste fase heeft wel ge leerd, hoezeer dat de procedure zal ver eenvoudigen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Vün Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad. en omgeving5, 8 Feuilleton 6 Panda en andere beeldverhalen.6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 8, 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie BARTELJORISSTR... HAARLEM TEL. 13439 LEIDStSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596- Op uitnodiging van de Nederlandse regering zijn twee vakbondsbestuur ders uit Nieuw-Guinea naar Nederland gekomen voor overleg over de positie van de ambtenaren op Nieuw-Guinea. Op Schiphol stonden de heren zaterdag de pers te woord. Lifiks mr. Boekraad, voorzitter van de afdeling Nieuw- Guinea van de Algemene Rooms- Katholieke Ambtenarenvereniging; rechts mr. Moll, vice-voorzitter van het Christelijk Werknemersverbond in Nieuw-Guinea. Voor het voeren van besprekingen met de regering, zijn zaterdagmiddag twee vakbondsbestuurders uit Nieuw-Guinea op Schiphol aangekomen: mr. J. H. G. Boekraad, voorzitter van de afdeling Nieuw-Guinea van de Algemene R.-K. Ambtenaren Vereniging (ARKA), en mr. L. O. A. Moll, vice-voorzitter van het Christelijk Werknemersverbond in Nieuw-Guinea (CWNG). „Op Nieuw-Guinea leeft het gevoel dat dit gebiedsdeel de inzet vormt van een po kerspelletje tussen Nederland en Indone sië," zei mr. Moll. „De regering heeft ons beiden thans uitgenodigd naar Nederland te komen en het is logisch, dat wij grote verwachtingen goesteren. De regering zou ons niet naar Nederland hebben laten ko men als zij niet van plan was een goede regeling voor de ambtenaren te treffen." Volgens de twee vakbondsbestuurders valt er heel wat te regelen: een snelle en efficiënte evacuatie van Nederlanders in geval van oorlog, een goede wachtgeldre geling als de ambtenaren eenmaal terug zijn in Nederland, een redelijke vergoe ding voor eventuele schade, kortom aller lei garanties en waarborgen, die de Ne derlandse ambtenaren op Nieuw-Guinea het veilige gevoel kunnen verstrekken dat zij thans volgens beide heren bitter mis sen. „Er wordt de hele dag naar de berich ten van diverse radiostations geluisterd, vertelde mr. Boekraad, „want de spanning is groot. Wij willen niet defaitistisch lij ken, maar we houden er toch allemaal rekening mee, dat er binnen een jaar voor ons geen plaats meer op Nieuw-Guinea zal zijn Daarover bestaat uiteraard bezorgd heid; men is nerveus; men weet niet wat de toekomst inhoudt" De meeste ambtenaren zouden reeds nu hun gezinnen naar Nederland willen evacueren," zei mr. Moll, „maar dat mag niet van het Goevernement, d.w.z. het heeft er geen geld voor. Je moet het dus zelf bekostigen en dat kan haast niemand. Bovendien achtten wij dat niet redelijk. Als straks het Nederlands bestuur over Nieuw-Guinea wordt opgeheven, zullen de meeste ambtenaren immers met hun ge zinnen worden gerepatrieerd en dan wèl op kosten van de regering.' Ook bestaat er ongerustheid over de ge ringe evacuatie-mogelijkheden in geval van een Indonesische aanval. „Er zijn slechts enkele KPM-schepen en het is de vraag of in zo'n geval het vliegveld van Biak voor civiel luchtverkeer in gebruik zal blijven. Hoe moeten dan de 2800 amb tenaren met hun gezinnen in veiligheid worden gebracht?", vroeg mr. Moll zich af. De twee vakbondsbestuurders verwach ten enkele weken in Nederland te zullen blijven. MANILLA (AP) In Manilla (Philip- pijnen) zijn naar verluidt sinds enige tijd HUARAZ (AFP) De Nederlandse speurhond Roy Roland heeft zaterdag in het rampgebied in Peru gezocht naar slachtoffers van de lawine en aardver schuiving. Men acht het op de plaats van de ramp echter twijfelachtig of de hond veel succes zal hebben. Boeren die in de omgeving van het met stenen, aarde en ijs bedekte getroffen ge bied wonen willen uit vrees voor een her haling van de ramp van woensdag de streek verlaten en stellen daardoor de autoriteiten voor nieuwe problemen. De autoriteiten zijn van mening dat zich nog meer aardverschuivingen en lawines kun nen voordoen, maar dat deze alleen onbe woonde gebieden kunnen treffen. De aardverschuiving van woensdag heeft een meer doen ontstaan van een half miljoen vierkante meter,dat thans door de dijk dreigt te breken die bij de ramp is gevormd. De doorbraak zou kunnen lei den tot nieuwe lawines. Gistermorgen zijn opnieuw levensmidde len voedsel uitgeworpen boven het ramp gebied. De reddingsploegen hebben in Car- huas 113, in Huallanca 41 en in Chimbote 57 lijken geborgen. Met het water van de rivier Santa worden veel lijken uit het rampgebied aangevoerd. In een zware storm van zaterdag, met windkracht 9 tot 10, is het lichtschip „Ter schellingerbank" op drift geraakt. Het ligt thans vijf mijl van de ankerplaats ver wijderd. Normaal ligt het vaartuig bij routeboei E T 9, benoorden Terschelling. Het lichtschip kwam in moeilijkheden doordat de nog nieuwe ankerketting brak. Kapitein L. van Zanen liet onmiddellijk het reserve-anker uitzetten, maar alles ging zo snel in zijn werk dat het schip al vijf mijl oostelijk was weggedreven eer het weer voor anker lag. Het lichtschip thans buiten werking gesteld, zodat schepen die door radiopeilingen hun plaat sen bepalen niet in verkeerde positie kun nen komen. Qok het draailicht is uitge schakeld. Overdag voert het vaartuig nu in voor- en achtermast een grote zwarte bal. Bovendien het internationale vlagge- sein P C: „ligt niet in de juiste positie" gehesen. ,'s Nachts hangt in iedere mast een rode lamp, die om de vijftien minuten een witte lichtflikkering geeft. Bij goed weer zal het lichtschip door een marinesleepboot naar Den Helder worden gesleept. Het reserve- lichtschip komt dan op de plaats van de Terschellingerbank te liggen. De politie zoekt momenteel naar een 22 jarige Duitser, leerling-machinist van hei in de Harlinger haven liggende Deensi motorschip „Else Skou". De jongeman had vorige week verlof gekregen om naar Rot terdam te gaan en vertrok daartoe per informele besprekingen gaande tussen het eerste gelegenheid uit Harlingen. Het is ministerie van Buitenlandse Zaken en de vrijwel zeker, dat hij in de trein moet ambassadeurs van Nederland en Indonesië hebben gezeten, die bij Harmeien veron- over de Indonesische aanspraken op wes- gelukte. Daar zijn naam niet voorkomt op telijk Nieuw-Guinea. Het ministerie voert de lijsten der omgekomenen en gewonden afzonderlijke besprekignen met Nederland- wordt thans verondersteld dat de jonge- 1 man volkomen overstuur naar Duitslanc is teruggereisd of gelift. In zijn woonplaati Gelsenkirchen is hij echter nog niet aan gekomen. BELGRADO (AFP) In de afgelopei nacht hebben zich in Joego-Slavië nieu we aardbevingen voorgedaan. Een bijzon der zware beving werd gevoeld op hei eiland Hvar, in de Adriatische Zee. Ir SucurajC, de hoofdplaats van het eiland zou negentig procent van de gebouwer zijn verwoest of beschadigd. Volgens het Joegoslavische persbureau Tan jug word de schade, die de aardbevingen van dt laatste dagen in de stad Ljubska hebber aangericht geraamd op zeshonderd miljoen dinar. PEKING (Reuter) Het communistisch Chinees persbureau „Nieuw-Crina" meld dat de Chinese volksrepubliek en Albani< zaterdag overeenkomsten voor economi sche, wetenschappelijke en technische sa menwerking hebben gesloten. China zal Albanië krediet verlenen en uitrusting leveren, terwijl het ook technische hulp zal verlenen. se en Indonesische vertegenwoordigers. De Philippijnse minister van Buiten landse zaken heeft verklaard dat de Phi- lippijnen slechts bemiddeling zouden ver lenen, indien door beide partijen in het geschil daarom werd gevraagd. De Indonesische militaire autoriteiten hebben de publikatie van alle nieuws met betrekking tot de moordaanslag die te Makassar op president Soekarno gepleegd is, verboden. Het verbod werd toegelicht met de verklaring, dat „reeds genoeg over het incident gepubliceerd is". Uit berich ten uit Makassar blijkt, dat reeds 17 per sonen zijn gearresteerd in verband met de aanslag, die door de militaire autoritei ten toegeschreven wordt aan agenten, die daartoe door de Nederlanders aange zet zijn. In Djakarta is geen bevestiging te krij gen van een bericht van de militaire com mandant op Zuid-Celebes, kolonel Joesoef dat drie Nederlanders gearresteerd zou den zijn dat een hunner de granaat ge worpen zou hebben. In Djakarta is meegedeeld dat de staats luchtvaartmaatschappij „Garuda Indone sian Airways" zal worden omgeschakeld tot een transport-afdeling van de lucht macht in het kader van de mobilisatie voor de bevrijding van West-Irian. DAKAR (Reuter) De Pan-Afrikaanse conferentie van vakbewegingen heeft zon dag in Dakar een resolutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen de NAVO-landen te verzoeken druk te oefenen op Portugal I AfTlGrilrciGne vlinorf!iQllrejr4iiri wegens de politiek van dat land ten aan- JlllICI IlVddlIS VIIGgUCÜ»LIIJ|P zien van Angola. Tevens wordt de Afri kaanse landen verzocht hun betrekkingen met de NAVO-landen te herzien wanneer deze geen daadwerkelijke stappen onder nemen. Aangedrongen wordt op een ver bod voor Portugese schepen en vliegtui gen Afrikaanse landen aan te doen, en bij dragen te leveren voor een speciaal fonds voor hulp aan Angolese opstandelingen. SAIGON (AFP) Het Amerikaanse vliegdekschip „US Breton" is vandaag in Saigon aangekomen. Het schip heeft ver scheidene helicopters aan boord, die vol- I gens officieuze kringen op de luchtmacht- I basi.- Toerane zullen worden geïnstalleerd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1