Instelling van bouwfonds en wegen fonds noodzaak bij de huidige toeneming van het verkeer AGE 3 jPHtmhi TWIN! jewmklveMre! Militairen uit Nieuw-Guinea beleefden een koud avontuur Commissie Ned. Mij. voor Nijverheid: Het NVV over de Twentse produktiebeperking Opbrengst van de akkerbouwgewassen Dochter van V.S.-ambas- sadeur ernstig gewond Dode en gewonde op Grieks schip Honderdste Noordzee- kotter voor Urker vloot Portret van generaal Spoor in Bronbeek Tien doden in het verkeer Bestuur van Zionisten bond demissionair „Passagieren" in Alaska in geleende winterjassen ■èf Sc MAANDAG 15 JANUARI 1962 2 Tol heffing Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Duizendste vlucht WEEKABONNEMENTEN 4uto tegen boom: 3 doden\ auto onder trein: 2 doden DE VERKEERSCOMMISSIE DER NEDERLANDSCHE Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een rapport gepubliceerd getiteld: „Wat eist de ontwikkeling van het verkeer0 Daarin wordt uitvoerig aandacht geschonken aan de te verwachten ontwikkeling van het verkeer tot 1975 en worden aanbevelingen gedaan voor de te nemen verkeers-technische maatregelen en de financiering hiervan. Tal van aspecten, betrekking hebbende op het weg-, spoorweg- en luchtverkeer, de binnenscheepvaart, het post-, telegraaf- en telefoonverkeer alsmede het vervoer via pijp- en hoogspan ningsleidingen worden in het rapport, met gebruikmaking van de laatste gegevens, behandeld. Speciale aandacht is geschonken aan de ontwikkeling van het personen autoverkeer, die stormachtig lijkt te verlopen. De verkeerscommissie is van mening dat het dringend noodzakelijk is tot instelling van een wegenbouwraad en een auto noom wegenfonds over te gaan. Verdere industrialisatie en verdere ontplooiing van onze welvaart zijn onmogelijk, indien industrie en handel niet over adequate ver- keersvoorzieningen beschikken, aldus het rapport. Goed functionerend verkeer schept bptere levensvoorwaarden, geeft een ruimere keuze van huisvesting en grotere mogelijkheden tot recreatie en culturele ontspanning. Geraamd wordt dat handel en industrie jaarlijks voor vervoers- en verkeersdiensten circa 3.8 miljard uitgeven. Volgens een ruwe schatting der com missie zullen er in 1975 circa 1.9 miljoen personenauto's zijn. Het aantal autobus sen wordt in dat jaar geschat op 13.600, vrachtauto's op 266.400, trekkers op 8.500 en aanhangwagens en opleggers op 53.300. Ten aanzien van het spoorwegverkeer wordt verwacht dat in genoemd jaar het aantal reizigers-kilometers 11.5 miljard zal bedragen, en het goederenvervoer kan dan gesteld worden op bijna 32 mil joen ton. Evenals voor het reizigersver- voer geldt ook voor het goederenvervoer dat de te verwachten ontwikkeling voor al in het westen des lands tot bepaalde verbeteringen en uitbreidingen van het spoorwegapparaat zal noodzaken. Van een intensief binnenlands luchtver keer zal volgens de commissie eerst spra ke kunnen zijn wanneer met start- en lan dingsterreinen van geringe afmetingen kan worden volstaan, zodat zij dichter bij de bevolkingscentra kunnen worden aange legd en voorts wanneer de rentabiliteit van hefschroef- en andere daarmede vergelijk bare vliegtuigen aanzienlijk verbeterd zal zijn. De voorgenomen aanleg van in totaal rond 1200 kilometer rijkswegen voor 1975 is volgens de commissie niet voldoende om in de groeiende verkeersbehoefte ie voorzien. Zij wijst er voorts op dat in verband met het toenemende zware vrachtverkeer en busvervoer als algemene eis moet ge steld worden, dat de breedte van een rij strook tenminste 3.50 meter moet bedra gen. Een rijbaanbreedte van 6 meter is voor wegen met enkele rijbaan bij ver keersintensiteiten boven 1.000 voertuigen per dag te smal, rijbaanbreedten van min der dan 6 meter zijn voor wegen waarop zich streekvervoer ontwikkelt onvoldoende. Driestrookswegen ter breedte van 8 a 8V2 meter en vier-strookswegen zonder middenscheiding, ter breedte van 10.50 me ter zoals deze nog op verschillende plaat sen in ons land bestaan, zijn, zowel we gens onvoldoende rijstrookbi^bedte, als do'or de indeling van het profiel uiterst gevaar lijk. Het profiel dient, aldus de commissie, zo spoedig mogelijk te worden herzien. JV egenbouwraad DE COMMISSIE MEENT, dat de ver- keersvoorzieningen gelijke tred moeten houden met de economische ontwikkeling van ons land en dat dus primair dege nen, d'ie deze ontwikkeling in al haar fa cetten kenden" (economen en planologen), de planning van de wegenaanleg moeten vaststellen. De commissie bepleit de instelling van een wegenbouwraad, die zich met adviezen direct tot de betrokken instanties kan wen den. Deze raad zal in de eerste plaats moeten bestaan uit economen en planolo gen en voorts uit vertegenwoordigers van de overheid (rijk, provinciale waterstaten en gemeenten) en van de wegenbouw. Ver der vertegenwoordigers van de organisa ties op het gebied van nijverheid, handel, verkeer, vervoer en toerisme. Bij zijn werkzaamheden zou de raad zich van ad vies kunnen laten dienen door regionale commissies. De huidige verbindingen met Schiphol zijn onvoldoende en vragen dringend om verbetering. De commissie verbindt aan haar be schouwingen in het rapport, over de ste delijke verkeersvoorzieningen onder ande- rc de volgende stellingen: 1. De toeganke lijkheid van de binnenstad voor het moto-1 risch verkeer is van essentieel belang voor de economische structuur van de gehele stedelijke aggjomeratie. 2. Stedelijke ver keersvoorzieningen moeten er op gericht I zijn zodanige mogelijkheden te scheppen, dat aan het verkeer en het parkeren zo min mogelijk beperkingen behoeven le worden opgelegd. 3. Bij het ontwerpen van stedelijke verkeersplannen dienen de his torische stadskernen in beginsel in hun ge heel te worden gespaard. Investering Het s.s. „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn, dat in Rotter dam zijn vijfjaarlijkse revisie-beurt en tevens een verbouwing van de pas sagiers-accommodatie heeft onder gaan, is zaterdag uit Rotterdam ver trokken voor een technische proef vaart, de vierde in het 24-jarige be staan van het schip. Voor deze proef vaart had de H.A.L. alle in Nederland iconende oud-kapiteins, die in de loop der jaren het commando over de „Nieuw Amsterdam" hebben gevoerd, uitgenodigd. V. I. n. r.: De heren: D. van Dalen, C. van Beek, H. Hoger- vorst, C. N. Kleyn, de huidige kapi tein, C. M. Snelleman, J. P. Boshoff, S. Vlietstra, R. Brands en geheel rechts A. Dekema. De heer R. Wijkstra uit Amsterdam penningmeester van 't N.V.V., heeft zater In het rapport wordt gesteld dat voor het tijdvak 1959 tot en met 1970 voor het wegverkeer, de spoorwegen, de binnen scheepv&art, het luchtverkeer en de P.T.T, in totaal 32.9 miljard gulden geïnvesteerd I dagmiddag de Twentse werkgevers ge zal moeten worden. waarschuwd, dat zij niet zonder de vak Het huidige tarievenstelsel belemmert heweffing over het lot van de werknemers de vervoersondernemingen in haar gezonde kunnen beslissen. De heer Wijkstra hield ontwikkeling. De hoogte van de tarieven een rede °P de receptie te Almelo ter ge zal, zo wordt in het rapport opgemerkt, 'effenheid van het gouden jubileum van de dan ook moeten worden bezien, niet alleen Almelose bestuurdersbond. Hij zei onder met het oog op het ogenblikkelijk rende- andere: „De vakbeweging is bezorgd ment, maar vooral ook met het oog op de over fle arbeidstijdverkortingen die enkele expansie. Willen de vervoersondernemin- Twentse textielfabrieken menen te moeten gen in staat zijn de toekomstige expansie '"voeren, gedeeltelijk uit eigen kracht te financie- De vakbonden zijn buiten deze ontwik kelingen gehouden. Daartegen protesteren zij. Bij het nemen van dergelijke maat regelen willen zij kunnen meespreken in het belang van de werknemers. Fel reageerde de heer Wijkstra op de zer dagen door de heer K. F. J. Goelst. ren, dan zal de overheid bij de goedkeu ring van de tarieven meer aandacht moe ten geven aan commerciële motieven. Mede op grond van buitenlandse voor beelden is de commissie van mening, dat het ook in Nederland tot de mogelij khe- den behoort om te komen tot een auto- directeur van de N.V. Menko te Enschede noom wegenfonds. Ter verkrijging van de gedane uitlatingen, dat de werknemers benodigde kapitalen zou geput kunnen wor meer hart voor de zaak zouden moeten den uit een tweetal bronnen: le uit lenin- hebben en kwalitatief betere prestaties zou- gen tot een bepaald maximum bedrag, den moeten leveren. De arbeiders werken waarvan rente en aflossing door de mi- °°h na de invoering van de vijfdaagse nister van Financiën gegarandeerd zullen werkweek zeer hard, zei de heer Wijkstra. moeten worden en 2e door middel van do- -In Twentse werkgeverskringen dient men taties uit de rijksmiddelen voor rente on te beseffen dat de arbeiders geen baaltje: aflossing der leningen. meel of rollen textiel zijn, maar mensen."' Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekendgemaakt van Zolang een autonoom wegenfonds nog niet is ingesteld zou tolheffing een me thode voor financiering van de bouw van I wegen, bruggen en tunnels kunnen zijn. De toekomstige Coentunnel zal evenals de Velsertunnel zeker tolvrij moeten blijven, de definitieve oogstraming 1961. De cijfers De IJ-tunnel echter, die in verband met hebben alleen op de hoeveelheden betrek- de bestaande en de te maken oververbin- king en geven geen aanwijzingen omtrent dingen een overwegend stedelijk karakter de kwaliteit van de geoogste produkten zou krijgen, zou wellicht een object van De totale tarweproduktie daalde tot tolheffing kunnen zijn, aldus de commissie. Haar standpunt ten aanzien van tolhef fing is in principe afwijzend, maar uit doelmatigheidsoverwegingen zou zij onder bepaalde voorwaarden van dit standpunt willen afwijken. ruim 482.000 ton, een vermindering t.o.v 1960 met 18 pet., welke werd veroorzaakt door een teruggang in het areaal (3 pet.) maar ook door een lager rendement. Be langrijk is hier de verschuiving, welke zich voordeed van winter- naar zomer tarwe als gevolg van de slechte weersom De commissie merkt ten slotte op dat I standigheden omstreeks de jaarwisseling de voorgestelde maatregelen ter verbete ring van de financiering slechts dan effect zullen sorteren als de regering bereid is een financieringspolitiek en als onderdeel daarvan een belastingpolitiek te voeren, waardoor de in de verkoopsector zo drin gend noodzakelijke investeringen mogelijk gemaakt worden. c Concertgebouw, dinsdag 20 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk; werken van Gaulain, Vierne en Langlais. Tuinzaal 20 u.: Lustrumconcert Klein Vrouwenkoor „Cantemus", m.m.v. David Hollestelle, bas. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal", a.l. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u„ dinsdag 14 en 20 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u., „Hercu les verovert Atlantis". Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Liefde is mijn beroep", 18 j. Minerva Theater, vandaag 20 u.: „Pépé", a.l. Dinsdag en woensdag 20.15 u.: „Kapo", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Alarm bij de kustwacht", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u„ „De vrolijke minnaar", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vhndaag en dinsdag 20 u.: „Venus in nertz", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan:) Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 12 januari). MAANDAG 15 JANUARI City Theater, 20 u.: „Straat zonder naam". Rex Theater, 20 u.: „De misdadigers". DINSDAG 16 JANUARI City Theater, 20 u.: „Straat zonder naam". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30. MAANDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Bedoeïnen". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus". W.B. Theater, 20 u.: „Bureau zeden politie". DINSDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Bedoeïnen". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus". W.B. Theater, géén voorstelling. 1960/61 Overeenkomstige verschuivingen deden zich bij gerst voor. Door de sterke uitbrei ding van de oppervlakte zomergerst met 36.700 ha. steeg de totale gerstopbrengst tot 385.100 ton (stijging 32 pet.). Een stijging van 12 pet. in de totale op brengst (431.280 ton) van haver is waar te nemen, waartoe zowel een uitbreiding van het areaal 8 pet.) als een verhoging van het rendement bijdroeg. De rogge-opbrengst (301.100 ton) was zeer teleurstellend. De weersomstandig heden deden het areaal in vergelijking met vorig jaar met 32.400 ha. dalen, terwijl ook het rendement met 17 pet. terugliep. V.oor de oliehoudende gewassen kan ge wezen worden op een stijging in de op brengst van karwijzaad 173 pet.) en kanariezaad (+541 pet.), welke voorname lijk zijn toe te schrijven aan de buitenge woon sterke stijgingen in de geoogste op pervlakten. De totale opbrengst van consumptie aardappelen (exclusief uitval) verminder de tot 1.888.200 ton, een daling van 6 pet. t.o.v. 1960. Enerzijds verminderde de ge oogste o-ppervlakte met 14.300 ha. 15 pet.), anderzijds steeg het rendement met 11 pet. Van fabrieksaardappelen daalde, on danks een uitbreiding van de teelt met 2.000 ha. de totale opbrengst tot 1.259.700 ton. 1 pet.). De oppervlakte suikerbieten verminder de met ca. 7.700 ha. (—8 pet.), hetgeen mede de totale opbrengst (3.854.400 ton) in vergelijking met 1960 met 18 pet. deed dalen. De totale opbrengst van zaaiuien be droeg 156.600 ton, hetgeen in vergelijking met 1960 een toeneming van 1 pet. bete kent, hoewel het areaal met 721 ha. 14 pet.) verminderde. De gemiddelde stro-opbrengsten waren over het algemeen lager dan in 1960. Een Noorse passagier van de S.A.S. die John S.Rice, ambassadeur van de Ver- enigde Staten in Nederland, is zondag morgen met zijn echtgenote naar Win-1 meer vlieguren op zijn naam heeft dan Chester in Engeland gegaan in verband menige stewardess, is op doorreis van met een ongeluk dat zijn 20-jarige doch- Brussel naar Kopenhagen tijdens een kort- Ll,s overkomen. stondig oponthoud op Schiphol gehuldigd. Ellen Rice, studente aan de universiteit Hij maakte zijn duizendste vlucht sinds van Southampton, werd zaterdagavond 1945. Hij heeft in 28 verschillende vlieg- ernstig gewond, toen de door haar be- tuigtypen gevlogen met 37 maatschappijen stuurde auto met een andere wagen in zei de Noor in perfect Nederlands Onze botsing kwam. Het meisje is opgenomen taal heeft hij tijdens een 4'/i jarig verbliif in het ziekenhuis te Winchester. 'in ons land geleerd Het onder Liberiaanse vlag varen de Griekse schip „Eugenia Niarchos" is de Rotterdamse haven binnengelopen met een dode en een gewonde aan boord. In het Engelse Kanaal moest een defect aan de ankerspil gerepareerd wor den Hiermede werden de 30-jarig eerste stuurman en de 49-jarige bootsman belast. Een door de storm zeer onstuimige zee maakte dat het schip hevig slingerde, waardoor op zeker moment beiden tegen de ankerspil werden gesmakt. De boots man werd zo zwaar gewond, dat hij korte tijd na het ongeval is overleden. De stuurman liep ernstige verwondingen aan het onderlichaam op. Hij is in het haven ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. In Urk is de honderdste kotter voor de Noordzeevisserij in gebruik genomen. Het schip, de „Orion", UK 163, heeft met een aantal autoriteiten, bankfunctionarissen en zakenlieden aan boord een proefvaart cp het IJselmeer gemaakt. Het schip meet 79 bruto register ton en heeft een 250 pk. motor. Bij de ingebruikneming bood de burge meester van Urk, de heer Schipper, na mens het gemeentebestuur een Statenbij bel aan, die, zoals hij zei, naast de Enk huizer Almanak en de moderne hulpmid delen toch nog altijd het kompas is, waar op de Urker visser moet varen. Ds. Slag boom sloot zich hierbij aan en wekte de bemanning op steeds voor ogen te houden, dat het leven van een visser altijd voor bereid moet zijn op een onverwacht ein de. Heden, maandag, kwam de 101ste kot ter van de Urker Noordzeevloot gereed, Deze is gebouwd voor de broer van de re der van de „Orion". Verder zijn er nog drie in aanbouw. In Bronbeek te Arnhem heeft de aan bieding plaatsgehad van een door Theo Swagemakers geschilderd portret van wij len generaal S. H. Spoor. De plaatsing van het portret in Bron beek geschiedde op initiatief van het co mité „Schilderij Generaal Spoor" en on der auspiciën van het Veteranenlegioen Nederland. Het schilderij werd onthuld door mevrouw Spoor-Dijkema, de weduwe van generaal Spoor, en voor het museum aanvaard door brigade-generaal der gre nadiers A. van Santen, commandant van Bronbeek en adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. De voorzitter van het comité, luitenant kolonel b.d. mr. J. Ph. E. van Lier, liet in zijn toespraak uitkomen dat de vervaar diging van het schilderij moet worden ge zien als een blijk van hoogachting en waardering van de militairen, die onder de bevelen van generaal Spoor hebben ge diend. Hij sprak ook de grote voldoening van het comité uit dat het schilderij ge plaatst is in Bronbeek, het „traditiecen- tum" bij uitstek van het voormalige K.N.I.L. aldus mr. Van Lier. >000000000000c0000(-«0000(x)000 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE ®°®®°®1'vieoocoooooooonocooooooc!oooc*wvwxveoooooooofynoo Zware jongens. In Helmond heeft de politie het tweehonderdste proces-verbaal opgemaakt tegen twee broertjes van 11 en Advertentie Op de weg Leeuwarden-Groningen tussen Buitenpost en Twijzel zijn zaterdagavond I 13 jaar oud. Hun namen komen vrijwel drie mensen o-m het leven gekomen, toen iedere dag in het politierapport voor, voor de auto waarin zij zaten met grote snel- delicten als inbraak, diefstal, inklimming, heid uit een bocht vloog en tegen een insluiping en baldadigheid. Ter gelegen- boom reed. De auto werd bestuurd door de heid van het 100ste proces-verbaal wer- 26-jarige ongehuwde onderwijzer T. Boks- den de knaapjes voor ongeveer een jaar ma uit Leeuwarden. Bij hem in de wagen opgeborgen in een opvoedingsgesticht. Het zaten zijn nichtjes, de 17-jarige tweeling- heeft echter weinig geholpen, zusjes Antje .en Beitske Boksma uit Dro- Nieuwe gereformeerde kerken. Het geham. Beide meisjes werden door de he- bouwprogramma 1962 van de gereformeer- vige botsing uit de auto geslingerd; de be- de kerk an voorziet in de bouw van 42 stuurder kwam onder de totaal vernielde nieuwe kerken. Ruim 22 miljoen gulden is wagen terecht. met dit bouwprogramma gemoeid. Van de Op een met knipperlichten b eveiligde 42 kerken komen 21 in Noord- en Zuid overweg in Boxtel zijn zaterdag twee men- Holland en Utrecht, de rest in de overige sen om het leven gekomen. provincies. In .de 22 miljoen gulden zijn Hun auto had gewacht voor het rode ook begrepen inventariskosten, aankoop licht en was opgereden nadat een trein van orgels en degelijke, was gepasseerd. De bestuurder heeft blijk- Woning afgebrand. In Erica in Drente baar niet gezien, dat het rode licht was is zondagavond een huis afgebrand, waarin blijven branden, zodat de auto werd over- twee gezinnen van samen zes personen reden door een trein die enige seconden woonden. Slechts wat meubilair kon wor- later van de andere kant kwam. De auto den gered. De oorzaak van de brand is niet werd totaal vernield. De twee inzittenden, bekend. de 41-jarige J. M. van Haaren en de 40- Door stroom gedood. In Den Haag is jarige J. H. Vervoort, beiden uit Boxtel, de 19-jarige verkoopster J. M. Bal in de waren op slag dood. Beiden waren gehuwd badkamer van haar ouderlijke woning en hadden resp. 4 en 3 kinderen. door elektrocutie om het leven gekomen. Op de weg Tilburg-Breda is de 23-jarigr Het meisje had daar een straalkacheltje motorrijder A. J. A. de Bruyn uit Tilburg geplaatst en is daarmee vermoedelijk in met hoge snelheid van de weg gereden aanraking gekomen, en tegen een boom gebotst. Een passeren- de automobilist vond het ontzielde lichaam naast de vernielde motorfiets. Over de oor zaak van het ongeval is niets bekend. In Amsterdam is de 55-jarige motorrij der A. Th. F. van de Pavert uit Amster dam in het Wilhelminagasthuis overleden, nadat hij eerder op de dag op de Johan Huizingalaan in botsing was gekomen met een auto waaraan hij geen voorrang ver leende. Op de Haarlemmerdijk in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag de 42-jarige F. Majoor uit Amsterdam, toen hij plotseling de weg overstak, door een bestelauto overreden. De man kreeg een slagaderlijke bloeding en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis In de Gansstraat in(jUtrecht is de'72-ja rige mevrouw V. Pulles, toen ze plotseling overstak door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij spoedig na aan komst in 't ziekenhuis is overleden. Waar schijnlijk heeft haar paraplu haar het uit zicht belemmerd. In Rotterdam is de 38-jarige H. van der Zee uit Rotterdam met zijn bromfiets tegen een hond gereden, gevallen en la ter op de dag aan zijn verwondingen be zweken. Bij de bespreking van interne proble men is het tijdens de dit weekeinde in I Amsterdam gehouden algemene vergade ring van de Nederlandse Zionisten Bond tot emotionele tonelen gekomen door de houding van de oppositie tegen het bonds- bestuur. Nadat de oppositie, hoofdzakelijk bestaande uit leden van de Poale- Zion, de zaal had verlaten, werd na stemming besloten, dat het zittende bondsbestuur I zijn taak zou voortzetten. De voorzitter, I de heer J. Elzas, deelde echter mede, dat het bestuur zich als demissionair be schouwde en dat het een nieuwe algemene vergadering zou bijeenroepen. In zijn openingswoord had de heer El zas onder meer gezegd, dat de taak van 7 de Zionistische organisatie van thans ZjIICIhGY TYlGt YQ&GTl naast de maximale inspanning voor Is- rael op al die terreinen, waar de staat Het K.N.M.I. deelt mede: deze steun vraagt, een verdere bewustma- Op de oceaan ten westen van Ierland is king van de bestaande problematiek bij een diepe depressie aangekomen, die van- het Jodendom buiten Israel omvat. Ter uit- m01~gen in noordoostelijke richting koerste, voering van een programma van prak- maa*" die waarschijnlijk naar het noorden tisch Zionisme is volgens de heer Elzas za' ombuigen. De depressie zal in onze nodig Joods onderwijs, medewerking van stroken de wind doen toenemen uit zuid- de jeugdbewegingen, een opvangcentrum westelijke richting, waarbij een nieuwe voor geïsoleerd wonende kinderen in een hoeveelheid zachte lucht ons land zal groter Joods centrum, intensivering van binnenstromen. Het doordringen van deze het onderwijs in het hebreeuws en voor- zachte oceaanlucht gaat gepaard met veel lichting bij emigratie naar Israel. bewolking en tijdelijk regen. WEERRAPPORTEN De ambassadeur van Israel, de heer C. A. Cidor, was van mening, dat de bond zijn taak nog niet heeft volbracht. Hij leg de de nadruk op de noodzaak van wester se immigratie in Israel. Het woord werd voorts gevoerd door de heren Zwi Lurie. hoofd van het organisatie-departementr, van de Zionistische Excutieve, en T. van 9en üslder Blankenstein. lid van het bestuur van de I P^nburg Zionistenbond. Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Maximum -temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag laatste 24 uur. M geheel hew. w onbewolkt wzw onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt Baby overleden. In Bergum is de 25 jarige mevrouw N. Pruis-Postma met haar I Zd-Limburg zwaar bew zw baby op de arm van de trap gevallen Het JjlmDur§ zwaar °ew. zw kindje, dat op nieuwjaarsdag werd ge- Helsinki sneeuw boren, is kort na het ongeval overleden. Stockholm onbewolkt De vrouw was op de trap onwel geworden. Oslo onbewolkt Kopenhagen onbewolkt (Van onze Amsterdamse redacteur) Getooid met hoedjes met het opschrift Alaska" zijn 44 militairen uit Nieuw- Guinea zaterdag op Schiphol aangekomen na een pechreis, die precies vier dagen had geduurd wegens een oponthoud in Anchorage.in Alaska. Daar moesten de litaire geheimen uit Nieuw-Guinea zouden tot 20 graden vorst trotseren. Omdat de Generale Staf bevreesd was, dat de sol daten wellicht tot het verklappen van mi litaire geheimen uit Nieuw-Guinea zouden- worden verleid, was het hun verboden in contact te treden met journalisten. Wij tekenden het verhaal van de ongewone vliegreis echter op uit de mond van K.L.M.-gezagvoerder T. J. Dijkstra. Hij zou de DC-7C „Baltische Zee" bij de wis seling van de bemanning in Anchorage overnemen om naar Amsterdam te vlie gen. Het bleek echter dat een van de vier motoren een defect had en dat deze moest worden vervangen. Het depot in Anchorage had de motor echter niet vor- radig. Het vliegtuig, dat er een uit New York aanvoerde, kreeg wegens het slechte weer ernstige vertraging. De militairen hadden allen zomerkle ding bij zich aldus de K.L.M.-gezag voerder. „Maar je kunt die knapen toch met dagen achtereen bij de kachel laten zitten. De K.L.M.-stationschef, de heer. Wardenier, heeft echter bij een hotel tien ™.unc+en winterjassen weten te „organiseren" en Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort ))vi6uiuoctCll CU I fs zo konden de jongens ploegsgewijze twee nove uur de stad in. Tijdens het verblijf daar ™°carno bleek, dat de commandant van het de tachement, kapitein Borghuis, jarig was. Dat moest natuurlijk worden gevierd. En kele militairen konden pianospelen en an deren hadden een gitaar t'j zich. Het is toen een gezellig feest geworden. Ieder- een verlangde natuurlijk naar huis, maar ïïa,,ld ;i, i Mallorca Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio wzw nnw nw wzw geheel bew. windst. onbewolkt windst. half bew. zw regenbui zw geheel bew. zw onbewolkt z onbewolkt zzw onbewolkt windst. onbewolkt nnw geheel new. wzw zwaar bew. zzw poolsneeuw zw sneeuw zzo zwaar bew. windst. onbewolkt windst. half bew. zw licht bew. n geheel bew. windst. half bew. windst. zwaar bew. zzo regen nnw onbewolkt windst. half bew. ono W C E S3 6 0 6 0,1 5 0 5 4 5 3 5 3 6 0 6 0 2 4 0 0,1 -2 0 4 0,3 5 0 7 0 6 1 6 0,3 2 4 8 0 9 4) 7 0 12 0 4 6 5 0 4 0,3 5 0,2 7 0 9 0 6 0 5 0,2 11 3 10 0 17 0 14 2 9 5 18 0 Dinsdag 16 januari Zon op 8.41 uur, onder 16.59 uur. Maan op 13.54 uur, onder 4.27 uur. 20 januari 29 januari Maanstanden 19.17 uur volle maan 0.37 uur laatste kwartier ik geloof niet dat ze de vertraging ere hebben gevonden". Een groter probleem vormden de twee jeugdige passagiers, Peter en Mathilde le Poule, 7 en 5 jaar, die zonder bege leiding van Biak naar Amsterdam reis den. De K.LJVt.-stewardessen Betty Jan sen en Jo Kielen ontfermden zich echter I over -het tweetal, betrokken twee kamers in een hotel en hebben de kinderen zo goed mogelijk verzorgd en beziggehouden. In afwachting van de motorverwisseling trok de overige vliegtuigbemanning de I bergen in om te skiën. Pas vrijdag kon de reis worden hervat. Die dag om 17 minuten voor 3, kregen de militairen te horen, dat het vliegtuig zich precies bo ven de noordpool bevond, een toevallig- L ym Zandvoort Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 januari Hoog water 11.15 en 23.55 uur. Laag water 6.35 en 19.09 uur. Dinsdag 16 januari Hoog water 12.29 en uur. Laag water 7.51 en 20.23 uur. koersen de toestellen langs de nnóT nL g water te Zandvoort is ae ppo1" 1 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2