Pokken eisen in Engeland een vijfde slachtoffer Bloedig weekeinde in Algerije met 48 doden en 116 gewonden WERELDNIEUWS r REUMATIEK Thermogene Van dag tot dag v__ J Dubbelzinnige Indische uitlating over Kasjmir geheim van oegen Preventieve maatregelen in Europa Presidentsverkiezingen in Finland Conferentie over Brits Guyana in Londen <~Praatótoel r v\. - Op de MAANDAG 15 JANUARI 1962 Pakistan doet een beroep op de Veiligheidsraad lp WW W- Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigens..... rookt al Arsenal? Nieuwe Griekse primaat Onafhankelijkheid komt in mei aan de orde Twee kinderen bij toeval uit sneeuwhoop bevrijd Krantenoorlog in Londen rondom Lord Snowdon M Mok Sind januari lieten 228 mensen het leven De E.E.G.-Ministerraad heeft in de prille zondagmorgen overeenstemming bereikt over de landbouwvraagstukken van de Euromarkt en daarmee is de laatste hin dernis voor het ingaan van de tweede overgangsperiode, van vier jaar, naar een volledig geïntegreerde Europese markt genomen. De ministerraad had de eerste etappe ook met een jaar kunnen verlengen en dan was er een stilstand in de integra tie opgetreden, maar hij heeft dat niet ge daan, omdat bij alle zes ledenlanden de BOMBAY (Reuter) Krisjna Menon, de minister van Defensie van India, heeft zondag op een bijeenkomst in Bombay ver klaard, dat de regering ten aanzien van bedreigingen aan de noordgrens van India dezelfde maatstaven zal aanleggen als zij in de kwestie-Goa had gedaan. Hij zei, dat India niet het initiatief zal nemen om geweld te gebruiken bij een oplossing van de kwestie-Kasjmir, doch zich zou ver dedigen wanneer het land werd aange vallen. NEW YORK (AFP) De vertegenwoor- politieke wil bestond om zo snel mogelijk diger van Pakistan bij de UNO, Sii Za- K r I frolla Chan, heeft verzocht om een bijeen- op de ingeslagen weg voort te gaan. Daar- ^omst van de Veiligheidsraad over de mee zou de wereld op overtuigende wijze kwestie-Kasjmir. In een brief aan de voor- getoond worden, dat de Europese eenwor- zitler van de raad zegt de Pakistaanse af ding een proces is waaraan niet meer te gevaardjgde, dat zijn regering zich ge- f" 1 noodzaakt acht dit verzoek te doen omdat tornen valt en de nu genomen beslissing adg p0gjngen op het hoogste plan om te neemt de wind uit de zeilen van alle scep- komen tot rechtstreekse onderhandelingen tici die menen, dat het met die Europese met de regering van India voor een eer integratie toch maar niets gedaan is. De UJke en vriendschappelijke regeling van de kwestie, mislukt zijn. Britten hebben een reden te meer om zich snel aan te sluiten. President Kennedy zal De jongste uitlatingen van verantwoor- met des te meer klem op verdere veria- delijke Indiërs hebben aangetoond, dat in ging van de Amerikaanse invoerrechten de sit"atie 5r0,te Tge,var^ 6 6 voorzitter van de Indische Congrespartij kunnen aandringen en de communistische hee£t gezegd, dat India zich opmaakt om landen zullen des te afgunstiger worden het derde deel van het grondgebied van op een West-Europa dat, ondanks alle cul tuurpessimisme, zichzelf de kansen geeft tot een nog grotere en snellere economi sche opbloei. Toch kunnen niet alleen juichkreten ge- Kasjmir, dat door Pakistan bezet is, te be vrijden, aldus Sir Zafrolla Chan. De Pakistaanse afgevaardigde herin nert aan de door de Veiligheidsraad in 1948 en 1949 goedgekeurde resoluties waar< in een volksstemming in Kasjmir wordt slaakt worden bij de in Brussel genomen bepleit om uit te maken of het gebied de beslissingen. Zij dragen naar alle kanten finitief bij India of bij Pakistan zal komen, het karakter van een compromis, waarbij alle partijen - naar ons op het eerste ge- ^dia hee" nooit ingestemd mct een volksstemming en heeft steeds op het zicht lijkt flinke concessies hebben ge- standpunt gestaan, dat Djammoe en Kasj- daan. Hetgeen betekent dat ook onze agra- mir deel hebben uitgemaakt van India rische sector menige bittere pil zal moe- sinds de deling van Brits-Indië in India en ten slikken. Pakistan. In feite is het „plan-Mansholt" voor een De UNO heeft zich van januari 1948 af Europese agrarische marktordening aan- lange tijd bezig gehouden met de kwes- vaard en daarmee een kolossaal admini- tie-Kasjmir en tenslotte een wapenstil- stand bewerkstelligd tussen de troepen stratief systeem waarin 25 verschillende van jn(jia en die van Pakistan in het ge- soorten prijzen een rol spelen: van richt- bied. In 1957 heeft de Veiligheidsraad prijs tot interventieprijs, van sluisprijs tot voor het laatst de kwestie in behandeling drempelprijs. De Franse minister van I gehad. Landbouw, Pisani, merkte in dit verband op toen hem de lijst getoond werd: „Ik mis de werkelijke prijs." Maar van werkelijke prijzen was in de landbouw in de Europese landen al nauwe lijks sprake meer, want het is nu eenmaal de zwaarst gesubsidieerde bedrijfstak. Een overwinning dus voor het mansholt, ianisme; tot op zekere hoogte ook een overwinning van het Europees protectio nisme, want het Europees buitentarief op agrarische produkten zal aanmerkelijk ho Advertentie LONDEN (Reuter, AFP, UPI) In Noord-Engeland zijn in tal van ziekenhui- ger komen te liggen dan bij voorbeeld het l zen noodmaatregelen getroffen om de ver- Nederlandse van dit ogenblik, tenzij nieu- wachte grote golf op te vangen van per- tt I sonen die zich vandaag zullen laten snen- we regelingen worden getroffen. Het ge- tpn tcgen pokken In Enselanti heeft de hele ingewikkelde systeem heeft echter ten zjekte reeds vijf slachtoffers gemaakt, doel ook voor de landbouw een vrije Euro- Vermoed wordt dat een man die gisteren pese markt te doen ontstaan. Daartoe moe- 's overleden eveneens aan pokken is ge- storven. In Bradford (Yorkshire) waar de ten de concurrentievoorwaarden waarop de lrees voor pokken het grootst is omdat agrarische sector in de verschillende landen daar drie doden zijn gevallen, werden werkt, gelijk gemaakt worden. Een hef- tot en met zondagavond in 36 uur tijds fingsstelsel is in de overgangsperiode ge- 27.000 mensen ingeënt. In een ziekenhuis in Birstall, nabij Bradford is een kindje schapen om de prijsverschillen te compen- yan twpe jaar aan pokken overleden. Van seren. Dit systeem zal moeten worden af- v,er andere kinderen en een verpleegster gebroken wil er een vrije markt ontstaan, in hetzelfde ziekenhuis, die naar men De Europese Executieve Commissie zal op vreest eveneens door pokken zijn aange- tast. is de toestand ernstig. de werking van het gehele systeem moe- Bradford stonden 20ndag duizenden ten toezien en ook ontduikingen van de ve- mensen in de rij voor vaccinatiecentra om le regelingen moeten voorkomen, of ze tegen pokken te worden ingeënt. Twee Pa- eventueel bij het Europese Gerechtshof kistaanse immigranten die eind vorige maand naar Engeland kwamen hebben de moeten brengen. Een zware en weinig be- z-ekte waarschi£lijk geimporteerd. Zij zijn nijdenswaardige taak, te meer daar West- in contact geweest met honderden men- Duitsland er op gestaan heeft dat de lan- sen voordat de eerste symptomen zich den op essentiële punten de beslissingsbe- kenbaar maakten. Verscheidene parlementsleden hebben voegdheid m eigen hand houden. Dit geldt gefet dat r£zjgers uit Pakistan aan in bepaalde opzichten voor granen en pri- een uitgebreid medisch onderzoek worden meurs en ook de ontsnappingsclausules ge- onderworpen. Pakistanen die op Londen ven uitgebreide kansen op het maken van Airport aankomen moeten zich laten in- enten. Wanneer zij wpigeren worden zij chicanes. Zij gelden weliswaar slechts als quarantaine geplaatst. er marktverstoringen optreden, maar wel- Groot-Brittannië 'is meer dan dertig ke criteria zal men hanteren om deze vast jaar vrijwel vrij geweest van pokken. Bij een epidemie in 1927, toen 14.767 men sen de ziekte kregen, kwamen 47 perso te stellen? Toch is er ook weer geen reden tot pes simisme. De politieke wil om te slagen I is er nu en als die er blijft zal men het pure eigenbelang opzij kunnen zetten. Dat betekent dan een enorme versterking van de Europese samenwerking, maar ook tij delijk nadeel voor bepaalde bevolkingsgroe- I pen. Voor het grote ideaal van een ver enigd Europa moeten echter offers worden gebracht. Laten we hopen, dat de politie ke wil aanwezig blijft, opdat ze niet te- vergeefs worden gedaan. HELSINKI (Reuter) In Finland wor den vandaag presidentsverkiezingen ge houden. Premier Miettunen heeft een be roep gedaan op de kiezers in massa hun stem uit te brengen. De stemlokalen zul len maandag en dinsdag geopend zijn. De 2.750.000 stemgerechtigden zullen driehonderd leden van het kiescollege kie- zen, die op 15 februari een nieuwe presi dent, met een ambtstermijn van zes jaar zullen aanwijzen. Het eindresultaat van de uitslagen wordt dinsdag te middernacht verwacht. Er zijn vier kandidaten voor het pre sidentsambt, doch men is algemeen van mening, dat de huidige president, Kekko nen, met ruime meerderheid zal worden herkozen. President Kekkonen wordt gesteund door de Agrarische partij, de liberale Fin se Volkspartij, de Zweedse Volkspartij (van de Zweedstalige minderheid) en de conservatieven. De andere kandidaten zijn de communist Paavo Aitio, de sociaal-de mocraat Rafael Paasio en Emil Skog van de sociaaldemocratische oppositie, die een eigen socialistische partij hebben ge sticht. Bisschop Iakovos van Attica en Maga- ris is zaterdag in een conclaaf van 58 bisschoppen der Orthodoxe kerk van Griekenland gekozen tot aartsbisschop van Athene en primaat van Grieken land, als opvolger van de vorige week maandag overleden aartsbisschop Theo- klitos, hoofd van de Grieks-Orthodoxe kerk. Deze opname van de 67-iariae prelaat werd gemaakt bij zijn aan komst voor de kathedraal van Athene, waar de verkiezing werd gehouden. nen te overlijden. Volgens sommige schat tingen is op het ogenblik slechts de helft van de 52'/» miljoen inwoners van Groot- Brittannië tegen pokken ingeënt. Een patholoog die de doodsoorzaak vast stelde bij een kind dat was overledëh aan pokken, is ter observatie opgenomen in een ziekenhuis bij Leeds omdat men vreest dat hij met de ziekte besmet is. In Preston zijn twee personen, afkom stig uit het gebied van Bradford, in stren ge observatie gehouden. Beide personen waren ingeënt. In Huil wordt het personeel van zieken huizen en gezondheidsdienst tegen pokken ingeënt. Hier wordt bovendien streng toe zicht gehouden op binnenkomende sche pen. In vele Europese steden zijn preventie ve maatregelen tegen pokken getroffen. In Dusseldorp zijn 135.000 van de 700.000 inwoners in de afgelopen tien dagen in geënt. Hier liggen drie patiënten, die door pokken zijn besmet, in het ziekenhuis. Ook in enkele andere Westduitse steden zijn mensen ingeënt. In Dusseldorp bevinden zich nog 85 personen in quarantaine. Een enveertig van hen zijn in ziekenhuizen afgezonderd, 'de overige verblijven, geïso leerd, in hun woningen. In alle andere Westduitse steden zijn de beperkende maatregelen echter opgeheven, aangezien geen nieuwe gevallen aan het licht zijn gekomen. Griekse gezondheidsautoriteiten hebben de maatregelen tegen de pokken in alle havens en op alle vliegvelden verscherpt. In Zweden moeten reizigers, die in de afgelopen veertien ffegen Bradford hebben bezocht, een geldig vaccinatiebewijs kun nen tonen of zich laten inenten. In Lissabon zijn zeven Portugese vluch telingen uit Goa geïsoleerd. Men ver moedt dat zij aan pokken lijden. KARATSJl (Reuter) Functionarissen van de gezondheidsdienst in Karatsji hebben zondag verklaard, dat zaterdag in deze stad dertien personen aan pokken zijn overleden. De vaccinatie van de on geveer twee miljoen inwoners der stad is bijna voltooid. LONDEN (AFP) In een officieel com muniqué van het Britse ministerie van Koloniën wordt gezegd, dat in mei van dit jaar in Londen een conferentie over de onafhankelijkheid van Brits-Guyana zal worden gehouden. De Britse minister van Koloniën, Maudling, deelde in een bood schap aan premier Jagan van Guyana mee. dat de Britse regering bereid is op deze conferentie te spreken over het tijdstip van en de voorwaarden voor de onaf hankelijkheid van deze Britse kolonie. Een Afrikaans-Aziatische ontwerpreso lutie, waarin onmiddellijk besprekingen tussen Groot-Brittannië en Brits-Guyana over de onafhankelijkheid van de Britse kolonie worden geëist, zal vandaag in de UNO-Assemblee worden behandeld. Minister Maudling is in Port of Spain op Trinidad aangekomen om de problemen van de Westindische Federatie ter plaatse te bestuderen. Minister Maudling wordt op 28 januari terugverwacht in Londen, waar hij op 1 februari een constitutionele conferentie zal openen, waarop de datum voor de on afhankelijkheid van Jamaica zal worden vastgesteid. OSLO (Reuter) Een vrouw in de Noor se plaats Molde zag bij het passeren van een sneeuwploeg aan de kant van de weg een schoentje uit de sneeuw steken. Zij onderzocht dit nader en groef een vierja rig jongetje uit, dat zei te hebben staan kijken naar de sneeuwploeg die voorbij ging. Het jongetje stond er wat verbijs terd bij, maar toen zijn redster hern vroeg mee naar haar huis te gaan om wat bij te komen, mompelde hij, naar de sneeuwhoop wijzend, iets over een frieis- je. De vrouw en andere aangeroepen voor bijgangers gingen opnieuw aan het gra ven en wisten ook het speelgenootje van de jongen, dat met hem naar de sneeuw ploeg had staan kijken, bijtijds uit de mi niatuur-lawine te bevrijden. LONDEN (AP) Lord Snowdon, de echtgenoot van prinses Margaret, is op het ogenblik een pion in een Londense kran tenoorlog. De Sunday Observer heeft in een hoofdartikel een protest laten horen tegen het besluit van Lord Snowdon om toe te treden tot de staf van de concur rerende Sunday Times. Het blad levert critiek op Buckingham Palace, omdat de advertentie-opbrengst van de Sunday Times daardoor op oneer lijke wjjze vergroot zal worden. De Observer en-de-Sunday Times wed ijveren om de gunst van de „betere" lezer van Britse zondagsbladen De Sunday Ti mes is eigendom van de Canadese kranten magnaat Roy Thomson. De oplaag van dit blad bedraagt ruim één miljoen: die van de Observer 725.000. De familie der mensheid Het is een bekende uitdrukking: met stomheid geslagen zijn". Al te vaak over komt ons dit niet. Alleen een onverwach te, overweldigende gebeurtenis beneemt ons de spraak. En ook dan duurt onze stomheid zelden lang. De mens moet zich uiten en wanneer hem woorden ontbreken, ontlast hij zijn gemoed op een andere wij ze. Er moeten na de spoorwegramp van de vorige week veel tranen vergoten zijn en niet alleen door hen die min of meer direct daarbij betrokken waren. Als wij de kinderschoenen ontwassen zijn, plegen wij ons voor tranen te schamen. Een uitbun dig vertoon van rouw, waaraan men zich in andere streken van de aardbol wel over geeft, past niet in een klimaat dat weinig uitersten kent. Toch, zo lijkt mij, hoeft niemand zich te generen wanneer op die 8e januari zijn aanvankelijke verstomming in tranen lucht heeft gevonden. Een ramp van een dergelijke aard, binnen onze landsgrenzen, woelt ons persoonlijk leven diep om, ook al hebben wij geen van de slachtoffers gekend. Men spreekt soms van de „familie der mensheid". In principe is tegen deze uit drukking niets in te brengen. Iedere mens, ongeacht zijn huidskleur, zijn levensbe schouwing, zijn levensgewoonten, is in het verband der schepping mijn gelijke. Hij is op dezelfde wijze als ik in dit leven ver schenen, hij zal er op dezelfde wijze uit scheiden. Het zou evenwel getuigen van een idealisme dat al te ver boven de fei ten uitzweeft, indien men ter wille van een elementaire overeenkomst de verschillen uit het oog verloor. Het lot van naaste familieleden raakt ons meer dan dat van verre, ja zelfs volslagen onbekenden. Niet temin kan het gebeuren, dat ik, lezende hoe in de loop der tijden met primitieve, mij totaal vreemde mensen is gehandeld bij voorbeeld de oorspronkelijke bewo ners van Australië of Amerika een die pe, zij het machteloze verontwaardiging in mij voel opkomen. Tegelijkertijd ben ik mij bewust dat een ramp zoals dezer da gen Peru heeft getroffen een veel minder intense reactie bij mij wekt dan die bij Harmeien. Het zou verkeerd zijn, hierbij van ver harding te spreken. Wij zijn schepselen met beperkte vermogens. Wij hebben de keus tussen een alomvattend, maar dan slechts oppervlakkig en naar sentimentali teit neigend medeleven enerzijds, een meer begrensde, maar dan ook meer hechte en reële gevoeligheid anderzijds. Mijn liefde voor Peru en zijn bewoners kan niet op volle temperatuur komen zolang ik niet in dat land en met die mensen heb ge leefd, de taal heb gesproken, de omgeving op mij heb laten inwerken, kortom zolang ik niet iets van mijn eigen leven aan dat land heb afgestaan. Harmeien daarentegen ken ik uit eigen aanschouwing, ik heb op het baanvak gereden waar de ramp ge beurd is, ik volg het wel en wee van de Nederlandse Spoorwegen sedert ik kennis kan nemen van de wereld buiten mijzelf. Het ongeluk heeft zich in onze naaste fa milie voltrokken en het zal een duurzaam spoor in ons achterlaten. Maar het is evenzeer menselijk dat wij na de eerste schok weer over onze oud? geschilpunten met elkaar gaan harrewar ren, ons aan onze zuilen vastklemmen en lieden die sedert jaren onze buren zijn, zonder groet, misschien zelfs zonder hun naam te kennen, voorbijlopen. ALGIERS (Reuter/AFP/AP) Van Franse militaire zijde wordt meegedeeld, dat er zondag in Algerije bij aanslagen 29 doden en 69 gewonden zijn gevallen. Zaterdag meegerekend, telt men 48 doden (van wie 13 Europeanen) en 116 gewon den (van wie 48 Europeanen). Voor de eerste weken van het jaar zijn de cijfers 228 doden en 489 gewonden. De organisatie van het geheime leger heeft haar kortgeleden opgerichte com mando's tegen de Algerijnen ingezet. Een groep Europese terroristen beschoot van uit auto's een Mohammedaans cafe in een buitenwijk van Algiers. Zeven personen werden gedood en zestien raakten gewond. In een andere wijk va,ft Algiers opende Europeanen het vuur op een menigte Mo hammedaanse betogers. Twee mensen raakten hierbij gewond. Algerijnse terroristen hebben uit wraak Europese café's en auto's beschoten. Vol gens de autoriteiten zijn bij vijf aanvallen op verschillende punten in de stad ten minste vier mensen om het leven geko men en vier gewond. In Oran werd een Franse gendarme op weg naar de kerk gedood door Moslims, een andere Europeaan werd doodgestoken Groepen Europese jongeren lynchten twee Moslims en stichtten brand verscheidene Mohammedaanse winkels plat. In totaal werden tijdens het weekeind in Oran 23 mensen gedood en 36 gewond. De commando's van de O.A.S. zouden gevormd zijn nadat leiders van de FLN in Marokko bekend maakten dat de actie tegen de ultra-rechtse organisatie uitge breid zou worden. Van de zijde van het Franse leger werd vernomen dat de Al gerijnse opstandelingen de laatste tijd ver scheidene agenten van de O.A.S. om het leven hebben gebracht. De autoriteiten vrezen dat nu de strijd tussen beide ter roristische organisaties weer heviger wordt in de grote steden van Algerië veel bloed zal vloeien. Ongeveer 25.000 Franse troepen in Al giers en omgeving zijn in staat van paraat heid gebracht omdat men tegenacties van de Moslims vreest. Zondagmiddag zijn in enkele wijken van Algiers betogingen gehouden door zowel aanhangers van de FLN als de O.A.S. De betogers werden door de politie verspreid. Een militair tribunaal heeft zondag drie Algerijnse opstandelingen die vorig jaar in Sidi-Bel-Abbes verscheidene aanslagen op Algerijnen en Europeanen zouden heb ben gepleegd, ter dood veroordeeld. Twee in politie-uniform gestoken mannen, waar schijnlijk leden van de O.A.S., hebben op vertoon van schijnbaar echte documenten vier mohammedaanse opstandelingen, die in Oran gevangen zaten, meegenomen. Drie hunner waren ter dood veroordeeld, de vierde tot levenslang. De vertegenwoordiging van de Franse re gering in Algerije heeft zaterdag bekendge maakt dat sedert 1 januari 61 leden van de O. A. S., in hechtenis zijn genomen PARIJS (AP) In Montpellier ontplof te zondag een bom bij het huis van Paul Coste-Floret, afgevaardigde van de rooms- katholieke M.R.P. (republikeinse volkspar- Advertentie De weldadige warmte van THERMOGENE WATTEN verjaagt de gifstoffen tus sen spieren en ge wrichten. Pijn en stijfheid verdwij nen zonder dat U iets inneemt. STILT PIJN DOOR WARMTE' tij) in het Franse parlement. Een kwartier daarna ontplofte een dergelijke bom bij het huis van Jean Peridier, het socialis tische Senaatslid. Zowel Perideier als Coste-Floref hebben zich doen kennen als felle tegenstanders van de O.A.S. D Rouw. Studenten van alle faculteiten aan de Portugese universiteit van Coimbra hebben zaterdagmiddag een betoging gehouden binnen de universiteit om te protesteren tegen de recente arrestatie door de Portugese veiligheidsdienst van 14 van hun collega's. De studenten heb ben besloten rouw te dragen zolang hun collega's vastgehouden worden. Meteoor. Een meteoorsteen is zaterdag ochtend vroeg op het terrein van een fabriek te Whitehaven in Cumberland neergekomen. De steen, die vijftien bij tien bij vijf centimeter is, kwam met een knal als van een ontploffing op de aarde terecht. Het lichtschijnsel is te Oxford, op enkele honderden kilometers afstand, waargenomen Echt gebeurd. Tien jaar geleden ving Emanuel Rosenfeld een 2,375 m lange vliegende vis met een gewicht van 38M kg. Hij won daarmee de eerste prijs voor de zwaarste vangst in de vis wedstrijd op vliegende vissen. Lester Rosenfeld, zijn zoon, sloeg zaterdag eveneens een vliegende vis aan de haak. Lengte precies 2,375 m, gewicht precies 38% kg. En tenslotte: beide vangsten werden met dezelfde boot gedaan. Regering veilig. Het Deense conservatieve blad Berlingske Tidende weet te melden dat ergens in het noorden van het eiland Seeland een betonnen schuilkelder is in gericht, waarin de Deense regering zich zal kunnen vestigen in het geval van een atoomoorlog. Ook bestaan er plan nen voor een evacuatie van het persbu reau Ritzau en de radionieuwsdienst, al dus het blad. Trap werkte niet. De Amerikanen hebben zaterdag tevergeefs getracht een „disco- verer"-kunstmaan met cabine in een baan om de aarde te brengen. De twee de trap van de Thor-Agena-raket werk te niet. De bedoeling was de cabine over een dag of vier op te vangen. Weigering. Gerard Toublanc heeft er be zwaar tegen gemaakt, voor een Franse réchtbank in de Bretonse plaats Quim- per terecht te staan. „Bretagne maakt geen deel uit van Frankrijk. Het is in 1532 onwettig geannexeerd en het Bre tonse parlement heeft deze toestand nooit bekrachtigd. Als trouw inwoner van Bretagne weiger ik terecht te staan voor een rechtbank van een bezettende mogendheid", aldus Toublanc. De recht bank bepaalde, dat beklaagde door een psychiater zal worden onderzocht. Anti-Polaris. Meer dan duizend Schotten zijn opgetrokken naar het Amerikaanse consulaat in de Schotse hoofdstad om te protesteren tegen de aanwezigheid van een polaris-basis in het naburige Holy Loch. De demonstratie had een ordelijk verloop. Ongeveer honderd deelnemers aan de betoging gingen over tot een sit- downactie de eerste die ooit door het anti-kernbomcomité van 100 in Schot land is georganiseerd. Bosbrand. Een bosbrand in de Australi sche staat Victoria, de ergste in twintig jaar, heeft het afgelopen weekeinde een gebied op 40 kilometer oostelijk van Melbourne geteisterd. Tenminste 26 hui zen zijn verwoest. Het vuur wordt door ruim 2.000 personen bestreden. Drie van hen zijn door slangebeten getroffen. Tot dusver zijn geen dodelijke ongelukken gemeld. „Weg met Butler". Afgevaardigden van een conferentie van Afrikaanse, Antil liaanse en Aziatische organisaties in Londen hebben gisteren een resolutie goedgekeurd, waarin het wetsvoorstel van de Britse regering om de immigra tie in Groot-Brittannië te beperken, wordt veroordeeld. Zij hielden vervolgens een betoging in enkele Londense straten, waarbij zij slagzinnen meedroegen als „gemenebest, geen gemeenschappelijke markt" en „weg met Butler". 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3