TONEEL IN HAARLEM Rotterdammers spelen „Boeing - Boeing" Grote belangstelling in Australië voor Nederlandse schilderkunst Cruys Voorbergh terug van tournee door Zuid-Afrika I TmU Fraaie komische rol van Luc Lutz Miolée-expositie geopend Pierre Boulez sprak in Hilversum over zijn componeerinzichten Orgelconcert door Albert de Klerk I'm En De negen muzen MAANDAG 15 JANUARI 1962 Opera van Gilbert Bécaud thans voltooid Concert op nieuw orgel in Santpoort-Zuid Nederland is voor acteurs een paradijs' Daniel Wayenberg solist bij het N.Ph.O. Het weekeinde Beeldschermer De radio geeft dinsdag 7 elevisieprogramma Orgel van de kathedrale basiliek gerestaureerd BOEING-BOEINGhet stuk van de Franse schrijver Mare Camoletti dat het Rotterdams Toneel zaterdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg is komen spelen, wordt in het programma een blijspel genoemd maar in feite is het een klucht m optima forma. Het is boordevol onwaarschijnlijkheden die er uitsluitend toe dienen op het toneel een dolle boel te laten ontstaan, en de hele avond is het een komen en gaan van dames en heren (vooral dames) die telkens weer nèt verschijnen als de auteur ze nodig heeft en ook weer nèt weggaan óf desnoods met kracht wegge werkt worden als hun aanwezigheid ten tonele de verwarring voortijdig zou be ëindigen. Deze kluchttechniek is al zo oud als de toneelkunst zelf en op de Parijse boulevards is ze ook nu nog zeer in tel. Waarom ook niet? Uit „Boeing-Boeing" blijkt dat er nog altijd méér vrolijkheid mee kan worden verwerkt dan met de methode van kwasi-modernisme die wanproducten als „Jenuzië" tot stand heeft doen komen. OP DE KEPER beschouwd is Camo letti's stuk niets anders dan een amusant spelletje met de geenszins nieuwe gedach te, welke complicaties er kunnen ontstaan als een jongeman zich met drie meisjes tegelijk verlooft in de naïeve veronderstel ling dat die drie elkaar toch wel nooit zul len ontmoeten, welke veronderstelling in de praktijk natuurlijk helemaal verkeerd blijkt te zijn. Om het geval een heden daags tintje te geven heeft de schrijver van de drie jongedames vliegtuigstewar- dessen gemaakt, waarbij het vliegrooster de garantie moet geven voor de succesvolle „timing" van de liefdesavonturen die hun gemeenschappelijke minnaar met hen voorheeft. Een bijzonder zwakke garantie, gezien het alom bekende feit dat vlieg- roosters er zijn om van te worden afge weken. Maar om dergelijke en nog al lerlei andere kleinigheden heeft Camo letti zich bij het schrijven van „Boeing- Boeing" niet bekommerd. Hij heeft zich laten drijven door een soort van luchthar tigheid die (overigens geheel ten onrech te) een echt-Parijse eigenschap heet te zijn, heeft alle logica aan zijn laars ge lapt, maar heeft de theatertrucjes van vermaarde voorgangers als Maurice Hen- nequin en George Feydeau grondig bestu deerd. En zodoende is hij toch aangeland bij het enige doel dat hij zich voor ogen had gesteld: het publiek een avond lang te laten schaterlachen. WAT DE NEDERLANDSE vertoning betreft heeft hij daarbij veel hulp gekre gen van de regisseur Johan Walhain en een zestal spelers van het Rotterdams Toneel. Walhain had voor een zeer rap tempo ge zorgd, dat de toeschouwers geen tijd liet om over het gebrek aan logica na te den ken. Het kleine ensemble werd aange voerd door Luc Lutz, die excelleerde als de vriendelijke en hulpvaardige provin ciaal op wiens hoofd de gevolgen van het frivole gedrag van zijn vriend voorname lijk neerkomen. Lutz had in deze rol een kolfje naar zijn hand en maakte er een uiterst komische, voortreffelijk volgehou den kluchtfiguur van, die geen ogenblik ging vervelen hoewel hij drie bedrijven lang vrijwel onafgebroken op het toneel staat. Guido de Moor, die over heel wat minder ervaring en speeltechniek beschikt dan Luc Lutz, kon zich naast deze natuur lijk nauwelijks handhaven, maar de ma nier waarop hij zich ondanks dat gebrek aan routine door de specifieke moeilijkhe den van het kluchtspel heen sloeg, ver diende toch wel waardering. De verliefde stewardessen werden alle drie met veel entrain vertolkt; Ina van der Molen en Trins Snijders speelden respectievelijk de Amerikaanse en de Duitse met de voorge schreven karikaturale overdrijving; The- ra Verheugen als de Frangaise kreeg In het museum Het Huis Van Looy is vrijdag in aanwezigheid van zeer ve le belangstellenden de herdenkingsexposi tie van schilderijen, aquarellen en teke ningen van de vorig jaar overleden Haar lemse schilder A. Miolée geopend. Dit ge schiedde door de heer L. H. H. Schutte, lector aan de Technische Hogeschool in Delft. De expostie blijft tot 4 februari ge opend. De heer Schutte verstrekte eerst bio grafische gegevens voorzover die van be tekenis zijn voor een begrip van de achter grond van Miolée's werk. Hij wees erop dat de ouders van de kunstenaar zich sterk verzet hebben tegen diens keuze van het schildersvak, hetgeen aanvankelijk resul teerde in een met tegenzin door de jonge Miolée vervulde kantoorfunctie. Later stu derend aan de Haarlemse kunstnijver heidsschool aan de Dreef heeft de jonge kunstenaar vooral de invloed ondergaan van Grabijn. Na deze studie aanvaardde hij de functie van chef de bureau in een Amsterdams advocatenkantoor, welke ver antwoordelijke taak hem niet verhinderde tijdens de zomers zowel vóór als né werk tijd urenlang te schilderen in de natuur. Op 37-jarige leeftijd, in 1916, koos hij definitief het vrije beroep. Daarbij bleek hij een uitstekend pedagoog, zowel voor vaklieden als amateurschilders. Hij wist hun gaven te ontwikkelen zonder er zijn stempel op te drukken. Hij was een gelukkig mens door zijn werk, zijn harmo nisch huwelijk en de gave van te kunnen lezen en denken. In 1917 werd hij bestuurs lid van Kunst Zij Ons Doel, waarvan bij al jaren lid was, en in die functie heeft hij ook organisatorisch veel voor het Haar lemse kunstleven gedaan, aldus de heer Schutte. De inleider sprak voorts over het oeuvre van Miolée. Hij wees erop dat diens werk origineel is en op geen der meesters van de Haagse School gelijkend; zijn schilde rijen zijn kleurrijker, zijn tekeningen vas ter van vorm. Miolée bewonderde al dus de heer Schutte vóór alles Breit- ner, een tijdlang ook Mauve, later de tus- senfiguren van het Franse impressionis me. Bij de laatsten ligt de basis en de beïnvloeding van Miolée's kunst, wiens schilderijen aanvankelijk voltonig, later lichtuitstralend zijn en wiens tekeningen werkelijk van internationaal niveau zijn, aldus de heer Schutte. Vóór de inleider de expositie geopend verklaarde bracht hij, mede namens de in de zaal aanwezige mevrouw Miolée-Riem Vis, dank aan de heer D. Sehwagermann, adjunct-directeur van het Frans Halsmuseum, voor diens ijveren voor en inrichting van de expositie. De openingsbijeenkomst was begonnen met een inleidend woord van de heer Sehwagermann, die dank bracht aan de bruikleengevers en aan de heer Schrier die hem bij het inrichten der expositie be hulpzaam is geweest. daartoe geen gelegenheid blijkbaar om dat een Frangaise in de ogen van deze Franse auteur boven de karikatuur verhe ven is! (Jammer dat Luc Lutz, die het stuk overigens zo geestig had vertaald, zich niet een wat vrijere bewerking had veroorloofd.) Petra Verbeek tenslotte speelde met aanstekelijke humor de eeu- wig-protesterende dienstbode die drie „me vrouwen" volgens haar verschillende na tionale wensen moet bedienen. DANKZIJ DEZE ZEER vlotte en hoogst amusante vertoning heeft het publiek zich met „Boeing-Boeing" toch bepaald wel vermaakt en daarvan getuigde ook de langdurige bijval aan het slot. Tevoren was Luc Lutz al met een open-doekje ge huldigd voor de bijzondere tegenwoordig heid van geest waarmee hij reageerde op een elektrisch knaleffect dat noch door de schrijver, noch door de regisseur bedoeld was geweest. Simon Koster De Nationale Filmproduktiemaat- schappij is op het ogenblik in onderhandeling met de filmster Linda Christian voor een rol in de nieuwe Nederlandse speel film „De dood op de Hals", welke deze maatschappij wil gaan uitbren gen. Het zou de derde film van de Nationale Filmproduktiemaatschappij zijn. Eerder werd geproduceerd „Mak kers staakt uw wild geraas" en „Het Mes" over welke film Fons Rade makers de regie voerde. Linda Chris tian, die Nederlandse van geboorte is en haar moedertaal nog accentloos spreekt, was zaterdag in Scheveningen, waar ze met directeur-producent J. Landré de film „Het mes" zag ten einde een indruk op te doen van de kwaliteit van de Nederlandse speelfilm. (Van onze correspondent) SYDNEY. „Ik ben zeer onder de indruk van de tentoonstelling van de schilde ryen van Nederlandse kunstschilders", zo vertelde de heer Ha! Missingham, directeur van het Nationale Museum van Schone Kunsten van Nieuw Zuid Wales te Sydney ons. De expositie „De Ontwikkeling van de Nederlandse Schilderkunst sinds Van Gogh bevat zestig schilderstukken uit Nederland en zal in diverse Australische musea tentoongesteld worden. De collectie werd het eerst geëxposeerd in Melbourne in oktober. Vandaar is zij naar Launceston in Tasmanië en vervolgens naar Sydney vervoerd. Bij de officiële opening van de tentoonstelling in Sydney (door de Neder landse ambassadeur, dr. J. G. de Beus) waren zevenhonderd belangstellenden aan wezig. Sindsdien heeft de expositie elke dag een constante stroom van bezoekers getrokken. Binnenkort verhuist zij naar Adelaide, hoofdstad van de staat Zuid- Australië. Vandaar gaat ze naar Newcastle in Nieuw Zuid Wales. TEGELIJKERTIJD met de expositie van de schilderstukken der 22 Nederlandse kunstschilders in twee aparte zalen van het museum in Sydney, had het Neder landse ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, via de Nederlandse ambassade te Canberra, in samenwerking met de Australische Raad van Kunst, ge zorgd voor een tentoonstelling van meer dan honderd reprodukties (zwart-wit en in kleuren) van werken van Vincent van Gogh in een aparte zaal. De naam Van Gogh werd elke dag genoemd in een ad vertentie in de dagbladen en het drukke bezoek aan de tentoonstelling heeft bewe zen welk een grote aantrekkingskracht de ze naam op de Australiërs heeft. Repro dukties van de werken van Van Gogh kan men hier overigens in vrijwel alle kunst winkels kopen en men treft ze zowel in particuliere huizen als café-restaurants aan, alsook in vele scholen. De heer Missingham zei ons; „Wij kun nen niet over voldoende financiën beschik ken om allerlei grote kunstwerken aan te kopen en wij grijpen daarom elke gele genheid aan om schilderijen uit Europa tij delijk naar Australië te laten komen. Aus tralië is een jong land. Het heeft dus niet de cultuur, die in de loop der eeuwen zich in Europa heeft ontwikkeld tot een eigen Hoofdrolvertolkster in Brussel gevonden: Adriana Maliponte Gilbert Bécaud, de Franse liedjeszan ger en nog steeds idool van vele niet-meer- helemaal-tieners, is al jaren bezig met het verwezenlijken van zijn groot ideaal: het conponeren van een opera. Het werk moet thans vrijwel gereed zijn. Het heet ,,L' Opéra d'Aron" en het zal in de herfst van dit jaar voor het eerst worden gespeeld in het Théatre Des Champs Elysées te Pa rijs. Voor de vrouwelijke hoofdrol heeft Bécaud dezer dagen te Brussel de zange res Adriana Maliponte geëngageerd, die thans optreedt in de door Maurice Béjart geënsceneerde voorstelling van „Hoff mann's Vertellingen" in de Muntschouw burg. Het plan bestaat om Béjart ook de „L Opéra d'Aron" te laten regisseren. Daarover wordt nog onderhandeld. Bécaud was zo enthousiast over de zan geres, dat hij haar ogenblikkelijk een en gagement heeft aangeboden. Adriana Ma liponte is in 1938 te Brescia geboren, maar zij woont thans met haar ouders in de Elzas. In maart zal zij in de Parijse Opéra de hoofdrol hebben in de wereld première van „De Oppermens" van Me- notti en de maand daarop, wanneer Bé jart met Offenbach's opera naar Parijs komt, vervult zij er de rol, welke zij thans ook zingt. Daarop volgt dan in de herfst de langverwachte, reeds jaren aan gekondigde en vaak verschoven première van de opera van Bécaud. In het Hervormd Gemeentecentrum, Willem de Zwijgerlaan 72 te Santpoort- Zuid (nabij het station) wordt donderdag 18 januari door de organist S. Oosterbeek een concert gegeven op het nieuwe kerk orgel. Tevens zal hij vioolspel van mej. A. Badings op het orgel begeleiden. In de recreatiezaal van het centrum wordt daar na gemusiceerd door ir. G. W. van Stein Callenfels (piano), mej. A. Badings (viool) en de heer C. H. Strumphler (cello). OP UITNODIGING van de afdeling ,,'t Gooi" van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging heeft de Fran se componist Pierre Boulez zondagmiddag in de VARA-studio te Hilversum voor een talrijk auditorium van toonkunstenaars een voordracht gehouden, welke handelde over de persoonlijke componeertrant van deze componist in samenhang met zijn mu zikaal-akoestische inzichten en zijn artis tieke intenties. AAN HET VOORNEMEN om de lezing van Pierre Boulez toe te lichten met klin kende voorbeelden kon geen gevolg wor den gegeven en daardoor kreeg het be toog een exclusief-informatieve en tot op bepaalde hoogte ook een theoretische bete kenis. Men heeft nu een indruk kunnen krijgen van het componeerproces volgens hetwelk een compositie van Pierre Boulez haar verschijningsvorm krijgt en van de klank idee, die daarbij een rol speelt, en zich een eigen voorstelling er van kunnen ma ken hoe het resultaat van een uitvoering van zijn muziek kan worden, niet in de eerste plaats als eind-indruk, maar wel als een aaneenschakeling van indrukken. PIERRE BOULEZ baseerde zijn voor dracht op zijn werk „Pli selon pli", dat hij schreef onder inspiratie van een gedicht van Mallarmé, waarin de dichter een be schrijving geeft van de zich uit de mist losmakende oude stad Brugge. Deze com positie, waaraan hij als neventitel „Por trait de Mallarmé". gaf, ontwikkelde zich tot een eerste, tweede en een derde „Im provisation". Later werden daar nog aan toegevoegd een compositie „Don" ge naamd en „Tombeau", dat als een grote climax het werk besluit. Pierre Boulez heeft er naar gestreefd de overeenkomst met de structuur van het gedi*ht van Mallarmé zo groot moge lijk te doen zijn. Zelfs de klanken-construc tie van zijn composities werd in overeen stemming gebracht met Mallarmés dich terlijke beginselen. BIJ EEN NADERE beschouwing van zijn improvisaties kon men daar een in druk van krijgen. De eerste is eenvoudig van karakter. Van de tweede komen de muziekfiguraties overeen met de vormop- bouw van het vers en bij de uitvoering krijgen de vertolkers op grondslag van het muzikale gegeven de vrijheid tot im proviseren. Zij moeten de „tekst" spelen maar /ij worden daarbij geleid door de dirigent, die „als een verkeersagent" liet teken geeft voor de inviduele uitvoerings activiteiten. De derde improvisatie werd ontworpen voor een groter bezetting, wel ke zeer aparte sonoriteiten kan bereiken v PIERRE BOULEZ vindt het Westerse toonsysteem zeer arm. Hij wil micro-in tervallen toepassen en zoekt eveneens naar een mobiele structuur en naar een stereofonische klankwerking, waarvoor hij een andere opstelling van het orkest ver langt. Een kleinerend accent lag er in zijn opmerking over het traditionele orkest met zijn „Vorhang von Streichern" en zijn verstopt slagwerk en op de achter grond gehouden blaasinstrumenten, zoals wij dit sinds Haydn kennen. Hierbij had als toelichting kunnen gezegd worden, dat deze opstelling voor een andere muziek soort bestemd was dan die, welke Boulez thans als een ideaal ziet en die in zijn „Tombeau" verwerkelijkt is geworden Voor deze muziek verlangt Boulez een vol komen aangepaste orkest-opstelling, ter- wille van de structuur en van de stereo- fonische klankwerking. MAAR WAT DOET men met het ver schijnsel, dat deze op subtiliteit berusten de klankproduktie niet overal in een uit voeringsruimte dezelfde uitwerking heeft? Het is één probleem van de vele, die de voordracht van Pierre Boulez opgeroepen heeft. Zij hebben ruimschoots stof tot be schouwingen en overdenkingen opgeleverd en daarmede heeft Boulez zijn toehoorders ongetwijfeld aan zich kunnen verplichten. P. Zwaatiswijk K.D.O. GAAT THRILLER SPELEN De katholieke toneelstichting „Kunst Door Oefening" uit Beverwijk geeft maan dag 12 februari in het Kennemer theater haar tweede toneelvoorstelling van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Marja en de griezel", thriller in drie bedrijven door Hans Gelria. De heer F. A. J. Hunsche ver zorgt van deze opvoering de regie. De acteur Cruys Voorbergh, die de af gelopen maanden in Kaapstad en Johan nesburg met groot succes de Engelse ver sie van Hans Keuls' toneelstuk „Lady Barkers laatste Verschijning" heeft opge voerd. is een belangrijke functie in het culturele bestel van Zuid-Afrika aangebo den. „Het is een heel interessante func tie", zei hij bijn zijn terugkeer in Neder land, „maar ik heb nog niet beslist. Als ik 40 was zou ik mij graag inzetten om daar toneel, opera en ballet op een hoger plan te brengen." Cruys Voorbergh kwam zaterdagmiddag met de Rivièra-Express op het Centraal Station te Amsterdam aan, waar hij werd opgewacht door Hans Keuls en de direc tie en enkele spelers van de toneelgroep „Centrum". Fien Berghegge bracht hem een bloemenhulde. Zij zal met Janette van der Heyden, Bob Verstraete en Ben Hulsman naast Cruys Voorbergh op de planken staan, als deze op 15 februari in verband met zijn 40-jarig toneeljubileum met „Lady Barkers laatste Verschijning" op tournee door ons land gaat. Het optreden in Zuid-Afrika was een ge volg van het succes, dat Cruys Voorbergh met „Lady Barker" in Londen heeft ge had. „Ik heb wel ervaren, welk een voor recht het is om in Nederland acteur te zijn. Het is hier een paradijs, vooral voor jongeren. In Londen alleen al zijn er 8.000 acteurs en actrices, die op soms on plezierige wijze via allerlei relaties een rol proberen te krijgen. Tot echte crea ties komt men er meestal niet. Als je eens een goede ploertenrol hebt gespeeld, blijf je je levenlang een ploert en word je voor geen andere rol gevraagd". Over Zuid-Afrika zei Cruys Voorbergh: „Het Zuidafrikaanse toneel is helemaal een verlengstuk van het Engelse. Men heeft er dezelfde opvattingen. Alleen ontbreekt het rechtstreeks contact met Europa men heeft dus geen enkel vergelijkings object en men moet zich maar aan el- kaars heerlijkheden optrekken. Er zijn daar geen toneelgezelschappen, zoals wij die kennen. De spelers worden geënga geerd voor de duur van een stuk. De directeur van het gezelschap „Cockpit Players", waar ik speelde, was een schat rijk man, die van het toneel zijn lief hebberij had gemaakt. Hij voerde ook de regie, maar was niet overweldigend competent". „In Londen heeft men iede re dag keuze uit 35 voorstellingen. In Zuid-Afrika kijkt men onthutst op als er één voorstelling wordt gegeven. Men loopt echter evenmin als in Engeland op het stuk, maar op de spelers. Een slechte voorstelling met een bekende acteur gaat beter dan een goed stuk met onbekende spelers." Van „Lady Barkers laatste Verschij ning" zijn in Zuid-Afrika 64 voorstellin gen gegeven, die uitsluiten door blanken zijn bezocht. „Het is voor kleurlingen ver boden om samen met blanken in één zaal te zitten", aldus Cruys Voorbergh, die de rassenscheiding een onhoudbare toestand noemde, maar zich niet bevoegd achtte er veel over te zeggen. „Men probeert af en toe wel speciale voorstellingen voor kleur lingen te geven. Ik hoorde echter, dat zo'n voorstelling laatst niet doorging, omdat de gekleurde bevolking uit protest wegbleef" Cruys Voorbergh heeft voor zijn jubi- leumtoumee het stuk van Hans Keuls ge kozen, omdat spel zowel als these hierin zo goed tot hun recht komen. „Men laat wel eens voorkomen, dat het probleem al les is in een stuk. Ik vind echter de pre sentatie wèl zo belangrijk", '-?v - Bij zijn aankomst in het Centraal Station in Amsterdam werd Cruys Voorbergh verwelkomd door leden van de toneelgroep „Centrum" met wie hij in „Lady Barkers laatste Ver schijning" zijn jubileumtournee gaat maken. De foto toont de actrice Fien Berghegge en Cruys Voorbergh. De officiële huldigingstoumee ter gele genheid van dit 40-jarig toneeljubileum zal beginnen in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag op 22 februari. In de Kleine Komedie te Amsterdam wordt op 31 maart gespeeld. Europese kunst. Cultuur is immers iets wat opgroeit met de bevolking en de ont wikkeling van het land. In het brengen van een tentoonstelling van cultuuruitin gen, zoals de Nederlandse schilderijen, uit Europa, helpen we de bevolking van Aus tralië te delen in kunstgenot, waarvan zij anders verstoken zou blijven. Wij hebben exposities gehad uit Frankrijk, Italië, Duitsland en Japan en thans is Nederland hier vertegenwoordigd. Met deze zending ben ik uitermate in m'n schik en ik zal niet rusten aleer ik ook de tekeningen van Van Gogh uit het Kröller-Müller-museum in Otterloo aan het Australisch publiek kan laten zien." OP DE DAG na de officiële opening van de Nederlandse tentoonstelling te Syd ney heeft de heer J. Bruijn, docent aan de universiteit te Utrecht, en door de Ne derlandse regering belast met de begelei- ding van de expositie, zijn eerste „lezing bij rondgang" gehouden. Het succes was zo groot, dat hij haar heeft herhaald. Zowel in Melbourne als Sydney en ande re steden, waar de schilderijen geëxpo seerd zijn, was de heer Bruyn alle dagen aanwezig om tekst en uitleg te geven aan belangstellende bezoekers. In antwoord op een door mij gestelde vraag, zei de heer Bruijn, dat hij Austra lië dat hij voor het eerst in z'n leven bezocht niet als een a-cultureel land beschouwde. „Er is hier", zo zei hij „een zeer levendige, eigen cultuur, waar van wij in Nederland geen notie hebben De kennis over Australië is in Nederland beperkt en ik geloof, dat internationaal con tact op dit gebied van grote betekenis is om die kennis te verbreden en de banden tussen Australië en Nederland te helpen versterken. In dit licht moet men ook de expositie van Nederlandse schilderijen in Australië zien". De heer Bruijn heeft de gelegenheid te baat genomen om ter plaatse kennis te ne men van het werk van Australische kunst schilders, en noemde dat van William Do bell (die in 1930 een jaar in Den Haag heeft gewoond) en Russell Drysdale „heel bijzonder". Eén van de goede kanten van een zogenaamd cultuurloos land kan zijn dat de traditie er voor de kunstenaar geen last vormt en de afwezigheid ervan hem juist vrijer maakt in zijn expressie". DE AUSTRALISCHE PERS heeft ruime aandacht aan de Nederlandse tentoonstel ling geschonken. Karei Appels schilderij „De Minnaars" (1955) werd in een dag blad gereproduceerd. Al eerder had de aankomst van de zending Nederlandse schilderijen, waarvan de waarde op tien miljoen gulden werd geschat, de Austra lische dagbladen aanleiding gegeven er uit voerig over te berichten. De belangstelling voor de Nederlandse schilderkunst werd extra vergroot, toen kort daarna een col lectie schilderijen uit Engeland arriveer de, waarin zich werken bevonden van Van Dijck, Rembrandt en Frans Hals, welke in eigendom toebehoren aan de Hertog van Bedford en thans tentoongesteld zijn in de kunstzaal van een der grootste warenhui zen van Sydney. Dezer dagen wijdde een dagblad in Sydney een hele bladzijde aan Frans Hals. Het artikel was geïllustreerd met zelfportretten van Frans Hals en een „Schuttersmaaltijd". In het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem zal morgen, dinsdag 16 januari, door Albert de Klerk een concert gegeven worden in de reeks gemeentelijke orgel concerten, die gratis voor het publiek toe gankelijk zijn. Het programma is als volgt: Pièces pour le magnificat (1706) a. Prélude, b. Tierce en taille, c. Duo, d. Basse de trompette, e. Trio de flütes, f. Dialogue, g. Petit plein jeu van Antoine Guilain 17e/18e eeuw; 3ème symphonie op. 28 a. Allegro maëstoso, b. Cantilène, c. Intermezzo, d. Adagio, e. Final van Louis Vierne (1870—1917); Suite Frangaise a. Prélude sur les grands jeux, b. Nazard, c. Frangaise, d. Choral sur la voix humaine, e. Arabesque sur les flütes, f. Méditation sur les jeux de fonds, g. Voix céleste, h. Final rhapsodique van Jean Langlais (geb. 1907). Vrijdag 19 januari zal het vijfde vrij dagconcert van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest plaats hebben. Het con cert, dat onder leiding staat van Henri Arends wordt geopend met de Symphonie fantastique van Hector Berlioz. Na de pau ze zal de bekende pianist Daniel Wagen berg solistische medewerking verlenen aan het Tweede Pianoconcert van Prokof je//. Het concert wordt besloten met Dansen uit de opera „Vorst Igor" van Borodin. Daniel Wayenberg, zoon van een Neder landse journalist en een Russische violis te, werd in 1929 te Parijs geboren. Hij studeerde bij Ary Verhaar te Den Haag en Marguérite Long te Parijs. Na zijn eerste concert in Parijs werd hij uitgeno digd voor een recital in Italië ter gele genheid van de 100ste herdenking van de sterfdag van Chopin. In 1949 won hij de Grand Prix de la Ville de Paris als jong ste van alle deelnemers aan het concours Long-Thibaud. Daarna volgden concerten en recitals in vele landen. Na zijn Ame rikaans debuut in 1953 in de Carnegie Hall te New York werd hij de volgende jaren uitgenodigd voor uitgebreide tour nees door de Verenigde Staten en Cana da. Twee grammofoonopnamen werden onderscheiden met de Grand Prix du Dis- que. JAN VAN EES HERSTELLENDE De acteur Jan van Ees is herstellende van een operatie die hij in december heeft ondergaan. Zijn rol in „Pauvre Bitos" wordt waargenomen door Joris Diels. A A tIK ON DIG INGEfl sr, BESCHOUW!ÜGEtl De KRO richt de zaterdagavond altijd knus in met rubrieken, die of uitschieters op het scherm blijken te zijn of een en al teleurstelling. Soms, zoals ditmaal, is de epiloog-spreker de enige, die hout snijdt pater Leopold Verhagen deed dat met stop verf. Wat de „Zaterdagavond-akkoorden" be treft: het was maar een magere vertoning zonder veel actie, met vrijwel voortdurend liedjes, liedjes, liedjes. Regisseur Van der Valk had met zijn belichtingseffecten ook zijn dag niet. Enfin, laten wij maar met deze vaststelling volstaan zonder schamper te worden. Dat zou men haast als men moet vaststellen, dat de sportaflevering van Jan Cottaar zich in niets onderscheid de van de gebruikelijke vorm, waarin de „Sport in beeld" van zondagavond ver schijnt. Ook Hitchcock deelde in de ma laise van het gebrek aan inventiviteit. De tweede aflevering van „Rendez-vous", op zondagavond, met Mies Bouwman als gastvrouw was belangrijk interessanter dan de eerste. De gesprekken, onder andere met Clinge Doorenbos en Gerard Henge- veld, waren geen aaneenschakeling van algemeenheden, doch hier en daar zelfs boeiend. Mies Bouwman droeg een groot deel van het succes, doordat zij de toon wist te treffen die bij een dergelijke, in de schijn van ongedwongenheid gegoten reeks ontmoetingen past. De Franse chan- sonnière Simone Langlois, wier Nederlands t.v.-debuut grote beloften inhoudt, bracht gespannen voordracht en vaardig zang talent uitstekend tot elkander. Architect Bakema, „Van stoel tot stad", wist de in dividualiteit van zijn optreden te conti nueren door een zeer persoonlijke toon, die niet weinig bijdroeg tot de verduide lijking van zijn onderwerp. Een onderwerp, dat niet genoeg aandacht van de t.v. kan krijgen omdat het de goegemeente groten deels pleegt voorbij te gaan. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken, lezing 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan., vooruit, lezing 12 00 Middagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gis teren: kron. van het leven. 12.30 Land- en tuinb - meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Nieuwe gram. 13.30 Lichte muz. 14 00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. (herh.). 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17 45 Regermgsuitz.: Het tienjarenplan van Suri name, door mr Th. van der Peijl. 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit lezing. 18.30 Radio-volksuniver siteit: Achter de schermen (I),Algemene inlei ding - De Spelers, door G. J. de Voogd. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Promenade-ork., koor en sol. 20.15 Muziek, modern en klassiek, muzik. le zing. 20.45 De reis van Noach op de wateren, hoorspel. 23 00 Nieuws 23.10 Licht progr 23.40 Filmmuziek. 23 55—24.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12 33 Dansork 13 00 Nieuws. 13.15 Meded'. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole-ork en solist 14.00 Blaaskwintet. 14 40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, naaicursus. 15 30 Pianorecital. 16.00 Ons marker, lezing 16.15 Hammondorgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 17.55 New York calling, praatje 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18 20 Pianospel 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinde ren 19.05 Paris vous parle, gesproken brief. 19 10 Inleiding tot muziekbegrip, muzik. lezing 19 25 Strijkkwart. 20 00 Nieuws. 20 05 Gevar. muz. 21 00 Litteraire quiz. 22.00 Muzik. lezing. 22 30 Nieuws en meded. 22 40 Act. 23.00 Gram. 23.55-24 00 Nws BRUSSEL. 324 m 12 00 Nieuws 12 03 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Gram. 12 50 Beursber. 13.00 Nieuws 13.15 Kamer- muz. 14 00 Schoolradio. 15 45 Gram. 16.00 Beurs ber. 16.06 Duitse les. 16.21 Kamermuziek. 17 00 Nieuws. 17.15 Kamermuz. 17.40 Boekbespr 17 50 Lichte muz. 18 20 Voor de soldaten. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 19 50 Syndicale kron. 20 00 Hoorsn. 21 15 Jazz. 22.00 Nieuws 22 15 Gram. 22.55—23 00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VARA: 20 20 Achter het nieuws. 20.35 Cabaret. 21.05 Filmkron. 21.30 Documentair programma. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journ. 20.20 Film. 20.40 Muzik. film. 21.05 - 22.30 Speelfilm. Inwijding op zondag 21 januari Zondag aanstaande, 21 januari, zal in de kathedrale basiliek St. Bavo aan de Leid- sevaart te Haarlem het gerestaureerde or gel worden ingezegend door de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. van Dodewaard. De plechtigheid begint om 5 uur 's mid dags. Het orgel zal worden bespeeld door de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk, de organist van de kathedrale basiliek, Jan Schouten, en de dirigent van het kathedrale koor, Kees Bornewasser. Aan de plechtige ingebruikneming van het orgel wordt voorts medewerking verleend door het mannenkoor „Cantemus Domino" van de kathedrale basiliek en leerlingen van de koorschool „St. Bavo" beide onder leiding van Kees Bornewasser. Er zullen orgel- en koorwerken worden uitgevoerd van onder anderen César Franck, Bach, Boëlmann en Albert de Klerk; van de laatste delen uit zijn „Missa in honorem Papae Piae X". Nederlands Kamerkoor. Met het mo torschip „Noorddam" van de Holland- Amerika-Lijn is het voltallige Nederlands Kamerkoor naar de Verenigde Staten ver trokken voor het geven van een seAe be sloten concertén. In tal van steden en plaatsen, onder andere New York, Wash ington, Chicago, Detroit en Sint Louis zal het koor optreden. Het is de tweede maal, dat dirigent Felix de Nobel met zijn koor de oceaan oversteekt. In 1960 maakte het Kamerkoor een dergelijke tournee. Het koor keert 6 maart terug. Opdracht voor een choreografie. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan mevrouw I. van StaverenSluiter en aan de heren J. Flier, C. van de Weetering en A. Mol opdracht verleend voor een choreo grafie.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4