Dames van Eechtrop, Scheybeek en Strawberries verloren IN DE VISHAL+EN OP ZEE w Ook verlies voor Beverwijkse heren Hoogoven nummer V heeft moelijk begin IJmofidverPw<rif]£en vandoor Pu m^en Havenberichten MAANDAG 15 JANUARI 1962 5 HOCKEY IN DE IJ MOND „Vrijdag, de dertiende" SFEER PERSDIENST CAROLYN DINER Nieuw laboratorium voor intern, vlamonderzoek Grote reparatie aan hoogoven twee Kleuter was alleen in school achtergebleven IJMON DSPELERS AFGEBROKEN Naar de sloper r f.., j Het aantal wedstrijden dat de hockeyers in de lJmond in de komende weken zul len spelen, zal aanmerkelijk minder zijn dan in het begin van de hockeycompeti- tie. Dit houdt verband met het „gesloten seizoen" in de districtscompetitie Noord holland, in welke competitie verscheidene elftallen van de drie verenigingen Eech trop, Scheybeeck en Strawberries zijn in geschreven. De beide wedstrijden, die Eechtrop in Amstelveen tegen Pinoké moest spelen, gingen niet door. De drie vastge stelde thuiswedstrijden werden wèl ge speeld. De enige dameswedstrijd was die tus sen Eechtrop I en Pinoké I, respectieve lijk derde en tweede op de ranglijst. De gasten wonnen verdiend met 25. Zij wa ren technisch beter maar konden dit in het begin niet in een veldoverwicht uitdruk ken. Pinoké nam reeds kort na de aan vang de leiding, waarna Eechtrop uit een korte hoekslag gelijk maakte. Mej. I. Ver- selewel schoot de bal in, die mej. A. Duurt- sema van richting had veranderd. Voor de rust liep Pinoké uit tot een voorsprong van 13. In de tweede helft werden nog drie doel punten gemaakt, twee door de gasten en één voor Eechtrop, toen mej. Ria Gor dijn goed doorliep op een voorzet. Bij de heren heeft Zandvoort tegen de Beverwijkse verwachtingen in dankzij een homogenere ploeg en een enthousiaster spel met tien man van het volledig spe lende Eechtrop II kunnen winnen (13). In het eerste kwartier van deze ontmoe ting, toen Zandvoort zelfs met slechts ne gen spelers in het veld stond, een wel zeer kwalijk iets voor een tweede klasser namen de badplaatsbewoners de lei ding door een doelpunt van middenvoor Jan van den Bergen. Kort voor rust bracht de rechtsbinnen van Eechtrop, Fred Beer- mann, beide partijen op gelijke voet. In het laatste deel van de tweede speelhelft stelden de gasten de zege veilig toen kort na elkaar Paul van de Fange en Franklin Tates de eindstand op 13 voor Zand voort brachten. Eechtrop trachtte tever geefs tot een gelijk spel te komen. De Be verwijkse uitvallen liepen vast op de goed spelende Zandvoortse verdediging. Spelers meenden, dat zowel Eechtrop als Zand voort elk een doelpunt in buitenspelpositie hadden gemaakt, maar deze mening deel den de scheidsrechters niet. Eechtrop III leverde een uitstekende prestatie door ongeslagen koploper Saxen burgers het eerste verliespunt te bezor gen. In Beverwijk speelden beide ploegen 33 gelijk. De ruststand was 11. Gé Post had de thuisclub de leiding gegeven, waarna linksbuiten Den Hartog van Sa xenburgers partijen weer op gelijke voet bracht. Na de rust werden de doelpunten wederom om beurten gemaakt. Saxenbur gers nam twee keer de leiding door de binnenspelers Van der Horst en Van Vel- ler. De voorsprong werd beide keren te niet gedaan door doelpunten van de junior invaller Enno Duurtsema. Beide ploegen waren goed tegen elkaar opgewassen, zo dat de gelijke stand de verhouding goed weergeeft. Strawberries klopte Scheybeeck Scheybeeck speelde slechts twee van de vastgestelde drie competitie wedstrijden. De competitiewedstrijd Scheybeeck Strawberries heren werd wegens onbe speelbaarheid van de velden in het sport park Adrichem omgezet in een te Drie huis gespeelde vriendschappelijke ontmoe ting Strawberries - Scheybeeck. De thuis club won de ontmoeting met 30 (rust stand 10) door doelpunten van Han Kor ting en Dick Groen (2). Bij Scheybeeck weerde doelman R. Groen zich weer op de hem bekende uitstekende wijze. Scheybeeck II heren speelde een min der prettige wedstrijd, omdat men er in de kop van Noordholland een bijzondere hockeymentaliteit op na pleegt te houden, die veel afwijkt van die in Kennemerland en de IJmond. Thuisclub Hermes, een voornamelijk uit veteranen bestaande ploeg, maakt het enige en winnende doel punt reeds bij een fel offensief in de eerste vijf minuten. De produktiviteit die het met twee invallers spelende Scheybeeck daar na aan de dag legde, was omgekeerd even redig aan het grote aantal aanvallen. Een gelijk spel zou voor de Beverwijkers be slist verdiend zijn geweest. Doelman Ton Vendel moest door zijn clubgenoten in be scherming worden genomen, toen een Her- messpeler zijn woede over een niet ge slaagde aanval op deze jongeling wilde afreageren. Bij de dames kwam de ontmoeting Strawberries II - Scheybeeck I tot een ruime zege van 60 voor de thuisclub. Strawberries leidde in een veel sterker spel tege het teleurstellend optredende Scheybeeck, bij de rust al met 40. Voor de doelpunten zorgden de dames M. Mac- daniel (3), Adrie Pels (2) en E. van der Veen-W amsteker. Strawberries I won op eigen terrein met 51 van Ever Swift in een prettige wed strijd voor beide ploegen. Zonder het goe de spel van de doelverdedigster van de gasten, mevrouw J. Barnhoorn-van War merdam, zou de thuisclub een nog grotere overwinning hebben bereikt. Voor de rust lukte het alleen mej. R. Brunink het over wicht van de thuisclub in nog slechts een doelpunt uit te drukken. In de tweede speelhelft zorgden de dames K. Bangma, E. Rueb (2) en M. Bom achtereenvolgens voor de overige vier doelpunten. Bij een achterstand van 4—0 kon Ever Swift tot het enige tegendoelpunt komen. Strawberries III was in de uitwedstrijd tegen Alkmaar III wel sterker, maar kon dit niet in officiële doelpunten uitdrukken. De gemaakte drie doelpunten werden alle afgekeurd. Uitslag 00. Hoewel de reserves van Strawberries zeer sterk speelden tegen koploper Am sterdam IV, moesten zij genoegen nemen met een nederlaag van 01. Deze Amster damse overwinning was reeds bij de rust bereikt. In Alkmaar verloor het derde elftal van de club met deze naam met 14 van een sterker Strawberries III. Voor de gasten doelpuntten achtereenvolgens F. Dalhuy- sen, H. van Rij en A. Parson (2x), de laatste keer uit een strafbully. Linksach ter Chr. Smit won een tegen Strawberries genomen strafbully. Op Schoonenberg deelden Strawberries IV en HIC V de punten uit een 22 ge lijk geëindigde wedstrijd. Het sterkere Strawberries miste verschillende kansen. Aad Wedemeijer en Piet Minderhoud maakten de twee doelpunten voor de thuis club. A mateurtoneel Henk Bakker en J. W. van der Heiden, auteurs van de klucht „Vrijdag de der tiende", hebben in deze zotternij over de menselijke zwakheid, de gelegenheid la ten passeren op een geestige wijze met bijgeloof en waarzegsters de draak te ste ken. In plaats daarvan gaven zij de voor keur aan de weg van de minste weer stand, op welke wandeling voornamelijk gebruik werd gemaakt van tamelijk grove effecten. Een werkmethode waarmee zij, blijkens het daverend lachsucces tijdens de vele opvoeringen van deze klucht, pre cies in de roos hebben geschoten. De toneelvereniging „Advendo" uit IJ muiden kon daarover met drie opvoerin gen in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan, meepraten. Gezien de be trekkelijke ouderdom van het stuk en de diverse voorstellingen hiervan in de IJ mond. zou het verspilling van plaatsruim te betekenen, in deze kolommen nogmaals op de inhoud terug te komen. Met de keuze van deze klucht heeft „Ad vendo" automatisch van' een serieuze na beschouwing afgezien. De figuren en si tuaties zijn immers dermate opzettelijk naar bulderende lacheffecten toegeschre ven, dat de kritische toeschouwer zich de moeite kan sparen naar artistieke waar den te zoeken. Regisseur F. A. J. Hun- sche heeft dan ook terecht een vlot tempo en een reeks dwaze mensjes voor dit stuk voldoende geacht en het resultaat van de opvoeringen stelde hem volledig in het gelijk. Toch kwam hier zowaar nog een geestig typetje uit de bus! Het was de schuchtere pantoffelheld Christoffel van J. Koster, die in zijn vertolking van deze traditionele figuur meer de nadruk legde op de glundere ootmoed van dit mannetje, dan zijn serviliteit te gaan chargeren. De ze opvatting resulteerde in de beste type ring van de avond. De dames J. Bakker- Bredeveld en G. Hammer-Witte waren de gebruikelijke haaiebaaien, waar mevrouw TL Verdoes-Kruize, als de mallotige man zieke Jansje Bevers, het bedoelde komisch contrast in ruime mate tegenover steldé- Th. Keirsgieter speelde Achmed Ritzibi, de „grote ziener", welke dolle figuur van hem het volle pond verkreeg. Mejuffrouw M. Reekers was als madame Leotine min der op haar plaats, omdat zij voor deze rol eigenlijk te beschaafd en te weinig ma trone" was. De overige spelers waren me vrouw A. Keirsgieter, Elly Bos, C. Hoog land. L. Bakker en J. Hoogland, met wel ke naamsvermelding dit nieuwste lachsuc ces van „Advendo" dan volledig is gere gistreerd. Jan van Dam BASKETBAL. Het Israëlische Hapoel heeft zaterdag in Tel Aviv voor de eerste ronde van de strijd om de Europese bas ketbalbeker met 6965 gewonnen van Da- rush Afaka uit Istanboel. Bij de rust leid den de gastheren met 3229. De eerste weken na het aansteken van Hoogoven V te IJmuiden (12 december 1961) hebben nogal wat moeilijkheden op geleverd. Aanvankelijk kwam de oven vlot op gang; hij behaalde vijf dagen na het aansteken reeds een produktie van bijna 1100 ton per dag. Toen gebeurde er echter iets dat de vlotte aanloop onder brak. Bij een nieuwe oven is de binnenzijde van de bemetseling nog niet voorzien van een beschermende laag, bestaande uit aan elkaar gesmolten kooks, erts en slakres- ten. Deze laag beschermt de bemetseling onderin de oven tegen de vurige aanval len van slak en ijzer. Bij een nieuwe be metseling heeft het vloeibare materiaal nog vrij spel in de strijd tegen de vuur vaste stenen en vooral de dun-vloeibare slak heeft dan de neiging in de voegen van het metselwerk te dringen en dat zo doende te beschadigen. Meestal ontstaat spoedig een evenwichtstoestand waarbij de aantasting van de bemetseling tot staan wordt gebracht. Kennelijk is dit bij hoogoven V niet het geval geweest, want kort na elkaar is de vloeibare slak er driemaal in geslaagd zich een weg door het metselwerk te ba nen en langs een koelplaat naar buiten te komen, daarbij het 40 mm. dikke stalen pantser van de oven beschadigd. Bij con trole is gebleken dat op het niveau waar de doorbraken plaatsvonden, namelijk iets boven het niveau van het slakgat, de be metseling reeds voor ongeveer de helft, plaatselijk zelfs meer, was verdwenen. In een drie dagen durende reparatie is toen door de koelplatenoperiingen in deze om geving een grote hoeveelheid vuurvaste mortel in de oven gepompt die zich als een dikke korst op de plaats van de oor spronkelijke bemetseling heeft afgezet. De oven is daarna heel geleidelijk weer op gang gebracht om de mortellaag gelegen heid te geven goed te drogen. Volgens „Samen", het orgaan voor de directie en personeel van Hoogovens, is nog niet met zekerheid te zeggen hoe de gerepareerde plek zich zal houden. VECHTPARTIJ OP DUITS SCHIP Aan boord van een Duits schip, liggende in de buitenhaven van Hoogovens in IJ muiden, vond zondagavond omstreeks half acht een vechtpartij plaats. Hierbij werd één van de opvarenden gewond. In het Beverwijkse Rode-Kruisziekenhuis heeft men hem eerste hulp verleend. MAANDAG 15 JANUARI Brulboei, IJmuiden, 19.3021 u.: Open bare ruilbeurs. Hervormd jeugdgebouw, Heemskerk, 20 u.: Jaarvergadering ANMB Heemskerk. Petrakerk, IJmuiden, 20 u.: Evangelie en industrie. Professor J. de Graaf over „Leven met de welvaart". Openbare leeszaal, Plein 1945: 812, 14.30—17.30, 19—21.30. Filiaal Wijkerstraat- weg 77: 1417. R.K. leeszaal. Willemsbeekweg no. 96: 14.30—17.30 en 19—21. Gemeentelijk Wijkcentrum, Velsen- Noord, 20 u.: Vergadering NCVB. Raadhuis Beverwijk, 20 u.: Ontvangst deelnemers Hoogoventoernooi. DINSDAG 16 JANUARI Petruszaal, IJmuiden, 20 u.: Lezing F. J. Feenstra over gevaren die de jeugd be dreigen. Openbare leeszaal, IJmuiden, 812, 14.30—17.30, 19—21.30. Filiaal Wijkerstraat- weg 1417. R.K. leeszaal, IJmuiden-Oost, 1012. Pieter Vermeulenmuseum, IJmuiden (Cultureel Centrum) 9.3012 en 1416.30. Aanvoer van maandag Eenenveertig vaartuigen zorgden van morgen in IJmuiden voor een aanvoer van 375 kisten schelvis, 1660 wijting, 260 gul en kabeljauw, 195 koolvis, 130 haring, 115 makreel, 1250 schol, 85 tarbot, 160 diver sen, 1595 stuks kabeljauw en 41.000 kilo gram tong. Prijzen van maandag Per kilogram in guldens: heilbot 3.70— 2.20, tarbot 4.203.70, grote tong 4.404.60, grootmiddel tong 3.203.60, kleinmiddel tong 3.804, tong I 4.204.40, tong II 4.20 —4.40. Per 125 kilogram: grote witte koolvis 190165, grote zwarte koolvis 120110, middel zwarte koolvis 10088, grote kabel jauw 272250, kleine kabeljauw 165150, leng 108100, regels grote kabeljauw 178 150, regels kleine kabeljauw 7560. Per 50 kilogram: grote gul 56—44, mid del gul 4636, kleine gul 3830, grote schelvis 6664, grootmiddel schelvis 64 60, kleinmiddel schelvis 7565, schelvis I 7060, braad 5745, wijting gestript 22 19, wijting dicht 1912, grote en groot- middel schol 3036, zetschol 47—42, schol I 4642, schol II 46—36, schol III 49—47, poontjes 3130, haring 3621.60, makreel 3529, koolvis I 4037, koolvis II 3230, kleine witte koolvis 6058, grote tarbot 190170, middel tarbot 154136, kleine tarot 9888, griet 8060, schartong 5242, ham 180160, kleine leng 3845, lom 35—30. Besommingen van maandag „Aafke Jacoba" KW 41 f 14.900, „Brit tenburg" KW 121 f 17.000, „Jan Maria" KW 171 f 23.900, „Nellie" SCH 42 f21.300. Scheveningen In Scheveningen voerde vanmorgen een schip 8 schelvis, 90 wijting, 10 kabeljauw en gul, 200 schol en 3000 kilogram tong aan. Op zee Om de noord heeft de visserij de laatste dagen erg geleden onder het slechte weer. De schepen waren voortdurend genood zaakt te gaan steken. Een enkele gelukkige was nag in staat hooguit twee trekken per etmaal te doen, die per trek 10 tot 30 man den in hoofdzaak wijting scheep brachten. Zaterdagavond knapte het weer wat op. Enkele schepen deden toen trekken van 30 tot 60 manden overwegend haring. Zondag was het goed weer om de noord. Even benoorden de Klondyke werden trek ken gedaan van 60 manden haring en kool vis. Op de kust werd zaterdag niet ge vist. Bij de p-boeien bleven de meeste schepen zondag voor anker liggen. De en kele vaartuigen die toch visten vingen 80 tot 100 kilogram tong en enkele manden vis. De trawler „Toronto", die op weg is naar de overzijde van de oceaan, meldde zater dagavond om 8 uur aan de IJM 37 „Delft" dat hij St. Catharina Point dwars had en op volle kracht kon stomen. KW 178 binnengesleept De KW 46 heeft gisternacht de KW 178. welk schip te kampen had met een vol komen defecte stuurinrichting, IJmuiden binnengesleept. Zo was het zaterdag Zaterdag was de aanvoer te IJmuiden 2650 kisten, waarvan 895 tong en tarbot, 1425 schol, 15 schar, 140 verse haring, 95 De sfeer is er! De eerste dagen van het Hoogovenschaaktoernooi leek het net alsof de boel niet op gang wilde komen, maar het is tenslotte weer net zo gegaan als in andere jaren: met het weekeinde ,kwam die onvervalste sfeer weer, waar het Hoog oventoernooi beroemd om is. Een schaak arena vol zwoegende, wandelende en vaak luidkeels pratende schakers, talrijke toe schouwers, die om het spel komen, tal van schone dames, die of om het spel of om de spelers een bezoek komen afleggen. Vooral zondag was het zeer druk in de zaal, waarbij het opviel, hoe er spelers waren, die door het talrijk aanwezige vrouwelijk schoon zo werden afgeleid, dat ze vaak minder goede zetten speelden. An- Klaas Steyn (Kijk Uit) heeft in zijn sterke groep nu al 3 uit 4! deren speelden er geen haar minder om, maar traden doortastend op en verzeker den zich zo van aangenaam gezelschap op de bonte avond. Het was bloedheet in de zaal van het Kennemer Theater, en men zag dan ook vele schakers zich van hun colbertjasjes ontdoen Een ingewikkeld intermezzo ont stond toen plotseling in een deel van de zaal het licht uitviel. ,.We hebben geen gul dens voor de muntmeter" verklaarde eige naar Charles Hart aan nieuwsgierige lie den, maar de komst van PEN-functiona- rissen maakte wel duidelijk, dat er meer aan de hand was. Voor de schakers in het in duister gehulde deel van de zaal werd het erg moeilijk. De met wit spe lenden wilden ophouden, maar er waren zwartspelers, die eigenlijk wel door had den willen gaan. Tenslotte zaten ze dicht bij de donkere stukken en konden zij de witte zo in de verte nog wel zien. De storing duurde niet langer, en toen kon er weer naar hartelust worden ge speeld. Het betekende vooral ook een ver ademing voor de nu tachtigjarige heer Dibbets, die weer op zijn onvolprezen wij ze voor de kaartverkoop zorgt. Het uit vallen van de stroom had hem echter voor vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden ge steld, omdat ook de bioscoopvoorstelling gestaakt moest worden en de kijkers allen trachtten de arena binnen te komen. Dat men nu weer 's middags speelt is een opluchting voor de persdienst, want het betekent, dat men nu nog iets aan de nacht heeft. Tot nu toe kon het gebeu ren, dat spelers 's morgens hun hangpar- tijen gingen uitspelen en dan de heer en mevrouw Withuis en mejuffrouw Ineke Bakker aantroffen. „Hé, zijn jullie er ook al?" werd er dan gevraagd, waarop het antwoord luidde „Nee, we zijn er nóg". Zaterdag zag men een lief meisje, dat ijverig bezig was schakers in tal van denk houding met potlood en papier te ver eeuwigen. „Ik ben gefascineerd door al die expressies" verklaarde dit Amerikaan se meisje, dat Carolyn Tiemey bleek te heten, maar overigens geen familie is van filmster Gene Tiemey. Ze komt uit Texas, uit de plaats San Antonio, voor liefheb bers van cowboyboeken een bekende naam. Maar Carolyn maakte duidelijk, dat in Texas olie het belangrijkste is, al is ook veeteelt er van gewicht. Ze is in Neder land werkzaam voor een reclamefirma, die een kantoor in Amsterdam heeft. Als zo danig tekent en schildert ze veel reclame- werk. Ze is niet lang in de toemooizaal geweest. „Ik doe het zuiver voor me zelf' zei ze „speciaal als oefening in het weer geven van expressies". Het traditionele directiediner was ook nu weer zeer gezellig. Drs. Justman Ja cob presideerde de maaltijd voortreffelijk. „Geef me tien van uw best gespeelde partijen en ik zal u vertellen welk karak ter u hebt" verklaarde hij. Ir van Steenis wijting, 60 kabeljauw en gul, en 20 diversen. De prijzen per kilogram in guldens da- ren: gr. tong 4.504.30, grm. tong 3.70 3.40, kim. tong 3.803.60, kl. tong I 4.30 3.80, kl tong II 4.404.10, tarbot I 4.40 4.10. Per 50 kilogram: tarbot IV 146100, gr. schol 3733, grm. schol 3633, kim. schol 46—39, kl. schol I 48—40, kl. schol II 50- 37, schar 5740, verse v. haring 22.40 28.80, wijting 42—24, grote gul 56, mid. gul 48, kl. gul 30. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 282 140 Besommingen: SCH 42 f21.200, KW 124 f 14.000, KW 103 f 11.700, KW 183 f15.300, KW 74 f 19.400, KW 195 f21.250, KW 20 f 11.350, KW 12 f 8850, KW 145 f 13.200, KW 34 f 12.800, KW 149 f20.000, KW 132 f8050, KW 134 f4310, IJM 54 f 16.250, IJM 11 f 1050, SCH 45 f 15.000. In de Ierse zee De Arie van der Zwan meldde uit de Ierse Zee zaterdag te hebben gevist. De vangst was echter slecht, namelijk 20 kantjes. Daarna koos het schip ligplaats op de rivier. De VL 142, SCH 135 en KW 49 zijn met onbekende vangst thuisstomen- de uit de Ierse Zee. Zij hebben gebroken met de visserij daar. Deze maand zal worden begonnen met de bouw van een laboratorium voor reke- I ning van het internationaal vlamonder zoek. Het gebouw komt ten noorden van het bestaande proefovengebouw van inter nationaal vlamonderzoek te staan. In het gebouw zullen onder meer enkele model- len van hoogovens worden geplaatst, met behulp waarvan men stromingsverschijn selen kan bestuderen. Hoogoven twee van de KNHS in IJmui den ondergaat thans een zeer grote repa ratie. De oven zelf wordt niet gewijzigd, maar de stijg- en valleidingen boven de oven krijgen een andere loop, zodat het silhouet van de oven er geheel anders uit gaat zien. In juli hoopt men de gerepa reerde en verbeterde oven weer te kunnen aansteken, waarna hoogoven een voor een grote reparatie aan de beurt is. Toen het vierjarig dochtertje van een Santpoorts gezin zaterdagmidag om half een nog niet thuis was van de kleuter school, begonnen de ouders zich ongerust te maken. Zij alarmeerden de politie, die een onderzoek instelde. Bij de kleuter school aan de Wüstelaan aangekomen, hoorde men gehuil. Het bleek dat het meisje in een der lokalen was achterge bleven. Een kleine jongen heeft men door een WC-raampje naar binnen laten klim men. Het knaapje zag kans een raam te openen, zodat het huilende kind spoedig bevrijd was. hield een geestige toespraak, waarin hij voornamelijk het vrouwelijke aandeel aan het toernooi belichtte en de „eeuwige" deelnemer, de heer Biesheuvel, kwam uit eenzetten, waarom hij dit jaar niet kon meespelen. Hij meende, dat de organisa toren het jubileumtoernooi van volgend jaar verdienen. „Ik zal één naam niet noemen, maar we zouden het heel prettig vinden als hij er bij zou kunnen zijn" zei hij, hierbij doelend op voorzitter Piet Veld heer, die de Hoogovens gaat verlaten. Dr. Euwe kwam de groeten overbren gen van Flohr en Keres. „Ze willen u langs deze weg meedelen, dat ze bijzon der graag hadden willen spelen" zei hij Door de spelers uit de IJmond werden de volgende partijen gespeeld: reservegroep 1 A: DittBossoher 10; BosscherSpinhoven 01reservegroep 1 B: JungenSteijn 01; AronsSteijn remise; 2 B: Madsen—Duisenberg 10, DuisenbergMatzerath remise; 4 A: Maas Tijssen 10; TijssenVerdam 01; 6": BleekerJanssen 10; 7: VerkuylVan het Hoff 01; Van het HoffVan den Heuvel remise; Schrodermevrouw Ditt remise; 8: BrugmanVan Kooten 10 BruigmanKieviet 01; 9: Boerrigter Frau Hamacher 10; Sauer sr.Peere boom 01; ZweersKeyning remise; BoerrigterSauer 10; PieterseZweers 01; Frau HamacherVan der Veen 10; 10: Van Maanenmej. Loeffler remise; SchreuderVan den Berg 10; Van den BergVan Maanen 01; Van Baar Schreuder 01; 11: KruyerSchaveling 10; SchoenmakerVis 01; Kuiper mevrouw Bollekens 01KuiperSchave ling 01; KruyerAbspoel 01; Schoen makerTfaas 10; mevrouw Bollekens— Vis 0—1. Ditmaal een partij tussen twee speler uit de IJmond, die duidelijk laat zien, welk een taa'e verdediger Steeman sr. is. De af gebroken stand is interessant genoeg orr niet meteen tot remise te besluiten. Wit: Steeman, zwart: Maas. 1. d4 f5; 2 Pf3 g6; 3. Lf4 d6; 4. c3 Lg7; 5. Db3 Pc6; i Pg5 Ph6; 7. e3 e5; 8. Pe6: Le6:; 9. De6: De7 10. De7: Pe7:; 11 e5: e5; 12. Lg5 Pf7; j3 Le7: Ke7:; 14. Le2 Thd8; 15. 0-0 e4; 16 Pa3 Td2; 17. Lc4 Pe5; 18. Tabl c6; 19. Lb3 Tad8; 20. Pc4 Pc4:; 21. Lc4: b5; 22. Lb3 c5. 23. a3 a5; 24. Tfel Le5; 25. g3 g5; 26. Kg? h5; 27. Kfl' Kf6; 28. Kg2 b4; 29. ab4: ab4:: 30. Tel f4; 31. Tel g3:; 32. Lg3: h4; 33. b4 h4:; 34. b4: b4:; 35. Tbcl Tb2:; 36. Tc6 Kg7: 37. Tdl Tdl:; 38. Ldl: Td2; 39. Lb3 Tb2 40. Lc2 b3; 41. Le4: Lg3 afgebroken. Schroefas liep vast De VL 199 „Martha Maria" meldde za terdagmiddag op 20 mijl noord van IJmui den, dat de schroefas was vastgelopen en dat assistentie nodig was. Het schip was uit Vlaardingen vertrokken voor zijn eer ste reis in het nieuwe jaar, voorzien van een nieuwe loopbus, waarin de schroefas was blijven vastzitten. Na overleg met de wal werd besloten dat de KW 32 „Sakina Martine" of de KW 41 „Aafke", die beide bij dezelfde verzekeringsmij zijn als de VL 199, moest vastmaken om de Vlaar- dinger binnen te brengen. Om 19 uur kreeg men contact met de KW 32, maar dat schip bleek nog 140 mijl van de „Martha Maria' verwijderd te zijn. De KW 41 was inmid dels binnengelopen. Om 18.15 uur vertrok de SCH 126 „Adriana" uit IJmuiden naar de visgronden. Deze trawler bood zijn diensten aan. De VL 199 mocht van zijn verzekeringsmij deze hulp niet aanvaar den. Alle pogingen van de SCH 126 stuit ten op onoverkomelijke bezwaren. De re derij van dit schip vroeg twintig duizend gulden om de „Martha Maria" tot de IJmuider pieren te slepen. Men bood daar voor echter slechts vijftienhonderd gulden zodat een en ander niet doorging. De Adriana" probeerde wel met zijn sterkere zender contact te maken met andere sche pen, wat niet lukte. Ook stond de rederij van de SCH 126 het schip toe „stand by' te blijven tot er hulp voor de „Martha Maria" zou komen. Inmiddels had de schipper van de VL 199 150 vaam zwarp ketting laten vieren om zijn schip niet teveel drift te laten ma ken. Het weerbericht van kwart over tien meldde namelijk storm uit het noordwes ten, zodat deze maatregel niet overbodig was. Tenslotte vertrok de sleepboot „Titan' van Wijsmuller om half elf onder bevel van kapitein Arie van der Wiele uit IJmui den. De positie van de „Martha Maria" was toen al vijftien mijl noord ten wes ten van IJmuiden. Het schip had dus al vijf mijl drift gemaakt in de richting van de kust. Na drie keer peiling te hebben genomen kreeg de „Titan" om twintig over twaalf de Vlaardinger in zicht, nadat men daar lichtseinen had gegeven met de schijnwerper. Om ongeveer een uur ver zocht de marconist van de „Titan" de schipper van de VL 199 de gevierde ket ting te doen binnenhalen. Reeds bij de eerste poging slaagde men erin de sleep- draad vast te maken. Om half twee werd het sein „trekken" gegeven en na een ban ge maar voorspoedige reis liepen de sche pen om half vier IJmuiden binnen. BRANDJE IN CAFé Enige consternatie ontstond er zaterdag avond in een café aan de Kloosterstraat in Beverwijk, doordat er rook uit het toilet kringelde. Het bleek dat het dak van het toilet in brand stond. De oorzaak ervan was het heet worden van de asbesten schoorsteen. De brandweer heeft volstaan met het wegbreken van verbrande en ge schroeide planken. INBRAAK IN SCHUURTJES Bewoners van woningen aan de Rijn straat in IJmuiden kwamen zaterdag tot de ontdekking, dat ongewenste bezoekers in hun schuurtjes waren geweest. Diverse gereedschappen, alsmede een gelijkrichter zijn verdwenen. Uit de tank van een per sonenauto, die in de Wilgenstraat in IJ muiden was geparkeerd, is zaterdagavond benzine gestolen. De politie stelt in al de gevallen een onderzoek in. Mevrouw Veldheer en de secretaresse, mevrouw Drijver in huize Veldheer druk aan het werk met pension- regelingen. De auto, die een Haarlemmer op 5 janu ari jongstleden voor zegge f 200 had ge kocht, staat nu op het binnenplein van het politiebureau in IJmuiden-Oost,, in af wachting van de laatste rit, namelijk die naar de sloper. De Haarlemmer was zo onfortuinlijk zaterdagavond op de Am sterdamse weg in Velsen de politie tegen het lijf te lopen. De dienaren der wet constateerden dat de uitlaatpijp was af gebroken, de carrosserie in zeer slechte staat verkeerde en dat drie van de vier banden versleten waren. De bestuurder, die begin januari zijn rijbewijs had ge haald, gaf toe dat de auto inderdaad het best kan worden toevertrouwd aan de handen van een sloper. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Theodora van Rotterdam, stookolie voor Buitenhaven IJ muiden; Roozenburgh, Rotterdam; Nanusa, Ant werpen; Konny M., Rotterdam; Olympia, Swan sea; Hinde, Londen; Dahomeykust, Rotterdam; Uskmouth, Granton, laden Binnenhaven IJmui den; Amstelstroom, Grangemouth; Jan Jonas, Rotterdam, laden Binnenhaven IJmuiden; Mar griet L., Far. Zondag kwamen in IJmuiden aan: August Thyssen van Narvik; Spaarneborg, Southampton; Ossian, Narvik; Isigny, Rotterdam; Neth. Coast, Newcastle; Rigel, Antwerpen; Nautic, Swansea; Wexford, Boston, laden te Koog aan de Zaan; Johannes Schupp, Gent; Zuiderkerk, Antwerpen; Hans Bernstein, Rekkefjo-rd; Aen-Goeue, Le Ha vre; Staberg, Rouaan; Baldur, Melilla, erts lossen Buitenhaven IJmuiden; Hersilia, Hamburg; Rijn stroom, Londen: Tetuan, Jossinfjord; Zwaluw, Londen; Witmarsum, Le Havre; Havelstein, Bre men; Angisses, Bremen; Eden Side, Rochester, lossen en laden IJmuiden; Nörro, Mantyluoto; Pieter Winsemius, Brefnen; Jans, Londen; Henja, Londen; Julia Mary, Londen; Kennemerland, Bremen; Grebbestroom, Hull; Harrogate, Goole. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Maren Skou naar Willemstad; Schinkelstroom, Londen; Rush- wood, Kemi, ledig van Velsen; Libertas, Rotter dam; Kreon, Curasao; Gouwestroom, Shoreham; Maria W., Ipswich; Lucas Bols 1, Southampton; Batu, Antwerpen; Ciudad de Bucaramanga, Ant werpen; Jean E., Londen; Hunzestroom, Liver pool; Volharding, Le Havre; Boston Trader, Lon den; Lijnbaansgra'cht, Antwerpen, ledig van Zaandam; Wedlooper, Gdynia; Gerd, Londen; Delian Spirit, Gibraltar; David, Southampton; Reinold Krusemark, Frederiksvaerk, ruw ijzer geladen IJmuiden; Lady Charrinton, Blyth; Lago Nahuel Huapi, Le Havre; Hektos, Antwerpen; Tor, Malmö; Aldebaran, Abö; Borkum, Bremen; Twee Gebroeders, Hamburg; Mimma, Rotterdam; Johnny, Odense; Frans W., Hansweert; Daloa, Le Havre; Walter, Bremerhaven; Pandora, Lon donderry, van Zaandam; Mellum, Rotterdam. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Hontestroom naar Huil; Lingestroom, Londen; Polarvindt, Londen: Dortmund, Bremen; Konny M., Rotter dam; Roozenburgh, Stockholm; Amstelstroom, Leith; Saint Louis, Duinkerken; Wormo, Rotter dam; Henriette B., Scarborough; Odile R., Ro chester, stijfsel van Koog aan de Zaan; Archime des, Curacao; Else, Hamburg; Barde, Haugesund, tinplaat geladen IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Heriot van Leith; Noordwijk, Monrovia, erts voor IJmuiden; Belgia, Gothenburg; Atlantic, Dagenham; Belos, Stockholm; Gooiland, Bahia; Stella Stroemer, Oslo. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Jacco naar Rotterdam; Dynamis, Rotterdam; La Paloma, Ipswich. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). K. Kikke ter aarde besteld Onder zeer grote belangstelling werd zaterdagmiddag op de Beverwijkse be graafplaats Duinrust het stoffelijke over schot van de heer K. Kikke ter aarde besteld. De overledene genoot in Bever wijk tot zijn pensionering in 1956 grote bekendheid als ambtenaar aan het Bever wijkse postkantoor. Onde de velen die de baar, welke gedekt was met een groot aantal bloemstukken, volgden behoorde de directeur van het Beverwijkse postkantoor, de heer A. M. Taselaar alsmede een groot aantal beambten van het postdis- trict Beverwijk. Ook waren er vele leden van de Beverwijkse Damclub, waarvan de overledene altijd een zeer actief lid is geweest. Aan het graf werd het woord gevoerd door ds. G. W. IJzerman.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5