Nederland beheerste de strijd maar scoorde weer te weinig Voetbaltrainersopleiding bij de KNVB in nieuwe banen Schermbond verzet de bakens P Aaron en Henneberke deelden de winst in invitatiegroep ZEGE OP MALAKKA BEDROEG SLECHTS 2-0 Nog steeds geen goal tegen India in Ahmedabad Baba Sy won onbedreigd Arie Bos in New York overleden Nieuw: instelling C- en D-ccursussen Op 11 november tegen de Zwitsers Training op CIOS in Overveen is nu gericht op de Spelen in Tokio Grishin reed 500 meter in 40.5 sec. Ligthart-Zijlstra (uit Haarlem) brid gekampioenen van Nederland 13 Superieur Eindelijk Thil redde België Rustig aan NAAR BETER VOETBAL Poolwonder wint weer Voetbal in Engeland Van Looy en Post leiden in zesdaagse Berlijn Jeugdteam tegen België HOOGO VENSCHAAKTOERNOOl Cadeautje T egenzin De eindstanden De met angst en beven door de Ne derlanders tegemoet geziene wedstrijd tegen Malakka in het hockey-landentoer- nooi in Ahmedabad niet zo vreemd na de moeilijke partij tegen Japan, dat zich toch duidelijk de mindere van Ma lakka had getoond heeft een verras sende en ruimschoots -verdiende over winning met 2—0 opgeleverd, nadat bij de rust de score nog dubbelblank was. Evenals de dag tevoren tegen Japan heeft Nederland, enkele korte perioden uitgezonderd, de gehele wedstrijd een veldoverwicht gehad, dat in de twee doelpunten onvoldoende tot uitdrukking komt. Aanval op aanval golfde op het doel van de tegenstander af, maar als een martia le golfbreker stond daar de donkere reus en aanvoerder linksachter Shanmugana- than, die een enorm gevoel voor positie had. Steeds weer was hij het die de zaak voor zijn ploeg moest redden en voor Theo van Vroonhoven, die als rechtsbuiten in het eerste kwartier een weergaloze partij vertolkte, was hij altijd in de duels de laatste tegenstander. Deze defensie open te breken bleek al dra een nog moeilijker opgave dan die van de Japanners, zelfs al speelden enke le Nederlanders de ploeg kwam in de zelfde opstelling uit als tegen Japan beter dan zondag, zoals Krol en Van 't Hooft. Dit wijst duidelijk op een betere aanpassing aan de omstandigheden, die overigens maandag voor de Nederlanders iets gunstiger waren: het was minder warm en er stond tamelijk veel wind. Na rust zag het er even somber voor Nederland uit. Malakka nam het initiatief, doch enkele minuten later was Nederland weer heer en meester. Vooral dank zij prachtig werk van Overdijkinft en de kant- halves Van Rossem en Fokker beheerste Nederland de strijd. Twee maal passeerde Fons van Buchem in een snelle rep langs de lijn de verdediging van Malakka. De eerste maal schoot Krol te zacht in en toen de tweede voorzet kwam bleken de Nederlandse voorhoedespelers ver achter te zijn gebleven. Van Vroonhoven Ook ditmaal ontbrak in de Nederlandse hockeyploeg een man, die in het centrum van de voorhoede voor de afwerking der aanvallen kon zorgen, hoe attent de spe lers, vooral Van 't Hooft, op dit onder deel ook waren. Te veel stond Van Bu chem, wiens grote verdienste school in het tweede doelpunt dat hij op zijn naam schreef, bij voorbeeld buitenspel. In het middenveld daarentegen werd door onze landgenoten weer veel goed werk verricht, al veroorloofde Frans Fiolet zich wel eens te grote vrijheden, wanneer hij zijn aan val stuwde. De razendsnelle midvoor van Malakka Paramalingam, kreeg hierdoor te veel de ruimte, en van zijn kant dreig de soms groot gevaar. Doelman De Rui ter moest daarom nog wel eens in actie komen en kon enkele malen slechts op het nippertje redden. De Nederlandse superioriteit kwam al >n de eerste minuut tot uiting in een straf corner. Jaap Voigt schoot echter keihard naast. Het was de eerste misser van de Amsterdammer en helaas niet de enige Ook in deze wedstrijd viel het spel van Voigt tegen. Het meeste gevaar kwam in de eerste fase van rechtsbuiten Van Vroon hoven. Steeds weer lanceerden 't Hooft en Fokker de Tilburger. Doelpunten leverden die acties voorlopig niet op. De snelle verdedigers van Malakka kon den dank zij hun snelheid en voortreffe lijke lichaamstechniek steeds weer de ga ten in de defensie dichten. Opnieuw werd het gevaarlijk voor het doel van Malakka. Verder dan een tweetal strafcorners, die Nederland overigens in dit toernooi wei nig hebben opgeleverd, kwam het oranje team echter niet. Negentien minuten duurde het voordat de Malakka-aanvallers in de cirkel van doelman De Ruiter konden doordringen Vijf minuten later brachten ze het tot een strafcorner, die evenmin een doelpunt opleverde. Dammen De Senegalees Baba-Sy is maandagavond als winnaar geëindigd in het internationale damtoernooi, dat dezer dagen in Hooge- zand-Sappemeer is gehouden. Zijn partijen uit de laatste twee ronden, respectievelijk tegen zijn landgenoot Kouaté en de Gro ninger Dallinga, bracht hij beide tot winst, waardoor hij zijn puntentotaal op 10 bracht en het toernooi dus zonder een enkel ver- liespunt afsloot. De uitslagen van maandag waren: vierde ronde: Dallinga (Groningen)—Plukker (Hoogezand-Sappemeer) 20, De Jong (Groningen)Mensonides (Hoogezand-Sap pemeer) 2—0, Kouaté (Senegal)—Baba-Sy (Senegal) 0—2; vijfde ronde: Plukker—De Jong 1—1, Baba-Sy—Dallinga 2—0, Menso nidesKouaté 02. Eindstand: 1. Baba-Sy 10 pnt.. 2. Dallinga 7 pnt., 3. Kouaté 6 pnt., 4. De Jong 4 pnt., 5. Plukker 2 pnt., 6. Mensonides 1 pnt. Na de wedstrijden van maandag ziet de stand er als volgt uit: 1. India 6 6 0 0 12 43— 0 2. West-Duitsland 6 5 1 0 11 27— 2 3. Australië 5 4 1 0 9 26— 2 4. Nederland 6 4 0 2 8 11—14 3 0 3 6 10—11 6. Malakka 6 2 1 3 5 8—10 7. Japan5 1 1 3 3 6—15 8. Nieuw-Zeeland 5 0 2 3 2 2—18 9. Egypte 5 0 0 ,5 0 2—27 10. Indonesië 6 0 0 6 0 1—47 Maar in de zevende minuut gebeurde het dan toch. Van 't Hooft bracht de bal op, Van Buchem plaatste zuiver naar Krol. Het diagonale schot dat volgde was ech ter slap en het lag dan ook van een be langrijk deel aan doelman Afiran, dat Ne derland desondanks de leiding nam (1-0). Er kwam dank zij deze treffer meer rust in de Nederlandse ploeg. De Oranje mannen kregen een sterk overwicht. Op nieuw verrasten de verdedigers van Ma lakka de toeschouwers door hun snelheid en door de wijze waarop zij, briljant im proviserend, de gaten in de dekking dicht ten. Toch kreeg de kleine groep Neder landers op de tribune nog benauwde mo menten te verwerken. In de 13de minuut kwam middenvoor Kirasi, toen Fiolet uit het centrum was weggetrokken, vrij voor De Ruiter. De DKS-goalie redde echter fraai. Amper een minuut later stond Ki rasi opnieuw oog-in-oog met de man uit Enschede. Opnieuw bleef De Ruiter een ter de situatie meester. In de achttiende minuut werd het 20. Een aanval over rechts, geleid door Theo van Vroonhoven, vormde de inleiding voor dit tweede doelpunt. De aanval werd in eerste instantie afgeslagen, doch Fokker schoot de bal opnieuw hard in. Grandioos stopte de kleine Afiran, in een gele trui gestoken en met een vervaarlijke pet, het schot. Aan wegwerken kwam hij echter niet meer toe. Van Buchem was hem juist iets te snel af en tikte de bal in het doel (2—0). Nog ruim een kwartier was er te spelen en slechts het consolideren van de voor sprong was nog van belang. Helaas gin gen de Nederlanders het wat rustiger aan doen. Opnieuw volgden angstige momen ten met soms zelfs staaltjes paniekhockey van de verdedigers. De stootkracht en de schotvaardigheid van Malakka bleken echter niet groot. Het oranje-team herstelde zich gelukkig en -de voorwaartsen poogden in de laatste fase nóg verwoed een derde doelpunt te scoren om daarmee de score die India te gen Malakka heeft bereikt te evenaren. Zover kwam het echter niet. Doelman Thil was de grote man bij de wedstrijd België-West Duitsland. Hij ver richtte ware heldendaden onder de lat. llij keerde vallend, schoppend en slaand alle schoten van Schuier, Kraus en Keiler. Zelfs spil Greinert, ver opgedrongen, poog de de Belg te passeren doch dat lukte niet. De eenzame Thil kon België echter niet redden. Daarvoor was de Duitse aanval te sterk. De Belgen speelden, ondanks het herstel van Remy, bijzonder zwak. Toch hielden zij nog tot de rust stand. Na de hervatting moest Thil, gehinderd door de laagstaande zon pal in het ge sneayi '.iainips 'i-iauiajo 'uajatniideo ';ipiz en nogmaals Schuier zorgden voor de vier doelpunten. De ploeg van India had kennelijk geen behoefte de recordscore van Australië 15-0 tegen Indonesië te overtreffen. Enkele sterren kregen zelfs een rustdag. Egypte werd hierdoor voor een al te sma delijke nederlaag gespaard. Bij de rust was het pas 1-0. In de tweede helft toon den de gastheren wat meer ernst, zodat het toch nog 5-0 werd. Biljarten Arie Bos, één van de veelzijdigste spe lers uit de Nederlandse biljarthistorie, is maandag in New York overleden, waar hij reeds lange tijd woonde. Bos behaal de in de seizoenen 1920/21 en 1921/22 de Nederlandse titel 45/2, werd ook een maal nationaal kampioen 71/2 en ver overde in 1937/38 en in 1938/39 de Ne derlandse driebandentitel. In 1920/21 leg de hij in Parijs beslag op het wereld kampioenschap 45/2. In latere jaren is Arie Bos als profes sional naar Amerika gegaan, waar hij echter niet zoveel succes had. Hij keer de terug naar Europa, maar vestigde zich voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog definitief in de Verenigde Staten. Het bestuur van de KNVB heeft dezer dagen zijn goedkeuring gehecht aan de plannen, die door de „commissie her ziening trainersopleiding" zijn opgesteld, hetgeen een verbetering en uitbreiding van de trainersopleiding in ons land zal betekenen en dus naar beter voetbal zal kunnen leiden. Tot nu toe kende men de opleiding voor het A-diploma (het „grote" diplo ma) en het B-diploma (kandidaat-oefen- meester), terwijl er een cursus voor amateurspelleiders werd gegeven. Vol gens de nieuwe opzet zijn er vier groe pen: A, B, C en D. Het A-diploma blijft bedoeld voor de oefenmeesters in het betaalde voetbal. Nieuw voor deze cursisten is echter, dat zij voortaan drie weken in het KNVB- sportcentrum in Zeist zullen worden on dergebracht, waar zij dag en nacht zullen blijven. Deze cursus wordt daardoor duur der en zal omstreeks 600.- gaan kosten, inclusief het examengeld. Voor het B-di- ploma bedragen de kosten ongeveer 400,- voor C 100,- en voor D 25,- Het grote verschil met de oude opleiding zit dus in de instelling van C- en D-cursussen. Tot nu toe gaapte er een kloof tussen de A- en B-opleidingen aan de ene kant en de amatèurspelleiderscursus aan de andere kant. C-licenties werden gegeven doorlopen, krijgt een bewijs, waarop ook wordt vermeld of hij kan worden toegela ten tot de cursus C. De organisatie van deze cursussen komt in handen van de af delingen. Deelnemers moeten 24 jaar oud zijn. Betreft het contractspelers, dan moe ten zij tenminste 30 jaar oud zijn. De eerste wedstrijd, die het Nederlands voetbalelftal tegen Zwitserland moet spe len in het Europees bekertoernooi voor landenteams, zal in ons land op zondag 11 november plaatsvinden, hetzij in Am sterdam, hetzij in Rotterdam. Deze ont moeting stond reeds, als „gewone" inter land op het programma, maar zal nu voor de Europese beker gelden. Spoedig daar na wordt in Zwitserland de return gespeeld want vóór 31 maart 1963 moet de eerste ronde, uit en thuis, gespeeld zijn. Pier Giovanni Vallauri, de Italiaanse meneer geluk", die vorig jaar voor ruim 230.000 gulden aan prijzen in voetbalpools en loterijen won, mag ook dit jaar niet klagen over gebrek aan succes. Zaterdag won hij ruim 12.000 gulden in de Italiaan se staatsloterij en zondagavond bekeek hij tevreden zijn voetbalvoorspellingen, waar mee hij wederom in de prijzen viel. Het is nog niet bekend, hoe groot dit bedrag dat zijn banksaldo weer zal spekken, is. Hij gaat binnenkort naar Londen om zijn geluk eens in de Engelse pools te probe- dering gebracht. Juist voor de clubs in het lagere voetbal ten hobgstè uitko mend in de derde klasse KNVB komt er thans een betere trainersopleiding. De technische commissie maakt een voor dracht van docenten op, die door het bondsbestuur worden genoemd. Een volle dig gediplomeerde oefenmeester doceert theorie en praktijk. Het aantal lessen is, vergeleken met de amateurspelleiderscur- sussen, ruimschoots verdubbeld. Bij de trainerscursus B voor oefen- meesters uit alle klassen van het amateur voetbal, eventueel als hulptrainer in het betaalde voetbal worden 32 lessen van elk 5 uur gegeven. Gedurende een twee tal weekends zullen de lessen in 't KNVB- sportcentrum worden gegeven. De cursus omvat 100 lesuren theorie en 60 lesuren praktijk. De trainerscursus D heeft tot doel, enige voorlichting te verschaffen aan hen, die de leden van hun vereniging, uitkomende in het afdelingsvoetbal, zonder vergoe ding willen gaan trainen door het geven van voetbaloefeningen aldus de officiële omschrijving Tegelijkertijd mag men deze eenvoudige cursus zien als vooropleiding voor hen, die later als betaalde trainer willen gaan op treden. Deze cursus bestaat uit 16 lessen, 6 theoretische en 10 praktische. Een exa men wordt aan deze cursus niet verbon den. Wie de cursus met goed gevolg heeft Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Amateur Schermbond (KNAS) heeft het oog gericht op de Olympische Spelen van 1964 in Tokio. Dat is in Over veen duidelijk gebleken tijdens de eerste, op nieuwe leest geschoeide, CIOS- training. Zestien topmensen (vier dames en twaalf heren) uit de Nederlandse scherm- sport, alsmede een zelfde aantal jeugd- schermers en -schermsters in de leeftijds groepen van 1015 en 1518 jaar, zullen voortaan iedere eerste zondag van de maand naar Overveen komen om aan deze, vergeleken bij vroeger aanmerkelijk geïntensiveerde, oefenbijeenkomsten deel te nemen. Bovendien is er elke derde zondag van de maand een technische training in Voorburg. Om de wat in verval geraakte dis trictswedstrijden weer belangrijk te ma ken, heeft het bestuur van de KNAS be sloten zowel bij de senioren als bij de junioren de deeinemers, die bij,deze wed strijden op de eerste vier plaatsen ein digen, in aanmerking te laten komen voor de ClOS-training. Voorlopig heeft men de eerste vier van de Nederlandse kam pioenschappen 1961 uitgenodigd. Van hen hebben echter enkelen (onder wie Kar- dolus, Heidenrijk en Nina Kleyweg) voor de invitatie bedankt. De training in Overveen staat, wat het technische deel betreft, onder leiding van twee aan het CIOS verbonden leraren, de heren Jelles en Peeman, alsmede van de heer Kuypers. Er bestaan bij de Schermbond vele plan nen om te komen tot een sterke afvaar diging naar Tokio. De heer Vincent maakte tijdens de eerste bijeenkomst De kend, dat er onder andere instructiefilms zullen worden vertoond, terwijl men ook wil komen tot intensiever contact met net buitenland. Wat dit laatste betreft is bepaald, dat in de toekomst voor diegenen, die op een onderdeel behoren tot de „top-vier", de reiskosten zullen worden vergoed. Voor de jeugd zal het aantal wedstrij den in eigen land aanzienlijk worden uit gebreid. Men hoopt tevens door de trai ning op het CIOS te bewerkstelligen, dat de topmensen invloed zullen uitoefenen op de jeugd, hetgeen de prestaties uiter aard alleen maar ten goede zou komen. Niet alleei. fysiek, maar ook fysisih zullen de deelnemers aan de training worden voorbereid. Elk jaar zullen zij worden „klaargestoomd" voor een be langrijk evenement (dit jaar internatio nale wedstrijden in Gent op 27 mei), zo dat z(j vertrouwd zullen raken met het groeien naar een top. Ook de conditie training is daar uiteraard op afgesteld. In de laatste periode voor de Olympi sche Spelen zal de top nog worden ver smald, aangezien het nauwelijks aan Ie nemen is, dat bij een evehtuele uitzen ding van schermers meer dan één ver tegenwoordiger op elk onderdeel zal uit komen. De technische afdeling, die belast is met de leiding van de training, heeft van het hoofdbestuur van de KNAS volkomen vrijheid van handelen gekregen. De schermers zelf zullen medezeggenschap hebben wanneer er een coach voor nen moet worden aangewezen. ren. I De uitslagen van de wedstrijden, maan dagavond gespeeld voor de Engelse bekercompetitie en voor de league, lui den: bekercompetitie: derde ronde: Stoke CityLeicester City 52 (Stoke City speelt in de vierde ronde thuis tegen Blackburn Rovers); Luton TownIps wich Town 15 (Ipswich speelt uit tegen Norwich City); Sheffield UnitedBury 20 (Sheffield speelt uit tegen Peterbo rough United). League-competitie: eerste divisie: Manchester UnitedAston Villa 2—0. Arie Bos in zijn glorietijd. Vanmorgen vroeg had het Belgisch- Nederlandse koppel Rik van LooyPeter Post met 290 punten de leiding in de zes daagse van Berlijn. De stand was verder: 2. PlattnerJoroszewicz (Did.) 267 pnt., 3. BugdahlPfenninger (Dld.-Zwi.) 236 pnt., 4. Van SteenbergenSevereijns (Belg) 59 pnt. De overige koppels hadden één of meer ronden achterstand. Schaatsenrijden De Russische crack op de korte afstand Evgeny Grishin, Olympisch kampioen op de 500 meter in 1956 en 1960, heeft maan dag bij schaatswedstrijden in Alma Ata de 500 meter gewonnen in de bijzonder knappe tijd van 40,5 seconden. Rafail Gratsj die onlangs 40,9 seconden maakte werd ditmaal tweede in 41,1 seconde. De 40,5 sec. van Grishin is de beste tijd van dit seizoen. Grishin zelf vond het niet zo'n geweldige prestatie. „Voor een -moderne atleet moet het beslist mogelijk zijn de 500 meter af te leggen in 39 of SElfS'SS'-'seconden", zei hij. Badminton Het Nederlandse jeugd-badmintonteam dat zondag in Vlaardingen tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Imre Rietveld, Mar,ia Ridder, Felies de Nooyer, Kees van Wijk, Boudewijn Rdider, Leen- dert Boelen, Jack Toutenburg en Gerard Stellart. In de competitie voor paren van de meesterklasse-A van de Nederlandse Brid gebond is de strjjd in Utrecht reeds in een beslissend stadium gekomen. De Haarlem mers LigthartZijlstra speelden constant een goede partij en bleven boven het ge middelde scoren. KramerFilarski daar entegen boekten twee slechte ronden en raakten daardoor te ver op de leiders ach ter om nog een redelijke kans te hebben. Zondag veranderde aan de top dan ook weinig en de bovenste drie paren eindig den in dezelfde volgorde als de vorige malen aan de finish. Het succes van het paar LigthartZijl stra was duidelijk en zeer verdiend. Zon der twijfel zullen deze spelers, die een rus tige, zeer gedegen partij bridge spelen, in de A-klasse een belangrijke rol blijven spelen. KramerFilarski (nummers 2) en Boen derL. Oudshoorn (nummer 3) hebben zich na de slechte resultaten tijdens de Europese kampioenschappen gerehabili teerd en hebben thans laten zien dat zij in Nederlandse bridgekringen toch altijd nog tot de allerbesten behoren. De strijd concentreerde zich zondag vol komen op de degradatie, waarvoor twee van de tien paren in aanmerking kwamen. De twee fatale plaatsen werden tenslotte ingenomen door HoenselaarRebattu (nummer 10 met 510 punten) en Cats Verboog (nummer 9 met 513,5 punten). Het slechte eindresultaat van CatsVer boog is hoofdzakelijk te wijten aan ver keerde wedstrijdmentaliteit. In diverse ronden speelde Verboog dermate ongeïn teresseerd, dat nodeloos vele matchpunten verloren gingen. In het Kennemer Theater in Beverwijk is maandag een aantal uitgestelde en af gebroken partijen gespeeld in het 24ste Hoogovenschaaktoernooi. In de invitatie- groep speelden Aaron en Henneberke de uitgestelde party uit de eerste ronde. Het resultaat werd een remise. Eerder had Henneberke overeenkomstig de verwach tingen zgn afgebroken duel met Langewcg gewonnen gegeven. De verdaagde ontmoe ting tussen Van Scheltinga en Robatsch wordt vandaag voortgezet De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1. Donner 4 3 0 1 3 2. Trifunovic 4 1 3 0 2% 3.-6. Bisguier 4 0 4 0 2 Kottnauer 4 12 12 Langeweg 4 12 12 O'Kelly de Galwaij 4 0 4 0 2 7.-8. Robatsch (1) 3 0 3 0 1^ Van Scheltinga (1) 3 0 3 0 1% 9. Henneberke 4 0 3 1 1% 10. Aaron 4 0 2 2 1 Wat de spelers uit Haarlem en de IJmond en omgeving betreft, valt in de reservegroep 1B het uitstekende spel op van de kampioen der Noordhollandse Schaakbond, K. Steijn (Kijk Uit). Hij won tot nu toe twee partijen en speelde er twee remise. Samen met Chr. Vlagsma voert hij de lijst aan, een halve punt voor de Duit ser Lange, die echter nog een afgebroken partij heeft. In IA komt Haarlems kam pioen F. A. Spinhoven (VHS) goed voor de dag. Met 1% uit 2 is hij stellig nog één der kanshebbers. De Santpoorter H. Bos- scher kan in deze afdeling slecht op dreef komen en haalde nog slechts een halve punt uit vier partijen. Leider is hier de West-Duitser Ditt met 3 uit 4. Eerste begin... In 2A komt R. Faase (Het Oosten) uit. Zijn goede start (1% uit 2) heeft zich ty- dens het weekeinde niet voortgezet. Twee nederlagen hebben hem voorlopig kansloos gemaakt. De Joegoslaaf Bjelica leidt met 3% uit 4 voor Schmiedel (3 uit 4). In 2B wil het met H. Duisenberg uit IJmuiden ook nog niet erg lukken. Weliswaar boekte hij twee goede remise-partijen, maar de beide andere duels gingen verloren. Madsen is hier lijstaanvoerder met 3 punten op de voet gevolgd door Bouma en Bijvank met 2%. Een serieus gegadigde voor de eerste plaats in 3A is de Oostenspeler T. Slagt, die 2 uit 3 scoorde en daardoor relatief nog gelijk staat met leider Bijkerk (3 uit 4). Overigens liggen de buitenlanders Neander en Duarté met 2% punt vlak ach ter hem A. Herfst (Het Oosten) en K. Al tena (Heemstede) komen uit in 3B. Van hen is Altena momenteel de best geplaatste met 2 uit 3. Herfst speelt met 1% uit 4 be slist beneden zijn kunnen. Een mooie overwinning van Altena la ten wij hier volgen. Het was zijn partij tegen J. Tings (zwart), die een duidelijke afstraffing kreeg bij een slechte openings behandeling. 1. e4, c5; 2. Pf3, d6; 3. d4. cxd4; 4 Pxd4, Pf6, 5. Pc3, g6; 6. f4 Le7? 7. e5, dxe5; 8. fxe5, Pd5, 9. Lb5 schaak Kf8; 10. O. O. Lxe5; 11. Lh6 schaak, Kg8 12. Pxd5. Dxd5; 13. Pf5, De5 schaak, 14 Le3, Dc7; 15. Ph5 schaak en zwart geeft op Op deze slagvaardige wijze spelend zal Altena beslist nog een woordje mee bli; ven spreken. Veel „IJmonders" In 4A is IJmond sterk vertegenwoordigd P. Tijssen (Pat Mat), H Steeman (Pat Mat) G. Maas (Kijk Uit) en W. v. d. Werff (Bloemendaal) vertegenwoardigen hun ver enigingen erin. Hun successen vallen ech ter te verdeeld om kandidaat voor een eerste plaats te kunnen zijn. Met IV2 uit 3 leidt hier Beerens. W. v. d. Werff heeft 1 punt uit twee partijen met een afgebro ken partij (probleem-stelling). Pat Mat in 4B ook al met twee spelers aanwezig (v. Voorst Vader en J. de Haas) terwijl Kijk Uit hier C. J. Gordijn heeft ingezet, De laatste besliste pas één partij welke hij wist te winnen. Ook in zijn drie afge broken duels (welke vandaag worden uitge speeld) zit nog muziek. De Haas kon nog geen winst noteren, maar Van Voorst Va der haalde reeds 2 uit 3. W. de Graaff (Het Oosten) speelt met 1 uit 3 in groep 5 een bescheiden rol. Daar entegen komt J. Groos (Rolland) in groep 6 met 3 uit 4 goed voor de dag. In deze afdeling wisselt Godfried Bomans (Bloe mendaal) nederlagen met overwinningen af en heeft dus 2 uit 4. Merkwaardiger wijze wint hij steeds met zwart en verliest met wit! Geza Frid, die hier ook aanwezig is, scoorde nog niet. P. H. Janssen (Pat Mat) wacht hier ook nog op het eerste succes. Bridge Dit internationale paar had bovendien nog de pech, dat de Haagse combinatie Van Bemmel SuijckWeijl een spel tegen R. KaiserBarnett, dat 2 down moest, ca deau kreeg doordat Kaiser meende dat de rest van de slagen voor zijn tegenpartij was en zijn kaarten op tafel gooide. In werkelijkheid had zijn partner echter nog drie slagen in handen, maar de Amerikaan Barnett had de Nederlandse discussie niet goed begrepen en liet een en ander over zijn kant gaan. De arbiters konden niet veel anders doen dan de Haagse combinatie het spel als gewonnen laten schrijven, doch achteraf bleek dat dit cadeau de Hagenaars de huid redde en CatsVerboog tot degradatie doemde. Voeg daar nog bij, dat Weijl zich met toestemming van de Bridgebond in de laatste ronde van deze slopende strijd nog door een frisse speler Het vervangen, dan kan men begrijpen dat aan de gehele degradatie-affaire een nogal nare bijsmaak zit. Overigens kan men /.eggen. dat bet de graderen van twee paren U5t deze-zb-sterk bezette afdeHng e<jn te zware eis geweest is. Diverse paren van grote internationale reputatie, hebben een strijd op leven en dood moeten voeren om hun plaats te ver dedigen. Het volgend jaar komen de Hagenaars Van der AaGroos en de Amsterdams Utrechtse combinatie JesserunDe Hart in de hoogte klasse uit. Deze twee paren wisten in een veld van 14 kandidaten de begeerde hoogste plaatsen te winnen en zij zullen nu het volgende jaar zich in het ongetwijfeld heviger strijdgewoel van de A-afdeling moeten mengen. Een nogal sportief-tragisch verloop had den de prestaties van het Amsterdamse dames-paar WesterveldVan Veenendaal. Mevr. Westerveld, die met de heer Bolung als invaller praktisch de promotie in han den had gekregen, moest in de laatste ron de weer met haar oude partner spelen. Het is bekend, dat deze combinatie helemaal niet meer klopt en dat de speelsters er ook niets meer voor voelden om met elkaar te spelen. Niettemin laten de starre reglemen ten van de Nederlandse Bridgebond geen wijziging in paar-combinatie toe, tenzij men de meesterklasseplaats als verloren wil beschouwen. Vrijwel tegen hun zin gingen deze speelsters dus met elkaar aan tafel zitten, boekten werkelijk abominale scores en de fraai behaalde tweede plaats ging voor mevr. Westerveld nog verloren. Het zal wenselijk zijn, dat deze soort zaken zich in de toekomst niet meer kunnen her halen. Meesterklasse-A: 1. LigthartZijlstra (Haarlem) 602 V2 punt. 2. FilarskiKramer (Amsterdam—Utrecht) 563. 3. Boender—L. Oudshoom (Den Haag) 560. 4. KokkesC. Kaiser (AmsterdamUtrecht) 551. 5. R. Kaiser—Barnett (Utrecht) 535%. 6. W. OudshoornPels Rijcken (Rotterdam Breda) 524V2. 7. Van Bemmel SuijkWeijl (Den Haag) 518. 8. KreijnsSlavenburg (Rotterdam) 517. 9. CatsVerboog (Am sterdam) 513V2. 10. Hoenselaar—Rebattu (Amsterdam) 510. Uit deze A-groep degraderen dus de laatste twee paren naar de meesterklas- se-B. Eindstand meesterklasse B: 1. Van der AaGroos (Den Haag) 578 punten. 2. De HartJesserun (UtrechtAmsterdam) 571 3 Dames WesterveldVan Veenen daal (Amsterdam) 565. 4. KreemerVer- groessen (Den Haag) 559. 5. KoekMeijer (Amsterdam) 557 6. EikendalTrocquai (Heerlen) 553. 7. Mevr. AkkermanOver- beek Bloem (Den Haag) 550. 8. Letteboer— Westerveld (Amsterdam) 548. 9. Gerding Oskam (Amsterdam) 539. 10. De heer en mevr. Van HellenbergHubar (Amster dam) 537. 11. JurgensSmeekes (Rotter dam) 534 V2. 12 UbbinkPlinsinga (Sneek) 522%. 13. Haver sr.Haver jr. (Rotterdam) 515. 14. KaterSalmagne (Monster—Am sterdam) 505 Vi. Uit de meesterklasse-B de graderen de paren 12, 13 en 14. Tenslotte werd er nog een aantal wedstrijden gespeeld voor de afdelingen bondshoofdklasse C, D en E. De winnaars van deze afdelingen zullen promoveren naar de meesterklasse-B. Het zijn de paren Abramoff—Bakker (Rotterdam), Tabbers— Tabbers (Haarlem) en Meester—Van Wee- ren (Leiden).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13