Nederland blijft tot overleg bereid Oe Thant Kennedy Indonesië zal klacht indienen bij de V.N. na het zeegevecht bij Nieuw-Guinea Nederland beschuldigd van provocatie HET WEER èeêWM'ée/óre ifouStijf! Verse boter 0,10 per pakje goedkoper Veel winnaars in sporttoto Sjahrir in Djakarta gearresteerd? Indonesisch hockey team mag niet tegen Nederland spelen Geen extra oorlogs schepen naar N.-Guinea REGEN- EN TWEEDJASSEN In de krant van heden: Laatste dag voor de Oudejaar sproblemen Enkele opklaringen Soebandrio: Afwachten Het woord is aan Marine verklaart: N.V. DE STEENWERF SCHOORSTEENKLACHTEN Doorman'naar A ntillen InvasieBelachelijk 47e JAARGANG NUMMER 61 DINSDAG 16 JANUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELS E N - IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie^P^VV^Peereboorn^en^Nlt^i^^J^^b^^^ls i'201B IPLAATS VAN HET TREFFEN WOL. Aroe ril. k». MLlfHDuj :^S3pB5swl -r Nieuw i ~52 SSlS ^Kp^-.&UINEA I lroe ejl pedo's aan boord en vier lanceerinrichtin- gen. Ze zijn bijzonder geschikt voor snel le acties met een verrassingselement. De motortorpedoboot jagers van het ty pe dat bij het treffen van gisteren was betrokken, kunnen een topsnelheid ontwik kelen van ruim 70 kilometer per uur. Aangenomen wordt dat twintig tot veer tig Indonesiërs van een der tot zinken gebrachte vaartuigen zijn omgekomen. De Nederlandse Neptune-vliegtuigen ge bruikten lichtkogels om de Indonesische overlevenden te kunnen oppikken. De namen van het Nederlandse fregat en de torpedoboot jager die bij het treffen waren betrokken, zijn niet officieel bekend gemaakt, daar de Nederlandse marine na men en verblijfplaatsen van haar vaar tuigen in een dergelijk geval niet open baar maakt. Als Nederland enige bereidheid zou to nen om deze kwestie op vreedzame wijze te regelen, dan is er geen enkel bezwaar om de wedstrijd alsnog door te laten gaan, maar de Indonesische regering heeft op het ogenblik geen zekerheid dat de Neder landers instemmen met een vreedzame op lossing, aldus de zegsman. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL ??35Q6 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmönd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 8 Horen en Zien 7 Kunst 7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Generaal Jani noemde het incident een botsing tussen twee patrouille-eenheden. De Nederlandse bewering, dat de Indone sische boten deel uitmaakten van een in vasie-strijdmacht, noemde hij belachelijk. „Niemand, zelfs geen burger, .die enige kennis van marinezaken heeft, kan zich voorstellen, dat een groep motortorpedobo ten een invasiestrijdmacht vormt", zei hij. „Onze actie was een „zuivere patrouille activiteit". Dergelijke botsingen zijn altijd Met ingang van vandaag is de prijs van de verse boter met 40 cent per kg, dat is een dubbeltje per pakje, verlaagd. Vanochtend hadden zich op het bureau van de KNVB reeds 16 deelnemers aan de sporttoto gemeld, die het tot 13 punten hadden gebracht. Voor de tweede prijs (12 punten) komen op het ogenblik reeds 250 personen in aanmerking en voor de extra- prijs voor de gelijke spelen hebben zich reeds honderd kandidaten gemeld Soebandrio Een vertegenwoordiger van Reuter heeft in Djakarta van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, de vraag gesteld of de diplomatieke kana len ter onderhandeling over Nieuw Gui nea nu gesloten waren. De minister ant woordde: „Nee, maar we kunnen beter afwachten". Een woordvoerder van de Indonesische marine heeft verklaard, dat Indonesië zich kan meten met de Nederlandse marine eenheden in Westelijk Nieuw-Guinea. In donesië heeft onlangs kruisers, torpedoja gers, onderzeeboten en andere schepen ge kocht van de Sovjet-Unie, Polen, Zuid- Slavië en Oost-Duitsland. De woordvoer der van de marine zei, dat nog niet alle gekochte schepen zijn aangekomen. „Wij moeten een sterkere marine hebben dan de Nederlanders in Europa, met het oog op onze politiek van confrontatie met de Nederlanders", aldus de woordvoerder. De Indonesische torpedoboot jagers, zo wordt uit Hollandia vernomen, zijn uiterst snelle, zwaarbewapende schepen, die een normale oorlogsbemanning hebben van 20 a 30 koppen. Behalve zware 40 mm- mitrailleurs hebben deze vaartuigen tor- DEN HAAG. De Nederlandse re- gerinb blijft bereid tot een gesprek met Indonesië. Dit heeft de minister-presi dent, prof. De Quay, maandagavond meegedeeld na een bijzondere kabinets raad naar aanleiding van het treffen tussen Indonesische en Nederlandse marine-eenheden aan de zuidkust van Nieuw-Guinea. De minister-president deelde voorts mede, dat de secretaris generaal van de V.N., Thant, zo volledig mogelijk op de hoogte wordt gehouden van de ontwikkelingen, waarhij ook de bezorgdheid van de Nederlandse re gering over de Indonesische aanval tot uiting is gebracht. Het kabinet was gisteravond om negen uur in Den Haag bijeengekomen om te be raden over de thans, na het vuurgevecht met Indonesische oorlogsbodems voor de kust van Nederlands Nieuw-Guinea, ont stane situatie. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die zich voor een particulier bezoek in Zwitserland bevond, was daarbij niet aanwezig. Aan het beraad namen deel de ministers Visser (Defensie), Toxopeus (Binnenlandse Zaken), Beerman (Justitie), Zijlstra (Financiën) en Veldkamp (Socia le Zaken), alsmede de staatssecretarissen De Jong (Marine), Bot (Binnenlandse Za ken), Scholten (O.K.W.) en Van den Berge (Financiën). De staatssecretaris van marine, de heer De Jong, sprak er zijn tevredenheid over uit dat de paraatheid van de Nederlandse marine in de praktijk is bewezen. Hij ver klaarde dat de Indonesische schepen het vuur hadden geopend. De eerste berichten over het incident zijn per radio verspreid door een toevallig in de buurt varende koopvaarder. De secretaris-generaal van de V.N. heeft aan prof. De Quay en aan president Soekarno gelijkluidende telegrammen ge zonden. De tekst van deze telegrammen luidt: „Ik heb uit nieuwsberichten verno men van een incident betreffende een bot sing tussen Nederlandse en Indonesische marineschepen in verband met het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea (West- Irian). Ik ben diep bezorgd over dit nieuws en ik herhaal mijn beroep van 19 december 1961 aan Uwe excellentie en uw regering om een vreedame oplossing van het vraagstuk te zoeken." In een persconferentie heeft president Kennedy met betrekking tot het Neder lands-Indonesische geschil over Nieuw Guinea het volgende gezegd: „Wij zouden zeer gaarne zien, dat in deze zaak een vreedzame schikking getrof fen werd en hebben onze invloed gebruikt om daartoe te komen. Het verheugt mij buitengewoon, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zich een grote inspanning getroost heeft met zijn pogin gen na te gaan of er een kans op een vreed zame regeling aanwezig is. Ik hoop, Jat beide partijen op zijn pogingen zullen in- Wij maken onze lezers er op attent dat het vandaag de laatste dag is waarop oplossingen van de puzzel Oudejaarsproblemen kunnen worden ingezonden. Morgen moeten alle op lossingen, die meedingen naar ae prijzen, in ons bezit zijn. Premier De Quay gaan en dat het uitbreken van vijandelijk heden tussen Nederland en Indonesië kaï worden voorkomen. Ik hoop, dat beid» partijen de heer Thant alle medewerkins zullen verlenen, omdat het alternatief vooi de wereld niet gelukkig zou zijn en op de lange duur evenmin voor de betrokken partijen. Een vreedzame oplossing zou net beste zijn en daarnaar streven wij." Naar aanleiding van het telegram van Oe Thant en de verklaring van preside:1 Kennedy heeft een woordvoerder van Bu tenlandse Zaken in Den Haag verklaar1 dat de Nederlandse regering reeds op december aan Oe Thant heeft doen wet- dat zij bereid was tot een gesprek m Indonesië. Op 2 januari heeft de Nede, landse regering conform de op die da afgelegde regeringsverklaring tevens aa Oe Thant doen weten dat zij bereid wa rnet Indonesië te onderhandelen in tegei woordisheid van een derde zonder eme prealabele voorwaarde. Deze b !h» bestaat nog steeds. DJAKARTA (AFP). Indonesië zal een klacht indienen bij de Verenigde Naties naar aanleiding van het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogsschepen, dat zich maandagavond aan de zuidkust van Nieuw-Guinea heeft voorgedaan. Dit heeft generaal-majoor Ahmed Jani, het hoofd van de „operationele staf voor de bevrijding van West-Irian" meegedeeld. Generaal-majoor Jani voegde er aan toe, dat Indonesië zich er op voorbereidt, te antwoorden op de „Nederlandse agressie'. De Indonesische schepen waren volgens Jani niet van plan een aanval te doen. Het betrof hier geen invasiepoging, zei hij. Andere Indonesische functionarissen beweren dat de patrouilleboot, die gisteren door de Nederlanders tot zinken is gebracht, zich 25 mijl buiten de kust van Nieuw-Guinea bevond. Volgens deze zegslieden zullen de Nederlanders beschuldigd worden van provocatie in de Indonesische klacht bij de Verenigde Naties. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Jones, heeft meegedeeld dat het State Department geen contact met hem had opgenomen over het incident en dat hij niet van plan was overleg te plegen met president Soekarno. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust moge lijk af en toe harde zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. NIEUW GUINEA De Nederlandse marine in Hollandia heeft bekendgemaakt dat bjj het treffen van gisteren vijftig Indonesiërs krijgsgevangen zijn gemaakt. Het merendeel der krijgs gevangenen was afkomstig van de in de grond geboorde Indonesische motortorpedo boot. De achtervolging der Indonesische schepen werd gestaakt omdat Nederland nog steeds het rechtsgebied van Indonesië eerbiedigt, aldus de bekendmaking. Aan Nederlandse zijde zijn geen verliezen gerapporteerd. De gewapende botsing deed zich voor nabij te Etnabaai, ten westen van kaap „Vlakke Hoek", hemelsbreed op ongeveer 300 km van Fakfak en ongeveer 600 km van Merauke, tegenover de Kei en Aroe-eilanden. De commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea ver klaarde dat de Indonesische motortorpedoboten, nadat zij op het radarscherm van patrouillerende vliegtuigen waren waargenomen, het eerst het vuur openden op een vliegtuig. De Nederlandse oorlogsschepen kwamen terstond in actie en schoten een Indonesische motortorpedoboot in brand. De overlevenden hiervan, die rubber- landingsboten bij zich hadden, werden kort daarop opgepikt. Het aantal overlevenden was bijna twee maal zo groot als de bemanning. Aangezien de oorlogsbemanning van motortorpedoboten normaal tussen de 20 en 30 koppen ligt en de Indonesische boten ongeveer 70 tot 90 man per vaartuig aan boord hadden, kan geconcludeerd worden dat, mede gezien de rubberlandingsboten, een invasiepoging werd ondernomen. mogelijk indien twee vijandige patrouille eenheden elkaar in hetzelfde gebied ont moeten. Als de Indonesiërs hadden willen aanvallen, zouden zij grotere schepen dan torpedoboten hebben gebruikt", zei hij. SINGAPORE (AFP) Uit welingelich te bron in Singapore is vernomen, dat zes leiders van de Indonesische Masjoemi- partij en de socialistische partij te Djakar ta zijn gearresteerd. Onder de gearresteer den bevinden zich de socialistische leider Sutan Sjahrir en een voormalige ambas sadeur in Parijs. St. Franciscus Xaverius: De hemel is een overtuiging; de he is de onzekerheid. Bij de ploegleiding van het Indonesische hockeyteam is bericht ontvangen dat het Indonesische elftal tijdens het toernooi in Ahmedabad niét tegen de Nederlandse ploeg zal mogen uitkomen. De wedstrijd Nederland-Indonesië stond voor donderdag op het programma. Een woordvoerder van de Koninklijke Marine in Den Haag heeft hedenmorgen in antwoord op vragen gezegd dat er op hét ogenblik helemaal geen plannen be staan om schepen van de Koninklijke Marine naar Nieuw-Guinea te zenden, met uitzondering van de „Friesland", welke oorlogsbodem daar echter in het kader van het normale aflossingsschema heen gaat. Deze woordvoerder daar naar gevraagd bevestigde, dat het treffen tussen Nederlandse en Indonesi sche schepen binnen de territoriale wa teren van Nieuw-Guinea heeft plaats gehad en niet, zoals uit Djakarta is ge meld, buiten die wateren. Een tweede Indonesische motortorpedo boot is vermoedelijk door de Nederlandse schepen tot zinken gebracht. Een derde is gevlucht naar de Indonesische wateren en werd tot aan de grens daarvan achter volgd. De Indonesische motortorpedoboten waren van Russische makeljj. Reuter meldt uit Djakarta, dat generaal Jani, chef-staf van het operatiecommando West-Irian, heeft toegegeven dat er één torpedoboot tot zinken is gebracht in een gevecht met Nederlandse oorlogsschepen. Jani zei dat Nederlandse eenheden, waar onder een torpedobootjager, een fregat en vliegtuigen, de Indonesiërs meer dan drie mijl buiten de door Nederland gestelde Het „vlaggeschip" van de Nederlandse marine in de wateren van Nieuw-Gui nea is de moderne jager „Utrecht". Voorts bevinden zich daar de fregatten „Kortenaer" en „Evertsen". De marine heeft niet medegedeeld welke Neder landse oorlogsbodems bjj het gevecht met de Indonesische motortorpedoboten betrokken zijn geweest. Jhr. J. L. Quarles van Ufford, voor zitter van de Internationale Hockeyfede- ratie, die enkele uren tevoren nog een zil veren sigarettenkoker met een afbeelding van de Indonesische archipel uit de han den van de Indonesische ploegleider ont ving, zeide het besluit ten zeerste te be treuren. Ook het organisatiecomité was de ze mening toegedaan, maar het zal niets doen, omdat het toernooi officieel geen eindstand krijgt. De wedstrijd zal dus als niet gespeeld worden beschouwd. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade heeft dinsdag in New Delhi verklaard, dat de leiders van de ploeg rechtstreekse instructies hadden ontvan gen uit Djakarta. Hij zei verder dat de be slissing was genomen in verband met de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië inzake Nieuw Guinea. Advertentie Sf>AARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM Wij maken in één dag uw schoorsteenkanaal lekvrij volgens een geheel nieuwe methode. Vraagt uw aannemer. Gisteren is de „Karei Doorman" uit Rotterdam vertrokken voor een reis naar de West. De jagers „Limburg" en „Groningen", die reeds eerder waren vertrokken, evenals de onderzeeboot „Zeeleeuw", zullen zich op zee bij de „Karei Doorman" voegen. Later komt ook de onderzeeboot „Dolfijn" bij het smaldeel V, dat onder commando staat van commandeur A. van Es. Het zal tot medio april in de Antillen blijven en dan de terugreis aanvaarden. Deze voorjaarsreis van oefensmaldeel V gaat zowel naar Suriname als naar de Nederlandse Antillen. Dit zal het groot ste bezoek zijn. dat ooit door eenheden van de Koninklijke Marine aan Suri name gebracht werd. Gedurende deze reis zullen enkele havens in het Caraï- bische gebied worden aangedaan. Een woordvoerder van de Marine- voorlichtingsd.enst in Den Haag heeft op een vraag of smaldeel V nu wellicht naar de wateren rond Nieuw-Guinea gedirigeerd zou worden, geantwoord: „In theorie is alles mogelijk, maar in de praktijk is het hoogst onwaarschijnlijk, omdat dit te veel tjjd in beslag zou nemen". territoriale wateren aanvielen. Het ge vecht had ongeveer een uur geduurd. Jani verklaarde voorts dat Nederlandse en In donesische patrouilleboten elkaar herhaal delijk in volle zee hebben ontmoet, maar dat tot dusver niet tot actie werd overge gaan. „Nu de Nederlanders ons echter plotseling aanvallen zullen de Indonesische strijdkrachten spoedig tot vastberaden ac tie overgaan", aldus de generaal.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1