AGENDA 3 Kort en bondig WIJ SPRAKEN MET HOLLANDIA HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK AOSRAM Nederlandse predikant op Celebes in arrest Openbaar onderzoek trein ramp in voorbereiding Papoeas hebben vertrouwen in het Nederlands bewind 6.95 Gereformeerd protest tegen koninklijke rijtoer op zondag In november 8622 nieuwe huizen Pleidooi voor organisch verband tussen de streekplannen Werving van buitenlanders wordt nog uitgebreid Zaak-Socrates in beroep voor Hof te Amsterdam Wind en regen li za DINSDAG 16 JANUARI 1962 2 Zending ontsteld over beschuldiging tegen beminnelijk mens Dominee P. O. van Berge, bekend als vriend van Indonesië en zendingsman met begrip voor Indonesische inzichten, is onder arrest. Zijn aanhouding volgde in Makassar na de moordaanslag op pre sident Soekamo, waarvan hij, tot ont steltenis van zijn familie en „meer dan grote verbazingop het gereformeerde zendingscentrum in Baarn, als mede plichtige wordt beschouwd, samen met twee andere aangehouden Nederlanders. Sectie wijst niet uit dat machinist onwel werd Belgische treiler met vijf man vermist Zestienhoven had het drukker in 1961 ZEER BIJZONDERE AANBIEDINGEN GORDIJNYELOURS ZWARE DOBBY'S Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Provinciale Staten Woningtoewijzing per streek geopperd Bange vermoedens over vermiste kustvaarder ongegrond? lampen z z z zzw z z z zzw z De gereformeerde zendingspredikant ds. Van Berge, die het altijd als zijn roeping voelde overzee de kerk te dienen, zag de ze wens door oorlogsomstandigheden pas in 1945 in vervulling gaan. Toen werd hij door de kerk van Zwolle afgevaar digd als missionair predikant voor kerke- werk en onderwijs op Soemba. Ds. Van Berge werd 7 maart 1914 in Amsterdam geboren. Hij studeerde er aan de V.U. en werd in 1940 tot predikant be vestigd. Hij ging naar Nijbeets, waar hij tot 1945 pastorale arbeid verrichtte. Om gezondheidsredenen moest hij in 1959 zijn werk op Soemba beëindigen en ging hij naar Makassar, waar hij docent werd aan de theologische school aldaar Aan het eind van dit jaar zou ds. Van Berge met verlof naar Nederland komen. Zijn vier in ons land verblijvende kinde ren verkeren in grote onzekerheid over het lot van hun vader. Op het gereformeerde zendingscen trum acht men het „volkomen uitgeslo ten" dat iemand van de godsdienstige overtuiging en beminnelijke karakterstruc tuur als ds. Van Berge iets met de bom aanslag op de president te maken kan hebben. Het is overigens een publiek ge heim dat alle Nederlandse zendingswer kers politiek niet als anti-Indonesisch be schouwd kunnen worden. Het uitvoerige onderzoek van des kundigen van de Nederlandse Spoor wegen en van de justitie naar de oorzaak van de treinramp bij Harmeien is gis teren voortgezet met een technisch onderzoek in de N.S.-werkplaats in Til burg. Onderdelen van het bij de botsing betrokken materieel zijn hier minutieus onderzocht. Het rapport over de sectie op de twee machinisten verleden week uitgevoerd in het Centraal-Militair Hospitaal in Utrecht is inmiddels ingediend bij de officier van Justitie, mr. H. W. Overbeek. 9?.» conclusies van dit rapport zijn zo danig, dat er geen definitieve gevolgtrek kingen uit te maken zijn buiten het onder zoek om, aldus de officier van Justitie. Er zijn aanvullende gegevens nodig voor mr. Overbeek kan verklaren of er in de lichamelijke conditie van een van de ma chinisten een aanknopingspunt te vinden zou kunnen zijn voor het gebeurde. De N.S. onthouden zich in dit stadium van het bedrijfsonderzoek van commen taar op de vele speculaties, die in ver band met deze treinramp in alle lagen van de bevolking gemaakt worden. Als het bedrijfsonderzoek voltooid is, wordt het rapport uitgebracht aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen, die dan beslist of, en in hoeverre, de resultaten openbaar gemaakt worden. Formeel los hiervan staat de behande ling van het ongeluk door de Spoorwegon gevallenraad, die gistermiddag in Den Haag is geweest. De raad heeft besloten op zo kort mogelijke termijn een open baar onderzoek te houden. De plaats waar en de tijd waarop dit zal geschieden zul len nader worden bekend gemaakt. Omstreeks 10 uur hedenmorgen had den wij een telefoongesprek met de heer Belloni, ambtenaar op 't voorlichtings bureau te Hollandia. Wij laten onze vraigen en zijn antwoorden hier volgen. Vraag: Hoe zijn de berichten over het treffen met de Indonesische schepen in Hollandia ontvangen? Antw.: Bedoelt u van Papoeazijde? Vraag: Van de zijde van de Papoea's en van de zijde van de Nederlanders die in Hollandia zijn. Antw.: Wel, dit is vanmorgen gevraagd aan de directeur van Binnenlandse Zaken, de heer Veldkamp. Hij heeft geantwoord dat de situatie hier geen bijzondere maatregelen eist, geen na tuurlijke maatregelen vraagt, noch dat 't noodzakelijk zal zijnde staat van beleg af te kondigen. Voorts zei hij, dat de evacuatieschema's hier klaar staan. De heer Veldkamp zei dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat er gevaar bestaat voor de burger bevolking. Vraag: Is het zo, dat er twee schepen gereed liggen van de K.P.M. om even tueel Nederlanders naar Australië af te voeren, wanneer dat noodzakelijk mocht zijn? Ant.: Dat is niet waar. Er schijnt in Den Haag ook een gerucht te circu leren, dat hier vrij veel infiltranten zijn, die aan het vechten zijn geslagen met onze troepen. Dat is van marine zijde definitief ontkend. De geruchten zijn ontbloot van elke grond van waarheid. Vraag: Is het u ook bekend of de In donesische vloot, voor zover die de kust van Nieuw Guinea naderde, be perkt is gebleven tot die drie motor torpedoboten of dat er meer schepen waren? Antw.: Het vermoeden bestond, dat dit inderdaad een voorhoede was, maar meer schepen daarachter heeft men niet kunnen ontdekken. Vraag: Hoe zijn de berichten ontvan gen bij de Nederlanders in Hollan dia? Hoe was de reactie op het nieuws? Antw.: De Nederlanders waren buiten gewoon blij, dat inderdaad kracht is bijgezet aan de eerder geuite woor den van goeverneur Platteel en van schout-bij-nacht Reever, indertijd ge uit na de rede van Soekamo in de cember. Zij hebben er toen duidelijk op gewezen dat wij niet alleen pa teken, dat de Papoea's het zo opvat ten. Zij hebben altijd gezegd: We hebben vertrouwen in het Nederland se bewind. Dit is weer een nieuw blijk, zeiden ze, dat de Nederlandse regering desnoods bereid is te vech ten om onze rechten op zelfbeschik king te handhaven. Vraag: Ik neem aan, dat de berichten zijn binnengekomen op een moment dat men in Hollandia ter ruste was? Hebben de meeste mensen het pas 's morgens gehoord of zijn ze eerder op de hoogte gekomen? Antw: Nee, de meeste mensen hebben Situatie maakte bijzondere maatregelen niet nodig dit bericht tot gevolg heeft dat er meer mensen de wens te kennen ge ven: „Nu willen we naar Nederland terug." Of is dit niet het geval? Ant.: Ik wil bepaald niet ontkennen dat er in de afgelopen weken vrij wat mensen zijn geweest die zich alvast hebben laten noteren voor het geval dat er iets zou gebeuren. Het bericht heeft dus geen „run", geen extra boe kingen teweeg gebracht. Het zou iets anders zijn geweest, als die Indone siërs inderdaad geland waren, dus dat zich op het land eventueel ge vechten zouden hebben ontwikkeld. Vraag: Zijn er nog extra beraadslagin gen gehouden? Is bij voorbeeld de Nieuw-Guinearaad nog bijeen geroe pen om deze toestand te bespreken? Antw.: Morgen wordt gadering gehouden van gedelegeerden, nenskamers het een ken en dat is dus van Diensthoofden ik aan. Er is ook ring geweest van de een normale ver van het college Er is wel bin- en ander bespro- ook in de Raad zo geweest, neem een stafvergade- diensthoofden. raat waren, maar tevens in staat om aan iedere onder de huidige omstan digheden te verwachten situatie het hoofd te bieden. Daar komt het op neer. De gouverneur heeft vanmor gen nog eens schriftelijk zijn bijzon dere waardering uitgesproken tot de schout-bij-nacht en de commandant strijdkrachten voor de waakzaam heid en het effectieve optreden van de Koninklijke Marine. Vraag: Hoe is het bericht onder de Papoea's ontvangen? Ant.: Ik meen, als ik me niet vergis, dat er enkele politieke partijen be zig zijn om hier een demonstratie voor te bereiden. Wanneer die zal zijn, weet ik niet. Dat kan morgen, dat kan ook overmorgen zijn. Ze wil len bij de gouverneur demonstreren en vragen om mobilisatie van de Pa poea-jongeren. Het is een verblijdend het pas 's morgens om 7 uur in een bijzondere nieuwuitzending gehoord. Normaal is de radio vanaf half zeven in de lucht. Op dat moment scheen vanwege een minder goede verbin ding tussen Biajt en Hollandia het complete bericht nog niet binnen te zijn, maar men is er wel op attent gemaakt, dat het zou komen. De eigenlijke uitzending is om zeven uur geweest. Vraag. Zijn er enige aanwijzingen dat Vraag: Enige uitslag van die bespre kingen is dus niet bekend gemaakt? Antw.: Dat zal vermoedelijk ook niet gebeuren. Vraag: Hebt u nog verdere bijzonder heden over de toestand in Hollandia? Is de sfeer geheel rustig, is er nog opgewondenheid geweest onder de mensen? Dit is toch wel het gesprek van de dag? Antw.: Het is natuurlijk wel de „topic of the day" geweest. Iedereen praat erover, maar er is geen sprake van een verhoogde spanning, hoewel er ondergronds in de afgelopen weken wel gespannenheid is ontstaan na tuurlijk, die zich ook wel heeft geuit in geruchten en dergelijke meer Maar de bevolking is niet in een pa niekstemming geraakt. Integendeel. Het stormachtige weer van de laatste dagen heeft waarschijnlijk het leven ge kost aan de vijf bemanningsleden van de Belgische trawler „Golvenzang" uit Zee- brugge (Z 227). Sinds 11 januari werd niets meer vernomen van dit scheepje van 115 ton, dat op die datum Kaap Lands End mededeelde dat het motorpech had. De „Golvenzang" was op weg naar Oostende. Scheveningen-radio heeft het scheepvaart verkeer verzocht uit te kijken naar de trawler, die een reddingsboot aan boord had. De gunstige ontwikkeling van de lucht haven Rotterdam, die nu iets meer dan vijf jaar in bedrijf is, heeft zich vorig jaar voortgezet, hoewel niet in die mate als in hcl Floriadejaar-1960. Het aantal passa giers, dat via de luchthaven reisde, steeg bij een vrijwel gelijk totaal aan vluchtbe- wegingen, met circa acht percent, te weten van 136.226 in 1960 tot 146.451 vorig jaar. In het goederenverkeer was er vooral een belangrijke toename in het aantal getrans porteerde wagens: 3.450 in 1960 tegen 4.622 in 1961. Inkomend waren er vorig jaar 77.302 passagiers en vertrekkend 69.149. Advertentie Voor woensdag nog enkele nieuwe Enige rollen zeer zware van 14.95 (controleerbare officiële prijs) voor Nieuwe partij Effen en gewerkt. 1 CA Flinke coupons! Vanaf I .wil HAAST U per meter WONINGINRICHTING BEVERWIJK TEL. 02510-3641 c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Orgel concert door Albert de Klerk; werken van Gaulain, Vieme en Langlais. Tuinzaal 20 u.: Lustrumconcert Klein Vrouwenkoor „Cantemus", m.m.v. David Hollestelle, bas. Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: To neelgroep Centrum met „Het verjaardags feest", van Harold Pinter; regie Walter Kous. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De dolle generaal", a.l. Frans Halstheater, vandaag 20 u., overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u., „Hercu les verovert Atlantis". Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Lief de is mijn beroep", 18 j. Minerva Theater, vandaag en woensdag 20.15 u.: „Kapo", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Alarm bij de kustwacht", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., „De vrolijke minnaar", 18 Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Venus in nertz", 18 j. Woensdag en donderdag 20 u.: „Ik zag hem vermoorden", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 12 januari). DINSDAG 16 JANUARI City-theater, 20 u.: .Straat zonder naam". Rex-theater, 20 u.: geen voorstelling. WOENSDAG 17 JANUARI City-theater, 20 u.: „Straat zonder naam". Rex-theater, 20 u.: „Voetstappen zonder spoor". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Bedoeïnen". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus" (Eén voorstelling). Kennemer Theater, tot 18.30 u. Vijfde ronde Hoogovenschaaktoernooi. 20.15 u.: Gongwedstrijd. WOENSDAG 17 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Stormloop der Bedoeïnen". Luxor Theater, 19.30 u.: „Exodus". Kennemer Theater, 13.30—18.30 u.: Zes de ronde Hoogoventoernooi; 9.3011.30 en 20.3023.00 afgebroken partijen. DINSDAG 16 JANUARI Marquette Theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 17 JANUARI Marquette Theater, 20 u.: „Vrijheren van het woud". Hammarskjöldstraat. B. en W. van Utrecht hebben besloten een straat naar de onlangs om het leven gekomen secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, te noemen. De straat maakt deel uit van een wijk van het Ka naleneiland, waar de straten genoemd zijn naar personen van internationale ver maardheid. De kerkeraad van de vrijgemaakt gere formeerde kerk te Onderdendam (Gronin gen) heeft zijn verontrusting uitgesproken over het feit, dat koningin Juliana en prins Bernhard voornemens zijn op zondag 29 april na de kerkdienst een rijtoer door Amsterdam te maken in verband met hun zilveren huwelijksfeest. De kerkeraad voelt zich gedrongen het koninklijk huis te waarschuwen de dag des Heren niet te misbruiken en wekt het kerkvolk in Ne derland op hiertegen eveneens zijn stem te verheffen. Dit is te lezen in een kerkeraadsver- slag, opgenomen in de Gereformeerde Kerkbode voor Groningen, Friesland en Drente. Er is, zo werd ons desgevraagd namens de kerkeraad meegedeeld, nog geen bericht naar het paleis gezonden. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in novem ber 8.622 (in november 1960: 8.024) nieu we woningen opgeleverd. Hiermede is voor de eerste elf maanden van 1961 het totaal aantal voltooide woningen gebracht op 74.802. (In de overeenkomstige periode van 1960: 75.197). Van de in november voltooide woningen werden er 949 als systeemwoning gebouwd. Van januari tot en met november 1961 kwamen 8.042 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met november 1961 wer den sedert de bevrijding 927.844 nieuwe woningen gebouwd. In november 1961 werd begonnen met de bouw van 8.622 woningen (november 1960 8.167 woningen). Van januari tot en met november 1961 werd begonnen met de bouw van 95.647 woningen (in de overeen komstige periode van 1960 77.881). Op 1 december waren 110.566 woningen in aanbouw, tegen 90.288 op 1 december 1960. By de algemene beschouwingen in de vergadering van Provinciale Staten van Noordholland met betrekking tot de pro vinciale begroting 1962 is de ruimtelijke ordening aangeroerd door ir. R. D u f o u r (V.V.D.) en mr. J. R o e I s e (P.v.d.A.). Ir. Dufour verzocht Gedeputeerde Staten door middel Van ëen nota inzake de ruim telijke ordening te bevorderen dat een organisch onderling verband ontstaat tus sen de verschillende streekplannen. Mr. Roelse meende dat behandeling en/of uitvoering van streekplannen wordt be lemmerd door het ontbreken van een soort rijksplan inzake de ruimtelijke ordening. Ir. Dufour betoogde nog dat Gedeputeer de Staten leiding zouden moeten geven aan de streekplannen die betrekking hebben op de oevers van het Noordzeekanaal. De heer Th. Laan (K.V.P.) stelde dat men bij de verdeling van het provinciale woningcontingent niet zou moeten uitgaan van de behoeften der 120 Noordhollandse gemeenten, doch ook van de behoeften per streek. Hij deed de suggestie een bepaald aantal woningen beschikbaar te stellen aan de verschillende streekgebieden die deze woningen dan onderling zouden moeten verdelen. Waterbeheersing Ook drong de heer Laan aan op een jaar lijks door Provinciale Waterstaat te ver strekken periodiek verslag inzake de wa terbeheersing in de verschillende water schappen. Hij achtte het wenselijk te onderzoeken of een concentratie van waterschappen op vrijwillige basis gewenst is en zag in het bevorderen van deze vrijwillige concen tratie een taak voor het provinciaal be stuur. De Ministerraad heeft onlangs besloten tot verdere uitbreiding over te gaan van de categorieën aan te werven buitenland se arbeidskrachten. In verband daarmee heeft de directie van de arbeidsvoorzie ning van het Departement van Sociale zaken aan de directeuren van de Gewes telijke Arbeidsbureaus in ons land een cir culaire gezonden, waarin over die werving nadere mededelingen worden gedaan. In deze circulaire wordt over Italiaanse arbeidskrachten gezegd, dat in de toe komst ook gehuwde, ongeschoolden zullen worden aangeworven. Tot dusverre werd aan Italianen, indien zij ongeschoold wa ren, slechts gevraagd in ons land te ko men werken, indien zij ongehuwd waren. Wat de Spaanse arbeidskrachten betreft: in het vervolg zal ook aan ongehuwde, on geschoolden gevraagd worden in ons land te komen werken Op korte termijn zal ook worden onder zocht, zo wordt in de circulaire gezegd, of er een mogelijkheid is om Griekse, Por tugese en Ierse arbeidskrachten voor ons land aan te werven. Voor wat de Ierse arbeiders betreft wordt gedacht aan wer ving in de republiek Ierland, zowel als in Noord-Ierland. Voor de Griekse, de Por tugese en de Ierse arbeidskrachten geldt, dat zal worden gezocht naar geschoolden (gehuwd of ongehuwd) en ongeschoolden (alleen ongehuwd). Het Amsterdamse gerechtshof heeft van morgen een begin gemaakt met de behan deling in beroep van de opzienbarende So- crates-affaire, waarin de rechtbank op 5 juli van het vorig jaar de 51-jarige goo chelaar met miljoenen N. den B. heeft veroordeeld tot 15 maanden gevangenis straf, nadat de officier van Justitie 2l/i jaar had geëist. Nicolaas den B. is van dit vonnis in be roep gegaan, omdat hij van mening is zich met hebben schuldig gemaakt aan de ten- laste gelegde feiten, die procureur-gene raal mr. A. S. de Muink Keizer vanmor gen nog eens opsomde: bedriegelijke ver korting van de rechten van de schuldeisers door niet op juiste wijze de boekhouding van de n.v. Socrates te voeren en oplich ting van de Rembours- en Industrie Bank te Amsterdam voor f 500.000. Misschien dat de verdachte zich ge sterkt voelde door de vrijspraak van zijn relatie bij de Amsterdamsche Bank, de heer T. H., die onlangs door ditzelfde hof is vrijgesproken. Maar de zitting was nog geen half uur oud, of Den B. moet hebben bemerkt dat zijn welsprekendheid, waar mee hij destijds zijn Socrates-concern op bouwde en die hij ook voor de rechtbank kon aanwenden,' hem hier weinig te stade zal kunnen komen. „Praat u nou maar niet zoveel, u praat mij toch niet van de sokken", on derbrak de president, mr. J. Sprey, de on dernemende zakenman, die uitvoerig uit de doeken wilde doen hoe hij bij het bij houden van de boekhouding steeds weer door zijn boekhouders werd teleurgesteld. Dat de boekhouding van de n.v. Socra tes een grote, chaos was, is ook bij de rechtbankbehandeling gebleken. De enor me transacties, waarmee vaak miljoenen waren gemoeid, waren niet uit de boeken af te lezen. Er waren wel enige kasboek jes en kasten vol papieren, maar het grootboek bijvoorbeeld was onbeschreven en balansen waren er niet. „Maar u moet begrijpen dat in zaken als de mijne de administratie op enigszins andere wijze dan bij gewone handelszaken wordt bijge houden", probeerde Den B. als excuus aan te voeren. „U kunt mij niet waar ma ken dat er sprake is geweest van enige administratie", snoof mr. Sprey, die verde re uitleg afweerde en met het verhoor van de eerste getuigen, enige rijksaccountants, begon. Nicolaas den B., die voor de rechtbank werd verdedigd door mr. J. K. M. Mat- huisen, heeft zich thans verzekerd van de juridische bijstand van mr. J. B. Wie- ringa. die ook in het faillissement van de n.v. Socrates als raadsman is opgetreden. De ernstige ongerustheid die in Rotter dam is ontstaan over de Nederlandse kust vaarder „Ellewoutsdijk", waarmee sinds vijf dagen geen contact meer is geweest, is vanmorgen weggenomen door een mede deling van het cargadoorsbedrijf Solleveld en Van der Meer te Rotterdam, waarvoor de kustvaarder in charter vaart. Het be drijf zegt van Lloyds in Belfast vernomen te hebben, dat het schip pas op 14 januari vertrokken is uit Cushen Dall Bay aan de Engelse westkust en dat het morgen of overmorgen normaal in Westport ver wacht wordt. Het is in de afgelopen dagen niet gelukt radiocontact met het schip te krijgen. Ge vreesd werd dat het vergaan zou zijn. De Ellewoutsdijk heeft negen bemannings leden aan boord. Advertentie Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Nieuwe consul-generaal. De nieuwe consul-generaal der Verenigde Staten in Amsterdam, de heer B. E. Blankinship, is in de hoofdstad aangekomen. Hij volgt zijn landgenoot G. E. Clark op, die naar Pre toria werd overgeplaatst. De heer Blankin ship, die zijn diplomatieke loopbaan in 1942 begon en die thans 48 jaar oud is, heeft zijn land ZV2 jaar in Madrid ver tegenwoordigd. Zijn laatste standplaats was het onder Amerikaanse administratie vallende Japanse eiland Okinawa, waar hij in de afgelopen twee jaar politiek adviseur van de Amerikaanse hoge commissaris is geweest. Kelderfeest. De politie heeft een inval gedaan in een kelder aan de Arnhemse straat te Den Haag waar acht jongens en vier meisjes bijeen waren voor een „feest". In de kelder was vroeger een judoschool gevestigd en uit die tijd stamt nog het verlof B., daf voor de lokaliteit is afge geven. De kelder was verhuurd aan vier studenten als „werkstudievertrek". De po litie trof er één meisje van 15, een jongen van 17, twee meisjes van 20 en één van 21 jaar aan, vijf jongens van 19 en twee van 21 jaar. In strijd met het verlof B werd er sterkedrank gedronken. De jongelui wer den meegenomen naar het politiebureau, waar de minderjarigen door hun ouders konden worden opgehaald. De studenten kregen een procesverbaal. Steiger op, steiger af. Midden in de nacht werd een Hagenaar gewekt door een man, die buiten voor het raam van zijn slaapkamer op de eerste etage stond. De wat late bezoeker was daar gekomen door op een steiger te klimmen, die tegen de gevel stond. Hij was dronken en kwam vragen of de bewoner hem nog meer te drinken kon verschaffen. Toen deze daar op de man wegjoeg, werd deze zo kwaad, dat hij de bewoner door het raam naar buiten trok en hem van de steiger gooide. Hij maakte een val van vier meter, maar kwam er met een blauw oog en enkele kneuzingen af. De dronken man, een 25- larige metselaar, werd later door de politie gepakt. Voor blinde doofstomme kinderen. Het 121 jaar oude R.-K. Instituut voor Doven in St. Michielsgestel is deze week begon nen met een voor Nederland nieuw soort onderwijs, waarbij getracht zal worden kinderen, die geboren zijn zonder het ver mogen om te horen en te praten en die bovendien blind zijn, door middel van in dividueel onderwijs toch nog iets te leren. De eerste vier leerlingen zijn een uit De venter afkomstig meisje, een jongetje uit Voorburg en een meisje en jongetje uit Hengelo. Advertentie Het KJNT.M-I. deelt mee: De diepe oce aandepressie, die gisteren ten westen van Ierland arriveerde, is sindsdien nog be langrijk dieper geworden en heeft zich naar het zeegebied ten zuiden van IJsland verplaatst. In grote gebieden rond de de pressie woeden zware stormen. Deze stor men breidden zich in de afgelopen nacht ook over de Noordzee uit, aan de voor zijde van een front van de depressie. In ons land wakkerde de wind aan tot windkracht 8 a 9. Het front, dat verge zeld van regen over de Britse eilanden trok, bereikte in de loop van de ochtend ons land. Na het passeren van dit front ruimt de wind naar zuidwest tot west en neemt af. Een randstoring, die de Britse eilanden nadert, kan de wind echter weer tijdelijk doen aanwakkeren en tevens en kele buien veroorzaken. Daarnaast zullen echter ook opklaringen voorkomen. Het weer behoudt een onbestendig karakter, in de temperatuur komt niet veel verande ring. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen «e .S M •S s binnen- en buitenland. d "w 5 Neerslag: laatste 24 uur. C«ö E o Den Helder regen zzw 6 0,1 Ypenburg geheel bew. zzw 5 0 Vlissingen regen z 4 0,1 Eelde geheel bew 5 0,2 De Bilt zwaar bew. z 5 0 Twente zwaar bew 2 0 Eindhoven geheel new 4 0 Zd-Limburg geheel bew 5 0 Helsinki zwaar bew w 1 5 Stockholm onbewolkt windst. -3 0 Oslo sneeuw n -5 2 Kopenhagen geheel bew 3 Aberdeen onbewolkt wzw 5 16 Londen regen zw 7 5 Amsterdam geheel bew. z 5 0 Brussel zwaar Bew. z 3 0,2 Luxemburg licht bew. 2 0 Parijs regen z 4 0,1 Bordeaux geheel bew. zzo 11 1 Grenoble onbewolkt windst. 7 0 Nice onbewolkt nnw 13 0 Berlijn licht bew. 5 0 Frankfort half bew. 5 0 München onbewolkt zzo 4 0 Zurich half bew. ozo 5 0,1 Genève onbewolkt 7 0 Locarno onbewolkt windst. 9 0 Wenen onbewolkt 7 0 Innsbruck onbewolkt wnw 2 0 Athene geheel bew 0 19 0 Rome half bew. no 13 10 Ajaccio onbewolkt no 13 0 Madrid onbewolkt windst. 9 0 Mallorca licht bew. windst. 14 0 Lissabon onbewolkt nno 14 0 Woensdag 17 januari Zon op 8.40 uur, onder 17.00 uur. Maan op 14.33 uur, onder 5.34 uur. Maanstanden 20 januari 19.17 uur volle maar. 29 januari 0.37 uur laatste kwart 1 r Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 januari Hoog water 12.29 en uur. Laag water 7.51 en 20.23 uur. Woensdag 17 januari Zon op 1.09 uur, onder 13.34 uur. Maan op 9.02 uur, onder 21.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuidi n

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2