WITTE KRUIS In Finland valt de klemtoon op de eerste lettergreep Groot-Brittannië wapent zich tegen de pokken Nieuwe sm Motie van afkeuring tegen vice-premier Gizenga tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. Delgado was in Portugal Post uit Pakistan gaat in quarantaine Koning Hoessein wijst verzoek van Dina af dinsdag 16 JANUARI 1962 4 DE PIJNSTILLER ^■'r_ ''.'■f -i' dochtertje niet te zien Ex-koningin krijgt haar 'van H "I Politieke verhoudingen Tweetalig land Opstandige machthebber onder bewaking gesteld Adoela naar Amerika Inenting tegen pokken «J/ extra \J S/grote tube Advertentie ^V;/*#*-•.;' v2f; 4' - -V -i-i-'p1#.- VV .V.'" V? VANAF 89 CENT CASABLANCA (Rtr.) Generaal Del gado, de leider van de oppositie tegen het bewind van premier Salazar van Portugal, heeft te Casablanca verklaard, dat hij de instigator is geweest van de poging tot opstand in Beja van vorige maand. Hij zei dat hij op 22 december met een vals paspoort en in vermomming Portugal was binnengekomen. Hij was in de buurt van de kazerne in Beja, toen deze tijdelijk door opstandelin gen werd bezet, maar hij had niet recht streeks deelgenomen aan de actie. Twaalf dagen later was hij naar Marokko terug gekeerd. Generaal Delgado deelde mee dat hij via Dakar naar Brazilië zou gaan. Hij zou echter over enkele maanden naar Ca sablanca terugkeren. Hout is de voornaamste natuurlijke rijkdom van Finland. Het noordelijke deel van het^land is met naaldbossen bedekt. Het grootste deel van de Finse industrieën gebruikt hout als grond stof. Het drijft in de rivieren, waar langs het naar de verwerkende be drijven wordt gevlot (links) en het vormt het materiaal waarvan de mens zijn woning bouwt (rechts). wat onderworpen vrouw, heeft onlangs een roman gepubliceerd met een sterk autobiografische inslag, een werk dat de aandacht heeft getrokken. Er ligt iets van de tragiek van het andere Europe se presidentsgezin (dat der De Gaul le's) over de Kekkonens. Enerzijds be dreigd door de in Europa opgehoopte conflictstof en anderzijds geplaagd door twijfel aan de integriteit van hun naaste medewerkers. Geen benijdenswaardige jx>st. Maar de Finnen'zijn altijd taai ge weest, mannen zowel als vrouwen. Daar (Van een bijzondere medewerker) Als men in radio-uitzendingen en dag bladen veel Finse namen tegenkomt, voorspelt dat in de regel weinig goeds. Vroeger kon het nog wel eens betekenen, dat Finland weer vele overwinningen in sportwedstrijden had behaald. Maar sinds dat voor de Finnen sterk vermin derd is ten gunste van de Russen, is de olitiek de voornaamste aanleiding voor et vermelden van dit uitgestrekte Noordeuropese land en zijn niet erg dicht opeen wonende bewoners. Helaas worden die namen dan ook nog meestal verkeerd uitgesproken en het is wel eens pijnlijk als dat geschiedt door monden, die zich er wel voor zouden hoeden Italiaanse, Spaanse of Russische namen verkeerd uit te spreken. Dat is onattent omdat geen enkele taal zo gemakkelijk uit te spreken is als de Finse. Men spreekt de woorden namelijk uit zoals ze er staan met steeds, zonder één uit zondering, de klemtoon op de eerste lettergreep. Dat geldt voor elk woord en elke naam. Men moet er alleen om denken de u uit te spreken als in het Duits en de h, indien die midden in een woord voorkomt, als een zachte ch: dus Lachti zeggen voor Lahti (grote Finse stad) en overigens Karjalainen, Hèlsinki, Kèkkonen. draaien. Wij waren nog steeds de enigen toen het licht na afloop weer aanging. Het is daarom niet voldoende naar de zetelverdeling in 't Huis van Afgevaardig den (de Rijksdag) te kijken en daaruit af te leiden hoe het publiek denkt. Daarom konden de verkiezingen van februari wel eens verrassingen brengen. Voor Zweden is Finland een goede buur. Weliswaar een ernstige concurrent op de hout-, cellulose- en papiermarkt, maar ook een schild naar het oosten, een af nemer van veel Zweedse machineproduk- ten (auto's) en leverancier van vele be kwame en ijverige arbeidskrachten ter aanvulling van het tekort in Zweden. Fin land wordt beschouwd als een goede buur en stamverwant, ook al spreekt de meer derheid in Finland geen Germaanse taal. Wij waren in ZwedentoeTT11n 1955 .iet bericht doorkwam, dat Porkkala door de Russen aan Finland was teruggegeven. We tankten juist benzine. De Zweedse pompbediende verloor opeens al zijn Zweedse gereserveerdheid en omhelsde ons spontaan, uitgelaten van vreugde. Voor Rusland is Finland ook een goede buur, waarvan het niets te vrezen heeft en steeds heeft geprofiteerd. Geen ander volk begrijpt de Russen waarschijnlijk zo goed als de Finnen. Men kent de Rus sische geschiedenis, die lange tijd paral- Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaal branche Het Fins is in Finland de meest gespro ken taal (negentig prcent), daarop volgt het Zweeds als de met het Fins gelijk ge stelde officiële taal (negen percent) en het Laps (ongeveer een percent). Zweeds vindt men het meest aan de kusten. Hel sinki heet in het Zweeds Helsingfors (klemtoon op laatste lettergreep) en Tur ku, de tweede stad des lands, heet ook Aabo. In Aabo is een geheel Zweedstalige universiteit naast een Finstalige. De na men van de straten staan in deze steden in twee talen op de bordjes. Vanwege de gelijkstelling echter niet onder elkaar maar aan elk einde van de straat een andere taal, hetgeen zijn bezwaren heeft als men als vreemdeling maar een naam kent en de andere ziet staan. Er zijn behalve aparte universiteiten ook aparte kerken(wel alle tot de Evangelisch Lutherse staatskerk be horend maar verschillend van voertaal). Van de bisschoppen is er een steeds Zweedstalig (die van Borgaa) en er is in de grootste steden een Zweedstalige schouwburg naast een Finstalige. Wij zagen in Svenska Teatret in Helsing fors een sublieme vertolking van My Fair Lady, die in geen enkel opzicht onderdeed voor de Stockholmse opvoering, integen deel. In de bioscopen zijn de onderschrif ten van vertaalde films en dat zijn ze vrijwel alle in de twee erkende talen aangegeven, hetgeen wel een groot stuk van het witte doek in beslag neemt! Er worden Amerikaanse, Zweedse, Russische, Franse, Duitse en Engelse films vertoond. Toen wij benieuwd waren een Russische kleurenfilm te zien van Gogol's Revisor, waren wij wel wat met ons figuur verle gen. Wij dachten, dat wij erg vroeg waren gekomen want wij waren de enige mensen in de zaal, behalve de goudgegaloneerde suppoosten, die ons naar onze plaatsen be geleidden als waren wij bevriende staats hoofden. Maar wij bleven de enige bezoe kers tot het licht uitging en de (bijzon der langzaam opgenomen en bijzonder mi nutieus het boek volgende) film ging Finland wordt gerekend tot de Russi sche invloedssfeer. Het grenst verder aan het neutrale Zweden en in het uiterste noorden aan Noorwegen, een van de vijftien lidstaten van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie. lel liep met de eigen historie. En niets bindt zozeer als dat. Pas na 1917 zijn hun wegen uiteengegaan. Maar nog steeds herinneren straatnamen aan de Russi sche tijd: zoals Aleksanterinkatu (Alexan- dergatan in het Zweeds), genaamd naar Tsaar Alexander II, die bij de Russen in hoog aanzien stond. De oude staatslieden, waartoe president Paasikivi behoorde, had den nog Russisch universitair onderwijs genoten in de tsarentijd en spraken vloe iend Russisch, zodat men hun om een boodschap in Moskou kon sturen. De te genwoordige diplomaten hebben tolken no dig. Bij verkiezing tot staatspresident weegt het zwaar of zij met de Russen kunnen opschieten. President Kekkonen heette dat te kunnen. De oude sociaal democraat Tanner heeft hem daar over wel een verwijt gemaakt. Overigens staat de president bekend als een hard man, hard voor zichzelf en voor anderen. Hij lacht nooit en verraadt weinig of niets van zijn gevoelens. De grimas die u in de dagbladen hebt kunnen zien, welke hij maakte toen hij de traditionele begroeting op Hawaaii onderging, is door de pers fotograaf bepaald afgedwongen. Zijn lieve, Advertentie LEOPOLDSTAD (AFP) De centrale Kongolese regering is van oordeel, dat zij vice-premier Gizenga kan laten arresteren zonder dat het parlement diens parlemen taire onschendbaarheid heeft opgehevv.n. Een regeringswoordvoerder die dit te Leo- poldstad bekendmaakte, zei verder dat de gevechten in Stanleystad tussen militairen van Gizenga en troepen van generaal Loen- doela. de bevelhebber der centrale strijd krachten in Oost-provincie, aan vijftien mensen het leven hebben gekost. De troepen van Loendoela hebben onge veer driehonderd Gizenga-getrouwe solda ten gevangen genomen en ontwapend Slechts een peleton van een man of der tig wist in het oerwoud te ontsnappen. Gi zenga is in Stanleystad onder bewaking van loyale Kongolese troepen en Ethiopi sche UNO-soldaten geplaatst. Het parlement in Leopoldstad heeft met 67 stemmen tegen een, bij vier onthoudin gen, een motie van afkeuring tegen Gi- zenga aangenomen. Een der sprekers ver- klaarde dat de vice-premier aanvankelijk een trouw nationalist was geweest, maar dat hij „een terrorist, een anarchist en een misdadiger" is geworden. De kritiek op Gizenga kwam van alle kanten en zelfs zijn aanhangers voerden nauwelijks iets tot zijn verdediging aan. In diplomatieke kringen verwacht men een reorganisatie der regering. De UNO-vertegenwoordiger in Stanley stad, Englund, had zondag een onderhoud met Gizenga, kort nadat Ethiopische troe pen diens residentie hadden bezet. Volgens betrouwbare kringen toonde de vice-pre- mier zich nog even weinig bereid tot sa menwerking als tevoren. Maandag zijn in Elisabethstad veertien Europese gevangenen uitgewisseld tegen 33 Katanganen. Een Europeaan zou later nog worden uitgeleverd. Het zijn militai ren van het UNO-leger, te weten elf Zwe den, twee Noren en twee Ieren. De commissie voor buitenlandse zaken van het Katangese parlement heeft een rapport uitgebracht waarin goedkeuring wordt gehecht aan de acht punten van de overeenkomst van Kitona die onlangs tus sen president Tsjombe van Katanga en premier Adoela van de centrale Kongole se regering tot stand kwam. De commis sie beveelt echter wel wijzigingen aan waarvan waarnemers betwijfelen of zij al le voor de centrale regering aanvaardbaar zullen zijn. WASHINGTON (Reuter) Adoela gaat deze maand naar New York voor bespre kingen met UNO-functionarissen, zo wordt van officiële zijde in Washington meege deeld. Daarna zal hij waarschijnlijk een of twee dagen naar Washington gaan. Adoela zal ook naar de Nigeriaanse hoofdstad Lagos gaan, waar hij op 25 ja nuari een conferentie van Afrikaanse lan den zal bijwonen LONDEN (Reuter-AP) De Britse re gering heeft bevel gegeven noodmaatrege len te treffen waaronder een quarantai ne op post uit Pakistan om een pok kenepidemie in Groot-Brittannië af te wen den. In de dagbladen hebben waarschu wingen gestaan dat pokken van mens op mens overgebracht kunnen worden alleen al door het afborstelen van kleren. Alle rei zigers die van of via Pakistan komen wor den op het Londense vliegveld gecontro leerd. Vijf doden en een mogel.jke zesde zijn toegeschreven aan de ziekte sedert de ze met Kerstmis het land binnenkwam. In de ziekenhuizen in het meest getroffen ge bied om Bradford, in Yorkshire lig gen vele verdachte gevallen in observatie. Het hoofdkantoor van de P.T.T. heeft meegedeeld, dat post uit Pakistan voor het ogenblik afzonderlijk gehouden wordt. De sorteerders is verboden deze post te be handelen omdat zij gevaar lopen pokken te krijgen. Klinieken in Londen hadden het maan dag druk met het inenten van taxichauf feurs, die bang waren voor besmetting om dat zij Pakistaanse pass.agiers hadden ver voerd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een verzoek van een Conservatief parlementslid om de immigratie uit Pakis tan tijdelijk te verbieden, afgewezen. Im migranten uit Pakistan, die geen geldig vaccinatiebewijs kunnen tonen, worden on middellijk ingeënt. Ook aan reizigers uit Te Bradford in Yorkshire (Noord- Engeland), waar vier mensen aan pok ken zijn overleden, laten duizenden mensen zich inenten tegen de ge vreesde ziekte. Deze foto werd ge maakt bij è'én' dër klinieken," waar honderden mannen, vrouwen en kin- .dgrenjUh.'t.dé rij hun beurt afwachten. Dusseldorp, waar enkele ziektegevallen aan het licht zijn getreden, wordt bij aan komst in Britse havens en op vliegvelden bijzondere aandacht besteed. In Karatsji, de hoofdstad van Pakistan zijn sedert november van hel vorige jaar 151 personen aan pokken beweken. Zpndag zijn twintig nieuwe gevallen ont dekt. Nieuw geval BONN iDPA-AP) Gasten en perso neel v r; een hotel in Bensheim-Auerbach, in de vVestduitse staat Hessen, zijn maan- ag in uuarantaine gesteld, nadat een der gasten met ziekteverschijnselen, die op pokken wijzen, in een ziekenhuis was op genomen. Het aantal personen, dat in West-Duitsland in quarantaine-inrichtin gen is opgenomen, bedraagt vierhonderd. Tot dusverre is slechts in drie gevallen definitief pokken geconstateerd een in genieur, zijn vrouw en hun zesjarige zoon lijden aan de ziekte sinds hun terugkeer uit Liberië naar Dusseldorp. Alle drie zijn herstellende. Rekening wordt gehouden met gevallen van pokken in Schaffhausen, waar een monteur, die een auto uit Dusseldorp repa reerde, ziek werd, in Heppenheim, in Bruchsal bij Heidelberg en in twee West- duitse legereenheden, te Hildesheim bij het ijzeren gordijn en in Paltz bij de Franse grens. In alle besmette gebieden worden vaccinatiecampagnes gevoerd. ROME (Reuter) In Italiaanse havens zijn strenge controlemaatregelen ingevoerd voor schepen die havens van besmette lan den hebben aangedaan. Het havenperso neel is gevaccineerd. Het grondpersoneel van de luchthaven van Milaan moest zich op last van de gezondheidsautoriteiten la ten inenten. Deze maatregel geldt tevens voor employés van hotels, wasserijen en het openbare vervoer. Adve i AMMAN (Jordanië) (AP) Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard, dat hij niet in een openbaar geschil oe- trokken wenst te worden over de vijf jaar oude prinses Alia het dochtertje uit zijn huwelijk met ex-koningin Dina. Een verzoek van ex-koningin Dina uit Cairo, waarin zij de vorst smeekt het kind te mogen zien, bracht slechts harde woor den van de zijde van het hof. In een officieel communiqué zegt de Ko ning, dat hij onder geen beding iemand zou toestaan zich te bemoeien met het geluk of de toekomst van de prinses. „Met alle verschuldigde eerbied voor wie ook, zal hij met de trots, liefde en zorg, die hij haar kan geven, blijven zor gen voor de opvoeding van zijn dochter volgens de tradities van haar volk". In het communiqué wordt gezegd, dat de koning niet betrokken wenste te worden in een openbaar geschil over zijn eerste huwelijk en echtscheiding. Evenmin vil hij toestaan, dat de jonge prinses „voor propagandadoeleinden of als politiek in strument gebruikt zou worden." Hieraan wordt toegevoegd, dat de koning zich ten volle bewust was van zijn verantwoorde lijkheden jegens zijn dochter, zijn familie „en anderen". „Deze oproep is mijn laatste mogelijk heid om het recht van iedere normale vrouw te verkrijgen om vrij toegang te hebben tot haar kind," aldus de oproep van Dina, die via vrienden is gepubli ceerd. „Tot nu toe heb ik mij ervan weerhou den de aandacht van het publiek te ves tigen op mijn situatie in de hoop dat een regeling kon worden getroffen, maar he laas zijn er geen tekenen die daarop wij zen." Sedert haar scheiding woont Dina in een villa buiten Cairo. Zij vertoont zich slechts zelden in het publiek en heeft nooit eerder in het openbaar iets over haar voormalige echtgenoot -gezegd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4