Regering is industriële bouw van huizen welgevallig WIJ RUIMEN OP, EN HOE....! korting Taalkundige puzzels bij ontwerpen van nieuwe erkenningsregelingen Haarlemse Politierechter MANTELS MANTELCOSTUOMS 25°/» korting COATS en JACKS SUÈDE JASJES 20° o korting JAPONNEN DEUX-PIÈCES lOo/o KINDERJURKJES SPOTPRIJZEN KLASSIEK BANKSTEL Woninginrichting VERSPUY Arbeidsbesparing is belangrijkste factor Sport in IJmond Minister en Produktschcip denken anders over opleidingseisen Havenberichten IJmond verenigingen vandaag en morgen DINSDAG 16 JANUARI 1962 Gesprek over vrije zaterdag bij NCVB in Velsen-Noord ANMB-Heemskerk heeft vijfhonderd leden Feestavond in Concordia voor jubilarissen en gepensioneerden Koninklijk zilver voor voorman N. F. Pirovano Behalve op de reeds sterk afgeprijsde artikelen (25—60 korting geven wij bij aankoop van: (zowel voor dames, als voor kinderen) Vele andere artikelen tegen HOEK LANGE NIEUWSTRAAT - PLEIN 1945 SPECIAALZAAK DAMES- EN KINDERCONFECTIE Telefoon 7541 PRODUKTSCHAP VOOR SIERGEWASSEN Heden geëtaleerd (voor sfeer in uw woning) Bromfiets Worstjes GEBEDSWEEK VERZORGD DOOR OECUMENISCHE RAAD Examens Voorlichtingsmiddag voor bloembollenkwekers Oudheidkundige expositie bij Hoogovens Wasmachines - Centrifuges De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft maandagmiddag te Amsterdam de nieuwe fabriek van het n.v. Nederlands Bouw- syndicaat officieel geopend. In de fabriek worden van baksteen elementen vervaar digd, die op de bouwplaats aan elkaar worden gemonteerd tot complete woningen. De woningen worden aldus in de fabriek gemaakt. De minister heeft er in een gedegen toespraak op gewezen dat de regering positief staat tegenover de zogenaamde indus triële bouw van woningen, omdat het bouwen van volgens een bepaald systeem gebouwde woningen leidt tot het oplossen van het nog steeds nijpende woningvraag stuk in ons land. bouw als een noodoplossing, als een tijde lijke oplossing van de woningnood. Dit ont- kende\ minister Van Aartsen. Hij bleef er bij dat de woningnood kan worden opge lost door een verdergaande produktiviteits De regering is van mening dat ondanks I verhoging, als gevolg van een verdere me de enorme behoefte aan woningen, de tra- anisermg, zodat arbeidsbesparing het ditionele bouwwijze de markt bepaald niet gunstige gevolg is. tT stormerderhand heeft veroverd, aldus de De °Pe"lnë van de fabriek aan de Hem- minister. Het streven van de regering is in Amsterdam, achtte hij van groot er namelijk op gericht tot een snellere en I belang^ dit verband wees de minister goedkope woningproduktie te komen. Dit er°P, dat het geb^d van vestiging juist heeft geleid tot het ontwikkelen van de was gekozen, namelijk temidden van een systeembouw, of wel de industriële bouw economisch opbloeiende streek. Het zal van woningen aan opdrachten niet ontbreken", zo Dat de overheid dergelijke bouw stimu- zei ^ij- De minister hoopte tot slot dat leert door het verstrekken van zogenaam de contingent-toeslagen, is volgens de mi nister begrijpelijk, daar industriële bouw een vergroting van de woningcapaciteit 'ten goede zal komen aan ons volk. Een groot aantal genodigden was in de van woningen arbeidsbesparing impliceert ®teli^ versierde fabriekshal aanwezig, Onder hen zagen wij burgemeesters en I wethouders van omliggende gemeenten, Bovendien achtte minister Van Aartsen het van groot belang dat er ondernemers directeur van h t hpdriif Onenbare wer- zijn die deze bouwwijze uitvoeren, omdat I van het bedrijf Openbare wer zij daardoor bijdragen tot de verdere ont wikkeling van nieuwe woningbouwsyste men. De minister was van mening dat de ont wikkeling hiervan zich thans in een snel tempo voltrekt. „Het is niet overdreven als ik zeg, dat de industriële bouw voor goed zijn intrede heeft gedaan in ons land ken van Beverwijk, de heer Ir. L. Stoelin ga, de directeur van gemeentewerken van Heemskerk, de heer Ir. Steenstra en de directeur van de dienst volkshuisvesting van Velsen, de heer Stuurman. Arbeidsbesparing Directeur J. Naar wees erop dat in het en dat is de regering welgevallig. De re- verleden- in Nederland reeds 360 bouwsys- gering kent grote betekenis toe aan de in dustriële bouw", aldus minister Van Aart sen. Niet tegen heug en meug I temen beproefd zijn, maar dat hiervan zes aan de markt zijn gebleven. De spre ker zag als grootste voordeel van de in dustriële bouw de besparing van arbeids krachten. In de geïndustrialiseerde woning bouw heeft men de helft minder arbeiders Het is beslist niet waar dat de regering nodig als in de traditionele bouw. de systeembouw tegen heug en meug wil Elke week levert de fabriek van het Ne- opdringen aan de bouwnijverheid, integen- I derlands Bouwsyndicaat twaalf woningen deel. De overheid wil niet anders dan een aan je gemeente Amsterdam. Bij de tra vergroting van de bouwcapaciteit, daar de ditionele bouw hiervan zouden honderdvijf- woningproduktie van thans beslist ontoerei- tig mensen meer nodig zijn geweest, al kend is. Er moeten minstens negentigdui- I dus de heer Naar. Hij wees erop, dat bij zend woningen per jaar gebouw worden, een eventuele teruggang in de woning- wil Nederland niet achterop geraken. bouw de duizenden bij de systeembouw be- Om de spanning op de bouwmarkt dat trokken arbeiders, zouden afvloeien naar wil zeggen dat er te weinig mensen zijn andere bedrijfstakken, omdat zij niet ge om het grote aantal woningen te bouwen schikt zijn voor de traditionele bouw van op te heffen, of althans zo klein mogelijk woningen, te doen zijn, zijn van overheidswege maat- De president-directeur van de n.v., de regelen nodig. „We moeten alles in het heer E. J. M. Montauban van Swijndregt, werk stellen om tot een zo groot mogelijke overhandigde de minister als persoonlijk arbeidsbesparing te geraken" minister. aldus de aandenken aan de officiële opening een zilveren legpenning. De minister drukte en- Volgens de bewindsman zien nog teveel kele knoppen in, waarna cement in een mensen in de bouwnijverheid de systeem- stalen vorm met vier vierkante meter bak stenen vloeide. De afdeling Heemskerk van de Alge- I mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Voor de afdeling Velsen-Noord van de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Ned. Christen Vrouwenbond behandelde IrK!"str'e (A-N-M.B.) heeft deze week het P v d Meulen nresidente van de vijfhonderdste lid ingeschreven. Dit deelde de voorzitter de heer W. Kranendon mede mej. Vrouwenbond van het C.N.V. uit Utrecht, de vraagstukken rond „de vrije zaterdag' tijdens de maandagavond gehouden jaar- Spreekster zei dat^t'^derwerpk<van&té I vergadering. De secretaris de heer A N voren weinig bestudeerd was door de over- Stubemtsky deelde in zijn verslag mede heid en de werkgevers, zoals destijds met ?at door de geringe belangstelling van de het tot stand komen van de arbeidswet- ledfii het vormen van gespreksgroepen ten. waarvoor taai en moedig is gestre- ™et doorgaat Met de leden die woonach- den. De vijfdaagse werkweek is als ver- tlg zlJn m Uitgeest worden pogingen in h korte arbeidstijd als een lawine over het werk gesteld om ook daar te komen tot op- Nederlandse volk gekomen, maar zij is richting yan een eigen afdeling. De heer niet meer tegen te houden. Wel hebben Stubenifsky constateerde tot slot dat er .1 Kolonnrnlz lorroi n S.E.R. en C.N.V. ieder op eigen wijze in hun rapporten van 1958 gestreefd naar een geleidelijke overgang, doch niemand had voor de bond nog een belangrijk terrein braak ligt. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren W. Kranendonk en A. Sloot- de vrij plotselinge uitvoering voorzien. In Jes herkozen. In plaats van de penning-^ de wereld is een versnelde procedure aan meester de heer J. J. de Meijer die zich de gang naar nieuwe ontwikkelingen, die met herkiesbaar stelde werd benoemd de zich met grote krachtstoten manifesteerl heer C. Veth. Tot slot werd nog medege- op internationaal niveau, waarvan de deeld dat op 24 februari een feestavond E.E.G. een sprekend voorbeeld is. De verkorte werktijd is regering en werkgevers uit de hand gelópen. Dit wordt gezien in de ambachten, die zich niet op een verkorte werkweek kunnen instellen, zoals bakkers, politie en dergelijke. zal worden gehouden, waarop tevens jubi larissen zullen worden gehuldigd. AFSCHEID BIJ HOOGOVENS. Op vrijdag 19 januari 1962 zal de heer J. van Vliet uit Velsen-Noord, werkzaam Bij alle aspecten, die zich" in dit kader I bij de afdeling Hoogovens van de Ko- voordoen is de recreatie het grootste pro bleem, meende spreekster. ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. na bijna 35 dienst De vrije zaterdag moet ook in 't gezin I jaren afscheid nemen van het bedrijf geheel tot zijn recht komen, waarin de wegens het bereiken van de pensioenge vrouw en kinderen moeten delen tijdens rechtigde leeftijd. De heer Van Vliet het weekeinde. Daarom kan de vijfdaag- assisteerde op 12 december j.l. ing. F. W. se werkweek ook voor de huisvrouw winst I E. Spies bij het aansteken van de vijfde in het gezin betekenen als zij zich volle- I hoogoven, dig in dit probleem weet in te passen. Een enquête onder de dames bracht de tongen in beroering. Vooraf had mevr. E. Schou- ten-Bruning, presidente, aansluitend op I een meditatie van de NCVB-bondspresi- dente naar aanleiding van ps.33 herinnerd aan de treinramp en de gebeurtenissen rond Nieuw-Guinea. Het lijkt fantastisch, maar dit was het niet toen zaterdagavond in gebouw Con cordia, tijdens de door de directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen aangeboden traditio nele jaarlijkse feestavond voor jubilaris sen en gepensioneerden van het vorige jaar, „tweemaal achthonderd jaar arbeids tijd" bij dit bedrijf was. Van de jubilarissen met vijftig en veer tig jaar, die „de eerste categorie van 800" vormden, waren velen getooid met konink lijke onderscheidingen; ook onder de vijf entwintig gepensioneerden, die samen een slordige acht eeuwen arbeid bij Van Gel der achter zich hebben, droegen het ere metaal. De bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. vergeleek het pro gramma van deze avond met een kwali- teitsprodukt, dat uit de artistieke persen is voortgekomen, zoals de papierfabriek vele verschillende persen kent om tot een goed produkt te komen. Hij kon tot voldoening vaststellen, dat het gezelschap van Coos van de Velde met zijn programma „Alle hens" in de „zeelevisie-show", nog nimmer voor een publiek als zaterdagavond opgetreden, namelijk een gezel schap van papiermakers. De direc teur vermeldde voorts dat er aan het bedrijf heel wat op het programma staat, zodat men wegens grote kuilen en veel sloopwerk wegens voorgenomen nieuw bouw vrijwel nergens meer veilig is. In de fabriek wordt 't steeds rommeliger en de contouren worden steeds lelijker. Ook bij VGZ is 't alle hens aan dek en niet alleen in Velsen. De directeur zei het pret tig te vinden nog eens met de oude ge trouwen samen te zijn. Aan het slot van de avond stak de heer Smidt van Gelder zich in 't illusionisten jasje van Coos van de Velde om met gees tige opmerkingen niet kleine glaasjes, maar hele flessen drank te voorschijn te toveren en op dezelfde wijze de dames medewerksters in het bezit van fleurige boeketten te stellen. ,Zee-levisie-show" Voor het amusementsprogramma, dat vervolgens door het ensemble Coos van de Velde voor het voetlicht werd gebracht had men een bijzonder originele naam be dacht: „Zee-levisie-show, in kleuren en zonder storing". Deze titel was oorspron keiijker dan 't programma zelf. Het popu laire Cocktail-trio, bekend door zijn her haaldelijk optreden voor radio en televi sie, bereikte een goed peil. Deze drie vrolijke knapen hebben in de loop der ja ren een evenwicht bereikt tussen muziek zang en clownerie, dat in een permanent lachsucces resulteert. Wel zou men schuch ter kunnen opmerken, dat Dirk Witte's fijn zinnige cabaretliedje over het vermaard geworden „meisje van de zangvereni ging", op deze wijze wreed door het trio wordt vermoord. Doch zij doen dit op zulk een beminnelijk-ontwapendende manier, dat het hun maar van harte moet wor den vergeven. Het tweede hoogtepunt van deze avond nam de muzikale clown Rexis voor zijn rekening. Hij demonstreerde een waarlijk verbluffende virtuositeit op diverse instru menten. hetgeen hij met een grote dosis originele kolder wist te combineren. Voor al de dialogen met viool en klarinet wa ren een imponerend staaltje van zijn kun nen. De overige optredenden bleven een stuk beneden dit peil. Wel liet Nick Nicholls zich nog als een bekwaam sneltekenaar kennen. Maar Coos van de Velde bleek als conferencier onvoldoende voor zijn taak berekend Hij vergenoegde zich althans met het tappen van de gebruikelijke serie moppen, waarvan de meeste nog van de spreekwoordelijke baard waren voorzien, Al bij al was het niettemin een program ma, waarmee de diverse jubilarissen en gepensioneerden van de papierfabriek zich met hun dames kostelijk hebben geamu seerd, zodat de opzet van deze avond volledig in vervulling is gegaan. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma heeft hedenmor gen de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitge reikt aan de heer N. F. Pirovano, voor man bij Van Gelder Zonens papierfabriek in Velsen-Noord.De koninklijke onderschei ding viel de heer Pirovano ten deel we gens zijn plichtsbetrachting gedurende veertig jaar. De jubilaris, die vandaag gehuldigd wordt door directie en perso neel, is woonachtig aan de Heemskerker- weg 118 in Beverwijk. De burgemeester kwam de onderscheiding bij de jubilaris thuis uitreiken. Badminton Na het eerste en tweede team is het nu ook aan het zesde team van de bad mintonclub Velsen gelukt het afdelings kampioenschap te behalen. Een goede prestatie van dit team dat bestaat uit veteranen (de gemiddelde leeftijd is veer tig jaar) en dat het dus meer moet hebben van techniek en tactiek dan van atletische prestaties. Het werd aan het begin van deze competitie gevormd. De leden van dit team meenden plaats te moeten maken voor de jeugd, trokken zich terug uit ho gere teams en groepeerden zich in het zesde team om zo toch nog wedstrijden te kunnen blijven spelen. Het team, be staande uit de dames Formenoy, Visman en Werkman en de heren Hogendijk en W. Menger, moest zaterdag zijn laatste wedstrijd spelen in Heemskerk. De voor sprong op nummer twee van de ranglijst, Duinwijck 8, bedroeg twee punten en een gelijk spel was dus voldoende. De Velse- naren speelden echter fel op winst. Er werd aan het spel afbreuk gedaan door het ontbreken van de officiële witte lijnen en het spelen met minderwaardige shut tles. Do beide heren enkelspelen gingen voor Velsen verloren. Een Velsense over winning dus met 62. Tafeltennis De dames van Fusia hebben de tweede helft van de competitie goed ingezet met een zege op VGZ. Toos Kieneker en Gé van Beelen wonnen al haar partijen, slechts mevrouw Schmidt moest een punt afstaan aan mejuffrouw T. Scheerman. Ook het dubbel leverde een ruime 21-5 21-10 overwinning op. Het tweede heren team won reglementair met 10-0 van het niet opgekomen Doko 5. Uitslagen bij de junioren: Fusia 1Fu sia 2 3-2, TÓG 2-Fusia 4 2-3; VTC 2- Fusia 3 2-3. Advertentie Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen is voor een taalkundige puz zel komen te staan bij het vaststellen van een advies aan de minister van Land bouw over de ontwerpen voor erkennings regelingen in de sierteeltsector. Deze re gelingen, gebaseerd op de nieuwe wet Erkenningen Tuinbouw, zullen de plaats gaan innemen van de erkenningsregelin gen van het Produktschap. Het Land bouwschap zal voortaan de erkenningen verlenen. De minister heeft er het advies van het produktschap over gevraagd, om dat de nieuwe wet dit voorschrijft. De taalkundige verwarring deed zich nu voor bij het artikel in de drie ontwerp- K.B.'s voor bloembollen-, bloemen- en bomenteelt ieder een waarin de diplo- De politierechter in Haarlem heeft maandagmorgen een 46-jarige werkster uit Beverwijk wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. Verleden jaar had deze verdachte bij de verschillende families waar zij werkzaam was hangers, ringen, horloges en barometers weggeno men, tot een totale waarde van ruim 900 gulden. Zij verklaarde de diefstallen te hebben gepleegd uit wraakzucht; een van de fa- Advertentie Maandag kwamen in IJmuiden aan: Diligentia van Antwerpen; Moni, Kaskö; Cumulus, Harlin- gen; La Paloma, Abö, bijlegger IJmuiden; H. L Lorentzen, Newport News; Klintberg, Tolhis; Konny M., Rotterdam; Tinsdal, Leningrad; Roe lof de Winter, Manchester; Bolt, Drammen; Vis ten, Vargon; Amrum, Rotterdam; Beppie, Go thenburg; Caltex Delfzijl, Rotterdam; Dintelborg. Neath; Bittern, Liverpool; Dido, Aarhus; Conrad, Nyköping; Ingeborg, Mantyluoto; Robert Mey- hoefer, Kopmansholmen; Helvetia, Hamburg; Hohenbuchen, Rauma; Sondith, Rotterdam, bij legger IJmuiden; Land Hadeln, Rotterdam., ledig voor IJmuiden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Pygmalion van Hamburg; Alexander, Skuttskar; Castor. Rotterdam; Waltraud Behrmann, Skuttskar, bij legger IJmuiden. Beate, Stocksund. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Tim naar Ipswich; Plato Hamburg; Canada, Antwerpen: Corale, Londen; Lady Sonia, Colchester kunst mest van IJmuiden; Hermann, Aarhus; Atlan- tide, Halmstad, walsmateriaal van IJmuiden; Rhein, Hamburg; Mosel, Hamburg; Atlantic, Bestaande uit3-zits bank en 2 fauteuils. Handgepolitoerd volgens het beproefde ouderwetse systeem. Constructie ongeëvenaard - Bekleding naar keuze Bijpassende noten bergkast in Queen Ann stijl Een zeer apart bankstel voor de liefhebbers van het degelijke klassieke interieur. NATUURLIJK BIJ: PLEIN 1945 - 2 TELEFOON 8089 milies waarbij zij in dienst was, zou haar geen ziektegeld hebben uitgekeerd. De raadsman, mr. A. D. P V. van Lö- ben Seis, bepleitte een voorwaardelijke straf. De officier van Justitie had vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Een maand gevanisstraf: dit vonnis werd door de politierechter geveld over een 29-jarige metaalbewerker uit Bever wijk die op 30 september 1961 in Velsen een bromfiets had gestolen. Verdachte ver klaarde dat hij dronken was geweest en met de bromfiets ergens heen had willen gaan, waar hij nog meer had kunnen drin ken. „Normaal kan ik mijn werk doen, maar als ik mijn drinkperiode heb, ga ik achter elkaar door". Een toezichthouder, een 59-jarige schei kundige, verklaarde als getuige dat ver dachte op dit moment een kuur doet en hij verzocht het vonnis zodanig te doen zijn, dat deze kuur niet wordt onderbro ken. Op het strafblad van verdachte kwamen verscheidene diefstallen voor. De uit spraak was conform de eis. Niet alleen van rooms-katholieke zijde I wordt de jaarlijkse gebedsweek voor alle christenen in de komende week voorbe- Antwèrpen; Heyo, Nordenhamn; Hans Bernstein, doch Q(>k de Oecumene zal hiervoor Düigential^&oUerd^m^wïhelm DoerrakTrnp', I in Beverwijk dit jaar speciaal de aandacht st. Thomas. vragen. Uitgaande van de Oecumenische Raad Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Netherlands Kerken Beverwijk-Heemskerk, zal op Coast naar Roterdam: Konny M Rotterdam. j„njorHao is iarmari een "ebedsuur wor- (Indien achter de scheepsnaam en de haven I donderdag 18 januari een gepeasuur wui van herkomst of bestemming geen nadere aan- ften gehouden in de Evangelisch Lutherse duiding volgt, betekent dit dat het schip van of ^erk aan Koningstraat te Beverwijk des naar Amsterdam is gegaan). avonds van kwart over zeven tot kwart voor acht. Voor deze gebedsweek is een speciale J liturgie samengesteld. De gebedsuren zul- AMSTERDAM (G.U.). Geslaagd voor het ien zijn 0p donderdag 18 januari; zaterdag doctoraalexamen natuurkunde C. Hoede 20 januari en wederom op donderdag 25 ja- (Haarlem). nuari. Liturgen voor deze diensten komen UTRECHT. Geslaagd voor het tandarts- uit de verschillende aangesloten kerkge- examen J. P. van der Klei (Beverwijk). I meenschappen. JAC. DAVIDSON HIELD VOORDRACHT VOOR NCVB. Groot was maandagavond de opkomst voor de jaarvergadering die de afdeling Beverwijk van de Nederlands Christen Vrouwenbond in „De Opgang" hield. Mevrouw Slingsvan Dijk heeft ver schillende bijeenkomsten voor het nieuwe jaar bekendgemaakt. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met een verloting waarbij ieder lid met een prijsje huis waarts ging. Na de pauze heeft Jac. Davidson ,De Mantel" van Anknon voorgedragen. MARKTBERICHT. De noteringen aan de Beverwijkse groenteveiling waren maandag; andijvie 88—127, spruiten 45—114. boerenkool 17— 34, waspeen 1947, prei 2368, rode kool 9—17, uien 18—31. Een 64-jarige cafétariahoudster uit Aals meer hoorde maandag 2 maanden gevan genisstraf tegen zich eisen terzake van diefstal. In de loop van 1961 had zij uit een kruideniersbedrijf in Aalsmeer fles jes limonade, worst, uitjes en nog vele andere zaken weggenomen, tot een be drag van f 300. Vaak kwam zij 's morgens de winkel binnen en bood dan enige lege flessen aan. De kruidenier borg deze onmiddellijk ach ter de winkel op. Van deze gelegenheid maakte verdachte gebruik. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, ging uitvoerig in op de droeve levensomstan digheden van zijn cliënt en bepleitte cle mentie. De politierechter veroordeelde verdachte tot een maand gevangenisstraf. FILMS OVER DE SQUARE DANCE De volksdansgroep „Zo is er maar eentje" uit Velsen-Noord houdt op don derdag 18 januari een propaganda-avond in het Statenhuis aan de Velserweg. Met medewerking van de stichting Nederlandse Volksdansraad en de Amerikaanse ambas sade zullen vier films over de square dance worden vertoond. Er zal door de eigen leden ook worden gedanst. ma's worden opgenoemd die recht geven op erkenning. Dat zijn ir de eerste plaats het diploma middelbare tuinbouwschool, dat voor alle drie de teelten bevoegd heden geeft, en het diploma van een tuin- bouwvakschool, waar de teelt, waarvoor men erkend wil worden, als hoofdvak on derwezen is. Verder zijn het diploma's van een lagere tuinbouwschool, een alge mene tuinbouwwintercursus of een lagere landbouwschool, aangevuld met enige ja ren praktijk. In het ontwerp-besluit voor de bloembollen wordt gesproken van: 't diploma van een lagere tuinbouwschool dan wel van een algemene tuinbouwwin tercursus dan wel van een lagere land bouwschool, waarmede de teelt van bloem bollen is onderwezen. en in de ande re twee besluiten is een analoge formu lering gekozen. Het produktschapsbestuur las uit deze zin, dat alle drie de genoemde instellingen een speciale opleiding moeten geven in de teelt, waarvoor men erkenning wenst, maar de ministeriële vertegenwoor diger verklaarde dat het de bedoeling is, dat alleen bij de lagere landbouwschool zo'n speciale opleiding wordt geëist. De voorzitter, dr Verhage, repliceerde dat dit dan een andere bedoeling is dan het pro duktschap bij het vooroverleg met het ministerie is voorgehouden. Het produktschap zal zijn uitleg van de bedoelde zin aan de minister meedelen en erbij vermelden dat het de eis van een speciale opleiding bij alle drie de onderwijsinstellingen ook inderdaad wenst. Bovendien wil het van de lagere land bouwschool niet alleen eisen dat de des betreffende teelt daar is onderwegen, maar ook dat het onderwijs in die teelt ten minste gelijk staat met Jat van een la gere tuinbouwschool. Een lagere landbouwschool waar mee de boomteelt wordt onderwezen wil het zelfs helemaal niet in het desbetreffende besluit vermeld zien. Zo'n school bestaat niet, deelde voorzitter Verhage mee. De minister wil de eis van een theo retische opleiding niet stellen aan hen, die tenminste veertig jaar oud zijn en een bepaald aantal jaren praktijk heb ben. Het produktschap voelt echter meer voor de huidige regeling, waarbij de leef tijdsgrens ieder jaar een jaar opschuift, zodat op den duur iedereen een theore tische opleiding heeft gehad. De minister geef4 in de ontwerp-rege iingen ook aan voor de 'eelt van welke artikelen de erkenningen vereist zullen zijn. Bij de bloembollen zijn dat tulpen hyacinten en narcissen. Wat de boomteelt betreft is hij niet ge heel overtuigd van de noodzaak van voortzetting van de bestaande erkennings regeling. Vruchtbomen en vruchtboom onderstammen, waarvoor tot dusver wel erkenning nodig was, heeft hij in zijn ontwerp al op de lijst van vrije produk- ten geplaatst. Hij vindt dat voor een spe culatieve produktie van deze gewassen niet gevreesd- hoeft te worden en dat de geldende kwaliteitsvoorschriften niet-vak- bekwame adspirant-telers wel zullen tegenhouden. Hij vraagt het produkt schap te overwegen, of het niet moge lijk is de boomteelt geheel vrij te geven Het produktschap zal daarop antwoorden dat het erkenningseisen ook voor vrucht bomen en vruchtboomonderstammen n'o- dig vindt. Als de kwaliteitskeuringen van de NAK een vervanging vai het erken ningensysteem gaan betekenen, gaan we Op dinsdag 23 januari houden de plaat selijke afdelingen van de Kon. Algemene Vereniging van Bloembollen Cultuur in Beverwijk en Heemskerk en de Tuinbouw Studieclub in Beverwijk een voorlichtings middag in de Promenade aan de Meer straat te Beverwijk. Het Rijkstuinbouwconsulentschap Am sterdam zal op deze bijeenkomst inleidin gen houden. Men heeft dr. B. H. H. Berg man bereid gevonden het een en ander te vertellen over fusarium bij bloembollen (zoals zuur in tulpen) en het Bolrot in narcissen. Over het droogrot bij gladiolen zal dr. ir. P. K. Schenk het een en ander vertel len. Beide sprekers die verbonden zijn aan het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek zullen hun inleidingen met kleuren dia's toelichten. Van 2 tot en met 11 februari aanstaande zal men bij Hoogovens in IJmuiden een oudheidkundige tentoonstelling kunnen be zichtigen. „Scherf en prent" is de naam van de expositie van scherven en oudheidkun dige voorwerpen, die tijdens de opgravin gen rond het vroegere buiten Rooswijk te voorschijn kwamen. De tentoonstelling wordt ingericht in het eerste houten ge bouw van de afdeling onderwijs, aan het einde van de Staalstraat in Velsen-Noord. Op 2 februari wordt de tentoonstelling of ficieel geopend. Vanaf zaterdag 3 februari is de tentoonstelling voor iedereen vrij toegankelijk. Op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur en op werkdagen van 12 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. DINSDAG 16 JANUARI Petruszaal, IJmuiden, 20 u.: F. J. Feen- stra voor K.A.B. IJmuiden-West over „Ge varen, die de jeugd bedreigen". Opfenbare leeszaal, Plein 1945 812, 14.3017.30, filiaal Wijkerstraatweg 77, 1921 uur. WOENSDAG 17 JANUARI Promenade, Beverwijk, 20 u.: A. van den Nieuwenhuizen voor aquariumvereniging Kennemerland over „Door de vooruit". Openbare leeszaal, Plein 45, 812, IJmuiden-Oost, 1012.30, 14.3017.30 en 1921.30, filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord, 1417 uur. R.-K. Leeszaal, Willemsbeekweg 96, 14.30—17.30. Raadhuis Heemskerk, 19.30 u.: Openbare raadsvergadering. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BU DE VAKMAN i een zeer gevaarlijke weg op, vond de voorzitter. Van een algeheel afschaffen van er kenningseisen voor de boomteelt wil het Produktschap dus ook niets weten. Het dringt integendeel sterk op handhaving aan Zou de boomkwekerij vrij worden, terwijl alle andere takken van tuinbouw gereglementeerd blijven, dan zou men de kans lopen dat de boomkwekerijsector de vergaarbak zou worden van allerlei per sonen die daar niet thuis horen, aldus de mening van het Produktschap.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5