BEJAARDENCENTRUM IN SANTPOORT MET ACHTENTACHTIG WONINGEN Vele heel bijzondere KOOPJ OPSTAND Humanitas-Veisen en woningstichting Bloemendaal-Noord werken samen Bij inbraak in Beverwijk 35.000 buitgemaakt Rumoer in Londen om de journalist Lord Snowdon Praatje met Lydia Schakers ontvangen Zwendelaffaire in de Sovjet-Unie Amerikaanse studenten op vrije voeten gesteld UüNiSDAG 16 JANUARI 1962 Sleutel van brandkast lag voor het grijpen KOMT U EVEN KIJKEN? PLEIN 1945 Speciaalzaak Dames- en Kinderconfectie Telefoon 7541 Aanrijdingen in Velsen Tanker onklaar tussen IJmuider pieren Kerkelijk nieuws Gratie van Ulbricht Bart L. Joris Melkmachine onder stroom, drie koeien gedood Twee verenigingen, te weten de vereniging „Humanitas" afdeling Velsen en de woningstichting „Bloemendaal-Noord", gaan in Santpoort-Noord, recht tegenover het station, een bejaardencentrum bouwen. Het acht verdiepingen tellende gebouw zal achtentachtig bejaardenwoningen bevatten. Het slanke gebouw is ontworpen door de Haarlemse architecten ir. W. P. van Harreveld en G. B. de Jong. De bouwkosten worden geraamd op f 1.500.000. De genoemde verenigingen hebben tot de samenwerking besloten om te geraken tot het gestelde doel: te voorzien in een dringende behoefte in de gemeente Velsen bejaarden goed te huisvesten. In bijna iede re gemeente bestaat een bejaarden vraag stuk als gevolg van de geringe huisves- tingsmogeli j kheden. Na verwezenlijking van de bouwplannen voor het Santpoortse bejaardencentrum, kan Velsen trots zijn een dergelijk ge bouw binnen de gemeentegrenzen te heb ben. Het gebouw is zodanig gesitueerd dat de schaduw niet tot de naastbij gelegen per celen zal reiken. De voorgevel van het ho ge gebouw staat, uiteraard op geruime afstand, recht tegenover het station Sant poort-Noord. Elke woonlaag zal elf bejaardenwonin gen bevatten, die bereikt kunnen worden De in de naoht van zaterdag op zondag gepleegde inbraak bij Vroom en Drees- mann in Beverwijk, waarbij 35.000 werd buitgemaakt, heeft tot dusver nog niet tot enige arrestatie geleid. Het is de inbreker(s) niet al te moeilijk gemaakt deze goede slag te slaan. Na een ijzeren tralie van een w.c.-raampje te heb ben doorgevijld is men het gebouw bin nengedrongen. De sleutel van de brand kast lag voor het grijpen, namelijk in een kast die naast de brandkast stond. Het was toen een koud kunstje zich van de inhoud van de brandkast, linnen zakjes met 35.000 in klein geld, meester te ma ken. De inbreker(s) heeft (hebben) langs dezelfde wag het gebouw weer verlaten. De lege geldzakken zijn later langs de dijk aan de Nieuwe Waterweg in Hoek van Holland terug gevonden. via brede gaanderijen. Een lift in het cen trum van het gebouw (men bekijke de hierbij afgedrukte foto van de maquette) zal de bewoners naar de gewenste verdie ping brengen. Het bejaardencentrum' krijgt péfsé niét het karakter van een verzorgingshuis, zo als het IJmuidense W. F. Vissershuis. In tegendeel, men wil hier de bejaarden zelf standig wonen bieden. Wel zullen centrale voorzieningen worden getroffen, zoals cen trale verwarming, het doen ledigen van de vuilnisemmers en dergelijke. De zogenaamde kale huurprijs zal per woning zestig gulden per maand bedra gen, doch voor voorzieningen wordt een bedrag variërend van 30 tot 35, be rekend. Niet alleen bejaarden zullen in het fraaie bejaardencentrum kunnen wonen, doch ook alleenstaanden. In het gebouw wordt tevens onderge bracht een conciërgewoning. Ook is in het toekomstige gebouw ruimte gereserveerd voor de behandeling van ziek geworden bewoners. Rond het gebouw wordt een grote tuin aangelegd. Ook komt er een vij ver. Winkeltjes Zeer bijzonder is de vorm van de re creatieruimte, waarvan de middellijn on geveer achttien meter is. De recreatiezaal is verbonden met het hoofdgebouw via een overdekte toegang. Ter zijde van deze overkapping heeft men twee winkeltjes ge situeerd, waar bewoners inkopen kunnen doen. De gedachten van het bestuur van de gevormde stichting gaan ook uit naar een winkel voor een kapper. Hel is nog niet bekend wanneer met de Boüw vari' het bejaardencentrum zal kun nen worden begonnen. Dit hangt van veel af. De woningeh kunnen worden gereali seerd in de premie-sector. De totale bouw kosten zijn geraamd op anderhalf miljoen gulden. Thans ligt ter gemeentesecretarie van Velsen de bouwaanvrage ter inzage. Het gemeentebestuur is voornemens de bouw vergunning te verlenen. Het gebouw komt te staan op het terrein aan de Valcken- hoeflaan, hoek Roos en Beeklaan. Al met al hebben Humanitas en de woningstich ting Bloemendaal-Noord een lofwaardig initiatief genomen. Advertentie Op de Staalstraat bij de Rooswijkerlaan in Velsen-Noord heeft zich maandagmor gen een aanrijding voorgedaan tussen een wielrijder en een bromfiets. De bromfiet ser sneed de wielrijder. Deze, een 39-jari- ge inwoner van Beverwijk, kreeg een ge scheurde onderlip, een gescheurde neus vleugel en een wond aan zijn linkerknie. Maandagavond om kwart over zes ont stond er een aanrijding op het kruispunt Amsterdamseweg-verkeersplein zuid, bij de tunnel. Een automobilist gaf daar geen voorrang aan een autobus. Persoonlijk letsel werd niet veroorzaakt, de perso nenauto werd zwaar beschadigd. Deze werd per kraanwagen naar het hoofdbu reau van politie te Velsen gebracht. Op het kruispunt Trorr.pstraat-Casem- brootstraat te IJmuiden-oost is maandag middag om kwart voor een een botsing ontstaan tussen een personenauto en een bromfiets, bestuurd door de 59-jarige J.k. u;t Haarlem. De beide bestuurders waren zo goed als gelijk op het kruispunt. De brom fietser, die de weg naar de Vissershavsn aan het zoeken was, liep een gecompli ceerde rechteronderbeenbreuk op. Hij is door de ongevallendienst naar het Anto- niusziekenhuis overgebracht. De 12.858 metende Duitse tanker Rudolf Oetker is vanmorgen omstreeks negen uur bij het binnenlopen onklaar geraakt tussen de IJmuider pieren. Het schip kwam dwars in de havenmond te liggen en liet de ankers vallen. Vier sleepboten van bureau Wijs muller, de Stentor, Nestor, Titan en Sim- son maakten vast en brachten de Duitser anderhalf uur later in de noordersluis. Maandag gebeurde hetzelfde met de Noorse tanker H. L. Lorentzen. De oorzaak van het onklaar raken van grote schenen tussen de pieren van IJmuid'en is naar de mening van Rijk-waterstaat de te geringe uitlooplengte, reden waarom verbetering van de havenmond dringend gewenst is LONDEN (AP) Het zag er vandaag naar uit, dat het doordringen van Lord Snowdon in de journalistiek zal uitgroeien tot een politieke affaire, waarin ook de Britse kroon zal worden verwikkeld. Par lementsleden zouden van plan zijn, in het Lagerhuis vragen te stellen over de nieuwe baan van de lord, waardoor, naar zij zeggen, het Hof gemengd is in een onwaardige concurrentiestrijd tussen Brit se bladen. Snowdon, de echtgenoot van prinses Margaret, is als bekend door de „Sun day Times" in dienst genomen als me dewerker aan een supplement in kleu rendruk, dat de volgende maand voor het eerst zal uitkomen. Zijn salaris wordt geschat op ongeveer 7.500 pond sterling per jaar. Maar zondag j.l. heeft de „Observer" de voornaamste concurrent van de „Sunday Times" de klacht geuit, dat het feit, dat Snowdon deel uitmaakt van de redactie van de „Sunday Times" dat blad een onbillijke voorsprong zou geven op de rest van de Londense pers. „Het is niet te vermijden, dat concur rerende bladen en tijdschriften het unfair zullen achten, dat één der naaste verwan ten van de koningin wordt gebruikt voor de vergroting en verrijking van het im perium van Thompson", schreef de „Ob server" in een hoofdartikel. De Canadees Roy Thompson is de eigenaar van de „Sunday Times". Mevrouw Altena uit Amsterdam is de aantrekkelijke echtgenote van schaak meester Altena, die aan het Hoogoven toernooi in Beverwijk deelneemt. Zij weet niets van schaken en het interesseert haar hoegenaamd ook niets. Dat verhindert haar echter niet om af en toe eens een kijkje te komen nemen in het Kennemer theater. Want gezellig vindt zij het hier. Meestal treft men haar aan achter een kop koffie, zittend op een barkruk; haar welgevormde benen reiken net niet tbt de grond. Zij heeft grote blauwe ogen, kas- tanjebruin haar en een breed goed opge maakt gezicht. Zij mag er zijn. Menige blik gaat via de glazen en kopjes naar haar toe noem het steels. „Hij praat altijd over schaken, na zijn werk", vertrouwt mevrouw Lydia Altena ons toe. Toch zegt zij dit niet op een geërgerde toon. „Ik moet altijd de Rus sische lectuur over schaken voor hem ver talen en uittikken." Want mevrouw is af komstig uit Joegoslavië. Drie jaar geleden is zij naar ons land gekomen. Zij studeer de daar medicijnen en ze was reeds zover gevorderd, dat, wanneer zij daar was ge bleven, nu reeds de doktersbul zou hebben behaald. Maar voor haar liep alles an ders. Een zeer grote teleurstelling voor haar is het geweest, dat zij aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam haar stu die niet kon voortzetten. Integendeel zij kon voor het tweede jaar inschrijven. En daarmee verspeelde zij een aantal kostba re jaren, want in Joegoslavië was zij reeds vijfde jaars studente in de medicijnen. Dat terugplaatsing mogelijk is, acht zij ver schrikkelijk. Zij begint er nu dan ook zo zoetjes aan meer dan genoeg van te krij gen. „Ik geloof maar dat ik ermee op houd", zucht zij. Of zij dit niet eeuwig zonde zal vinden? Natuurlijk, maar wie verandert er wat aan een dergelijke onbegrijpelijke situatie. Zij is voornemens maar een baan te gaan zoeken. „Ik kan bij een firma komen die veel correspondeert met Joegoslavië. Men heeft mij hard nodig", beweert zij. „Da's mooi", zeggen we, „dan kunt u eisen stel len ten aanzien van het salaris". Er komt een glimlach, gevolgd door de woorden „reken maar!" Zij spreekt het Nederlands goed uit, al blijft er een grappig accent. De mensen die met haar spreken hebben echter de gewoonte nogal luid te spreken, ken nelijk in de mening verkerend dat een bui tenlandse doof is. Haar mening over de Nederlandse vrou wen komt hierop neer, dat zij vindt dat de vrouwen zo weinig ambitie hebben. De mannen schijnen hier alleen maar een vrouw te willen hebben die goed de huis houding kan doen. In haar eigen land is dit allemaal anders. „Ik vind het niks om gewoon huisvrouw te zijn. Je praat alleen maar met de melkboer, de groenteboer, de bakker of een domme buurvrouw". Zo'n toernooi is gezellig, daar zie je mensen met wie je kunt praten, gedachten uitwisselen. Het liefst aan de bar. Zelfs wil ze praten met een journalist, want journalisten zijn gevaarlijke mensen, vindt de schone mevrouw Altena Lang niet alle deelnemers aan het Hoog- ovenschaaktoernooi hebben maandagavond gehoor gegeven aan de vriendelijke uitno diging van Beverwijks gemeentebestuur naar het stedehuis te komen om aldaar te worden ontvangen. Waar de meesten waren, weten we niet. Wellicht hebben de schakers de vrije dag elders doorgebracht. Toch was het druk in de raadzaal van Scheybeeck, zelfs had het gemeentebe stuur gezorgd voor een strijkje bestaande uit personeelsleden van Openbare Werken. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft de schakers en schaaksters verwelkomd met een kort maar hartelijk toespraakje, waarin hij wees op de rol van Beverwijk in het Hoogovenschaaktoernooi. Zonder meer gaf de burgemeester toe dat het toer nooi ook voor Beverwijk van groot belang is. De burgervader liet niet na te wijzen op de vele moeilijkheden in de gemeente, waarvan de bestuurlijke vraagstukken wel het zwaarst drukken. Wat dit betreft dacht de heer Bruinsma dat indien schakers aan het hoofd van de gemeente zouden staan zij de bestuurlijke problemen wel zouden weten op te lossen. De burgemeester zei dat de Schakers te zijner tijd in een nieuw tijdelijk raadhuis zullen kunnen worden ontvangen. Spreker doelde hierbij op de bouw van een gemeen telijk kantorengebouw met 143 woningen erboven in plan Meerestein. Men heeft -n Beverwijk goede hoop dat de vergunning' voor de bouw van het administratieve ge deelte van het gebouw binnenkort zal af komen. De burgemeester wees er voorts op, dat gebleken is dat in Beverwijk door gemeen schappelijke inspanning veel tot stand kan worden gebracht, getuige het Hoogoven toernooi. De burgemeester prees in dit ver band organisator Piet Veldheer, die het toernooi voor de vierentwintigste maal heeft georganiseerd. Voor het zilveren ju- bileumtoernooi zullen ongetwijfeld velen de hand uit de mouw moeten steken, „wil het niveau zo hoog mogelijk zijn", aldus de heer Bruinsma. Bestuurslid van de Koninklijke Schaak bond tevens wedstrijdleider, de heer De Graaf, heeft het Beverwijkse gemeentebe stuur dank gebracht voor de medewer king. Hij hoopte dat het gemeentebestuur ook het volgend jaar bij het vijfentwintig ste Hoogovenschaaktoernooi zijn medewer king zal geven. Nog lange tijd bleven de gasten gezellig bijeen, onder het genot van een goed glas rode of witte wijn. De deelnemers aan het Hoogoven toernooi werden in de knusse raads zaal toegesproken door de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. Geref. Kerken Aangenomen naar Utrecht-Noord (als missionair predikant voor Uwanda Urundi J. van der Neut, kand. te Alphen aan de Rijn. Beroepen te Zuid-Beijerland H. Pi- lon, kand. te Hilversum. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Hoek (Zld) M. Bakker, kand. te Haren (Gron.). MOSKOU (AP) Het Russische dag blad Kirghizia deelt mee, dat in Kirghizie een uitgebreide organisatie is ontdekt, die de overheid voor goederen en geld heeft bezwendeld. Het blad zegt, dat 50 perso nen, onder wie plaatselijke topautoriteiten terecht zullen moeten staan onder beschul diging de staat te hebben opgelicht voor 30 miljoen roebel. De frauduleus verkregen goederen wer den verkocht via illegale winkels en een staatshandelsorganisatie. In het laatste geval werd met steekpenningen gewerkt. De verdachten worden ook beschuldigd van het in dienst hebben van studenten, kinderen en zwangere vrouwen in de fa brieken. Dit is in strijd met de arbeids wetgeving in de Sovjet-Unie. Eerder deze maand werd een dergelijke beschuldiging geuit tegen fabrieken in het aangrenzende Kazakstan. Het blad schrijft dat de leden van de frauderende groep bij hun arrestatie de eigenaar bleken te zijn van 24 kg goud in baren en munten, waaronder Engelse sovereigns, 30 kg zilver, 47 huizen en 16 auto's. BERLIJN (Reuter) Twee Ameri kaanse studenten, ieder twintig jaar oud, die in september tot twee jaar gevange nisstraf waren veroordeeld wegens een po ging om een Oostduitse vrouw per auto uit Oost-Berlijn te smokkelen, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Walter Ulbricht, het Oostduitse staatshoofd, heeft hun gratie verleend. Het parket in Oost-Berlijn wilde geen na dere mededelingen doen over het gratlebe- sluit, doch de vader van een der studenten heeft met autoriteiten van het Oostduitse ministerie van Justitie langdurige bespre kingen gevoerd. Hij kwam gisteren met beide ex-gevangenen in West-Berlijn aan. Een mijner bevriende relaties belde mij deze week: zeg, ik weet dat je altijd naar onderwer pen voor stukjes zoekt. Zou het niets zijn, je een keer in het strijdgewoel te werpen van de oprui ming? Nee, niet op straat, voor etalages en zo, maar in eèn mode magazijn bij de kleed- rekken. Wat je daar om deze tijd van het •jaar te zien krijgt, gaat alle fantasie te boven Er zit vast. wel een stuk- kie in. Ik heb er een vrije zaterdag voor over ge had, mensen, en ik moet zeggen, ik ben niet te leurgesteld. Weer rustig thuis van het „front" en mijn wonden gelikt heb bend, kan ik terugzien op een merkwaardige morgen. Mensen, mag ik zelfs zeggen: vrouwen, met „opruiming" in het gemoed en de kinderbij slag in de portemonnee, worden kleine wilde diertjes. Ik ondervond dat, toen ik ergens naar binnen wilde. Als enige man, in een avifauna van wildgehoede dames. Telkens als ik een stap je vooruit wilde, werd mij een lichaamsdeel in de weg gelegd, waar geen doorkomen aan was. Kennelijk dacht men: deze vreemde woerd in onze bijt zul len we het wel eens even onmogelijk maken en dat deed men dan ook. Toen werd ik on deugend. Nee, ik heb niet geknepen, hoewel dat best eens de moeite waard geweest zou zijn, maar ik heb geroepen: dames, als u mij zo af damt, kan ik u boven niets verkopen en dan staan we hier tevergeefs tegen mekaar aan te douwen. Mag ik even, mefroien mefroi week opzij, want dat hebben we met Duitsers gemeen: een beetje lui de stem werkt beter dan een paspoort. Hoewel ik niet wilde, was ik boven voor ik het wist, voelbaar opge licht door de kooplust- op-pootjes. Zo vond ik mij terug tussen maat 46 en dat is, als ik het zo bezag, zoiets als grootzeil met ballonfok. Ik was niet de enige man, tot mijn troost, maar wel de enige zelf standige. Verderop ston den nog drie stumpers ja en nee te knikken, terwijl ze zich angst vallig tegen de aanstor mende horden in even wicht stonden te hou den. Maar we kregen wel waar voor ons geld, wast er werd druk ge past. Normaal zijn daar voor paskamers en nor maal bestaat daarvoor jegens het andere genus een zekere schroom. Maar de paskamers puil den reeds uit en voor schroom was er geen tijd En zo liepen de wijfjes met veel rose door elkaar en tussen de rekken, als in een para dijs waar men nog drie kamers doormoet, voor dat alles is afgelegd. Nu, ik zei u al, maat 46 het mocht er wel zijn, en als u mij vraagt, was het er ook allemaal. Pas indrukwekkend werd het, als maat 46 zich in een truitje maat 40 pro beerde te frommelen. Want passen of niet, het zou zonde zijn onbelaan van de opruiming thuis te varen. Dus alles werd gepast en door iedereen. Het gebeurde ook wel eens, dat twee dames tegelijk een greep in het rek deden en beiden met hetzelfde kledingstuk te voorschijn kwamen. Dan werd er even suggestief aan weerszijden getrok ken, dat spreekt. Nu, over de kwaliteit mocht niet worden gemopperd, vond ik. Soms en dat was naar mijn smaak de aardigste idylle, schudde een dame nee, ter afkeuring over de buit die ze aan het pas sen was en voordat ze het wist, was het bloes je al uit, want een ander had op de loer gelegen. Het allerleukst was mis schien (voor mij) het moment dat een dame haar eigen truitje terug zocht, dat ze om de tors van een ander weervond. Het was even moeilijk tussen die twee, maar per slot kon aan de hand van een motgaatje de nieuwe bezitster ervan worden overtuigd, dat ze een tweedehandsje aan had. Omdat ik als man-al leen, wat doelloos tus sen de rekken hing, werd ik in het kooprumoer ge mengd. Zo was er een dame, die kwam mel den, dat ze dat japon netje maar zou behou den, mits ik het even voor haar wilde inpak ken. Toen heb ik haar niet willen teleurstellen en heb met stentorstem geroepen: Juffrouw Ma rie, wilt u deze damen (dat zeg je dan met een n, dat staat netter) even helpen. En dat mist nooit zoals u begrijpt, want er zijn gelukkig nog Ma- rietjes genoeg die in dit vak gaan. Een andere mevrouw bracht mij in een iets precairder si tuatie. Ze had aan mijn houding en mijn overjas mijn non-belligerentie bespeurd en dacht ken nelijk, dat ik een re chercheur was. „Meneer de agent, zei ze, dat mens daar heeft, ik heb het echt met eigen ogen gezien, een truitje Och mevrouw, heb ik geantwoord, die dame handelt naar de letter. Buiten stond: alles moet weg, maar er stond niet bij hoé. Toen ben ik, via de brandtrap en magazij nen berstensvol verse kleertjes, toch maar heengegaan. Ja, als u eens niets op te ruimen wilt -hebben, moet u er echt eens gaan kijken. Maar volgens alle keu ringen: wel boven de 18 hoor! Doordat bij de landbouwer G. Twisk te Bakkum de melkmachine op onverklaar bare wijze onder stroom kwam te staan zijn in zijn stal aan de Bleumerweg drie koeien gedood. Toen de heer Twisk de melkmachine inschakelde, waarvoor hij in een aangren- zend vertrek was, kon hij de deur naar de stal niet openkrijgen. Met vereende krachten heeft men daarnade deur ge forceerd. Een ingesteld onderzoek wees tenslotte uit dat er kortsluiting in de machine was ontstaan. WONINGSTICHTING VELSEN VRAAGT LENING. De raad van Velsen wordt gevraagd medewerking te verlenen aan de Wo ningstichting Velsen voor de bouw van de 150 premiewoningen in plan-Zeewijk. De woningstichting vraagt een geldlening van 3.250.000,De bouw van de wo ningen, die bestemd zi'"en w<>H-n oor werke-s aan de nieuw ,n 1S inmiddels in volle gang. I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6