BONTHANDEL FONTIJN TOTAAL UIT TE VERKOPEN! Klimaat verbetert rondom de kwestie van Zuid-Tirol Polen en Bulgarije vragen sancties tegen Portugal Waanzinnig Waanzinnig KALVERSTRAAT 113 - AMSTERDAM BONTHANDEL FONTIJN KALVERSTRAAT 113 - AMSTERDAM 785.-1 625.- Attraktleve weekreklame van UW BAKKER \am Cabrito frette Persian©*" 89 ct 75 ct 50 ct Frans-Tunesisch overleg in Parijs begonnen „Ruimtevaartuig kan waterstofbom vervoeren" Veranderingen op til in Rusland? Franse ex-kolonel wil nieuwe partij oprichten TELEFOON 248758 Bisam ,ang K15-1 Rondoletta's 60 ei Roomboter- biesjes 6 IJmonders 5 krentenbollen Orèmestaaf 1.25 met officiële ioesiemming van de K.v.K. Amsterdam Binnen 2 weken MOET onze verkoopruimte in de Kalverstraat 113 beslist ontruimd zijn. De huiseigenaar kan het huurcontract onder geen voorwaarde verlengen. 14 dagen de tijd om 1682 bontmantels ek\euren 1265.-v. n 950.- v. Daarvoor is maar één aanpak van 239.-v lang van 435.- voor 65.- voor A5.- v. I u3*" 1 „.rt van 10*5-v- M3-J ®'sarn buik geverfd 'ang van 995.- v. 585.- I i kort van 765.- v. 435 - I Persianer lang van 1295.- voor kort van 895.- voor 250 gram biNSDAG 16 JANUARI 1962 Verplicht visum wordt mogelijk afgeschaft Proces in Litouwen tegen rooms-kathoiieke priesters Titov in Soerabaja Geheimzinnige geruchten in Washington Kwestie-Angola in UNO-vergadering Storm bracht Nederlandse kustvaarder in nood Van onze ateliers zijn een enorm aantal vellen overgebleven die wij per stuk verkopen. o.a.Persianer in 20 kleuren, Indisch Lam 15 kleuren, Medianos, Bever, Wasberen, Vossen, Wolven, Nertzen, Zeehond, Mouton, Bisam buik enz, Bisam buik body's, Nertz Bisam body's enz. enz. Ondanks deze krankzinnige prijzen worden Uw reiskosten in Nederland volledig vergoed! rmm i**1 IWhfiifI m ^BakkeV Winkel van 65 voor 250 gram van 80 voor WOENSDAG van 60 voor ZATERDAG van 1.50 voor Van onze correspondent) WENEN Na zijn informatief bezoek aan Wenen en Rome heeft de Belgische voorzitter van de Senaat, Paul Struye, ge zegd, dat de twee partijen „zich aanzien lijk hebben ingespannen" om inzake de kwestie-Zuid-Tirol tot wederzijds begrip te komen. De Italiaanse minister-president Scelba had gewezen op de mogelijkheid van opheffing der visumdwang voor Oos tenrijkse staatsburgers, voorop gesteld, dat er een einde komt aan de bomaanslagen en dat er algehele ontspanning, zou zijn waar te nemen. Deze verbetering van het politieke en psychologische klimaat is Oos tenrijk welkom. Ofschoon er geen nadere bijzonderheden bekend zijn geworden over het werk van de cummissie-Scelba, ver wacht Oostenrijk hiervan toch goede resultaten, omdat Zuidtiroolse politici vol waardering spreken over deze commissie en vooral over haar voorzitter, professor Rossi. De heer Struye wees op de nood zakelijkheid, dat de ernstige bezwaren van de Zuidtirolers duidelijk geformuleerd die nen te worden. De speciale commissie van de Raad van Europa te Straatsburg zal liet debat over Zuid-Tirol niet hervatten, zo lang het verslag van de commissie-Scelba nog niet ter beschikking is. Dit stand punt deelt de Oostenrijkse regering, al hoopt zij, dat dit werk geen al te lange vertraging zal ondervinden. Verdachte omstandigheden Jammer genoeg wordt dit betere klimaat de laatste dagen weer slechter door de be richten over mishandeling van Zuidtirool se gevangenen door de Italiaanse politie. Na het plotselinge overlijden van twee ge vangenen, Höfler en Göstner, welke laat ste zijn mishandelingen uitvoerig in een brief heeft beschreven, is er nu een derde geval van mishandeling bekend geworden, namelijk van Sepp Innerhofer, die niet al leen de door hem ondergane mishandelin gen heeft beschreven, maar bovendien verklaarde, dat hij tengevolge van deze kwellingen een bomaanslag heeft toegege ven, waaraan hij zich echter niet had schuldig gemaakt. In Oostenrijk wacht men met ongeduld op het verslag van twee specialisten, die het lijk van Göstner hebben onderzocht, maar men betreurt het echter dat het re sultaat, volgens Italiaanse gewoonte, pas over vier weken bekend zal worden ge maakt. Wie aanvankelijk in Oostenrijk gedacht had aan eventuele overdrijvingen of las ter, heeft deze mogelijkheid nu definitief uitgesloten nadat de rooms-katholieke bis schop Van Brixen openlijk over deze fol teringen in een herderlijke brief heeft ge sproken. Van de andere kant weet de Oos tenrijkse regering echter wel degelijk on derscheid te maken tussen de kern van de kwestie Zuid-Tirol en eventuele onregel matigheden van de politie. Daarom heeft de regering in Wenen uit deze berichten geen politiek kapitaal geslagen. Zij veroor deelt zowel de bomaanslagen als ook de buitensporigheden van de politie, omdat de oplossing van de eigenlijke kwestie daar door nog meer wordt bemoeilijkt. MOSKOU (Reuter) Een groep Litouw se rooms-katholieke priesters staat voor een rechtbank in Vilnius (Wilna), de hoofd stad van Litouwen, terecht op beschuldi ging van valuta-operaties en speculaties, aldus bericht het Russische partijblad ,Pravda". De priesters zouden in contact hebben ge. staan met voormalige Litouwse nazi-colla borateurs in de Verenigde Staten, die een anti-Sovjet-comité hadden gevormd na hun vlucht in 1944. Deze emigranten zou den dollars en goederen heben gezonden om de priesters bij hun financiële specu laties te helpen. Geholpen door twee vrouwelijke specu lanten, die eveneens terecht zullen staan, zouden de geestelijken een winst van meer dan 100.000 roebel hebben gemaakt. (AP) Volgens de Pravda werd 250 dol lar ingewisseld tegen 100.000 roebel. Daar de roebel volgens de officiële wisselkoers 1,11 dollar waard is, wordt door deze mededeling van de Pravda op spectaculaire wijze duidelijk hoe het volk denkt over de waarde van de roebel. (Van onze correspondent) PARIJS Nadat de premier en de mi nister van Buitenlandse Zaken van Tune sië gisteren door de Franse minister-pre sident Michel Debré ontvangen werden, zijn vandaag op de Quai d'Orsay officieel de besprekingen begonnen, die moeten lei den tot een regeling van het geschil inza ke de Middellandse-Zeebasis Bizerta. Aan Franse zijde treedt de minister van Bui tenlandse Zaken Couve de Murville als of ficieel woordvoerder en onderhandelaar op. Van beide kanten is men van oor deel, dat de eerste dagen vermoedelijk al wel blijken zal of er een akkoord kan wor den gevonden. Woensdag en donderdag moet Couve de Murville trouwens weer in Brussel zijn om de onderhandelingen tus sen Engeland en de E.E.G.-landen bij te wonen. Het zwaarste obstakel, dat moet worden weggeruimd is het tijdstip, waarop de Fran sen Bizerta zouden dienen te ontruimen. De Tunesiërs verlangen een tijdschema op te stellen, terwijl de Fransen, die de sou- vereiniteit van Tunesië over Bizerta wel erkennen, zich nog niet willen binden aan een vaste datum. Voor Parijs hangt het van de internatione ontwikkeling met be trekking tot Berlijn en eventuele andere problemen af, of en wanneer de Fransen zich uit het militaire steunpunt Bizerta zouden kunnen terugtrekken. DJAKARTA (Reuter) De Russische ruimtevaarder Titov die een bezoek brengt aan Indonesië, heeft in een lezing voor studenten te Soerabaja gezegd, dat het ruimtevaartuig waarmee hij verleden jaar zeventien keer rond de aarde is gecirkeld, een waterstofbom kan vervoeren. In ant woord op vragen verklaarde Titov: „Het vaartuig kan de waterstofbom vervoeren, dus zeker een atoombom. Majoor Titov zei ook nog tot de stu denten dat de Sovjet-Unie de „strijd van het Indonesische volk om West-Irian te bevrijden" steunt en dat deze strijd „recht vaardig" is. WASHINGTON (AP) Er bestaat een gevoel, dat er iets in Rusland aan de gang is. Dit hebben twee senatoren maandag avond verklaard na een gesprek met de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. Wat dat iets is weet niemand, als het al iets is. „Er is in het Kremlin kennelijk iets aan de gang", zei senator Humphrey in een gesprek met journalisten. Hij voegde hier aan toe: „Het grote gebrek aan informa tie wijst erop, dat wellicht een groot poli tiek besluit in de maak is." Senator Fulbright zei, dat Rusk blijk baar van mening is dat er in Rusland iets aan de hand is, maar dat hij daar niet zeker van is. „Hij baseert zich op de aan het daglicht getreden verschillen in het Chinees-Russische blok," aldus Fulbright, „en op datgene wat hij ,>de zeer geheim zinnige situatie" noemde Deze duistere mededeling slaat op de|71- jarige oud-minister van Buitenlandse Za ken Molotov, die door Kroesjtsjev voor een stalinist uitgemaakt is, maar thans te Moskou voorbereidingen treft voor de te rugkeer naar Wenen, om zijn functie als Russische vertegenwoordiger bij het In ternationale Bureau voor Kernenergie 1e hervatten. (Reuter) Minister Rusk zelf liet zich later in een gesprek met journalisten min der positief uit als senator Fulbright. Hij zei, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken berichten afwacht over de ontwik kelingen in Moskou. Het is ons bekend, dat er tussen China en Rusland enige proble men bestaan, doch wij moeten daaruit geen overhaaste conclusies ten aanzien van de betekenis daarvan voor ons trekken, aldus de minister. In Washington doen de laatste dagen geruchten de ronde over een „crisis" 'n de Russische hiërarchie, waarbij veron dersteld wordt dat Kroesjtsjev in een strijd is gewikkeld met tegenstanders die critiek hebben op zijn politiek van vreedzame co-existentie met het Westen. NEW YORK (Reuter, AFP) Polen en Bulgarijë hebben gisteren in de algemene vergadering der Verenigde Naties een ont werp-resolutie voorgesteld, waarin sanc ties tegen Portugal worden gevraagd ten einde dit land te dwingen zijn huidige po litiek in Angola te wijzigen. In de resolutie wordt voorgesteld, dat de Veiligheidsraad economische en diplo matieke sancties tegen Portugal zal over wegen, totdat dit land alle resoluties van de algemene vergadering en de Veiligheids raad over de kwestie-Angola heeft uitge voerd. Het voorstel beveelt alle landen aan hun steun aan Portugal te onthouden, met in begrip van oorlogstuig. Het steunt het recht van het Angolaanse volk op zelfbe schikking, veroordeelt de „koloniale oor log, die Portugal in Angola voert" en eist onmiddellijke beëindiging hiervan. De afgevaardigde van Portugal, Vasco Garin, zei, dat de Verenigde Naties niet gerechtigd zijn de kwestie-Angola te be- LIVERPOOL (AP) De Nederlandse kustvaarder Frida Blokzijl heeft heden morgen vroeg toevlucht gezocht in de Moelfrebaai, nadat hij maandagavond bij windkracht tien met een motorstoring hulpeloos had rondgedreven voor de kust van Noord-Wales. Het passagiersschip Saxonia, de vracht schepen Tasmania Star en Sacramento alsmede de reddingsboot van Moelfre wa ren de Frida Blokzijl te hulp gesneld. De kustvaarder heeft zijn motor ech ter weer op gang gekregen en het anker laten vallen in de rustige baai, waar het einde van de storm zal worden afge wacht. spreken. Hij noemde dit een karakteristieke schending van het handvest. Hij verklaar de, dat de situatie in Angola niet de ge ringste bedreiging voor de wereldvrede vormt en dat de ongeregeldheden in dit gebied van buiten af zijn aangestookt. De ze agitatie zou door de volkerenorganisa tie moeten worden veroordeeld, zo zei hij. Garin kondigde aan, dat zijn delegatie niet aan dit „onwettige en doelloze" debat zal deelnemen, doch zich overigen het recht voorbehoudt op beschuldigingen te antwoorden. De voorzitter van de UNO-commissie voor Angola, de Boliviaan Carlos Alaman- ca verklaarde in een rapport over de kwestie-Angola, dat de commissie van Portugal geen toestemming heeft gekre gen om een onderzoek naar de toestand in Angola in te stellen. Het land had de commissie wel een aanzienlijke hoeveel heid documentatiemateraal verstrekt. PARIJS (AP) De voormalige kolonel der Franse parachutisten in Algerije, Ro ger Trinquier, heeft het voornemen te ken nen gegeven, een nieuwe politieke partij op te richten met als doel Algerije onder Frans bestuur te houden. Het feit, dat heeft deelgenomen aan de opstand van 13 mei 1958 die voor president De Gaulle de weg naar de macht heeft gebaand. Thans echter verklaart Trinquier van mening te zijn, dat de gaullistische partij, de unie voor de nieuwe republiek (UNR) op weg is naar een althans gedeel telijke mislukking. Zijn nieuwe partij, die De Volkspartij zal heten, wil diegenen op vangen, die uit de UNR weglopen. Frankrijk reeds een half dozijn grote en meer dan een dozijn kleine partijen en Trinquier is commandant geweest van een regiment parachutisten in Algerije en bewegingen rijk is, schijnt hem in het ge heel niet af te schrikken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 8