Geen klacht van Nederland bij de Veiligheidsraad Staatssecretaris Bot gaat naar Nieuw-Guinea HET WEER Poging tot gesprek met Indonesië in Brussel Vice-premier Gizenga uit Kongolese regering gezet Relaas van een gevangene Ook aardgas in Drente aangetroffen Ook dr. Mohammed Roem en Anak Agoeng Agoeng gearresteerd? VIJFTIEN WINNAARS HOOFDPRIJS TOTO Achttien missionarissen in Kongo vermoord De Quay doet Kamercommissie vandaag vertrouwelijk verslag „Oranje" en „Johan" gaan niet naar Nieuw-Guinea £eë M 0 M%"ieforeifou êuyl §8 47e JAARGANG NUMMER 62 WOENSDAG 17 JANUARI 1962 •- DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidemJ.K(>sakjfcUitgave^?rafische^Jedriji^ SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Zuidwestelijke wind Uitdaging Reacties in het buitenland In de krant van heden: Het woord is aan INITIA TIEF VAN PAR TICULIER m A rrestatiebevel Regering licht Kamer in Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant NEW YORK (Reuter) Volgens betrouwbare kringen in New York is Neder land niet van plan het geschil over Nieuw-Guinea thans aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Het hoofd van de permanente Nederlandse vertegenwoordiging bij de V.N., mr. Schürmann, heeft gisteren een onderhoud gehad met de voor zitter van de raad, Sir Patrick Dean (Groot-Brittannië). Er zijn geen bijzonder heden over hun gesprek meegedeeld. Mr. Th. Bot, de Nederlandse staatssecreta ris voor Nieuw-Guinea, zal zondag in Nederlands Nieuw-Guinea aankomen voor een kort bezoek. Bij zijn bezoek in april 1961, ter gelegenheid van de installatie van de Nieuw-Guinea-Raad, verbleef hij vrijwel uitsluitend in Hollandia. Mr. Bot zal nu enkele gebieden bezoeken, die bij vorige reizen nog niet werden bezocht. De commandant van de Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Guinea, schout bij-nacht J. E. H. Reeser, heeft vandaag mededelingen gedaan over hetgeen de In donesische gevangenen bij hun ondervra ging hebben losgelaten over de actie van maandagavond. De schout-bij-nacht gaf eerst een over zicht van de actie en vertelde dat op het radarscherm van een Neptune-vliegtuig van de Nederlandse Marine echo's waren opgevangen die zich met grote snelheid in noordelijke richting verplaatsten. Ten noorden van de Aroe-eilanden werd waar genomen dat de echo's, nog steeds op vol le snelheid, de twaalf-mijlsgrens vanaf de kust van Nieuw-Guinea passeerden. Daar na werden door een Nederlands marine vaartuig Indonesische vaartuigen waarge nomen. Een der Indonesische schepen opende het vuur op het Neptune-vliegtuig. Dit schip werd door een Nederlands fre gat in brand geschoten en explodeerde na derhand. Het treffen veranderde toen in een felle achtervolging die op twaalf mijl uit de kust werd gestaakt. De Nederland se schepen keerden toen terug om over levenden op te pikken. Een gevangengenomen Indonesische ser geant, aldus schout-bij-nacht Reeser, heeft bij ondervraging verteld dat zijn eenheid de sterkte had van een compagnie en dat deze compagnie waarschijnlijk afkomstig was van de Kei- of Tanimbar-eilanden. De compagnie werd ingescheept aan bóord van een groter schip, een in Ja pan gebouwde havenboot. De sergeant ver telde verder dat er één dag was geva ren en dat men daarna drie dagen voor anker was gegaan nabij Nederlands Nieuw- Guinea. Hij verklaarde dat hij wist dat zijn legereenheid bevelen had voor een mi litaire actie tegen Nieuw-Guinea. Andere gevangenen verklaarden hieromtrent het zelfde. Nadat de laatste voorbereidselen voor de aanval waren getroffen, arriveer den er uit Soerabaja drie motortorpedo boten die door Indonesich marine-perso neel waren bemand, aldus de gevange nen. Deze boten waren van de Jaquar- klasse die in 1959 en 1960 op de West- duitse werf van F. R. Lursen in Bremen waren gebouwd. De gevangengenomen Indonesiërs zijn overgebracht naar Sorong. De officieren en onderofficieren werden voor verhoor naar Hollandia gebracht. Twee gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. In een rede, die hij hield voor de com missie die belast is met de uitvoering van het bevel van het volk om West-Irian te bevrijden", heeft president Soekarno gezegd het noodzakelijk te achten, dat er een machtige volksbeweging op de been wordt gebracht na het gevecht tussen de Nederlandse en de Indonesische oorlogs bodems. Radio-Djakarta, dat de rede uit zond, voegde hieraan toe, dat reeds drie miljoen Indonesiërs zich als vrijwilligers hebben aangemeld. Kolonel Sukawati zei in zijn antwoord aan Soekarno, dat het incident „uitgelokt door de Nederlanders, verre van de moed der Indonesiërs te verzwakken, alleen maar hun vijandschap jegens de Neder landers zal doen toenemen". Dit incident,' aldus Sukawati, wordt door de Indone siërs beschouwd als een uitdaging, en zij zijn bereid om de handschoen op te ra pen. Reuter meldt uit Bandoeng dat de Pa poea-student Frits Kirihio, die kort gele den uit Nederland naar Indonesië is ge gaan tot verslaggevers heeft gezegd, dat hij verwacht, dat bij een Indonesische in vasie in Nederland-s Nieuw-Guinea de Ne derlanders ongeveer drie maanden ver zet kunnen bieden. Maarschalk Abdel Hakim Amer, vice- president van de Verenigde Arabische Republiek, die een bezoek aan Djakarta brengt, heeft verklaard dat zijn volk en zijn regering achter Indonesië staan in de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea aan de Nederlanders te ontrukken, „juist zoals Indonesië onze strijd steunt om Palesti na terug te winnen". Men verwacht dat hij het antwoord van president Nasser zal overbrengen aan president Soekarno op De n.v. Nederlandse Aardolie Maat schappij te Oldenzaal, een gezamenlijke onderneming van de Koninklijke Shell Groep en de Standard Oil Company (New Jersey), heeft bij haar exploratieve arbeid in Nederland op haar boring te Annerveen (Drente) een gasvoerende laag aangetrof fen. Op dit moment worden produktieproe- ven genomen, zodat aangaande de grootte van het reservoir nog geen gegevens be kend zijn, zo deelt de directie mede. „Het aardgas, dat in schier onbegrensde ïoeveelheden en van een uitermate goede cwaliteit naast onze voordeur wordt gevon den, kan voor het noorden wellicht aan leiding worden tot een ontwikkeling, die te vergelijken zal zijn met de ontwikkeling in Zuid-Limburg, waar de steenkool basis is geworden van een zeer belangrijke che mische industrie. Ik heb er vertrouwen ,n, dat Groningen volop in de gelegenheid ge steld wordt op de voordeligste wijze te profiteren van deze prachtige vondst, die zoveel voor de toekomst belooft." Aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Groningen, de heer J. G. Harkema in zijn gisteren uitgesproken nieuwjaarsrede. Advertentie BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Ma tige tot krachtige, aan de Wad- denkust nog tijdelijk harde zuid westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. diens verzoek de doorvaart van Neder landse oorlogsschepen door het Suezka- naal te verbieden. De Indonesische regering heeft een gro te scheepswerf in Djakarta opdracht ge geven schepen te bouwen „zonder orders af te wachten". De werf behoort aan de Indonesische Scheepsbouw Onderneming, die voor de nationalisatie „Het Verenigd Prauwenveer" heette. Op de werf wor den gewoonlijk kustvaarders gebouwd. Lincoln White, de woordvoerder van hét Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, heeft gezegd, dat Neder land en Indonesië zonder verder uitstel nauw zullen moeten samenwerken voor een vreedzame regeling van het geschil en dat zij daarbij ook de medewerking van de V.N. moeten zoeken om verdere incidenten te vermijden. In Washington hebben hoge ambtenaren een schatting gemaakt van de relatieve sterkten der strijdkrachten van beide par tijen. Zij kwamen tot de slotsom, dat men in Indonesië vermoedelijk niet gaar ne tot een aanval zal overgaan vóór het eind van 1962, na de ontvangst van meer wapenen van het Sovjet-blok. Volgens welingelichte kringen in Londen steunt de Britse regering, zonder zich rechtstreeks in de kwestie te mengen, de pogingen van Oe Thant om een vreedza me oplossing van het geschil te bereiken. Op het Britse ministerie van Buitenland se Zaken, waar men nauwe contacten on derhoudt met Nederland, Indonesië en de V.S. weigert men elk officieel commen taar op het incident. Men is echter van mening dat dit geen Indonesische invasie poging betrof. Het Australische kabinet is bijeen ge weest om te spreken over het incident in de wateren van Nieuw-Guinea. Na af loop werd echter geen verklaring uitge geven. Australië wil niet aan een oorlog over westelijk Nieuw-Guinea deelnemen zonder de hulp van Engeland en Amerika, aldus waarnemers. Volgens de „Sydney Sun' zal Australië toegang verlenen aan Ne derlandse staatsburgers die voor Indonesi sche aanvallen op westelijk Nieuw-Guinea vluchten. Het departement van immigra tie zal volgens het blad aanvragen van Nederlandse vluchtelingen om zich blij vend in Australië te vèstigen, in overwé- ging nemen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Horen en 7Aen 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's DJAKARTA (AP) De Indonesiscae militaire autoriteiten hebben enkele politie ke leiders van ontbonden oppositiepartijen gearresteerd nu de politieke spanning rond om het geschil over westelijk Nieuw-Gui nea zozeer is toegenomen, aldus zeggen welingelichte zegslieden. Tot de gearres teerde politici behoren oud-premier dr. Soetan Sjahrir, leider van de ver boden Indonesische socialistische partij, en dr. Mohammed Roem, oud-minister van Buitenlandse Zaken. Verder zijn vooraan staande leden van de rechtse Masjoemi- partij in hechtenis genomen. De militaire autoriteiten willen de berichten bevestigen noch ontkennen. Verondersteld wordt, dat de bewuste politici in verband met subver sieve activiteiten gearresteerd zijn. Voorts zijn naar verluidt gearresteerd Prawoto, de vroegere voorzitter van de verboden Masjoemi-partij en Soebadio, een voormalig parlementslid en een vooraan staande autoriteit in de ontbonden socialis. tische partij. Nasoendiön, vroeger algemeen secreta ris van de Masjoemi-partij en Anak Agoeng Agóeng, ex-minister van Buiten landse Zaken, ex-ambassadeur in Frank rijk en een volgeling van de socialistische partij, zouden eveneens gearresteerd zijn. Het arrestatiebevel is ondertekend door het hoofd van de militaire politie, kolonel Sudirgo. Het bevel, waarvoor geen specia le reden gegeven wordt, droeg slechts de aanduiding: „Moeten voor de stafchef van het leger geleid worden." De arrestaties hadden gisteren in de vroege morgenuren plaats. De Masjoemipartij en de socialis tische partij werden op 17 augustus 1960 door president Soekarno verboden. Voor de hoofdprijs van de sporttoto van deze week, ten bedrage van f 288.09-3 komen vijftien personen in aanmerking, die ieder ruim 19.000.zullen ontvangen. De totoformulieren van deze deelnemers zijn reeds door de sporttoto gecontroleerd. Voor de tweede prijs van 157.142. komen 215 wedders in aanmerking, waar van één met twee kolommen. Zij ontvan gen ieder ongeveer 724. De extra prijs voor- de gelijke spelen van f 78.571.valt uiteen in 110 delen. Deze gelukkigen ont- gen ieder ongeveer 714. OESOEMBOERA (Roeanda Oeroendi) (AFP) Gisteren is te Oesoemboera, in het Belgische mandaatgebied van Roean da Oeroendi, vernomen dat leden van mi litaire eenheden uit Stanleystad, die onder het gezag van de Kongolese-vice-premier Gizenga stonden, te Kongolo, in Noord-Ka- tanga, achttien missionarissen van de con gregatie van de Heilige Geest hebben ver moord. Dit is medegedeeld door mgr. Ma- la Noel, die zich thans te Boekavoe, in de provincie Kivoe, bevindt en door enke le missionarissen, die aan de moordpartij wisten te ontkomen. Een jonge seminarist van het seminarie te Kongolo heeft een ooggetuigeverslag van de moordpartij gegeven. Volgens de seminarist namen de troepen van de centrale regering wraak, omdat de missionarissen openlijk instemming had den betoond over het afslaan van de aan- Leonardi da Vinei: Al onze kennis heeft haar oorsprong in ons gevoel. val van de centrale troepen op de stad op 28 december door de Katangaanse gen darmerie. Toen de centrale troepen de stad drie dagen latei' veroverden zouden de missio narissen zijn aangeklaagd door leden van de Baloebakat jeugdorganisatie, die aan hangers zijn van de centrale regering. Alle priesters zouden op oudejaarsdag in Kongolo gevangen zijn genomen, aldus de seminarist. De centrale troepen namen hen mee naar het militaire kamp, waar zij de nacht hebben doorgebracht. De vol gende dag werden de priesters doodge schoten na te zijn geslagen en vernederen de handelingen te hebben ondergaan. De minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken hebben de vo rige week aan particuliere tussenper sonen meegedeeld, dat zij bereid waren een in het buitenland geaccrediteerde Indonesische ambassadeur (gedoeld wordt op de heer Zain in Washington) te ontvangen. Dit op voorwaarde dat deze een verzoek daartoe zou doen. Het ge sprek zou moeten dienen om de ambas sadeur de gelegenheid te geven de twee Nederlandse ministers in kennis te stel len van de Indonesische inzichten over het probleem-Nieuw-Guinea. Dit is van officiële zijde in Den Haag meegedeeld, naar aanleiding van pers berichten over contacten, die particu lieren hebben trachten te leggen tussen de Nederlandse regering en Indonesi sche regeringsvertegenwoordigers. Dit gesprek tussen Zain en de heren De Quay en Luns heeft echter niet plaats ge had, omdat naar het schijnt de Indonesi- LEOPOLDSTAD (Reuter) De Kongo lese minister-president, Adoela, heeft gis teren in Leopoldstad meegedeeld dat de Loemoenbistisehe leider Gizenga niet langer deel van de regering uitmaakt. Gi zenga was vice-premier. Adoela deelde op een persconferentie mee, dat in de oost provincie een proces tegen Gizenga aan hangig is gemaakt. De voormalige vice- premier wordt er van beschuldigd verant woordelijk te zijn voor het bloedvergieten en de opstand in het afgelopen weekeind in Stanleystad. Regeringstroepen onder bevel van gene raal Loendoela bewaken Gizenga. Zij heb ben een cordon om zijn woning gelegd. Hij zal daar blijven tot het vooronderzoek is afgelopen. De premier verwachtte, dat het parle ment zal besluiten Gizenga's parlementai re onschendbaarheid op te heffen al zal de regering een daartoe strekkend ver zoek niet indienen. Gizenga heeft zijn plaats in het kabinet verloren na de maandag tegen hem aan genomen motie van afkeuring. Volgens de basiswet verliest een lid van de regering zijn zetel in het kabinet na een dergelijke motie. Het besluit waarbij hij uit de re gering wordt gezet, is door president Ka- savoeboe getekend Adoela deelde mee spoedig een nieuwe vice-premier te zullen benoemen, omdat hij veel behoefte heeft aan iemand met wie hij nauw kan samenwerken. In ant woord op vragen zei hij dat Gizenga's op volger gekozen zou kunnen worden uit de rijen van de Conakat-partij van de rege ringsleider van Katanga, Tsjombe. Van diplomatieke zijde werd vernomen dat de Kongolese minister-president, Adou- la, de provinciale regering van de oost provincie heeft verzocht vice-premier Gi zenga te arresteren en een onderzoek in te stellen. Adoela is, zo zei men, van oor deel dat de provinciale autoriteiten de zaak-Gizenga moeten regelen, omdat de zaak zich in Stanley stad heeft afgespeeld. Verder zei men dat Adoula ook vreest dat Gizenga's aanwezigheid kan leiden tot relletjes in de straten van Leopoldstad en tot incidenten in het parlement. Een woordvoerder van de Verenigde Na ties heeft dinsdag meegedeeld dat niet langer Ethiopische UNO-soldaten de wacht houden bij Gizenga's woning te Stanley stad, maar soldaten van de Kongolese ge neraal Loendoela. De Ethiopische militai ren zijn teruggetrokken tot op tweehon derd meter van Gizenga's huis en worden paraat gehouden om zo nodig in te grij pen. E en grote groep Ambonezen wil het Ambonezenkamp Graetheide in Gè- leen niet verlaten. Er staan reeds enige tijd 32 mooie woningen in Geleen, die door het rijk voor deze Ambonezen werden gebouwd en ingericht, leeg, Slechts 8 van deze woningen zijn tot nu toe bewoond. Voor de splinter nieuwe woningen behoeven de Ambo- S <V WWm* y<: C-- nezen slechts een huur van f 3,per week te betalen en dat is niet veel meer dan dat zij thans voor hun krot ten betalen. Maar niettemin staan de woningen in de Potterstraat leeg tot grote ergernis van alle woningzoeken den. Boven: Een gedeelte van het Ambonezenkamp Graetheide. Onder: Enkele van de 32 woningen. sche regering er niet in heeft willen toe stemmen. Een verzoek om het onderhoud van Indonesische zijde heeft de Neder landse tussenpersoon niet bereikt. Het Algemeen Dagblad weet te melden, dat afgelopen vrijdag in Brussel een ge sprek is gevoerd tussen de Nederlandse tussenpersoon (Den Haag spreekt van .particuliere personen") en de Indonesi sche ambassadeur in Bonn met enkele van diens medewerkers. De Nederlandse tussenpersoon zou een Amsterdamse pu blicist zijn. De bedoeling van het gesprek zou zijn geweest het voorbereiden van de ontmoeting tussen Zain en de Nederland se ministers. Het idee voor dit gesprek zou afkomstig zijn van de Indonesische ambassade te Bonn. In hoeverre de maritieme schermutse ling van maandag de Nederlands-Indone sische ontmoeting waarop het gesprek in Brussel van vrijdag, ondanks het feit dat Zain niet naar Europa is gekomen, toch enig uitzicht schijnt te hebben gege ven in de weg staat, is niet bekend. In de Tweede Kamer heeft voorzitter Kortenhorst gistermiddag, kort na het be gin van de vergadering, meegedeeld, dat minister-president De Quay vandaag aan de vaste commissie van Buitenlandse Za ken schriftelijk verslag zal doen van de feiten en omstandigheden die zich sinds het Kamerdebat van 2 januari rond de kwestie-Nieuw-Guinea hebben voorgedaan. Deze uiteenzetting zou een vertrouwelijk karakter dragen. Of hieruit een openbare verklaring zal voortvloeien is niet bekend. Voorzitter Kor tenhorst achtte de ongerustheid van de heer Bakker (C.P.N.) over het feit, dat Kamer met een eventuele ongunstige ont wikkeling van de kwestie-Nieuw-Guinea in het vooruitzicht, donderdag op reces hoopt te gaan, ongegrond. In ieder geval, aldus de voorzitter, ein digt de week niet op donderdag. De Ka mer heeft verder niet over Nieuw-Guinea gepraat. Zij wilde eerst de mededelingen van de regering aan de commissie van Buitenlandse Zaken (waarin de C.P.N. niet vertegenwoordigd is) afwachten. De heer Burger (P.v.d.A.), die ook het woord had willen voeren, zag hiervan nu af. De directeur van de stoomvaart maat schappij Nederland heeft berichten tegen gesproken, volgens welke twee schepen van de maatschappij, de „Oranje" en de „Johan van Oldenbarneveldt" in Australi sche havens in gereedheid zouden worden gehouden voor een mogelijke evacuatie van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Gui nea. Hij voegde hieraan toe, dat de Ne derlandse regering de scheepvaartmaat schappij zelfs niet met een suggestie van een dergelijke strekking had benaderd. De „Oranje" bevindt zich ergens tussen Wellington en Papette in de Stille Oceaan. Het schip is op thuisreis. De „Johan van Oldebarneveldt" is in Oakland, Nieuw Zee land, aangekomen. V*. s :v fiMM

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1