Britse ambtenaren zien af van stiptheidsactie dat smaakt Hannen Swaffer, een beroemde Britse journalist, overleden Britse voorraad pokken- vaccine raakt uitgeput Raadgevende Vergadering besluit anti-honger-actie te steunen WERELDNIEUWS Rijbewijzen worden ook in België verplicht Gevangen Algerijnse doodgemarteld „Kasjmir niet bespreken in Veiligheidsraad" DOUWE EGBERTS Modelactie van Brussels politie mislukt Staatsgreep in de Dom. Republiek Rassendiscriminatie in Erlangen Beieren Vier nieuwe gevallen geconstateerd <*Praatótoel Winterzitting in Straatsburg (Op de SffUÜ -Jf. «101 WOENSDAG 17 JANUARI 1962 Modelzverken PTT-ers eindigt wellicht vandaag Drie Franse officieren vrijgesproken Indiër Djha: Zachte geurige pijptabak handige plastic tabakszak „Swaff" was reeds bij zijn leven legendarisch Dickensfiguur ■r President Kekkonen zeker Aan zijn herverkiezing Gekleurde studenten uit cafés geweerd U. Mok Ver koudheidsbacillen Etn taf"! protektie tegen infektie (Van onze correspondent) LONDEN Er is alle kans dat de vertragingsactie van het Engelse PTT- personeel, die al 17 dagen aan de gang is, vandaag zou eindigen. Deze nieuwe ontwikkeling is een gevolg van het gis teren gehouden overleg tussen de onder minister van financiën, Brooke, en de lei ders van de ambtenarenbonden, die als resultaat van de besprkingen hun eigen stiptheidscampagne hebben afgelast. Brooke beloofde namelijk dat, mits overeenstemming kan worden bereikt over een periode van loonbeheersing, die zal volgen op het einde van de loonstop voor overheidspersoneel, alle sinds juli tot stand gekomen (uitgestelde) verhogingen, zullen worden uitbetaald. Ook de ipgeschor. te loonarbitrage zal volledig worden her steld. Deze mededelingen van de rege ring werden met groot gejuich ontvan gen op de dinsdagavond in Londen ge houden massa-vergaderingen van de amb tenarenbonden. Het besluit werd een over winning van het gezonde verstand ge noemd. Bevins, de minister van posterijen, heeft herhaald dat hij bereid is tot her vatting van de loonbesprekingen zodra PTT-personeel zijn stiptheidsactie stop zet. Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, had reeds vorige week de lei ders van het Britse verbond van vakver enigingen medegedeeld dat hij einde maart de loonstop wil vervangen door een soe peler loonpolitiek, gebaseerd op een ver hoging voor dit jaar van 21/» procent, zulks in overeenstemming met de te ver wachten stijging der produktie, die in Engeland nog steeds veel te laag is, waar door het inflatiegevaar acuut blijft. (Van onze correspondent) De Belgische minister van verkeer* heeft in een interview medegedeeld, dat hij bin nenkort het rijbewijs in België verplicht zal stellen. Iedere chauffeur van een auto, een vrachtauto, een motorfiets, een scoo ter of een bromfiets zal er een moeten be zitten. Tot nu toe kon iedereen in België zonder rijbewijs een dergelijk vervoermid del besturen. De minister verwacht dat het aantal verkeersongelukken door de nieuwe maatregel aanzienlijk zal worden verminderd. In 1961 zijn er bij verkeers ongevallen in België bijna 800 personen gedood en 8400 gewond. PARIJS (Reuter) Voor een militaire rechtbank in Parijs hebben dinsdag drie Franse officieren terecht gestaan, aan wie ten laste is gelegd dat zij een Alge rijnse vrouwelijke gevangene door slaan en het toedienen van elektrische schokken hebben doodgemarteld. Het openbaar ministerie legde tijdens de behandeling van deze zaak medische rapporten over waarin werd gezegd dat de vrouw hetzij door angst, hetzij door een hartaanval was overleden, nadat zij was geslagen en aan haar lichaam een elektrische appa ratuur was gevestigd, waarmede haar schokken werden toegediend. De vrouw, die in mei 1960 was gearresteerd, werd beschuldigd van het aanzetten tot boycot van de in Algerije gehouden algemene verkiezingen. Op verzoek der verdediging werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De drie officieren werden vrijgesproken, NEW YORK (AFP) In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad geeft de Indische vertegenwoordiger bij de UNO Djha, te kennen dat zijn regering gekant is tegen een bijeenkomst van de raad ter bespreking van de kwestie Kasjmir, zoals door Pakistan is gevraagd. De Indische regering is van mening dat de mogelijkheden van directe onderhande lingen tussen India en Pakistan om' een Vreedzame regeling van het geschil over Kasjmir te bereiken niet zijn uitgeput, Voorts wordt in de brief verklaard dat aan de vooravond van algemene verkiezingen in India het ogenblik niet geschikt is voor directe onderhandelingen of voor een on derzoek van de kwestie door de Veilig heidsraad. Koning Leopold en zijn echtgenote, prinses Liliane, vertoefden gisteren korte tijd op Schiphol, op doorreis van Brussel naar Houston in Texas. Advertentie if&SNO 7557ft (Van onze correspondent) LONDEN De Duitse journalist Han nen Swaffer „Swaff" sinds het begin van deze eeuw een van de beroemdste figuren van Fleet Street, Londens krantenstraat is op 82-jarige leeftijd overleden. Hij werk te tot het laatste ogenblik. Vrijdag zal zijn op zijn ziekbed geschreven laatste artikel verschijnen in het vakblad voor de perswereld „World's Press News", waar van Swaffer de laatste jaren de kroniek schrijver was. Iedereen greep het eerst naar zijn rubriek, waarin Swaffer op on navolgbare wijze de journalistieke en commerciële dagbladleiders prees of laak te en zijn kijk gaf op de rijke geschiede nis van de moderne Britse journalistiek, welke zijn eigen universele talent had helpen scheppen. Er is bijna geen belangrijk blad, waar voor Swaffer niet heeft gewerkt, en er is bijna geen functie bij de krant, welke hij niet heeft vervuld. Hij bracht het van jongste verslaggever tot hoofdredacteur, leider fotoredactie, en was, hoewel met minder succes, toneelcriticus. Het meest muntte hij uit als kroniekschrijver, waar in hij zo nodig alles en iedereen over de hekel haalde, daarbij meestal puttende uit een ongeëvenaarde persoonlijke ervaring. Swaffer placht te zeggen: „Ik ken ieder een en wie ik niet ken, kent mij". Hartstochtelijk socialist als hij" was. hoe wel hij het grootste deel van zijn leven voor conservatieve bladen werkte, placht hij, op zijn woning hoog boven Trafalgar Square doelende, gekscherend te zeggen, dat hij op de eerste rij zat om het uit breken van de revolutie te zien. Maar toen de Labouroverwinning in 1945 kwam verklaarde hij teleurgesteld, dat niemand haar had opgemerkt. Swaffer streed tegen onrecht en werd later een vurig pleitbezorger voor het spi ritualisme. Hij was een gevierd redenaar. Swaffer koesterde grote bewondering voor dynamische mannen als Beaverbrook en Northcliffe, die het moderne populaire dagblad tot stand hebben gebracht. Zij behoorden tot zijn intieme vrienden. Swaf fer ging trouwens om met vele groten der aarde vorsten, staatslieden, be roemde schrijvers, speciaal Bernhard Shaw, acteurs en actrices. De lange, uitgedroogde, Swaffer met zijn neerhangende lokken en met flam bard en stropdas zag eruit als een Dickens- figuur. Hij was een mengsel van dr. Johnson en Chesterton en was tijdens zijn leven reeds een legende. Als toneelcriti cus nam hij nooit een blad voor de mond, met als gevolg dat een hele reeks schouw burgen hun uitnodigingen aan hem introk. Wegens zijn openhartige recenties kwam hij in conflict met vele sterren, onder an dere met Mariene Dietrich. Eens werd hij hardhandig uit een theater gegooid. Een Amerikaanse actrice gaf hem in een Lon dens restaurant een klap in het gezicht. Swaffer behoorde tot de joumalistenge- neratie van Wickham Steed, Philip Gibbs Ward Price, W. T. Stead, A. G. Gardiner en Northcliffe. Swaffer was in hoge mate ijdel en beroemde zich vaak op zijn be langrijke relaties, maar hij was een uit zonderlijk man, die velen aantrok. Met de tegenwoordige hertog van Windsor, toen Prins van Wales, trok Swaffer voor de oorlog de werkloosheidsgebieden door. Bei den werden op gelijke mate getroffen door hetgeen zij aanschouwden en er ontstond een hechte vriendschap tussen de twee. Kort na het bekend worden van het over lijden van koning George kwamen wij Swaffer tegen voor het parlementsgebouw. Hij zei: „De Koning was een goed man. Hij was een goede koning". En hij voeg de er hoogst ernstig aan toe: „Ja, ik wist dat het bergafwaarts met hem ging. Hij herkende mij niet op het laatste tuin feest. (Van onze correspondent) BRUSSEL De stiptheidsactie, waar mee een aantal Brusselse poli'tie-agenten voor deze week had gedreigd, blijkt lang niet algemeen. Zo werden de eerste dag van de actie slechts dertig processen-ver baal opgemaakt tegen honderd tot honderd vijftig op een normaal te noemen dag. Dit lage aantal is vermoedelijk het gevolg van een nieuwe instructie van de Brusselse hoofdcommissaris, die heeft bepaald dat de agenten zelf het proces-verbaal moeten opmaken en het niet meer, zoals tot nu toe, aan de centrale dienst kunnen overla ten. Bovendien is een dienstorder uit 1960, waarin een premie in het vooruitzicht werd gesteld op het bekeuren van ver- keersovertreders, ingetrokken. De natio nale vakbond van de Belgische politie is tegen de staking. De agenten uit de Brus selse randgemeenten doen er niet aan mee. In het eigenlijke centrum van Brussel is het aantal agenten, dat wel meedoet, ge ring. HELSINKI (Reuter-AFP) Het is wel zeker dat president Kekkonen van Fin land voor een nieuwe ambtstermijn is her kozen als gevolg van de verkiezingen die maandag en dinsdag zijn gehouden. Het college van driehonderd' kiesmannen, dat op 15 februari de Finse president zal kie zen, wordt op grond van de verkiezingen als volgt samengesteld: Kekkonen, die 45,1 percent van de stemmen kreeg, 145 kies mannen, Aitio (communist) 64, Paasio (sociaal-democraat) 36, Skog, (dissident so cialist) 2, de conservatieve partij 38. de Zweedse Volkspartij 14 en de Finse Volks partij 1. Van de laatstgenoemde drie par tijen zullen ongeveer vijftig kiesmannen op Kekkonen stemmen. Er heeft 78 per cent van de kiesgerechtigden gestemd, een record. NEW YORK (Reuter/AFP) Een New Yorks radiostation meldt dat een uit bur gers en militairen samengestelde junta in de nacht van dinsdag op woensdag de macht in de Dominicaanse Republiek heeft overgenomen, nadat president Bala- guer was afgetreden. Het aftreden van Balaguer kwam na dat zich in de hoofdstad Santo Domingo uitgebreide wanordelijkheden hadden voorgedaan, die volgens de jongste berich ten aan zeven personen het leven hebben gekost, terwijl er tientallen werden ge wond. In Santo Domingo is een uitgaansverbod en de staat van beleg afgekondigd. De be waking van het presidentiële paleis is ver sterkt. Via de radio is om artsenhulp en bloedgevers gevraagd ten behoeve van de vele gewonden. Nader wordt nog gemeld, dat behalve een theater ook het huis van president Balaguer en een school door de menigte in brand zijn gestoken. ERLANGEN (AP) Studenten uit Afri kaanse en Aziatische landen hebben ge protesteerd tegen het rassenonderscheid, dat naar hun zeggen gemaakt wordt door de restaurant- en caféhouders in het Beierse stadje Erlangen. De dienst voor buitenlandse studenten van de universiteit van Erlangen zegt, dat het protest is ingediend na een reeks incidenten waarbij Afrikaanse en Azia tische studenten sommige cafés moesten verlaten of daar niet bediend werden. Ook een groep Griekse studenten is de toegang tot een restaurant ontzegd. Van de ongeveer zevenduizend studenten, die te Erlangen college lopen, zijn ongeveer duizend uit het buitenland afkomstig. De meeste buitenlanders komen uit jonge sta ten. Een formele klacht zal worden inge diend bij de burgemeester nu protesten bij de plaatselijke vereniging van café houders geen resultaat hebben gehad. Buitengaats Als ik zo'n bericht leeS, schud ik altijd mijn naar bedachtzaamheid strevende hoofd. Ik bedoel zo'n bericht zvaarin ons gemeld wordt dat een employé van een of andere financiële instelling in het land is teruggekeerd. Geen gewone employé na tuurlijk, want die komt ten hoogste in de krant als hij vijfentwintig jaar zijn broek ambtshalve heeft zitten verslijten. Nee, een van die employés wier heupen het zit ten niet langer verdroegen, die het dus op hun heupen hebben gekregen, een greep de kas hebben gedaan en weggeijld zijn, de wijde, wijde wereld in. In 't begin lijkt het vaak of ze het niet onaardig hebben aangelegd. Ze verzekeren zich van een niet te verwaarlozen hoeveel heid contanten en beseffen drommels goed dat geld er is om te rollen. Ze laten het dus rollen en gaan zelf ook aan de rol, in een tempo waarvan de meest gerou tineerde bonvivant, laat staan een zo pas uit zijn stilstand gevluchte employé, wel duizelig moet worden. Meestal zijn er op zijn oude kantoor nog niet zo heel veel blaadjes van de dagkalender omgelegd, als de vrije vogel ergens op een hotelkamer ontwaakt, met geen andere eigendommen dan een fikse kater en een leeggefuifde portefeuille. Het geval waarover ik zojuist heb ge lezen, is voorlopig geëindigd in een van onze grensplaatsen, waar de tot een ar metierige delinquent afgetakelde vrijbui ter zich bij de politie heeft gemeld. Het vervolg berechting, gevangenis, reclas- seringspogingen kan men zich zonder moeite voorstellen. Het is niet alleen en zelfs niet in de eerst plaats mijn eerbied voor de wet die me het hoofd doet schudden. Voorop staat mijn verbazing om de menselijke domheid. Misschien ben ik zelf dom, me daarover te verbazen. Maar ik kan het niet laten, ik blijf me afvragen waarom zo'n man niet bij voorbaat begrepen heeft dat avonturen een talent vereist dat men zelden op kan toren van financiële instellingen tot ontwik keling kan brengen. Jammer dat het beeld van de levenszee zo. afgezaagd is, anders zou ik het hier gebruiken en zeggen dat wie altijd in een binnenwatertje voor an ker heeft gelegen, niet plotseling buiten gaats op eigen kracht kan navigeren De vaart eindigt onherroepelijk met een schip breuk en er spoelt ergens in dit geval aan de vaderlandse grens een stukje wrakhout aan. Het is misschien niet erg maatschappe lijk van me, meer aandacht te schenken aan dit zielige aspect dan aan de straf baarheid van een en ander. Ook daaraan wil ik wel denken, maar dan toch niet zon der voor ogen te houden dat de maat schappij waarin zo'n employé heeft geleefd en weer zal moeten leven, haar eigen ver antwoordelijkheid draagt voor zijn steile opvlucht en zijn nog steilere val. (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland zijn dinsdag tenminste vier nieuwe vermoedelijke ge vallen van pokken geregistreerd. Het aan tal verdachte ziektegevallen bedraagt thans twaalf, waarvan zes in Brandford, twee in Birmingham, een in West Brom- wich, een in Cardiff, een in Manchester en nog een in Londen. Het aantal sterfge vallen aan pokken sinds Kerstmis bedraagt vijf, en vermoedelijk zes. In Bradford zijn thans meer dan 100.000 mensen, een derde der plaatselijke bevol king, ingeënt. De rijen waren dinsdag zo lang, dat een vierde kliniek moest worden geopend. Vandaag zijn nieuwe voorraden entstof in allerijl naar verscheide klinie ken verzonden, waar de voorraden waren uitgeput na de massa vrijwillige inentin gen der laatste dagen. Farmaceutische la boratoria werken op volle kracht om de produktie zoveel mogelijk op te voeren. Voor een massale inenting van de gehele Britse bevolking is er echter niet genoeg. Terwijl honderden Britten bij de klinieken werden weggezonden omdat er geen vac cine meer was, gaf het ministerie van Ge zondheid het volgende geruststellende com muniqué uit: „De epidemie is onder con trole, dus is er nog geen dringende mas sale vaccinatie nodig". Bij de regering wordt aangedrongen op betere controle van vreemdelingen, spe ciaal van Pakistaners, die Groot-Brittan nië langs de omweg van het Europese vas teland binnenkomen. De Pakistaner, die de ziekte heeft overgebracht, had de reis via Parijs gemaakt. Het werd totnutoe onge wenst geacht reizigers van het vasteland aan dezelfde strikte gezondheidsbepalin gen te onderwerpen als immigranten uit het Gemenebest. Maar daarin kan veran dering komen. Passagiers uit Karatsji en Dusseldorp, waar ook pokken zijn geconsta teerd, worden aan een nauwgezet onder zoek onderworpen. Ongeveer vierhonderd passagiers uit deze plaatsen zijn op het Londense vliegveld ingeënt. KARATSJI (Reuter) Er zijn weer ne gen inwoners van de Pakistaanse hoofd stad Karatsji aan pokken overleden. Sinds november 1961, toen de pokkenepi demie in Pakistan uitbrak, zijn 260 perso nen aan deze ziekte overleden. ROME (AP) Het Italiaanse ministe rie voor de PTT heeft bij wijze van voor zorg tegen een pokkenepidemie de sterili satie gelast van alle post uit Aziatische landen. STRAATSBURG (ANP) De raadge vende vergadering, het parlement van de Raad van Europa, dat 146 parlementaire afgevaardigden uit de zestien landen van de raad telt, is gisteren in Straatsburg een korte winterzitting begonnen met de verwelkoming van een nieuwe Turkse de legatie en de behandeling van een aan tal technische onderwerpen. Eén van de technische ondewerpen, die de afgevaardigden behandelden, werd een nieuwe opwekking aan de regeringen om actief de anti-honger-campagne van de FAO te steunen. Helemaal vlot verliep de aanvaarding van deze resolutie niet. De Britse conservatieve Lord Stonehaven wil de er een wijziging in aanbrengen om vooral te laten uitkomen dat er een zeer rationeel gebruik van de fondsen moet worden gemaakt. Hij diende een amende ment in dat echter met kleine meerder heid werd verworpen. In de slotvergadering is de resolutie alsnog goedgekeurd met 87 stemmen voor 1 tegen (die van Lord Stonehaven) en twee onthoudingen. In het rapport van de landbouwcommis- sie wordt erop gewezen dat de FAO door een intensieve campagne van 5 jaar de stoot hoopt te geven tot de oplossing van het hongerprobleem in de wereld. Hoe groot dit probleem is blijkt uit het feit, dat ongeveer de helft van de wereldbe volking honger leidt of ondervoed is. Daar bij komt nog dat met name in de honger- gebieden de bevolkingsaanwas zeer groot is en de wereld als geheel over veertig jaar 6 miljard zielen zal tellen, dubbel zoveel als nu. Lord Stonehaven had in dit verband verklaard, dat een anti-hon- ger-campagne eigenlijk alleen kan slagen als zij gepaard gaat aan beperking van de bevolkingsaanwas. Advertentie zijn als de dood voor w iiw^Mrgé" Reschermt U Dit doosje betekent: Publiciteit. Luitenant-kolonel Maurice P. Schwartz, Belgisch vertegenwoordiger bij de militaire commissie van de NAVO in Washington, is op zijn verzoek van zijn functie ontheven. Het verzoek zou in verband staan met publiciteit die gege ven is aan een auto-ongeluk dat Schwartz is overkomen. Volgens de bladen zou hij geweigerd hebben schadevergoeding te betalen aan de Amerikaanse journalist met wiens auto hij in botsing was geko men. Bevrijd. Van de 68 mijnwerkers, die zon dag als gevolg van een gasontploffing in een mijn te Francisco Portillo, in het noorden van Mexico, van de buitenwe reld werden afgesloten, zijn er 59 door reddingsploegen bevrijd. Negen arbei ders zijn bij de explosie om het leven gekomen. Niet voor dieven. Een Britse politieman met 30 dienstjaren, Gosling, heeft een grammofoonplaat met een uur tekst la ten maken, waarop hij uiteenzet hoe men zich het best tegen dieven- kan bescher men. De prijs is 10 pond sterling. Gos ling heeft zijn plaat bedoeld voor zaken lieden. Aan dieven verkoopt hij niet. Specialisten. Een veertigtal specialisten van het Westduitse leger zijn begonnen met het bergen van een tweeduizendtal gasgranaten en duizenden flessen met gifgas die na de eerste wereldoorlog bij Monzingen in de Rijnpalts in betonnen onderkomens zijn opgeslagen. Mocht er onverhoopt gifgassen gaan ontsnappen dan wil men het hele kamp terstond on der water zetten. Zieners. Een twintigtal leden van het Amerikaanse anonieme genootschap der kennis uit Californië heeft zich geves tigd in het mijnplaatsje Cleator in Arizo na omdat dit, volgens "an ruimte-corre spondenten ontvangen inlichtingen één van de twaalf plekken op aarde zou zijn die gespaard zou worden als op 4 febru ari a.s„ op het moment van de conjunc tie van zeven planeten, de huidige we reld zal vergaan en een nieuw continent uit de oceaan zal oprijzen. Hadjememaar. Een Indische bedelaar, Krisjna Rangam, heeft zich kandidaat gesteld bij verkiezingen voor de wetge vende vergadering in de «staat Oettar Pradesj. Hij heeft de vereiste som, die alle kandidaten moeten storten, bij een- gebedeld. Rangam noemt zich onafhan kelijk en zal streven naar oplossing van het bedelaarsprobleem. Grafschenners. De Westduitse politie stelt een onderzoek in naar een aantal geval len van grafschennis op een Joodse be graafplaats in Klagenfurt. Vermoed word dat de daders thuishoren in neo-nazis- tische kringen. In de afgelopen weken is de Joodse begraafplaats te Klagenfurt, de hoofdstad van Karinthië, herhaalde lijk besmeurd met anti-joodse leuzen. De daders wisten telkens te ontkomen. Grondig. Grondig werkende dieven heb ben uit het huis van Ray Brooks in Cen- treville bij East St. Louis alles meege nomen wat zij maar van de muren kon den rukken. Vermist worden een geyser, een gasfornuis, een medicijnkast, een wastafel, twee radiotoestellen, een pla tenspeler, gereedschappen en alle lei dingen. De dieven verlieten het huis door de voordeur, die zij en passant ook maar meenamen. Dol op sirenes. Een politieman in Chicago heeft meegedeeld dat een 13-jarige jon gen heeft bekend dat hij in 1958 brand heeft gesticht in een school. Bij de brand zijn 92 kinderen en drie nonnen om het leven gekomen. De jongen heeft verklaard dat hij dit heeft gedaan om dat hij een hekel aan school en dol was op het geluid van brandweersirenes. Hij zou brandende lucifers hebben gegooid in een kartonnen bak met afval in het trapportaal van de school. De brand was één van de grootste rampen in de ge schiedenis van Chicago. Normaal. De gouverneur van de Brazili aanse provincie Pernambuco heeft be richten tegengesproken dat onbekende vliegtuigen brandbommen zouden heb ben geworpen op suikerplantages in zijn provincie. Branden op suikerplantages zijn normaal in dit droge jaargetijde, zo zei hij. Mankement. De ruimtereis van de Ameri kaanse astronaut John Glenn is op nieuw uitgesteld Welingelichte kringen in Cape Canaveral hebben meegedeeld, dat een mankement aan de koelingsin- stallatie van het ruimtepak van Glenn de oorzaak van het uitstel is. De lance ring is nu bepaald op 24 januari. Geluksvogel. Joe Wray, een vrijgezel uit Sydney, broodbezorger van beroep heeft de hoofdprijs van 100.000 Australische ponden (ruim 800.000 gulden) gewonnen in de staatsloterij. Hij was bezig met het bezorgen van het dagelijkse brood toen hij het nieuws hoorde. Zijn baas vond dat hij de rest van de dag wel vrij mocht nemen, maar nee zei de 43 jaar oude Joe, „ik maakt eerst mijn wijk af."

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3