Oe Thant doet een dringend beroep op regeringen in Den Haag en Djakarta HET WEER Officieel rapport over zeegevecht bij N.-Guinea Soedarso vermist na zeegevecht Gerrit Achterberg overleden Snel antwoord verlangd op zijn aanbod als vredestichter op te treden Antwoord aan Oe Thant Amerikanen sturen raket naar de maan Spoorwegen vragen tariefverhoging aan Twee Nederlanders onder slachtoffers m Indonesiërs hadden opdracht tot landing bij Kaimena Plv. Stafchef van de Indonesische marine Ook Sultan Hamid gearresteerd A?ê'M0RRIS "éefore you êuy! 47e JAARGANG NUMMER 63 DONDERDAG 18 JANUARI 196^ DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING REGEN- EN TWEEDJASSEN Aanvankelijk opklaringen De moord in Kongolo ln de krant van heden: Terug uit Nieuw-Guinea Het woord is aan r 0 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd, Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. W Peereboom en Mr. H. C. van de, Mije (Van onze kunstredacteur) Gerrit Achterberg, Nederlands groot ste dichter, is gisteravond vlak voor thuiskomst in zijn woning te Leusden op 56-jarige leeftijd aan een hartaanval bezweken. De begrafenis zal maandag a.s. te één uur op de begraafplaats Rusthof te Amersfoort plaats hebben. Gerrit Achterberg werd 20 mei 1905 in Langbroek geboren. Hij debuteerde in 1926 in Elseviers Weekblad. Hij publiceerde de volgende bundels „Afvaart" (1931), „Eiland der ziel" (1939), „Dead End" (1940), „Os mose" (1941), „Thebe" (1941), „Reiziger doet Golgotha" (1943), „Huis" (1943), de rijm prent Schaatsenrijder (1944) en „Kleine ka- ballistiek voor kinderen" (1944), „Meisje" (1944), „Morendo" (1944), „Sintels" (1944), „Eurydice" (1944), „Sphinx" (1945), „Li miet" (1945), „Energie" (1946), „Existentie" (1946), „Stof" (1946), „Radar" (1946), „En Jezus schreef in 't zand" (1947), „Doorn roosje" (1947), „Sneeuwwitje" (1949), „Hoonte" (1949), „Woord" (rijmprent, 1950), „Mascotte" (1950), „Cenotaaf" (1953), „Ode aan Den Haag" (1953), „Ballade van de gas fitter" (1953), „Autodroom" (1954), „Spel van de wilde jacht" (1957), „Vergeetboek" (1960). Zijn oeuvre is verzameld in vier delen „Cryptogamen". In 1950 verwierf hij de staatsprijs P. C. Hooftprijs voor „En Jezus schreef in 't zand", in 1954 de poëzieprijs van de stad Amsterdam voor „Ballade van de gasfitter' en in 1959 de Constantijn Huygensprijs (voor een oeuvre) van de gemeente Den Haag. „Symbolen worden tot cymbalen in de ure des doods" schreef Gerrit Achterberg in zijn gedicht „Werkster". In het uur van de dood wordt het zinnebeeld zin. wordt het onvolledige overvolledig. Achterberg heeft met zijn poëzie de gestorven geliefde over de grens van dood en tijd trachten te bereiken. Hij heeft haar bereikt. Aafjes schrijft: „Men ontmoet in dit oeuvre twee koningskinderen, maar nooit was het water zo diep tussen hen. Voor het normale ge voelsvermogen is dit raadselachtige water zelfs zo diep, dat men nooit zou willen geloven dat deze twee één ogenblik bij elkander konden komen, indien niet de poëzie van Achterberg dit zwart op wit bewees". Achterberg is thans in de eeuwig heid waarmee hij steeds heeft verkeerd. Hij leefde altijd naar het volgende vers. Hij heeft het laatste nu gevonden Hij is in het geheim dat de taal achterhoudt en waaraan hij mét de taal heeft geraakt. Hij hoorde eigenlijk niet bij ons. Hij kende de klank van de cymbalen. „De sterren staan tussen ons in gezakt We vinden bij de hemel onderdak. Er is hier plaats en tijd genoeg voor beiden" („Tabor" uit Spel van de wilde jacht") Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Koudere nacht met opklaringen en zwakke tot matige wind tus sen west en zuidwest. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen. Krach tige, aan de kust mogelijk to( hard toenemende zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee NEW YORK (AP en Reuter) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft een dringend beroep gedaan op Nederland en Indonesië zijn diensten als vredesstichter in het geschil over de toekomst van Nieuw- Guinea te aanvaarden. Hij deed ook een beroep op president Soekarno en pre mier De Quay zich te onthouden van elke overhaaste actie als gevolg van het zeegevecht van maandag voor de zuidkust van Nieuw-Guinea. Thant is meer dan een week betrokken geweest in intensieve besprekingen achter de schermen over de kwestie-Nieuw-Guinea. Hij heeft woensdag een onderhoud gehad met mr. C. W. A. Schürmann, het hoofd van de permanente Nederlandse vertegen woordiging bij de V.N., en met Soekardjo Wirjopranoto, het hoofd van de Indonesische afvaardiging. Eerder had Oe Thant gesproken met de leider van de Amerikaanse V.N.-vertegenwoordiging, Adlai Stevenson, eveneens over de kwestie-Nieuw-Guinea. Oe Thant zal morgen ten huize van Stevenson in New York een onderhoud hebben met president Kennedy. In zijn gelijkluidende telegrammen aan president Soekarno en minister-president De Quay vroeg Oe Thant, de permanente vertegenwoordigers van beide landen opdracht te geven met hem de mogelijkheden van een vreedzame oplossing van de gehele kwestie te bespreken in overeenstemming met de doelstellingen en beginselen van het Handvest der Verenigde Naties. Hij vroeg een zeer dringende overweging van dit beroep en een spoedig antwoord. Ook het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft er by Nederland en Indonesië op aangedrongen, „snel en positief" te reageren op het verzoek van de V.N.-secretaris-generaal. Er bestaat volgens het departement duideiyk een mogelijkheid tot een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering heeft naar aan leiding van het telegram van de secretaris generaal van de V.N., na kort beraad be sloten een spoedig en positief antwoord te zenden. WASHINGTON (AFP) De V.S. zullen over enige dagen proberen een houder met apparatuur op de maan te plaatsen, aldus is vandaag in Washington vernomen. Voor deze proef wordt gebruik gemaakt van de raket Ranger 3 waarvan de eerste trap een Atlas- en de tweede een Agena B-ra ket is. Vernomen wordt dat mr. Schürmann slechts acht minuten met Oe Thant ge sproken heeft. Soekardjo was drie kwar tier bij hem. De Indonesische afgevaardigde zei na derhand, dat hij geen instructies had om de door Oe Thant voorgestelde besprekin gen te beginnen. „Wij zullen enkele da gen paoeten wachten," zei hij. Van Oe Thant's voorstel zei hij: „Het is de Indische resolutie". India heeft in november voorgesteld, Jat de algemene vergadering er bij Indonesië en Nederland op aandringt over hun geschil te onder handelen overeenkomstig de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties. Vóór zijn bezoek aan de secretaris-ge neraal zei ambassadeur Soekardjo dat In donesië een soepele houding aannam, maar dat het alleen voor onderhandelin gen was op basis van een overdracht van het omstreden gebiedsdeel door de Neder landers aan de Indonesiërs. Op de vraag of Indonesië erop stond vóór het begin van de onderhandelingen van de Nederlanders dg toezegging te krijgen dat het gebied overgedragen zou worden, zei hij„Min of meer". DJAKARTA (AP) „Indien secretaris generaal Oe Thant geen formule kan vin den voor een regeling van het geschil met Nederland, dan wordt een invasie van Nieuw-Guinea noodzakelijk". Een Indone sische zegsman formuleerde zo het stand punt van de regering nadat het kernkabi net gisteren bijeen geweest was. Hij zei dat het kabinet steeds meer overhelt naar de overtuiging dat oorlog over Nieuw-Gui nea onvermijdelijk zal zijn. De weigering van Nederland om te praten met als uit gangspunt de overdracht van het bestuur over Nieuw-Gumea aan Indonesië en het marineincident van maandag hebben, al dus de zegsman, het kabinet overtuigd dat het Nederland ernst is met zijn steeds militanter houdihg tegenover Indonesië. ,Dit heeft", zo zei hij, „een einde ge maakt aan de tweespalt in het kernkabi net tussen hen die in ieder geval eerst nog met Nederland wensten te praten en zij die eisten dat nu naar de wapenen ge grepen moest worden. Het kabinet heeft echter geen tijdslimiet gesteld voor een beslissing in de kwestie." Personen die in nauw contact staan met de leden van het kernkabinet zeiden dat het kabinet van mening is dat alleen Oe Thant een formule kan vinden om Neder land en Indonesië aan de conferentietafel te brengen. De Indonesische regering heeft inmid dels de secretaris-generaal van de V.N. een gedetailleerd rapport gezonden over het vuurgevecht tussen Nederlandse en Indonesische oorlogsschepen bij Nieuw- Guinea. De minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, zond Oe Thant bovendien een boodschap, waarvan de inhoud niet bekend is. In het rapport van de regering aan Oe Thant worden de beschuldigingen her haald volgens welke Nederlandse oorlogs schepen de Indonesische marinevaartui gen in volle zee hebben aangevallen. De Indonesische ambassadeur in India, Moekarto Notowidigdo, heeft woensdag verklaard, dat elke inmenging in een oor log tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea tot een wereldoor log zou leiden. „Wij hopen dat geen enkel land zo dwaas zal zijn ofn zich in dit con flict te mengen. Als dat toch gebeurt zal dat een wereldoorlog tot gevolg hebben. In donesië zal dan namelijk gedwongen wor den zich tot een of ander land te wenden om hulp", zei hij. De militaire commandant van Zuid-Ce lebes heeft volgens een mededeling van Radio-Djakarta vei-klaard, dat de voorbe reidingen voor de „bevrijding" van West- Nieuw-Guinea thans zijn voltooid. Volgens ditzelfde bericht is met het bestuur van West-Nieuw-Guinea reeds belast de gou verneur van de Molukken, Mohamad Pa- dang. Het Suezbanaal. In Cairo is geen officieel commentaar gegeven op berichten uit Djakarta dat de minister van Defensie van de V.A.R., veld maarschalk Abdel Hakim Amer, de Indo nesiërs verzekerd heeft dat het Suezkanaal gesloten zal worden voor Nederlandse oor logsschepen in geval van vijandelijkheden om Nieuw-Guinea. Het Engelse blad „The Times" schrijft dat een Egyptische wei gering om Nèderlandse oorlogsschepen op weg naar Nieuw-Guinea door het Suezka naal te laten gaan. een inbreuk op het in ternationale recht en woordbreuk van de kant van president Nasser zou zijn. De Nederlandse Spoorwegen hebben aan de minister van Verkeer en Waterstaat toestemming gevraagd de tarieven voor het personenvervoer te verhogen. Het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat heeft dit verzoek met gunstig advies doorgezon den naar het ministerie van Economische Zaken. Deze tariefverhoging houdt mede verband met de gestegen kosten, die nog verhoogd zullen worden door de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van het NS-personeel per 1 april wanneer het reglemént dienstvoorwaarden (RDV) wordt herzien. Aangenomen mag worden dat de wens om een sluitende exploitatierekening te verkrijgen hierbij eveneens een grote rol speelt. Bij de moord op de missionarissen in Kongolo zijn twee Nederlanders omge komen. Het zijn de 29-jarige priester Wal ter Gillij ns uit Zutphen en de 61-jarige broeder Bernulphus Heemskerk uit Me- demblik. Beiden behoorden tot de congre gatie van de paters van de Heilige Geest. Volgens berichten uit Djakarta hebben zich in geheel Indonesië drie miljoen vrijwilligers aangemeld voor de „be vrijding" van Nederlands Nieuw- Guinea. Op deze radiografisch over gebrachte foto ziet men een deel van de drie miljoen, dat in Djakarta wordt gedrild. De mannen, gecamoufleerd met twijgen en bladeren, dragen stok ken in plaats van geweren. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld.3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving .5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 9 Panda en andere bccldverhalén9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Met de „Zuiderkruis" zijn woensdag repatrianten uit Nieuw-Guinea in de Amsterdamse haven aangekomen. (Zie ook pagina 2) Auerbach: Het is fataal, zijn innerlijk te kleaen zoals de mode het wenst. 'ifX DEN HAAG. Het ministerie van Defensie heeft heden een officieel com muniqué uitgegeven oyer het zeegevecht van maandag in de wateren van Nieuw- Guinea. Daarin wordt gezegd dat uit mededelingen van geredde Indonesische onderofficieren is gebleken, dat hun op dracht was in de omgeving van Kai- mana te landen en daar het Nederlandse gezag te liquideren, waartoe de motor torpedoboten de troepen van de Indone sische landmacht via de rubberboten moest afzetten. In het communiqué wordt voorts gede tailleerd uiteengezet hoe het incident tus sen de Nederlandse en Indonesische zee- strijdkrachten zich heeft toegedragen: Een Nederlands verkenningsvliegtuig had maandagavond ten 20.05 in peiling 222 graden (zw) vanuit vlakke hoek (Z 4 gra den 26 minuten O 135 graden 13 minuten), op een afstand van 58 mijl vandaar een radarcontact op zijn scherm. Dit contact splitste zich, waaruit bleek dat het meer dan één object was. De koers van het contact was ongeveer 337 graden (NNW). Het fregat „Evertsen" ging ten 20.51 uur onderzoeken wat zich ter plaat se bevond. Het fregat „Kortenaer" meld de om 21.43 uur drie schepen op een af- stand van 25 mijl van de Vlakke Hoek in peiling 222 graden van daaruit. Een visuele waarneming van het vlieg tuig gaf om 22.08 uur op een afstand van 12 mijl uit de kust nabij vlakke hoek drie motortorpedoboten aan. Deze motortorpe doboten bleken uit de gecombineerde scheeps- en vliegtuigwaarnemmgen een snelheid te hebben van ongeveer 31 a 32 mijlen en een koers recht de kust in. De Mtb's begonnen op het vliegtuig te schie ten waarna de „Evertsen" het vuur beant woordde Om 22.15 uur nam de „Korte naer" eveneens deel aan het vuren. Ge durende dit treffen werd een der Mtb's, nog steeds ongeveer 30 mijl varende, om 22.30 uur in brand geschoten. Het schip voer nog gedurende de volgende 20 minu ten brandend door en zonk om 22.50 uur. De „Evertsen" en „Kortenaer" hielden contact met de overgebleven 2 mtb's, waarbij de „Evertsen" om 23.47 uur voor de laatste maal vuurde. De beide mtb's verdwenen in zw-richting. De „Evertsen" pikte daarna 52 overle venden op. De commandant der strijd krachten in N.-Guinea gaf vervolgens op dracht de resterende Indonesische mtb's ongemoeid te laten, indien deze zouden te rugkeren om naar overlevenden te zoeken. De doden zijn te Kaimana begraven op 16 januari. Vier ernstig gewonden zijn op 16 januari naar Biak overgevlogen en daar in het hos pitaal opgenomen. Negen onder-officieren zijn op 17 januari naar Hollandia overge bracht. Negenendertig manschappen zijn voorlopig naar Sorong overgebracht. Uit de mededelingen van de geredde onderofficieren blijkt dat de actie op de zuidkust van N.-Guinea werd ondernomen door drie mtb's van de Jaguarklasse, ter wijl een vierde mtb achter bleef bij de tender „Multatuli", ten anker liggend bij het Indonesische eiland Udjer (Aroe-eilan- den). De mtb's waren op 9 januari uit Djakar ta vertrokken. Zij hadden boven hun nor male bemanning 21 man van de water- transportdienst aan boord, alsmede per schip vijf zespersoons rubberboten met bijbehorende motoren. Uit een in beslag genomen document blijkt, dat de scheepsbemanning van de „Matjan Tutul" (de tot zinken gebrachte mtb) 45 man bedroeg. Daarenboven wa ren ruim 100 man Indonesische land machttroepen over de drie mtb's ver- De commandant van de „Matjan Tutul' waren 35 man landmachttroepen inge scheept, bewapend met een 2 inch mor tier, 4 machinepistolen, 3 brens, 28 ge weren en 3 radio-ontvangers. Zij waren voorzien van voeding voor 20 dagen. De commandant van de „Matjan Tut! kapitein Wiratno, is gesneuveld. Tevens bevond zich aan boord commodore Soe- dardo van de Indonesische marine. Deze behoort niet tot de overlevenden. Uit mededelingen is voorts gebleken, dat aan boord van de „Hafiman", de voorste motortorpedoboot, een zekere ko lonel Domo was, die commandant van de actie zou zijn. De achterste mtb heeft het vuur op het Nederlandse vliegtuig ge opend, toen dit parachutefakkels af- wierp. Hierna hebben beide andere mtb's eveneens het vuur geopend. De „Matjan Tutul" werd getroffen in het achterschip in de munitiebergplaats, raakte in brand en zonk na enige tijd. DJAKARTA (AFP) Een woordvoer der van de generale staf van de Indone sische marine heeft donderdagmorgen bekendgemaakt, dat de plaatsvervan gend stafchef van de marine, kapitein ter-zee Soedarso, na het treffen tussen Nederlandse en Indonesische oorlogs schepen aan de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea als vermist is opgegeven. Kapitein-ter-zee Soedarso voerde het bevel over de motortorpedoboot „Ma- dian Tutul", die in het gevecht tot zin ken werd gebracht. Het is in Djakarta nog niet bekend, of Soedarso is gesneu veld of dat hij tot de krijgsgevangenen behoort. De woordvoerder verklaarde, dat de aanwezigheid van de plaatsvervangend stafchef aan boord van het Indonesische schip een bewijs vormt, dat de Indone sische eenheden geen agressieve bedoelin gen hadden. Het is ondenkbaar, zo voeg de hij er aan toe, dat zo'n kleine groep van drie motortorpedoboten onder direc te leiding van de plaatsvervangend staf chef zou worden geplaatst, als men met een zoveel sterkere vijand te maken heeft De woordvoerder zei dat de Indonesische schepen een „routine-patrouilletocht" maakten. De drie schepen maakten een patrouil- letocht in open water, om het peil van de waakzaamheid op te voeren. Het feit, dat de commandeur aan boord was, toont duidelijk de sterke geestkracht van de Indonesische leiders, wanneer een com mandeur zich aan boord van zo'n klein schip kan bevinden, aldus de verklaring „De houding van de plaatsvervangend stafchef duidt op een grote verantwoor delijkheid voor de marine en de natie, hetgeen een stimulans voor ons betekent om werkelijk vastberaden te zijn, West- Irian te bevrijden", aldus de Indonesische woordvoerder. Indonesische schepen en vliegtuigen zoeken nog steeds naar de vermiste com mandeur. Ook Nederlandse marine-eenhe den bevinden zich in het betrokken ge bied. Soedarso is 35 jaar. Hij was aangewe zen om in geval van een landing een grotere strijdmacht aan te voeren. DJAKARTA (AP) Uit welingelichte bron wordt vernomen dat de Indonesische militaire autoriteiten Sultan Hamid van Pontianak hebben gearresteerd in ver band met de recente bomaanslag op presi dent Soekarno. Het aantal gearresteerden is niet bekend maar volgens de zegslieden is het met de arrestatie van Sultan Hamid gestegen tol zestien. De afgelopen dagen werden de arrestaties gemeld van oud-premier Soe- tan Sjahrir en oud-minister van Buiten landse Zaken Mohammed Roem. Van mi litaire zijde was geen bevestiging of ont kenning der arrestaties te verkrijgen. D( tot dusver gearresteerde zestien personer zouden voorkomen op een lijst die in to taal achttien namen omvat van personer die voor arrestatie in aanmerking komen

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1