IJmond-gemeenten moeten in drie jaar 6150 woningen bouwen C0R OLY Na 10 jaar Nieuw-Guinea voor goed teruggekeerd in IJmuiden KOOPJES BROMFIETSEN Burgemeester van Heemskerk is ook voor een bovengemeentelijk lichaam Nieuw uitbreidingsplan voor huisvesting van 30.000 mensen Hendrik Vermandei zag er geen gat meer in 't TOERNOOI, DAG IN, DAG UIT Niet allèèn DONDERDAG 18 JANUARI 1962 7 Coentunnelweg Bouwplannen N.V.V.-jongeren willen cabaretgroep vormen Logieslijst Velsen Bij COR OLY in Breestraat 108 Beverwijk Tentoonstelling voor hele Beverwijkse schooljeugd Leraar technische school Velsen plotseling overlede.i Kindje van tien maanden slikte schroef in Zet uw rijwiel op slot Geen hoop meer voor de 5 vissers uit Zeebrugge GEVALLEN OVER STAALDRAAD WEEKABONNEMENTEN In dit jaar, het volgende jaar en het daaropvolgende jaar zullen in het IJmond gebied voor Hoogovens en aangesloten bedrijven in totaal 3.075 woningen moeten worden gebouwd. Daarnaast moeten voor het inhalen van de woning achterstand en voor de personen van verzorgende bedrijven en diensten in de gemeenten van de IJmond, bijtijds woningen voorhanden zijn. Aldus gerede neerd, moet worden gerekend op de bouw van in totaal 6.150 woningen in de drie genoemde jaren. Dit deelde de burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen, in zijn gisteravond uitgesproken nieuwjaarsrede, mede. De snelheid waarin het IJmondgebied en in het bijzonder Heemskerk in ontwik keling is en blijft, doet verlangen naar basisplan voor aanwijzing van de grote verkeersaders met hun aansluitingen, de gebieden met woonbebouwing en de bij behorende verzorginscentra, de gebieden voor sport, recreatie enzovoort. Het opstel len van een duidelijk structuurplan dient met de meeste voortvarendheid te worden afgehandeld. Het gemeentebestuur van Heemskerk stelt zelfs, dat het mogelijk zal moeten worden gemaakt om een deel van het aan Velsen en Beverwijk ter beschikking ko mende bouwvolume, namens die gemeen ten in Heemskerk te laten realiseren, zulks met handelingsbevoegdheid om deze wo ningen voor een groot deel voor haar in woners te bestemmen. De vrees bestaat, aldus de heer Nielen, dat in de lange tijd die nodig is om wijzin gen in het bestaande streekplan voor de IJmond-Noord aan te brengen, stagnatie ontstaat bij de uitwerking van gemeente lijke uitbreidingsplannen. Dit vertraagt dan weer de noodzakelijke uitbouw van de gemeente. Het Heemskerkse gemeentebestuur is ervan doordrongen dat het grondgebied van de gemeente en die van de IJmond-Noord, in een kort tijdsbestek zal zijn volge bouwd. De heer Nielen wees er dan ook terecht op, dat noordelijker gelegen ge meenten de taak van de IJmond-gemeen ten bijtijds dienen over te nemen. Immers de gemeenten dienen nog ruimte over te houden om de natuurlijke aanwas van de bevolking in deze streek voor enkele tien tallen jaren op te vangen. Verheugend noemde burgemeester Nie len in dit verband een mededeling van Gedeputeerde Staten, die geen grotere be volking dan 150.000 inwoners in het streek plan IJmond-Noord zien. Verder zien G.S., de noodzaak óók in de bevolking van Hoog ovens te spreiden. In dit stadium van de woningbouw voor de basisindustrie, ook buiten de IJmond, is men reeds aangeko men, aldus de heer Nielen. ,,Dit getuigt van een juist toekomstig beleid ten aan zien van het IJmondgebied." Het gebied moet verder op natuurlijke wijze zijn ter ritoir kunnen laten uitbouwen. Op deze wijze een gebied vanaf het Noordzeekanaal tot Alkmaar te zien opge nomen in de industriële ontwikkeling van uit de IJmond, zal dan ook een toekomstig beeld geven van een „kraalstad-patroon" Dat G.S. mededelen dat ook het streek plan Kennemerland-Noord een aanpassing moet krijgen op het streekplan IJmond- Noord, getuigt volgens burgemeester Nie len van de grote visie van samenhang in deze gebieden, als het vergrote IJmond gebied. De burgemeester deelde mee, dat het aansluitpunt van de Coentunnelweg op Rijksweg nr. 9 gerealiseerd zal worden op een plaats, gelegen op 635 meter uit de as van de Zaanlandse Communicatie- weg, schuin achter slot Assumburg. De Coentunnelweg is van groot belang niet alleen voor de ontwikkeling van het IJmondgebied zelf, maar ook als verbin dingsweg voor de Amsterdamse en Zaan- ze agglomeratie met de recreatiegebie den van IJmond en Kennemerland-Noord. Het is dus van groot belang dat te vens een goede verbinding tot stand wordt gebracht tussen genoemd aansluitingspunt van Coentunnelweg en het kust- en duin gebied. Voor Amsterdam, Zaanstreek en IJmond zou dit een belangrijke uitbrei ding van de recreatiemogelijkheden met zich meebrengen. „In dit gebied waar een steeds nau were samenhang tussen niet alleen de drie IJmond-gemeenten, maar ook tussen deze gemeenten en die buiten de IJmond, ontstaat, zal een nieuwe bestuurlijke con ceptie in studie genomen dienen te wor den, gelijk dit ook is geschied voor het Rijnmondgebied, en de agglomeratie van Den Haag en Eindhoven", aldus burge meester Nielen. Ongeacht een mogelijke wijziging van gemeentegrenzen in de IJmond, zal in de toekomst de behoefte aan een boven- gemeentelijke bestuursvorm blijven be staan, aldus de mening van burgemees ter Nielen. Vele bovengemeentelijke za ken vragen om een oplossing. „De ziens wijze van mijn collega van Velsen, kan ik in dit opzicht dan ook volledig onder schrijven", aldus zei hij. Op korte ter mijn dient in of via het IJmond-Advies- college (dat geen bindende besluiten kan nemen) de studie over een doeltreffend bovengemeentelijk bestuurlijk lichaam, ter hand te worden genomen. plannen tesamen, bedraagt thans 4000 wo ningen Om de voortgang van de noodzakelijke bouw te kunnen opvangen, wordt nu een uitbreidingsplan ontworpen voor een ge bied ten noorden van de Neksloot. Hier zal een bevolking van 30.000 mensen ge huisvest kunnen worden. Heemskerks burgemeester was er van overtuigd dat er in Heemskerk een goed verzorgd tuinbouwareaal zal overblijven, ondanks de verdergaande woningbouw, waarmee veel grond gemoeid is. Een dit Het uitbreidingsplan Oosterwijk verkeert in het laatste stadium van uitvoering. Nog moet uitvoering worden gegeven aan de bouw van 9 openbare gebouwen en 30 win kels met 63 bovenwoningen aan het Euro paplein. Het plan „Heemskerk-dorp" i: niet geheel en al goedgekeurd door Ge deputeerde Staten. Hierdoor kan nog niet worden begonnen met de bouw van 322 woningen. Dit jaar nog zal een nieuw uitbreidings plan ter goedkeuring worden aangeboden, namelijk plan „Assumburg", waar ruim te is voor de bouw van 1650 woningen en bijbehorende voorzieningen. De totale ca paciteit van alle Heemskerkse uitbreidings Burgemeester Nielen jaar aan te bieden ruilverkavelingsplan zal gunstige resultaten hebben voor het tuin bouwgebied onder meer door een betere vorm van waterbeheersing. De toneelgroep van de IJmuidens NVV- jongeren wil zich ook gaan bewegen op het gebied van het cabaret. Daartoe zal op maandag 29 januari in het jeugdhuis Snelliusstraat 41, IJmuiden, een grote auditie-avond worden gehouden. Ieder, vanaf de leeftijd van zestien jaar, is op die avond welkom. Het kost niets. Wie wat presteert op het terrein van imitatie, zang, muziek, acrobatiek, voordracht, kunstfluiten, opera, operette en ballet wordt uitgenodigd zich voor 23 januari schriftelijk aan te melden, met bijzonder heden over zijn „nummer". Voor 27 ja nuari ontvangt men dan een uitnodiging om de auditie-avond bij te wonen en een demonstratie te geven. Voor individuele vocalisten is er een piano met pianist be schikbaar en voor instrumentalisten een uitstekende geluidsinstallatie. Men kan zich schriftelijk aanmelden bij de heer C. van Os, van Poptaplantsoen 8 rood, IJmui den, en bij de heer J. A. H. Kuypers, Gij- zenveltplantsoen 79, IJmuiden. Volgens de nieuwe logieslijst van VVV Velsen-IJmuiden zijn dit jaar in de ge meente Velsen voor binnenlandse en bui tenlandse gasten beschikbaar: 7 hotels, 35 kamers met gebruik van keuken, 13 woningen of etages met vrije keuken, ter wijl er bij 65 particulieren kamers kunnen worden gehuurd. De hotelprijzen variëren van 6,50 tot 8,50 (logies met ontbijt) en van 9 tot 15 (pensionprijs). De zeven hotels beschikken in totaal over 125 bedden. Advertentie BNRGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Adriana Petronella, dochter van W. A. Druijven en A. G. Boon. Wilbert Paul zoon van D. de Jong en V. F. L. Kra mer. Gerrit, zoon van J. Buit en J. van Olst. Leonardus Johannes Maria, zoon van J. Zegwaard en P. van Duin. ONDERTROUWD: P. C. Gooyer en E. G. van Ruiten. J. W. Rozemeijer en C. J. van Velzen. J. A. Boon en U. J. Nauss. GEHUWD: M. J. Buskermolen en P. J. C. de Vries. OVERLEDEN: G. Wouters, oud 83 jaar, gehuwd met H. T. van Rooijen. NIEUW-GUINEA heeft nooit eerder zo in de belangstelling gestaan als in de laatste weken het geval is geweest. Vooral in Nederland. In vele honderden gezinnen wordt elke postbestelling met grote spanning afgewacht: zou er een brief zjjn uit Sorong, Biak of Hollandia, uit Fakfak, Kaimana of Merauke? Een brief waarin pa, ma, zoon, dochter, broer, zuster of verloofde meedeelt dat ze komen.... of besloten hebben „te blijvenzolang als het gaat". Er gaat de laatste weken ook bijna geen dag voorbij zonder dat er Nederlanders uit Nieuw-Guinea thuis komen. Zjj komen per vliegtuig, met de boot. trein of auto. Na een verre, verre reis: soms over de Noordpool, soms via Manilla, Hongkong, Yokohama, Honolulu, San Franscisco of Vancouver, soms via Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea, Sydney of Melbourne. De meesten hebben vele jaren in Neder lands Nieuw Guinea gewerkt. Als ambte naar of bij een particulier bedrijf, een en keling heeft zijn werkkracht goed besteed ten behoeve van zending of missie. Te grote onzekerheid over de zeer na bije toekomst hebben deze Nederlanders doen besluiten het land waar zij gedacht hadden nog vele, vele jaren te leven en te werken, de rug toe te keren. Over een werkkring in „welvarend Nederland" maakt men zich in het algemeen geen zorgen. W.l over het vinden van een woning. Bijna allen zijn welkom en vin den onderdak bij familie. Er is altijd nog wel een plaatsje te vinden. Als 't maar niet te lang duurtNederlanders die uitgevlogen zijn en na jaren weer in hun land terugkomen zijn meestal „moeilijke inwoners"Dit is geen verschijnsel van de zo genoemde na-oorlogse jaren; ook voorheen, toen er geen woningnood heerste en de „uitvliegers" om sentimen tele redenen tijdens hun verlof kortere of langere tijd logeerden bij ouders, naaste familie, vrienden of kennissen, was dit al zo. Bepaald niet alle Nederlanders in Nieuw-Guinea zijn of waren werkzaam als gouvernementsambtenaar of bij een groot particulier bedrijf. Op tientallen plekjes, wijd verspreid over het enorme gebied dat (dikwijls slechts in theorie) onder Neder lands bestuur staat, werkte of werkt een Nederlander voor eigen rekening. Er zat en zit een dikke verdienste aan en onge twijfeld was het daarom begonnen. Maar evenzeer profiteerde de plaatselijke bevol king er direct of indirect van. Het zou on juist zijn hier van „eenmansbedrijven" te spreken. Zonder de medewerking van in heemsen komt zo'n blanke die voor eigen rekening pioniert er niet. Meestal komt er na enige tijd een landgenoot bij als naaste medewerker. Tot voor kort was het niet al Een nieuwe bulldozer heeft grote belangstelling. te moeilijk een medewerker te kiezen uit het reservoir van Indische Nederlanders in Nieuw Guinea. Maar dit reservoir wordt met de dag kleiner en dreigt spoedig ge heel uitgeput te zijn. Onder de thuiskomers zijn hoe langer hoe meer van deze pioniers. Zij konden het al leen, in de steek gelaten door hun naaste medewerker, waarvoor geen vervanger was te krijgen, niet af. Ofzij dach ten er net zo over als die medewerker: het wordt te riskant. HENDRIK VERMANDEL is dezer da gen in IJmuiden teruggekeerd uit Nieuw- Guinea. Tien jaar geleden verhuisde hij van IJmuiden naar Hollandia. In dienst van de Amsterdamse Ballastmaatschappij had hij er een goed bestaan. Hij en zijn vrouw hadden het daar best naar hun zin. Het echtpaar heeft geen kinderen. Moei lijkheden die daar veelal bestaan met be trekking tot de opvoeding van opgroeiende meisjes en jongens, waren er dus niet. Ook niet op ander gebied. Toch groeide het verlangen om „iets voor zich zelf" te be ginnen. Na een verlof in Nederland, jaren gele den, kwam het er van. Eerst in Hollandia en toen, na een jaar de heer Vermandei in Sorong, in de Vogelkop, nog meer pers pectieven zag, verhuisden de Vermandeis naar het westen. Het was 1957 en in de woningbouw voor particulieren zat een beste verdienste. Hout mag in vele delen van de wereld „goud" betekenen, in Nieuw Guinea ligt het, om zo te zeggen „voor de deur". De kunst is, het klaar te maken voor trans port naar de kust en het naar een af- scheephaven te brengen. Wie daartoe in staat is, die behoeft niet lang te zoeken naar een afnemer in het buitenland. Dit had ook de heer Vermandei spoedig be grepen. Het zou hard, heel hard werken betekenen. Maar daar zag deze man uit IJmuiden, die in de loop der jaren in Nieuw Guinea een rijke ervaring op ve> Sorong, in de Vogelkop van Nieuw-Guinea. Hendrik Vermandei en medewerkers. lerlei gebied had opgedaan, bepaald niet tegenop. Hendrik Vermendel ging dus in hout be ginnen. In april 1960 had de eerste af scheep plaats. Naar Japan. De Japanse afnemer leek een betrouw baar zakenman. Zakelijk en uitermate cor rect waren zijn brieven. Maar blijkbaar gingen zijn zaken in het verre Japan niet best. De betalingen bleven uit en ten slotte kwam de zakelijke mededeling dat de man failliet was en dus ook niet in staat om te betalen. De, thans 43-jarige, heer Vermandei in casseerde deze harde klap. Diep teleurge steld, maar niet knock-out" geslagen, be zon hij zich. Het kwam hem het verstan digst voor zijn houtbedrijf aan de kant te doen en een expeditie en emballagebedrijf te beginnen. In Sorong, waar hij spoedig beste klanten had, onder andere aan zen ding en missie. Zo gemakkelijk als wij het noteerden, onder een kop koffie in de gezellige war me huiskamer aan de Reggestraat in IJmuiden, waar de Vermandeis uit Sorong nu logeren, is het daarginds niet gegaan. Vooral niet, toen de medewerkers van Hendrik Vermandei op de boot en het vliegtuig naar Nederland stapten Nadat hij zijn echtgenote eerder op het vliegtuig naar Schiphol had gezet, is ten slotte ook Hendrik Vermandei naar IJmui den teruggekeerd. Zijn expeditie- en embal lagebedrijf in Sorong heeft hij verkocht. Aan een „optimist", die even goed of evenmin weet, wat de toekomst brengen zal Van een paniekstemming mag dan geen sprake zijn toen de heer Vermandei enke le dagen geleden (vóór het „zeegevecht") Nieuw Guinea verliet, ongerust zijn de meeste achtergeblevenen wel. Verder hierop ingaan wilde Hendrik Ver- mandel echter niet. Uit brieven van Nederlanders in Nieuw Guinea blijkt niet zozeer ongerustheid door de mogelijkheid van infiltraties of landingen, die dan worden verondersteld dat zij plaats vinden of zullen plaats vin den op de zuidkust, maar in de eerste plaats mindere gerustheid over mogelijke luchtaapvaljgn. Qf gr qp dg wel zeer nabil gelegen Kei-eilanden een Indonesische luchtbasis toestaat, weeti men niet. Wel wordt aangenomen, dat op Morotai en Ambon vliegvelden zijn, van waar uit bombardementsvluchten over de Vogelkop en Biak zeer wel mogelijk worden geacht. De maatregelen op Biak, waar particulie ren met medewerking van bestuur en mi litairen, een soort B B. hebben georgani seerd, wijzen er op, dat daarmee toch wel rekening wordt gehouden. De dokter is er! Uitgaande van de stichting onderwijsten toonstellingen wordt in Beverwijk van 23 januari tot en met 5 februari in de Irene- school aan de Kruisweg een tentoonstel ling gehouden betrekking hebbend op de tankvaart op de internationale binnenwate ren. De expositie geeft met foto's, tekenin gen en wandborden een overzicht van de winning van olie, het transport daarvan over de binnenwateren van Europa, het leven aan boord van deze tanker- en de opleiding van personeel. De tentoonstel ling is bestemd voor de gehele Beverwijk- se schooljeugd. Op 23 januari des middags om half vijf wordt de tentoonstelling offi cieel geopend, vermoedelijk door de wet houder van onderwijs de heer A. J. Her- les. In de ouderdom van 62 jaar is overle den de heer H. C. Slemmer, leraar aan de technische school in IJmuiden-oost. De heer Slemmer, die op een bus stond te wachten in Santpoort, werd door een hart verlamming getroffen. Wijlen de heer Slemmer, die in Amsterdam werd gebo ren, was sedert 1939 als leraar aan de technische school in Velsen verbonden. Hij gaf les in machinebankwerken. De begra fenis is op zaterdagmorgen 11 uur op de begraafplaats de „Biezen" te Santpoort. Het plotseling overlijden heeft grote ver slagenheid onder het docerend personeel en leerlingen van de school gebracht. Een tien maanden oud kindje van de fa milie v.d. G. aan de Meerstraat in Bever wijk heeft woensdagmiddag een schroef ingeslikt. De keel werd hierdoor dichtge knepen. In paniek belden de ouders de po litie op, die met de dienstauto het kind met grote spoed naar het Roode Kruis-zie- kenhis overbracht. Terstond is het meisje geopereerd en de schroef verwijderd. Het slachtoffertje maakt het thans redelijk goed. De politie van Velsen raadt de inwoners van de gemeente nogmaals aan rijwiel of bromfiets op slot te zetten, indien zij er gens moeten zijn. Woensdag bijvoorbeeld zijn in de gemeente weer twee bromfiet sen en een fiets gestolen, die alle niet op slot stonden. Een bromfiets werd ont vreemd in de Noorderdorpstraat in Velsen- zuid, een andere bromfiets werd weggeno men bij het Velserbad en een fiets werd ontvreemd op Plein 45. (Van onze correspondent) Het Zeebrugse vissersvaartuig Z 227 „Golvenzang", dat met een vijfkoppige bemanning sedert 11 januari wordt ver mist, wordt door de autoriteiten als ver loren beschouwd. De zeereddingsdiensten van Engeland, Frankrijk en België heb ben met vliegtuigen naar het schip gezocht, doch het niet kunpen vinden en het zoe ken opgegeven. Er is gebleken, dat de Z1(227 in de nacht van woensdag op don- r T/r derdag jl. nog radio-telefonisch contact h.eeft gehad met de Z 405. Er woedde toen eeri hevige storm boven de Noordzee en de kapitein van de Z 405 is in de nabij heid van de Z 227 gebleven. Tot deze meld de dat de motorstoring was verholpen en de Z 405 koers zette naar Oostende. Een 61-jarige inwoner van IJmuiden-oost is woensdag met zijn bromfiets in IJmui den op de Trawlerkade ten val gekomen door een over de weg gespannen staal draad, waaraan de KW. 61 vast lag. De man kreeg een hersenschudding en een hoofdwond. Hij is in het Antoniuszieken- huis opgenomen. GROENTEBOER OP DE BON De Velsense politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een groentehandelaar in IJmuiden-oost, die zonder vergunning sterke drank verkocht aan opvarenden van vissersschepen. GESLAAGD VOOR KRAAMVERPLEEGSTER In het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk slaagden bij de op 16 januari gehou den examens voor de aantekening „Kraam- verpleging" de zusters M. G. Eveleens, T. W. Jungblut, C. de Ridder en D. J. Visser. mooo(X>oooooooooooooooooooooooooooooooooooooog,"ooooooooo dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 0C000eeo»000030000000000000000CC00000000300000000000C00 ■VtV-Cl' XWl De resultaten van de spelers uit de IJ mond en omgeving in de vijfde ronde van het Hoogovenschaaktoernooi waren als volgt: Reservegroep IA: BosscherSchuh- macher remise. Reservegroep 1B: SteijnGoris 01. 2B: MondriaDuisenberg afgebr. 4A: Tijs- senPeters 01; Steeman—v. d. Werff 1— 0. 4B: Gordijn—Eichler 0—1; v. Voorst VaderJ. Janssen 10; J. de Haasv. d. Griendt 1—0. 6: Geza Frid—P. Janssen uit gesteld; 7: SchroderBaitsch remise; v. 't HoffRietbergen remise. 8: Brugman Van Dis remise; Kievit—Bij remise. 9: Pie- tersen—v. d. Veen 1—0; Boerrigter— Zweers 10; SauerSchlosser 10. 10: Mevr. VeisA. van Maanen 10; Clement Schreuder remise; 11: Schoenmakers Van Lenth 1—0; Kuiper—Abspoel 0—1; Mevr. BollekensTraas 01; VisScha veling uitgesteld. Opvallend is in de elfde groep de goede positie van de beide Kijk Uit-spelers J. Vis en C. Abspoel. Beide speler werden nog niet verslagen. Vis won zijn vijf ge speelde partijen terwijl Abspoel uit een zelfde aantal partüen 4llt punt scoorde Het onderling treffen zal ongetwijfeld de beslissing brengen. „We werken dag en nacht, soms eten we niet eens. In de dagen die het toernooi nu al duurt, hebben we gisteren voor het eerst samen gegeten." Dit zegt juffrouw Tiny op enigszins verontwaardigde toon, wat we wel kunnen begrijpen. Van de twaalf personeelsleden van het Kennemer Theater in Beverwijk, is er niemand die in deze drukke dagen van het Hoogoven schaaktoernooi de tijd heeft even' uit tè blazen, ,,'s Nachts zijn we altijd even laat, soms vier uur en morgen zal het wel zes uur worden, zegt Tiny doelend op de bonte avond die heden zal plaats vin den. „Reken maar", zegt ze tot ober Pim, „dat we niet eerder in bed liggen." Pim haalt hierop de schouders op. Hij weet ook wel dat van het bedienend, personeel iets gevergd wordt. „Veertien tot vijftien uur per dag is gewoon", zegt hij. Maar noch Tiny noch Pim vinden dit harde werken bepaald erg, omdat geld de arbeid nu een maal verzoet. Wel is het zo dat allen door een gebrek aan slaap, prikkelbaar wor den. Er zijn dan ook wel eens kleine woor denwisselingen, die echter heel zelden tot een climax kunnen komen, omdat er altijd wel iemand is die om een biertje roept. En nu we het toch over het nuttigen van drankjes hebben, kunnen we meteen mel den dat er genoeg schakers zijn die des morgens om elf uur al cognac bestel len. Toernooi-organisator Piet Veldheer schaakt niet, maar drinkt om die tijd ook cognac, hoewel hij het in zijn koffie laat gieten. De lieden die zich bezig houden met het verdelen van het beperkte aantal zitplaat sen in het Kennemer theater voor de be roemde bonte avond, hebben het gisteren en vandaag ook al, niet gemakkelijk ge had. „We hebben 450 plaatsen, maar er zijn meer dan 500 aanvragen, dus moeten we mensen teleurstellen," aldus de man van de kaartjestoewijzing. De vraag is wie laat je niet toe? Woensdag werden de afgebroken par tijen gespeeld. Derhalve was het niet druk in de schaakzaal. Het is de gehele dag tamelijk rustig gebleven. Vandaar dat Charles Hart het ook wat kalmer aan kon doen. De directeur van het theater was met enkele toernooi-mensen een kaartje aan het leggen. Diverse schakers deden hetzelfde Het schijnt dat veel schakers na het schaken graag een kaartje leggen. Het gerucht gaat dat twee kerels die niet het flauwste benul van schaken heb ben, een hele dag onopgemerkt zijn geble ven. Zij waren gewoon achter een schaak bord gaan zitten en hadden gedaan alsoi zij een zware partij speelden. Soms stond een van hen op, mompelde wat, stampte nadenkend rond, ging daarna weer zitten en verzette op het bord dan één stuk een veldje verder. Het gebeurde ook vaak dat beiden tegelijkertijd opstonden om na te denken. Als er mensen in hun buurt te luid praatten, lieten de kerels een sissend geluid horen. Ook schreven zij af en toe eens iets op. Verder begonnen zij soms een discussie over een zet die een van hen gedaan had. „Je had die dame rustig op EP 3 kunnen laten staan. Daar stond ze goed", of iets dergelijks. Het merkwaar dige was dat niemand die dit hoorde, arg waan kreeg. Het schijnt dan ook dat nie mand heeft gemerkt dat de kerels niet kunnen schaken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7