Rendez-vous met het verleden I Rheumabest rij ding krijgt hulp van elektrisch „gemolken" en T. V. versnelt eerste hulp bij verkeersongelukken PANDA EN DE DIENOMAAT VISSERTJE PLUM P o 11 e, Pelli en PinMo DOOR CLEMENS LAAR BAKERSPROOKJE BEWAARHEID Narcotica en misdaad: twee oude theorieën gelogenstraft? Ons vervolgverhaal DONDERDAG 18 JANUARI 1962 m liM Nog dit jaar instrumenten op de maan t I 26) Nikoline schrok. Dat was nu juist, waar zij bang voor geweest was. Van alles wat zij gelezen had, was natuur lijk alleen die ene hatelijke zin in zijn geheugen blijven hangen. „Dat is uit wat ik pas heb voor gelezen," zei zij zachtjes en als ver ontschuldigend tegen Gunthermann. „Zei die oude Godeysen dat mis schien?" „Nee, dat was de mening van iemand anders." Gunthermann leek opgelucht. „Nou dan. Dat zou me ook verwon derd hebben. Overigens is het een idiote mening. Het leven is een harde maar een prachtige sport en het zou mooi worden, als wij allemaal van plan waren fair te spelen. Zo is het. Of hebt u een andere mening, Godey sen?" Nikoline Pratt betrapte er zich op, dat zij in angstige afwachting naar Jurgen Godeysen zat te staren. Pas na een lange pauze zei de zieke: „Ik vind, dat de eerste formulering juister is." Met een bruuske beweging schakel de Gunthermann de schemerlamp naast het bed in. Nikoline zag die lamp nu voor het eerst. Het was een kostbaar stuk van gegoten brons. De met de hand beschilderde kap van echt perkament vertoonde vrolijk zwe vende rococo-motieven naar Fragon- nard. Verrukt keek Nikoline naar die kleine, lichte wereld vol opmonteren de levensvreugde. Die dokter Gunther mann toch. Hoe en waar kon hij dit nu weer gevonden hebben. „O, dat is mooi," zei ze. „Dat is net, alsof iemand plotseling ergens Mo zart begint te spelen." Ze keek naar Jurgen Godeysen en kromp ineen Een flauwe glimlach lag om zijn lippen, maar het was een schrikaanjagende manier van glim lachen. Gunthermann liep luidruchtig naar de deur: „Natuurlijk, is iedereen weer net „Natuurlijk is iedereen weer net we het zelf. Ik zal u buiten de weg naar de keuken wijzen." Op de gang trok Gunthermann voor zichtig de deur achter zich dicht. Ni koline keek angstig naar hem op: „Wilde u me iets zeggen, dokter?" „Ja. Laat hem zo weinig mogelijk spreken. Vraag hem niet teveel. Hij heeft het erg moeilijk met zijn adem haling en dat wordt in de loop van de eerstvolgende uren erger. Waar schijnlijk zal dat nu en dan erg ake lig om aan te horen zijn, maar maakt u zich daar maar niet ongerust over. Werkelijk ernstig is het nog niet." „Ik., ik ben vreselijk bang, dr. Gunthermann." „Dat is onzin. U hebt u tot nu toe prachtig gehouden. Krijg nu alstu blieft geen inzinking." Nikoline staarde voor zich uit. „Ik geloof, dat het niets meer uit haalt," zei ze ontmoedigd. „Het komt mij ineens zo zinloos voor. Ik was zo opgewekt, toen ik hem de geschiede nis van zijn vader voorlasIk dacht, dat hij misschien eens zou lachen of zou ontroeren. Maar hij neemt niets in zich op. Alleen dat wat naar klinkt." Gunthermann legde zijn arm om haar huiverende schouder en trok haar zachtjes naar zich toe. „Juist, jongedame. En daarom heb ik hoop. Het is al veel, ongelooflijk veel, dat hij ook maar enige notitie ervan neemt. U hebt hem weten te boeien en daar ging het om. Zonder dat. hij het zelf merkt, wordt hij ge dwongen, zich met zijn vader bezig te houden. Dat doet hij stellig nu al. Ik stel mijn vertrouwen op die oude baas en op het leven. En op u als bemiddelaarster, meisje. Laat ons niet in de steek." Nikolina leunde met gesloten ogen tegen zijn borst. „Ik., ik had niet gedacht, dat het zo verschrikkelijk moeilijk zou zijn." „Het is helemaal niet moeilijk, maar dat komt misschien nog wel. Misschien wordt het zelfs heel erg." „En wat moet ik dan doen?" „Niets, gewoon doorgaan. U moet u dwingen tot opgewektheid. Wees gela ten en doe alles alsof het vanzelfspre kend is. En vergeet niet, dat het zijn vader is, die een beroep op hem doet, maar dat het ook uw stem is, die hem naar het leven moet terughalen. En zorg nu dat u thee krijgt, of u hem drinkt of niet. Ik zal hem een spuitje geven en de bloeddruk ver minderen. Het zal niet veel helpen, maar toch iets verlichten. En waar de keuken precies ligt, zal ik u maar niet beschrijven, want dan vindt u dat ding nooit. Als u zelf op zoek gaat hebt u wel een kans.." Meteen verdween hij weer in de ka- j mer. Met een gevoel van opluchting keek Nikoline hem na. Gunthermann was een magiër, vond zij. Hij bezat E de onnaspeurlijke gave om overspan- nen psychische situaties op te lossen en vertrouwen uit te stralen. Als Gun- E thermann meende Toen Nikoline met een volgeladen theeblad terugkwam, was Gunther- E mann weg. Jurgen Godeysen zei te- gen het plafond: E „Het is erg vriendelijk van u, maar ik hoef geen thee." Nikoline vermoedde, dat hij haar of zichzelf de moeite wilde besparen om j een hand uit te steken. Zij dacht aan E de methode van Gunthermann. „Onzin," zei ze. „Een kop behoor- lijke thee kan men altijd drinken." E Toen zij zich over Jurgen Godeysen heenboog, zachtjes met de linkerhand j zijn hoofd ophief en met de rechter E het kopje aan zijn lippen bracht, on- j derging zij een merkwaardige ontroe- j ring. Zij vond dat dwaas van zichzelf E en was ineens verbaasd over het ge- E voel van vertrouwen en vanzelfspre- j kendheid, dat de ontroering wegdrong toen hij gehoorzaam en kennelijk met E smaak zijn thee dronk. Deze zieke en E wanhopige man, die half in haar ar- i men lag, kwam haar ineens zo ver- e trouwd voor, alsof zij hem al vele E jaren kende en alsof zij samen al heel wat meegemaakt hadden. Het was. 'n j klein, wonderlijk ogenblik en het werd E onmiddellijk gevolgd door een twee- de, dat haar hart deed. kloppen. Toen j zij 't kopje neerzette, keek Jurgen Go- j deysen haar aan, en dit keer ontdek- j te zij achter de schijnbaar uitgedoof- j de blik dezelfde treurige kinderlijk- j heid, die haar eerst in de houding van zijn handen was opgevallen. Iets j van deze vereenzaming, zij het zon- der al die sombere bitterheid, moest j er ook in de ogen van de arme kleine j vaandrig Kaspar gelegen hebben, toen hij naar zijn paard toeging om zijn verdriet uit te storten. Op dat ogen- j blik gebeurde het tweede, kleine won- der. Jurgen Godeysen zei moeilijk en j heel zachtjes: „Zou u willen verder lezen. Ik.Nikoline boog het hoofd, j Dat leek alsof zij toestemde, maar het was vooral omdat zij een paar tranen wilde wegdringen. Is dat nu hysterie. dacht zij, terwijl zij zonder iets te j zien in het schrift bladerde. Zijn dat zwakke vrouwenzenuwen of is het goed en natuurlijk, dat men van de ene seconde op de andere kan over- gaan van hopeloosheid en verdriet tot een warm gevoel van geluk? En dit door een man, die men een paar uren geleden nog nooit gezien had, van wie men praktisch niets wist? Zij wist niet of het wel aansloot, maar zij begon op goed geluk met onvaste stem te lezen: natuurlijk was ik jong en bovendien Kaspar Godeysen, die nu eenmaal niet lang in de put kan zit- ten, maar, al wilde ik het voor mezelf j ook niet toegeven en al drong het misschien ook niet goed tot mij door, er was toch veel in scherven gevallen. Ik dacht er niet over na, maar ver- moedde alleen dat ik met mijn manier j van leven, met mijn manier van de zaken voor te stellen altijd een beet je, of wel zelf geheel de buitenstaan der zou blijven. Een opgewekte bui tenstaander misschien, onbekommerd en mogelijk zelfs gewaardeerd, maar toch altijd een buitenbeentje. „Tegenwoordig weet ik, dat er on getwijfeld miljoenen van zulke bui tenbeentjes over de hele wereld ver spreid zijn en dat zij zelden behoren tot de klasse van de grote en gewich tige mannen of vrouwen en niet temin zijn zij waarschijnlijk belang rijker in de brede, grote stroom van het leven dan de gewichtige en in drukwekkende verschijningen. Ik ge loof, dat er zoiets als een aristocra tie van levensvreugd en levenskracht bestaat. Een aristocratie zonder naam en rang en roem en waardering. Ik was maanden en misschien zelfs ja ren nooit helemaal bepaald ongeluk kig. dikwijls zelfs zo vol van geluk, dat ik het wel had kunnen uitzingen. Het waren niet altijd grote dingen, die daar de oorzaak van waren. Om dat te meten had en heb ik ook op de huidige dag nog altijd geen maat staven, zoals die voor de meeste men sen gelden. Zo herinner ik me, dat ik op zekere dag het was nog op de hogere krijgsschool overlopend van geluk op mijn bed zat te huilen, omdat vader Pauschke mij had mee gedeeld, dat Bayard na tal van erger nissen toch nog verkocht was. Het was Lena die hem gekocht had en Bayard zag nu in haar hand en in de welverzorgde stal van de Riemeisters een tamelijk onbezorgd paardenbe- staan tegemoet tot het einde van zijn leven. Lena en Bayard! Nu kon ik aan die twee denken, als ik behoefte had aan innerlijke warmte. Ook was er Queiss nog en wachtmeester Pauschke en.. Wordt vervolgd) 9 9 Pruik. De Italiaanse kampioen-dames kapper Ernesto Mandelli uit Lodi heeft de grootste pruik ter wereld vervaardigd. Het kunstwerk, gemaakt van nylon en 1,58 meter hoog en 97 cm breed, is geïnspireerd op een Engelse spotprent uit 1777, op een creatie van een pruikenmaker aan het Franse hof ten tijde van Marie-Antoinette. Mandelli heeft een jaar aan de pruik ge werkt. De kostprijs is ongeveer anderhalf miljoen lire (9.000 gulden). (AFP) EEN OEROUD volksgeloof wil dat reumatische pijnen verdwijnen als de ijder zich door bijen laat steken. Lang heeft men gemeend, dat dit een baker sprookje was, maar onderzoekingen van de laatste jaren hebben aangetoond, dat er toch een grond van waarheid in kan zitten. De moeilijkheid was echter, hoe men aan voldoende bijengif kon komen, om deze populaire theorie afdoende te kunnen toetsen. Tot dusver moest men, om het gif uit de bijenangel te krijgen, de insecten als het ware uitpersen, waar bij zich behalve ethische ook tal van praktische bezwaren voordoen. Nu ech ter wordt uit Engeland gemeld, dat een leek er aldaar in geslaagd is, bijen op een doeltreffende manier te „melken", zon der dat de dieren daar enige schade van ondervinden. DE UITVINDER van die methode is de technicus D. J. Palmen uit Codsall in de Midlands, die in zijn vrije tijd een ver woed amateurimker is. Hij heeft voor zijn plezier een jarenlange studie van de bij zonder interessante en gecompliceerde bij engemeenschap gemaakt. In de loop daar van kwam hij ook in contact met medische onderzoekers, die hem hun nood klaagden Met dit avondkapsel een gezamenlijke creatie van twee befaamde Romeinse figaro's schijnt de haute coiffure wel zo ongeveer de hoogste toppen van haar kunnen bereikt te hebben. Het bestaat uit een stijve haarband, waarboven zich een postiche (pruik) van natuur lijk- of nylonhaar welft, die opzij in sierlijke golven naar de oren uitwaaiert. De hele toestand is als één geheel af neembaar en kan dus op elk. gewenst ogenblik verwisseld worden voor een modieus hoedje of voor andere kunst werken over het probleem, hoe men voldoende bijengif verzamelen kon. Dit deed de heer Palmer besluiten met zijn eigen bijenvol ken te gaan experimenteren. Hij nam een groot aantal pfoeven, waarbij hij de in- sekten, na hen eerst „kwaad" gemaakt te hebben, in allerlei materialen liet steken. Maar het resultaat was dat de bijen daar bij ofwel hun angel verspeelden en stier ven (zoals dat ook gebeurt als zij men sen en warmbloedige dieren steken), of wel weigerden zich tot steken te laten pro voceren. Na vele mislukkingen heeft hij nu echter een apparaat ontwikkeld waar- meee bij de bijen aan zwakke electrische schokken kan blootstellen. Hierop reage ren de dieren onvrijwillig door te steken, waarbij zij hun gif thans in speciaal door Palmer vervaardigde dunne laagjes van een siliconenpreparaat deponeren. Het gif kristalliseert daarin uit in minuscule bolle tjes, die eigenlijk zonder meer gereed zijn voor laboratoriumgebruik. DE OPBRENGST van deze revolutionai re „bijenmelkerij" is nog steeds gering tienduizend honingbijen produceren per „schokbehandeiing" slechts ongeveer één gram gif! maar het is voldoende voor de experimenten der wetenschapsmen sen. Dr. S. A. Barker van de farmaceuti sche afdeling van de universiteit van Bir mingham heeft dezer dagen verklaard dat Palmer's werk wellicht een belangrijke bij drage kan leveren by de behandeling van reumatiek, omtrent welks oorzaken men, zoals bekend, nog goeddeels in het duis ter tast. Vast staat in elk geval, aldus dr. Barker, dat het bijengif een enzym bevat dat verlichting geeft by reumati sche pijnen in knie- en andere gewrich ten. „Dit is een van die zeldzame gevallen, waarin de wetenschap wellicht de waar heid van een bakersprookje zal kunnen be wijzen," aldus deze geleerde. v'a EEN AMBULANCE-AUTO van de Franse politie snelt naar de plaats van een ongeval. Zodra de wagen tot stilstand komt, springt er een politieman met een eigenaardig uitziend appa raat uit. Het is een kleine tv-camera. De politieman zet het toestel op een drie poot en roept per mobilo foon het gewaarschuwde ziekenhuis op, misschien op enkele kilometers afstand, waar een chirurg voor een tv-ontvanger plaats neemt. „Geef me een scherp beeld van het gezicht van de aangeredene!", zegt de dokter over de radio en de politieman doet het. „Rol hem op zijn linker zij en laat me zyn hals zien", vervolgt de arts. Agenten keren het slacht offer voorzichtig om en de camera maakt een nieuwe opname. Dan stelt de dokter een voorlopige diagnose op grond waarvan hy instruc ties geeft voor eerste hulp verlening en het hanteren van de patiënt. Hy kan ook de operatiekamer waar schuwen, als het geval dit eist. Dit is een nieuwe metho de om de verlening van eerste en verdere hulp aan slachtoffers van het ver keer te bespoedigen, die thans op verschillende plaatsen in Frankrijk wordt beproefd. De eerste demonstraties en toepassingen hebben de dokters reeds aangetoond, dat zij een duidelijke kijk op een geval krijgen, net- geen hen in st^at stelt, vrij goed te oordelen over om vang en ernst van de ver wondingen van een vetf- keersslachtoffer. De politie Vindt dat net apparaat gemakkelijk te bedienen is. De camera, die geheel op transistors werkt, is niet groter dan een bis- cuitblik; met inbegrip van de lens, meet het ongeveer zesig cm. in het vierkant. Het principe is het eerst beproefd door dr. Marcel Arnaud, de chef-chirurg van het gemeentezieken huis te Marseille, die reeds vertrouwd was met ge- sloten-circuit-tv als hulp middel bij het onderwijs aan medische studenten. De eerste proeven heb ben vorig jaar plaatsge vonden bij Avignon. Deze maand wil men een demon stratie houden voor de ge neeskundige faculteiten in Parijs. Zelfs des nachts werkt de camera bevredigend bij het licht van sterke politie- lantaarns. Het zendbereik varieert van ongeveer tien tot <50 kilometer afhankelijk van onder andere de weersom standigheden. Naar de mening van dr. Arnaud rou een straal van ongeveer 20 -km rondom het ziekenhuis ongeveer de grens voor betrouwbare prestaties zijn. Men heeft nog niet be cijferd, hoeveel het uitrus ten van de politie over het gehele land met een derge lijke apparatuur zou kos ten, maar dr. Arnaud is van mening, dat elke zend en ontvangcombinatie on geveer 43.200 zou kosten. Er is nog slechts een moeilijkheid: de toewijzing van golflengten is in Frankrijk het monopolie van de P.T.T. Maar dit is slechts een administratief probleem, dat, naar dr. Ar naud hoopt, spoedig zal worden opgelost. 8—9. Dan wachtte vissertje Plum een poosje en keek vol spanning over de rand van z'n bootje, of er al iets in z'n net zou zitten. Wanneer hij dacht, dat het lang genoeg had geduurd, begon hij aan het natte touw te sjorren en het net langzaam in te halen. Hè. ik hoop, dat er nou maar eens een heleboel grote vissen in zitten.' dacht hij dan. 60. Met de grootst mogelijke haast begon Panda de gekluisterde geleerde van zijn banden te bevrijden. „We moeten opschieten!" riep hij. „Er is geen mi nuut te verliezen! Die dolle Dienomaat die u gemaakt hebt is er met de brave Jolliepop vandaar! Wie weet wat hij met hem gaat doen! Hoe krijgen we hem ooit weer te pakken?" „Dat, mijn beste Plumpa", sprak de uitvinder, naar voren tredend, „is nu een buitengewoon eenvoudige aangelegenheid geworden, zoals je zult inzien wanneer je slechts even oplettend mijn uitleggingen volgt. Je ziet hier voor je mijn jongste schepping, de zogeheten lnactivator. De eigenschap van deze machine is, dat hij alle andere machines tot stilstand brengt. Hoogst merkwaardig, hmpf! Het was me nog niet duidelijk, op welke vloeistof ik de delicate onderdelen zou laten heid een sulphurferresolutie op etherische oliën ;n werken, tot die ruwe indringer er uit kwaadwillig- wierp! Ziehier! Hoogst merkwaardig! Gewapend met deze apparatuur is het slechts een kleinigheid om die Holliebob met zijn wilde dromen weer in vrijheid te stellen!" Op ditzelfde ogenblik was dezelfde Jolliepop wel wild, maar allerminst dromend. Hij was klaar wak ker en zich er scherp van bewust dat hij met iedere seconde verder van zijn mogelijke redders werd weg gevoerd. „Laat imand los, ontuig!" riep hij dan ook; maar de Dienomaat luisterde naar geen rede. „Mee gaan!" knarste het mechaniek. „Loltrappen! Alles doen van jouw dromen! Kan jij lachen, Pappie!" Het huilen stond Jolliepop echter nader. Een nieuwe taak schijnt de nijvere bijenvolken te wachten als leveranciers van de grondstof voor pijnstillende reuma-middelen. Volgens het Californische staatsbureau voor de statistiek is het niet waar, dat de jeugd in grote getale verdovende mid delen gebruikt, noch dat verslaving aan narcotica onafwendbaar tot misdadige handelingen leidt. Althans wat Californië betreft, zijn dit twee populaire misvattin gen die door de feiten gelogenstraft wor den, aldus het bureau. De cijfers hebben uitgewezen dat de po litie in Californië in 1960 19.243 arresta ties verricht heeft wegens narcotica-ver grijpen, waarvan 85 percent in Zuid-Cali- fornië en meer dan tweederde alleen in het district en de stad Los Angeles annex Hollywood. Van al deze gevallen betroffen er ech ter slechts 133 minder dan één per cent de verkoop van verdovende mid delen aan minderjarigen, hoewel de poli tie haar aandacht vooral op dit aspect van de handel in narcotica gericht had. Het rapport van het bureau voor de statistiek zegt hierover: „Het spookbeeld van de lou che figuur die bij elke middelbare school en in iedere cafetaria rondhangt om de jeugd te verleiden tot het gebruik van „snow" (cocaïne), is dan ook naar het ons toeschijnt een sterk overdreven gene ralisatie." Het rapport concludeert dat de eerste kennismaking met narcotica zich vrijwel altijd „op een meer persoonlijk ni veau afspeelt." De opvatting dat het ge bruik van verdovende middelen vrijwel al tijd tot een leven van misdaad zou leiden, wordt in het rapport onhoudbaar genoemd. „Het is juist de misdaad, die tot het ge bruik van narcotica leidt," zeggen de sta tistici, die voor deze stelling tal van voor beelden uit de praktijk citeren. Met dat al zijn er in de staat Californië zeker vijftien tot twintigduizend verslaafden, die zich re gelmatig te buiten gaan aan morfine, co caïne, opium of andere roesverwekkende middelen, aldus het rapport. Sir Bernard Lovell, de directeur van het radio-astronomisch station van Jodrell Bank in Engeland, heeft in een vraagge sprek verklaard, er zeker van te zijn dat er in de loop van dit jaar instrumenten van de aarde naar het maanoppervlak ge bracht zullen worden, zowel door de Rus sen als door de Amerikanen. Sir Bernard is verder van oordeel dat er binnenkort ook een mens of een dier een tocht om de maan en weer terug naar de aarde zal maken, waartoe de mogelijkheid thans binnen het bereik van de wetenschap ligt. Hij onthulde voorts dat de nieuwe radio telescoop van Jodrell Bank, de Mark II, die ongeveer 2,36 miljoen gulden gaat kos ten, aan het eind van dit jaar gereed zal komen. De Mark II zal een verbeterde uitvoering van de huidige telescoop zijn en gebruikt worden voor het volgen van ruimtevaartuigen en voor normaal speur werk in het heelal. 13 21 Cop, 13. „lia!, wat is het heerlijk, daarheen te varenwaar we heen varen", zegt Pingo, „want daar woont namelijk een tante van mij, en die heeft een bende kinderenallemaal van mijn leeftijd". „Wat. is er met Pingo?", zegt Pelli tegen Polle, „hij vaart een heel andere richting! Waar gaan we eigenlijk naar toe? Tja! Hij zal er wel een doel mee hebben!" „Daar, waar we nu heen varen, heb ik drie tantes wonen, met nog veel meer kinderen; ik verheug me er al op, ze allemaal weer te zien", zegt Pingo tegen Slokop.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9