Djakarta acht vreedzame regeling mogelijk volgens generaal nog Jani HET WEER m m m Tweede Kamer op reces r KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden M luns op „Ik kan nog wel schiphol: een we mee Het hecht groot belang aan het gesprek tussen Kennedy en Oe Thant Doorgaande sneltreinen Zandvoort-Maastricht Minimumprijs voor haring niet lager PERMANENTE MEUBELSHOW - fj pf lip Woninginrichting VERSPUY DAGBLAD VOOR V E L S EN - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 19 JANUARI 1962 Adjudant lacht mee In de krant van heden: Den Haag antwoordt secretaris-generaal V.N. SPAARNE 11 t/o Damstraat Zuidwestelijke wind syeelYlUKKId mforeijouvuij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Zomerdienst NS. Uurdienst op IJmuiden - 9i Misverstand Enkele coupons VAST TAPIJT Het woord is aan Tussentijds debat over Nieuw-Guinea niet erg waarschijnlijk Is zwijgen landsbelang? GROTE BITTERKOEKEN VAN BREUKELEN - 1e klas banketbakkerij 47e JAARGANG NUMMER 64 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal i ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. I Minister Luns keerde donderdag op Schiphol terug van een bezoek aan Genève. Zijn spitse opmerkingen tijdens de persconferentie verwekten veel hilariteit. Ook adjudant Veldman de „Cerberus" van Schiphol, had er plezier in. DJAKARTA (AP) „De Indonesische regering heeft haar hoop op een door breking van de impasse over Nieuw-Guinea gevestigd op de ontmoeting tussen president Kennedy en de secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant, die vandaag zal plaatshebben". Generaal-majaor Achmad Jani, de chef-staf van de „be vrijdingsoperaties" verklaarde vanmorgen tegenover journalisten dat deze bijeenkomst in New York met grote belangstelling door de Indonesische regering wordt gadegeslagen, Jani zei dat zijn regering nog altijd meent dat een vreed zame regeling van het geschil met Nederland mogelijk is. Hij betoogde dat Indonesië nog steeds alles doet wat in zijn vermogen ligt om zulk een regeling tot stand te brengen. Generaal-majoor Jani, chef-staf voor de „bevrijdingsoperaties voor West-Irian". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 9 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem4 Kunst 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Treinbeveiliging 9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Jani, die een bijeenkomst bijgewoond had van president Soekarno met de belangrijk ste militaire leiders, zei dat Indonesië het grootste belang hecht aan de ontmoeting tussen Kennedy en Oe Thant. Het resultaat van dat gesprek zal morgen worden be sproken op een bijeenkomst van de natio nale veiligheidsraad in Soekarno's zomer paleis in Bogor. Jani gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag, of de Indonesische regering nog steeds een tijdslimiet heeft verbonden aan diplomatieke activiteiten in deze kwestie. „Wij kunnen beter het re sultaat van het gesprek tussen Kennedy en Oe Thant afwachten. Wij zijn alleen maar geïnteresseerd in dit onderhoud. On ze politiek blijft onveranderd: Onderhan delingen zijn alleen mogelijk op basis van overdracht van West-Irian aan ons". Generaal Jani zei tenslotte dat generaal- majoor Soeharto, commandant van de „bevrijdingsstrijdkrachten", op 22 januari naar zijn hoofdkwartier in Makassar ver trekt. Soekarno heeft vandaag de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, het hoofd van de nationale veiligheidsraad generaal Nasoetion, en andere hoge functionarissen in zijn paleis in Djakarta ingelicht over de stand van zaken. Zegslieden, die nauw con tact onderhouden met de naaste medewer kers van Soekarno, bevestigden dat de pre sident van mening is dat alle hoop op een vreedzame regeling op Oe Thant is geves- tigd. Minister-president De Quay heeft gister middag in antwoord op het telegram van Oe Thant, de waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties in New York, meegedeeld dat het gouvernement en de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Gui nea zich angstvallig onthouden van eniger lei actie die de situatie in dit gebied zou verergeren. „Ik kan u mededelen dat, on danks de voortdurende bedreigingen met geweld door de Indonesische leiders en de militaire voorbereidingen tegen Nw.-Gui nea, de Nederlandse regering volhardt in haar houding van uiterste zelfbeheersing,' zo schrijft prof. De Quay. „Onze instruc ties aan de commandanten van de Neder landse strijdkrachten in Nieuw-Guinea zijn in overeenstemming met deze houding. On ze permanente vertegenwoordiger in New York is nogmaals geïnstrueerd zich te Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6) Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk opkla ringen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Vrij krachtige tot harde wind tussen west en zuidwest. Iets zachter des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMStERDAM TÉL 2235961 (Van onze reportageredacteur) De dit jaar door de Nederlandse Spoor wegen te rijden zomerdienstregeling zal een paar belangrijke elementen bevatten uit de door een samenloop van factoren mislukte zomerdienst van 1961. De zo ge noemde lustreinen keren weliswaar niet te rug, maar de doorgaande verbinding tussen Haarlem en Utrecht (zonder overstappen te Amsterdam) wordt hersteld en zelfs uit gebreid tot Zandvoort door de met getrok ken rijtuigen te rijden sneltreinen van de uurdienst Amsterdam-Maastricht in de badplaats te laten beginnen, resp. eindigen. Het andere nieuws voor Kennemerland is minder gunstig. Op het net tussen Am sterdam, Haarlem en Alkmaar wordt bui ten de spitsuren de vooroorlogse situatie hersteld. Voortaan lopen de treinen van Haarlem resp. Amsterdam om het uur door tot Alkmaar, zodat in Uitgeest om de an dere trein moet worden overgestapt. Bo vendien rijden de uit Kennemerland ko mende treinen slechts eens in het uur door naar Amsterdam, zodat met de tussenlig gende trein in Haarlem moet worden over gestapt. De half uurdienst naar IJmuiden wordt tot een uurdienst ingekrompen. Daar staat tegenover dat in Haarlem aanslui ting zal worden gegeven op de sneltreinen Zandvoort-Maastricht. De inwoners van Amsterdam-West en het Haagse Bezuidenhout zullen blij zijn met de mededeling dat de treinen op de „oude lijn" elk uur gaan stoppen in Sloterdijk en aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië. De an dere treinen van de halfuurdienst Amster dam-Rotterdam gaan door naar Roosendaal met alleen een stop te Dordrecht. In Roo sendaal worden deze treinen gesplitst in een deel naar Antwerpen en Brussel en een deel dat als stoptrein naar Zeeland gaat. Dit geeft een tijdwinst van twintig minuten tussen Holland en Zeeland. uwer beschikking te houden teneinde met u besprekingen te voeren inzake de moge lijkheden voor een vreedzame oplossing van de gehele kwestie volgens de doelstel lingen en het principe van het Handvest der Verenigde Naties. Tenslotte herhaalt prof. De Quay de suggestie om één of meer V.N.-waarncmers naar Nieuw-Guinea te zenden. Formeel protest Nederland heeft voorts aan secretaris generaal Oe Thant meegedeeld uit zelf verdediging te zijn opgetreden bij het tref fen op zee met Indonesië op maandag. „De Nederlandse regering protesteert tegen de ze gewapende aanval door Indonesië, die werd voorafgegaan door talrijke Indonesi sche dreigementen met wapengeweld." De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, mr. Schürmann, schreef dit in een brief aan Oe Thant, welke ook een gedetailleerd ver slag bevatte van het incident voor de kust van Nieuw-Guinea en uitlatingen van ge vangengenomen Indonesiërs, die hebben verklaard dat zij opdracht hadden het Ne derlandse bestuur in Kaimana te liquide ren. Mr. Schürmann vroeg Oe Thant, dit rapport over maatregelen die door Neder land zijn genomen in de uitoefening van zelfverdediging, door te geven aan de Vei ligheidsraad, zulks in overeenstemming met de bepalingen van het Handvest. In het Handvest staat dat maatregelen ter zelfverdediging onmiddellijk aan de Veiligheidsraad moeten worden gerappor teerd. Ook in deze brief wordt de suggestie herhaald, dat Oe Thant een of meer waar nemers of persoonlijke vertegenwoordigers naar Nieuw-Guinea zal zenden. Het voor stel, waarnemers naar Nieuw-Guinea te zenden, is voor het eerst mondeling ge daan op 27 juni '60. De Nederlandse waar nemende permanente vertegenwoordiger, de heer L. Poldermans, deelde de toenma lige secretaris-generaal, Hammarskjoeld, mee, dat de Nederlandse regering er ge nerlei bezwaar tegen zou hebben dat de secretaris-generaal een vertegenwoordiger naar Nieuw-Guinea zou zenden om zich op deze wijze van de toestand daar op de hoog te te stellen. Djakarta zweeg nog In kringen van de Verenigde Naties vindt de Nederlandse houding ten opzichte van de ontwikkelingen van de laatste dagen in de kwestie-Nieuw-Guinea over het alge meen veel sympathie. Enkele delegatiele den merkten op dat Nederland op de uit nodiging van Oe Thant prompt positief heeft geantwoord, maar dat een Indone sisch antwoord tot dusver is uitgebleven Er is overigens al wekenlang een nauw contact tussen de Nederlandse permanen te afgevaardigde, mr. Schürmann en se cretaris-generaal Oe Thant, een contact dat op hetzelfde hartelijke en vriendschappe lijke niveau staat als vroeger tussen mr. Schürmann en wijlen Dag Hammarskjoeld. De Amerikaanse radio, televisie en pers steunen blijkens hoofdartikelen en com mentaren voor de overgrote meerderheid de Nederlandse politiek. In Amerikaanse regeringskringen ver luidt dat Washington veel respect heeft voor de krachtige wijze waarop Oe Thant deze materie aanpakt. Met een diplomatiek woordenspelletje en een enkel grapje heeft minister mr. J. M. A. H. Luns gistermiddag bij zijn aankomst op Schipnol de lastige vragen weten af te doen, die de pers voor hem in petto had. Zijn hoofdambtenaren had den reeds eerder laten weten, dat mr. Luns, die een privébezoek aan zijn doch ter in Zwitserland heeft gebracht, geen commentaar zou geven op de recente gebeurtenissen in Nieuw-Guinea. Maar berichten uit buitenlandse bron, dat de minister in Genève zou hebben ge sproken met de reizende ambassadeur van de Verenigde Staten, Harriman, en zelfs met enkele Indonesiërs en voorts het hardnekkige gerucht, dat zijn ge zondheidstoestand hem zou nopen zijn portefeuille ter beschikking te stellen, waren aanleiding om toch een vraag gesprek met de heer Luns te forceren. Dit viel de journalisten niet moeilijk. Minister Luns liet de auto. die tot bij het vliegtuig was gereden, even wachten en liet zich naar de perskamer leiden waar hij onmiddellijk afstand nam door te zeg gen: „Mijne Heren, u weet dat ik om zuiver persoonlijke redenen naar Genève ben geweest. Ik heb u volstrekt niets te zeggen. Dat ik met u ben meegelopen, moet u uitsluitend als een vriendelijkheid zien". Op de vraag of hij in Genève de heer Harriman had ontmoet, zei mr. Luns: „Ik kan u verzekeren, dat ik met nie mand heb gesproken. De enige contacten in de Haagse Houtrusthallen wordt een nationale show van kleindieren- teelt gehouden onder auspiciën van de een fraai brahma-hoen. koninklijke Nederlandse vereniging „Avicultura". Hier ziet men keur meesteres mej. J. Remmerswaal met die ik heb gehad zijn de telefonische ge sprekken met de Nederlandse missie bij de Verenigde Naties geweest". Of hij zijn visie zou willen geven op het incident bij Nieuw-Guinea? „Er is niet veel visie te geven. Wat ik u zou kunnen vertellen, weet u allemaal net zo goed als ik". Gevraagd naar zijn mening over het verschil in opvatting over de lijn der ter ritoriale wateren, merkte de minister la- koniek op: „U verwacht van mij toch niet, dat ik hier een cursus in interna tionaal recht ga geven". Of hij een serieuze indruk heeft van de jongste poging van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Thant? „Ik geloof dat de vorige pogingen van de heer Thant ook serieus zijn geweest". Over een opmerking die dé heer Luns hierna maakte is enig misverstand ont staan Hij zou toen hebben gezegd: „Hij (Oe Thant) zet alleen nooit door". Later werd bericht dat de minister gezegd zou hebben „Hij zet alleen nu door". Een woordvoerder van het ministerie heeft in verband hiermee yerklaard, dat, welke ook de formulering van het antwoord van de minister mag zijn geweest, de heer Luns uiteraard geen andere bedoe ling heeft gehad dan de grootst mogelijke waardering voor de bemiddelingspogingen van de heer Thant uit te spreken. Over zijn gezondheidstoestand zei mr Luns: „Ik maak mij geenszins bezorgd over mijn gezondheidstoestand. Ik kan nog wel een week mee.Even later verduidelijkte hij dat dit laatste als een grapje was bedoeld. Het bericht dat een dagblad over zijn gezondheidstoestand en de consequenties daarvan heeft gepubli ceerd noemde de minister volkomen on juist. Toen de minister opstond om te ver trekken toonde zijn gelaat dezelfde ver moeide trekken, waarmee wij hem dik wijls van belangrijke conferenties hebben zien terugkeren. Zelden heeft hij in de perskamer echter zoveel twijfel achterge laten. Advertentie In ons souterrain hebben wij enkele zeer voordelige aanbiedingen in EIKEN DRESSOIRS gothiek zowel als modern. Losse 3-zits BANKEN gestoffeerd op schuimrubber. Komt u zich even overtuigen van de lage prijzen en de oerdegelijke kwali teit. PLEIN 1945 - 2 - Telefoon 8089 Pope God gebruikt de mens tot grote din gen voor de mensen. Na aanneming van de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer gisteravond haar werkzaamheden onderbroken voor een wintervakantie tot 20 februari. Vanmorgen zouden de com missies van Buitenlandse Zaken en De fensie met de vier naastbetrokken be windslieden overleg plegen over de laat ste ontwikkelingen rond Nieuw-Guinea, waarover de commissieleden woensdag een vertrouwelijk schrijven van de mi nister-president hebben ontvangen. Wat er uit dit beraad zal voortvloeien is nog niet duidelijk. De Kamervoorzitter heeft deze week gezegd, dat hij hoopte na dit overleg nadere mededelingen aan de Kamer te kunnen doen. Dit zou dan moeten gebeuren in de vorm van een brief die de leden in hun bus krijgen, hetzij thuis, hetzij op hun vakantie adres. Wat zal er daarna gebeuren? Er is druk gespeculeerd over de vraag of er alsnog een openbaar debat zou moe ten worden gehouden. De communist Bak ker drong er met klem op aan en de frac tieleider van de P.v.d.A., mr. Burger, leek er eveneens voor te voelen, al deed hij geen duidelijke uitspraak. Volgens het erglement van orde belegt de voorzitter een vergadering zo dikwijls hij dit nodig oordeelt of als dit door tien leden schriftelijk met opgave van redenen is verzocht. De socialist Willems heeft er gisteren op gewezen dat zijn fractie vol doende leden telt om een dergelijk verzoek te doen. Als men de opmerkingen van de heer Burger combineert met die van zijn fractiegenoot Willems, lijkt het aanneme lijk dat een eventueel initiatief van de fractie van de P.v.d.A. zal uitgaan. Maar wanneer de Kamer dan tussen tijds bijeenkomt, zal zij dan van de re gering de nodige opheldering krijgen? De ministers geven volgens de grondwet aan het parlement alle gewenste inlichtingen, tenzij het verlenen van deze inlichtingen strijdig wordt geacht met het landsbelang. De regering kan zich dus hullen in stil zwijgen. Wanneer uit de kring der Tweede- Kamerleden geen initiatief zou komen voor een openbare vergadering, is het altijd mo gelijk, dat de Eerste Kamer over de zaak- Nieuw-Guinea poolshoogte neemt. De Eer ste Kamer gaat niet op reces, zodat zij in één van haar dinsdagse vergaderingen aandacht aan deze zaak zou kunnen geven. Op de vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodubten, donderdag ge houden, ging de discussie voornamelijk over een verlaging van de minimumprijs van verse haring. Twee voorstellen werden gedaan, namelijk een verlaging van de minimumprijs van f 11 tot 9 en een ver laging van f 11 tot 10. Geen van beide voorstellen werd aangenomen. Het eerste voorstel om voor alle verse haring een minimumprijs van 9 in te stellen werd gedaan om de concurrentie positie te verbeteren, omdat het buiten land dikwijls goedkoper kan leveren. Het tweede voorstel om alleen de spanharing te verlagen tot een minimumprijs van 10 kon ook al geen genade vinden, omdat deze maatregel in de praktijk te moeilijk uit voerbaar zou zijn. Bij de rondvraag waren er nog enkele klachten over manipulaties bij de verkoop van haring. De eerste klacht betrof het verkopen van kisten haring, die meer dan 50 kg bevatten. Wanneer deze kisten de prijs niet halen en doorgedraaid moeten worden, zouden de handelaren schade lij den, omdat zij bij de vergoeding minder schadeloosstelling krijgen. In het tweede geval werd een klacht geuit over het voor af verkopen van haring, terwijl deze nog niet aan de markt is geweest. Bij het door draaien zoü een gedeelte van de vergoe ding bij de handel terecht komen en niet bij de aanvoerders. De Vereniging van Nederlandse Visconservenfabrikanten heeft in een' brief aan het Produktschap te ken nen gegeven, dat wanneer nogmaals een verhoging van de invoerrechten voor zee vis uit de E.E.G.-landen (die per 1 januari 1962 van kracht is geworden), wordt in gevoerd, de leden zich uit het Produkt schap zullen terugtrekken. Advertentie NERGENS LEKKERDER - NERGENS GOEDKOPER Met echte amandelen bereid. Slechts 17 cent LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON S362

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1