Straat in Brunssum lijkt wel door aardbeving getroffen AGENDA Kort en bondig Regeringsnota over Nieuw-Guinea AOSRAM Mijtischade doet huizen verzakken, muren scheuren en ruiten springen Vragen over aardgas in de Eerste Kamer Nieuwe Friese partij is reeds ter ziele Motorwagen van de R.T.M, uitgebrand Socratesdirecteur op vrije voeten Levensonderhoud sinds 1957 zes percent duurder Kapiteins van twee kustvaarders geschorst Vijf doden in het verkeer Jongen ontrukt kantoor meisje tas met ƒ2500.- Dr. Herschel betreurt zijn critiek op hulp verlening in Harmeien Zwaar bewolkt iQdtfS ZATERDAG 20 JANUARI 1962 Kamer wordt zo nodig tijdens het reces bijeengeroepen Autodief meldde zich hij de politie Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Veevervoerders gestraft 20 Stuks f1 Critiek op prijsbeleid Er komt in Hollandia een nationaal museum "ég ■§3 fi ÏM lampen M Van tien uur tot kwart voor twee heb ben gisteren de Tweede Kamer-commis sies voor Buitenlandse Zaken en Defensie samen met de minister-president, de mi nister van Buitenlandse Zaken, de minis ter van Defensie, de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en de staatssecreta ris van Defensie vergaderd over de kwes tie Nieuw-Guinea. De Kamerleden zullen schriftelijk op de hoogte worden gesteld van het verloop van de besprekingen. Na de vergadering verstrekte de griffie van de Tweede Kamer het volgende com muniqué: „In de gezamenlijke vergadering van de vaste commissies voor Buitenlandse Zaken en voor Defensie uit de Tweede Kamer, heeft de minister-president me degedeeld, dat de regering zo spoedig mo gelijk een nota aan de Kamer zal zenden, waarin zij een uiteenzetting zal geven van de jongste ontwikkeling ten aanzien van het vraagstuk van Nieuw-Guinea. Voorts heeft zij medegedeeld, dat zij, in dien zich omstandigheden voordoen, wel ke het wenselijk maken de Kamer op kor te termijn bijeen te roepen, onmiddellijk aan de voorzitter zal verzoeken de Ka mer te doen bijeen komen". De Tweede Kamer is tot 20 februari op reces gegaan. Mr. Rot naar N-Guinea Na afloop van het beraad tussen de com missies voor Buitenlandse Zaken en De fensie en een aantal leden van het kabi net, verklaarde minister-president De Quay, dat de staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. H. Bot, nog de zelfde avond naar Nieuw Guinea zou ver trekken. Hij verwachtte dat mr. Bot daar ongeveer veertien dagen zou blijven. Op Schiphol zei mr. Bot dat hij naar Nieuw-Guinea ging voor een soortgelijke reis als hij twee jaar geleden maakte, namelijk om zich te oriënteren. Zondag tegen middernacht zal de gouverneur van Nieuw-Guinea. dr. P.J. Platteel, hem daar op het vliegveld begroeten. Mr. Bot zei dat tot deze reis reeds vóór Kerstmis was besloten. „Ditmaal ga ik door heel Nieuw-Guinea reizen. De vo rige keer ben ik eigenlijk alleen in Hollan- dia geweest." zei hij. „Het is altijd goed om persoonlijk contact op te nemen en dat geldt vooral voor een gebied dat zover hier vandaan ligt. Hij had geen plannen om maandag een rede te houden in de ver gadering van de Nieuw-Guinearaad. Maar daarmee wilde hij de mogelijkheid niet uitsluiten dat hij er misschien toch enke le woorden zal spreken. Hij hoopte dat er ook gelegenheid zou zijn om waar nodig het regeringsbeleid nog eens mondeling toe te lichten. „Informatie uit de eerste hand kan nuttig zijn". Mr. Bot beaamde dat hij uiteraard ook aan het aspect van eventuele evacuatie van gezinnen aandacht zal besteden. Bij de politie in Amsterdam heeft zich een 29-jarige straatmaker gemeld, die in mei vier auto's had gestolen, samen met twee vrienden. Een van de dieven werd vrij spoedig gegrepen, de anderen wisten in een der gestolen wagens naar Frank rijk te ontkomen. Toen onlangs een van hen in ons land terugkeerde werd ook hij gepakt. De straatmaker bevond zich tot voor kort nog in Frankrijk. Toen hij zich in Amsterdam kwam melden vertelde hij, in Marseille en Toulon gewerkt te hebben als havenarbeider. Ook had hij in Amiens drieëneenhalve maand in de gevangenis gezeten wegens diefstal van een auto Wie door de Kerkstraat in Brunssum, het winkelcentrum van deze middelgrote mijngemeente, loopt, zou de indruk kun nen krijgen, dat dit gedeelte van de stad door een aardbeving is getroffen. De meeste winkelpanden in deze straat zijn gescheurd, deuren en ramen hangen scheef en grote spiegelruiten zijn in honderden stukken gesprongen. De wegen staan bol en de trottoirtegels lig gen los. Het is echter geen aardbeving geweest, die de bijna honderd panden in deze omgeving heeft getroffen, maar mijnschade. Deze wordt veroorzaakt door beweging in de bodem als gevolg van het delven van kolen. Mijnschade is niets nieuws. Overal in Zuid-Limburg doet zich mijnschade voor. Maar in de Kerkstraat in Brunssum heeft de mijnschade het laatste jaar zo'n grote omvang aangenomen en volgen de verzak kingen elkaar de laatste tijd in zo'n snel tempo op, dat bijna van een onhoudbare situatie kan worden gesproken. Metingen hebben uitgewezen, dat dit gedeelte van Brunssum de laatste jaren vier tot zes me ter is gezakt. Een café-restaurant, dat vo rig jaar werd gebouwd en ruim 100.000 heeft gekost, is drie weken na de opening, precies boven de balkenlaag, tussen de be neden- en bovenverdieping doormidden ge scheurd. De eerste week sloot de deur al niet meer en vertoonden zich in de fraaie lambrizeringen centimeters brede scheu ren. Vele winkelpanden hebben een hardste nen pui. Er zijn nu tegels tegenaan ge bracht, om de scheuren te camoufleren. De hardstenen platen scheuren alsof zij van karton zijn en de tegels springen door de spanning van de muur. De eigenares van een textielwinkel hoor- Gecoördineerd energiebeleid wellicht mogelijk Vele leden van de Eerste Kamer willen weten, of de minister van Economische Zaken zich reeds een oordeel heeft ge vormd omtrent de wijze, waarop mede het gasverzorgingsgebied van de Staatsmijnen in de toekomst kan worden ingeschakeld bij de exploitatie van de recente rijke vondsten van aardgas in ons land. Blij kens het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrotingen van de Staats mijnen en van het Staatsgasbedrijf, waar in dit wordt gezegd, wil een zeer groot aantal andere leden van de minister verne men, of hij zich reeds een beeld heeft kun nen vormen van de zijns inziens meest wenselijke exploitatiewijze van de zeer grote aardgasvondsten in Groningen. Enke le leden gaven in dit verband als hun me ning te kennen, dgt dit gas een goedkope energiebron vormt en dat het de ontwik keling van onze economie belangrijk kan steunen, mits het door de staat zal worden geëxploiteerd. Mag verwacht worden, zo wordt onder andere verder door vele leden gevraagd, dat bij de eventuele totstandkoming van een samenwerking van de Esso, de Shell, de Staatsmijnen en het Staatsbedrijf bij de winning en de verkoop van aardgas de mogelijkheden groter worden voor het creëren van een gecoördineerd energiebe leid op nationaal niveau? c 3 Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Een midzomemachtsdroom", van William Sha kespeare; regie: Han Bentz van den Berg. Maandag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Meneer Topaze", blijspel van Marcel Pagnol; regie: Richard Flinck. Minerva Theater, maandag 20.15 u.: Recital van Spaanse muziek door de pianiste Alicia de Laroccha uit Barcelona. BIOSCOPEN Cinema Palace, l<i, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Mijn dochter Patricia", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De mysterieuze Julia Manton", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u„ zondag ook 16.15 u.: „Don Camillo op de barrica de", a.l. Zondag 11 u.: „Heuvel 24 ant woordt niet", 14 j. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Jane Eyre", 14 j. Van maandag af 14, 19 en 21.15 u.: „Tramlijn begeerte", 18 j. Minerva Theater, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „De professor wil er uit", a.l. Zondag 14 en 16.15 u.: „De laatste Robin Hood", a.l. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Zondag llu.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De hinderlaag", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes zonder kamers", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Zondag 11 u.: „Aïda", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en zondag 20 u.: „Angst", 18 j. Zondag 14.30 u.: „Het koninkrijk van de humor", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Rit in de nacht", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaai „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 19 januari). ZATERDAG 20 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „Pepe". Rex Theater, 20 u.: „De liefde van Her cules". ZONDAG 21 JANUARI City Theater, 14.30 u.: „Het einde der Desperado's"; 19.30 u.: „Pepe". Rex Theater, 15 u.: „Teenager Schlager parade"; 20 u.: De' liefde van Hercules". MAANDAG 22 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „Pepe". Rex Theater, 20 u.: ,De liefde van Her cules". ZATERDAG 20 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het legioen der dapperen". Luor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" W.B. Theater, 20 u.: „Alarm bij de kust wacht". ZONDAG 21 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 u.: „De pech vogel"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De roman van een vrouwenarts". Luxor Theater, 14.30 u.: „De dochter van de woestijn"; 16.30, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" W.B. Theater, 14.30 u.: „De gevreesde speurder"; 16.30 en 20 u.: S.O.S. Pacific". MAANDAG 22 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De roman van een vrouwenarts". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" W.B. Theater, 20 u.: „S.O.S. Pacific". ZATERDAG 20 JANUARI Marquette-theater, 20 u.: „Jailhouse Rock". ZONDAG 21 JANUARI Marquette-theater, 14.15 u.: „Laurel en Hardy bij de Luchtbescherming; 16 u.: Jailhouse Rock; 20 u.: „Terreur in Spanje". Mond- en klauwzeer Vier Overijselse expediteurs, die var kens hadden vervoerd zonder dat hun vee auto's een dag tevoren waren ontsmet, zijn door de Almelose kantonrechter veroor deeld tot boetes van 75. Het waren de eerste zaken op dit gebied welke de kan tonrechter sedert de invoering van de maatregelen in verband met het heersen de mond- en klauwzeer behandelde. de enige dagen geleden, toen zij in het kan toor achter de winkel bezig was, een he vige knal. De grote spiegelruit van de eta lage was door een plotseling opgetreden spanning in scherven gesprongen. In de zelfde winkel stroomt kolendamp door scheuren in de schoorsteen de winkel bin nen. Steeds de buitendeur openzetten is het enige wat de winkelierster eraan kan doen. Andere zakenlieden kunnen hun zaak 's avonds niet meer sluiten. De deur moet twintig tot dertig centimeter open blijven staan. Met kettingen en hangsloten wordt zo'n deur aan de stijl vastgemaakt. Ook gebeurt het regelmatig, dat 's mor gens ergens iemand zijn slaapkamer niet uit kan omdat de deur niet meer opengaat, Door het raam wordt dan wel iemand op straat aangeroepen, die een timmerman gaat halen. Een ander probleem is het grondwater. De meeste kelders staan voortdurend on der water. Door het feit, dat de gehele bo dem inzakt, zijn de kelders in de ter plaat se waterrijke ondergrond komen te liggen. Door de scheuren spuit het water dan de kelder in. Velen hebben een zelf startende vlotterpomp in de kelder staan om de zaak nog enigszins droog te houden. De aan schaf van deze pompen wordt door de Staatsmijnen vergoed. Ook het herstel van de door mijnschade getroffen winkels en huizen wordt grotendeels door de Staats mijnen betaald. Eveneens dragen de Staatsmijnen royaal bij als het gaat om voorzieningen, die mijnschade tot een mi nimum moeten beperken. In een in aan bouw zijnd blok van vier woningen werd voor rekening van de Staatsmijnen alleen al voor 20.000 betonijzer extra verwerkt. Buiten de ernstig getroffen Kerkstraat komen in Brunssum nog wel andere ge vallen van omvangrijke mijnschade voor. De rooms-katholieke kerk moest worden afgebroken, omdat herstel niet meer moge lijk is. Met de bouw van een nieuwe kerk is men reeds begonnen. Enige weken, na dat de fundamenten hiervoor klaar waren kwam er een kink in de kabel. Juist op de plaats waar de nieuwe kerk zou wor den gebouwd, was de grond weer in be weging gekomen. De nieuwe fundamenten vertoonden vele diepe scheuren. Het werk moest nagenoeg helemaal opnieuw begin nen. Het is de voorzitter van de nieuwe politieke partij in Friesland, de 24-jarige vckeling Folkert Binnema blijkbaar allemaal te machtig geworden. Hij is af- treden en daarmee zal de nog niet eens begonnen rol van de „Frysk Nasio- nale Party" wel uitgespeeld zijn, want de reacties in eigen provincie waren nu niet van dien aard dat het voor anderen aanlokkelijk lijkt de poging voort te etten. Graag, zo verklaarde de heer Binnema, heb ik meegewerkt aan het oprichten van de Frysk Nasionale Party. Ik zag in die partij een middel om aandacht te vragen voor een aantal volgens mij zeer urgente punten. Daar ik het echter inzake de ver der te volgen gedragslijn niet eens ben met de andere bestuursleden, is besloten dat ik niet meer als voorzitter zal fungeren. Na dit besluit zal waarschijnlijk de rust op de hervormde kweekschool in Leeuwar den ook wel weer terugkeren. Folkert Bin nema is er leerling en men werd er de laatste dagen voortdurend lastig gevallen door journalisten en fotografen. Ook bui ten de school zocht men hem trouwens op, wat ten gevolge had dat hij een vlucht- adres bij kennissen moest zoeken om met zijn studie voor het onderwijzersexamen te kunnen doorgaan. Aanderhalf uur is gisteravond het tram verkeer tussen Rotterdam en de Zuidhol landse eilanden gestremd geweest, door dat om kwart over vijf op de enkelvoudi ge lijn naar Spijkenisse op de grens van Rotterdam-Zuid, brand uitbrak in de mo torwagen van het treintje dat op weg was van Oostvoorne naar de Maasstad. Hoe wel de Rotterdamse brandweer de vlam menzee met een nevelstraal en twee lage- drukstralen bestreed, brandde de wagen geheel uit. De motorwagen was een van de twee houten diesellocomotiefjes van de vroege re Maasbuurtspoorweg, die de R.T.M. nog in dienst had. De oorzaak van de brand is niet bekend. De vroegere president-directeur van het Socratesconcern, dat in een miljoenendans ten onder ging, is in vrijheid gesteld na dertien maanden gevangenschap. Om half zes gisteravond deelde de president van het Amsterdamse gerechtshof mee, dat er geen termen aanwezig waren voor een ver dere preventieve hechtenis. N. den B. was om half zes een vrije man. „Ik dank het hof voor de behande ling van mijn zaak", zei hij langzaam en maakte een buiging naar de heren, die een zitting van ruim tien uren hadden gewijd aan het onderzoek, waaruit een oordeel moet volgen over de uitspraak van de rechtbank: 15 maanden gevangenisstraf. Zij zullen op 1 februari arrest wijzen. Voordat Den B. zijn paperassen bijeen zocht om met de parketwachters mee te gaan ter vervulling van enige formalitei ten, hief hij joviaal de arm op naar het publiek op het balkon, waar zijn groet werd beantwoord door enkele bekenden, onder wie zijn secretaresse en de reeds enige maanden op vrije voeten zijnde „de ken" van „De Heilige Daad". Tevoren had de procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, vernietiging ge vraagd van het vonnis van de rechtbank, voor zover het de tenlaste gelegde oplich ting van de Rembours- en Industriebank voor 500.000 betrof. Hij vroeg echter be vestiging van het rechtbankvonnis wat de bedrieglijke bankbreuk betreft. De negen maanden gevangenisstraf heeft Den B. reeds in voorarrest uitgezeten. Advertentie Chief Vele leden van de Eerste Kamer willen, naar zij in het voorlopig verslag van de Kamer over de begroting van het depar tement van Economische Zaken uiteenzet ten, een invloed van de minister van Eco nomische Zaken op het prijsniveau ont kennen noch bagatelliseren, maar zij me nen desondanks te moeten constateren, dat een inflatoire prijsbeweging in de sec tor der consumptiegoederen, niet is uitge bleven in weerwil van de prijsdaling op de wereldmarkt, voorts van de revaluatie, waardoor het indexcijfer van de grond- stoffenprijzen was gedaald en verder niet tegenstaande de produktiviteitsstijgingen, die in het tijdvak van 1958 tot 1960 hebben plaatsgevonden. In het jaar 1957 was het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud, niet mee gerekend de verplichte sociale verzekerin gen en de belastingen, 115 en volgens de laatstbekende gegevens zal het cijfer voor het jaar 1961 ongeveer 123 zijn. Dit be tekent, dat er in vier jaar een stijging van acht punten heeft plaatsgehad, ofwel ruim zes percent, dat wil zeggen gemiddeld 1,5 percent per jaar. Dze Kamerleden willen niet nalaten een waarschuwend geluid te laten horen, aan gezien aan de ene kant de gunstige fac toren van de afgelopen jaren (prijsverla ging van ingevoerde goederen, revaluatie en produktiviteitsverhogingen) in het jaar 1962 niet in dezelfde mate zullen aanwezig hoeven te zijn en anderzijds rekening moet worden gehouden met een, versterking van de inflatoire druk. Op grond hiervan vra gen deze Kamerleden zich af, of met de tot dusverre gehanteerde prijspolitieke methoden dit jaar in de strijd tegen de inflatie nog wel eenzelfde resultaat als in de nu afgelopen periode zal kunnen wor den bereikt. De prijspolitiek moet op een zo soepel mogelijke wijze worden gevoerd; de gang van zaken ten aanzien van de prijzenbe- schikking bouwbedrijf 1960 wijst er vol gens deze leden op, dat op dit stuk in het verleden een te dogmatisch beleid is ge voerd, aldus een aantal andere leden. Voor wat het overheidsingrijpen op econo misch terrein betreft, zouden deze leden er de voorkeur aan geven indien het ac cent hierbij zou worden verlegd van de prijspolitiek naar het mededingingsbeleid. De Raad voor de Scheepvaart heeft de Groninger kapitein van het m.s. „Tuskar" gestraft door hem voor een maand de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 19 april is de Tuskar" op reis van Liverpool naar Bel fast, gestrand op de zuidkust van het eiland Man en later gezonken. Volgens het oordeel van de raad moet deze ramp wor den geweten aan onvoldoende navigatie van de kapitein, die blijk heeft gegeven niet opgewassen te zijn geweest tegen de bijzondere omstandigheden, die een nauw keurige navigatie bemoeilijkten. De 23-jarige kapitein van het m.s. „Geeststroom" uit Vlaardingen werd voor drie weken de bevoegdheid ontnomen. Op 28 augustus is zijn schip gezonken na een aanvaring met het Noorse tankschip „Ja- randa" op de Nieuwe Waterweg. De raad acht de kapitein hieraan schuldig en be- treut het dat de„Geeststroom" niet op loodsaanwijzing heeft gevaren. Dat de loods van de „Jaranda" de tankboot zo lang in de „Geeststroom" gedrukt heeft gehouden totdat de opvarenden van laatst genoemd schip zich langs de touwladders in veiligheid hadden kunnen brengen, acht de raad een bekwaam optreden. Reeds enige jaren bestonden binnen de kring van belangstellenden ideeën om in Nederlands Nieuw-Guinea te komen tot de oprichting van een eigen museum. Sinds juli 1961 zijn onderhandelingen gaande ge weest tussen dr. J. V. de Bruijn, adviseur voor bevolkingszaken en Michael C. Rockefeller, om via het Rockefeller Bro thers' Fund een bijdrage te verkrijgen voor de bouw van het museum. Van diens vader Nelson A. Rockefeller werd in no vember 1961 de toezegging ontvangen van een schenking ten bedrage van 20.000 dol lar voor de bouw van een museum, dat met diens toestemming de naam zal dra gen van Michael C. Rockefeller, die naar aangenomen mag worden in november het leven verloor in het Asmat-gebied. Voorts zijn reeds schenkingen toegezegd door de vereniging Vertegenwoordiging Particulier Bedrijfsleven en 't Comité Sterrengeberg te Expeditie te Hollandia. Als rechtsvorm voor het museum werd gekozen een onaf hankelijke stichting, „stichting Nationaal Museum en Kunstnijverheid". De akte van oprichting is 9 januari 1962 voor de funge rend notaris te Hollandia verleden. Bij een botsing tussen een auto en een bromfiets op de provinciale weg in Noord- welle (gemeente Westerschouwen) zijn de bromfietser en zijn duo-pa^sagiere om het leven gekomen. Het zijn de 63-jarige heer P. Hage uit Noordwelle en diens 32-jarige dochter. De 19-jarige autobestuurder kon niet verklaren hoe het ongeluk was ge beurd; hij was door het ongeluk geheel overstuur. De heer Hage werd op slag ge dood. Zijn dochter werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Zierikzee gebracht, waar ze bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. In Ilpendam is het 7-jarig meisje A. E. Broersma uit Ilpendam bij het oversteken van de weg door een auto aangereden en ter plaatse overleden. Het meisje was vlak voor haar huis uit een bus gestapt. Toen de bus wegreed, stak het kind de weg over, zonder te letten op het verkeer. In Terneuzen is de 75-jarige D. But bij het oversteken van de straat voor zijn huis overreden door een auto. De heer But stapte uit de auto van zijn schoonzoon en stak achter de wagen de weg over. In Zeist is de 25-jarige J. H. Ch. de Vries uit Bunnik, die in gezelschap van zijn ver loofde fietste, door een achteropkomende auto aangereden en ter plaatse overleden. De auto is doorgereden. Vrijdagmiddag is in Den Haag een 17- jarig meisje uit Zwammerdam beroofd van een aktetas met f 2500. Het meisje werkt op een kantoor in Alphen aan de Rijn en moest het geld naar het bijkan toor in de Limburg Stirumstraat in Den Haag brengen. Zij wandelde van het station Hollandse Spoor door de Jan Blankenstraat. Vlak bij de Hoefkade moest ze uitwijken voor een steiger op het trottoir. Zij stapte dus even op de rijweg. Er naderde toen een jonge man op een bromfiets, die tot vlak oij haar reed. Hij sprong van de bromfiets, gooide deze op straat, ontrukte haar de tas en rende weg in de richting van het station. De bromfiets liet hij liggen. Het meisje rende de jongen nog achterna, ter wijl ze riep: „Houd de dief". Het geluk te niet de jongen te grijpen. De bromfiets bleek 's middags in de Haagpoort in Den Haag te zijn gestolen. De jongeman was ongeveer 20 jaar. Hij droeg een khaki-regenjas en een zwarte alpinopet en had een pleister op zijn kin. Vermoedelijk was hij ermee op de hoogte dat het meisje iedere week een tas met geld naar het bijkantoor in Den Haag bracht. De commandant van de Rode-Kruisco- lonne in Utrecht, dr. J. G. Herschel, heeft aan het A.N.P. de volgende verklaring verstrekt: „Terugziend op de droeve spoorweg ramp bij Harmeien betreur ik het ten zeerste op een onjuist tijdstip en een on juiste plaats uiting te hebben gegeven aan mijn zienswijze inzake de hulpver lening. Ik betreur het eveneens dat daar door bij velen de mening heeft post ge vat dat het Nederlandse Rode Kruis slechts tot hulpverlening overgaat als het daartoe een officiële oproep heeft ontvan gen. Niets is minder waar. Als een van de vele vrijwilligers van het Rode Kruis besef ik, dat ik met mijn in het openbaar gemaakte opmerkingen het Nederlandse volk volkomen ongewild heb gekwetst en bovendien de naam van het Rode Kruis in het geding heb gebracht. Voor dit al les bied ik mijn oprechte verontschuldi gingen aan'. (Na de spoorwegramp bij Harmeien heeft dr. Herschel er zijn ongenoegen over uitgesproken, dat de Utrechtse Ro de Kruiscolonnen niet is ingeschakeld bij de hulpverlening. In zijn critiek heeft hij als zijn mening te kennen gegeven, dat de hulpverlening ordelijker zou verlopen wanneer het Rode Kruis waarvan de organisatie zich heeft ingesteld op grote rampen niet was „gepasseerd" ten gunste van de G.G.D.-diensten uit de om liggende plaatsen). Eis van drie jaar. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft tegen een 28-jarige stratenmaker uit de hoofdstad een gevangenisstraf van drie jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist, omdat de man zich onder bedreiging met geweld aan een 14-jarig meisje had vergrepen. Tegen de echtgenote van de stratenmaker, die het meisje in op dracht van haar man onder een voor wendsel in huis had gelokt, eiste de offi cier een gevangenisstraf van een jaar. Dr. G. Wilbrink overleden. Op 86- jarige leeftijd is in Lunteren mej. dr. G. Wilbrink overleden. Na haar studie ver trok zij in 1903 naar Nederlands- Indië voor botanische onderzoekingen. Zij was als plantkundige werkzaam bij de proef stations voor suikerriet te Pekalongan, Pa- soeroean en Cheribon. Zij publiceerde veel over plantenziekten. Voor haar bijzondere verdiensten op het gebied van de fyto- pathologie werd haar in 1923 door de Utrechtse universiteit het eredoctoraat verleend. illlllllllfiiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Het K.N.M.I. deelt mede: Het depressiegebied dat vrijdagmorgen bij Schotland lag, verplaatst zich naar de omgeving van Stockholm, gevolgd door een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk. De volgende oceaandepressie zwenkte af naar het zeegebied tussen IJs land en Groenland en nam daarbij nog verder in diepte toe. Fronten hiervan be wegen zaterdagmorgen in noordoostelijke richting over de Britse eilanden. Deze zul- ien juist tot over onze omgeving door dringen en aanleiding geven tot overwe gend zwaar bewolkt weer, waarbij af en toe wat regen of motregen zal vallen. De temperaturen komen tijdelijk op een nog wat hoger niveau bij matige tot vrij krach tige zuidwestelijke winden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen bittnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. SE Advertentie Den Helder geheel bew. w 7 5 Ypenburg geheel bew. wzw 8 2 Vlissingen geheel bew. zzw 9 9 Eelde zwaar bew. zw 7 8 De Bilt half bew. wzw 8 7 Twente geheel bew. zw 7 4 Eindhoven geheel bew. zzw 9 4 Zd-Limburg geheel bew. zw 8 3 Helsinki geheel bew. z 3 0,1 Stockholm sneeuw n 4 1 Oslo onbewolkt w 4 0,2 Kopenhagen half bew. w 4 4 Aberdeen geheel bew. z 7 Londen zwaar bew. z 12 1 Amsterdam zwaar bew. wzw 8 7 Brussel geheel bew. wzw 8 5 Luxemourg regen wzw 6 7 Parijs geheel bew. zw 10 0,1 Bordeaux zwaar bew. z 13 1 Grenoble onbewolkt w 10 0,1 Nice onbewolkt nnw 14 0 Berlijn geheel bew. wzw 7 2 Frankfort regen zw 9 1 München regen wzw 8 0,1 Zurich zwaar new. zzo 7 0,4 Genève zwaar bew. windst. 10 0 Locarno licht bew. windst. 7 Wenen zwaar bew. w -1 0 Innsbruck half bew. windst. 7 0 Athene licht bew. windst. 0 Rome half bew. windst. 16 0 Ajaccio onbewolkt O 17 0 Madrid onbewolkt windst. 13 0 Mallorca onbewolkt windst. 17 0 Lissabon zwaar bew. no 14 0 Zondag 21 januari Zon op 8.36 uur, onder 17.07 uur. Maan op 18.05 uur, onder 8.51 uur. Maandag 22 januari Zon op 8.35 uur, onder 17.09 uur. Maan op 19.07 uur, onder 9.23 uur. Maanstanden 20 januari 19.17 uur volle maan 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 januari Hoog water 3.38 en 15.51 uur. Laag water 11.38 en 23.54 uur. Zondag 21 januari Hoog water 4.18 en 16.27 uur. Laag water 12.17 en uur. Maandag 22 januari Hoog water 4.54 en 17.03 uur. Laag water 0.36 en 12.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2