Weer gewelddaden tegen geestelijken in Kongo Zó'n club BON 1 1 Algemene lof voor EEG in de Raad van Europa 3.aal-iaxia- f^Pr WERELDNIEUWS r Van dag tot dag R.k. missie en -meisjesschool overvallen Helicopter kwam brandweer te hulp Kernstopoverleg naar de ontwapeningsconferentie? Bezorgdheid over politieke ontwikkeling in Frankrijk 3nderzoek naar dood van Nederlander in Kongo Berliner Lu ft in blik (Op de raatótcel ZATERDAG 20 JANUARI 1962 Ontploffing in Mïmchen SHELL tÜHlORCm 1: m m Talarius Cri Stellweg Uw haar is uw kroon C. 1 OERLEMANS De vrees dat de krantenrubriek Binnen land binnenkort niet alleen Nieuw-Guinea, maar ook Friesland zou moeten overdoen aan de redactie Buitenland, is voorlopig van de baan. De F.N.P., de Friese Na tionale Partij, is opgeheven en haar voor zitter heeft zich opnieuw gezet aan zijn tijdelijk onderbroken studie voor onderwij zer. Daarmee is voorlopig althans Friesland voor ons nationale bestel behou den en men zal dus niet behoeven te duch ten dat men voor een watersportvakantie op de noordelijke meren deze zomer een paspoort nodig zal hebben. Bij de aanstaan de verkiezingen zal geen aparte Friese partij optreden en zullen de Friese stemge rechtigden dus geen kans krijgen zich uit te spreken over de eventuele afscheiding, doch gewoon de politieke schakering van de nationale partijenstaalkaart volgen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de Friezen plotseling genoeg hebben van hun gewestelijke zelfbewustwording. Integen deel, de manifestatie daarvan zal vooral in de culturele sectoren onverminderd voortgaan en de taalstrijd zal waarschijn lijk daarbij een zwaartepunt vormen. De invloed van het Fries wordt vergroot door het gebruik ervan in die kringen en situa ties, waar discriminatie van de Friese taal aanwezig wordt geacht. De oude Frie se gebruiken zullen met nog meer kracht in ere worden gehouden of hersteld, de Friese klederdracht zal worden gepropa geerd en de typische karaktertrekken van deze bij uitstek een eigen persoonlijkheid bezittende provincie zullen worden geaccen tueerd tegen de achtergrond van de alge mene Nederlandse, die in Friesland hier en daar als kunstmatig opgelegd worden beschouwd. Nu de politieke „rebellie" van de baan is rebellie is natuurlijk een veel te zwaar woord, doch men kan het in satyri- sche zin gebruiken zal de overblijvende Friese neiging tot waardering van het ge- westelijk-eigene zeker geen onaangename indruk maken op de rest van Nederland. Hoe klein ons land ook is, men kan niet ontkennen dat het een lappendeken van ge westelijke waarden is en dat de culturele verschillen tussen de diverse regionen de rijkdom van zijn samengesteld culturele le ven uitmaken. Gelijkschakeling op maat schappelijk en politiek gebied is nu eenmaal geboden terwille van de efficiency en de werkzaamheid van het nationale bestuurs apparaat, doch er is geen enkel bezwaar integendeel tegen een herleving en instandhouding van gewestelijke karak ters. In de organisatie van de radio-net ten ligt trouwens reeds een gewestelijke tendens, die de overheidswaardering voor gewestelijke waarden en cultuurgoederen vertolkt. Er is echter een buiten de macht van overheid en volk gelegen factor van standaardisatie bezig de regionale karak ters te ontzenuwen, namelijk de industria lisatie, die men weliswaar tot de maat schappelijke efficiency-eisen kan rekenen doch die in haar praktische consequenties een grotere bedreiging voor gewestelijke karakteristiek vormt dan welke discrimi natie ook. De industrialisatie smelt de di verse schakeringen van ons volksleven snel ler en meedogenlozer aaneen dan een „pro-westelijke" overheid zou kunnen doen. Het karakter van een provincie wordt door moderne industrialisatie gelijk geschakeld met de rest van het land en de met de fabrieken verrijzende wooncom plexen zijn standaarduitvoeringen, geen ty pisch gewestelijke onderkomens. De uit breiding van dorpen en steden geschiedt nergens volgens gewestelijke begrippen of smaken. De nivellering van ons land tot één volgepropt werk- en woonoord gaat on stuitbaar voort en de vermenging van de bevolking levert de finishing touch tot die nivellering. Daarom lijkt het toch onbe gonnen werk, gewestelijke culturen te be schermen en te voeden, zonder hen te iso leren. En isolatie zou opnieuw moeten lei den tot onaanvaardbare en onuitvoerbare politieke avontuurtjes zoals het thans ge- eindigde Friese experiment, dat op de mo deme Nederlandse mens de indruk van een anachronistisch en nutteloos provinciaal extremisme maakt. Advertentie LEOPOLDSTAD (Reuter, AP) Kongo lese rebellerende troepen hebben kennelijk de rooms-katholieke missie en -meisjes school te Sola bestormd en bezet, zo meldt de UNO. De troepen zouden huizen in brand hebben gestoken in het dorpje aan de Loealaba-rivier in Noord-Katanga. Twee Ethiopische straaljagers hebben tijdens een luchtverkenning vastgesteld, dat het terrein van de missie geheel ver laten was, op twee Kongolese militairen na, die dekking zochten in de missiekerk. Sola ligt ongeveer 25 km ten noorden van Kongolo, waar de troepen op nieuw jaarsdag negentien Europese priesters hebben vermoord, samen met een groot aantal Afrikaanse burgers. Volgens rooms katholieke autoriteiten in Leopoldstad ge beurde de moord voor de- ogen van school kinderen. De Europese staf van de missie, die ook een kweekschool voor onderwijzeres sen omvat, bestaat uit dertig witte pa ters en vijf of zes kloosterzusters van de orde der Franciscanessen, waarschijnlijk allen Belgen. De UNO heeft bekend gemaakt, dat in de provincie Kivoe tijdens een aanval van een bende vier kinderen van een rooms- katholieke missieschool zijn gedood. Ze ven Europese geestelijken zijn in het St. Paul's college te Bagira bij Bakoevoe, de hoofdstad van Kivoe. bedreigd door op roerlingen. Uit rapporten van de UNO kan worden opgemaakt dat de Europeanen niet werden gewond en dat vier aanval lers werden gedood en drie gewond. Een Maleis peloton van de UNO heeft gerapporteerd dat het er thans rustig is. In een onbevestigd radiobericht, dat door een radio-amateur in Elisabethstad werd opgevangen, werd gezegd, dat militairen van het nationale Kongolese leger in Ka- bonga, ten noord-westen van Elisabeth stad, vier missionarissen en elf burgers hebben vermoord. Rooms-katholieke krin gen verklaarden, dat zij hiervan gehoord hadden en het Rode Kruis hebben ver zocht een onderzoek in te stellen. provincie Kivoe hebben de vrees gewekt dat de muitende troepen mogelijk terug keren om hun voormalige leider te ver dedigen. Het hoofdkwartier van de UNO heeft militaire plannen bekend gemaakt om een onderzoek in te stellen naar de slachting te Kongolo en op te treden tegen de schul dige troepen om zo mogelijk verdere da den van geweld te voorkomen. Gizenga naar Leopoldstad De Kongolese regering heeft een UNO- vliegtuig aangevraagd om Gizenga naar Leopoldstad over te brengen. Gizenga wordt vandaag in Leopoldstad verwacht met zijn gezin en lijfarts. Een UNO- woordvoerder deelde mee dat er gevech ten zijn uitgebroken tussen Kongolese na tionale troepen te Albertstad in Noord- Katanga. Hun commandant, kapitein Mi- ka, vijf andere officieren en twee onder officieren zijn onder UNO-bescherming ge plaatst. Het schijnt, aldus de woordvoer der, dat de soldaten kapitein Mika ervan hebben beschuldigd de terechtstelling van vijf militairen te hebben gelast. Indische UNO-troepen hebben de ver bindingen tussen verscheidene groepen van het Kongolese leger afgegrendeld. Volgens de woordvoerder patrouilleren thans Indische militairen in de straten en zou de toestand daar nu rustig zijn. Belgische waarschuwing Een Belgische woordvoerder in New York heeft verklaard dat zijn land se cretaris-generaal Oe Thant nogmaals ge waarschuwd heeft voor de gevaarlijke toe stand, waarin de rooms-katholieke missio narissen in Noord-Katanga verkeren. Tot dusverre is nog geen antwoord ont vangen. Hoge militaire en burgerlijke UNO-autoriteiten bespreken wat zij kun nen doen met de hun ten dienste staan de strijdkrachten. De muitende Kongolese troepen opere ren in een groot gebied in Noord-Katan ga en Kivoe. Hun officieren kunnen hen daar kennelijk niet bereiken. De meeste militairen waren trouw aan vice-prem.er Gizenga, voor die ten val kwam. Nu schij nen zij aan geen enkel bewind meer trouw te zijn. Hun commandant in naam, kolonel Pa- kassa en majoor Moelongi, zijn gearres teerd door troepen van de centrale rege ring onder generaal Loendoela. Wie nu het bevel voert ovér de muitehde troepen is niet bekend. Pakassa is de comman dant van de troepen, die in november van het vorige jaar te Kindoen dertien Ita liaanse vliegers van de UNO hebben „i geslacht en naar het schijnt ook van die, welke schuldig zijn aan de moord te Kon golo. Berichten over troepenbewegingen in de m H variaties-. Rijstebloem Bordklaar Tarwebloem Tarweg MüNCHEN (DPA) Bij een ontploffing die zich vrijdag tegen de middag heeft voorgedaan in een krachtcentrale in de Mtfnchense voorstad Obersendling is een tegelzetter om het leven gekomen en een tiental personen gewond. Een ingenieur werd vermist. Na de ontploffing, die zich in de oliebrander had voorgedaan, wolkte dikke rook door het dak en de uitgangen van het tachtig meter hoge gebouw naar buiten. Een hefschroefvliegtuig van de Ameri kaanse strijdkrachten wist twee arbeiders die naar het dak van de centrale waren gevlucht, in veiligheid te brengen De brandweerladders waren daar niet lang genoeg voor. Een uur lang was de stad vol gehuil van sirenes van brandweer- en andere dienst auto's die zich naar de plaats van het on geluk spoedden. De reddingswerkzaanr heden werden bemoeilijkt door de lange rijen auto's in de straten bij de centrale en de grote menigte nieuwsgierigen. En kele der van het dak gehaalde arbeiders moesten wegens rookvergiftiging in het ziekenhuis behandeld worden. Talrijke andere arbeiders en schilders, die in het ketelhuis aan het werk waren, hadden de ruiten kapot geslagen en wacht ten totdat zij door de brandweer met lad ders naar beneden werden gehaald. Een nieuw gevaar dreigde doordat een dertig kubieke meter lichte stookolie in brand was geraakt en de staalconstructie van het ketelhuis door de enorme hitte begon te gloeien. Men vreesde dat de ketel zou ont ploffen. GENèVE (AP) De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben voorgesteld dat de driemogendhedenconferentie over een verbod van kernproeven zal worden om gezet in een subcommissie van de ko mende ontwapeningsconferentie. De Amerikaan Stelle en de Brit Sir Mi chael Wright hebben de Rus Tsarapkin meegedeeld dat de twee westerse regerin i gen deze formule zullen voorstellen aan I de ontwapeningscommissie van achttien landen, die op 14 maart in Genève zal bij I eenkomen. De westelijke afgevaardigden waarschu I wen echter da< de ontwapeningsconferen- tie zal moeten besluiten over de wijze waarop zij een verbod van kemproeven behandeld wil zien. De twee westelijke afgevaardigden ant woordden met dit voorstel op een verzoek van Tsarapkin, die hen had gevraagd naar denkbeelden over een samensmelting van de conferentie over kernproeven en de nog I te beginnen ontwapeningsconferentie. Advertentie Hoera voor de Shell Junior Club, die in 1962 vijf jaar bestaat! Er staan de tienduizenden jongens en meisjes die al lid zijn (of worden!) heel wat plezierige verrassingen te wachten, Laat ook uw kinderen, kleinkinderen, nichtjes, neefjes of kleine buurtjes genieten en profiteren. Vul nu onderstaande bon in. U kunt ook een folder met inschrijfkaart bij een Shell-verkooppunt afhalen! Sjïïsïi..,, Stuurt u mij inlichtingen over de Shell Junior Club. Naam: Adres: Plaats: 'm Verzend de bon in open enveloppe (waarop een 4-cents postzegel) aan: Shell Junior Club, Postbus 333, Den Haag. HD - 1 STRAATSBURG - De Raadgevende Ver gadering van de Raad "van -Europa heeft donderdag met grote instemming ken nis genomen van de overgang der Europe- Economische Gemeenschap naar de tweede etappe van de aanloopperiode tot een volledig gemeenschappelijke markt en de aanvaarding van een gemeenschappelij ke landbouwpolitiek door de Zes. In een eenstemmig goedgekeurde reso lutie, die namens de economische com missie werd opgesteld door de Nederland se socialistische senator ir. H. Vos, ver klaart de Vergadering dat de zes door deze belangrijke beslissingen in staat zullen zijn meer aandacht te besteden aan een snel en goed verloop van hun onderhande lingen met de andere Europese landen die tot de gemeenschap willen toetreden (En geland, Denemarken en Ierland) of die zich willen associëren (Zweden, Zwitser land en Oostenrijk). De resolutie werd aangenomen na een uitgebreid debat over de Europese econo mische betrekkingen, dat werd ingeleid door ir. Vos als rapporteur van de econo mische commissie. Om zo snel mogelijk vorderingen met de uitbreiding van de E.E.G. te kunnen maken, zal men volgens de heer Vos spoed moeten zetten achter de onderhandelingen met Engeland en de Zes. Deze zijn im mers goeddeels maatgevend voor de on derhandelingen met de andere kandidaat leden of - geassocieerden. Hij betoogde voorts dat de E.E.G. als gevolg van de krachtige posite die zij heeft verworven, verplicht is een open oog te hebben voor de belangen van andere lan den. Hij dacht hierbij zowel aan de overi ge Europese landen als aan de Verenigde Staten en de ontwikkelingslanden. Een recente verklaring van de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak, waarin volgens persberichten aan de neu trale landen het recht van associatie bij de E.E.G. werd geweigerd, vond de heer Vos dan ook een kwalijke zaak. Het be lang van de E.E.G. vereist zo'n eng ge zichtspunt niet, zo zei hij. Bij de opbouw van het verenigde Europa mag niemand worden buitengesloten die Europa in zijn gedachten heeft, aldus de heer Vos. Een tweede Nederlandse bijdrage werd aan het debat geleverd door ir. A. Vonde ling, die het niet op alle punten met zijn collega Vos eens bleek te zijn. Zo vroeg hij zich af, of de gemeenschap van de Zes wel zo sterk was als de heer Vos stelde. De E.E.G. als geheel kan immers niet sterker zijn dan haar hart. Frankrijk, dat met enorme politieke moeilijkheden te kampen heeft en waar aanslagen aan de orde van de dag zijn. Het verbaasde hem dat geen van de afgevaardigden in het po litieke debat hieraan aandacht had be steed. Met angst en beven zien wij de po litieke ontwikkeling in Frankrijk, zo zei hij, want de bedreigers van de Franse rechtstaat zijn ook de bedreigers van de Europese gemeenschappen De raadgevende vergadering is na het debat op reces gegaan tot 15 mei. GEZINNETJE En een „Groentje" in Haarlems Dagblad: Gevr. jong meisje voor de ochtend uren plm. 16 jaar voor hulp in gezin best. uit tweeling van één maand. ONSTELLIG En (dit zelfde) Haarlems Dag blad schreef: „door snel ingrijpen hebben des kundigen arbeiders van een zekere wisse dood kunnen redden". Dat was heel wat moeilijker dan van een onzekere wisse of van een zekere ongewisse dood. SPELING In tropische landen komen eigenaar dige spelingen der natuur voor. Zo las ik in D e W e s t (Paramaribo) een advertentie over de weggelopen hond, luisterend naar de naam Tjien Tsoi: „bruin (half ras)". VIROL In die zelfde krant een advertentie van de Magneet Drugstore voor Virol: het meest geschikte versterkings middel dat het kind van jongsaf opvoedt tot man, ook geschikt voor ouden van dagen". Zo kan uw oude tante uw jonge oom worden. SCHRIK En nu ik toch in Suriname ben, in die zelfde D e W e s t kondigt Cinema Luxor twee films aan onder de kreet: „de concurrenten slaan de schrik om het lijf". Zal die schrik wel erg geschrokken van zijn. GENèVE (AFP) Het internationale comité van het Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat de waarnemend secretaris generaal van de UNO, Oe Thant, zich op verzoek van het Rode Kruis bereid heeft verklaard, een onpartijdige commissie een onderzoek te laten instellen naar de dood van drie Rode-Kruisfunctionarissen, die pij de recente gevechten in Elisabethstad om het leven zijn gekomen. De betrokkenen waren het hoofd van het Rode Kruis in Ka- tanga, George Olivet, de 25-jarige Neder lander S. S. Smeding en de Belgische me vrouw Vroonen. De 36-jarige Valéry Giscard d'Estaing is de jongste minister van Financiën en Economie, die Frankrijk sinds het begin van deze eeuw heeft gekend. Giscard d'Estaing, die van conservatief-liberale huize is en uit een geslacht stamt dat al sedert generaties talrijke hoge functiona rissen en politici heeft opgeleverd, tvas, met de titel van staatssecretaris, de rech terhand van zijn voorganger Baumgart- ner. Naar in politieke kringen verluidt moet de president der republiek de porte feuille van Financiën eerst hebben aange boden aan de radicale oud-premier Edgar Faure, die echter voor de eer bedankte. Het lijdt geen twijfel dat de politiek, die Antoine Pinay als eerste minister van Fi nanciën der vijfde republiek indertijd in leidde, door zijn jonge partijgenoot Gis card d'Estaing zal worden voortgezet. Zelfs heeft Giscard d'Estaing, een lange slanke man met een Oxford-voorkomen, zijn poli tiek-economische geloofsbelijdenis aldus samengevat: „Mijn ambitie is het niet zo veel mogelijk munten te slaan, maar de nauwkeurige beheerder te zijn van de na tionale spaarpot". Sedert Paul Lincke zijn vooroorlogse „tophit": Das ist die Berliner Luft (Luft, Luft!) componeerde, geloven duizenden mensen dat van Berlijn bijzonder opwekkende eigen schappen bezit. Om die stimulerende lucht te kunnen inademen moest men echter wel een reisje naar Berlijn maken, want totnogtoe was de „Ber liner Luft" geen exportartikel. Dat is nu echter anders geworden. Een vin dingrijke krantenverkoper in West- Berlijn heeft namelijk een groot aan tal lege conservenblikjes verzameld, die hij na een grondige schoonmaakbeurt dichtsoldeert, van een eigen handels merk voorziet en te koop aanbiedt voor 1,35 per stuk. Op het etiket staat: Echte Berliner Luft, gegarandeerd zui ver. Toeristen uit West-Duitslamd en andere landen kopen de blikjes gretig als" souvenirs en Amerikaanse militai ren sturen ze naar vrienden en ver wanten overzee. De krantenverkoper denkt er dan ook hard over,> helemaal in de windhandel te gaan. Verloren stelling Mevrouw Van Hemert zeg maar Riek hinkte eigenlijk op twee benen. Aan de ene kant was ze nog betrekke lijk jong met haar 38 jaren en wilde dat wel graag een beetje blijven, aan de an dere kant voelde ze een vreemde neiging, zich rustig te laten drijven en weerloos- tevreden oud te worden. Aan de ene kant dacht ze over een blond spoelinkje hier en daar aan een haarpunt, aan de an dere kant: ziezo dat schiet tenminste op! als ze acht witte haren tegelijk ontdekte. Maar voorlopig deed ze braaf haar best. Deed spieroefeningetjes voor de buik, iedere morgen, wroette gewetensvol in de potjes en flesjes die hormonen, vitami nen en dat perzikachtige beloven. Voor lopig droeg ze nog dunne kousen en zeer hoge hakken omdat haar kuiten eigenlijk te dik waren. Voorlopig zeiden haar kin deren: Mam, je ziet er veel jonger uit dan Mientje's moeder! Van achteren ben je nog net een jong meisje! Henk daarentegen, meneer Van Hemert dus, zei zelden zoiets. In zijn tegenwoor digheid was mevrouw zich tegenwoordig vaak pijnlijk bewust van de acht zilve ren draden, van het slappe stukje huid onder haar kin en de drie pigmentvlek- ken op haar linkerhand; want als het niet in de eerste plaats voor Henk was dat ze jong probeerde te blijven, voor wie dan wel? Mevrouw Van Hemert voelde zich vaak moe. Moe voor jaren tegelijk. Die potten wegkwakken! dacht ze dan, onbekommerd gaan zitten wachten ov de jaren die nog komen, en niet meer boeiend hoeven wezen, en verleidelijk. Want dat nu was de kwestie. Meneer Van Hemert was 44, momenteel heel prikkel baar en leek het mevrouw stilzwijgend te verwijten dat hij al 18 jaar van zijn le ven aan haar zijde sleet. Daarbij kwam dat het ook nog lente werd, en lente voor hem was iets anders dan voor haar. Voor haar was het in de eerste plaats Moe-Zijn. Op een avond waren ze te gast in een huis, waar ook een zekere Dolly haar gave huid, haar hupse en heel ongedwon gen maniertjes van jong vrouwtje volop onder de aandacht van de Heer Van He mert wist te brengen. Mevrouw dacht aan de buikspieren, de temptatie van het tweewekelijks bezoek aan de kapper, de rougepot, aan meneer die zo kritisch keek en ze voelde zich als een soldaat die ver loren en alleen een door iedereen op ge geven stelling verdedigt. Op het moment dat meneer toen met vlotte stem iets be toogde van: .een vrouw van middelba re leeftijd, een goeie veertiger zoals Riek hier.toen liet de soldaat het geweer vallen. Hij gaf de stelling prijs. Hij voel de zich niet alleen verloren, maar was het op dat moment ook werkelijk: zijn eigen commandant viel hem in de rug aan. Och, en tenslotte was mevrouw Van Hemert nog helemaal geen veertig, maar pas 38. Advertentie een permanent een kwestie van ver trouwen en zéér goed modelknippen. Wij verwerken vele soorten vloeistof fen, van bijzondere kwaliteit, waar onder nertsolie. Teenagerpermanent 12.50 Kleurspoelingen in vele variaties en specialité's. Garantie op iedere behandeling. Watergolven vanaf 3.50 Med. gedipl. haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEFOON 21736 Christelijk-nationaal. In West-Berlijn is een nieuwe politieke organisatie de christelijk-nationale partij opgericht, die de politiek der regering in Bonn op het gebied van de buitenlandse zaken en defensie steunt. De nieuwe beweging er kent dat de particuliere bedrijven socia le verplichtingen hebben, maar zij is tegenstandster van het denkbeeld van een ..welvaartsstaat". De partij wordt geleid door de voormalige vrije-demo- cratische afgevaardigde Herman Fi scher. Moeilijk. Groot-Brittannië's eerste en eni ge rooms-katholieke rechter voor echt scheidingzaken, Sir Hubert Joseph Wall- ington, is op 86-jarige leeftijd te Londen overleden. Sir Hubert, die tot 1960 in functie is gebleven, kwam er erg moei lijk toe een huwelijk te ontbinden. Goedkoper. Een Britse parlementscom missie heeft een rapport gepubliceerd waarin wordt gezegd dat Britse troepen voortaan per vliegtuig moeten worden vervoerd en niet per schip omdat het transport door de lucht veel goedkoper is. Dodelijk. De Franse radio heeft er bij de genen die 500 gram curare hebben gesto len, op aangedrongen het gevaarlijke vergif in te leveren. Het gevaarlijke pak met voldoende curare voor het doden van 25.000 mensen werd gestolen uit een vrachtauto voor een farmaceutisch be drijf te Parijs. De Westduitse politie zoekt naar een hoeveelheid dodelijk ver gif, dat in Neurenberg uit een vracht auto is verdwenen. Het vergif was in loden bussen verpakt. Zweer. De vooraanstaande Britse socialis tische politicus Richard Crossman ligt in het ziekenhuis. Volgens zijn secreta ris verkeert hij niet in levensgevaar. Crossman heeft een bloeding gehad als gevolg van een zweer aan de twaalf- vingerige darm. Koudegolf. In het noorden en midden van Spanje heerst een koudegolf. De steden Avila, Soria en Segovia zijn met een dikke laag sneeuw bedekt. De wegen van Madrid naar het noorden en oosten zijn op verscheidene punten onbegaan baar. Driest. In Oost-Parijs is donderdagavond een kneedbom ontploft vóór een politie bureau. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Een gasbuis werd vernield, Er vielen geen slachtoffers. Vergelding. De Iraakse regering heeft haar ambassadeur in Jordanië terugge roepen, omdat dit land diplomatieke be trekkingen heeft aangeknoopt met het vorstendom Koeweit. Zoals bekend be schouwt Irak Koeweit als een deel van zijn grondgebied. Uitrusting. West-E)uitsland heeft in Noor wegen defensie-uitrusting ter waarde van ongeveer 240 miljoen kronen (om streeks 120 miljoen gulden) besteld. Men verwacht dat de Westduitse orders in de komende maanden 325 miljoen kro nen zullen belopen. Noorwegen zal on der andere elektronisch materiaal leve ren, terwijl het van de Bondsrepubliek een aantal onderzeeboten zal kopen. Vertrouwd. Volgens het Russische partij blad de „Pravda", tonen de uitslagen van de Finse verkiezingen aan dat de grote meerderheid van het Finse volk de buitenlandse politiek steunt die ten doel heeft het vertrouwen en de vriend schap tussen de Sovjet-Unie en Finland te versterken. Marshall-planner. Paul G. Hoffman, de vroegere administrateur van het Mar shall-plan, is benoemd tot voorzitter van een (gereorganiseerde) raad voor econo mische UNO-politiek, die de doelen zal uitstippelen voor de bevordering van de economische en sociale groei van ont wikkelingslanden in de eerstkomende tien jaar, de „U.N.'s development de cade", die op 19 december door de UNO- Assemblee met algemene stemmen goed gekeurd werd. Uitknijpers. Vierentwintig Oostduitsers zijn gevlucht van een schip waarmee zij een vakantiereis naar Marokko maakten. Zij zijn per vliegtuig als vluchtelingen naar West-Duitsland gekomen. Zij waren aan boord gegaan van het Oostduitse schip, wachtten hun kans af en knepen er tus sen uit in de Marokkaanse haven. Koninklijk. De Russische plaatsvervangen de premier Anastas Mikojan is, na het volbrengen van een officieel bezoek aan de republiek Mali, per vliegtuig aange komen in Rabat. Mikojan is voor een bezoek van drie dagen aan Marokko uit genodigd door Koning Hassan II. Tot de autoriteiten, die hem op het vliegveld verwelkomden, behoorde de vice-pre mier en minister van Binnenlandse Za- kan der voorlopige Algerijnse regering, Belkacem Krim. Mikojan heeft op zijn reis door West-Afrika ook Guinea en Ghana bezocht.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3