Nederlands Studenten Orkest begon tweede lustrumconcert te Bergen N.Ph.O. met robuust programma ziEnll HOPEN mnsansHii wisssmnHm OP EN OM HET BINNENHOF Kindje Abstracte kunst in het Stedelijk Museum met concrete muziek geïllustreerd ZATERDAG 20 JANUARI 1962 4 Biennale-prijswinnaars in één expositie Nieuzv vioolconcert van Ton de Leeuzv NA EEN REPETITIETIJD van twaalf dagen is het Nederlands Studen ten Orkest woensdag in De Rusten de Jager te Bergen voor het voetlicht getreden met het programma dat tijdens de maand januari in dertien steden tot uitvoering zal komen. Onder de beproef de leiding van Jan Brussen is wederom binnen korte tijd een sluitend ensemble ontstaan dat ongetwijfeld in de komende „lustrumtournee" nog aan verfijning zal winnen doch dat nu reeds met alleszins acceptabele resultaten voor de dag kwam. Solist Daniel Wayenberg: fenomenaal Beeldhouwer Mestrovic in V.S. overleden T elevisie-opera we Iverzo De radio geeft zondag De radio geeft maandag 7 elevisipprogramma Hef plaatsen van de enorme sprink- I beschilderd) van de Zuid-Afrikaan haan (het doek is aan beide kanten Christo Coetzee, 32 jaar, thans in Parijs woonachtig. IN HET STEDELIJK MUSEUM in Am sterdam is een expositie geopend van ab stracte schilderijen, die in opdracht van een sigarettenfabriek in Zevenaar zijn ver vaardigd door zeventien kunstenaars uit Nederland (Lucebert, Jan Meyer, Peter Roy en en Jef Diederen), België, Engeland Amerika, Canada, Luxemburg, Zwitser land, Italië, Frankrijk, Noorwegen, Aus tralië, Oostenrijk, Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland. De werken zullen geplaatst wor den in de grote fabriekshal in Zevenaar. ZULK MECENAAT is verheugend. Er valt niet op af te dingen met de opmer king dat de kosten voor een deel van de belasting aftrekbaar zijn en dat het pro pagandistisch element commercieel ver antwoord is. Het commerciële belang sluit niet uit dat de kunstenaars en hun werk ermee gediend kunnen zijn. Zelfs het feit dat de arbeiders in Zevenaar zeventien forse abstracte werken om zich heen zul len hebben kan zinvol geïnterpreteerd worden. Maar bij de opening in de aula in het Stedelijk Museum werd het mooier gemaakt dan het is. Voor een eivolle zaal velen moesten buiten wachten ver klaarde de fabrieksdirecteur dat de on dernemer op zijn manier óók een kunste naar is. Een ondernemend principe. Op dat ogenblik werd het auditorium talrijke kunstenaars rijker. Maar ook in Zevenaar zelf is veel veranderd. Want uit een en quete aldus de catalogus bij het personeel dat in de versierde fabriek werkt is gebleken dat niet alleen 95 percent van de mannen en 81 percent van de vrouwen het initiatief waardeerde, maar ook, dat een derde deel, dat tevoren geen belang stelling voelde voor abstracte kunst, reeds na korte tijd van idee was veranderd. Men verandert van idee en de rest komt vanzelf. De volgende enquete kan wereld nieuw worden. Als wij een enquete had den mogen houden onder de bezoekers van de openingsceremonie zouden we ge vraagd hebben: „Waarom is u niet naar de expositie gaan kijken", want de turn zaal van het museum waar een aperi tief aangeboden werd was overladen vol en de expositiezaal matig. Men is blijkbaar, buiten Zevenaar, nog niet vol doende van idee veranderd. Onze muziekmedewerker tekent hierbij aan: DE BEZOEKERS van de tentoonstelling worden op hun rondgang begeleid door dezelfde geluiden te midden waarvan de werknemers in de Peter Stuyvesantfa- briek hun arbeid verrichten. Pierre Schaeffer, directeur van de afdeling re search aan de Franse Radio-omroep heeft met medewerking van Philippe Carson het ratelen, klikken en dreunen van de ma chinerie in de fabriekshallen op de ge luidsband opgenomen en hieruit een ge- styleerde achtergrond voor de expositie samengesteld. Het resultaat valt onder de noemer „musique concrète", maar of het iemand als muziek in de oren klinkt, valt te betwijfelen. Ook twijfelachtig lijkt mij of de visuele indruk verfijnd of verhevigd wordt door deze inmenging via het ge hoororgaan. Een esthetische congestie kan het gevolg zijn. Waarom dergelijke expe rimenten die bij voorbaat zinloos zijn? Wie een schilderij werkelijk kan „zien" ondervindt slechts hinder van alles wat een rustige beschouwing doorkruist. Een soortgelijke denkfout lag ten grondslag aan Walt Disney's „Fantasia" waarin Sto- kowski de hulp van Mickey Mouse aan vaardde om muzikale meesterwerken te verklaren met tekenfilmpjes. MAAR, ZAL MEN ZEGGEN, de hier verstrekte sonore toelichting is in zeke.re zin functioneel, omdat zij de bezoeker verplaatst naar de omgeving waar de schilderijen hangen en hun werking heb ben. Indien men ze echter sterk genoeg acht om getoond te worden buiten deze omgeving, dan is deze compositie van fabrieksgeluid ook niets anders dan een truc, misplaatst zowel tegenover de schil der wiens werk op eigen benen moet kun nen staan, als tegenover het publiek dat (Van onze correspondent) ROME. Het bestuur der „Biennale" te Venetië heeft bekendgemaakt, dat dit jaar naast de officiële internationale ten toonstelling van beeldende kunsten in de paviljoens van het stadspark een ten toonstelling, die sedert 1895, zij het onder broken door twee oorlogen, iedere twee jaar wordt gehouden een afzonderlijke expositie zal worden ingericht in het ge bouw, dat sedert de Napoleontische tijd de korte zijde van het Sint Marcusplein, welke het verst van de vermaarde kerk ligt verwijderd, afsluit. Men zal er name lijk werk verenigen van alle schilders en beeldhouwers, die de laatste twintig jaar in Venetië een prijs hebben verworven. Van de prijswinnaars hoort men meestal nooit meer iets. In enkele gevallen gaat het om namen die een ieder kent, namen van wereldberoemde meesters als Braque of de Italiaan Guttuso, om twee uitersten te noemen. Het zal zeker boeiend zijn te zien hoe de wereldberoemden en degenen, die schijnbaar in vergetelheid zijn geraakt, zich na hun bekroning hebben ontwikkeld. met andere ogen kijkt dan de sigaretten meisjes uit Zevenaar wier arbeidsvreugde men langs culturele weg „tussen de be drijven door" hoopt te vermeerderen. Het is dan ook moeilijk in de combinatie van de „abstracte" schilderijen met de „con crete" muziek iets anders te ontdekken dan een snobistische aangelegenheid. Sas Bunge ZOALS ALLE instellingen in de studen tenwereld heeft ook het N.S.O. zijn eigen tradities, en één daarvan is dat men tel- kenjare een Nederlandse componist op dracht verleent een werk voor het orkest te schrijven. De keus was ditmaal geval len op Ton de Leeuw. Van zijn hand was het solistische stuk op het programma een Vioolconcert dat door Theo Olof op al le dertien concerten gespeeld zal worden Het persoonlijke karakter van deze compo sitie komt voort uit de vermenging van een geavanceerde klankentaai met bepaal de melodische en ritmische archetypen die uit een primitief muzikaal besef stam men. Ton de Leeuw heeft een grote be langstelling voor de buiten-Europese mu ziek die hij bestudeerde onder leiding van wijlen Jaap Kunst. Tevens is hij volledig op de hoogte van de werkwijze van com ponisten als Webern en Messiaen bij laatstgenoemde volgde hij enige tijd een cursus te Parijs en gaat hij als com ponist voort in de richting die door hen is aangegeven. HET PROGRAMMA van het vijfde con- I kofjev kenmerken (dit Pianoconcert cert in de V-serie van het Noordhollands schreef hij op zijn twee-en-twintigste jaar) Philharmonisch Orkest was opgetrokken uit het bekende dikke hout waarvan het goed plankenzagen is. De kwaliteit van het gebodene was er niet minder om en voor de afwisseling zijn drie spektakelstukken op een avond het woord is hier letter lijk op zijn plaats ook niet te versma den. Het N.Ph.O. was goed gedisponeerd en men heeft menig staaltje van frappant orkestspel kunnen horen. ALLEREERST gold dit voor de Sym- phonie Fantastique van Berlioz, een stuk muzikale Grand Guignol zoals er geen tweede bestaat. Na een misschien wat mat te inzet met het eerste deel dat de dro men en hartstochten van de held schildert, begon de ware geest van het melodrama over dirigent en orkest vaardig te worden in de Balscène. Via het serene intermezzo van het Tafereel op het land, bereikte de uitvoering een hoogtepunt in de laatste twee delen: de Mars naar het Schavot, waarin de kopergroep als één man zijn on verbiddelijke fanfares het klinken, en de Heksensabbath. Deze finale voerde via di verse stadia van vleermuisachtig fladderen en luguber krioelen tot die bizarre extase die het klimaat van Berlioz bepaalt. Aan de Symfonie was kennelijk veel voorbereiding besteed, het orkest bewoog zich met op merkelijk gemak door de nogal avontuur lijke partituur, met vaste hand geleid door Arends. Het succes was evenredig. HET TWEEDE Pianoconcert van Pro- kofjev is ook al niet een stuk muziek dat zich richt tot subtiele oren. Het is'wel overrompelend door motorisch geweld en vol van die eigenzinnige gedachtenspron- gen die nok het werk van de latere Pro- Is het mogelijk te zeggen dat een bepaald werk het moeilijkste is dat ooit geschre ven werd? Men zou bijna zeggen dat de onderscheiding dan aan de solo-partij uit dit concert toekomt. Wat Prokofjev hier van de pianist vraagt, grenst aan het on gelooflijke. Alleen al de cadens uit het eerste deel maakt de indruk alsof er vijf tien vingers spelen, en de componist gunt de solist vrijwel geen moment rust met de vreemdste sprongen, melodie-omspelingen en dubbelgrepen en akkoorden, en octa- venpassages. Een bijzonder aspect is de wijze waarop de pianoklank tegen het or kest uitkomt, nooit teruggedrongen tot een obligaat zonder-meer, en evenmin veroor deeld tot een spel in de ruimte waar het orkest als ja-broer bij fungeert. Met een dergelijke muziek waarvan de „inhoud" zeer sterk aan de virtuositeit van de uit voering is gebonden, kan een pianist maar twee dingen doen: óf hij laat het onge- speeld, óf hij waagt zich er aan, en in het laatste geval moet hij alle troeven van zijn techniek uitspelen met de absolute zeker heid het spel te winner). Daniel Wayenberg deed gisterenavond het laatste en hij won. Een fenomenale prestatie dié het publiek tot groot enthousiasme bracht. NA PROKOFJEVS gewelddadige luim deden de Polowetsjkische Dansen van Bo rodin bijna tam aan. Maar op den duur had deze evocatie van Tataarse dansvreug- de toch een eigen bekoring, waarvoor men niet ongevoelig kon blijven. De vitale rit miek en krachtige kleuren kwamen in de uitvoering goed tot hun recht. Musici en publiek kunnen,op een geslaagde muziek avond terugzien. Sas Bunge DE WERKING van Messiaen leek vooral duidelijk in de grillige interpunctie van vogelachtige motiefjes (Messiaen heeft zich intensief beziggehouden met 't fluiten, slaan kwinkeleren der vogels). Webern's bete kenis liet zich gevoelen 'in het zeer nauw keurig „filteren" van enkele geconcen treerde motieven door een netwerk van timbres. De persoonlijke noot van De Leeuw's compositie is gelegen in het zoe ken van een statische muziek die „ge beurt" zonder de nadruk van een gesloten vorm, een muziek die door de hoorder moet worden ingesloten in tegenstelling tot de klassieke en daarop voortbordurende muziek die er naar streeft de toehoorder in te sluiten. De aanwending van melodie flarden van het type „parlando rubato", ge lijkend op magische incantaties, is een merkwaardige trek van deze nieuwe com positie. Ook buiten het kader van de stu dentenconcerten verdient dit vioolconcert aandacht te krijgen. De bijzonder lastige partituur werd door het N.S.O. met be grip weergegeven en het succes was dan ook groot, mede uiteraard voor Theo Olof die de solo-partij uit het hoofd speeld EEN VITAAL BEGIN van de avond was de Eerste Orkestsuit'e van Bach, waarin enkele houtblazers 2 hobo' en 2 fagot ten uitblonken. De eerste symfonie van Schubert leek me een minder gelukkige keus. Het is wel heel duidelijk een jeugd werk (Schubert was zestien toen hij dezi symfonie schreef) en zelfs de melodische invallen tonen nog niet de bloeiende kwa liteiten van Schubert's latere werken. Ook harmonisch is het stuk tamelijk vlak. Maar het studentenorkest had er alle gelegen heid tot een vreugdevol samenspel en de kans werd niet gemist. Aan het slot van dit concert richtte de burgemeester van Bergen, de heer L. H. de Ruiter, in een geestige toespraak het woord tot orkest en dirigent en overhandig de aan alle medewerkenden een souvenir, een asbak versierd met een tekening van Lucebert, inwoner van Bergen. Aan de voorzitter van het N.S.O. kon hij een geld bedrag van 1000 aanbieden als bijdrage van zijn gemeentenaren aan het Universi tair Asylfonds en het Nederlands Studen tensanatorium, de instellingen aan wie de baten van deze concerttournee ten goede komen. De bekende beeldhouwer Ivan Mestrovic is te South Bend in de Amerikaanse staat Indiana aan een hersenbloeding overleden. Hij was 78 jaar. Mestrovic werd in Vrpolje in Kroatië geboren. Hij studeerde in Parijs bij Rodin en voorts aan de Academie van Schone Kunsten te Wenen. Van 1923 tot 1942 was hij hoofd van de kunstacademie te Zagreb. In 1947 kwam hij naar de Verenigde Sta ten, waar hij in 1954 het Amerikaanse staatsburgerschap kreeg. In de Verenigde Staten doceerde hij van 1947 tot 1955 kunstgeschiedenis aan de universiteit van Syracuse. Daarna werd hij hoogleraar aan de Notre Dame-universi teit. Hij was eredoctor van verscheidene Amerikaanse universiteiten, groot-officier van het Franse Legioen van Eer en drager van de gouden medaille voor beeldhouw kunst en de medaille van verdienste van de Amerikaanse Academie van Kunsten en Letteren. Behalve in verscheidene Joegoslavische musea bevinden zich werken van Mestro vic ook in openbare verzamelingen te Brus sel, Boedapest, Florence en in een aantal Amerikaanse steden. Nadat de kijkers vrijdagavond getuige de actualiteitenpresentatie in „Brandpunt' en een flauwe klucht uit Amerika, de Jack Benny-show, mochten zij kennis maken met de televisie-opera „Pass-Kontrolle die in 1959 te Salzburg de eerste prijs ver wierf op de internationale wedstrijd be treffende opera en ballet in televisie en film en waarop onze landgenoot Henk Ba- dings met zijn elektronisch-experimentele opera „Salto Mortale" mede onderscheiden werd. De componist van Pass-Kontrolle", Paul Angerer, won in 1954 ook de eerste prijs van compositie (een prelude en fuga voor orgel) in de wedstrijd uitgeschreven door de Commissie van het Haarlems Or gelconcours: en nadat Albert de Klerk het aartsmoeilijke stük op het Cavaillé-Coll- orgel gespeeld had, verklaarde de compo nist ons, dat hij het thema van het werk opgetekend had uit de mond van zijn drie jarig zoontje, toen de knaap vernam dat hij een zusje of een broertje zou krijgen De spontane kreet van een kind; nou ja, waarom niet? Zo bewijst ook Angerers muziek in deze t.v.-opera, dat elke denk bare aanleiding bij hem spontane reactie wekt, die dan haar eigen formule vindt. Dat hij zich hiermee slaaf maakt van zijn librettist is hem in het onderhavige geval nog als een verdienste aan te rekenen Doch waar hij de kans krijgt zich zelf standig uit te leven, zoals in het duo van het verliefde paar aan het slot, rukt hij zich uit zijn vertrouwde filmsfeer, en schiet hij lyrisch tekort; het is dan zelfs zo, dat zijn personen niet mèt, maar naast elkaar zingen. Overigens een gewiekste jongen, deze componist, die het onmoge lijkste geval leven zou kunnen inblazen als het maar om actie en lugubere drama tische sfeerwerking gaat. Men wordt in deze opera, waarvan Hans Friedrich Kühnelt de tekst schreef, on willekeurig herinnerd aan „De Consul" van Manotti, maar dit is dan door de reali teit van de uitbeelding. Tot men erachter komt, dat deze realiteit in „Pass-Kontrolle' slechts een fictie is en men te doen heeft met een symbolisch spel, afgestemd op de eeuwigheidsgedachte, een modem „spel van sinne" waarvan de abstracte figuren, gewone sujetten zijn, uiterlijk niet te on derscheiden van de andere. Erg duidelijk is dit niet, maar het is één der factoren die de cynische sfeer van het geheel be palen. Gelukkig is er de liefde, welke ook in kommer en nood gedijt, die een glimp van licht in een troosteloos wereldbeeld van zelfzucht brengt, d;t blijkt dan de „moraal" van deze film-operatie te wezen. Vocaal en qua scènische uitbeelding is deze Oostenrijkse t.y.-operatie een onge meen sterke prestatie; zij is direct en com pleet op het medium afgestemd en kan als zodanig als model doorgaan. Het was voor zeker een frappante belevenis voor velen die de tenor Julius Patzak vaak als orato rio- en concertzanger in ons land gehoord hebben, deze voorname kunstenaar op zijn zestigste levensjaar in de hoofdrol als vol maakt zanger en acteur als de krantenver koper alias de dood in „Pass-Kon trolle" in de huiskamer te hebben gehoord en gezien. Beeldschermer DE EENHEID DER CHRISTENEN Op zondag 21 januari a.s. zenden het RKK en de KRO gezamenlijk een televisie' programma uit (16.00—16.30 uur), waarin onder leiding van luitenant-kolonel-aal moezenier P. C. Groenendijk gesproken wordt over de verschillende ideaalstellin- gen met betrekking tot de eenheid van de christenen. Partners in dit gesprek, dat midden in de Internationale Gebedsweek valt, zijn prof. dr. J. C. Hoekendijk, hoog leraar in de kerkgeschiedenis van de 20ste Kamer en buitenlands beleid Eens, heel lang geleden, waren het de vorsten, die op eigen gezag, om niet te zeggen op eigen houtje, over het wel en wee hunner onderdanen beslisten, ook wat betreft de internationale betrekkingen. Die vielen binnen hun souvereine zeg gingschap. Heden ten dage is het, mede in dit op zicht, heel anders gesteld. In alle demo cratische landen zoals het onze gaat het ook niet meer op, dat de regering de aan de volksvertegenwoordiging verant woordelijke ministers te samen met het vorstelijk staatshoofd zich in haar een tje met het buitenlands beleid bezig houdt. Zeker, de regering heeft te regeren, en dat behoort niet tot de taak van het par lement. Maar voor de wijze, waarop de regering regeert is zij aan de volksverte genwoordiging verantwoording schuldig. Op het dagelijks beleid van de uitvoeren de macht oefenen in het Nederlandse staatsbestel de Kamers toezicht uit. Dat geldt niet slechts ten opzichte van het be leid met betrekking tot binnenlandse, maar eveneens ten aanzien van buiten landse aangelegenheden. Als een mogelijk nuttig instrument bij de uitoefening van het toezicht op het bui tenlands beleid, kan de vaste Kamer-com missie voor Buiteplandse Zaken dienst doen. Zij komt bijeen, of wel op verzoek van de regering, of op eigen initiatief. Zij is dus geheel en al bevoegd aan de mi nister van Buitenlandse Zaken in haar midden te verschijnen. Er bestaat reden juist nu even op dit laatste te wijzen, aangezien in de afgelo pen week de Kamervoorzitter, die ambts halve genoemde commissie voorzit, ver zuimde of over het hoofd zag op die mo gelijkheid de aandacht te vestigen. Het kon de indruk maken, alsof haar verga deringen louter afhankelijk zouden zijn van een daartoe door de minister van Buiten landse Zaken te nemen initiatief. Meer en meer is, vooral sinds 1945, het gebruik geworden, dat men van regerings zijde toont er prijs op te stellen omtrent tal van kwesties op het gebied van het buitenlands beleid tijdig met de genoemde Kamercommissie overleg te plegen. De boot afhouden? Mede in het licht van dat, op zichzelf lofwaardig verschijnsel, viel het bepaald op, dat na het „jncident" ergens ter zee tussen Nederlands Nieuw-Guinea en Indo nesisch grondgebied en niet in de Neder landse territoriale wateren, dat wil zeg gen binnen de kuststrook langs Nieuw Guinea, die nog als Nederlands territoir zou kunnen gelden de regering er zelf niet als de kippen bij is geweest om con tact met de Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken op te nemen. Veeleer viel het tegenovergestelde waar te nemen. Toen mr. Burger (Arb.), nadat zulks bepaald gewenst was gebleken, op onverwijlde samenkomst van die commis sie aandrong, werd er, ook door de Ka mervoorzitter, aanvankelijk een houding aangenomen, die veel geleek op een po ging om de boot af te houden. Hier en daar hoorde ik trouwens fluis teren, dat van zijn kant de minister-pre sident ook al kenbaar zou hebben ge maakt, dat indien er een bespreking tus sen hem, eventueel tevens minister Luns en de commissie voor Buitenlandse Za ken zou plaats vinden, dat het best pas op vrijdag 19 dezer zou kunnen gebeuren. Dat wil zeggen, juist nadat de Tweede Kamer reeds voor een maand op reces zou zijn gegaan. Heel erg praktisch leek dat niet. Want gesteld eens, dat men in de commissie zelf tenslotte van oordeel zou zijn, dat het aanbeveling verdiende dat de ministers aan de Kamer in haar geheel enige mededelingen zouden doen om dan eventueel naar aanleiding daarvan een gedachtenwisseling moge lijk te maken, dan zou het nodig zijn ge worden, de Kamer voor dat doel weer voor een vergadering te gaan oproepen. De rechten der Kamer Buiten kijf is het, dat de Kamer er al leszins aanspraak op mag maken door de reggring omtrent de meest actuele stand van zaken na, ten dele tevens in verband met het „incident" in de Oost- behoorlijk te worden ingelicht. Natuurlijk is het denkbaar, dat een of meer mededelingen, vooral ook omtrent de te volgen beleids lijn, zich minder goed voor uiteenzettin gen in het openbaar kunnen lenen. Geen nood, dan kan men daartoe een vergade ring met gesloten deuren, een comité-ge neraal beleggen. Grif zij toegegeven, dat wellicht de Ka mercommissie zelf al tot de slotsom zou komen, dat, gegeven alle factoren, een contact van de minister-president en een of meer van de overige ministers over de Nieuw-Guinea-perikelen met de Kamer, al dan niet in comité-generaal, op het ogenblik overbodig ware. Goed, dan zou er nog niets verloren zijn, indien men op het meest geschikte ogenblik, en dat zou geweest zijn, vóórdat de Kamer op reces ging, het geval reeds tengevolge van het overleg in de commissie had kunnen overzien. Maar neen, men zette de zaken thans juist zo op, dat de Kamercommissie niet eerder dan vrijdag, dus na de aanvang van het reces zou vergaderen. Dat nu meen ik een psychologische fout te moe ten noemen, aangezien die methode al licht de indruk kon maken, dat men het bij voorbaat met de rechten van de Ka mer niet zo heel nauw meende te hoeven nemen. Als ik het goed zie, heeft het kabinet De Quay, sinds zich het vuurgevecht tus sen Indonesische en Nederlandse marine eenheden heeft voorgedaan, in zoverre een gelukkig beleid gevolgd, dat het er op uit geweest schijnt te zijn, het voorval niet al te zeer op te blazen. „Wij willen nog steeds niets liever dan met Indonesië aan de onderhandelingsta fel met het oog op het vraagstuk Nieuw- Guinea plaats nemen. Daarom voelen wij er ook niets voor, wegens het gebeurde in de wateren in kwestie, een klacht te gen Indonesië bij de Veiligheidsraad aan hangig te maken. Ingevolge het handvest van de Verenigde Naties zijn wij verplicht dat college op de hoogte te stellen van de door ons bij de uitoefening van ons natuurlijk recht tot zelfverdediging getrof fen maatregelen, doch meer dan dat wen sen wij thans niet te doen." Aldus geloof ik, in grote lijnen, de door minister da Quay en diens ambtgenoten aangenomen gedragslijn wel te kunnen schetsen. Zij verdient, zoals een en ander nu eenmaal gelopen is, mijns inziens bepaald waarde ring. Maar bij een dergelijk uitgangspunt had men dan ook gerust een bespreking in en met de Kamercommissie voor Buiten landse Zaken kunnen houden, buiten te genwoordigheid van minister Luns, die, voor louter particuliere doeleinden tot don derdag in Genève zou vertoeven. De sa menkomst der commissie had waarlijk niet op hem behoeven te wachten. Hij had in haar midden gerust vervangen kunnen worden door de staatssecretaris dr. van Houten, die hem ook j.l. maandagavond in de buitengewone ministerraad verving. Belegging van de commissievergadering op donderdagochtend ware dus heel goed mogelijk geweest. Al met al komt het mij dan ook voor, dat degenen, die thans de indruk hebben doen post vatten, alsof zij er bij voorbaat op uit waren, de boot van de Kamer af te houden, een r. inder ge lukkig beleid hebben gevoerd. Als de Kamer op reces is De mogelijkheid om tot onderbreking van het eenmaal ingetreden reces over te gaan, bestaat overigens wel. Maar nog eens, wanneer men daarvan gebruik maakt, wekt dat allicht enige speciale op schudding en dat past nu juist niet bij het beleid, dat tot dusverre het Plein (Buitenlandse Zaken) en Plein 1813 (Mi nister-Presidentschap) voorstaan. Bijeenroeping van de Kamer kan ge schieden op initiatief van de voorzitter of hij roept de Kamer bijeen op schriftelijk verzoek met opgave der redenen van tien leden. Niet dikwijls komt laatstbedoelde figuur voor. Toch zijn er wel enige voorbeelden van. Heel in het kort iets over twee zul ke gevallen. In maar 1926 was de tengevolge van de verwerping van de vlootwet reeds een aan tal maanden eerder ontstane kabinetscri sis nog gaande, toen ir. Albarda en acht tien andere leden van de door hem voor gezeten sociaal-democratische fractie bij eenroeping van de op vakantie zijnde Ka mer verzochten, alsook verkregen. Het eni ge doel der verzoekers was de behande ling van hun, tenslotte verworpen, voor stel om de Koningin te verzoeken ontbin ding van de Tweede Kamer te willen over wegen. Zeven jaar later waren het opnieuw ir Albarda en, dit keer veertien, zijner frac tiegenoten, die een dergelijk schriftelijk verzoek indienden en ingewilligd kregen, nu om bij monde van ir. Albarda de re gering te interpelleren nopens het gebeur de met „De Zeven Provinciën" (muiterij aan boord van dat oorlogsschip, in de Ne derlands-Indische wateren). Tot zover omtrent enige precedenten. In hoeverre er thans gegronde reden voor na volging zou (kunnen) ontstaan, vermag ik natuurlijk niet te beoordelen noch te voor spellen. Hoe het ook zij, men zou wijzer hebben gedaan de Kamercommissie voor buitenlandse zaken zo tijdig in staat te stellen de nodige berichten en voorlichting te verkrijgen, dat nog tijdens het Binnen hof aanwezig zijn van de Kamer mogelijk geweest zou zijn om na te gaan, of het al dan niet zin zou hebben, dat de rege ring ook nog in haar midden zou verschij nen in verband met wat er zich begin de zer week in de Oost heeft voorgedaan. Dr. E. van Raalte eeuw aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. J. H. Bavinck, hoogleraar aan de theologische faculteit van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, drs. H. M. de Lan ge, secretaris van de commissie voor socia le zaken van de Oecumenische Raad en prof. drs. F. Haarsma van het groot-semi narie „Rijsenburg" te Driebergen. In hen zijn de grote stromingen van de Neder landse christenheid vertegenwoordigd. „UW MEDEMENSEN" De NCRV-televisie zendt op zondag 21 januari een documentaire uit van Jan van Hillo over de verzorging, verpleging en be handeling van langdurig zieken in Neder land. In zijn toelichting zegt Jan van Hil lo: „Naast het georganiseerd overleg, dat op sociaal gebied al zoveel heeft bereikt, ontbreekt zo dikwijls de menselijke bewo genheid van „de sterken voor de zwakken" de ware aandacht voor de zieke mede mens. Juist het moderne communicatie middel televisie kan een kleine bijdrage leveren tot het beter verstaan van de an der, die zoveel moeilijker het leven leeft dan wijDe titel van deze documen taire luidt: „Uw medemensen". Advertentie POE DER. ZALF. OLIE-ZEEP HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 Convent v. Kerken. 11.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19 00 NCRV. 19.45-24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Inl. Hoogm. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. Convent van Kerken: 10.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Bariton en orgel. 12.00 Gram KRO: 12.15 Buitenl. comment. 12.25 Lichte muz. 12.45 Gram. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 Licht progr. 13.30 Voor de kinderen, 14.00 De luister van uw huis, klankb. 14.30 Utrechts Sted. ork. en Ned. Madrigaalkoor. 15.00 Boekbespr. 15.10 Trombone kwartet. 15.30 Muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Oecumenische bidstond. IKOR: 17.00 Kerkdienst. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk, kerkl. act. 18.40 Catechisatie voor de schippersjeugd. lezing. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken 19 05 Samenzang. 19.30 Door een geopende deur in de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Testbemanning, hoorspel (dl. 17). 20.40 Toernooi van het lichte lied. 21.10 Het Europese bos en de bomen, lezing. 21.25 Kamer- muz. 22 00 Licht progr. 22.20 Rallye van Monte Carlo 1962 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22 40 In het land van de dichter, lezing. 23.00 Avond gebed. 23.15 Kerkorgel en bariton. 23 55—24 00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO 19 00 IKOR. 20 00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws. 8 18 Trombone-kwart. 8.25 Voor het platteland. 8.35 Gevar. programma. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Strijkorkest. 10.30 Gevar. progr. AVRO: 12 00 Lichte muziek. 12.25 Rallye de Monte Carlo 1962. 12.30 Sportber. 12?" Orgel- en pianospel. 13 00 Nieuws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13 17 Meded. of gram. 13.20 Voor de weggebruikers. 14.00 Kunstsympo sion. 14.40 Gram. 15 00 Kamerorkest en soliste. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 1700 Gevar. progr. 17.30 Voor de jeugd 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportjournaal. VPRO 18.30 Korte Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De open deur, lezingen. AVRO: 20 00 Nws. 20 05 Lichte muz 20 45 Londen en Parijs, hoorsp. 21.25 Intern, volksliederen. 21 45 In het voetspoor der wetenschap 22 00 Gram. 22 30 Nieuws 22.40 Act 22.55 Meded. en sportuitsl. 23.00 Amus.muz. 23 20 Gram. 23 55—24 00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245 3 m - 1223 kC/s. 9 30 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. 11.00 ds G. Toornvliet - dienst voor belangstellenden 14 45 Kinderdienst. 15.30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws 12.03 Vlaamse muz. 12.30 Weer- ber. 12 35 Amus muz. 13 00 Nieuws 13.15 Voor de soldaten. 14 00 Opera- en belcantoconcert. 15.15 Sport. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sport uitsl. 17 50 Amus.muziek. 18.00 Pianorecital. 18 30 Gods. uitz 19 00 Nieuws. 19.30 Gram. 20 00 Gevar progr 21 30 Cabaret. 22 00 Nieuws. 22 15 Gram. 23.00 Nieuws. 23 05 Dansmuz. 23 55—24.00 Nieuws. HILVERSUM I 402 m. 7.00-24 00 NCRV. NCRV: 7 00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.20 Sportuitsl. 7 30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie 8.00 Nieuws. 8 15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8 50 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst 9 40 Voor de vrouw. 10 10 Gram. 10.20 Theologische ether- leergang. 11 05 Gram. 12 00 Volksmuz. m, comm. 12 25 Voor boer en tuinder. 12 30 Land- en tuin- bouwmeded. 12 33 Lichte muz 12.53 Gram of act 13.00 Nieuws. 13 15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14 05 Schoolradio. 14 35 Gevar. progr. (herh 15 30 Kamermuz. 16 00 Bijbeloverdenking 16 30 Hobo, gitaar en piano 17 00 Voor de kleuters 17 15 Voor de :eugd 17 30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz Balans van de culturele samen werking met Suriname en de Nederlandse Antil len, door M D Thijs. 18 00 Orgelspel. 18 30 Gram. 19 00 Nieuws en weerber. 19 10 Op de man af praatje 19 15 Gram. 19 30 Radiokrant. 19 50 City- Theater-ork. en sol 20 20 Grote verwachtingen, hoorsp 'III) 21 30 Gram 22 00 Parlem comm 22.15 Zangrecital 22 30 Nieuws 22 40 Avondover denking 22 55 Boekbespr 23 05 Muzikale lezing 23 35 Gram 23 5524 00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO 10 20-24 00 VARA VARA: 7 00 Nieuws 7 10 Gvmn 7 20 Gram. 8 00 Nieuws 8 18 Gram. 8 35 Van de voorpagina praat je 8 40 Gram. 9 00 Gymn. voor de vrouw. 9 10 Gram. VPRO. 10 00 Te waar om mooi te zijn, overdenking. VARA' 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig 11 20 Voordr 11 35 Fluit en cla- vecimbel 12 00 Roemeens orkest. 12 30 Land- en tuinbouw meded 12 33 Voor het platteland 12 38 Hammondorgelsnel. 13 00 Nieuws. 13 15 Voor de middenstand 13 20 Pianotrio. 13 45 Wikken en wegen, nraatie 14 00 Mezzo-alt en piano 14 30 Schijn bedriegt niet, hoorspel 15 25 Dansmuziek 16 00 Oude liedies 16 15 Muziekrevue 16 55 Streekuitz. 17 15 Dansmuz 17 50 Mil comm. 18 00 Nieuws en comm. 18 20 Act. 18 30 Pianoduo 18 50 Openhaar kunstbezit. 19 00 Parlementair overz. 19 15 Regeringsuitz Willem O'Duvs presenteert de Radio-Zilvervloot 1962. 19 30 Lichte muz. 20 00 Nieuws 20 05 Caharetprogr. 20 35 Quiz 21 25 Lichte muziek 21 55 Marinba. 22 30 Nieuws 22 40 Gram 23 55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12 00 Nieuws 12 03 Gram 12 30 Weerber. 12 35 Voor de landbouw 12 42 Volksliederen Beurs bet 13 00 Nieuws 13 15 Kamermuz Schoolradio 15 45 Ork conc. 16 00 Beursber Voer de zieken 17 00 Nieuws 17 15 Gram Franse 'es 18 00 Protest uitz 18 20 Voor de sol daten. 18 50 Sportkron 19 00 Nieuws. 19 40 Gram. 19 45 In en om de opera 20 00 Ork concert In de pauze: De zeven kunsten 21 30 Strijkkwart 22 00 Nieuws 22 15 Amus.muz. 22.35 Volksmuz. 22.55— 23 00 Nieuws. 12 50 14 00 16 06 17 45 VOOR ZATERDAG NTS' 12 55 -14 15 Eurovisie' Hahnenkamm-ski wedstr 4VRO 15 00 Jazzmuz 15 15 Documentaire film 15 35 Vlaams progr 16 25 Actueel progr 16 45 Lichte muz 17 00—17 30 Voor de kinderen NTS: 17 35- IR 20 Eurovisie- Biljarten AVRO' 20 20 Quiz 20 50 Gevar. progr 21 40 Litteraire quiz 22.25—22 45 Film. VOOR ZONDAG NTS: 13 25 14 45 Eurovisie: Hahnenkammren- nen (skiwedstriidente Kitzbiihel RKK'KRO 16 00 Mogen zij allen één zijn. oecumenisch ge sprek 16 30—17 30 RKK Vesperdienst NTS 19 30 Weekjourn 20 00 Sport in beeld NCRV 20 30 Documentaire film 20 55 Amerikaanse TV- film 21 15 Kamerork. en solist. 21 40 Document. VOOR MAANDAG NTS: 20 00 Journaal en weeroverz KRO: 20 20 Paganinl, operette. 22.45 Epiloog

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4