Sportpark in Haarlem-N. kan dit voorjaar in gebruik zijn Honkbalstadion krijgt beste kunstlicht van ons land m i SPORT - COMPLEX - ORIONWEG. Antieke meubelen houden waarde POTTER S „LINIA vy////////////////// ZATERDAG 20 JANUARI 1962 3: >£êA,mki&^éëmÊÈÊÊÈtm Ak-c- iü iilltii *s Beslissing Zonder concurrentie Centre-Court Rode sintelbaan Eindelijk Beschamend DELFT l 's V v. '<f De kans is zeer groot dat nog dit voorjaar het eerste gedeelte van Haarlems nieuwste en grootste sportpark nabij de Orionweg in Haarlem-Noord in gebruik genomen zal worden. Op het ogenblik wordt op het dertien hectare metende terreinencomplex, gelegen tussen Bloemendaal en de Delftlaan, met man en macht gewerkt om de daarvoor in aanmerking komende velden zo ver te krijgen. Dat is in de eerste plaats het honkbalveld het tweede in Haarlem dat van een accommodatie en uitrusting zal worden voorzien die in ons land uniek zijn. Zo krijgt dit honkbalstadion onder meer een lichtinstallatie die op het gebied van sportveldverlichting de sterkste in Nederland zal zijn. Acht twintig meter hoge lichtmasten met 156 lampen van elk 1000 watt, die een lichteenheid van 150 lux eventueel later te verhogen tot 300 lux kunnen opbrengen, zullen bet mogelijk maken honkbalwedstrijden ook bij kunstlicht gemakkelijk te volgen. Om een indruk te hebben van de zee van licht waarin de honkbalarena van het sportcomplex bij de Orionweg kan baden, zij vermeld dat de lichtinstallatie van het voetbalveld in het Philipssportpark in Eindhoven een lichteenheid van 120 lux heeft en die van het Feijenoordstadion van ongeveer 100 lux. Een ander deel van het sportpark dat zo spoedig mogelijk in gereedheid wordt gebracht is de atletiekaccommodatie met sintelbaan, tribune en kleedgelegenheid. Als zich geen omstandigheden voordien die de aanleg en bouw kunnen vertragen zal een bijna veertig jaar door atletiekminnend en -beoefenend Haarlem vurig gekoesterde wens deze zomer in vervulling gaan: een heuse sintelbaan met een accommodatie die in overeenstemming is met de faam die Haarlem zich in het verleden als centrum van de atletieksport heeft verworven en waaraan namen als Pim Muiier, Hill van der Mey en de lange reeks van kampioenen die de H.A.V. Haarlem heeft voortgebracht. Rinus van de Berge, Chris Berger. Adje Paulen, Gerrit Evsker, de gebroeders Kaan, Cor Lamoree om slechts enkelen te noemen, onverbrekelijk zijn verbonden. Het sportpark zal voorts omvatten vier voetbalvelden, die al zijn ingezaaid en die men in september van dit jaar in gebruik hoopt te kunnen nemen, een tennispark met veertien banen met bijbehorend club gebouw en tenslotte een halfverhard, zo genoemd triabas-speelveld, voornamelijk bestemd als oefenterrein voor voetballers, handballers e.d. De totale kosten van aan leg en inrichting van dit sportpark bedra gen rond drie miljoen gulden. De ingebruikneming ervan betekent een flinke stap in de richting van de oplossing van de grote nood die in Haarlem op het gebied van sportterreinen heerst. Men is echter nog altijd ver verwijderd van het verzadigingspunt. Willen alle verenigingen enigszins aan hun trek komen uit de be schikbare terreinenpot dan zullen er altijd nog ruim 20 hectare aan speelvelden bij moeten komen. „Het tempo waarin het sportpark bij 'Ie Orionweg voltooid kan worden hangt voor namelijk af van de beslissing van Gedepu teerde Staten en het rijk op de door de Haarlemse gemeenteraad goedgekeurde kredieten. De raad heeft nu ajle kredieten die er nodig waren verleend. Ik hoop vurig dat deze beslissingen van provincie en rijk snel afkomen, des te eerder kunnen wij aan de gebouwen op het sportcomplex beginnen." Aldus de heer S. Heyers jr., directeur van de gemeentelijke dienst voor Licha melijke Opvoeding, Sport en Jeugdzaken De heer Heyers legde er de nadruk op dat over de indeling van het sportpark met de daarin nodig geachte voorzienin gen steeds nauw overleg is gepleegd tus sen de dienst van Openbare Werken, die het ontwerp heeft gemaakt, de Haarlemse Sportraad, de Nederlandse Sport Federa tie en de dienst Lichamelijke Opvoeding. Hij zei nog niet te weten welke voetbal clubs op de terreinen van het nieuwe sportcomplex zullen spelen. „Daar zijn al een hoop gegadigden voor We zullen de velden zo billijk mogelijk over deze verenigingen verdelen, maar het zal bijzonder moeilijk zijn ieder tevreden te stellen," zei de heer Heyers. Het sportpark zal van de Delftlaan ei over de verlengde Orionweg bereikbaar zijn. Via een bruggetje over de sloot die het sportcomplex aan de zuid- en west zijde begrenst betreedt men het sportcom plex. Links bij de ingang bevinden zich acht kassa's, een eetwarenkiosk én twee gebouwtjes, waarin de pompinstallatie Vbor de drainering en een transformator station voor de elektrische stroomvoorzie ning. Het honkbalstadion ligt in de zuidwest hoek van het sportpark. De betonnen hoofdtribune bevat vaste zitplaatsen voor ongeveer 2500 toeschouwers. Het hoogste punt van deze tribune bevindt zich acht meter boven de begane grond. Door uit- neembare tribunes kan de toeschouwers capaciteit belangrijk vergroot worden. Men komt op de tribune langs drie trap pen die uitkomen op evenveel ingangen halverwege de tribune aan de voorzijde Het honkbalveld wordt op dezelfde manier aangelegd als dat bij het veld bij de Kle verlaan is gebeurd. De grootste afstand tussen de thuisplaat en de 1,80 meter hoge afrastering langs het verreveld bedraagt ongeveer 90 meter. De twee dug-outs aan weerszijden van de tribune kunnen rechtstreeks via een tun neltje vanuit de kleedkamers door de spe lers bereikt worden. Zoals wij hiervoren al vermeldden, zal het honkbalveld voorzien worden van een prachtige lichtinstallatie. De kosten hier van zijn geraamd op 80.000. Indien nodig kan de sterkte van deze verlichting met betrekkelijk geringe kosten aanmerkelijk worden opgevoerd. De praktijk moet na melijk nog uitmaken hoe sterk de verlich ting moet zijn wil men de razendsnelle vaart van een honkbal goed kunnen vol gen. In ieder geval staat het vast dat Haarlem met dit honkbalstadion in Neder land voorlopig zonder concurrentie zal zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het Europese honkbalkampioenschap 1962 op dit Haarlemse honkbalveld betwist zal worden. De vier voetbalvelden die aan de west zijde van het sportpark, langs de spoor lijn Haarlem-Velsen, zijn geprojecteerd zullen vermoedelijk bij het begin van het nieuwe seizoen in september van dit jaar bespeelbaar zijn Het liefst had de dienst Lichamelijke Opvoeding nog een jaar ge wacht, maar de behoefte aan velden m Haarlem is zo groot dat men maar over het bezwaar van een te vroege bespeling van de velden is heengestapt. Het tennispark zal veertien banen tel len, waarvan twaalf bestaan uit gravel en twee uit triabas. Deze twee triabas tennis banen worden aangelegd bij wijze van proefneming. Men wil namelijk zien noe de kosten van aanleg en onderhoud van zo'n triabas-tennisbaan zich verhouden tot die van een gravelbaan. Bij het clubge bouw met kantine komt een verhoogd ter ras van waar men een goed overzicht heeft op de dichtstbij gelegen baan die gebruikt zal worden als centre-court bij belangrijke wedstrijden. Tevens bestaat de mogelijkheid van het plaatsen van uit neembare tribunes bij dit hoofdspeelveld. Haarlem telt op het ogenblik achttien tennisbanen. Verscheidene clubs hebben een ledenstop moeten invoeren als gevolg van het grote tekort aan banen. Het tennis park in Haarlem-Noord zal dus een bij zonder welkome uitbreiding van de tennis- accommodatie zijn. Het tenniscomplex wordt omgeven door veel groen als hees ters, bomen en borders waardoor het ge heel er zeer aantrekkelijk uit zal zien. Dat is trouwens ook het geval met de andere onderdelen van het sportpark Bij het ontwerpen van het sportcomplex heeft de projectie van de atletiekaccom modatie nog de meeste hoofdbrekens ge kost. De naam sintelbaan is eigenlijk niet juist meer voor de baan in het sportpark aan de Orionweg. De bovenlaag van deze baan zal namelijk bestaan uit triabas. De eerste Haarlemse atletiekbaan zal dus oranje-rood van kleur worden. Aan de westzijde van de baan zal een overdekte tribune met een voorlopige capaciteit van ongeveer 1200 zitplaatsen worden ge bouwd. Deze tribune staat op het dak van het kleedgebouw. Naast en voor de hoofd tribune is ruimte aanwezig voor het neer zetten van verplaatsbare tribunes in ge val dit bij grote wedstrijden nodig mocht zijn. De atleten kunnen vanuit het kleed gebouw via een luchtbrug op de daar achter gelegen voetbalvelden komen waar zij aan hun noodzakelijke „warming-up" kunnen doen. Ook kan bij deelneming van een zeer groot aantal atleten gebruik wor den gemaakt van het kleedgebouw op dit voetbalveldencomplex. Langs de sintelbaan zullen lichtmasten worden geplaatst die voornamelijk bedoeld zijn als verlichting tijdens trainingsavonden. Het middenveld van 75 bij 70 meter binnen de baan zal uitsluitend worden gebruikt voor atletiek- doeleinden, zoals het speerwerpen, discus werpen en kogelslingeren. „Wij zijn uiteraard bijzonder verheugd dat we nu na jaren van propaganda voor een Haarlemse sintelbaan deze zullen krij gen. Eindelijk, eindelijk is het er dan toch van gekomen. Al in 1925 heeft het bestuur van de H.A.V.Haarlem op de noodzaak van een sintelbaan in Haarlem gewezen. Je kan nog zoveel propaganda voeren voor de atletiek, zonder sintelbaan bereik je niet veel. Nu er straks op een sintelbaan getraind kan worden en grote wedstrijden georganiseerd zullen worden zal dit de be- Naast velden moet in het sportcom plex aan de Orionweg ook de nodige toevoerwegen wordan aangelegd. Hier is men bezig aan het tot stand brengen van de asfaltweg die het sportpark van zuid tot noord zal doorsnijden. langstelling voor de atletiek en haar waarde voor de lichamelijke opvoeding van onze jongeren zeker met sprongen doen toenemen." Dit zei de heer D. (Dick) Hagtingius, voorzitter van de Haarlemse Atletiek Ver eniging „Haarlem" en vroeger zelf een bekend lange afstandloper. „Want eerlijk gezegd schaamden we ons toch wel voor onze buitenlandse gasten als we in Haar lem atletiekwedstrijden organiseerden, zo slecht was de accommodatie. En dat voor Haarlem dat zo vaak de sportstad bij uit nemendheid wordt genoemd." De sintelbaan in het nieuwe sportpark zal door vier verenigingen worden ge bruikt: de dames-atletiekverenigingen At- modes en GITA en door r.k. Holland en de H.A.V.Haarlem. Tezamen tellen zij om streeks 500 leden die de atletiek beoefenen. De heer Hagtingius vertelde ons nog dat er plannen zijn om volgend jaar in Haar lem op de nieuwe sintelbaan een zes lan- den-atletiekontmoeting te houden, waar aan zullen deelnemen België, Zwitserland, West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en Nederland. „De K.N.A.U. heeft ons ge polst of wij de organisatie van deze be langrijke internationale atletiekwedstrijd op ons kunnen nemen. Wij zijn daarom zeer benieuwd hoe de accommodatie van de sintelbaan zal worden. Daarvan hangt het al of niet doorgaan van deze top-ont- moeting in Haarlem voor het grootste Heel af." Zo blijkt dus van vele kanten dat de vol tooiing van het sportpark bij de Orionweg met grote belangstelling door clubbesturen en sportbeoefenaren wordt gevolgd. De komende maanden zullen uitwijzen of zij in hun verwachtingen niet worden teleur gesteld. Wat hun betreft kan het gereed komen van het sportcomplex met alles wat daarop aan voorzieningen is ontwor pen niet snel genoeg gaan. Advertentie MENTHOLPELIETS Tegfen hoest en Keelpir yUitwerking frappant Kippen verbrand. In Barneveld zijn ruim 550 leghennen van acht tot tien we ken oud verbrand toen een groot gedeelte van een 105 meter lang kippenhok van eëri kuikenbroedersftrmg, in vlammen opging. In het sportpark is reeds de grasmat voor het honkbalveld gelegd. Vermoe delijk kunn enhier in het komende voorjaar de honkballers hun slag slaan. Advertentie Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook klemmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Te lefoon 12223. Groot Heiligland 64. A. Mudde, Gasthuisvest 45. Op onderstaande tekening is de indeling van het sportpark bij de Orionweg in Haarlem-Noord aangegeven. Links boven het honkbalstadion met een vaste tribune waarop 2500 toeschouwers plaats kunnen nemen. Acht lichtmasten rondom het speelveld maken het houden van avond wedstrijden mogelijk. Daarnaast de vier terreinen voor de beoefening van verschil lende veldsporten. Niet voor het beoefenen van parachutespringen, zoals de tekenaar bij wijze van grapje heeft aangeduid. In de rechter benedenhoek het tennispark met 14 banen. In het midden is de eerste Haarlemse sintelbaan geprojecteerd. Langs de westzijde van de baan zal op het kleed gebouw een tribune met overkapping wor den gebouwd, plaats biedend aan 1200 toe schouwers. Deze toeschouwersaccommo datie kan indien nodig uitgebreid worden met verplaatsbare tribunes. Het atletiek- terrein zal uitsluitend voor de beoefening van deze tak van sport gebruikt worden. Tenslotte links onder een halfverhard, zo genaamd triabasveld dat hoofdzakelijk be stemd is voor oefenterrein voor voetbal lers, handballers e.d. Het gehele sport complex zal worden omgeven en onder verdeeld door bomen, heesters, gazons en andere aanplantingen. i Hj t Z*.' V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9