Kroes jts je v minister nodigt Amerika's van justitie uit Poging tot nauwer contact met het Witte Huis? HET WEER A Soekarno benoemt nieuwe chef van de luchtmacht m Bulgaarse straaljager in Zuid-Italië neergestort Acht doden in het verkeer Oostenrijkse baby mag hier blijven Egypte wijst 28 buitenlanders uit Verkeerschaos door botsingen op rijks weg bij Naarden Lawine kost zes mannen het leven in Colorado Hij geeft vandaag een definitief9 bevel aan de strijdkrachten Wachten op nota van de minister Vermoedens omtrent spionage Geen versterkingen onderweg naar Nieuw-Guinea 47e JAARGANG NUMMER 66 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 22 JANUARI 1962 Dr. Adenauer heeft griep Krijgsgevangenen Het woord is aan Rechtbank beslist Wisselend bewolkt Meer dan 600 auto's stonden een uur lang te wachten iVf Mr. Bot in Hollandia 1 SUËDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: i Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c,, p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven DamiateNA^GmteHoutstTaat93^ Haarlem jfc^Dhectie. P. W. Peereboom en Mr. H. C *j BONN (DPA) De Westduitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, is ziek. Volgens een regeringwoordvoerder lijdt hij aan griep. Hij heeft op advies van zijn arts alle afspraken die hij voor deze week had gemaakt, afgezegd en mag zijn huis niet verlaten. Zondagavond was Adenauer (Van onze correspondent) WASHINGTON Robert Kennedy, mi nister van Justitie en broer van Ameri ka's president die in februari een tocht om de wereld gaat maken, is door de Russen uitgenodigd ook naar Moskou te komen. Een beslissing daaromtrent is evenwel nog niet genomen. Ondanks het Indonesisch-Nederlands ge schil blijft Kennedy's bezoek aan Djakar ta op het programma staan, maar ter demonstratie van zijn onpartijdigheid zal hij thans ook s-Gravenhage aandoen. Robert Kennedy en zijn echtgenote Ethel hebben een groots programma af te werken: Tokio, Hongkong, Djakarta, Te heran, Rome, Berlijn, Bonn en 's-Graven hage. De Amerikaanse regering is het er nog niet over eens of het echtpaar ook de Russische uitnodiging moer aannemen. Geheel onverwacht komt die niet. De pas vertrokken Russische ambassadeur Mens]i- kov heeft reeds herhaaldelijk geopperd dat de broer van de president Moskou eens moest bezoeken. Wat Washington, na het voor en tegen te hebben overwogen, tenslotte zal beslis sen, is nog niet te voorspellen. Sommi gen in de Amerikaanse hoofdstad beschou wen de uitnodiging als een poging om het klimaat van de koude oorlog wat zachter te maken. Kroestsjev wekt de in druk met president Kennedy zaken te wil len doen en aldus te willen bewijzen, dat vreedzame coëxistentie mogelijk is. Kroesjtsjevs conflict met de Chinezen en de stalinisten in de Sovjet-Unie komt voor al voort uit het verschil van inzicht om trent coëxistentie. Men kan zich voorstel len, dat sommigen in Washington juist on der deze omstandigheden aandringen op aannemen van de uitnodiging, die Robert Kennedy heeft ontvangen. Het bezoek van de broer van de president is minder ris kant dan een reis naar Moskou van de president zelf. Zou een nieuwe ontrive ting van Kroesjtsjev met de Amerikaan se president wederom geen resultaat heb ben, dan zouden de voorstanders van de coëxistentie hun hoogste kaart vergeefs hebben uitgespeeld. NEW YORK (Reuter) De New York Times schrijft in een hoofdartikel dat oe uitnodiging „duidelijk een nieuwe poging van Kroesjtsev is tot het leggen van een nauw contact tussen het Kremlin en net Dit zijn enige Indonesische militairen, die gevangen genomen werden na het zeegevecht bij de zuidkust van Nieuw- Guinea, waarbij hun motortorpedo- boot tot zinken was gebracht. De krijgsgevangenen worden bewaakt door Nederlandse soldaten. (Telefoto) H. Timrod: Soldaten zijn de martelaren van een idee, dat na hun dood gemakkelijk wordt verloochend. - "«fry Witte Huis". „Terwijl een beslissing 'n Washington nog wordt overwogen heeft Pravda de kern van Kroesjtsjevs boodschap al onthuld. Wanneer wij goed lezen is dit niets minder dan een „po dium voor samenwerking" tussen de Sovjet-Unie en het Westen, met het doel een kernoorlog te vermijden. De meest ingrijpende vergezichten op veranderingen in de koude oorlog zouden zich voor on ze ogen kunnen ontvouwen". Öp de Slaperdijk in Spaarndam is zon dagmiddag de 7-jarige Frans Burger uit de Roemer Visscherstraat in Haarlem aan gereden door een personenauto. Hij was op slag dood. De jongen wandelde met zijn moeder en enige kinderen in de richting Spaarndam. Hij liep onverwacht naar het midden van de weg, waar hij door een passerende auto werd aangereden. De bestuurder slaagde er niet meer in hem te ontwijken. Het on geluk gebeurde even voorbij het voorma lige Tolhuis. Op de weg Amsterdam-Amersfoort bij Naarden is de 44-jarige A. van Bruggen uit Baarn om het leven gekomen toen de auto waarvan hij medeinzittende was te gen de achterzijde van een rechts op de weg staande vrachtwagen reed. De be stuurder, de heer Bos uit Soest, liep een schedelbasisfractuur op en is in zorgwek kende toestand in een ziekenhuis in Naar den opgenomen. Een uit de tegenoverge stelde richting naderende auto reed na net ongeluk op het wrak van de eerste wagen De bestuurder bleef ongedeerd. Er ont' stond op de rijksweg een enorme ravage In Asten is de 74-jarige wielrijder L. van Pon jé bij het oprijden van een weg door een van réchts naderende bestelauto aangereden en dodelijk gewond geraakt. In Winterswijk is de ongehuwde 44-jari- ge landbouwer G. J. Klein Langenhorst uit Winterswijk, toen hij op de fiets links af een weg insloeg, door een auto overre den. Het slachtoffer is in het ziekenhuis overleden. Op de Velperweg in Arnhem is de 45- jarige wielrijdster W. S. R. vermoede lijk doordat zij in aanraking kwam met een wielrijder midden op de rijweg ten val gekomen. De vrouw werd door een auto overreden en was op slag dood. Op de Gordelweg in Rotterdam is de 55-jarige mevrouw C. J. van Buuren uit Rotterdam, met haar man op een brom tandem aangereden door een bestelauto De vrouw overleed ter plaatse. In het ziekenhuis in Zutphen is het 6 jarig zoontje van het gezin De Lange uit Eerbeek overleden, nadat op een kruis punt in Brummen de kleine personenauto van zijn vader eerder op de dag was aan gereden door een auto, die met grote snel heid het kruispunt passeerde. De heer De Lange kreeg een shock, zijn vrouw een lichte hersenschudding, een ander kind van het gezin bleef ongedeerd. Bij Heerenveen is de 8-jarige Steven de Leeuw, toen hij op de fiets de rijksweg overstak, aangereden door een auto. De jongen werd ongeveer 60 meter meege sleurd en overleed ter plaatse. De rechtbank in Den Haag heeft van daag de beslissing van de Raad voor de Kinderbescherming vernietigd in de zaak van de Oostenrijkse baby Adèle Paul, die als pleegkind is opgenomen bij de familie De L. in Oegstgeest. Het ging in deze zaak om verlenging van de verblijfsver gunning voor Nederland van de baby. De ze vergunning was een goed half jaar ge leden ingetrokken, naar aanleiding waar van de pleegouders van de baby een kort geding aanhangig maakten tegen de Staat der Nederlanden. De eis in kort ge ding werd afgewezen, waaruit vragen van Kamerleden resulteerden aan de minister van Justitie, die toen aan de Raad voor de Kinderbescherming opdracht gaf een onderzoek in te stellen op grond van de Pleegkinderwet. De Raad kwam tot het besluit dat het voor de baby niet gewenst was in het pleeggezin De L. te blijven. Van deze beslissing gingen de pleegouders om beroep bij de rechtbank in Den Haag, die haar heeft vernietigd. Aangenomen mag worden, dat de baby nu bij haar pleegouders in Oegstgeest kan blijven. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatse lijk enkele buien. Stormachtige tot krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee De New York Times schrijft dat men, om deze poging tot toenadering te be grijpen, moet beseffen dat er een breuk is ontstaan in de communistische wereld. „Wij moeten ons oordeel uitstellen tot de toestand verder opgeklaard is. Het is echter niet buitensporig wanneer wij ge loven dat Kroesjtsjev een andere, en misschien hoopvollere, koers gaat varen" aldus het gezaghebbende Amerikaanse blad. CAIRO (Reuter) Achtentwintig bui tenlanders „als een bedreiging voor de openbare veiligheid worden beschouwd", zijn uit de Verenigde Arabische Republiek gewezen, op bevel van de minister van binnenlandse zaken Mohieddin, aldus heeft het blad „Al Gomhoeria" gemeld. De na men van de uitgewezenen werden niet ver meld. Meer dan 600 auto's hebben vanmorgen een uur lang staan te wachten door een opstopping bij Naarden op de rijksweg 1, die Amsterdam en het Gooi verbindt. Er werden 18 auto's beschadigd bij een drie tal botsingen. Er ontstond een grote ra vage en meer dan een uur was de rijks weg over een lengte van 1V2 kilometer in de richting Amsterdam volkomen ver sperd. De politie was ruim een uur bezig met h«t ontwarren van de verkeersknoop. Particulieren hadden op de kruispunten van de rijksweg de taak van de politie agenten overgenomen. Zes auto's waren bij de botsingen zo zwaar beschadigd dat zij weggesleept moesten worden. TWIN LAKES (Colorado) (AP) Ten gevolge van een lawine, die zich zondag vanaf Colorado's hoogste berg over drie boerderijen en een hut heeft uitgestort, zijn tenminste zes personen onder wie vier kinderen om het leven gekomen. Een tienjarige jongen wordt nog vermist. Zijn ouders werden levend onder de sneeuw massa vandaan gehaald. De sneeuwmassa's legden van de top van de ruim 4.300 meter hoge Mount Elbert, een afstand van ruim zes kilometer af. Het gewicht van de massa, waarin zich ontwortelde bomen en stukken rotsge steente bevonden, wordt geschat op 200.000 ton. mmgmj wMW&mmi DJAKARTA (AP) President Soe karno heeft de chef-staf van zijn lucht macht, luchtmaarschalk S. Soeyadarma, ontslagen en hem benoemd tot zijn mili taire adviseur. Luchtmaarschalk Soeya darma heeft sedert de oprichting van de Indonesische luchtmacht de leiding daarvan gehad. Als vlieger bij de Neder lands-Indische luchtmacht in 1942 zou Het wrak van de Bulgaarse MIG- straaljager, die zaterdag bij een NAVO-basis voor geleide projectielen in de buurt van Acquviva, 27 kilo meter ten zuiden van Bari in Zuid oost Italië, is neergestort. De piloot ligt gewond in het ziekenhuis. In het toestel werd fotoapparatuur aan getroffen. (Telefoto) A mbtenaren-salarissen (Van onze Haagse redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken, Toxopeus, heeft toegezegd dat hij de Twee de Kamer een nota zal doen toekomen, waarin hij zijn beslissing toelicht. Deze nota wordt volgende week verwacht. De hoofdbesturen van de samenwerken de bonden van overheidspersoneel, de ABVA, de ARKA en de Christelijke Bond, zijn gisteren (vrijdag) bijeen geweest. Het wachten is nu op de nota. Zodra die ver schenen is, zal het antwoord van de amb tenarenorganisaties gegeven worden, zo vernamen wij uit bestuurskringen. BARI (AP) Een Bulgaarse straalja ger van het type MIG-17 is zaterdag ver ongelukt in de onmiddellijke nabijheid van de NAVO-raketbasis bij Acquaviva in Zuid-Italic, even ten zuiden van Bari. De vlieger werd met verwondingen aan het hoofd naar een ziekenhuis vervoerd. Offi cieren van de Italiaanse inlichtingendienst begonnen onmiddellijk met een verhoor, toen men in de wrakstukken van het vlieg tuig luchtfoto-apparatuur had aangetrof fen. De piloot, onderluitenant Podgoros ver klaarde dat hij opzettelijk in Italië was geland en geen Bulgaarse vertegenwoor digers wilde ontvangen. Volgens Italiaanse autoriteiten is de verklaring van Podgoros, wiens toestand niet verontrustend wordt genoemd, echter in strijd met het feit dat zijn toestel, dat fotografische uitrusting aan boord had, het eerste vliegveld op zijn route Bari voorbijvloog en later ten zuiden daarvan neerstortte. Genoemde autoriteiten ver klaarden voorts, dat piloten van commu nistische landen die in westelijke landen neerstorten, gewoonlijk zeggen de vrijheid gekozen te hebben. Italiaanse deskundigen onderzoeken of het toestel was uitgerust met camera's, die foto's van grote hoogte kunnen nemen en of er reeds foto's waren genomen, die bewijzen dat de piloot een spionageop- dracht had. Een woordvoerder van de Bulgaarse legatie had eerder gezegd, dat het toestel bij vergissing Italië was binnen gevlogen. De legatie had Italië om repatriëring van de piloot en het teruggeven van het toestel verzocht. Italië heeft intussen op de Bugaarse le gatie een nota overhandigd waarin zeer krachtig wordt geprotesteerd tegen schen ding van het Italiaanse luchtruim. hij de eerste bom op Japanse tro.epen op Sumatra hebben gegooid. Hij is sterk inks georiënteerd. De nieuwe chef-staf van de luchtmacht is kolonel Omar Dani, die bevorderd is tot luchtmaar schalk. Soekarno deeldé mede, dat hij vandaag een definitief bevel aan de strijdkrach ten zal geven, in het bijzonder aan de luchtmacht. Hij herhaalde dat Indonesië een vreedzame oplossing met Nederland van het geschil over Nieuw-Guinea met instemming zal begroeten. Onderhandelin gen met Nederland moeten echter geba seerd zijn op de overdracht van het be stuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Soekarno zinspeelde even op het zeege vecht van 15 januari. Hij zei „De woede van het gehele Indonesische volk is op gewekt ten gevolge van dit provocerende Nederlandse optreden. Niet alleen de strijdkrachten maar het gehele Indone sische volk eisen represailles. Wij zijn echter nog steeds bereid de kwestie op vreedzame wijze tot oplossing te bren gen, mits dergelijke onderhandelingen ge baseerd zijn op de bereidheid het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen". DJAKARTA (Reuter) President Soe karno heeft in zijn antwoord aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, meegedeeld dat de deur voor een vreedzame regeling van de Nieuw-Guinea-crisis nog open is. „Wij heb ben in alle oprechtheid in het verleden al het mogelijke gedaan om dit vraag stuk op vreedzame wijze op te lossen" aldus Soekarno. „Het is waar dat wij ons nu voorbereiden om het ergste in ons conflict met Nederland onder ogen te zien. Dit gebeurt wegens de aanhoudende Ne derlandse voorbereidingen om de vestiging van de zogenoemde onafhankelijke staat West-Irian tot een voldongen feit te ma ken. Dit gebied wordt van Indonesië ge scheiden gehouden". Soekarno hoopt dat Oe Thant het met hem eens is „dat een diplomatieke stap geen enkel nut zal heb ben". Een woordvoerder van de Indonesische delegatie in New York heeft verklaard, dat Indonesië nog steeds niet bereid is tot besprekingen met Nederland over wes telijk Nieuw-Guinea. Het wil echter wel de onderhandelingen met Oe Thant voort zetten. De .woordvoerder beantwoordde vragen over het antwoord van Soekarno aan Oe Thant, waarin gezegd werd dat de permanente vertegenwoordiger van In donesië in New York opdracht had ge kregen de mogelijkheden voor een vreed zame regeling van de kwestie te bespre ken. Op de vraag of er enige kans op latere onderhandelingen met Nederland bestond, antwoordde de woordvoerder „Dit hangt af van de resultaten van de besprekingen met Oe Thant. Op dit mo ment beperkt Indonesië zich tot deze be sprekingen". Dr. Soedjarjo Tjondronegoro. hoofd van de afdeling Europese Zaken bij het In donesische ministerie van Buitenlandse Zaken, is zondag in New York aangeko men voor verdere besprekingen met Oe Thant. In de afgelopen dagen zijn deze gevoerd met de permanente afgevaardig de Soekardjo Wirjopranoto. Na zijn aan komst begaf Soedwarjo zich naar Soe kardjo. Hij weigerde de pers te woord te staan. Gedelegeerden bij de volken organisatie houden rekening met de mo gelijkheid, dat hij nieuwe instructies bij zich heeft van de tndonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio. HOLLANDIA (ANP) Staatssecretaris Bot heeft bij aankomst in Hollandia ge zegd dat hij naar Nieuw-Guinea is geko men om te zien en te luisteren en om da toestand te vergelijken met die van twee jaar geleden. Op een vraag of Nederland geweld met geweld zal vergelden als In donesië aanvalt, zei mr. Bot: „Nederland doet zijn best om de kwestie-Nieuw-Gui- nea langs een vreedzamer weg op te los sen. Niemand ter wereld heeft er baat bij indien hij een bepaald geschil op krachtdadige wijze wil oplossen. Als wij echter aangevallen wdtden, zullen wij kracht met kracht vergelden." Mr. Bot zei verder dat de sterkte van 't Papoea-vrijwilligerskorps in Manokwa- ri voorlopig voldoende is bij inschakeling van de bevolking in de verdediging. Voor het mobiliseren van meer Papoea-troepen zag hij op het ogenblik geen reden aan gezien „de situatie niet urgent is." Mr. Bot verklaarde verder dat er geen versterkingen naar Nieuw-Guinea onder weg zijn. Indien de situatie zulks noodza kelijk maakt, zal het zenden van verster kingen echter niet onmogelijk zijn. Op de vraag hoeveel tijd de Papoea's nodig zouden hebben voor hun zelfstandig heid, verduidelijkte mr. Bot het tienjaren plan. „Het gehele plan is gebaseerd op de uitvoèring hiervan met of zonder ons. Hoe lang het echter precies zal duren voor dat de Papoea's gereed zijn voor onaf hankelijkheid, hangt af van vele factoren." Ten slotte zei hij: „Wij hebben onze voor stellen bij de V.N. ingediend. Het is aan dé V.N. hoe lang Nieuw-Guinea nog door de Nederlanders zal wordén bestuurd." Bij zijn aankomst op het vliegveld werd mr. Bot begroet door Ambonezen met spandoeken waarop stond: „Wij willen dat de Nederlandse regering de kwestie der Zuid-Molukken aan de Verenigde Naties voorlegt," en „Uit naam van de Zuid-Mo lukken heeft Soekarno geen recht op Nieuw-Guinea. Wij steunen het plan-Luns. Mr. Bot nam bloemen in ontvangst en zei „dat deze kwestie zeer delicaat is, maar dat de Nederlandse regering haar best doet een oplossing te vinden." Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 10 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1