■k Bonn niet opgetogen over de contacten in Moskou WERELDNIEUWS Europese ruimtevaart in Parijs op stapel gezet Bloedig weekeinde met 49 doden in Algerije Amerikanen stellen ruimtevlucht uit Frans-Tunesisch overleg in Parijs afgebroken Westduitse verpleegster aan pokken bezweken Studenten en politie slaags in Teheran Moskou steekt opnieuw voelhorens uit Gizenga in Leopoldstads UNO-hoofdkwartier Rassendiscriminatie een nationale schande Voormalig SS-generaal Karl Wolff gearresteerd Bediening geweigerd aan Amerikaanse minister Leider van Libanese putsch gegrepen (Dp de raatótoel MAANDAG 2 2 JANUARI 1962 f: Zestig deskundigen uit 12 landen bijeen Tot zaterdag kwamen dit jaar al 288 mensen om Frankrijk is niet bereid Bizerta te ontruimen Ruimte-aap Enos heeft zenuwcrisis doorgemaakt Besmet in contact met pokkenpatiënten Brandschatting gemeld uit Noord:Katanga Amerikaans rapport: WEEKABONNEMENTEN M. Mok De Amerikaanse ruimtevaarder John Glenn probeert de Mercury-cabine, waarmee hij deze week een vlucht romd de aarde verwacht te maken. Volgens de voorlopige plannen zal hij driemaal rond de aarde cirkelen met een snelheid van 17.500 mijl per uur. De tocht zou vier uur en vijftig minu ten duren en eindigen met een landing in de Atlantische Oceaan, duizend mijl ten zuidoosten van het vertrekpunt, Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Deze foto is gisteren vrij gegeven door het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart NASA. PARIJS Zestig deskundigen, die twaalf Europese landen, waaronder Zwe den, Zwitserland en ook ons land verte genwoordigen, zijn in Parijs bijeen geko men om de grondslag te leggen, of te ver stevigen, voor een Europees plan ter ex ploratie en eventuele verovering" van de kosmos. De conferentie, die tot 25 janua ri zal duren, moet worden beschouwd als een vervolg op een eerder beraad in okto ber van het vorig jaar in München Men hoopt dat eind maart in Parijs een defini tief akkoord door de twaalf landen zal kun nen worden ondertekend ter oprichting van een Europese organisatie voor ruim teonderzoek. Het is de bedoeling dat de verschillende landen al hun eventuele startbanen, ruimteschepen en andere in stallaties, zowel als hun technici ter be schikking van de nieuwe organisatie zul len stellen. Er moet ook nog een indruk wekkend bedrag worden bijeen gebracht, want in beginsel is al besloten dat Europa de Russische en Amerikaanse voorbeelden met eigen satellieten volgen zal. met het doel de maan voor de mensheid toegan kelijk te maken. ALGIERS (Reuter-AFP) Franse mili taire functionarissen hebben meegedeeld, dat zondag bij aanslagen 22 mensen in Al gerije zijn omgekomen. Het aantal ge wonden bedraagt 58. Zaterdag werden 27 mensen gedood en 22 gewond. Volgens een onofficiële telling zijn in het nieuwe jaar tot zaterdag bij aanslagen 288 mensen ge dood. In Böne maakten leden van de Algerijn se verzetsbeweging zich zondag meester van een autobus, van waaruit zij met mi trailleurs in het centrum van de stad op voorbijgangers schoten. Drie mohamme danen kwamen om het leven. De politie, die met jeeps de autobus achtervolgde, doorzeefde het voertuig met kogels. De autobus kwam tenslotte buiten de stad in een sloot terecht. De verzetsstrijders wis ten te ontkomen. In de bus werden de stof felijke resten van de chauffeur en een pas- sagiere gevonden. In het gebied van Algiers werken de art sen vandaag niet als teken van rouw om een collega, die vorige week werd ver moord. Alleen spoedeisende gevallen zul len worden geholpen. Volgens welingelich te kringen wensen de artsen een gewapen de wachtpost in hun spreekkamer en het recht om zelf wapens te dragen. De O.A.S heeft opgeroepen tot een korte staking op woensdag ter herdenking van de mislukte opstand tegen De Gaulle in 1960 (AP) De Organisatie van het geheime leger heeft zondag een overval gepleegd op het Franse militaire kamp Sidi Chami bij Oran. De overvallers maakten wapens en uitrusting buit. De overval werd uitge voerd door ongeveer zeventig gewapende mannen in legeruniform. Officieus is mee gedeeld dat tenminste zestig infanteriewa- oens zijn meegenomen. De autoriteiten hebben meegedeeld dat een groep van 99 moslims, waarvan velen ter dood zijn veroordeeld wegens terreur daden, uit Oran naar Frankrijk zijn over gebracht. Dit wordt gezien als een voor zorgsmaatregel voor het geval de O.A.S overvallen op gevangenissen zou uitvoeren. CAPE CANAVERAL (Florida) (Reuter) Uit betrouwbare bion is vandaag ge meld, dat de Amerikaanse poging tot een bemande ruimtevlucht, die oorspronkelijk woensdag zou plaatsvinden, vierentwin tig uur is uitgesteld. Het bureau voor de ruimtevaart, dat niet officieel de datum voor de lancering had vastgesteld, gaf geen commentaar. De reden voor het uitstel is niet bekend. Van officiële zijde was zondag verklaard, dat alles in orde leek voor de lancering op woensdag. Van onze correspondent) De besprekingen die vorige week maan dag in Parijs tussen Frankrijk en Tunesië over de toekomst van de oorlogshaven Bi zerta begonnen, zijn zaterdag onder- zo niet afgebroken. Het beraad .voltrok zich op ministerieel niveau, waaraan naast de Tunesische minister voor Buitenlandse Za ken Mokkadem ook premier Ladgham deelnam. Met de Franse minister Couve de Murville voerden zij de vorige week verscheidene besprekingen doch na het on derhoud van zaterdag, dat anderhalf uur duurde, besloten de Tunesische ministers naar hun hoofdstad terug te keren. Officieel is het overleg slechts onderbro ken, doch te oordelen naar de verklaringen die de Tunesische premier bi zijn vertrek in Parijs aflegde, is de kans gering, dat de besprekingen binnen afzienbare tijd zul len worden hervat. Op al onze voorstellen kregen we, aldus Ladgham, een beleefd doch gedecideerd „neen" te horen. De Fransen hebben zich niet bereid getoond aan hun belofte Bizerta te ontruimen ook vaste toezeggingen te verbinden. Van Fran se zijde is te kennen gegeven, dat men het probleem-Bizerta dat afgelopen zomer tot bloedige botsingen en militaire opera ties aanleiding gaf wilde plaatsen in het globale verband der Frans-Tunesische be trekkingen, die ook op andere punten, en vooral commercieel en cultureel, noodza- lijk verbetering behoeven. Waar het Tune sische staatshoofd Habib Bourguiba spe ciaal de regeling van het Bizerta-vraagstuk tot een persoonlijke prestigekwestie heeft verheven, moet voor nieuwe en mogelijk ernstige spanningen tussen beide landen worden gevreesd. In Parijs werd niettemin de betrekkelijk gematigde toon gewaar deerd waarop de Tunesische minister-pre sident commentaren op de mislukking van de conferentie geleverd heeft. LOS ANGELES (Reuter) De chimpan see Enos, die vorig jaar november in een Amerikaans ruimtevaartuig om de aarde wentelde, heeft in de ruimte een ernstige zenuwcrisis gehad, aldus is te Los Angeles meegedeeld. Tijdens de ruimtereis is er iets mis gegaan met de elektrische appa ratuur die Enos een schok moest geven indien de aap de verkeerde handles be diende. Hij kreeg echter ook een schok als hij de goede handelingen uitvoerde. Daar bij kwam nog dat de aap door een fout aan de stabiliseringsinrichting van de ruimtecabine voortdurend een schomme lende beweging ervoer. Van het begin van zijn ruimtereis af heeft zich bij Enos verhoogde bloeddruk voorgedaan, die het gevolg was van een zenuwstoring, veroorzaakt door verwar ring. Ondanks deze moeilijkheden is Enos de taak blijven doen, waarvoor hij was opgeleid. Enos is later geheel hersteld. DUSSELDORP (AP) De pokken heb ben in de Duitse Bondsrepubliek het eerste mensenleven geëist. Een 55-jarige ver pleegster die zich vrijwillig had aange meld voor het verplegen van pokkenpa tiënten, stierf 24 uur nadat bekend was ge maakt dat zij zelf waarschijnlijk met de ziekte besmet was geraakt. De verpleegster, die slechts werd aan geduid als zuster Elisabeth, had gewerkt in de barak waar het gezin Jacobs in qua rantaine verbleef. Volgens gezondheids autoriteiten zou de verpleegster tegen pok ken zijn gevaccineerd. Het gezinshoofd, een ingenieur, heeft de ziekte vermoedelijk opgelopen op een za kenreis in Nigerië. De drie leden van het gezin Jacobs man, vrouw en zoontje zullen naai alle waarschijnlijkheid herstel len. In Dusseldorp hebben zich al 125.000 mensen voor vaccinatie gemeld. Ook m andere steden stijgt het aantal aanmeldin gen nog steeds. De Oostduitse minister van Volksgezond heid, Max Sefrin heeft de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, verzocht de inenting tegen pokken verplicht te stel len voor alle reizigers die Berlijn uit West- Duitsland of uit andere „besmette" landen binnenkomen. LONDEN (Reuter) Pakistani's in Groot-Brittanmë zijn ertoe overgegaan een teken aan hun kleding te bevestigen waar uit blijkt dat zij tegen pokken zijn inge ënt. Sedert gebleken is dat de pokkenge- vallen in Groot-Brittannië het gevolg zijn van besmetting door een Pakistaanse im migrant, hebben zich moeilijkheden voor Pakistani's voorgedaan. Men heeft hen op verschillende manieren onheus bejegend. LONDEN Duitse laboratoria werken op volle kracht om meer vaccinestof te gen pokken te produceren. Gedurende het weekeinde heeft een groep motorrijders vaccine, dat in Birmingham was vervaar digd, op snelle wijze over de door pokken aangetaste gebieden gedistribueerd, zodat er voldoende entstof voor nog 400.000 per sonen beschikbaar is. Zowel de Britse marine als de Royal Air Force heeft voorzorgsmaatregelen ge nomen. Uit de Verenigde Staten en Argen tinië wordt vaccine naar Engeland overge vlogen. De Argentijnse zending is een ge schenk. In Bradford hebben zich twee nieuwe gevallen van vermoedelijk pokken voor gedaan. Turkije, Cyprus, Spanje, Ita lië, Duitsland, Oostenrijk, Finland en Zwe den eisen thans vaccinatiebewijzen van al le uit Engeland komende reizigers. MOSKOU (AP) De Russische rege ring heeft bepaald dat alle aankomende reizigers, voorzover niet in het bezit van een geldig inentingsbewijs, zich aan vac cinatie tegen de pokken moeten onderwer pen. TEHERAN (Reuter) Perzische stu denten hebben gisteren in Teheran een be toging gehouden voor oud-premier Mossa- dek, die leidde tot vechtpartijen waarbik zowel aan de zijde van de betogers als aan die van de politie gewonden vielen. De po litie dreef de studenten die het aftreden van de regering-Amini eisten, met wapen stokken en traangas uiteen en ontruimde het terrein van de universiteit. Een regeringswoordvoerder zei dat de demonstratie was gehouden op instigatie van feodale landheren, die gekant zijn te gen de landhervormingen waarbij land wordt onteigend en verdeeld onder de boe ren. Ongeveer 150 personen zijn wegens verwondingen in ziekenhuizen behandeld. De politie heeft alle bijeenkomsten en de monstraties in de hoofdstad verboden. Het was de eerste heftige betoging tegen de regering-Amini sedert deze in april van het vorige jaar aan het bewind is ge komen. (Van onze correspondent) BONN Tot Bonn dringen niet bepaald optimistische geluiden door over de polsin gen in Moskou, die de Amerikaanse am bassadeur Thompson namens het Westen onderneemt. Bondskanselier Adenauer schijnt echter toch voorstander te blijven van voortzetting van de polsingsactivitei- ten. ook al staat hij sceptisch tegenover een deel van de bagage, waarmee Thomp son in Moskou onderhandelt. Zo is bijvoorbeeld gebleken, dat het alom in West-Duitsland verworpen plan van de Britse Labourleider Gaitskell, om de toe gangswegen naar Berlijn onder internatio nale controle met Oostduitse deelneming te stellen, ook tot deze bagage, behoort. Voorts valt niet bepaald bij Adenauer in de smaak het Amerikaanse denkbeeld dat de toestand in Berlijn tot rust kan komen zonder enige officiële afspraak, met ande re woorden, door een bestendiging van de status quo. Vanuit deze achtergrond moet men overigens het terugtrekken van de Amerikaanse tanks enige dagen geleden bij de sectorgrens in Berlijn zien. Eenzelf de basis hebben voorts de Amerikaanse pogingen om de ruzie met de Russische stadcommandant Solovjev, (aan wie de toegang naar de Amerikaanse sector van West-Berlijn is ontzegd) bij te leggen. Het lonken van Kroesjtsjev naar Ade nauer gaat inmiddels verder. De Russi sch? premier blijkt al een paar maal po gingen te hebber! gedaan tot een regelrecht gesprek met de Bondskanselier te komen. Tot nu toe zonder succes. Maar zeker is het, dat Adenauer niet rouwig is over deze Russische belangstelling. Zijn positie in het westelijke bondgenootschap wordt er immers alleen maar sterker op, als hij nog meer pijlen op zijn boog heeft dan zijn Atlantische collega's. (AP) Het Russische partij-orgaan Pravda heeft een lans gebroken voor be tere betrekkingen met West-Duitsland. Het blad wijst er in een hoofdartikel op, dat in tijden van goede betrekkingen, economi sche, culturele en in sommige gevallen politieke samenwerking dikwijls een zegen rijk karakter heeft gehad. Advertentie LEOPOLDSTAD (Reuter-AFP) De afgezette Kongolese Vicepremier Antoine Gizenga is zaterdag, aan boord van een UNO-vliegtuig uit zijn bolwerk Stanleystad te Leopoldstad aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen op het UNO-hoofd kwartier. Er was geen enkele vertegenwoordiger der centrale Kongolese regering op het vliegveld om Gizenga te begroeten. Hij werd opgewacht door een vertegenwoordi ger van dr. Linner, de Zweedse leider der burgerlijke Uno-operaties in Kongo. Voorts waren twintig leden van Gizenga's partij der Afrikaanse saamhorigheid, aanwezig, die hun leider begroetten met kreten als „Weg met het imperialisme, leve Gizenga en de Afrikaanse eenheid".- UNO-politiemannen beletten verslagge vers met Gizenga te spreken. Gizenga zal in staat van beschuldiging worden gesteld wegens sabotering van het gezag der centrale Kongolese regering. Hij wordt verantwoordelijk gesteld voor de opstand der te Stanleystad gelegerde ma rechaussee, die heeft geleid tot gevechten met UNO-militairen, waarbij aan weerszij den doden en gewonden zijn gevallen. ELISABETHSTAD (Reuter) Solda ten van het Kongolese nationale leger heb ben in Noord-Katanga dorpen platgebrand en mannen, vrouwen en kinderen ver moord, aldus een communiqué van de Ka- tangese regering. Katangese troepen heb ben verhinderd dat de soldaten het gebied rond Kilwa aan het Moeromeer zijn bin nengetrokken, aldus het communiqué. Een arts van een rooms-katholieke mis siepost aan het Moeromeer heeft na aan komst te Elisabethstad meegedeeld niets gemerkt te hebben van Kongolese troepen aan het meer of de onmiddellijke omge ving daarvan. LEOPOLDSTAD (Reuter) Een kolon- ne Kongolese militairen heeft het vuur ge opend op straalvliegtuigen van de UNO die over het gebied van Kongolo in Katanga vlogen, waar onlangs een twintigtal blan ken zijn vermoord, zo heeft eén UNO- woordvoerder in Leopoldstad bekendge maakt. Hij zei voorts, dat de vliegtuigen, twee Indische Canberra jachtbommenwer pers, een brandend dorp ten zuiden van Sola waargenomen hadden. WASHINGTON (Reuter) De raad van economische adviseurs van de Verenigde Staten heeft bij president Kennedy en het Amerikaanse Congres een rapport over rassendiscriminatie ingediend. In het rap port wordt dit verschijnsel een „nationale schande" genoemd die „het land economi sche verliezen toebrengt". Het rapport is opgesteld door drie pro fessoren in de economie, respectievelijk van de universiteit van Minnesota, van het Williams college en van de Yale univer siteit. Tegenover een gemiddeld inkomen van de blanke van 5.835 dollar in 1960 verdien den niet-blanke gezinnen 3.233 dolar. Dit bedrag wordt in het rapport een belang rijke vooruitgang tegenover 1947 genoemd, toen het gemiddelde inkomen van niet- blanken 2.099 dolar bedroeg. Het werken de deel van de bevolking bestaat voor twaalf percent uit niet-blanken, maar 22 percent van het totale aantal werklozen bestaat uit niet-blanken en dezen vorm den 24 percent van het aantal dat vijftien weken of langer werkloos was. Het rapport zegt voorts dat niet-blanke gezinnen in een vicieuze cirkel gevangen zitten. Door discriminatie en gebrek aan opleiding verdienen zij weinig. Door het lage inkomen en directe discriminerende maatregelen zijn zij niet gezond en be kwaam genoeg, waardoor hun kansen op werk en inkomen voor de toekomst wor den aangetast. „Onze economie lijdt verlies, wanneer aan personen die in staat zijn zich te be kwamen, de gelegenheid voor opleiding wordt onthouden, waardoor zij gedwongen worden zich onder de ongeschoolden te scharen". dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE STARNBERG (West Duitsland) (AP) De Westduitse autoriteiten hebben de ar restatie bekend gemaakt van de voormali ge SS generaal Karl Wolff, die eens staf chef was van de SS Führer Heinrich Himmler. Het bureau van de openbare aanklager in München deelde mee dat Wolff gearresteerd werd in zijn huis aan het Starnberg-meer in verband met het onder zoek naar oorlogsmisdaden tegen het Jood se volk. Wolff werd bekend als de figuur achter de schermen die in begin 1942, met goed keuring van Himmler, zijn voelhorens uit stak om te proberen vrede met de geal lieerden te sluiten. Later was hij in grote mate verantwoordelijk voor de onderhan delingen in Zwitserland die uitliepen op de onvoorwaardelijke overgave van de Duitse legers in april 1945 in Italië. In de afgelopen tien jaar was hij een zakenman in goede doen. MEMPHIS (Tennessee) De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Carl T. Rowan, een neger, heeft het restaurant op heUxJiegyqld vaa.JVIemphis in de staat Tennessee moeten verlaten. Rowan was met drie blanke regerings functionarissen in een particulier vlieg tuig naar Memphis gevlogen om' daar be sprekingen te voeren met een luchtvaart maatschappij. Een dienster van het res taurant op het gemeentelijke vliegveld zei hem dat hij niet bediend zou worden en het restaurant moest verlaten. Rowan gaf hieraan gevolg, maar zal een klacht indie nen bij het ministerie van Justitie. Parlementair Tot de charmes van de parlementaire zeden behoort een debatteertoon die steeds rekening houdt met de wellevendheid wel ke men elkaar in het menselijk verkeer verschuldigd is, maar waaraan in het da gelijks leven wel eens iets ontbreekt. Het kan dan ook nauwelijks verwondering ba ren dat de parlementariërs een enkele maal uit hun rol vallen en zich een uit drukking veroorloven die de parlementai re sfeer wreed verstoort. Men kan zoiets beschouwen als een korreltje peper in een niet altijd pikante spijs, dit neemt niet weg dat de hoeders van de parlementaire moraal bij zulk een vergrijp onmiddellijk in het geweer komen. Tot zover is er aan deze zaak weinig merkwaardigs. Ik voel echter de neiging mijn oren te spitsen wanneer een afge vaardigde met de Nederlandse taal op zo danige voet blijkt te staan dat het onder scheid tussen parlementair en niet-parle- mentair hem ontgaat. Dit is het afgelopen najaar gebeurd toen een Kamerlid een mi nister verweet dubbelhartig te zijn. De be windsman vatte vlam ten onrechte, naar zijn opponent meende; er was im mers geen sprake van een beledigende kwalificatie. Waarop de minister de alwe- tende Van Dale ter hand nam en voor las: „dubbelhartig geveinsd, verrader lijk, vals." Het incident was na een excuus de we reld uit, maar ik moet zeggen dat het mij blijft hinderen dat een Kamerlid woor den gebruikt waarvan hij de portée niet kent. Een remedie zou zijn, verkiesbaar heid slechts toe te kennen aan diegenen die met goed gevolg een grondig examen in de moedertaal hebben doorstaan. Men heeft dan thans een zekere garantie te gen vergalopperingen. Men hoeft niet te vrezen dat in dit geval het parlementaire spel al te saai zou worden. Immers, het luchten van een geprangd gemoed in uit gelezen, kuise bewoordingen vereist heel wat meer spitsvondigheid en esprit dan een zich ontladen in grove, openlijk kwetsende termen. Edoch, ik vrees dat de door mij geop perde remedie te zeer in strijd is met de geest van het algemene actieve en passie ve kiesrecht waarin wij ons sedert 1917 verheugen. Het zij trouwens Verre van mij aan de grondslagen daarvan te willen wrikken en dit te minder daar reeds vóór die tijd de parlementaire debatten niet al tijd binnen de oevers der welgemanierd heid bleven. Hetgeen het spijtige gevoel niet kan verdrijven, waarmee ik consta teer dat bevoegdheid om Neerlands staats zaken te helpen behartigen niet hoeft sa men te gaan met het vermogen om Neer lands taal naar behoren te hoeden. Het is echter altijd goed, zich niet bij onplezierige feiten neer te leggen en uit gebleken tekortkomingen taken te puren. De taak zou hier dan toevallen aan het onderwijs dat er naar moet streven zijn pupillen een onberispelijk taalkundig on derscheidingsvermogen bij te brengen. Daarbij moeten wij er van uitgaan dat de onderwijskrachten zelf over dit vermo gen beschikken. Wellicht heeft de hierbo ven aangeduide, beledigde minister in zijn befaamde mammoetwet met deze kwestie rekening gehouden. Ik heb me niet vol doende in dat departementale werkstuk verdiept om het te kunnen zeggen en be houd mij daarom voorlopig de vrijheid voor te veronderstellen dat er tot in ver re toekomst zowel binnen als buiten het parlement inbreuk op de grenzen der wel levendheid zal worden gemaakt. Bandieten. Bandieten hebben zondag op een bochtige weg in de bergen van Noord-West Colombia twee auto's in een hinderlaag gelokt. Elf der inzittenden kwamen om het leven, terwijl drie ge wond werden Volgens de autoriteiten hebben de bandieten tien lijken ont hoofd. „Bwana". Djomo Kenjatta, de leider van de Afrikaanse Nationale Unie in Kenia (Kanu), heeft zondag op een partijbij eenkomst te Nairobi verklaard, dat de blanken moeten leren de negers aan te spreken met Bwana, een Swahili-woord voor Mijnheer Als zij dat niet kunnen, moeten zij het land verlaten, aldus Ken jatta. Hij zei dat hij op de komende constitutionele conferentie in Londen de Britse regering zou meedelen, dat de Afrikanen het moe zijn, overheerst te worden en dat zij onverwijld onafhanke lijkheid wensen. Vrijgeleide. De apostolische nunciatuur te Santo Domingo heeft het Dominicaanse ministerie van buitenlandse zaken een vrijgeleide gevraagd voor ex-president Balaguer, die enkele dagen geleden na zijn afzetting asiel in de nunciatuur had gevraagd. Om het loon. Bij een gevecht tussen sta kende arbeiders en de politie in de stad Chiclayo zijn vijf personen om het le ven gekomen en 42 gewond. Van enkele der gewonden is de toestand zeer ernstig. Het incident ontstond toen postende ar beiders werkwilligen wilden tegenhouden die op de suikerplantage Pomalca wil den gaan werken. De staking op de sui kerplantage brak 20 dagen geleden uit, toen de looneisen van de arbeiders van de hand gewezen werden. Na de bruiloft. In het noord-westen van Malakka is voor de kust een boot om geslagen met elf personen, die van een bruiloft terugkeerden. Vier personen ver dronken. De overige zeven werden door de bewoners van een nabijgelegen eiland gered. Het ongeluk ontstond doordat in een plotseling opstekende storm de mo tor haperde waardoor de boot kantelde. BEIROET (AFP) Kapitein Fouad Awad el Choery, de tweede leider van de staatsgreep van eind december in Liba non, is door de veiligheidstroepn gevan gen genomen. Dit is door de Libanese radio omgeroepen. Kapitein Awad had de aanval geleid van acht pantserwagens op het militaire hoofd kwartier en het ministerie van defensie. De hoofdleider van de putsch, kapitein Kairallah, is vorige week in Beiroet ge- arrestterd. Raketsalvo's. De Amerikaanse luchtmacht oefent zich in het geven van salvo's met intercontinentale raketten. Dadelijk na dat zaterdag een intercontinentale Titan raket zich van een startblok op de Van- denbergbasis in Californië had verheven, begon het basispersoneel aan de voorbe reidingen voor een tweede landering die echter niet uitgevoerd zou worden. De ge lanceerde Titan werd gericht op een doel op 6.500 kilometer afstand in de om geving van het eiland Wake. Republikeinen. Het bestuur van de natio nale Afrikaanse Unie van Tanganjika heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat het land voor het eind van het jaar een republiek moet wor den. Volgens waarnemers is de regering aan deze uitspraak gebonden. Tanganji ka, een voormalig door Engeland be heerd gebied, kreeg op 9 december jl onafhankelijkheid. Mijnontploffing. Tengevolge van een reeks ontploffingen in een mijn in Zenica, na bij de Zuidslavische stad Serajewo, zijn zondag drie mijnwerkers om het leven gekomen en 12 ernstig gewond. Wraak. Een vrouw, die vertoornd was omdat haar man zoveel gratis bier kreeg van zijn werkgever dat hij dik wijls dronken thuis kwam, heeft zater dag diens brouwerij in de Westduitse plaats Massing in brand gestoken. De brouwerijwerd in de as gelegd. De schade bedraagt ongeveer 230.000 gul den. Faroek en Schacht. De 24-jarige in bal lingschap levende koning Simeon van Bulgarije is gisteren met Russisch-Ortho- dox ceremonieel te Vervey, aan het meer van Genève, in de echt verbonden met Margarita Gomez Acebo y Cejuala, een 27-jarige schoonheid uit Madrids hoogste kringen. De plechtigheid in de kerk werd geleid door de verbannen Bulgaarse bisschop Andrei, die tegen woordig in New York woont. Tot de ruim 400 gasten behoorden koning Fa- roek en Hitiers voormalige minister van Financiën, de heer Hjalmar Schacht. Vreemde handel. De Zwitserse politie heeft toegegeven dat Jozef Mettauer, die een gevangenisstraf van 15 maanden uitzit wegens handel in valse gouden munten, zijn bedrijf heeft voortgezet van uit zijn cel in de gevangenis van Regens- dorf. Een cipier plaatste voor Mettauer advertenties, waarin hij zijn valse 100- frankstukken aanbood. De kopers ont vingen de munten over de post tegen betaling van minder dan de helft van de marktprijs. De munten kwamen uit een voorraad die ergens in Italië moet zijn verborgen. De zaak kwam aan het licht toen een aspirant-koper in Denemarken bij de Zwitserse ambassade ging infor meren of een dergelijke handel wel le gaal was.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3