m MM De wispelturigheden van „De droom" of Shakespeare in de gymnastiekzaal HQDEn ZIEIt Kunst der Hethieten in Utrecht De Neilen Muzen Robinson Jeffers te Carmel overleden A A HKOtlDIGIIiGEli EnBESCHOUWItlGEli MAANDAG 22 JANUARI 1962 4 Dansleraren plaatsen de „twist" op lesprogramma Sjostakowitsj contra de elektronische muziek Het weekeinde Bob Buys De radio geeft dinsdag etevisieprogramma Jos Cleber nam afscheid van de Nederlandse radio TWEE DAGEN na de „Gysbreght-nieuwe-stijl" hebben we in Haarlem de „Midzomemachtsdroom-nienwe-stijl te zien gekregen. Hetzelfde gezelschap: de Nederlandse Comedie; dezelfde regisseur: Han Bentz van den Berg. En dezelfde of bijna dezelfde radicale verloochening van de functie die het toneeldecor kan. en dikwijls ook moet, vervullen. Maar voor het overige, wat een enorm verschil in regie-opvatting, wat een wonderlijke tegenstelling in de leiding zowel van het ensemble als van de individuele spelers! In de „Gysbreght" waren de acteurs de grootst mogelijke be perkingen opgelegd, met het klaarblijke lijke doel de tekst een bijna autonome functie te geven en elk woord met een maximum aan con centratie over het voetlicht te laten brengen. Daarmee werd inderdaad een bijzonder effect be reikt; het Vpnde- liaanse vers werd meer eer bewezen dan ooit tevoren, maar ten koste van een groot deel der speelmogelij kheden, zodat het totale beeld van de voorstelling uitermate statisch werd. Bij de „Mid- zomemachtsdroom" daarentegen heeft Bentz van den Berg de acteerlust van zijn spelers niet alleen de vrije loop gelaten maar die acteerlust zelfs krachtig gesti muleerd. Hier werd door het hele en semble, op enkele uitzonderingen na, komedie gespeeld dat de stukken er af vlogen! Ik heb al heel wat Nederlandse zn buitenlandse op voeringen gezien van Shakespeare's uitbundigste blijspel (waar voor vertalers overigens toch eens een an dere titel moesten vinden, want „Mid zomernachtsdroom" is niet alleen lelijk Nederlands, maar zelfs geen goed Neder lands), maar in geen ervan werd die uit bundigheid zo meeslepend op de toeschou wers overgedragen als dat in deze op voering gebeurt. MEN KAN HET NATUURLIJK betreu ren dat Mendelssohn's heerlijke muziek het veld heeft moeten ruimen voor Cor Lemaire's weinig indrukwekkende vocalis ten, maar erkend moet worden dat zij slecht zou hebben gepast bij Bentz van den Bergs regie, die ook wat het zeggen van de tekst betreft alle lyriek had ver bannen. Trouwens, in de geestige, speelse maar opzettelijk laag-bij-de-grondse ver taling van Dolf Verspoor was in de tekst zelf al niet veel van die lyriek meer over gebleven. Verspoor heeft het hele stuk door wel zwaar de nadruk gelegd op het element „gelegenheidsstuk voor een brui loftsfeest", waaraan hij ook volgens zijn programma-commentaar grote waarde toekent. Maar de regisseur heeft zich ken nelijk weinig aangetrokken van Verspoors opvatting dat er in dit werk „meer van liefdesellende dan van plezier, meer van tragische dan van komische misverstan den" sprake is. Van de „nachtmerrie" en van de „wrangheden op de achtergrond" waaraan de vertaler in dat commentaar zoveel aandacht wijdt, is in de opvoering zo goed als niets te merken. En ik kan niet zeggen dat ik daar rouwig om ben, noch dat het publiek in de Haarlemse Stadsschouwburg dat merkbaar heeft be treurd. MAAR BIJ ALLE WAARDERING vooi de uitbundige speelvreugde die deze voor stelling zo'n hartverwarmend karakter gaf, moet men zich toch afvragen waarom het deels fantastische, deels feestelijk-ro- mantische, deels dol-dwaze gebeuren van de „Midzomemachtsdroom" zich hier moest voltrekken op een lelijk kaal toneel dat door de opstelling van een paar ijze ren ladders veel van een gymnastieklo kaal weg had gekregen. Ont-romantise- ring? Nee, want de fleurige, weelderige en soms zelfs overladen kostuums van Ni- colaas Wijnberg waren zo romantisch als het maar kon. Is de regisseur wellicht verleid door wat bij Verspoor heet „de wispelturigheden van de droom" bij Shakespeare: „the fierce vexetion of a dream") om deze klassieke „Droom" een volstrekt nuchtere entourage te geven? Het geheel doet in elk geval erg gefor ceerd aan, vooral als men deze decor- De voorzitter van de 120 leden tellende Nederlandse Vereniging van Dansleraren, de heer J. Donders, heeft tijdens een pers conferentie in Amsterdam namens de ver eniging meegedeeld dat de „twist" stellig in aanmerking komt om op het programma van de dansscholen geplaatst te worden. Volgens de heer Donders is de „twist" wel een dans, hoewel geen mooie. De vraag of de „twist" vermaak schenkt, moet zijns inziens met „ja" beantwoord worden. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren zei dat men de „twist" niet als cultureel-verheffend kan beschouwen, „maar dat kon van Boompsy daisy ook niet gezegd worden", voegde hij eraan toe. „Zoals elke vorm van dansen kan de „twist" aanleiding geven tot excessen. De „twist", zoals we die op de film hebben gezien, is in hoofdzaak ontoelaatbaar. Wij moeten de dans daarom polijsten, culti veren, zoals dat ook bij de tango is ge schied. De „twist" zoals deze door ons is bijgeschaafd, is wel degelijk aanvaardbaar en zal aan de jeugd en de ouderen zeer veel genoegen verschaffen. De taak van de dansleraar is er door verzwaard", aldus de heer Donders. Henk van Ulsen en Han Bentz van den Berg in Midzomemachtsdroom" van Shakespeare. opvatting vergelijkt met de zoveel meer verantwoorde wijze waarop hetzelfde pro bleem door dezelfde regisseur in de „Gys- breght" is benaderd. VAN DE INDIVIDUELE spelprestaties die in 't algemeen op hoog peil ston den kan ik slechts beknopt melding maken. Ellen Vogel was een bekoorlijke, statige en gelukkig toch nog wel een tik keltje romantische Titania, naast wie Han Bentz van den Berg zelf als Oberon een weinig bevredigende 'indruk maakte, voor namelijk omdat zijn stem en dictie zich er in 't geheel niet toe lenen een onaards effect te scheppen of ook maar iets over te brengen van de zoet-vloeiende dichter lijkheid die uit Oberon's tekst nu eenmaal niet geheel weg te werken is. Henk van Ulsen die we pas enkele dagen tevoren bij de toneelgroep Centrum een haarfijn- afgestemde vertolking van de psychisch- onevenwichtige jongeman in „Het ver jaardagsfeest" hadden zien geven speelde nu Puck met een plagerige uit gelatenheid en een levensblijheid waardoor men nieuwe kanten, zowel van de rol als van de acteur, te zien kreeg. Met deze Puck heeft Van Ulsen bewezen dat hij niet alleen een begaafd (want dat wisten we al) maar ook een veelzijdig kunste naar is. De karakters van de vier Atheense jon gelui waren op prijzenswaardige wijze „losgeweekt" uit de kwasi-idyliische char me waarin ze bij andere vertoningen veel al verstard waren geraakt; Petra Laseur en Kitty Courbois, Ramses Shaffy en Hans Croiset hadden zich bij deze regie opvatting naar behoren aangepast. Bij de handwerkslieden hoefde natuurlijk niets te worden losgeweekt; op die rollen hebben tal van acteurs zich altijd al mogen uit leven. Het spreekt vanzelf dat in 't bij zonder Ko van Dijk daar een royaal ge bruik van maakte: hij was zo onbeschrijf lijk en onuitputtelijk komisch als Spoel de Wever dat het publiek evenals Spoel zelf er nauwelijks genoeg van kon krijgen. Ook Allard van der Scheer, als Tuit de blaasbalgmaker, was heel ver makelijk; de andere handswerklieden slo ten zich hier trouwens allen zeer goed bij aan. DE TOESCHOUWERS, die de Stads schouwburg zaterdagavond tot de laatste plaats vulden, hebben aan het slot geest driftig geapplaudisseerd. Die geestdrift bleef zelfs niet zonder uitwerking op het toneelgordijn, dat hardnekkig weigerde naar omlaag te komen totdat ook de laat ste man in de zaal zich moe had ge klapt. Simon Koster (Van onze kunstredacteur) Robinson Jeffers, een van de meest ge- eerde Amerikaanse schrijvers en dichters, is zaterdag op 75-jarige leeftijd gestorven. Hij stierf te zijnen huize na een maanden lange ziekte. Jeffers, die in 1887 in Pitts burgh geboren werd, woonde in Carmel sinds 1912. Hij heeft twee zoons. Het stof felijk overschot zal gecremeerd worden. Robinson Jeffers, geboren in 1887, stu deerde aan Occidental College en de uni versiteiten van Zuid-Californië, Washing ton en Zurich. Hij legde zich toe op medi cijnen, later bosbouw, tot hij zich geheel aan de litteratuur wijdde. Hij publiceerde zijn eerste poëziebundel in 1916 „Califor- nians". Daarna verschenen „Tamar and other poems" (1924), „Roan Stallion" (1925), „The woman at Point Sur" (1927), „Caw dor and other poems" (1928), „Dear Judas and other poems" (1929), „Descent to the Dead" (1931), „Thurso's Landing and other poems" (1932), „Give your heart to the hawks" (1933), „Solstice and other poems" (1935), „Be angry at the Sun" (1941), „Me dea" (1946), „The Double Axe" (1948), „Hungerfield and other poems" (1954). Het werk van Robinson Jeffers wordt gekenmerkt door een filosofische inslag, door hemzelf genoemd „Inhumanism, een verschuiving van de nadruk op, en de be tekenis van, men tot niet-mens". Hij ver wierp menselijk solipsisme (solus alleen; ipse zelf), de doctorine dat alle bestaan ervaring is en dat slechts de zelfopgedane ervaring geldig is) en zocht een boven menselijke grootheid. „Het wordt tijd schreef hij dat onze generatie volwassen leert denken, en het niet meer doet als een egocentrische baby". In plaats van liefde, haat en afgunst te beschrijven, predikte hij De bekende Russische componist Dimitri Sjostakowitsj heeft in een arti kel in de Pravda felle critiek geuit op westerse elektronische muziek en op de „vulgaire lyriek" van sommige popu laire Russische muziek. Sjostakowitsj schreef het verschijnsel elektronische muziek en andere ongunstige tendenzen in de moderne westerse muziek toe aan ,de ideologische wanorde die in de kapitalistische wereld heerst." Over de vulgaire Russische muziek schreef de componist dat het tijd wordt om een eind te maken aan het onge straft bederven van de smaak van grote massa's luisteraars. Hij voegde er on heilspellend aan toe: „Of de organisa ties die liedjes en lichte muziek ver spreiden gaan hun verantwoordelijk heden inzien, of wij zullen ons ernstig moeten beraden over de onmacht van enkele leiders van onze muziekpropa- ganda de taken die zijn vastgelegd in het nieuwe programma van onze partij, uit te voeren." een „redelijke onthechting als gedragsregel, die fanatisme en wilde verlangens neutra liseert en de mens openstelt voor de groot heid van zijn religieuze oergrond en onze behoefte bevredigt om ware grootheid te bewonderen en schoonheid te genieten". Jeffers' politieke ideeën hij was een verwoede isolationist gaven zijn uit gever aanleiding om „The Double Axe" na de oorlog verschenen in te leiden met een verklaring, dat Jeffers' ideeën niet de instemming van de uitgever had den. „Ik ben over deze verklaring enthou- sist", schreef Jeffers eronder. Men kan een massa dingen bedenken waarmee men de zaterdagavond nuttiger had kunnen doorbrengen dan met te kij ken naar het deels vervelende, deels er gerniswekkende programma van de AVRO. Vervelend was het optreden van Joan Su therland, de zangeres met het sublieme stemgeluid, die in een radiouitzending een evenement had kunnen zijn doch te enen male op het beeldscherm misplaatst was. Het is trouwens een van de elementaire t.v.-wetten dat een programmapunt vi sueel de moeite waard moet zijn en dat het auditieve op de tweede plaats komt. Dat geldt niet alleen voor vocalisten, doch evenzeer voor orkesten. Als er niet „iets te zien" is, wordt het geluid hoofdzaak en dat is in strijd met de regels van het kijk spel; de „show" van Hazy Osterwald (een om onbegrijpelijke redenen populair geworden Duitse sextetleider) was een voorbeeld van mislukte aanpassing van muziek aan het beeld. Het beeld was kin derachtig en flauw, waardoor de muzikale kwaliteiten van het sextet eveneens in het niet vielen. „Mijn vriend Hazy" heet te dit fraais. Ook de titel was dus mis lukt. „Hou je aan je woord", een soort lit terair circusje waarin de woordspitsheid hoogtij heet te vieren, was ditmaal een ergerniswekkende aanfluiting van alles wat op gevatheid lijkt; het woord „geleu ter" zou misschien te hard klinken, doch IN HET CENTRAAL MUSEUM te Utrecht wordt tot 4 maart een expositie gehouden van kunst der Hethieten. Deze tentoonstelling werd samengesteld door de Turkse regering uit de verzamelingen van het Archeologisch Museum te Ankara. Het is voor het eerst dat een collectie als deze Turkije verliet om hier en elders in West-Europa vertoond te worden. De catalogus werd, waar het verder om exposities in Duitssprekende landen gaat, in het Duits gesteld. Turkse en Duitse deskundigen schreven de inleidingen. Op de expositie zelf zijn overigens enige historische en andere gegevens in het Nederlands aanwezig. De Hethieten, wier rijk in Klein-Azië lag, behoren niet tot de oorspronkelijke oosterse volken maar tot de Indo-Europese taalfamilie. Onbe kend is nog waar ze oorspronkelijk van daan kwamen. Vóór hun komst bestond al een cultuur in Klein- Azië. waarin het ge bruik van het schrift nog onbekend was, zodat men weinig iweet van het, leven toen, zo'n 2SÓÖ-2000 jaren voor Christus. Rond 1900 voor Christus was Meso- potamië invloedrijk. De Hethieten moeten zich tussen de oor spronkelijke bevol king gevestigd heb ben, min of meer als emigranten. Zij na men bestaande cul tuurpatronen over, die zij tevens infiltreerden. Zij kwamen al lengs aan de macht Dan pas is er sprake van een eigen Hethietische cultuur Wie de Hethietische kunst niet kent denkt wat de beeldhouwkunst betreft in de eerste plaats aan de Assyrische, maar proeft mis schien toch iets van een verschil, merkt dat deze kunst toch nooit eerder aan ons werd getoond. MEN DEELT de Hethietische geschiede nis in vier perioden in. Het eerste optreden was er rond de 19de en 18de eeuw voor Christus. Dan worden genoemd een oud en een jonger rijk, tezamen bestaande van 1600 tot 1200 voor Christus. Daarna is het rijk uiteengevallen in kleinere stalten, die tot 700 voor Christus konden blijven be staan. Overigens was er vóór dat uiteen vallen in kleinere staten sprake van enige federalistische structuur, die dan weer stijlverschillen tot gevolg zou hebben ge had. Vergeleken met Mesopotamië zou er sprake kunnen zijn van een menselijker beschaving. Had de bestraffing van de misdaad in Mesopotamië meer het karak ter van wraak, bij de Hethieten werd meer gezocht naar vergoeding van het aange dane onrecht. HET IS EIGENLIJK wel interessant te constateren dat de wetenschap omtrent de oudheid inmiddels zo is gevorderd dat ook de middelbare scholieren van thans al ken nis hebben van het bestaan der Hethieten en hun geschiedenis; hun ouders met een zelfde scholing hebben daar indertijd niets over vernomen. In de kunstgeschiedenis, die schrijver dezes had door te werken, kwamen de Hethieten niet voor. De syste matische ontsluiting van de cultuur der Hethieten dateert toch van het begin dezer eeuw. In 1915 begon men hun taal te be en ons soms verrassende vorm. Foto's ver tellen iets van de architectuur. De Hethie ten bouwden enorme stadsmuren met een zeer eigen vorm van de toegangspoorten. Bovendien ervaart men aan verscheidene foto's iets van het zo boeiende vak van de archeoloog. Naast contact met Mesopotamië had het rijk der Hethieten dat ook met Egypte. Uit oude Egyptische correspondentie was het bestaan van de Hethieten al bekend. Er blijkt uit één en ander ook invloed van Egypte op de kunst der Hethieten, ook op hun leven. Bepaalde vormen van sommig vaatwerk herinneren ons aan wat we van Grieken zagen. Denkt men verder niet bij de poorten in de stadsmuren van de He thieten aan de bekende Leeuwenpoort van Mycenae, gebouwd in de tijd, dat het He- thietenrijk bestond? En zo ziet het er naar uit dat onze beschavingsgeschiedenis ook daar nog wortelde. Deze expositie is dan ook voor ons van groot belang. Voorbeeld van vaatwerk uit rond 2000 voor Christus. grijpen. Nog steeds worden belangrijke opgravingen gedaan. KURT BITTEL beschrijft in de catalogus de geschiedenis der Hethieten. Heinrich Otten heeft het over hun schrift. Wij ont moeten op deze tentoonstelling voorbeel den van een soort beeldschrift en veel spijkerschrift, dat meestal opvallend mooi is van ordening. De expositie bevat verder veel vaatwerk, soms in de vorm van dier- plastieken, versierselen voor verschillende doeleinden en reliëfs, waarvan verschei dene in reproduktie, als afgietsels. Dat laatste was zeker nodig met de in rotsen gehouwen beeldhouwwerken. Schrijver de zes heeft altijd meer gevoel gehad voor de oude Egyptische kunst dan voor de Assy rische, die overigens men ervaart dat bijvoorbeeld in het Louvre ontzagwek kend genoemd moet worden. Het is dan wellicht te begrijpen dat met veel van de hier geëxposeerde beeldhouwkunst contact voor mij (en vermoedelijk velen met mij) niet direct eenvoudig is. Juist enige afgiet sels van laagreliëfs uit Leiden spraken mij het meest aan. Daar komt bij dat sommige stukken tot grotere gehelen hebben be hoord en bovendien veelal ernstig van de tijd geleden hebben. Het behoeft overigens geen betoog, dat de bedoelde beeldhouw kunst voor specialisten zeer interessant is. Ook zij zullen er ontzag voor hebben. DE KLEIN-PLASTIEKEN zullen zeker ieders aandacht trekken, vanaf de kleine godenbeeldjes in zo summiere vorm tot de vaandelversieringen, aan ceramiek toege paste plastiekjes en vaatwerk in vorm van dieren. Wel bijzonder mofei is in het al gemeen het vaatwerk van zo verscheidene 's',m tm-' Beeldje van vrouw en kind uit de tweede helft van het derde millennium voor Christus. De „Prix Rivarol" 1962. Ook dit jaar zal de Prix Rivarol (1000 nieuwe franken) weer worden toegekend. Naar deze litte raire prijs, die ook wel de „Prix de l'Uni- versalité de la Langue Frangaise" wordt genoemd, kunnen buitenlandse schrijvers meedingen. De prijs werd in 1949 ingesteld door Leon Pradon ter ere van de auteur van de „Discours sur l'Universalité de la Langue Frangaise" en is bestemd om het werk te bekronen, dat een niet-Franse letterkundige in de Franse taal heeft ge schreven. De jury bestaat uit Gerard Bauer, Gabriel Marcel, Frangois Mauriac, Jean Paulhan. Jules Romains. Daniel Rops. Jean Schlumberger. Pierre-Henri Simon en Henry Troyat. De inzending sluit dit jaar op 31 januari. Het secretariaat van de Prix Rivarol is gevestigd: 31, Rue Bona parte, Parijs (6). Prix Django Reinhardt De Franse Académie cfe Jazz heeft Maurice Vander, op advies van een jury onder leiding van' Maurice Cullaz, programmadirecteur van de Franse Radio Télévision Frangaise de Prix Django Reinhardt 1961 toegekend Vander kreeg één stem meer dan Pierre Michelot. De „Oscar" van de Academie voor de beste jazzplaat 1961 ging naar een Brunswick LP die in New York gemaakt werd door Georges Russell. De „Fats Wal- lerprijs" voor de beste heruitgave 1951 ging naar de Billie Holiday Memorial uit gebracht door Philips. „Premio Duque de Baena". Vrijdag namiddag 2 februari wordt voor de vierde achtereenvolgende maal de „Premio Duque de Baena", de prijs van de Spaanse am bassadeur voor een tekening, aquarel of grafisch werk, vervaardigd door leerlingen van de Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten, toegewezen. Dit gebeurt ten huize van de ambassadeur, Lange Voorhout in Den Haag. Het onderwerp was ditmaal: de Lange Vijverberg en omgeving. Strawinsky gehuldigd. De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft de componist Igor Strawinsky ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaar dag onderscheiden met een speciaal voor hem ontworpen medaille. Bij de plechtig heid waren leden van de operavereniging te Washington en andere gasten aanwezig. Strawinsky verblijft in de Amerikaanse hoofdstad om een aantal uitvoeringen van zijn „Oedipus rex" te leiden. Compositie. -Een internationale jury heeft in Londen achttien composities uit gekozen, die ten gehore zullen worden ge bracht op het festival van de „Internatio nal Society for Contemporary Music" dat in mei en juni zal worden gehouden. On der deze composities is ook een werk van de Nederlander Jan van Vlijmen. De an dere composities zijn van toondichters uit vijftien, voor het merendeel Europese, landen. Danzi Kwintet. Het Danzi Kwintet is voor radio-opnamen naar Keulen, Frank fort en Bazel vertrokken. Het ensemble zal voorts een openbaar concert geven voor de Kranichsteiner Musikgesellschaft, een in ternationaal forum voor hedendaagse mu ziek, in Darmstadt. Op het programma staan o.m. werken van de Nederlandse componisten Pijper, Landré, Ruyneman en Schat. Heinrich Puetz 80 jaar. De beeldhou wer Heinrich Puetz heeft zijn tachtigste verjaardag gevierd. Puetz is een Neder lander, die in Roermand geboren werd. Hij ontving zijn opleiding in zijn geboorte stad en in Antwerpen. Daarna maakte hij studiereizen naar Frankrijk, Italië en Oos tenrijk. In 1904 vestigde hij zich in Wie- denbrück (Westfalen). Puetz vervaardigde onder meer het vier meter hoge Christus beeld van brons dat in Chicago staat. Veel van zijn werk ging naar Noord-Amerika, Brazilië en China. De tachtigjarige werkt nog elke dag in zijn atelier. Uitwisselingsconcert. Op dinsdag 23 ja nuari zullen Laureaten van het Conserva toire National Superieur de Musiqüe te Parijs een concert geven in de Bachzaal van het Amsterdamsch Conservatorium in het kader van de uitwisselingsconcerten 1961/62. Uitgevoerd zullen worden werken voor piano, viool en cello van onder an dere Ravel, Debussy en Brahms. ondanks de goede bedoelingen van het se lecte gezelschapje is er moeilijk een ande re term te vinden. Het is een raadsel dat men op dit gebied met een voorbereide uitzending niet iets beters kan wrochten. Zoals het deze keer gjng was er zelfs van geen enkel goed woord, waaraan men zich houden kon, sprake. „My sister Eileen", een echt Ameri kaanse klucht in ontelbare afleveringen, had als eenoog in het land der blinden nog voor een gezellig slot kunnen zorgen, doch dat pretentieloze stukje vrolijkheid moest vervallen om plaats te maken voor Joan Sutherland. Over Mies Bouwman en haar quiz „Kom er maar eens achter" en „Lui paard op schoot" valt weinig te vertellen. „Aardig", zou men kunnen zeggen. „Aar dig", een woord dat de Nederlandse tele visie nu en dan nog nét haalt. De stemmige zondagavondprogramma's van de N.C.R.V. worden door een serie rei zen door het heilig land toch nog op aan gename wijze gediend, want het verhaal van een jong echtpaar, dat dwaalt door het land van het oude testament is in zijn soort het slechtste niet. Ernstig is wel de toon in de serie documentaires gewijd aan de verpleging van zieken en geestelijk ge stoorden, uiteraard. Ditmaal handelde het onderwerp over de chronische zieken. Men kon kennisnemen van wat er allemaal ge schiedt aan medische zorg, dank zij een vakkundige reportage, waarvoor Jan van Hillo tekende, een cineast, die nog onlangs voor O.K. en W. een uitnemend filmpje maakte met overwegend komische kwali teiten. Voor het overige hield men zich aan het vaste stramien van de zondagavondin deling met als extraatje een interview met vice-admiraal Reezer over de situatie in Nieuw-Guinea in de rubriek Memo. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Meditatie. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleut. 10.15 Lichtbaken. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, praatje. 12 00 Middagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gisteren, klankb. 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13 15 Platennieuws. 13.40 Lichte muz. 14.05 School radio. 14.35 Vcor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. (herh.). 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Verscheidenheid van cultuur in Suriname, door drs. H. C. van Renselaar. 18 00 Harmonica-duo en slagwerk. 18.20 Gram. 18.30 Radio-volksuniversiteit: De klank van het symfonie-orkest van Bach tot Boulez (I), door H. Citroen. 19 00 Nieuws. 19.10 Act 19.25 Gram 20.15 Muzikale lezing. 20.45 Bra bants ork. en solist. 21.55 Licht progr. 22.15 Ral- lye van Monte Carlo 1962. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Kamermuz. 23.45 Gram. 23.55--24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7 00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 15 Raillye de Monte Cafló 1962. 8.20 Gtam. 9.00 Gvm. voof de vrpuw 9,10 Dg groenteman. 9.15 Gram, 9.40 Morgenwijding. 9.5? Een boek voor het gees telijk leven, boekbespr 10.00 Gram.''10 50 Voor de kleuters. 11 00 R.V.U.: Grottekeningen in het Dordognegebied. door mr. J. H. van Wijk. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Rege ringsuitz Uitz. voor de landbouw 12 30 Land en tuinbouwmeded 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws 13.15 Rallye de Monte Carlo 1962. 13.20 Meded en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, praatje voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bezoek aan Curagao, praatie (2). 16.15 Lich te muz. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.55 New York calling, praatje. 18 00 Nieuws 18.15 Event actueel. 18.20 Pianospel. 18.30 Ama- teursprogr. 19 00 Voor de kinderen. 19 05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20 05 Lichte muz 22.00 Muzik lezing. 22.30 Nieuws en meded 22 40 Act 23.00 Gram. 23 55—24 00 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 12 00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Gram. 12 50 Beursber. 13 00 Nieuws. 13.15 Kamer muz 14.00 Schoolradio. 15.45 Operettemuz. 16 00 Beursber. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram 17 00 Nws 17.15 Kamermuz. 17 30 Liederen. 17.40 Boekbespr 17.50 Voor de jeugd 18.20 Voor de soldaten. 18 50 ?P2Itkron 19 00 Nieuws. 19 10 Gram 19.50 Lezing. 20 00 Hoorspel 21 15 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. KRO: 20 2t Pagamnl, operette 22 45 Epiloog VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journaal. NCRV: 20 20 Memo 20 30 Documentaire film. 20.45 Speelfilm. Tijdens een drukke receptie in het res taurant van de AVRO-studio in Hilversum is zaterdag afscheid genomen van dirigent Jos Cleber, die donderdag naar Zuid-Afri ka vertrekt. De voorzitter van de AVRO, jhr. Th. Roëll, bood een gouden polshor loge met inscriptie aan als herinnering aan de tien jaren waarin de heer Cleber het orkest „De Zaaiers" heeft gevormd en geleid. De directeur van de AVRO. de heer D. Repko. schonk een zilveren gondel als her innering aan één der hoogtepunten in de carrière van de heer Cleber en zijn or kest. het winnen van de Gouden Gondel in Venetië, nu vijf jaar geleden. Dinsdagavond zal de AVRO ter gelegen heid van dit afscheid, een bijna twee uur durend radioprogramma verzorgen, waar- aan behalve tal van artiesten ook de bur gemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, de heer D. Repko en de pro grammaleider, de heer H. de Wolf. mede werken. VIJFENTWINTIG JAAR T.V. Onder de titel „De wereld kreeg televi sie presenteert de AVRO de kijkers op maandag 29 januari van 20.20 tot 21.45 uur de documentaire, die Richard Cawston vorig jaar maakte ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de BBC- televisie. Deze film werd voor het eerst uitgezonden op 31 oktober 1961 en genoot toen zowel bij het publiek alsook bij de pers een dusdanig onthaal, dat werd be sloten tot een heruitzending op oudejaars avond. In 1936 begon de BBC als eerste omroep organisatie ter wereld met de regelmatige verzorging van televisieprogramma's. Thans produceren tweeduizend televisie stations in ruim zeventig landen program ma's, die op honderd miljoen toestellen waarvan men de helft in de Verenigde Staten vindt kunnen worden ontvangen. Gemiddeld worden per dag twee televisie- stations in gebruik genomen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4