Bevoegdheden gevraagd ter stimulering van conjuctuur Nieuw Frans plan verworpen voor EEG-samenwerking De beurs Eerste regeringsjaar bracht grote economische verbetering Kolenvoorraden in KSG werden iets kleiner Modelactie bij de Britse PTT wordt verscherpt SAS kan lange vluchten beter stoppen Hervorming van Belgisch fiscaal systeem Britse regering bezorgd over fusie tussen Courtaulds en ICI SCHEEPVAARTBERICHTEN Geen nieuwe contracten voor buitenlanders Medezeggenschap nodig in bepaalde vormen MAANDAG 22 JANUARI 1962 9 ECONOMISCH RAPPORT VAN KENNEDY Duitse mijnen dit jaar nog meer in de knel Luchtverbinding Albanië-Italië Bronswerk is in 1962 goed bezet Commissie beveelt aan Philippijnen devalueren thans officieel Reorganisatie bij Belgisch Vlisco-bedrijf Bij „de Betuwe" 240 gouden horloges voor „bedrijfstrouw" Brussel overweegt te lenen in Nederland Meer begrip nodig tussen Oost en West Litteraire prijs voor een Poolse „revisionist" In textielindustrie N KW V-studie: Produktieheffing on kaas per 27 jan. 1962 Landbouwwerktuigen in RAI-gebouw (Van onze correspondent) WASHINGTON. De opwaartse beweging van Amerika's economie is, volgens Kennedy, hersteld. De president heeft thans aangekondigd, dat h(j maatregelen wil nemen om die beweging constanter te maken. Hjj wenst een beperkte bevoegdheid om tijdelfjk belastingen te verlagen, extra macht om de conjunctuur te stimuleren tjjdens een recessie en hij wil de Amerikanen een betere werkloosheidssteun geven. Het economisch rapport van Amerika's president begint altijd met een overzicht over het verstreken jaar. Voor Kennedy deed zich hier een goede gelegenheid voor, om erop te wijzen, dat het land zich onder zjjn leiding in 1961 aanzienlijk heeft hersteld: de werkloosheid daalde van 6,8 tot 6.1 percent, het bruto nationale prodükt steeg van een jaargemiddelde van 501 miljard dollar tot 542 miljard en het goud- verlies daalde van 1,7 miljard in 1960 tot 0,9 miljard in 1961. Het afgelopen jaar toonde aan, dat de Amerikaanse economie mits tijdig door de regering gesteund over een grote weerstandskracht beschikt. De regering is gekant tegen iedere vorm van werkloosheid, maar als doel heeft men zich voorlopig gesteld de werkloosheid te rug te brengen tot vier percent. In de loop van 1963 lijkt dat mogelijk. Kort na de oorlog was Amerika's economische groei 4 5 percent. De laatste jaren is dat percentage bedenkelijk gedaald. In de periode tot 1970 wenst Kennedy echter ieder jaar het percentage van 4,5 weer te bereiken. Zijn deskundige adviseurs me nen dat dit mogelijk is. De internationale betalingsbalans die enige tijd geleden ernstige zorgen baarde meent men in principe in evenwicht te kunnen houden. Ondanks een fiks herstel van de econo mie bleef het prijsniveau in 1961 ongeveer gelijk. Terwille van Amerika's capaciteit om te concurreren op de wereldmarkt hoopt men ook in de toekomst ernstige prijsstijgingen te voorkomen. Maar dat be- 'ekent beslist niet, dat men tot prijsbe- heersing of iets dergelijks wil overgaan. Men voorziet niet, dat in 1962 grote be hoefte zal bestaan aan stimulerende maat regelen, maar de regering kijkt verder dan 1962 en men moet logischerwijs verwach ten dat zich te eniger tijd een nieuwe re cessie zal voordoen. Zou dat gebeuren, dan wil Kennedy over bevoegdheden beschik ken, die hem in staat zullen stellen om met een minimum aan tijdverlies in te grijpen. Op die manier zou een recessie korter duren en minder diep worden. Van daar dat de president aan het Congres zal verzoeken hem te machtigen voor de tijd van een half jaar, indien nodig, een be lastingverlaging in te voeren van ten hoog ste vijf percent. Het Congres zou het recht van veto behouden over zulk een presidentieel besluit, maar erg veel bete kent dat niet, want Congresleden, die de president in zo'n geval tegen zouden wer ken zouden zich wel erg impopulair ma ken bij hun kiezers Of Kennedy deze bevoegdheid zal los krijgen van het Congres, staat nog te be zien. De Congresleden zijn er allerminst op gesteld een deel van hun macht prijs te geven. De kolenvoorraden in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap zijn in 1961 met 1,6 miljoen ton vermin derd, en bedroegen op 31 december nog 25 miljoen ton. In West-Duitsland nam de voorraad met 1,6 miljoen ton toe, in België daalde deze met 2,1 miljoen ton, in Frankrijk met 0.9 miljoen ton, en in Nederland met 0,1 mil joen ton. De produktie van hoogovencokes bedroeg vorig jaar 73,4 miljoen ton, wat 0,7 per cent minder is dan in 1960. Voor het lo pende jaar wordt weer een toeneming van de voorraden verwacht. In West-Duitsland en Frankrijk kwamen produktieverminderingen voor van resp. 0,6 en één percent voor, vergeleken met het voorafgaande jaar, maar in Neder land en vooral in Italië nam de produktie toe in verband met de toenemende behoef ten van de staalindustrie in die landen. In België zou de produktie op hetzelfde ni veau als in 1960 zijn gebleven, wanneer er begin 1961 geen stakingen waren geweest. Het door verzuimdiensten ontstane pro- duktieverlies daalde in 1961 tot 1,169 mil joen ton van 5.766 miljoen ton in 1960 en 12,264 miljoen ton in 1959, in welk jaar de crisis in de kolenindustrie haar hoogte punt bereikte. De bekkens Centre-Midi in Frankrijk en De Kempen in België wer den het sterkst door verzuimdiensten ge troffen. De heren Philipp, Arendt en Aschoff, leden van het Europese Parlement hebben de Hoge Autoriteit er op gewezen, dat de afzetmogelijkheden voor de Duitse ko lenmijnindustrie in 1962 volgens ramingen van deskundigen met 5,5 miljoen ton ach teruit zullen gaan, nadat de afzet in 1961 reeds met zes miljoen ton was terugge lopen. Dit overschot van 5,5 miljoen ton moet, indien dit cijfer niet gedekt wordt door overeenkomstige sluitingen van mijnen, hetzij door nieuwe voorraadvorming het zij door verzuimdiensten opgevangen wor den. Volgens de vooruitzichten zal waar schijnlijk vooral de afzet op de Duitse markt teruggelopen. De Hoge Autoriteit heeft op grond van artikelen 3, 57 en 74 van het verdrag aanbevolen, het contingent voor kolen uit derde landen, dat vrij van invoerrechten in de Bondsrepubliek wordt ingevoerd, m 1962 evenals in 1961 op ten minste zes miljoen ton te stellen. Voorts is bekend geworden dat er nog 720.000 ton Ameri kaanse kolen voor verbruik door de Ame rikaanse troepen in de Bondsrepubliek als vrij contingent zal worden ingevoerd. Albanië heeft informeel Italië gepolst over de mogelijkheid een luchtdienst te openen tussen Tirana en Rome, aldus heeft een gezaghebbend diplomaat gister avond meegedeeld. Hij zei, dat de Ita liaanse regering de idee met gunstige ogen beziet samen met andere voorstel len om een deel van de Albaanse export af te nemen omvattend katoen, tabak, ruwe olie en metalen. Verder wenst Kennedy van het Congres een machtiging om in geval van een recessie twee miljard dollar in de eco nomie te kunnen pompen. Hij denkt daar bij aan werkverschaffing, aan steun voor deelstaten enz. Bovendien wil de president de werklozensteun van langere duur ma ken. Arbeiders, die drie jaar in dienst zijn geweest, zouden recht behoren te krijgen op een verlenging van hun steunperiode van 13 weken. Zoals men ziet komen alle suggesties van Kennedy erop neer Amerika betere schokbrekers te geven onder het economi sche chassis. Maar op de straatweg van 1962 ontwaart men tot dusverre geen die pe kuilen. (Van onze correspondent) LONDEN. Dc model-actie van de 170.000 Britse postbeambten heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een wending ten kwa de genomen, toen 20.000 leden van de vak bond van PTT-technici in Londen zich daarbij aansloten. De actie is van grote invloed op het telefoonverkeer over het gehele land en de gevolgen zullen zich nog heviger doen gevoelen naar mate in de komende week de 80.000 monteurs buiten de hoofdstad ook gaan meedoen. De Britse bond van PTT-personeel heeft besloten het lijdelijk verzet in het dage lijks werk dat al bijna drie weken aan de gang is, uit te breiden door vrijwillig overwerk te verbieden. Geen der bonden acht het voorwaardelijk regeringsaanbod om de loonstop eind maart te beëindigen voldoende om de normale arbeid te hervat ten. Zulks in tegenstelling met de ambte narenbond, voor wie de belofte van de re gering juist aanleiding is geweest om van de voorgenomen stiptheidsactie af te zien Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, heeft in, eon. r-eda te Birming ham gewaarschuwd voQr het gevaar dat de Britse economie bedreigt, door verlan gens tot loonsverhogingen welke niet zijn gebaseerd op een toeneming van de pro duktie. De Britse regering heeft blijkbaar eindelijk besloten meer dan tot nu toe te doen ter bevordering van de export. Lloyd hoopt binnen enkele dagen een plan voor exportkredieten aan te kondigen. Hij zei dat de loonstop (uitsluitend geldend voor overheidspersoneel) welke in juli van het vorig jaar is begonnen, een aanzienlijk succes heeft opgeleverd maar dat ieder een het er over eens is dat dit lapmiddel vervangen zal moeten worden door een economische politiek op langere termijn. De problemen zijn echter groot, zodat een tweede tijdelijke fase nodig is. Lloyd hoopt op de medewerking van de industrie en de vakbonden bij de uitwerking van een gemeenschappelijk economisch plan om inflatie te voorkomen. Het grootste deel van de tegenwoordige moeilijkheden is te wijten aan het feit, dat het vorig jaar de produktie toenam met slechts 2 tot 2,5 per cent. terwijl de inkomens met 6,5 percent zijn gestegen. Bij de n.v. Bronswerk zal er in 1962, volgens de directie, voldoende werk zijn, maar de kostenstijging ten opzichte van 1961 zal moeten worden opgevangen en daarvoor zal enige extra inspanning no dig zijn. Het vorig jaar is voor Bronswerk en haar dochterondernemingen een druk jaar geweest. In totaal nam de orderpor tefeuille weer iets toe. Verscheidene ver beteringen in de fabrieks- en kantooracco- modatie kwamen tot stand. In 1962 zal er niet veel nieuwbouw zijn en zullen eventuele investeringen voorna melijk verbetering van het machinepark betreffen. Plannen voor verdere verbete ring en uitbreiding van de bedrijven zijn in studie. De tot de groep behorende n.v. De Plaat- wellerij, Velsen, heeft van de Nederlandse Thermo-Chemische Fabriek in Bergum, opdracht ontvangen voor de complete in richting van een nieuw te bouwen fabriek, waarin beenderen van grote slachterijen worden verwerkt tot vet en beendermeel Deze order van rond 1.500.000 is sinds de laatste tien jaar de grootste in de ge schiedenis van de plaatwellerij. De nieuwe fabriek zal waarschijnlijk eind 1962 in be drijf komen. Een intergouvernementele commissie van Zweden. Noorwegen en Denemarken heeft de Scandinavian Airlines System (S.A.S.) een mogelijke staking van de lan- ge-afstandsdiensten op Zuid-Amerika Afrika en het Verre Oosten via India aan bevolen. De commissie die tegelijk in de drie hoofdsteden het rapport publiceerde, sprak zich ook uit voor een reorganisatie en een wijziging in de artikelen van het akkoord, waarbij de maatschappij in 1950 werd op gericht. Overigens merkte de commissie, die in juli van het vorige jaar werd gevormd, op dat de SAS „het voorwerp van een felle strijd tussen de betrokken nationale be langen is geweest, hetgeen tot een minder doeltreffende bedrijfsvoering en gebrek kige samenwerking heeft bijgedragen.' BRUSSEL Een half pond papier, 88 artikelen, 200 bladzijden, dat is de omvang van het boekdeel, dat het wetsontwerp be vat voor de belastinghervorming in België. Zaterdagochtend is het aan de volksverte genwoordigers uitgereikt en reeds deze week zullen de commissie en de Kamer zich er mee bezighouden. In een Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat het de bedoeling is verouder de, ingewikkelde, weinig rechtvaardige en ondoelmatige fiscale regelingen, die Bel gië thans kent, te vervangen door een mo dem belastingstelsel. De opzet daarvan is, dat het de investeringen aanmoedigt, de ontduiking tegenwerkt en de rechtvaardig heid herstelt. Tot nu toe kende België vijf belastingen: grondbelasting, personele belasting, be drijfsbelasting, nationale crisis belasting en een aanvullende personele belasting. Voortaan worden de inkomsten, van wel ke aard zij ook zijn, samengevoegd en on derworpen aan één enkele belasting. In het algemeen is, hetgeen te verwachten was van de huidige regering, het nieuwe systeem voor de grote gezinnen een be langrijke verbetering in vergelijking met de huidige belastingtarieven. (Van onze correspondent) Hoewel dc Britse regering zich bezorgd maakt over eventuele monopolievorming door ICI op het gebied van de kunstve- zelproduktie en besprekingen heeft ge voerd, zowel met de ICI-leiders als met die van Courtaulds, bezit zij geen macht om een eventuele fusie tussen beide con cerns te voorkomen. De regering bereidt zich echter voor op een storm over deze kwestie in het La gerhuis dat aanstaande dinsdag van zijn kerstreces terugkeert. In alle partgen heerst ongerustheid over het resultaat van de veldslag tussen ICI en Courtaulds. De oppositie stuurt aan op een speciaal debat en eist dat de regering een onaf hankelijk onderzoek zal instellen naar het ICI-plan om de vraag te beantwoorden of het samengaan op de voorgestelde reus achtige schaal in het nationale belang is ICI zou moeten worden gevraagd te wach ten met haar poging om Courtaulds over te nemen tot na dit onderzoek. Naar uw correspondent van uiterst be voegde zijde verneemt, ;s het eigenlijke doel van ICI de industriële garenproduk- tie op viscose-basis in handen te krijgen om op die manier haar eigen positie op het gebied van nylon, te versterken. Volgens ICI is de transactie in het alge meen belang, omdat een fusie met Cour taulds tot grotere werkgelegenheid zou lei den. De regering van de Philippijnen heeft de beperkingen op het befalingsverlieer met het buitenland afgeschaft, en daarbij in feite een devaluatie van de munt tot stand gebracht. Gedurende de dertien jaar van beper kingen op het betalingsverkeer hebben zich op de Philippijnen naast de officiële koersen ook vrije en „zwarte" wisselkoer sen ontwikkeld, die thans de officieel gel dende zullen zijn. Zo was de officiële vrije koers van de Amerikaanse dollar tot gis teren 3,45 pesos, maar op de zwarte markt bracht de dollar tussen de 4 en 4,30 pesos op. De officiële koers van twee pesos per dollar bestaat niet meer. Het Internationale Monetaire Fonds heeft bekendgemaakt, dat aan de Philip pijnen een krediet ter grootte van 28,3 mil joen dollar verstrekt zal worden ter ver sterking van de positie van de Philippijn- se munt, die door de ongunstige ontwik keling van de handelsbalans verzwakt is. TOESLAG BOTEREXPORT VERLAAGD. Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag op (fe export van boter naar Enge- lang en Italië verlaagd van 85 tot 65 cent per kilogram. PARIJS (Reuter) Het onafhankelijke Franse dagblad Le Monde heeft zaterdag verklaard dat de vijf partners van Frank rijk in de E.E.G. een nieuw Frans plan voor samenwerking tussen de zes E.E.G.- partners hebben verworpen. Het blad ba seert zijn bericht op een artikel in het Algemeen Handelsblad van zaterdag, waarin gezegd werd, dat de Fransen een geheel nieuw ontwerpverdrag hebben inge diend, dat tot nu toe gedane Franse con cessies ongedaan maakte en vele stappen terug zou betekenen. Volgens Le Monde hield het Franse plan 0.m. de volgende punten in: 1. een raad van hoofden van de zes rege ringen ter coördinering en gelijkschake ling van de buitenlandse, economische, culturele en defensiepolitiek der zes bo ven de bestaande organen van de gemeen schap; 2. een Europese defensiepolitiek. In tegen stelling tot een vroeger Frans plan wordt in het nieuwe plan de NAVO niet ge- noerpd 3. om lid te worden van de voorgestelde Europese politieke unie zou een land niet alleen lid moeten zijn van de gemeen schappelijke markt, doch de eensgezinde goedkeuring moeten verkrijgen van de hui dige leden. Indien dit juist zou zijn, zou het beteke nen, dat wanneer Groot-Brittannië lid zou zijn geworden van de E.E.G., elk ander lid zijn toetreding tot de Europese poli tieke unie zou kunnen afstemmen. De directie van de n.v. P. F. van Vlis- singen en Co's Katoenfabrieken te Hel mond deelt mede, dat zij heeft besloten tot opheffing van de rouleoudrukproduk- tie in de Belgische dochteronderneming de n.v. „De Kempen" te Baelenwezel. In de laatste jaren vervaardigde deze af deling nagenoeg de helft van haar pro duktie voor de afzet naar Kongo. Hier naast werden, zij het in afnemende mate speciale produkten voor de Belgische markt vervaardigd. Ook werkte het Bel gische Vlisco-bedrijf nog voor een klein gedeelte in loondruk voor het moederbe drijf te Helmond. Het geheel wegvallen van de afzet in Kongo, naast de uiterst moeilijke situatie op de Belgische markt betekent, dat vol doende bezetting van de Belgische rou leoudrukkerij slechts verkregen zou kun nen worden, wanneer het moederbedrijf te Helmond een deel van zijn orders naar het Belgische bedrijf zou overhevelen. Dit zou tot gevolg hebben dat, naast de reeds ingevoerde linndrukbeperking, de rouelou drukproduktie te Helmond een aderlating ten bate van België zou moeten onder gaan, aldus de directie. Door deze orders niet over te hevelen wordt een harmoni sche bezetting van de fabriek te Helmond gehandhaafd, hetgeen tevens een rationa lisatie betekent. De rouleoudrukkerij wordt geconcentreerd te Helmond, terwijl de filmdruk-produktie centraal' in-- België wordt voortgezet en zo mogeljjk wordt uitgebreid, zo deelt men verder mede. De ondernemingsraden te Helmond en te Baelen-Wezel zijn van deze maatregel op de hoogte gesteld. Contact is opgeno men met de Belgische vakbonden om de noodzakelijk geworden afvloei van een ge deelte van het personeel in het Belgische bedrijf (225 man) mogelijk te maken. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de bedrijfskantine van de Koninklijke Mij. „De Betuwe" te Tiel is aan 240 van ae 650 werknemers een gouden horloge uitge reikt omdat zij minstens 15 jaar in dienst van het bedrijf waren. Onder hen bevon den zich 66 medewerkers die reeds 25 jaar of langer bij „De Betuwe" werken en twee, die reeds meer dan 40 dienstjaren bezitten. De gouden horloges voor „bedrijfstrouw werden uitgereikt door de voorzitter van de directie van „De Betuwe", dr. J. D. Kuipers. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wilde niet zeggen of de berichten over het nieuwe plan juist zijn. Hoewel het niet de gewoonte is om o£ de gesprekken in de commissie-Fouchet en de daar ingediende werkdocumenten commentaar te leveren, ontveinst men zich in Nederlandse regeringskringen niet dat de inhoud van het jongste Franse werkstuk een stap terug betekent. De laat ste vergadering van de commissie-Fou chet is op 18 januari te Parijs gehouden. (Van onze correspondent) Hedenmiddag zal de gemeenteraad van Brussel een besluit hebben genomen of de stad een lening zal aangaan met een Ne derlands bankconsortium. Het betreft hier een lening van 30 miljoen met een maxi mum looptijd van 25 jaar. Ir. Carbasius Web er „Er is vóór alles begrip nodig tussen Oost en West; wij Europeanen moeten trachten door te dringen in de wereld van het gesproken woord, die de wereld van het Oosten is. Het is nodig dat de wereld van het geschreven woord, die de onze is, die andere wereld niet alleen ontmoet, doch ook begrip toont voor de noden en de problemen van het Oosten. Er is in de wereld van vandaag niet alleen honger in de onderontwikkelde gebieden, doch ook honger naar naastenliefde, honger naar wijsheid en naar schoonheid". Dit zeide ir. F. B. Carbasius Weber uit Velp in een lezing die hij vrijdagavond voor leden van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West", en enkele an dere culturele verenigingen, in het Jeugd huis aan de Donkerelaan in Bloemendaal heeft gehouden. Ir. Carbasius Weber is onder meer als adviseur van de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties naar India geweest en heeft in Novib-verband onlangs de Soedan bezocht. Ir. Carbasius Weber haalde in zijn betoog een rede aan die oud-president Truman van de V.S. op 20 januari 1949 heeft gehouden toen hij tot president was gekozen en waarin hij ondermeer zeide dat nu de tijd gekomen was de wereld te verlossen van honger, angst en ziekte. Sindsdien hebben de Ver enigde Naties met zeer veel idealisme die taak op zich genomen de toestanden in de onderontwikkelde gebieden te verbete ren door deskundigen aan te trekken op velerlei gebied. Volgens spreker zijn deze organisaties mannenorganisaties. Hij ge loofde echter dat vrouwen meer geroepen zijn als „wereldhuismoeders" op te tre den. Sommige gebieden hebben teveel voedsel, andere te weinig, soms is het ge brek aan zetmeel, dat weer aan dierlijk eiwit. Er is een bevolkingsexplosie in de wereld* gSanffe. Dé Soedan bijvoorbeeld telde in 1900 één miljoen zielen, en thans twaalf miljoen. Pei uur komen er in on ze wereldbevolking vijfduizend zielen bij Voorts herinnerde de spreker aan het taai probleem op de wereld. In India bijvoor beeld zijn 870 dialecten. En daarom zou spreker het geschreven woord van het westen willen exporteren naar het oosten en het gesproken woord willen importe ren in het westen om zodoende meer be' grip tussen Oost en West te scheppen. Tot slot vertoonde de heer Carbasius Webèr dia's uit de landen die hij be zocht. WARSCHAU (Reuter) En discussie' club in Warschau heeft een litteraire prijs toegekend aan de jonge marxistische filo soof Leszek Kolakowski, die door de Pool se communistische partij als „revisionist' is bestempeld. Hij heeft vorig jaar een ar tikel geschreven waarin hij de officiële marxistische politiek critiseerde, omdat deze er niet in is geslaagd onder de chris tenen in Polen aanhangers te werven. Aagtekerk 20 te Bremen v. Rotterdam. Abbekerk 21 te Dar Es Salaam. Acmaea 20 v. Point Fortin n. Landsend. Acteon 20 120 m. n.n.w. Muscat n. Lor. Marques. Adrastus 20 100 m. w. Kreta n. Liverpool. Albireo 20 v. Antwerpen n. Antofagasta. Alca 20 te Huelva verwacht v, Bremen. Alcor 20 v. Amsterdam te Antwerpen. Aldabi 21 te Rotterdam. Algenib 20 v. Port of Spain n. Santos. Algol 22 v. Aden n. Suez. Algorab 21 te Rotterdam. Alioth 21 te Tampa v. Tampico. Alkaid 21 ten anker Rio Grande. Alkes 20 te Cadiz verwacht v. Marseille. Alkmaar 21 te Providence. Almkerk 21 te Le Havre. Alpherat pass. 19 Kp. Canaveral n. Londen. Aludra 21 te Bahia v. Rio de Janeiro. Amerskerk 21 te Lourenco Marques. Ammon 19 v. Aruba n. Maracaibo. Ampenan 21 te Rangaan v. Madras. Amstelmeer 20 70 m. n.n.o. L. Palmas n. R'dam. Annenkerk 21 to Amsterdam. Area 20 v. Pointe Noire, 21 te Douala verwacht. Argos 20 dwars Dover n. Antwerpen. Arkeldijk 21 v Rotterdam n. Bremen. Asterope 21 te Hampton Roads. Attis 20 te Antwerpen verwacht v. Amsterdam. Bali 21 v. Amsterdam n. Antwerpen. Balong 20 135 m n. Port Sudan n. Ummsaid. Banda 20 130 m o.n.o. Rastanura n. Bombay. Bantam 20 v. Port Said n. Akaba. Bawean 20 75 m n n.w. Djeddah n. Suez. Bintang 21 te Amsterdam. Blitar 20 te Marseille. Bonita 21 te Tampa. Caltex Arnhem 20 v Sidon n. Pernis. Caltex Delfzijl 20 ten anker Kopenhagen. Calt. Eindhov. 20 108 m. n.n.w. Jabalattair n. Suez. Caltex The Hague 21 te Stockholm. Castor 21 v. Hamburg n. Amsterdam. Charis 18 v. Port of Spain n. Paramaribo. Chlron 20 te Georgetown. Congokust 20 20 m. o.n.o. Casquets n. Bordeaux. Crania 20 v. Rotterdam n. Stanlow. Delft 20 v. Rotterdam n. Bremen. Diemerdiik 21 te Antwerpen. Dinteldijk 21 v. Cristobal n. Londen. Diogenes 21 v. Rotterdam n. Bremen. Doris 21 le Paramaribo v. Port of Spain. Drente 21 te Rotterdam Eos 22 v Pitea n. Gibraltar. Forest Hill 20 dw. Kp. Finisterre n. Antwerpen. Forest Lake 20 40 m. n.n.w. Brindisi n. Banias. Fravizo 20 te Gandia verwacht v. Valencia. Friesland SSM 21 te Swansea. Gaasterland 21 te Batyia. Gabonkust 21 te Lagos verwacht v. Douala. Ganymedes 21 v Amsterdam n. West-Indië. Geertje Buisman 20 v. Lissabon n. Amsterdam. Giessenkerk 23 te Aden verwacht. Gooiland 21 te Bremen v. IJmuiden. Hathor 21 v. Amsterdam et Rotterdam. Heelsum 22 te Lobito. Hoogkerk 21 te Melbourne verwacht v. Sydney. Iberia 20 50 m. w. Aveiro n. Huelva. Ivoorkust 20 te Dakar verwacht v. Freetown. Jagersfontein 20 v Kaapstad n. Las Palmas. Kaap Hoorn 22 te Rotterdam. Karimun 22 te Djibouti. Katelysia 22 te Rotterdam. Katwijk pass 20 Singapore n. Lourenco Marques Keizerswaard 20 t. a. rede Liverpool n. Stanlow. Khasiella pass. 20 Azoren n. Pernis. Kinderdijk 20 v. Rotterdam n. Miami. Koningswaard 21 v Delawarecity n. Curacao. Korovina 20 v. Lyttleton n. New Plymouth. Krebsia 20 v. Rotterdam n. Londen. Kreeft 20 61 m n.w. Bergen n. Narvik. Kylix 20 v, Rotterdam n. Gothenburg. Laarderkerk 21 te Antwerpen v, Bremen. Laertes 22 te Rotterdam verwacht. Laga 20 dwars Kp. Passero n. Piraeus. Leersum 20 725 m. z.w. Bombay n. L. Marques. Lelykerk 20 te Abadan. Leto verm. 23 v. Houston. Liberty Bell pass. 20 Finisterre n. Port Said. Lombok 20 te Kaapstad v. Curagao. Lutterkerk 20 115 m. n.n.o. Massawa n, Suez. Madisonlloyd 20 v. Yokohama n. Hongkong. Marathon 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Maron 19 v. New York n. Willemstad Mataram 20 900 m. n.o. Guam n. Yokohama. Meerkerk 22 vè Aden n. Karachi. Meliskerk 20 200 m. n.w. Perim eil. n. Suez. Merseylloyd 21 te Antwerpen, 22 te Rotterdam. Merwede 21 te Dakar verwacht v. Antwerpen. Minos 22 te Amsterdam. Mitra 20 400 m n.o Azoren n, Stanlow. Modjokerto 20 v. Djibouti n. Suez. Moh. Reza Shan 20 33 m. n. Bizerta n. Port Said. Moordrecht 20 te Novorossisk. Musilloyd 20 v. Rotterdam n. Le Havre. Naess Commander pass. 20 Suezkan. n. Pt. Said Naess Lion 20 260 m. n. Port Sudan n. Mena. Nashira 19 310 m. n.n.o. Fort Aleza n. B Aires. Neder-Elbe 22 te New Orleans. Neder-Waal 20 te Singapore. Nestor 20 v. Tunis n. Tripolis. Noordwijk 20 15 m. z.w. Finisterre n. Monrovia. Notos 19 v, Rhodos n. Catania. Ommenkerk 20 te Yokohama. Ondina 24 te Fawley verwacht. Oranjefontein 20 v. Bremen n Hamburg. Pacaya 21 te Houston. Palamades 20 te Antwerpen, 21 te Amsterdam. Parkhaven 20 v. Rotterdam n. Hamburg. Pericles 21 v. Matarani n. Tocopilla. Philine 20 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Polydorus 21 te Suez. Prins Alexander 20 v. Haifa n. Antwerpen. Prins Casimir 21 te Rotterdamv erwacht. Prins Frederik Willem 20 5 m. z.o. Dungeness naar Hamburg. Prins Maurits 21 v. Rotterdam, 22 te eL Havre. Prins Willem van Oranje 20 265 m. z.w. Kp. Race naar Le Havre. Prins Willem IIT 21 te Castellon. Prins Will. George Fred. pass. 22 Haifa n. Antw. Pygmalion 19 v Rotterdam n. Tunis. Radja 20 60 m. o. Valencia n. Antwerpen. Raki 20 v. Port Said n. Lissabon. Reza Shah The Great pass. 20 Abuali eil. n. Mena. Riouw 21 v. Suez n. Aden. Roebiah 20 90 m. o. Gibraltar n. Genua. Rossum 20 ten anker bij Aruba. Rotterdam 21 te New York. Rijnkerk 20 v Rotterdam te Amsterdam. Saloum 20 v. Bordeaux n. Duinkerken, Sanana 20 20 m. z. Kp. St. Jacques n. Singapore. Sarpedom 20 te Jacmel verw. v. Puerto Limon. Scheldelloyd 20 45 m. w. Brunei n. Manilla. Schelpwijk 20 v. Hamble n. Thameshaven. Scherpendrecht 20 in Zee v. Marmora n. Odessa Senegalkust 20 125 m. n. Las Palmas n. Antw. Siberoet 20 te Penang. Sibigo 20 250 m n. Brisbane n. Sydney. Sinon 19 te Brighton n. Curagao. Slamat 20 ten anker Port Swettenham. Sloterdijk 20 te Antwerpen v. Rotterdam. Stad Amsterd. 20 340 m. n.n.o. St. Vine. n. Antw Stad Dordrecht 20 v. Tarragona n. Rotterdam. Stad Gouda 20 55 m. n.w. eL Havre n. Savona. Stad Haarlem 20 60 m. n.n. w. K. Blanc n. Fr'town, Stad Kampen verm. 22 v. Rio de Jan. n. Vitoria Stad Leiden verm. 20 v. Sagunto n. Rotterdam. Stad Maassluis 20 te IJmuiden. Stad Maastricht verm. 22 v. Savona n. Vitoria. Statendam 20 te Martinique v. St. Thomas. Statue of Liberty 20 v. Genua n. Port Said. Straat Cook 20 200 m. z.w. Bombay n. Karachi. Straat Lombok 20 v. Melbourne n Sydney. Straat Magelhaen 21 te P. Swettenham v Singap Straat van Diemen 21 te Vitoria. Sumatra 21 te Bombay verwacht v. Suez. Tamo 20 70 m. n.n o. Alexandrië n. Liverpool. Theron 20 et Hamburg n. Bremen. Tjiliwong 21 te Saigon. Tjitarum 20 420 m. n.o. Cairns n. Hollandia. Togokust 20 v. Freetown n. Abidjan. Towa 20 te Santos. Tweelingen 24 te Rotterdam verwacht. Van Noort 20 300 m. z. Hongkong n. Hongkong Van Riebeeck 20 210 m n.o. Socotra n. Mombasa Vasum 20 te Port Said v. Antwerpen. Videna 20 20 m n. Ouessant n. Mena Vlieland 22 v. Thameshaven n. Curagao. Voco 25 te New Orleans verwacht. Waibalong 21 te Beyrouth verwacht v. Ancona W. A. Jones 20 165 m. o.n.o. Algiers n. Pt. Said. Westerdam 22 te Rotterdam. Westertoren pass. 20 Azoren n. Curagao Wieldrecht 20 1 00 m. n. Landsend n. Teneriffe. Woensdrecht 20 80 m. n.n.o. Oran n. Bremen Woltersum 20 360 m. o.z.o. Bermudas n. Houston Zafra pass. 22 Gibraltar n. Port Said. Zaria 20 v. Dakar n. Curagao. Zonnekerk 22 te Amsterdam. KLEINE VAART Alcetas 19 v. Cadiz n. Oran. Ank T. 19 te Bayonne. Areas 20 20 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Bab T. 20 60 m, w. Bornholm n Zaandam Brouwersgracht 20 50 m. o. May eil. n. Kopenh, Draco 20 bij Sabinal n. Tanger. Eljo 20 10 m. n. Landsend n. Wicklow. Heemskerk 19 te Par. Joost 19 te Bayonne. Julia Mary 18 te Londen. Leliegracht 19 in Finse Golf n. Amsterdam. Netta 20 te Dungeness n. Liverpool. Phidias 19 v. Rotterdam n. Bremen. Strabo 20 te Dungeness n. Barcelona. Twee Gebroeders 19 v. Aarhus n. Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop 21 te Colombo. Friesland 22 te Pointe Noire verwacht. Gele Zee 19 v. voorgaats te Hoek van Holland. Loire 18 v. St. Nazaire n. Rotterdam. Poolzee 19 v. voorgaats te Hoek van Holland Simson en Titan 22 op 80 m. n.n.w. IJmuiden Hjalmar Wessels vastgemaakt, naar IJmuiden Schouwenbank 19 v. voorgaats te Rotterdam. Zeeland 21 te Bermuda. Het voornemen bestaat om de werving van Italiaanse en Spaanse werknemers voor de textielindustrie in Twente op te schorten. De nog lopende contracten met buitenlandse werknemers zullen worden afgehandeld, doch in verband met de hui dige situatie zullen nieuwe contracten wor den uitgesteld. Dit advies is door een commissie uit Twente doorgezonden aan het ministerie van Sociale Zaken, waar de uiteindelijke beslissing wordt genomen. Men kan echter aannemen dat in verband met de afzet- moeilijkheden, die zich in sommige textiel sectoren voordoen, dit advies zal worden opgevolgd. „Medezeggenschap is niet een kwestie van maatregelen, maar een van personen, wier inzichten evolueren". Dit is de con clusie gesteld in de brochure „Medezeg genschap in de onderneming" die is sa mengesteld door een studiegroep van het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond. In deze binnenkort aan de leden van het N.K.W.V. aan te bieden brochure, wordt nagegaan welke vormen en welke mate van medezeggenschap in de onder neming mogelijk, wenselijk en nodig zijn, terwille van een menswaardige samenwer king en een verantwoorde bedrijfsvoering. Achtereenvolgens wordt aandacht ge schonken aan het „waarom" van mede zeggenschap, aan hetgeen er in ons land aan medezeggenschap in de onderneming is verwezenlijkt, aan de gewenste vormen van medezeggenschap, die thans naar het oordeel van de samenstellers van de brochure geen aanbeveling verdienen. Zij noemen een drietal groepen van ar gumenten, die kunnen worden aangevoerd voor een ruimere medezeggenschap van de werknemers. In de eerste plaats wordt in dit verband gedacht aan de menselijke waardigheid. De tweede groep van argumenten heeft betrekking op de bescherming van de be langen van de werknemersgroep. In de derde plaats mag van een mens waardiger en zekerder positie van de werknemers een positieve invloed op de gehele gang van zaken in de onderneming worden verwacht Alle mogelijke vormen van medezeggen schap kunnen niet onverdeeld worden voorgestaan, aldus een andere conclusie. „Het instituut van arbeiders-commissaris sen en arbeiders-directeuren kan niet wor den aanbevolen, vooral omdat effectiever middelen aangewezen kunnen worden om in de gesignaleerde behoeften te voorzien." De samenstellers bevelen met name een her-oriëntering van de besluitvorming aan: door overleg tussen meerderen en onder geschikten, formeel en informeel, kunnen al deze ondergeschikten worden betrokken in de besluitvorming omtrent de proble men op hun niveau. Voorts zou meer in houd kunnen worden gegeven aan het werk van de ondernemingsraden. In de brochure wordt de verwachting uitgesproken, dat een grotere openheid te vens preventief zal werken tegen een ge bruik van macht, waarbij de belangen van de werknemers en zelfs het algemeen belang zouden worden veronachtzaamd. De minister van Landbouw en Visserij heeft, blijkens een in de Nederlandse staatscourant van gisteren gepubliceerde beschikking, besloten ter verhoging van de opbrengst van de in Nederland geprodu ceerde melk, met ingang van 27 januari 1962 een heffing van tien cent per kilo gram te leggen op alle in Nederland ver kochte kaas, uitgezonderd Goudse en Leidse boerenkaas, Limburgse of Hervese kaas en zogenaamde „witte meikaas". Met deze, in het kader van het valorisa- tiebeleid getroffen maatregel, wordt naar het ministerie van Landbouw en Visserij meedeelt beoogd te voorkomen, dat de kaasprijs op de binnenlandse markt kan dalen beneden het thans bestaande prijsni veau (groothandelsprijs van 1,93 voor twee weekse kaas). Het ministerie verwacht niet dat de kaasprijs voor de consument op dit mo ment al omhoog zal gaan als gevolg van de nieuwe maatregel. Hoe de markt Ji een wat later stadium zal reageren is echter moeilijk te zeggen. In het RAI-gebouw in Amsterdam heeft de directeur-generaal voor de Landbouw, ir. J. W Wellen, vanmorgen de grootste tentoonstelling van landbouwwerktuigen geopend, die ooit in ons land is gehouden. Voor de tweede maal hebben fabrikanten, importeurs en handelaren onder de naam „Het Landbouwwerktuig" een grote vak beurs van land- en tuinbouwmachines in gericht. Nadat hiermee twee jaar geleden in het oude RAI-gebouw een succesvol begin was gemaakt, heeft men het aangedurfd om vier hectare van het grote tentoonstellingscom plex te vullen met de werktuigen voor boer en tuinder. De tentoonstelling is tot en met zaterdag te bezichtigen. „Het Landbouwwerktuig" is meer vak beurs dan tentoonstelling. Een modelboer derij, die de gehele achterwand van de Europa-hal beslaat, heeft echter geheel net karakter van een tentoonstelling. De boerderij laat zien hoe de bedrijfs gebouwen op wetenschappelijk verant woorde en praktische wijze kunnen worden ingericht, om een zo hoog mogelijk ren dement te krijgen met zo weinig mogelijk mankracht. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A K.U400—402 400 Kon Olie126,10 gb-126.40 f 126,30 Philips 974—975 974 Unilever 189,80- -189,90 189,90 Hoogovens 763

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9