„Wij schoten het eerst" Bomaanslag op de Quai d' Or say nieuwe terreurdaad der OAS Oe Thant pleegt overleg HET WEER Premier Nyerere van Tanganyika afgetreden Hatta protesteert tegen arrestaties Minister Kennedy niet naar Moskou Adenauers vatbaarheid wekt zorgen in Bonn N.-Guinearaad vraagt een commissie van V.N.-waarnemers te zenden Parijs geschokt door ontvoering van Kamerlid Gematigd figuur op wie Londen zijn hoop had gevestigd Autoverkeer aan banden in Algerijnse steden Amerikaanse ruimtevaart uitgesteld tot zaterdag y de echte, WITTE KRUIS Indon. gevangenen Meer dan 18 personen in hechtenis genomen Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem v -v Jm§ Reisplan kan niet meer gewijzigd worden Vertrouwensvotum voor de regering-Karamanlis Het woord is aan Nieuwe depressie Motie van N.-Guinearaad Onverstoorbaar A chterhaald Gizenga in Leopoldstad éeë M ORRIS "ieforeijou Snij! REGEN- EN TWEEDJASSEN A .rrrr. tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Horen en Zien4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's 47e JAARGANG NUMMER 67 DINSDAG 23 JANUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant nAP.RI.An VOOR VELSEN-IÏMUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Het ministerie van Defensie in Den Haag heeft bekendgemaakt, dat twee on derofficieren van de Indonesische marine, die na het vuurgevecht van vorige week bij Niew-Guinea krijgsgevangen zijn ge maakt, ten overstaan van de procureur- generaal in Hollandia schriftelijk hebben verklaard, dat van Indonesische zijde het eerst het vuur werd geopend. Uit Hollandia wordt gemeld dat twee matrozen van de Indonesische motortorpe- doooot, die op 15 januari door Neder landse oorlogsschepen tot zinken werd ge bracht, maandag bij Fakfak aan de zuid kust van Nederlands Nieuw-Guinea zijn gearresteerd. Zij waren er na het zinken van hun schip in geslaagd met een rub berboot de kust te bereiken. Zij zijn naar Fakfak gebracht, in afwachting van hun overbrenging naar Sorong, waar reeds 39 andere Indonesiërs, opvarenden van de motortorpedoboten gevangen iztten. DJAKARTA (AP) De voormalige In donesische vice-president dr. Mohammed Hatta, heeft een brief aan president Soe karno gezonden, waarin in krachtige be woordingen geprotesteerd wordt tegen de recente arrestatie van vooraanstaande In donesische politieke persoonlijkheden, al dus wordt van goed ingelichte zijde verno De brief, aldus deze zegslieden, is een bittere klacht over de wijze waarop on schuldige Indonesische burgers gevangen genomen zijn. De zegslieden verklaarden dat tot dusverre meer dan achttien perso nen gearresteerd werden, hoewel dit nog niet door de militaire autoriteiten beves tigd werd. Familieleden hebben bevestigd, dat hun verwanten dinsdag door de militaire poli tie gevangen genomen werden. Onder de gearresteerden bevinden zich een voorma lige premier, twee voormalige ministers van Buitenlandse Zaken en leiders van de politieke partijen die in de oppositie zijn. De zegslieden deelden mee, dat Hatta in zijn brief uiteenzet, dat de gearresteerden geen plannen hadden de president te hin deren in zijn programma tot bevrijding van Nieuw Guinea. Hatta klaagt er over, dat geen specifieke beschuldigingen zijn ingebracht tegen de gearresteerden. x"' '"ii WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Justitie, Robert Ken nedy, heeft maandagavond meegedeeld dat hij tijdens zijn volgende maand te houden wereldreis géén bezoek zal brengen aan de Sovjet-Unie. De broer van de Ameri kaanse president verklaarde dat hij wel een informele uitnodiging voor een bezoek aan Moskou heeft ontvangen, maar dat hij zijn plannen niet kan wijzigen. In de toe komst hoopt hij echter de Sovjet-Unie te bezoeken. Robert Kennedy en zijn vrouw Ethel zul len begin februari een reis door Azië eri Europa maken. (Van onze correspondent) BONN Adenauer lijdt aan griep, die met koorts gepaard gaat. Dit bericht heeft niet alleen ongerustheid gewekt doordat Adenauer, die nu 86 jaar is, al weer ziek is, maar ook omdat voor het eerst meteen officieel is toegegeven, dat de kanselier griep heeft. Tot nu toe sprak men steeds van een lichte verkoudheid, waarvan dan na drie dagen werd toegegeven dat het een griep was. In november van het vorige jaar leed de kanselier oók al twee wéken aan een griep, die hij kort voor zijn reis naar Ame rika had opgelopen en die tijdens deze reis ernstiger was geworden. Ook in het voorjaar van 1961 moest Adenauer het bed houden wegens griep. ATHENE (AP) De regering van premier Constantine Karamanlis heeft met 173 tegen 111 stemmen het vertrouwen van het parlement gekregen. Euripides Als de goden een mens ten verderve willen voeren, ontnemen zij hem eerst zijn zelfkennis Nyerere Een beeld van de ravage op een binnen plaats van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Parijs, nadat een bom was ontploft in een bestelauto voor de diplomatieke post, die geparkeerd stond bij de postkamer. Twee zware houten deu ren van de postkamer werden weggesla gen. Brieven, tijdschriften en de verdere post van het ministerie, welke in de post kamer of in de bestelauto was, werden wijd en zijd verspreid. Een deel van de correspondentie verbrandde. Van de ka mer van Pierre Baraduc, de perschef van het ministerie, werd de deur weggeslagen. Het bureau was ergens achter in het kan toor terechtgekomen. De explosie was zo hevig, dat alle ruiten, die uitzicht boden op de binnenplaats sprongen. Plafonds van de beneden- en de eerste verdieping stort ten in en deuren vlogen open. Op de voorgrond, onder een tapijt, ligt het stof felijk overschot van een bediende van de postkamer, die bij de aanslag om het leven kwam. (Telefoto) NEW YORK (Reuter en AP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft maandagavond afzonderlijk overleg gepleegd met de Indonesische en Nederlandse vertegen woordigers over de kwestie-Nieuw- Guinea. Het onderhoud met de Neder landse gedelegeerde, mr. Schürmann, duurde een half uur. Na afloop zei mr. Schürmann te verwachten dat de be sprekingen morgen of overmorgen zul len worden voortgezet. Oe Thant sprak ongeveer een uur met dr. Soedjarwo Tjondronegoro en Soekardjo Wirjopra- noto. Soekardjo zei na afloop dat met Thant was overeengekomen tijdens de besprekingen zo weinig mogelijk ge gevens bekend te maken. Hij herhaalde dat het standpunt van zijn regering, dat onderhandelingen met Nederland slechts op basis van overdracht van het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea mogelijk zijn, ongewijzigd is gebleven. In diplomatieke kringen was men maan dag van mening dat binnen enkele dagen mogelijk directe onderhandelingen tussen de Indonesische en Nederlandse gedele geerden zullen worden gehouden. Tot nu toe hebben zij Oe Thant slechts afzonder lijk gesproken en nog niet samen onder handeld. Soedwarjo Tjondronegoro is een Indone sische deskundige op het gebied van Nieuw-Guines, die door president Soekarno naar New York gezonden is om zijn re gering bij de besprekingen te vertegen woordigen. De Indonesische gedelegeerde Soekard jo Wirjopranoto, die Soewardjo naar de conferentie met Oe Thant vergezelde, zei hoopvol gestemd te zijn dat de besprekin- Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer zwaarbewolkt met tijdelijk regen. In de komende nacht af nemende westelijke wind, gelei delijk krimpend naar zuidwest tot zuidoost en daarna weer tot stormachtig toenemend. Hogere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee gen vrucht zouden dragen en tot een re geling zouden leiden. De Nieuw-Guinearaad, die gisteren voor een speciale zitting in Hollandia bijeenge komen is, heeft met grote meerderheid van stemmen 24 voor en één tegen een motie aangenomen, waarin er bij de Nederlandse regering met klem op wordt aangedrongen, de Verenigde Naties te be wegen een commissie naar West-Papoea te zenden. In deze commissie zouden dan vooral vertegenwoordigers van de Afro- Aziatische landen zitting moeten nemen om uit eigen waarneming de gevoelens rn verlangens van de Papoea-bevolking Ie vernemen. De enige tegenstemmer, de heer Wom- siwor, vond dat deze motie niet ver ge noeg ging. Hij wenste veel duidelijker stel ling te nemen als Papoea in het geschil tussen Nederland en Indonesië. „Indone sië", zo zei hij, zegt te voelen voor onder handelingen, doch bereidt tegelijkertijd een aanval voor en voert deze zelfs daad werkelijk uit. Wij hebben het recht het zelfde te doenBereid te zijn tot onderhan delen, doch tegelijkertijd ons te versterken in de verdediging van ons land." Een tweede motie, afkomstig van een zevental raadsleden onder leiding van de heer Jouwe, ondervond meer tegenstand. Met 17 stemmen voor en 8 tegen werd de ze echter in gewijzigde vorm aan genomen. In deze tweede motie werd de regering met klem verzocht, hetzij het Papoea-vrijwilligerskorps uit te breiden, hetzij in alle steden en dorpen groepen vrijwilligers op te leiden en te bewapenen Het laatste deel van deze motie werd la ter echter onder druk van verscheidene le den door de indieners teruggenomen. De Partai National (Parna) heeft een acht jarenplan ingediend bij staatssecre taris Bot voor zelfstandigheid in 1970. De partij wenst in 1963 vrije verkiezingen voor de Nieuw-Guinearaad op basis van een politiek partijensysteem, zodat een parlementaire democratie mogelijk wordt Verder wil de partij het aantal leden van de Nieuw-Guinearaad uitgebreid zien van 28 tot 48. De partij wenst vóór 1964 uitbreiding van het Papoeakader in alle overheids diensten. In 1965 wil de partij een nieuwe bestudering van de opzet van het politie korps en het leger, alsmede van de oplei ding van het kader. In 1966 wenst de par tij het gehele binnenlandse bestuur op nieuw te bekijken. Zij verlangt in 1967 de oprichting en training van een West-Pa poea-regiment. In 1968 wil de partij de Nieuw-Guinearaad vervangen zien door een parlement en kabinet. In 1969 moeten er presidentsverkiezingen gehouden wor den en op 1 december 1970 dient de sou- vereiniteitsoverdracht plaats te hebben, aldus het plan van de Parna (Van onze correspondent) PARIJS Gisteren heeft de Ó.A.S., de geheime legerorganisatie van ex-generaal Salan, met twee nieuwe ophefmakende stunts bewezen, dat Frankrijk het diepte punt, waartoe een beschaafde natie zakken kan, klaarblijkelijk nog altijd niet bereikt heeft. Na des morgens, in de Parijse voor stad Bourg la Reine eerst het gaullistische. Kamerlid, de arts Mainguy, die daar zijn medische praktijk uitoefent, te hebben ont voerd, werd in de namiddag op het minis terie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Drsay een plasticlading tot explosie ge bracht, waardoor grote schade werd aan gericht en waarbij bovendien '•en dode, twee ernstig en elf lichtgewonden te be treuren waren. Dezelfde middag wist de politie de verblijfplaats van de medicus parlementariër in Montigny-les-Corneilles, vijftig kilometer van Parijs, op te sporen, waarbij ook twee zijner vier belagers kon den worden gearresteerd. Het vermoeden bestaat, dat het Kamer lid, dat vroeger ook nog burgemeester van Bourg la Reine is geweest en tot de oudste en trouwste volgelingen van gene raal De Gaulle behoort, bij zijn ontvoe ring slechts de eerste etappe had afge legd. Waarschijnlijk was het de bedoeling geweest het Kamerlid, dat zich nooit bij zonder op de voorgrond heeft geplaatst, naar Algerije te ontvoeren, om hem daar als gijzelaar en pressiemiddel te gebruiken bij de volgende fasen, waarin het opera tieplan ter verovering van de macht door de O.A.S. nog zou kunnen voorzien. Dat de ze eerste politieke mensenroof op Franse bodem in parlementaire kringen te Parijs een ongemene verontrusting heeft gewekt, behoeft wel niet nader te' worden onder streept. len in hun bureaus bevonden, was gede poneerd onder een auto, die op de binnen plaats geparkeerd stond. De klap was oor verdovend en tot ver in de omtrek te ho ren. Alle ramen van het departementsge bouw, dat aan een der oevers van de Sei ne, vlak naast het Palais Bourbon, de ze tel van het parlement, is gelegen, spron gen, terwijl binnen zware verwoestingen wérden aangericht. Ook zag men op de tweede etage de vlammen uitslaan, die de brandweer wist te doven. Minister Couve de Murville, die zich op deze zelfde verdieping alleen in zijn ka binet bevond, begaf zich met de onver stoorbare kalmte, die deze staatsman nooit verlaat, naar de gang, waar hij tegen over journalisten de veronderstelling uit sprak, dat de olie-reservoirs voor de ver warmingsinstallatie, waaraan juist herstel werkzaamheden werden verricht, vermoe delijk gesprongen waren. Vijf minuten la ter werd de minister uit de brand gehol pen met de mededeling, dat er een bom aanslag op zijn departement was gepleegd. In verband met de aanslag zijn gister avond vijftig verdachten gearresteerd. De gaullistische fractie is gisteravond in spoedzitting bijeengekomen om de wense lijkheid uit te spreken van een hernieuw de toepassing van artikel 16 van de grond wet, waardoor het staashoofd zich dicta toriale volmachten kan toeëigenen. De ont voering van Mainguy werd vergeleken met gebeurtenissen uit de begintijd van het na- tionaal-socialisme in Duitsland. PARIJS (Reuter) Een door commu nisten geleide vakbond van Franse amb tenaren heeft zijn leden in Parijs tot oe perkte stakingen opgeroepen uit protest tegen de bomaanslag. Verscheidene Parij se dagbladen critiseren de regering omdat zij niet bij machte zou zijn een einde te maken aan wat zij noemen „deze anar- chie". De ontvoering van de 54-jarige Mainguy, die zich als radioloog had gespecialiseerd, voltrok zich 's morgens zonder dat iemand, buiten zijn assistente, er iets van gemerkt heeft. Om kwart over negen belde twee mannen bij de dokter aan. De verpleeg ster, die de bezoekers niet kende, vroeg of zij een afspraak hadden, waarna een der mannen haar een papiertje toonde, waar op de dokter de woorden „21 januari 9.30 uur" geschreven had. Toen de dokter zelf in de gang verscheen, haalden de be zoekers machinepistolen voor de dag, die zij onder hun jassen verborgen hadden. De verpleegster werd in de wachtkamer opge sloten, terwijl de gangsters de radioloog dwongen ijlings in een zwarte auto te stap pen, die voor de deur stond. Zonder dat zijn vrouw op de eerste etage of een der voorbijgangers of buren ook maar het min ste onraad hadden bespeurd, verdween de auto met het slachtoffer in snelle vaart in de richting van Parijs. Een half uur na de ontvoering versperde de politie wegen en straten. Nauwelijks acht uur later wist de politie, die dus knap speurwerk moet heb ben verricht, de hand al op twee leden van het O.A.S.-commando te leggen en een einde te maken aan het hachelijke avontuur van deze geneesheer, die onder druk was gezet om de gaulistische parti; te verlaten en zich bij de O.A.S. aan te sluiten. De niet minder drieste aanval op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft in Parijs zo mogelijk nog meer indruk ge maakt en onrust gezaaid. De bom, die ont plofte, op een tijdstip, dat de honderden ambtenaren en diplomaten zich bijna al- De voormalige Kongolese vice-premier Antoine Gizenga, (links) die onlangs uit zijn ambt is ontzet, is met zijn vrouw in Leopoldstad aangekomen, waar hij onder beschermim van de UNO is geplaatst. Hij werd, op verzoek van de centrale Kongolese regering van premier Cyrïlle Adoela, uit het Loemoembistische bolwerk Stanley- stad opgehaald met een UNO-vliegtuig. (Telefoto) DAR ES SALAAM (Tanganyika) (AP) Julius K. Nyerere heeft bekendge maakt, dat hij Rashidi Kawawa uitgeko zen heeft om hem op te volgen als mi nister-president van het onlangs onafhan kelijk geworden Tanganyika. Nyerere zei, dat Kawawa erin had toe gestemd premier te worden met een aan tal ministers, die door Nyerere waren uit gekozen „als de bekwaamste mannen om door te gaan met het leiden van het'land". Naar onze Londense correspondent meldt kwam het aftreden van Nyerere van Tanganyika als een schok voor Lon den, dat zijn vertrouwen volledig op deze redelijke, gematigde en grootste aller Afri kaanse politieke figuren had gesteld. Nyerere heeft waarschijnlijk voor druk van links moeten zwichten. Hij trad af om des te beter de anti-blanke stroming in zijn eigen partij te kunnen bestrijden. Er heerst in Tanganyika grote ergernis over dat Nyerere een bedrag van 100 miljoen gulden aan Amerikaanse hulp heeft aan vaard. De toekomst van deze Oostafri- kaanse staat staat thans op het spel. Som migen menen zelfs, dat het een tweede Kongo kan worden. Nyerere was erin geslaagd om Tanga nyika zonder geweld vrijheid te geven. Hij drong erop aan, dat Europeanen ook in de toekomst een belangrijke politieke en administratieve rol zouden blijven vervul len. In Tanganyika heerst een schrome lijk tekort aan bekwame Afrikaanse func tionarissen. Hij had twee Europese minis ters in zijn kabinet, waarvan er één, de minister van Financiën, eveneens maan dag is afgetreden. Hij moedigde met suc ces blanken aan om lid van 'zijn partij te worden. Dit leidde tot botsingen met hen, die de Afrikanisering wilden bespoedigen. Nyerere was reeds gedwongen een vroe gere datum dan hij wilde voor de onaf hankelijkheid vaststellen. Dat alles zo vlot verliep was uitsluitend te danken aan het feit, dat Tanganyika over een man met Nyererè's briljante kwaliteiten be schikte. Sommigen geloven, dat Nyerere slechts aftrad als protestgebaar om zich niet de wet door links te laten voorschrij ven. In de verwachting dat hij spoedig als onmisbaar weer zal worden terugge roepen. Londen hoop vurig dat dit waar is, want alleen Nyerere kan ergere dingen voor komen. Hij wil dat Tanganyika een land zal zijn, waar blank en zwart op grond slag van volledige erkenning van de on afhankelijkheid naast elkaar zullen wer ken. Bovendien wordt Nyerere algemeen beschouwd als de toekomstige leider van een Oostafrikaanse federatie, waartoe ook Kenya zou gaan behoren, dat Engeland op het ogenblik ook zoveel nieuwe zorgen geeft. De vooruitstrevende Britse koloniale po litiek in Afrika dreigt thans door het op dringen van links en, zoals in het geval van Sir Roy Welensky, van rechts te wan kelen. Dit heeft reeds destijds geleid tot de vervanging van de Britse minister van koloniën, Macleod door Maudling. Thans wordt onthuld, dat verschillen van mening over Noord-Rhodesië bijna tot een kabi netscrisis hebben geleid, die voorlopig schijnt te zijn afgewend. Het Britse kabi net is verdeeld over de steun aan Welens ky, de federale premier van Rhodesië, die de blanke heerschappij zo lang mogelijk tracht te handhaven, ALGIERS (AP) Maandag zijn in Al gerije bij twintig verschillende terreuraan- vallen elf personen gedood en achttien ge wond. Tot de doden behoren zeven mos limterroristen, die door de politie neerge schoten zijn. In drie grote steden, Algiers, Oran en Bóne, zijn strenge veiligheids maatregelen van kracht geworden. De autoriteiten hebben bekend gemaakt dat s avonds vanaf 9 uur alle autoverkeer verboden zal zijn, terwijl verscheidene stadswijken zijn afgesloten door perma nente wegversperringen. De maximumsnelheid in de drie steden is vastgesteld op vijftig kilometer. Eige naars van auto's die meer dan anderhal ve ton wegen moeten een speciale ver gunning aanvragen. Iedereen die wapens bezit heeft zonder vergunning riskeert ar restatie of uitwijzing. Na elke agitatie kunnen de autoriteiten binnen een half uur een uitgaansverbod afkondigen. „De ze maatregelen zullen met de grootste strengheid worden toegepast", aldus het communiqué. Het hoofd van het Franse bestuur in Algerije, Jean Morin, maakte in een com muniqué bekend dat deze maatregelen ge nomen zijn omdat alle andere pogingen de orde te handhaven tot dusver gefaald hebben. CAPE CANAVERAL (Reuter/AP) De Amerikaanse poging om de ruimte vaarder Glenn in een baan om de aarde te brengen is opnieuw uitgesteld. De lan cering zal nu waarschijnlijk niet voor za terdag geschieden. De zuurstofapparatuur van het ruimtepak van de ruimtevaarder moet worden gecontroleerd. Dit is het vijfde uitstel van de lance ring, die aanvankelijk was bepaald op 20 december, toen de autoriteiten meenden dat het mogelijk was nog in 1961 een be mande ruimtevlucht te maken. Toen dit niet mogelijk bleek, werd de lancering uitgesteld tot 16 januari. Moeilijkheden met de stuwraket van het type Atlas leidden tot een nieuw uitstel van een week en kleine moeilijkheden met de capsule veroorzaakten opnieuw vertra ging. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL., 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie PIJNSTILLER

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1