Garanties ter bevordering van eigen woningbezit Ckefarine „4" TL AGENDA 3 Den Haag wist dat „Gannets" aan Indonesië werden geleverd IJmuider sleepboten bergen „Hjahnar Wessel" Kort en bondig Minister Van Aartsen overweegt Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vragen over uitlating van Haagse politiechef Nederlandse studenten hadden pech in Afrika Contractbreuk zou Soekarno meer afhankelijk van Rode blok maken I.- I Engelse kustvaarder gestrand bij Hoek van Holland „Praten met Soekarno of vechten" Raadsverkiezingen daags vóór Hemelvaartsdag Nieuwe actie van de „vrije boeren" Monument voor minister Talma Varkens vervoerd in niet-ontsmette wagens Straten in Meppel onder water Morgen zachter 1 -- DINSDAG 23 JANUARI 1962 2 Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Haarlem V elsen-U muiden Beverwijk Heemskerk Olifanten bezorgden hun een omweg van 600 km BRITSE REGERING: I --i-: -3 V1.-rl::¥ f- Begrafenis H. Oosterhuis P.v.d.A .-voorzitter: Datum kan niet worden verzet Landbouwschap legde beslag op graantoeslag Kort nieuws i 1 De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid wjjst er in zijn thans ver schenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nog eens met nadruk op, dat het uiteindelijk te bereiken doel met betrekking tot de woningbouw is, dat de ongesubsidieerde bouw in een normale woningbehoefte zal voorzien en dat de woningsubsidies beperkt zullen worden tot de echte sociale woningbouw. Voorshands ral echter nog een belangrijk aantal gesubsidieerde woningen moeten worden ge bouwd. Hoewel de ontwikkeling van de ongesubsidieerde bouw reeds bewijst, aldus de minister, dat tallozen in hun woningbehoefte kunnen en willen voorzien zonder subsidie van de overheid en dat veel woningen tot stand komen met relatief lage huren, moet deze sector van de woningbouw toch worden beperkt, omdat de ge subsidieerde bouw niet in het gedrang mag komen. Bij teruglopen van de premie sector zou de mogelijkheid moeten blijven bestaan tot het verlenen van overheids steun in één of andere vorm ter bevordering van het eigen woningbezit. Minister Van Aartsen denkt hierbij aan het verstrekken van overheidsgaranties voor rente en aflossing van geldleningen. Hjj zal deze gedachte in studie nemen en acht het niet onmogelijk een eventuele nieuwe regeling in 1963 te doen Ingaan. In de eerste maanden van 1962 zal de afgifte van rijksgoedkeuringen voor onge subsidieerde woningbouw nog sterk wor den beperkt, waarna zo meent de mi nister het evenwicht zich zal herstellen. Van het totale woningbouwprogramma wordt overigens 72 percent gesubsidieerd, hetgeen in vergelijking met andere West- europese landen een hoog percentage kan worden genoemd. De minister deelt verder mede, dat hij bereid is speciale aandacht te schenken aan de aanvragen voor eigen woningen voor grote gezinnen. Het percen tage woningen, bewoond door de eigenaar, is gestadig stijgende. Van de na 1956 vol tooide woningen waren de volgende per centages bestemd voor bewoning door de eigenaar: 1957 29 percent; 1958 26 percent; 1959 31 percent, 1960 34 percent en eerste halfjaar 1961 37 per cent. Als gevolg van het grote aantal wo ningen, waarvoor in 1961 bouwvergunning werd verleend, zo vervolgt de minister, is het evenwicht op de bouwmarkt eniger mate verstoord. Dit evenwicht zal zo spoe dig mogelijk hersteld en in stand moeten worden gehouden. Dit kan, wanneer de sector woningbouw niet boven de 90.000 woningen uitstijgt. Minister Van Aartsen voegt hier voorts nog aan toe, dat de lang durige beperking van de bouwmogelijk heden de urgentie in alle sectoren dus danig heeft doen toenemen, dat het onver antwoord is om in enige sector verder gaande beperkingen aan te brengen. Het voor gebouwen in de sectoren „nijverheid" en „handel en verkeer" uitgetrokken vo lume is dan ook niet toereikend om aan de behoeften te voldoen. Door het grote en nog steeds toenemende aantal aangehouden aanvragen zullen steeds langere wachttijden voor de aan vragers ontstaan. Aangezien de aan nemingscapaciteit in ons land veel ruimer is dan de arbeidscapaciteit in de bouw nijverheid zal uiteraard de zo gewenste continuïteit niet steeds zijn vol te houden, zo zegt de minister. Niettemin wordt bij een hoog belaste bouwcapaciteit ook het hoogste beroep gedaan op de ondernemers, al zal de spreiding van de werkzaamheid Advertentie Vier middelen In één leblei werken krachtiger zonder de maag van streek Ie maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1,50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 niet steeds alle ondernemers bevredigen. Naar schatting zullen in 1961 bij normaal gebruik voor een behoefte aan 1610 mil joen metselbakstenen rond 120 miljoen te weinig beschikbaar komen. Gedeeltelijk wordt dit euvel ondervangen door uitstel van de bouw van baksteenbehoevende ge bouwen en door toepassing van andere constructies en vervangende materialen. De behoefte aan kalkzandsteen kan na genoeg door de lopende produktie worden gedekt. Voor in systeembouw uit te voeren wo ningbouw zal in 1962 een toeslag kunnen worden gegeven van 25 percent, zo ver klaart de minister. Deze toeslag zal kun nen worden toegestaan zowel voor de wo ningbouw als voor de premie- en onge subsidieerde bouw. Bovendien zal de toe slag gelden voor andere plannen, waarvan voldoende kan worden aangetoond, dat bij de bouw voldoende arbeidsbesparing zal worden bereikt, bijvoorbeeld van een derde van het aantal man-uren, dat voor vergelijkbare traditionele bouw nodig zou zijn. Over de geluidshinder merkt de minister op, dat de betrokken studies nog niet vol doende gevorderd zijn en dat de ervaring nog niet ruim genoeg is om daarop reeds dwingende voorschriften tot het gebruik van bepaalde materialen of het toepassen van bepaalde constructies te baseren. De minister zal echter wel binnenkort aan bevelingen hierover aan de gemeentebe sturen doen. Met het oog op de verdere verstedelij king in het westen wordt het nodig geacht een duidelijke afbakening te verkrijgen tussen de agrarische en de andere be langen in dit gebied. Daarbij zal aan en kele gebieden in de agrarische sector prio riteit moeten worden toegekend, namelijk aan het Zuidhollandse glasdistrict met het Westland en het in opkomst zijnde kassen- gebied ten noorden van Rotterdam, de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem en de tuinbouwgebieden van Aalsmeer en Boskoop. Ook in het licht van de totale bevolkingsgroei zal de ontwikkeling in het westen in goede banen kunnen worden geleid. Hiervoor zal echter een doelgericht en samenhangend beleid van rijk, provin cies en gemeenten nodig zijn. Da^ftoe zal het streekplan werk in de verschillende provincies dienen te worden uitgebreid. Hierover zal de minister met de provin ciale besturen overleg plegen. Het Tweede Kamerlid dr. Verkerk (A.R.) heeft de ministers van Binnenland se Zaken en van Justitie vragen gesteld naar aanleiding van de nieuwjaarstoe spraak van de hoofdcommissaris van poli tie in Den Haag, waarin deze o.m. sprak van „het geringe begrip dat de Haagse rechtbank bij de behandeling van de sa bels teekaffaire heeft getoond voor de poli tietaak." De heer Verkerk wil van de ministers weten, of zij niet van oordeel zijn, dat het uiten van zodanige critiek door een hoge politieambtenaar tegenover zijn korps en het gehele publiek het gezag van de rechterlijke macht ondermijnt en derhalve niet in overeenstemming is met de eer bied welke het politieapparaat jegens de rechterlijke macht is verschuldigd. De heer Verkerk vraagt de ministers, te bevorderen dat dergelijke uitlatingen over de rechterlijke macht niet meer door poli tiefunctionarissen worden gedaan. c Frans Halsmuseum: vandaag 20 u.: Le zing Vlaamse schrijvers Karei Jonckheere (Serie levende schrijvers Volksuniversiteit). Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: Le zing met kleurendia's door echtpaar Tade- maSporry „Wij aten bij menseneters" (Wereldreizigersserie). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn dochter Patricia", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., „De mysterieuze Julia Manton", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Don Camillo op de barricade", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Tram lijn begeerte", 18 j. Minerva Theater: Woensdag 14.30 u.: „De laatste Robin Hood", a.l.; 20.15 u.: „Baby doll", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes zonder kamers", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Rit in de nacht", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag; 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 19 januari). DINSDAG 23 JANUARI City-theater, 19.30 u.: „Pepe". WOENSDAG 24 JANUARI City-theater, 19.30 u.: „Pepe". Rex-theater, 20 u.: „Puberteit". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 23 JANUARI Ireneschool, 16.30 u.: Expositie tankvaart op binnenwateren. Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De roman van een vrouwenarts". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" WOENSDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, 20 u.: Concert Noord hollands Philharmonisch Orkest met Ja- nine Dacosta. Ireneschool, expositie tankvaart op bin nenwateren. K.S.A.-gebouw, 19.30 u.: Kindergeluk voert op „De bloemenfee en de prinses". Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De roman van een vrouwenarts". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" DINSDAG 23 JANUARI Marquette-theater: geen voorstelling. WOENSDAG 24 JANUARI Marquette-theater, 20 u.: Gi-Gi. De reis, die dertien Nederlandse studen ten langs Afrikaanse universiteiten maken heeft enige vertraging ondervonden. Op 9 november zijn de studenten uit Nederland vertrokken. Zij bezochten Kam pala en Khartoem en begonnen vervolgens de grote oversteek naar West-Afrika, via Tsaad. Op 7 januari vertrokken zij uit Fort Lamy aldaar naar Kano in noorde lijk Nigeria, waar zij echter pas acht dagen later aankwamen. De lange duur van dit gedeelte van de reis werd o.a. veroorzaakt door een omweg van 600 kilo meter, die de studenten hebben moeten maken, omdat de weg onbruikbaar was gemaakt door een kudde olifanten, die er over was getrokken. Een gebroken as van een van de auto's en twee dagen opont houd aan de grens in verband met doua neformaliteiten waren eveneens oorzaak van de vertraging, die voor een krant in Nigeria reeds aanleiding was geweest de jongelui als vermist te melden. Op 16 januari zijn de studenten uit Ka no naar Nsukka vertrokken. De reis wordt gemaakt met o.a. het doel bij de Afrikaanse studenten goodwill te kweken voor Europeanen en bij Ne derlandse studenten belangstelling te wek ken voor Afrika en de Afrikaanse vraag stukken. De reisgroep bestaat uit zeven Utrechtse studenten, twee Leidenaars, drie studenten uit Wageningen en een stu dent uit Groningen. Eén van de studenten is semi-arts. De studenten maken de reis met drie vrachtauto's. De E.E.G. heeft een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar gesteld. De rest van de kosten wordt door het Nederlandse bedrijfsleven gedragen. Na Nsukka bezoeken de studenten nog Ibadan in Nigeria, Akkra in Ghana en Abidjan in Ivoorkust. Zij hopen daarna nog Dakar in Senegal te bezoeken, maar dit zal ervan afhangen, of de middelen nog niet zijn uitgeput. De reis duurt tot einde maart of begin april. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft geen aanleiding gevonden om de laatste zending „Gannèts" aan Indonesië tegen te houden. Het betrof niet acht. zoals door enkele bladen was vermoed, doch slechts twee toestellen, de laatste van de 18, die de Indonesische marine in 1959 in Enge land had besteld. De overige waren gedu rende 1960 en 1961 met tussenpozen aan Indonesië afgeleverd. Naar wij vernemen heeft de Britse rege ring midden vorige week Den Haag op de hoogte gesteld van het komende vertrek van de beide „Gannets" naar Indonesië. Daarop hebben beide regeringen hierover en ook over de kwestie van andere Brit se wapenleveranties aan Indonesië van ge dachten gewisseld. Aan Nederlandse kant werd blijkbaar daarbij de nadruk gelegd op het mogelijk gebruik van de „Gannets" en andere door Indonesië in Engeland aan te kopen strijd middelen tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Vanzelfsprekend staat de Britse regering niet onverschillig hier tegenover, maar voor Londen weegt de factor het zwaarst, dat indien Indonesië Britse en andere wes telijke wapens zouden worden onthouden dit geenszins een verzwakking van de Indone sische strijdmacht zal betekenen, omdat de communistische landen dan de, in dat geval, ontstane leemten zouden aanvullen. Een contractbreuk van Engeland of het westen in het algemeen ook de Verenig de Staten en West-Duitsland leveren Indo nesië verschillende soorten wapens zou Indonesië's afhankelijkheid van het com- - svs-~w V y v, -v mgp- V V.V XX; "-«SX De sleepboten Titan en Simson van bureau Wijsmuller in IJmuiden zijn er in geslaagd het Noorse schip „Hjalmar Wes sel te bergen. Vanmorgen om kwart over elf werd het schip de Noordersluis inge- sleept. Het heeft ligplaats gekozen aan de Kanaaldijk voor onderzoek naar de schade. De „Hjalmar Wessel" (1712 ton) meldde zondagmiddag dat de machinekamer in brand stond. Het schip bevond zich toen op 75 mijl noordnoordwest van IJmuiden. De bemanning van de Noor wist zelf het vuur meester te worden voor de IJmuider sleepboten ter plaatse waren. Gistermor gen maakten de Titan en Simson in storm weer vast. Na een zware reis kwamen zij vanmorgen vroeg met hun sleep voor de pieren van IJmuiden. Met het tij mee liep men IJmuiden binnen, waarbij ook de Nestor assisteerde. In de haven werd de Hjalmar Wessel" overgenomen door de Nestor, Hector en Assistent. De beman ningen van de Titan en Simson konden gaan uitrusten van de vermoeienissen. Het stoffelijk overschot van de heer H. Öosterhuis, oud-voorzitter an het N.V.V., wordt vrijdag te ongeveer twee uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amster dam ter aarde besteld. Na een herden king in het Concertgebouw, die om half- twaalf begint, wordt de rouwstoet gefor meerd die de oud-N.V.V.-voorzitter naar zijn laatste rustplaats zal begeleiden. Op de Maasvlakte achter de Zuiderpier bij Hoek van Holland is de Engelse kust vaarder „Gladonia", een scheepje van 368 brt, aan de grond gelopen. De reddingboot „President Jan Leis" is uitgevaren, maar onverrichterzake terug gekeerd, aangezien de bemanning niet van boord wilde. Volgens de laatste berichten wil de ge zagvoerder van de „Gladonia" proberen om bij het volgende hoog tij zelf vlot te komen. Dat zou omstreeks kwart over vijf zijn. Het schip stoot vaak hevig op de zandbanken. Examens De classis Hardenberg heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Jurjens te Ane, Gem. Gramsbergen, kand. aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Aan de V.U. slaagde cum laude voor het kandidaats examen de heer H. van Dijk te Hilversum. „Alleen op basis van de door de Par tij van de Arbeid gewezen weg kan de hier en daar reeds bestaande Jan Pie terszoon Coenstemming de kop worden in gedrukt en worden voorkomen, dat Ne derlandse jongens het vuur worden inge stuurd voor een schunnige zaak als de souvereiniteit over Nieuw-Guinea, waar Nederland in ieder geval vanaf moet". Dit zei de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, in een door de Jongerenfederatie Amsterdam van de P.v.d.A. georganiseerde demonstra tieve bijeenkomst over het vraagstuk Nieuw-Guinea. De inleidende besprekin gen, die thans aan de gang zijn, bieden Nederland volgens de heer Suurhoff een prachtige kans bereidheid te tonen, dat het met Indonesië over bestuursover- dracht wil praten. Aan Soebandrio's woor den dat Indonesië bereid is de redelijke mogelijkheden van zelfbestuur voor de Papoea's te bezien, kan dan tevens nade re inhoud worden gegeven. Volgens de heer Suurhoff is de door Nederland ge dane belofte aan de Papoea's éen feit, dat men niet ongedaan zal kunnen maken door het te negeren. Hij verweet de regering dat zij lijde lijk is blijven afwachten na het falen van het plan-Luns. Het is volgens de heer Suurhoff niet te hopen dat de regering blijft afwachten, totdat, zoals gevreesd moet worden, er bloed vloeit en Indonesië door een gewapend conflict een beslissing zal afdwingen. De vice-voorzitter van de P.v.d.A. ir. H. Vos vond het een vraag van latere or de of de Papoea's bij Indonesië willen ko men. „Dat vraagstuk kunnen wij nu niet oplossen, want Australisch Nieuw-Guinea is ook in ontwikkeling", zei hij. Vermij ding van een gewapend conflict achtte ir. Vos zowel een Nederlands als een Indo nesisch belang, maar veeleer nog een be lang voor het land waar dat conflict zal worden uitgevochten. Tijdens de discussie stelde de heer Suur hoff nog vast, dat zolang er in Nederland een parlementair systeem bestaat, de P. v.d.A. niet bereid is door politieke stakin gen haar denkbeelden kracht bij te zet ten. Voorts gaf hij te kennen liever met een figuur als Sharir te willen onderhan delen, „maar we moeten accepteren dat Soekarno thans de eerste man van Indo nesië is. Als we stellen dat we wel met Indonesië willen praten, maar niet met Soekarno, moeten we een gewapend con flict accepteren", aldus de P.v.d.A.-voor- zitter. munistische blok alleen maar vergroten. De Britse regering heeft Nederland ech ter verzekerd dat zij met het oog op even tuele verdere wapenzendingen aan Indone sië de situatie nauwkeurig zal blijven ga deslaan. Vanmiddag zou als gemeld, Macmillan, tijdens het vragenuur, in het van vakantie teruggekeerde Lagerhuis hierover nader aan de tand worden gevoeld, maar aan gezien het parlementaire vraag- en ant woordspel aan strikte regels is gebonden, die een debat niet toestaan, zullen de uit latingen der regering zich zo goed als ze ker tot algemeenheden bepalen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mee, dat de wettelijk vastgestelde datum voor de gemeenteraadsverkiezingen gehandhaafd blijft op woensdag 30 mei 1962. Er was gesuggereerd deze verkiezin gen één dag eerder te houden, omdat 30 mei dit jaar daags vóór Hemelvaartsdag valt. De kranten, zo was als bezwaar ge noemd, zouden pas op 1 juni in de gele genheid zijn nieuws en commentaren over de verkiezingen te publiceren, omdat er op Hemelvaartsdag geen bladen verschijnen. Aangezien bij verkiezingen altijd een zeer groot aantal schoollokalen als stem lokalen wordt gebruikt, wordt het ook hu noodzakelijk geacht de verkiezingen ap een woensdag te houden. Op de meeste scholen kent men de vrije woensdagmid dag. zodat bij verkiezingen op woensdag zo weinig mogelijk lesuren verloren gaan. Ongetwijfeld is het van groot belang, zo zegt het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat het publiek zo snel en volledig mogelijk over de uitslagen van de verkie zingen wordt ingelicht. Over het algemeen vullen de publiciteitsmedia als pers, radio en televisie elkaar hierbij heel goed aan. Nu dit jaar de gemeenteraadsverkiezingen daags vóór Hemelvaartsdag vallen (dit gebeurt nauwelijks in een mensenleven) zal iedereen, die belangstelling heeft voor de uitslag, deze thans eerder via radio of televisie kunnen vernemen. Afwijking van de vastgestelde dag is voorts zeer bezwaarlijk omdat de gemeen ten en de grote drukkerijen die voör de gemeenten werken, reeds zeer lang van tevoren met het oog op de grote hoeveel heid te leveren drukwerk met de datum van 30 mei rekening hebben gehouden. Zelfs zou wijziging van de datum op dit ogenblik tot grote kosten leiden, waarbij het nog de vraag zou zijn, of men dan nog wel met de voorbereiding tijdig genoeg gereed zou kunnen komen. Tenslotte zou aanwijzing van een andere datum uiter aard alleen volgens een daartoe strekkend wetsontwerp kunnen geschieden. Zeker heid over voorkeur voor een andere datum zou er dan pas zijn, als de Eerste Kamer zich daarover heeft uitgesproken. Zelfs de snelste behandeling van het ontwerp zou nog zoveel tijd vergen, dat het verkie zingsdrukwerk niet meer op tijd gereed zou kunnen zijn. Aan een verschuiving van de verkie zingsdag zijn zoveel belangrijke vooral technische bezwaren verbonden, dat de wettelijk vastgestelde datum van 30 mei 1962 gehandhaafd zal moeten worden, zo verklaart het ministerie. Op tal van plaatsen op de Veluwe wor den dezer dagen protestvergaderingen ge houden van de Bond voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw, de zogenoemde „vrije boeren". Ditmaal gaat het tegen de be slaglegging op de graantoeslag, waartoe het Landbouwschap in een aantal geval len is overgegaan. Het is voor het eerst, dat het Landbouwschap een dergelijke maatregel heeft genomen tegen boeren, die het Landbouwschap niet willen erken nen. Tijdens een in Elspeet gehouden ver gadering werd besloten een deputatie te zenden naar de voedselcommissaris in Gelderland om hem mede te delen, dat de „vrije boeren" niet langer de regis- tratiekaarten zullen invullen. Deze regis- tratiekaarten dienen voor de mei-inventa ris van de landbouw en de gegevens er van worden gebruikt als grondslag voor de heffingen. Een aantal boeren heeft voorts beslo ten geen graan meer te verbouwen en het bouwland om te werken tot grasland. Het moderamen van het provinciaal co mité van Anti-Revolutionaire Kiesvereni gingen in Friesland heeft besloten tot op richting van een monument voor de in 1916 overleden Anti-Revolutionaire staats man ds. A. S. Talma, die van 1908 tot 1913 minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is geweest in het ministerie- Heemskerk. Het monument zal worden ge plaatst in Bergum. de hoofdplaats van het district, dat ds. Talma in 1901 in de Twee de Kamer bracht. Ds. Talma wordt in anti-revolutionaire kring beschouwd als de grondlegger van de sociale wetgeving in ons land. Tijdens zijn ministerschap werd onder meer de Arbeidswet van 1911 aangenomen. Inbreker-en-gros. De officier van Justitie bij de rechtbank in Breda heeft een gevangenisstraf van drie jaar geëist tegen een inwoner van Oosterhout, die sinds 1956 64 inbraken had gepleegd. Brandgevaarlijk nylon. In Deventer is de 52-jarige mevrouw Hazemeyer-Knapp uit Holten overleden aan de zware brand wonden, die zij begin januari opliep toen de kerstboom van het gezin in brand raakte. De vrouw, die in een nylon peig noir gekleed was, raakte bij bluspogingen in brand. Astmabestrijding. Alle astmabestrij- dende organisaties in ons land zijn thans verenigd in de overkoepelende „Neder landse Astma Stichting", nu ook de Ver eniging tot Behartiging van Belangen van Astmatici en haar dochterorganisatie, de Nationale Stichting voor Astma-Behande lingscentra zijn toegetreden. De oplossing is gevonden door uitwisseling van be stuursleden onderling, door het opnemen van twee medici, die als vertegenwoordi gers kunnen worden beschouwd van de V.B.B.A. en de dochterorganisatie in de medische raad van de Nederlandse Astma Stichting en door als „omlijning" van de plannen betreffende behandelingscentra het rapport van de Gezondheidsraad te aanvaarden. De kantonrechter te Deventer heeft een varkenshandelaar uit Raalte wegens het niet voldoen aan de bij de beschikking van 11 december verplichtte ontsmetting van vervoermiddelen voor slachtvarkens en herkauwende dieren in verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer ver oordeeld tot 250 gulden boete, waarvan 150 gulden voorwaardelijk. Een expediteur in Voorst had 21 varkens vervoerd in een daarvoor niet ingericht vervoermiddel, dat evenmin ontsmet was. Hij kreeg 250 gulden boete waarvan 100 gulden voorwaardelijk. De regens van de afgelopen dagen en de zuidwester storm hebben in Meppel op nieuw een critieke toestand doen onstaan. Door de storm werd het water in het Mep- pelerdiep en in het nauwe afstroomkanaal dusdanig opgestuwd, dat in het noordoos ten van de stad het door de Wold A en de oude Vaart uit zuidwest-Drente aange voerde water vrijwel niet kon afvloeien en enkele straten van dit stadsdeel werden overstroomd. De woningen ondervonden geen last van het water. Van de grote hoeveelheden wa ter, die in de loop van de dag uit Midden- en Zuid-West Drente naar Meppel kwa men, kon een deel worden afgeleid naar de Drentse Hoofdvaart. Toen de wind afnam verdween het wa ter uit Meppels straten. Het overstroomde deel van het noord-oosten van de stad was omstreeks halftwaalf gisteravond groten deels weer droog. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de zuidelijke flank van een boven Zuid-Noorwegen gelegen lagedrukgebied wordt door krachtige tot stormachtige winden polaire lucht naar West-Europa gevoerd. In deze lucht komen flinke op klaringen en slechts weinig buien voor. Een rug van hoge druk strekt zich uit van Spanje tot West-Ierland. De rug be weegt in oostelijke richting, waardoor in onze omgeving de windkrachten verder zullen afnemen en de komende nacht de temperatuur in het oosten van land tot dicht bij het vriespunt zal dalen. In de loop van de nacht zal echter al weer be wolking binnendringen, die behoort bij het warmtefront van een volgende oceaan depressie. Deze zal bovendien de wind naar het zuidwesten doen krimpen, waar na morgen weer zachtere lucht zal worden aangevoerd. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen C M E binnen- en buitenland. T>-*i d 2 3 Neerslag; laatste M uur. a - CJ «j c3 Den Helder geheel bew w 7 1 Ypenburg half bew w 7 2 Vlissingen onbewolkt w 7 2 Eelde regen wzw 8 4 De Bilt zwaar bew. wzw 7 4 Twente half bew. zw 10 2 Eindhoven onbewolkt wzw 7 2 Zd-Limburg zwaar bew wzw 7 1 Helsinki sneeuw zo -3 4 Stockholm geheel bew. w 4 8 Oslo zwaar bew windst. 3 0 Kopenhagen onbewolkt zw 6 6 Aberdeen onbewolkt wnw 6 0 Londen onbewolkt wzw 8 0,3 Amsterdam half bew. w 7 2 Brussel onbewolkt w 8 Luxemnurg regenbui wzw 7 1 Parijs onbewolkt wzw 9 05 Bordeaux half bew. zzw 12 3 Grenoble zwaar bew windst. 8 4 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn licht bew. zw 10 1 Frankfort geheel bew zw 9 0,2 München onbewolkt zw 9 0,5 Locarno onbewolkt no 6 0 Wenen geheel bew. wnw 6 0 Innsbruck licht bew. windst. 5 0 Belgrado mist windst. 14 0 Athene zwaar bew. windst. 17 0 Rome regen zzo 14 4 Ajaccio onbewolkt O 16 0 Lissabon onbewolkt verand. 0 Woensdag 24 januari Zon op 8.33 uur, onder 17.12 uur. Maan op 21.14 uur, onder 10.14 uur. Maanstanden 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 januari Hoog water 5.30 en 17.38 uur. Laag water 1.14 en 13.30 uur. Woensdag 24 januari Hoog water 6.03 en 18.13 uur. Laag water 1.47 en 14.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2