Harde strijd van Italië's om vernieuwing politieke leven Nenni gaat mogelijk met de christen-democraten in zee Parijs geeft geen commentaar op nieuw Europaplan 1 m Een nieuwe moderne kijk op smakelijk eten! u WERELDNIEUWS r leerling-etaleur Van dag tot dag Ware naam Vermoedelijk geval van pokken in Zwitserland Engeland en Nigeria maken eind aan defensieverdrag Verkeer op de Belgische Maas volledig gestremd Wellicht bijeenkomst op hoogste plan ter bezwering der vertrouwenscrisis Albanese pamfletten in Duitsland afgeworpen öp de ^Praatótcel 3 DINSDAG 23 JANUARI 1962 Schriftelijke sollicitaties aan Epidemie in Pakistan is bedwongen: 300 doden Ombuiging naar links Niet radicaal Zeven miljard Sir Roderick Jones, oud directeur van Reuter t Aak vastgelopen tussen Namen en Dinant 3r. Mengele gearresteerd? Feest Belcampo De Britse en Duitse wapenleveranties aan Indonesië en de reacties van deze landen op de kennelijke verontrusting daar over in Nederland gunnen de „leek" weer eens een ontmoedigende blik achter de schermen der diplomatie. Het is alle maal best te beredeneren: goede betrekkin gen tussen de Europese landen behoeven niet met grote goodwill-offers verstevigd te worden, omdat de omstandigheden de ze naties nu eenmaal tot elkander drij ven. Doch de relaties tussen Europese landen en overzeese mogendheden afzon derlijk zijn veel subtieler en kwetsbaar der. Vandaar dat men in Londen en Bonn liever een Nederlandse ontstemming ris keert dan in Djakarta „vriendschappelij ke" grond onder de voeten te verliezen. De Britse houding ten tijde van de Indo nesische onafhankelijkheidsstrijd vlak na de wereldoorlog was er trouwens toen al een van de visser in troebel water, die de bezworen vriendschap van geallieerde samenwerking plotseling vergat. Vriendschap is een woord, dat in het dagelijkse leven een zeer bepaalde emo tionele betekenis heeft doch dat in de diplomatie te enenmale anders wordt ge ïnterpreteerd. Nationale belangen vormen altijd de beslissende factor, hoezeer men soms ook in ijdele termen van weder zijdse genegenheid vervalt als het zo te pas komt. De vaak zeer welwillende en van ver- bondenheidsgevoelens getuigende houding in problemen van internationale strekking, die Nederland meestal aanneemt tegen over zijn Europese geallieerden, is diplo matiek en politiek gezien zeer zwak. Het gevolg is vaak, dat men in het buitenland meent over ons „te kunnen lopen". En dat dan ook zonder veel gewetensbezwaren doet! De wapenleveranties van Bonn en Lon den aan Djakarta heten dit land te moe ten beschermen tegen Russische invloe den. De dooddoener „tegen het communis me" wordt door de laatste ontwikkelin gen weer eens in zijn onoprechtheid ten toon gesteld De Engelse en Duitse wa pens zullen Indonesië helpen zijn geweld dadige voornemens tegen Nederland kracht bij te zetten en daardoor nog meer in het gevlij te komen bij Moskou. Maar in de diplomatie moet men de din gen nooit bij hun ware naam proberen te noemen. Dat heet: naïviteit! Advertentie Voor spoedige indiensttreding vragen wij een (Van onze correspondent) ROME. Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat de eerste maanden van het nieuwe jaar een beslissend keerpunt zullen vormen in de Italiaanse politiek. Helemaal zeker zijn wij er niet van, want er wordt al sedert maanden een harde strijd gevoerd tussen hen die vernieuwing willen en degenen, die er bang voor zijn (misschien is het juister te zeggen, voorgeven er bang voor te zijn) dat Italië daarmee achter het IJzeren Gordijn zou verdwijnen. Deze woorden alleen zullen wel voldoende zijn om duidelijk te maken, dat de tegenstanders der vernieuwing schromelijk overdrijven. Postbus 5 ZüRIC'H (Reuter-SAPA-AP) - In Zürich is een 28-jarige Zwitserse arbeider in het ziekenhuis opgenomen die vermoedelijk een lichte aanval van pokken heeft. De man verbleef begin deze maand in Schaffhausen, waar hij een van dc twintig duizend personen was die tegen pokken werden ingeënt nadat een geval van pok ken was geconstateerd. In Engeland zijn maandag voor het eerst sinds vlak na Kerstmis, toen het eerste pokkengeval werd gemeld, geen nieuwe verdachte gevallen gerapporteerd of een overlijden door pokken bekendgemaakt. In Belgrado is bekendgemaakt dat rei zigers die in Joegoslavië aankomen uit landen waar pokkengevallen zijn waarge nomen, bij aankomst zullen worden inge ënt wanneer zij geen pokkenbriefje kun nen tonen. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Westduitse regering via de Amerikaanse ambassade laten weten, dat Westduitsers geldige vac cinatiebewijzen moeten kunnen tonen, of zich tegen pokken moeten laten inenten alvorens zij Tsjechoslowakije kunnen bin nenkomen. Te Onitsha in Oost-Nigeria zijn dertig gevallen van pokken geconstateerd. In de ze stad op de oevers van de Niger zijn reeds dertigduizend mensen ingeënt. Ook elders in Nigeria worden op grote schaal mensen ingeënt. Het Zuidafrikaanse persbureau S.A.P.A. meldt dat blanke Zuid-Afrikaners in de rij staan om ingeënt te worden, nadat in Roo- depoort een geval van pokken bij een kleurling was gerapporteerd. Kolonel Mohammed Salim, die belast is met de bestrijding van de pokkenepdemie in Pakistan, heeft bekendgemaakt, dat de epidemie onder controle is. Maandag zijn nog vier gevallen met dodelijke afloop in Pakistan gemeld. Het aantal dodelijke slachtoffers sinds het begin van de epide mie in november bedraagt 300. Volgens Salim zijn in totaal 1.700.000 personen te gen pokken ingeënt. Uit Gwadur Port, dat bij Oman hoort is maandag bericht, dat daar vijftien mensen aan de ziekte zijn bezweken. Natuurlijk, er zijn hier veel communis ten, meer dan in enig ander westelijk land, maar ten eerste zijn zij als het erop aan mocht komen voor een heel groot deel zeker niet gediend van totalitaire metho den en ten tweede is hun aantal wel groot, maar toch niet meer dan een fikse min derheid, die buiten eigen kring geen aan hanger (meer) vindt. Want daar gaat het nu juist om. De socialisten, die vele jaren lang trouw zijn gebleven aan het „gemeenschappelijk plan van actie tegen fascisme en nazis me" hebben de overeenkomst met Togliat- ti opgezegd. En dat niet vandaag of gis teren, maar onmiddellijk na de gebeurte nissen in Hongarije, die voldoende bleken om het belangrijke deel der Italiaanse ar beiders, dat de partij van Nenni steunt, te doen inzien, dat een regime, dat zich niet ontziet met wapengeweld op te tre den, zeer zeker geen socialistisch regime is en andere belangen boven het belang der arbeidersklasse stelt. Van dat ogenblik af is er een breuk tus sen socialisten en communisten in Italië. Men zou denken, dat de democratische partijen daar ingenomen mee zouden zijn. Ten dele is dat ook zo. De sociaal-demo craten en de republikeinen zien terdege in, dat hier de mogelijkheid wordt geboden om de heel zwakke democratie in dit land (bij elkaar halen de vier, erkend de mocratische, partijen niet de helft van al le stemmen) te versterken met een groep, die er waarachtig zijn mag. Nenni's so cialistische partij is bijna even sterk als de communistische, althans wat aanhang betreft. Maar de liberalen en een flink deel van de christen-democraten komen met steeds nieuwe, steeds verdergaande eisen en zouden van Nenni's uitgesproken socialistische partij een principeloos, tot elk compromis bereid, geval willen maken. Dit is niet mogelijk. Als Nenni (maar die kans bestaat niet) zou doen. wat die conservatieve heren van hem verlangen, dan zou hij niet drie miljoen kiezers voor de democratie winnen, maar misschien drieduizend. De strijd in de boezem der christen-democratische partij is van onge kende heftigheid en naarmate de datum van het partijcongres 27 januari, nader komt, worden de wederzijdse aanvallen grover. tib qo ffïi rtfiv vos fclü Oppervlakkig bezien krijgt men de in druk, dat die christen-democraten, die de „ombuiging naar links" willen aanvaar den, bij het congres een meerderheid zul len vormen en dat dus de kabinetscrisis, die op diezelfde 27ste januari begint, ten slotte zal eindigen met een nieuwe rege- ring-Fanfani, ditmaal gevormd door chris ten-democraten, sociaal-democraten en li beralen, waarbij dan de Nenni-socialisten niet langer in de oppositie zouden zijn, maar in bepaalde gevallen de regering hun steun zouden geven, en zich in ande re van stemming zouden onthouden. Zulk een regering zou sterker staan dan die, welke we hier na 1948 (in dat jaar werden de linkse partijen „voorgoed" in de oppositie gedreven) hebben gehad. Gaat men echter wat dieper op de zaak in, dan is dat alles nog niet zo zeker. Om meer aanhang te winnen voor hun stand punt hebben Fanfani en Moro, die inzien dat een zekere mate van samenwerking met de socialisten noodzakelijk is, wil men voorkomen, dat er binnenkort tussen een door neo-fascisten geleid conservatief front en een door cummunisten overheerst volksfront, voor de democratische gedach te helemaal geen plaats meer zal zijn, op zoveel punten de weigeraars in de partij naar de mond moeten praten, dat het de vraag is wat voor programma er bij het Napolitaans congres uit de bus zal komen Ditmaal zal er namelijk onder de chris ten-democraten terdege over het partijpro gramma moeten worden gepraat. Dat is op zichzelf al iets volkomen nieuws. Totnutoe was dat programma erg vaag. kregen, nu door het parlementaire rap port over het schandaal van de vliegha- ven Fiuminici aan het licht is gekomen, hoe juist mannen als Andreotti en Togni (ministers van Defensie en van Openba re Werken) de werkzaamheden voor dat vliegveld gunden aan vriendjes en fami lieleden, die als aannemer optraden. Er zijn vele miljarden lires meer uitgegeven dan nodig was voor een vlieghaven, die allerminst voldoet aan de eisen. Dit ge moedelijke „onderonsje" ging zo ver, dat zelfs de chauffeur van de zoon van een der hoge heren tenslotte ook „in zaken ging" en voor vijfhonderd miljoen De socialisten hebben begin januari een voorlopige schets van hun eigen partijpro gramma bekendgemaakt. Dat programma zal. na enige discussie, omstreeks de helft van de maand door het centraal comité moeten worden goedgekeurd. Het is na tuurlijk niet een programma, dat men aan de toekomstige regering op wil dringen maar datgene „wat wij socialisten, indien wij aan de macht waren, zouden trachten te verwezenlijken". Erg radicaal is het werkelijk niet, op geen stukken na zo ra dicaal als wat de Engelse labourpartij reeds heeft verwezenlijkt toen zij enkele jaren de macht in handen had. Nationalisering van de elektrische een trales is wel het meest radicale punt en als men weet dat de particuliere onderne mingen, die thans het heft in handen heb ben, de elektrische stroom in Zuid-Italië twee, soms driemaal zo duur laten beta len als in het noorden, hetgeen niet weinig bijdraagt tot de armoe in het zuiden (wie vestigt een industrie in een gemeente, waar de energie extra duur is?) dan kan men deze eis wel verklaren. Over dit alles zal binnenkort het nodige worden gesproken. De christen-democra tische partijsecretaris Moro heeft op 4 ja nuari verklaard, dat te Napels voor alles over het programma zal moeten worden gesproken dat de ombuiging naar links po sitief moet worden beoordeeld, ook al om dat elke andere oplossing onaanvaardbaar is, daar de rechtse partijen uitgesproken totalitair zijn. Dit en het feit, dat Fanfani van vele zijden steun vindt bij zijn stre van om „de grenzen der democratie uit te zetten", klinkt hoopgevend voor hen, die een kabinet van „centrum-links" op dit ogenblik het meest gewenst achten voor Italië. De felste tegenstanders van de „om buiging" hebben een gevoelige klap ge zand en grind leverde (het zijn maar lires, hoewel het in guldens ook nog al tijd drie miljoen is, een aardig bedrag voor een chauffeur). Bij een andere gelegenheid werd een werk aanbesteed voor drie miljard, maar de bevriende firma vroeg er al heel gauw nog vier miljard bij. Toen kwam er een protest van een andere firma, die zich ook had aangeboden. Om van het gezeur af te zijn liet minister Togni toen die andere fir ma een ander werkje voor een miljard of zeven opknappen. Alles zonder het parle ment erin te kennen, terwijl de enorme bedragen werden beheerd door een kolo nel van de luchtvaart (ondergeschikte van minister Andreotti), een ex-collaborateur, die.tevens een grote aannemer bleek te zijn. De minister zei, dat dit hem nooit was gebleken, maar journalisten „ontdekten" het, door het telefoonboek open te slaan.. Dat dit schandaal de conservatieve heren geen goed doet, spreekt vanzelf De socia listen en vooral die van Nenni, staan, zelfs bij hun tegenstanders, bekend als minder corrupt dan de rechtse partijen en vooral minder dan de christen-democraten, die soms de vooroorlogse fascisten schijnen te willen overtreffen. LAGOS (Reuter) De Britse en Ni- geriaanse regering hebben besloten hun defensieovereenkomst te beëindigen. De overeenkomst voorzag onder meer in op leiding van Nigeriaanse militairen door Engeland en het verlenen van facilitei ten voor het beproeven van vliegtuigen onder tropische omstandigheden door Ni geria. De regeringen hadden met bezorgdheid geconstateerd dat de overeenkomst in bre de kring verkeerd was verstaan. In het bijzonder was ten onrechte de vrees ont staan dat Nigeria's vrijheid van handelen in gevaar kon worden gebracht en dat het land zelfs tegen zijn wens in vijan delijkheden zou kunnen worden betrokken. Om aan alle misverstanden een einde te maken wordt de overeenkomst thans beëindigd maar beide regeringen zullen trachten elkaar te allen tijde die steun en faciliteiten in defensie-aangelegenhe den te verschaffen als passend is tussen partijen in het gemenebest, aldus een of ficiële verklaring. LONDEN (Reuter) Sir Roderick To nes, die tot 1941 directeur van het Britse persbureau Reuter is geweest, is op 34 jarige leeftijd in Londen overleden. Hij trad in 1895 in dienst van Reuter als leerling-verslaggever en was reeds op 38-jarige leeftijd directeur voor Zuid-Afri- ka. BRUSSEL Sedert zondag is de Bel gische Maas tussen Namen en Dinant ge blokkeerd. Tientallen aken en andere schepen worden opgehouden. De schade als gevolg daarvan wordt aanzienlijk ge acht. De 1300 ton metende rijnaak „Ton kin" uit Straatsburg, is op een ondiepte in de rivier, het z.g. „Eiland van Godin- ne", gelopen en vastgeraakt. Door de ster ke stroming is het schip dwars op de ri vier komen te liggen en tussen stuurboord en bakboord is een verval van bijna een meter ontstaan. Vier sleepboten hebben de aak niet kunnen bevrijden. De scheep vaart is volledig gestremd omdat er tus sen de „Tonkin" en de oever slechts een opening van nog geen twintig meter is en de stromingen daar te sterk en te onbe rekenbaar zijn. Van Hoey tot de Franse grens liggen de schepen -te wachten. De waarde van de aak met lading wordt op 350.000 gulden geschat. De Belgische dienst van bruggen en wegen heeft medegedeeld dat het schip zo snel mogelijk uit de vaar geul zal moeten worden verwijderd, des noods met behulp van explosieven. RIO DE JANEIRO (AP) De Brazi liaans# politie heeft een man gearresteerd, die een voormalige medewerker moet zijn van de ter dood veroordeelde massamoor denaar Adolf Eichmann. Volgens het Braziliaanse persbureau Meridional zou de bewuste man Mengele heten. Hij zou gediend hebben in het con centratiekamp Auschwitz. Volgens Meridional zou een voormalige gevangene uit het kamp de man herkend hebben in het vakantiecentrum Pocos de Caldas. Het is de derde maal in korte tijd. dat personen gearresteerd worden op de ver denking nazi-oorlogsmisdadigers te zijn. De beide vorige malen bleek men telkens de verkeerde voor te hebben. (Van onze correspondent) PARIJS De onthulling van een Am sterdams avondblad met betrekking tot een nieuw plan dat Frankrijk zijn vijf bond genoten van de Euromarkt inzake de po litieke organisatie van Europa zou hebben voorgelegd, heeft de regering in Parijs tot dusver nog geen aanleiding gegeven tot een dementi of zelfs enig commentaar. Wel werden de onthullingen of informa ties, die het Amsterdamse orgaan hoogst waarschijnlijk uit Nederlandse bron moet hebben gekregen, door de meeste Franse bladen uitvoerig weergegeven. In het nummer van zaterdag berichtte de Parijse correspondent van het Amster damse dagblad, dat de vijf andere landen eenstemmig het nieuwe plan van Frank rijk hadden verworpen. Het plan zou een grote stap terug zijn op de weg naar Euro pese eenheid, zoals die door de aanhan gers van de integratiegedachte altijd werd voorzien. In het nieuwe project zou zelfs met de gedachte worden gespeeld de be staande Europese organen, als Eurorharkt en Euratom, mettertijd weer onder toe zicht der regeringen te plaatsen Wanneer het onbetwist in de lijn ligt van het karakter van het Franse staatshoofd vóór alles trouw aan zichzelf te blijven, om langs diverse omwegen zijn oorspron kelijke doelstellingen toch te kunnen ver wezenlijken, dan vraagt men zich in poli tieke kringen in Parijs wel af welke rede nen generaal De Ganulle nu gehad kan heb ben, juist op dit moment, deze diplomatie ke bom te deponeren. Het moment name lijk, dat in Brussel eindelijk de Europese eenheidsgedachte net een nieuwe belang rijke stap had gedaan, waaraan ook gene- raai De Gaulle tenslotte zijn fiat moet heb ben gegeven. Bovendien leek het, nu het staatshoofd op het binnenlandse en het Algerijnse front niet minder beslissende veldslagen te wach ten staan, niet direct het meest geëigende moment zijn grootste bondgenoten voor het hoofd te stoten en in het harnas te jagen. Toch is het allerminst uitgesloten dat de president der republiek zich door deze overwegingen geenszins heeft laten weer houden om zijn Europa-der-vaderlanden in de oorspronkelijke versie, opnieuw en te gen beter weten in, te lanceren. In Franse regeringskringen heeft men gisteren alleen opgemerkt dat de zes delegaties elkander plechtig hadden beloofd volledige discretie te betrachten over de besprekingen, die inzake Europa door de zogenaamde com missie-Fouchet worden gevoerd. Sommige waarnemers verwachten, dat een bijeenkomst op het hoogste plan van de ministers, zo niet van de staats- en re geringsleiders, nodig zal blijken om de vertrouwenscrisis, die nu weer is uitgebro ken, te kunnen bezweren. FRANKFORT (DPA) Op de avond van 17 januari zijn boven Oost-Duitsland aan de zonegrens van Hessen-Thüringen bij Philippsthal duizenden pamfletten van de Albanese communistische partij uitge worpen door een vliegtuig dat ongeveer achtduizend meter hoog vloog. Enkele pamfletten, die er uit zagen als speciale editie van het orgaan van de Albanese communistische partij, de „Zerli Popul- lit" kwamen in West-Duitsland terecht, Men zag de volgende dag dat groepen Oostduitse kinderen en politiemannen de vlugschriften bij elkaar zochten. De vlugschriften bevatten uittreksels, in het Duits, van een rede die de Albanese communistische leider Enver Hoxha op de twintigste partijdag in Tirana heeft ge> houden. „Op deze manier wordt de ka meraden in de D.D.R. datgene medege deeld wat anders op order van Khroesjt sjov verzwegen zou worden", aldus stond in het pamflet. De Russische premier wordt verder beschuldigd van verlooche ning van het proletarische internationalis me en bevordering der persoonsverheer lijking. Vierhonderd mannelijke en vrouwe lijke studenten van de universiteit van Djakarta hebben gevolg gegeven aan een oproep van president Soe- zes weken. karno, een militaire opleiding te vol gen. De jongelui zijn bewapend met Tsjechische automatische machine geweren. Hun opleiding duurt Op de toonbank glazen en glaasjes. Op de krukken alles door elkaar. De zaal één wild geroezemoes. Ergens voert een oudere man het woord. Een vrouw moet zijn, zegt hij, als de boer in het verhaal van de boer en de duivel. Kennen jullie dat niet?" Hoofden buigen zich naar hem toe. Het barmeis je luistert mee. 't Was winter. De duivel werd koud en dat is het ergste wat de duivel kan gebeuren. En hij deed wat hij anders nooit doet: hij zocht zijn toevlucht bij mensen. Bij een eenzame boerderij waar hij licht zag branden klopte hij aan. Het warme maal was juist opgediend en de duivel, die ze voor een zwerver hielden, werd. door de vriendelijke boerin aan ta fel genodigd. Het wachten was alleen nog op de boer. Het duurde maar even of hij kwam, ook van buiten, met zijn voeten de sneeuw afstompend en uit volle mond blazend in zijn verkleumde handen. Toen hij gezeten was werden de hete, dampen de aardappels opgeschept en de boer die hongerig was en dus haast had met het vullen van zijn maag nam een volle le pel en blies er tegen zo hard hij kon. Toen de duivel dat zag stond hij meteen op en maakte zich zonder een woord te zeggen uit de voeten. „Warm blazen en koud blazen met dezelfde adem, dat kan ik niet, mompelde hij, bij die vent moet ik niet wezen". ,De vrouw moet net zijn als die boer. Is de man driftig en opgewonden, dan moet haar koele hand hem kalmte ge ven, voelt hij zijn leven kil en eenzaam, dan moet haar warme hand hem troos ten". Zonder te kijken strekte de oudere man het kan ook een oudere heer geweest zijn zijn arm uit over de toonbank en spreidde zijn vingers open. Het bar meisje legde haar zachte, koele, warme hand er in. Ik danste die avond. Mijn hand stoeide ondertussen met haar hand. Onze hoofden duwden zachtjes tegen elkaar. Ik kende haar niet', 't Was de tweede keer van mijn leven dat ik haar zag. Ik streek een paar donkere krullen weg van haar oor, kuste het en begon er in te fluis teren. „Ken je eenentwintigen? Dat kaart spel? Je krijgt een kaart, bekijkt hem en daar zet je dan op, hoog of laag, wat je wilt wagen hangt van de kaart af: Dan krijg je een tweede en je kunt nog bij kopen als je wilt. Maar als je nou erg overmoedig bent of erg feestelijk of als 't je allemaal niks kan schelen dan waag je de hoogste inzet ongezien, op de blin de kaart. Jij bent nou mijn blinde kaart." En ja, zij gedroeg zich de hele ver dere avond als twee azen. Advertentie Wit of bruin per pak 0.85 In sierlijke, plastic trommel gevuld met pak bruin1.75 J Voor Fidel. Te Caracas hebben zich giste ren ernstige ongeregeldheden voorge daan. Dit gebeurde tijdens betogingen, die werden gehouden door stakers van ondernemingen van het openbare ver voer en van de federatie van studenten organisaties. Deze organisaties hielden een protestbetoging tegen het in staat van beschuldiging stellen van de Cubaanse republiek op de conferentie van Punta del Este. In de Amerikaanse ambassade ontplofte een bom. Union Jack verbrand. De regering van Brits Honduras heeft maandag meege deeld dat een groep Guatamalteense sol daten Brits Honduras is binnengedron gen en in het dorp Pueblo Viejo de Brit se vlag heeft neergehaald en verbrand. De indringers hesen de vlag van Guata- mala. Reeds sedert lang eist Guatamala Brits Honduras op. Salan's Strijdkreet. Raoul Salan, de 62 jaar oude Franse generaal die wegens hoogverraad tegen de Franse republiek ter dood veroordeeld is, staat in kleuren afgebeeld op de omslag van het jongste nummer van Time. De foto laat hem zien, staande voor een plaat met de woorden Algérie Frangaise zijn strijd kreet tegen de beweging voor Algerijn se zelfbeschikking. Time wijdst zes blad zijden aan Salan zijn militaire staat van dienst wordt uitvoerig behandeld evenals de activiteiten van zijn geheime leger. Niet storen. Niet storen zo stond op een bordje aan de deur van een hotelkamer te Frankfort. De kamerkellner voldeed aan dit verzoek. Na een dag liet de di rectie de kamer openen. De gast was door het raam verdwenen zonder zijn rekening van 200 mark te hebben vol daan. „Blindenfilm". In Moskou is een blinden- film ontwikkeld, waarbij de kinderen tij dens het luisteren naar een geluidsband de bladzijden van albums met speciale illustraties aftasten. Een onderwijzer heeft een instrument ontworpen waar door boeken voor blinden kunnen wor den geïllustreerd, aldus de Sovjet-Rus sische voorlichtingensdienst. Service. De Western Union Telegraph Co, biedt Amerikaanse burgers, die Was hington iets te zeggen hebben een expe rimenteel goedkoop telegramtarief aan. De onderneming wil tegen een verlaagd tarief van 75 dollarcent plus belasting telegrammen van 15 woorden plus naam en adres van de afzender aannemen, waarin natuurlijke personen hun mening te kennen geven aan president Kennedy, vice-president Johnson of een senator of afgevaardigde. Een normaal telegram van 15 woorden van New York City naar Washington kost thans 1.59 dollar plus belasting. Opruier. Een Hongaarse arbeider, Sandor Ueveges,is volgens radio-Boedapest tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zijn mede-arbeiders had opge ruid tegen het regime, valse geruchten had verspreid en had opgeroepen tot een staking uit protest tegen nieuwe arbeids- normen. Vredestocht. Een drietal mannen is in New York begonnen aan een voettocht naar Washington om president Kennedy te vragen een einde te maken aan de kernproeven. Het zijn: Scott Herrie, die ook aan de vredesmars naar Moskou heeft deelgenomen, William Henry en Harry Purvis. Het drietal denkt onge veer tien dagen voor de tocht nodig te hebben. Zij dragen alle drie een bord met als tekst: wij wandelden naar Moskou en wij zijn nu op weg naar Washington. Maakt een einde aan de kernproeven.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3