Tekeningen uit vier eeuwen in Boymans-Van Beuningen Nieuwe smaak Spaanse piano-avond door Alicia de Larrocha 1 Tm I 1 Ben Gr oenier over de nieuwe leiding en het speelplan van „Theater" Guus Hermus naar Centrum Haarlemmer Rees Okx exposeert in Den Haag Gerrit Achterberg begraven De negen muzen z i G 23 JANUARI 1962 - - r - I Concertgebouworkest nodigt Amerikaanse dirigent uit FILM EN FILMWERELD Bob Buys Julian Schoenaerts door Ensemblegeëngageerd Bob Buys Haagse Comedie gaat Strindberg herdenken Operette Beeldschermer De radio geeft woensdag elevisieprogramma -i -A,' - '1- <v;v.. DE HEER J. C. EBBINGE WUBBEN, directeur van het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam, moet een bijzondere belangstelling voor tekeningen hebben, gezien verscheidene exposities daarvan in het door hem geleide museum, dat om - meerdere exposities zovaak al onze aandacht vroeg. Tot 28 januari vertoont men thans in Rotterdam een 150-tal tekeningen uit vier eeuwen. Van 4 februari tot 18 maart zullen zij ook te zien zijn in het Prentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam. Het gaat om een keuze uit de collectie van Sir Bruce en Lady Ingram, die vooral voor oude Noord- en Zuidnederlandse tekeningen een bijzondere belang stelling aan de dag legden en het lag dan ook in de bedoeling vooral dat deel van hun verzameling te tonen. Maar men meende te kort te doen aan de collectie als geheel door geen tekeningen uit andere landen te exposeren. Het gevolg is een zo veel verscheidenheid omvattende expositie, dat diep daarop ingaan enige pagina's zou eisen. SIR BRUCE INGRAM is de uitgever van de Illustrated London News geweest, een weekblad, dat altijd ,een grote be langstelling voor beeldende kunst aan rte dag legde en tekenaars als Constantin Guys en Gustave Doré als illustratie-ver- slaggevers aan het werk heeft gehad. Guys is op deze expositie vertegenwoor digd maar niet met zijn getekende ver slagen uit de Krimoorlog, waarheen het blad Guys in 1854 gezonden had. Zijn daar gemaakte tekeningen zouden ons ze ker geïnteresseerd hebben, maar zijn niet op deze tentoonstelling aanwezig, omdat het een collectie is, die gekozen werd op artistieke kwaliteit. Nu hebben bedoelde tekeningen dat zeker ook, maar Guys is ons als kunstenaar toch vooral gaan boeien door zijn „vrije" werk, dat veelal zo niet altijd uit het hoofd gemaakt werd. Een van zijn twee hier geëxposeerde te keningen vertoont overigens enigszins het karakter van zijn reportageprenten. DE EERSTE aankopen van Sir Bruce waren Engelse en Hollandse marinestuk ken. Zo ontmoeten we hier natuurlijk werk van de beide Van de Veldes. Maar ook kunnen we kennismaken met ons veel minder of mogelijk onbekend werk van figuren als Ludolf Backhuyzen (1631-1708), Simon de Vlieger (ca. 1600-1653), Hendrick Cornelisz. Vroom (1566-1640), Abraham Verwer (1600-1650) en Jan de Bray (ca. 1627-1697). De tekeningen van de laatste moeten zeldzaam zijn in de geest van zijn hele oeuvre. Sir Bruce Ingram <-n De directie van het Concertgebouwor kest heeft besloten de 33-jarige Ameri kaanse dirigent Donald Johanos uit te no digen in februari 1963 met het Concertge bouworkest op te treden. Donald Johanos, die deze uitnodiging heeft aanvaard, wordt door de directie van het Concertgebouworkest een veelbe lovende Amerikaanse dirigent genoemd, die hier tijdens de dirigentencursus van de N.R.U. in 1957 sterk de aandacht trok. Sinds 1957 is hij, aanvankelijk naast Paul Klecki en sinds 1961 naast George Solti, als dirigent verbonden aan het Dallas Symphony Orchestra. Reeds tijdens de tournee van het Con certgebouworkest in 1961 door de Verenig de Staten, besloot de directie een jonge Amerikaanse dirigent in de gelegenheid te stellen in het jubileumseizoen 1962-63 en kele concerten met het orkest te leiden. Na bekendmaking van dit besluit lieten 28 jonge dirigenten weten hiervoor in aan merking te willen komen. Mede op advies van vooraanstaande figuren uit het Ame rikaanse muziekleven is de directie na zorgvuldige bestudering van de binnenge komen aanmeldingen tot bovengenoemde keuze gekomen. Dirigent Johanos zal drie jeugdconcerten en een openbaar concert dirigeren. Op zijn programma zal in ieder geval een hedendaags Amerikaans werk voorkomen. 'J In 1960 zijn in de gehele wereld in totaal 2.755 speelfilms vervaardigd, waarvan ruim 500 in Japan. In dat jaar waren in het geheel 41.035 speelfilms in omloop, waarvan veertig percent van Amerikaanse makelij, gevolgd door Engeland met negen percent, Frankrijk met acht percent en Italië met zeven percent. Van de 6.717 speelfilms die in 1960 in West-Europa in omloop waren, was 36 percent uit de V.S. afkomstig. Snub Pollard, een van de „Keystone cops", die in de dagen van de stomme film wereldberoemd werden, is zaterdag in de ouderdom van 72 jaar na een ziekbed van een maand overleden. Pollard, die te Melbourne geboren werd, kwam in 1915 in de showbusiness terecht en werd met Charlie Chaplin, Buster Kea ton en anderen beroemd door de Keystone films. Zijn bedroefde uiterlijk en zijn hhngsnor waren zijn voornaamste kenmer ken. Pollard trad op in ruim 200 films. Sir James Caird hebben de grootste ver zamelingen van tekeningen van de Van de Veldes. Gezien het werk hier van de jonge Willen van de Velde (1633-1707) ver langt men naar een tentoonstelling van deze figuur alleen. En dat geldt ook an dere hier vertegenwoordigden, onder wie er waarlijk te veel zijn om genoemd te worden. HET VERHEUGENDE van zo'n expo sitie is dat er mede uit blijkt hoeveel mogelijkheden er bestaan om een collec tie te maken die boeit en dat men er beter aan doet zich wat meer te richten op het zekere, dat we door enige afstand als zodanig hebben mogen leren onder- Tekening van Pieter Molijn. (1595—1661) kennen, dan het vóór 'alles bij de tijd willen blijven met speculatie.Het is de verdienste van veel moderne kunst dat ons duidelijker zuiver schilderkunstige en tekenkunstige waarden geopenbaard wor den. Maar het zijn waarden, die in grote oudere kunst ook aanwezig zijn. En daar om is het zo goed, dat op het gebied van een oudere kunst tegenwoordig door verschillende musea, waaronder vooral het Museum Boymans-Van Beuningen zoveel gedaan wordt nu een verdere verdieping in kunst meer mogelijk is. MISSCHIEN zal men op deze expositie ook verrast worden door werk dat ons vandaag als modern voorkomt. Dat wordt natuurlijk mede bevorderd door de teke ning, die een meer directe uiting is dan het schilderij dat. veelal moest beantwoor den aan opdrachten, waarvoor men te genwoordig de fotograaf gebruikt. Maar via de tekening kan men de kunstenaar, ook de kleinere, in het schilderij terug gaan vinden, waardoor men niet meer zal staan voor het plaatje uit een ver leden, waarmee we veelal niet zoveel meer te maken hebben. En de kunste naar vindende, zien we algemeen mense lijke waarden gesteld, die ook voor van daag gelden. Op deze expositie zijn dan, gezien het veelvuldig voorkomende Ne derlandse landschap, genoeg aanknopings punten. En voor wie Frankrijk een beet je kent zullen enige Franse tekeningen, als bijvoorbeeld die boom van Claude Lorrain (1600-1682), een verwarmende ont moeting zijn. „DE VUURTORENWACHTER" Onder regie van Luc van Gent presen teert de KRO donderdagavond, 25 januari, het toneelspel „De Vuurtorenwachter" van de Engelse schrijver Robert Ardrey. Dit stuk speelt zich af in een vuurtoren, in de noordelijke wateren van het Michigan Meer. De' vuurtorenwachter Charleston wordt gespeeld door Rob de Vries, inspec teur Flanning door Jacques Snoek, een kennis van Charleston, Streeter, door Coen Flink. De schim van kapitein Joshua door Hans Tiemeyer. EXPOSITIE KEES VERWEY In de kunsthandel M. L. de Boer, Kei zersgracht 542 te Amsterdam, zal de Haar lemse schilder Kees Verwey van 27 januari tot 17 februari nieuwe werken exposeren. Advertentie extra Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche «978 DE HEER B. GROENIER, directeur van de Arnhemse Toneelschool en de lei der van „Theater" in nieuwe vorm, heeft, zoals we onlangs reeds meldden, enige punten bekend kunnen maken van het nieuwe speelprogramma, dat „Theater", dat in de nieuwe samenstelling 35 leden sterk zal zijn, zal uitbrengen in het sei zoen 1962-'63. Een belangrijk feit is dat de Toneelgroep Theater zowel in Arnhem als in Nijmegen premières zal brengen: een nieuwjaarspremière in 1963. Loudi Nij- hoff, thans als gast aan „Theater" verbon den, zal straks in september deel gaan uitmaken van de vaste groep. Op 8 sep tember 1961 start het verjongde „Theater" met „Une belle Histoire" van Guy Rotter. Een week later krijgt Nijmegen de eerste opvoering te zien van Anouilh's „Jesabel". Een belangrijke première heelt in Arn hem plaats op 20 oktober van dit jaar, omdat, zoals gemeld, „Theater" Tolstoi's „Oorlog en Vrede" zal geven, in de be werking van Piscator en Neumann en on der regie van de Poolse regisseuse Irena Babel, die in Arnhem zal komen wonen voor het volgen van de repetities. Een week later zal in Nijmegens schouwburg een familiestuk met een thrillerachtig ka rakter worden vertoond. Naam en auteur kunnen nog niet worden genoemd. JAN STAAL, de schrijver van „De laat ste Verlofganger", heeft een stuk geschre ven over de veranderingen in een Zeeuws dorp, dat badplaats wordt. De titel van dit stuk staat nog niet vast. Het wordt op Nieuwjaarsdag 1963 in Arnhem ten doop gehouden. Tezelfder tijd kunnen de toneel liefhebbers in Nijmegen en omgeving kij ken naar „Naives Hirondelles" van Ro land Dubillard. De heer Groenier herhaalde nogeens in het kort het werk van de commissie in de affaire-„Theater" die advies heeft moe ten uitbrengen over de nieuwe samenstel ling van de troep. De heer Groenier ver welkomde zijn nieuwe mede-bestuursleden Ton Lensink, Johan Walhain en Ferdi nand Stemeberg. Arnhem, aldus de heer Groenier, is te beschouwen als een plaats voor doorstro ming van acteurs. Dit heeft zijn voorde- De toneelspeler Guus Hermus is toege treden tot de artistieke leiding van de to neelgroep „Centrum". In het seizoen 1962- 1963 zal hij tevens als acteur en regisseur vast aan de groep verhonden zijn. Op het ogenblik maakt Guus Hermus deel uit van het „Rotterdams Toneel". De acteur Julien Schoenaerts, eerste acteur aan de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen, heeft zich voor het aanstaande seizoen bij het Nederland se gezelschap „Ensemble", directie Karl Guttmann, verbonden. Belangrijke rollen, die de heer Schoe naerts in de laatste tijd gespeeld heeft zijn Baldovino in Pirandello's „Het Spel van de Eer", Jozef K. in „Het Proces" van Kafka, Davis in „De huisbewaarder" van Harold Pinter en Raskolnikov in „Schuld en Boete" van Dostojewski. KUNSTKENNER KATZ OVERLEDEN In Dieren heeft gisteren de crematie plaats gehad van de zaterdag op zeventig jarige leeftijd overleden, in binnen- en buitenland bekende kunstkenner B. Katz uit Dieren. Zeer velen woonden de plech tigheid bij. De heer Katz die het Nederlands kunst bezit heeft verrijkt met aankopen vooral in Engeland, deed bij zijn leven talrijke schenkingen, onder meer aan musea in Amsterdam en Arnhem en aan 't Maurits- huis in Den Haag. In het bijzonder ging zijn belangstelling uit naar porselein, waarin hij talrijke specimina wist te ver garen voor ons land. OP DE DERDE piano-avond in Minerva te Heemstede, georganiseerd door de Haagse stichting „Artivis", werd het publiek vergast op een buitengewone manifes tatie van Spaanse klaviermuziek, belangwekkend zowel als herscheppende, dan als scheppende kunst. De uit Barcelona afkomstige Alicia de Larrocha, die al een deel van de westerse wereld met haar geraffineerde en toch oergezonde interpretaties van het piano-oeuvre harer beroemde landgenoten Soler, Albéniz, Granados en De Falla in de ban van haar artistieke vermogens bracht, blijkt nu ook op de Hollandse podia vaste voet te zullen krijgen. Gerekend naar de vertolkingen die wii deze maandagavond van haar hoorden zal dit geen moeilijkheden opleveren, want wat zij aan het toetsenbord presteert is hartveroverend van eerlijke visie en technisch kunnen. ALICIA DE LARROCHA vereenzelvigt zich totaal met de kunst die zij dient. Zij speelt sonates van Padre Antorfio Soler de Spaanse Scarlatti zoals men kan veronderstellen dat deze achttiende eeuw- se meester zelf zijn werk vertolkt heeft: zonder opgedrongen gevoeligheden, maar, binnen het kader van een beperkte ter- rassendynamiek, levendig en met de on miskenbare karakteristiek van het pulse rende Spaanse bloed. In werk van Albéniz (vier delen uit „Iberia") van Granados (twee Goyescas en het daaraan verwan te „El Pelele") en van De Falla (Cuat.ro Piezas Espanolas" en de fameuze .Fan tasia Baetica") lieten haar interpretaties, bij alle kenmerken van overeenkomst ge boren uit het landeigen ritme, de opval lende verschillen van geaardheid en van verwerkte invloeden blijken. Zo heel en al vlekkeloos Spaans, zo zonder dat men neiging kon ondervinden aan iemand an ders dan aan Albéniz te denken, klonken diens hooggekleurde evocaties, met aan het slot de overrompelende castagnetten- dans„Trianon". IN DE GOYESCAS van Granados kon DE JONGE HAARLEMMER Kees Okx exposeert tot 4 februari in „Het Kunstcen trum" aan de Molenstraat 16 te Den Haag, vlak bij het voormalig Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Wij ontmoettten in Haarlem zijn werk op de laatste exposi tie van De Groep. Okx' werk herinnert enigszins aan dat van Bouthoorn en van Benner. Er zijn er meer, die tegenwoor dig zo werken. Er is bijna sprake van een school. Imitatie van het werk van beide nogal belangrijk geachte figuren is niet zo moeilijk. Het gaat om gebruik van felle kleuren, die vaak dik of wat grof worden opgezet. Bindingen in het verkregen kleu renspel worden veelal gemaakt door sterk grafische accenten van meestal zwart waaromheen weer verlevendigingen ge bruikt kunnen worden in de vorm van sterk rode of ook wel witte accenten. De jongere, die furore wil maken gebruikte dit recept. MEN KAN ECHTER niet zeggen dat Okx volgens recept werkte, al is er wel sprake van enige herhaling van gevonden eigen middelen, waaruit geconcludeerd kan worden, dat alles niet even geïnspi reerd gedaan werd. Voorzover men bereid is Okx' werk wat aandachtiger te beschou wen ontdekt men veel eigens, verschillen met werk van genoemde andere figuren of hun aanhang. Er is in Okx' schilderijen en gouaches sprake van een plastische werking van de kleur, waarbij het zwart dan meestal naar voren komt tegen een achtergrond van of een doorzicht gevormd door de kleuren. In Okx' geval zag ik het zwart namelijk meestal niet zozeer als kleur. Zijn werk zou een venster kunnen zijn op een andere wereld, de wereld van de schilder. Moge mij persoonlijk die we reld weinig liggen, niet voor niets verge leek ik Okx met bekendere figuren. Wel ben ik enigszins benieuwd naar Okx' ver dere ontwikkeling. DE TECHNIEK lijkt verdieping in de weg te staan en zou dan verfijnd moeten worden. Verbreding van werkwijze, van toets en vereenvoudiging van kleurstelling en terugbrengen van het vormbeweeg tot iets rustigers is mogelijk, maar met het gevaar in zich van mindere rijkdom, of zelfs het eindigen in de eenvoud van een Soulages of andere schilders, wier doeken niet veel meer zijn dan eenvoudige wand tapijten. Waar blijft dan Okx' duidelijk te constateren driftigheid? Het is aan Okx hier in de toekomst antwoord op te ge ven. De vraag tekent mijn wantrouwen, dat dan niet gedeeld wordt door de heer Sand- berg, directeur van het Amsterdamse Ste delijk Museum, die Okx' etsen bijvoorbeeld imponerend vindt, zoals wij lezen op de uitnodiging tot deze tentoonstelling. Van die etsen herinneren enkele even aan die van Heyboer die voor mij toch iets obse- derends heeft, dat ik bij Okx mis. Ver schillende andere grafische werken wer den uit stukken opgebouwd. Zeker brengt Okx met een en ander het tevoren-nog- niet-vertoonde. men daarentegen wel eens even denken aan de Listziaanse gevoeligheid die het beeldend vermogen van de componist doorkruist; en in de „Fantasia Baetica" kwam een gespierde vertolking van je hoekdelen ondubbelzinnig verraden hoe sterk de invloed van Stravinsky in dit ge duchte en dus weinig gespeelde werk van De Falla gewerkt heeft, zonder dat ech ter het Iberische karakter er onder be dolven werd, blijkens de zeer eigen me lodische schoonheid van de middenmoot van het stuk, om niet eens te spreken van gitaareffecten, zoals men die bij Stra vinsky vergeefs zou zoeken. EEN SPAANSE pianiste, toegerust met al de raffiniteiten die de grote klavier componisten van haar land in sun werk tot uitdrukking hebben gebracht, en bo vendien gewapend met de enorme tech niek en de klankgevoeligheid die ertoe vereist is om deze kunst vertolkend tot leven te kunnen wekken, dit was dus deze Alicia de Larrocha. Een naam om te onthouden, lezers. En dat ze ook bui ten haar Spaans repertoire wat te ver tellen weet, toonde zij met een geraffi neerde verklankring van het als bisnum- mertje gespeelde „Spinnerlied" van Men delssohn. Na zo'n avond zegt men vol vertrouwen: tot weerziens! Jos. de Klerk Jos van Bommel overleden Op 78-jarige leeftijd is zaterdag vroeg te zijnen huize in Delft overleden de heer Jos van Bommel, directeur van het Stads- doelencomplex te Delft. De heer Van Bommel, die op 2 november 1883 in Den Haag werd geboren, en tot 1924 in de resi dentie verbleef, heeft zich nadien in Delft grote bekendheid verworven, niet alleen als directeur van Stadsdoelen, maar ook door zijn activiteiten in diverse andere functies. Koorzang heeft altijd zijn grote belangstelling gehad en hij was mede-op richter van de Die Haghe Sarighers. BLIJSPEL VAN PRIESTLEY Het blijspel van J. B. Priestley, dat de VARA-radio enige tijd geleden als een toneelreportage in de Matinee op de vrije zaterdag uitzond, komt op zondag 28 ja nuari op het televisiescherm. De spelregie is ook nu in handen van Walter Kous, de televisieregie in die van Berend Boude- wijn. Het stuk speelt in de idyllische om geving van een onbewoond eiland ergens in de Stille Zuidzee. Het schetst de blijde sfeer van prettige en beschaafde mensen, die samen genieten van de vakantie en tijdens dit ontspannend bestaan ook nog de vakantietoeslag cadeau krijgen, wan neer zij gezamenlijk een schat ontdekken met een miljoenenwaarde. Het ontdekken van de buit vormt natuurlijk een bron van extra vreugde, maar de verdeling van het bezit behoeft uiteraard niet dezelfde stem ming op te wekken. len, omdat mensen, die bijvoorbeeld in het westen werken en niet tot ontwikkeling kunnen komen bij westerse toneelgroepen, in Arnhem veelal meer kansen zullen vin den. Uiteindelijk zal ook de nieuwe Toheel- groep Theater, zo vervolgde de heer Groe nier, haar werkterrein hoofdzakelijk moe ten vinden in het oosten des lands, maar dat impliceert, dat ook verschillende to neeluitvoeringen, evenals nu, in het wes ten zullen worden gegeven, onder andere Rotterdam, Leeuwarden, Haarlem; men gaat immers door het hele land. Naar zijn smaak is Arnhem een zeer prettig werkterrein, maar men moet Arnhem niet zien als een standplaats voor een toneel groep zoals Den Haag in feite is. De heer Groenier deelde nog mee, dat verschillende acteurs en actrices „Thea ter" zullen verlaten en naar het westen zullen gaan, maar, zei hij, daar staat te genover een versterking van verschillen de andere acteurs en actrices die, voor zover bekend, uit het westen zullen komen. Namen wilde hij nog niet noemen. Vele Nederlandse letterkundigen hebben gisteren op de algemene begraafplaats „Rusthof" in Amersfoort de begrafenis bij gewoond van de vorige week onverwacht verscheiden dichter Gerrit Achterberg. In de aula vertolkte de dichter-uitgever Bert Bakker de gevoelens van de vrienden letterkundigen. Hierna las hij enkele ge dichten van Achterberg voor. Ds. M. J. Wagenvoorde uit Zwolle sprak naar aanleiding van „Openbaringen" 21 Ook hij getuigde van Achterbergs groot dichterschap. Zijn dichtkunst is het werk van zijn bestaan, zei hij. Bij de groeve sprak de dichter Ed. Hoor- nik en bad ds. J. T. Doornenbal het „Onze Vader". Bij de plechtigheid waren onder anderen aanwezig A. Roland Holst, prof. N. A. Don kersloot, prof. Garmt Stuiveling, Jan H. de Groot, Karei Jonckheere, J. B. Charles, Pierre H. Dubois en een aantal jongere letterkundigen. De vermaarde Italiaanse zangeres Anna Moffo is gisteren in Amsterdam gearriveerd, waar zij hedenavond soliste zal zijn im de galapremière van „I Puritani" door de Nederlandse Opera. Zaterdag jongstleden heeft Anna Moffo een concert gegeven in het Witte Huis voor het echtpaar Kennedy en genodigden. PIERRE KEMP-PROGRAMMA Op vrijdag 26 januari spreekt prof. dr. N. A. Donkersloot in net VPRO-radio-pro- gramma over de dichter Pierre Kemp, die in 1886 te Maastricht werd geboren. Kemp debuteerde in 1911 met „Wiegeliedje". In aansluiting daarop draagt Paul Cammer- mans een aantal van Kemps gedichten voor uit de bundel „De incomplete luiste raar" (20.2520.50 uur). „DIE HAERLEMSCHE MUSYCKCAMER" „Die Haérlemsche Musyckcamer" geeft vrijdag 26 januari aanvang 20.15 uur in de Tuinzaal van het Concertgebouw een conce -t, gewijd aan werken van 17e en 18e eeuwse meesters. Het programma vermeldt werken van Purcell, Vivaldi, Telemann, Albinoni en Stamitz. Als solisten werken mee Jo van Helden (in het concert voor viola d'amore en strijkorkest in d. kl. t. van Vivaldi) en Edo Wilod Versprille (in het concert voor fluit en strijkorkest in G gr. t.van Tom- masso Albinoni). Schenkingen aan musea. De „Vereeni- ging Rembrandt" te Amsterdam heeft aan de Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam ten ge schenke aangeboden tien bij Newyorkse kunsthandels aangekochte tekeningen door Jan van Goyen. Deze tekeningen vormen een waardevolle aanvulling van de ver zameling van het Rijksprentenkabinet. Het Arnhemse Gemeentemuseum is verrijkt door een schenking bestaande uit 144 te keningen en aquarellen van H. W. Mesdag en Sientje MesdagVan Houten. Onder het werk van Mesdag zijn enige van zijn bekende strandgezichten. De schenking is gedaan door mevrouw L. J. BoddartMou- ton te Delft. Ter herdenking van het feit dat August Strindberg 50 jaar geleden stierf, heeft de Haagse Comedie, onder regie van Paul Steenbergen „De Vader" in studie geno men in de vertaling van Theun Lammert- se. Ida Wasserman, Annie de Lange, Frans van der Lingen. Gijsbert Tersteeg, Carl van der Plas, Sonja Brill, Broes Hart man en Hep van Delft zijn de medespe lenden aan deze voorstelling, waarvoor Hep van Delft het decor heeft ontwor pen. De kostuums zijn van Has Noordhoek Hegt. Broes Hartman is de regie-assistent. Eveneens kan bij de Haagse Comedie de eerste voorstelling in Nederland wor den verwacht van „Don Gil met de groene broek" (Don Gil de las calzas verdes) van Tirso de Molina, wiens werkelijke naam Gabriel Tellez was Deze 17de eeuwse comedie, uit het Oud- Spaans bewerkt door Dolf Verspoor, wordt geregisseerd door Joris Diels. Harry Wich ontwerpt de decors en de kostuums. Myra Ward, Do van Stek, Maria de Booy, Jules Croiset, Eric van Ingen, Bas ten Batenburg, Jules Royaards, Jan van der Linden, Wim de Haas, Kees Coolen, Manfred de Graaf, Gerard de Groot, Dolf de Vries, Wiebe Brandsma en Jules Ha mel zijn de medespelenden. De muziek wordt gecomponeerd door Jurriaan Andriessen. 1 'KOfID/G//iG£/i £n BESCHOUW/HGEH Kurt Wilhelm heeft grote bekendheid verworven met zijn televisiemonteringen van operettes. Nadat deze vorm van mu- zikaal-dramatische expressie triomfen had gevierd op de planken, maakte de film er zich meester van, maar wie zou denken dat ze, geplaatst tegenover onze overwaardering van het ritme met uit schieters naar de populaire harmonisering in de musical geen opgeld meer zou doen, komt bedrogen uit. Nu is de operet te een specifiek Duits-Oostenrijkse aange legenheid. Men kan daar Strauss, Lehar, Millöcker en al die andere fenomenen van het lichte muziek-drama niet zomair voorbijzien. Het is niet alleen een kwestie van de muzikale kwaliteit, van melodie. De libretto's, die aan de operettes ten grondslag liggen, houden binnen de waar schijnlijkheid der romantische uitwerking nog wel zoveel gezonde spanning, dat ze, mits goed geënsceneerd, ook nu kunnen boeien. De televisiepresentatie van Lehar's operette „Paganini" was daar een uitste kend voorbeeld van. Ook ditmaal werd het play-back systeem toegepast. Het on miskenbare voordeel is, dat men de beste acteerprestatie ziet, die mogelijk is. Het viel daarbij op hoe perfect de acteurs de kunst verstaan te suggereren, dat zij zelf de stemmen „achter hen" zijn. De vertoning van „Paganini" in het K.R.O.- programma van maandagavond zal dan ook heel wat kijkers aan hun toestel heb ben gehouden. Het was een fraai bewijs van wat men met een zangspel kan doen door er met de camera's actie in te brengen en er alle statische elementen uit te snoei en. Rationeel componeren en talentvol en sceneren zijn daarvoor de voorwaarden. HILVERSUM I. 402 m. 7.0024.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.55 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram 10 15 Morgendienst. 10.45 Gram. 10.50 Grote verwach tingen, hoorsp. (III). 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Koorzang. 12.53 Gram. of i,00 Nleu_ws- 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.15 Gram. 15 00 Jcugdconc. 15.45 Progr over vrijetijdsbesteding. 16.00 Voor de jeugd 17 20 Gram. 7.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.10 Koorzang. 18.30 Het Spectrum, lezingen 1845 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje, 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.05 Omr.ork. 21.00 De ontwikkeling van enkele sociaal-geneeskundige voorzieningen, lezing (III). 21.20 Lichte muz. 21.35 Kamermuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden king 22.55 Platennieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILV,hlS1?rM U* 298 m* 7 00 VARA. 10.00 VPRO. vJwa yPÏÏSr 19'30 VPRO- 20.00—24.00 VARA. VARA: 7 00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 r^iAUtrS' .13 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: ,0.20 Voor de huisvrouw 1100 Ge varieerd progr 12.10 Orgelspel 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 Voor het platteland. 12.38 •vfFU13-90 Nieuws. 13.15 Zigeunerork. en soliste 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.10 Koor- ,i5 00 Hoe. worden we geregeerd?, lezing. TY°°r de ieugd- 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitz.Nieuw- Gumeakroniek, door mr. dr. H. J. Roethof 18 00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Instr. kwint. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA- varia en gram. 19.20 Omdat wij gereformeerd zijn.lezing. VPRO: 19 30 Voor de jeugd VARA' 20 00 Nieuws. 20 05 Lichte muz. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing (17). 20.50 Sopr en clave- cimbel. 21.10 Opa Draadnagel zet door, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Act problemen. 22.55 Fluit en piano. 23.20 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws 12.03 Gram. 12.30 Weerber 12 35 Gram. 12.50 Beursber 13.00 Nieuws. 13 15 Kamer muz. 14 00 Schoolradio. 15.00 Ork concert. 16 00 Beursber 16 06 Engelse les. 16.21 Operettemuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18 00 Gram. 18 10 Lekenmoraal en filosofie 18 20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19 40 Vlaamse liederen. 19 50 Herinneringen aan toen.. 20 00 Verz progr 20 45 De zeven kunsten. 21 00 Gevar muz 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorn en piano. 22.25 Mitzik. lezing. 22.55—23 00 Nieuws VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journaal. NCRV: 20 20 Memo. 20 30 Documentaire film. 20.45 Speelfilm. VOOR WOENSDAG KRO- 17 00 Voor de kinderen. NTS: 17,35 Jeugd- journ CKV-IKOR-RKK17 45—18 05 Bijbellezing voor de ;eugd NTS: 20 00 Journ en weeroverz VARA: 20 20 Achter het nieuws 20 35 Sport NTS' 21 00 Onbekend talent VARA- 2130 Docu mentair programma. 22 20 Kunstkroniek

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4