Velsens raad begon met de openbare behandeling van de begrotingen 1962 Avondvergadering leverde motie op over „Duin en Kruidberg" P.v.d.A. Velsen acht IJmond raad zeker niet passend in deze tijd dfe"vildei# DINSDAG 2 3 JANUARI 1962 Wasmachines - Centrifuges Motie Voorzieningen voor „De Duinkrekels" Bushalte bij Slaperdijk DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN is gistermiddag, onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. C. Bührmann, begonnen met de openbare behandeling van de begrotingen voor het jaar 1962. Na loting werd vastgesteld, dat in de eerste ronde achtereenvolgens aan bod zouden komen: de P.v.d.A. (twee sprekers), de C.P.N. (één spreker), de K.V.P. (één spreker), de Prot. Chr. partijen (vier sprekers) en de V.V.D. (drie sprekers). De P.S.P. zal niet deelnemen aan de debatten, daar het enige P.S.P.- raadsiid, mevrouw A. S. H. Hoek-Feenstra, ziek is. De heer J. van Os van den Abee- len, het woord voerende namens de grootste fractie, beet de spits af. Vooral zijn be schouwing over de verhoudingen tussen de ÏJmondgemeenten en de zo genoemde Amsterdamse plannen werden met de grootste aandacht gevolgd, zowel achter de tafel van het college als in de raadszaal. De publieke tribune bleef vrjjwel leeg. De heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) merkte op, dat een sluitende begroting weinig zegt. Die is ten slotte bereikt door het zichtbaar maken van een aantal stille reserves, welke in vorige be grotingen aanwezig waren. De vraag, of men met een sluitende of niet-sluitende begroting wil komen, is niet alleen een zaak financiële aard, maar evenzeer een aangelegenheid van psychologie, van ad ministratieve techniek en soms ook van gemeentelijke politieke tactiek. Het stand punt van zijn fractie is. dat men uitgaat van het voorzieningspeil, hetwelk in de toekomstige ontwikkelingen verantwoord zal zijn. De P.v.d.A. vertrouwt, dat de financiën die daarvoor nodig zijn er zul len komen. Dit houdt in, dat er zal moe ten worden gestreden voor een behoorlijk aandeel van het nationale inkomen voor collectieve doeleinden. De P.v.d.A. gaat akkoord met de verho ging der straatbelasting, zoals voorgesteld door B. en W. In vergelijking met andere gemeenten is dit alleszins redelijk. Zijn fractie gaat ook akkoord met de gewij zigde afschrijvingsmethode, overeenkom stig het voorstel van het college. Verder ziet spreker in het desbetreffende ant woord van B. en W. een toezegging dat de gasprijs zal worden verlaagd. Maar hij wil zich daarbij niet binden aan een or thodox standpunt over de kwestie, of een overheidsbedrijf winst mag maken. Hij meent, dat in de huidige situatie een pro fiteren van de gebruiker van de gunstige uitkomsten van het gasbedrijf verant woord is. Op administratieve kwesties ging spre ker niet in: deze zijn al vele jaren breed uitgemeten en het is overbekend, dat de gemeente is gebonden aan dwingende over heidsvoorschriften. Het beleid van B. en W„ waarmee hij het eens is, wordt door de heer Van Os van den Abeelen als volgt gekenschetst: Er wordt geen geld over de balk ge gooid, maar er is ook geen aarzeling om nieuwe taken aan te pakken, indien de ze nodig worden geoordeeld. Recreatie, ziekenhuizen Wat Duin en Kruidberg betreft, spreker denkt hier met zo over als het college, echter niet alleen omdat er een ontvangst gelegenheid verdwijnt, maar ook omdat er door de verkoop latere mogelijkheden voor het scheppen van recreatiegelegen heid geblokkeerd kunnen worden. De P.v.d.A. blijft gekant tegen het stich ten van kleine ziekenhuizen, die grote over heidsuitgaven vergen en toch beneden de maat van hun taak blijven. B. en W. kunnen hierbij ook samen werken met Kennemerland, inclusief Haarlem. Ondersteuning voor daarvoor in aan merking komende personen, ook voor be jaarden, is een voorbijgaand verschijnsel. Op den duur zullen de bedrijfspensioenen en A.O.W. algemeen zijn. Daarom is het zo schrijnend, dat nu nog zo betrekkelijk veel bejaarden in armoede leven. De frac tie vertrouwt, dat het college elke moge lijkheid aangrijpt om te helpen, ook wel op onorthodoxe wijze, bij voorbeeld door het scheppen van vakantiemogelijkheden, voöral van betekenis voor de vrouwen van ondersteunden, die altijd met de zorgen thuis moeten blijven zitten. Voorlichting De indruk bestaat, dat de nieuwe voor lichtingsambtenaar slechts met moeite zijn taak en plaats vindt. Dit komt, naar sprekers mening, onder meer om dat bepaalde gemeentelijke functionaris sen niet gemakkelijk een deel van hun taak overdragen. Laat men vooral den ken aan de voorlichting ten behoeve van onze eigen burgers in zaken die men niet begrijpt, bij voorbeeld het maandenlang leegstaan van woningen of onbegrijpelijke woningtoewijzingen. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN 1 De P.v.d.A.-fractie blijft het betreuren, dat de aandacht en de werkkracht van het nieuwe bureau voor personeelsbeheer zozeer gericht is op de uitvoering van de werkclassificatie en meritrating. Deze ta ken zijn de gemeente door de regering opgedrongen. De beoordeling van mense lijke eigenschappen om tot redelijke ver schillen in de beloning te komen is een zaak welke de P.v.d.A.-fractie principiële zorgen geeft. Oefenschip Het standpunt van B. en W. met be trekking tot het oefenschip voor de Ge meentelijke School voor Visserij en scheepvaart wordt gedeeld door de P.v.d. A.-fractie. Er moet een goed geoutilleerd oefenschip komen. De fractie is verstoord over de vraag van een raadslid met be trekking tot een brief van het college aan de minister welke brief een vertrouwelijk karakter droeg en door een weinig fraai spel in de openbaarheid is gekomen. J. Nuyens Spreker is overtuigd van de goede be doelingen van B. en W.; die hebben be wezen aanzienlijke offers te willen bren gen voor een goed visserijonderwijs. Hoe zou het ook anders kunnen, als men in aanmerking neemt, dat twee van de vier wethouders uit vissersgezinnen zijn voort gekomen? Vervolgens gaf de heer Van Os van den Abeelen een uitvoerige beschouwing over de voorgenomen samenvoeging van Be verwijk en Heemskerk, de verhouding van ÏJmondgemeenten onderling en de kwes tie der Amsterdamse havenplannen, over welke voor Velsen uitermate belangrijke aangelegenheden men elders op deze pa gina de voornaamste bijzonderheden kan lezen. Het woord was dan aan de heer J. de Groot (P.v.d.A.) die zijn misnoegen uit sprak over het uitblijven van een rege ling met betrekking tot vakantiedagen voor de gemeentelijke ambtenaren. Als die regeling nog veel langer uitblijft, dan zou de gemeente, voor zover mogelijk, een eigen beleid in deze moeten voeren. Ook over de spaarregeling was de heer De Groot allerminst te spreken. Voor de laag gesalarieerden biedt die regeling maar weinig perspectieven en dit lijkt hem bepaald onjuist. Spreker vroeg hier voor de aandacht van het college, dat voor de ambtenarenbelangen zou moeten pleiten op de juiste plaats. „Geld beter besteden" De heer T. Kruisman (C.P.N.) sprak zijn waardering uit voor de samenstellers van de begroting en voor het gehele per soneel, dat zich hiervoor heeft moeten in- spannen. De C.P.N. wenst niet mee te werken aan belasting- en tariefsverhogingen, of aan nieuwe belastingen. Zestien jaar na de oorlog heerst er nog een schrijnende woningnood. Waar het geld dan wel vandaam moet komen? Uit de Rijksmiddelen! Drie achtereenvolgen de regeringen hebben geen belangstelling getoond voor de minst draagkrachtigen, maar wel voor de winsten van een kleine groep machthebbers. De armen worden armer en de rijken worden rijker. Ook de heer Kruisman is niet te spreken over de spaarregeling: het grootste deel van het gemeentepersoneel kan er niet aan deelne men en dit zijn alweer de laag gesala rieerden. Hij betreurt het, dat het college elk geluid achterwege laat om de sociale voorzieningen van de ambtenaren te ver beteren. Aan Duin en Kruidberg heeft de bevol king tot dusver niets gehad en de kans dat ze er eens iets aan zou hebben is nog verminderd door de verkoop aan de Han delsmaatschappij. De prijs die betaald moet worden om van die recreatie te ge nieten is voor de meesten altijd nog te hoog geweest. Spreker hield een pleidooi voor zieken huisaccommodatie: 70 percent van de be volking wordt gedwongen gebruik te ma ken van het Antoniusziekenhuis of een zie kenhuis in Haarlem of Beverwijk, het geen financieel bezwaarlijk en tijdrovend is. De miljoenen besteed aan defensie en B.B. zouden beter besteed kunnen wor den. Ook bij voorbeeld aan subsidies ten behoeve van de Kunst. Stad moet mooier De heer J. Nuijens, fractieleider van de K.V.P., herinnerde eraan, dat het raadslid mevrouw A. S. H. Hoek-Veenstra (P.S.P.) reeds geruime tijd in het zieken huis te Beverwijk ligt. Hij wenste haar een spoedige beterschap toe. Spreker zei het in vele dingen eens te zijn met de heer Van Os van den Abee len, die op voortreffelijke wijze de IJmond- problemen had belicht. „Niemand onder ons zou het beter kunnen doen", aldus de heer Nuijens, die eveneens van mening is, dat de IJmondraad zeker niet meer past in deze tijd. Spreker is hoopvol ten aanzien van de verwachte toestemming voor de bouw van een raadhuis. De bevolking zal dit waar deren. Het stadsbeeld zal er zeer op voor uitgaan. Het bevrijdingsbeeld zal beter tot z'n recht komen. In het algemeen moest er meer kleur en fleur gegeven worden aan diverse delen van de stad. Bij voor beeld door het plaatsen van beelden of beeldengroepen. Sommige straatnamen be zorgen velen hoofdpijn, zoals „Lange Nieuwstraat". Voor de nieuwe wijken die er komen zou men sprekender straatnamen kunnen verzinnen, bij voorbeeld Anton Geesinkstraat of, om dicht bij huis te blijven, Baris Dukelstraat, naar het IJmuidense damfenomeen. De heer Nuijens veroorloofde zich een grapje: bij de havenmond zou een buste van burgemeester Van Hall kunneij wor den opgericht. Over de Amsterdamse plannen zei spre ker, dat dergelijke plannen aan de confe rentietafel in beschouwing dienen te wor den genomen. Spreker wees op het gevaar dat is ont staan door het verdwijnen van de knip- perbollichten bij de zebra's. Het lijkt niet verantwoord langer te wachten op een lan delijke regeling in deze. Een hond is intelligent genoeg om zich van het trottoir te laten leiden en zodoen de kan z'n baas of bazin voorkomen dat hij het trottoir bevuilt. Als ze dat niet doen, laat ze er dan voor betalen," ad viseerde de heer Nuijens. Financiën Ten aanzien van de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, merkte de heer Nuijens op, dat het ver heugend was dat er einde was gekomen aan een jarenlange onzekerheid. De K.V.P.-fractie is er niet zo van over tuigd, dat de straatbelasting moet wor- Mevr. G. E. Heijkoop-Van Reekum. De motie over Duin en Kruidberg luidt als volgt: De raad der gemeente Velsen, in ver gadering bijeen op 22 januari 1962: spreekt zijn leedwezen uit over de on verwachte verkoop van het buiten Duin en Kruidberg; dringt er, mede gelet op het standpunt van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, bij het college van B. en W. op aan die stappen te ondernemen, welke zouden kunnen leiden tot het behoud van dit landgoed in zijn huidige beheersvorm door de gemeente Velsen of in samenwerking met derden; ver zoekt het college deze motie onverwijld ter kennis te brengen van de heer J. Th.. Cremer te New York, de directie der Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam en de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, daarbij inschakeling van de pers op hoge prijs stellende, en gaat over tot de orde van de dag. Sinds enige tijd is in het tweeklassige Mavemgebouw nabij de Openbare Lagere Prof. van der Leeuwschool te IJmuiden een dependance van de openbare kleuter school „De Duinkrekels" gevestigd. Hoe wel deze huisvesting uiteraard een tijde lijk karakter draagt, is het, gelet op de toch wel te verwachten langere duur daar van en mede gelet op de specifieke eisen van het kleuteronderwijs, noodzakelijk een aantal voorzieningen aan het gebouw te treffen. De kosten hiervan worden ge raamd op 7450. Voorts is voor de aan schaffing van meubilair en ontwikkelings materiaal nog nodig een bedrag van 2861. B. en W. hebben de raad voorgesteld voor het bovenvermelde doel een krediet van f 10311 beschikbaar te stellen. den verhoogd. De stijging van de kosten is niet van die aard, dat die verhoging gerechtvaardigd lijkt. Spreker acht het verstandiger eerst maar af te wachten hoe of de nieuwe fi nanciële regeling uitwerkt. Nu reeds be slissingen te nemen, acht hij prematuur. Verscheidene punten het financiële ge deelte betreffende waren spreker niet dui delijk en hij vroeg het college daarom om een verduidelijking. Er zouden niet zo vele Vragen gesteld zijn, indien de toe lichting op diverse posten beter was ge weest. De heer K. Tijssen (C.H.U.) achtte het dringend nodig het belastinggebied tijdig te verkennen met het oog op de nieuwe financiële verhoduing tussen Rijk en ge meenten. Maar hij zei weinig te voelen voor belastingen die alleen op een deel van de bevolking neerkomen. De vergadering werd omstreeks halfzes geschorst tot halfacht 's avonds. Mevrouw Heykoop-Van Reekum (V.V.D.) heeft de avondvergadering van de Vel- sense raad op milde toon geopend. Zij toonde zich wel niet geheel en al bevredigd, maar haar betoog was toch nergens scherp. Heel anders was dat by de heer Pleyler van dezelfde partij, die later het woord vroeg. Hr richtte talrijke scherpe aanvallen op het college. De redevoering van de heer Kolkman (C.H.U.) was smeuig als altijd. Mevrouw G. E. Heij koop had een duide lijk overzicht van de investeringen in de begroting gemist. Graag had zij bijvoor beeld een vijfjarenplan gezien. Zij meende, dat er sprake is geweest van een vrij ge brekkige voorbereiding van de begroting; het college zou vele vragen handig heb ben omzeild. Zij wilde ook graag een dui delijk inzicht hebben in het subsidiebeleid, ook wat de zogenaamde „verborgen" sub sidies betreft. Voorts was zij van mening, dat men be ter niet het bespreken van een nieuwe overzichtelijke vorm om de begroting te behandelen aan de nieuw te kiezen raad kon overlaten. Mevrouw Heijkoop ver klaarde zich tegen straatbelasting, omdat deze juist sterk drukt op velen die zich uit bittere noodzaak een huis hebben aan geschaft. De VVD wil een belasting, die iedereen treft. Zij drong sterk aan op een snelle verlaging van de gasprijs. De wet houderssalarissen achtte zij in het gehele land te laag. In Velsen zouden zij onge veer 20.000 dienen te bedragen, gezien het gewicht van de functie. Zij hoopte dat er spoedig een belangrijke verhoging uit de bus zou komen. De fractieleidster van de V.V.D. uitte verder als haar mening, dat Duin en Kruidberg zo snel mogelijk openbaar be zit dient te worden, in de geest van de bezitsvorm voor de Kennemerduinen. „Het recreatieterrein dient zo ver mogelijk ie worden uitgebreid", betoogde zij. Zij zag het hotel overigens liever niet in handen van de gemeente, maar in dat van het regionale bedrijfsleven. Mevrouw Heijkoop was ten slotte van oordeel, dat het „Vinkennest" Waterland zo snel mogelijk dient te verlaten. H. J. Lips De heer H. J. Lips (A.R.) hield uitvoe rige beschouwingen over de financiële en de IJmondproblemen. Hij vroeg hoe het nu eigenlijk stond met de „verfijningen". „Kan een uitbreiding van het belastingge bied van de gemeente aanleiding zijn tot verlaging van de uitkering uit het gemeen tefonds?" zo vroeg hij. Hij juichte de nieuwe wet overigens toe, omdat daarin gepoogd is de gemeenten meer financiële zelfstandigheid te geven. Hij achtte een andere, meer gelijkmatig verdeelde belasting, verkieselijker boven de straatbelasting. „Maar dat is eenvoudi ger gezegd dan gedaan. Bovendien gaat men in tal van gemeenten veel verder dan tien percent". Spreker was er beducht voor dat Vel- sen-Noord nog meer een schiereiland zal worden als straks de ponten bij de vroe gere spoorbrug zijn gekomen. „Men voedt zo het streven Velsen-Noord bij Beverwijk te voegen". Hij was van mening dat de polderbewoners en de bewoners van Vel- sen-Zuid rechtstreeks contact met Velsen- Noord moeten kunnen houden De heer Lips was er ook beducht voor, dat de bezwaren van een vrije zaterdag voor de schooljeugd groter zouden blijken te zijn dan de voordelen. Hij achtte de gang van zaken rondom Duin en Kruidberg teleurstellend. Het zou op hoge prijs zijn gesteld, als de heer Cremer zich eerst persoonlijk had verge wist van het uitnemend belang van dit be zit voor de gemeente Velsen. Veel grote bedrijven schaffen tegenwoordig vakantie verblijven aan voor hun personeel, maar het gebeurt ook meermalen, dat de be langstelling zo klein blijkt, dat men ze weer moet verkopen. Hij diende een motie in, die door vertegenwoordigersvan alle partijen was getekend, en waarin B. en W. werd verzocht stappen te ondernemen om de verkoop tegen te gaan. De heer Lips meende, dat de st'ijging bij de zelfwasserij heel wat minder groot is dan B. en W. beweren, feitelijk slechts 3.98°/o. Er is nog steeds een nadelig saldo op de exploitatierekening, eind 1962 zal dit al ruim 120.000 bedragen. „We heb ben de zelfwasserij zes jaar een kans ge geven. Nu moeten we van de huidige con junctuur gebruik maken om de wasserij te verhuren en zo mogelijk te verkopen". P. M. Pleyler De heer P. M. Pleyler (V.V.D.) werd heel fel. „De antwoorden van B. en W. zijn elk jaar opnieuw veelal ontwijkend, of onjuist", betoogde hij. „Vaak geven ze helemaal geen antwoord op de schriftelijke vragen van raadsleden. De vragen worden uit belangstelling gesteld, niet uit pure bemoeizucht, maar het lijkt alsof het college deze vragen vaak alleen als lastig ervaart". De heer Pleyler goochelde daarna lang durig met getallen om hiaten in de rede neringen van het college aan te tonen. Ook de heer Pleyler nam de zelfwasserij hier bij op de korrel en hij berekende, dat de stijging in hoeveelheid was louter veroor zaakt wordt door 't steeds toenemend aan tal pensionhouders en dergelijke, dat er ge bruik van maakt. „Kennelijk wordt de so ciale doelstelling van de zelfwasserij niet bereikt". J. G. Kolkman De heer J. G. Kolkman (C.H.U.) hield weer een smeuig betoog, waarin hij eerst de draak stak met de beperking van de begrotingsbehandeling, die gepaard is ge gaan met het stellen van 239 vragen. Hij toonde zich enigermate teleurgesteld over de enquête naar de oorzaken van de mi gratie uit Velsen (ook in 1960 vertrokken 1500 mensen). „Een verdienstelijk stuk werk, maar niet af" oordeelde de spreker, die sprak van „een inventarisatie, meer niet". Hij was benieuwd wat er verder zou gebeuren en signaleerde opmerkingen van mensen, die Velsen verlieten, als „plaats zonder kern, ongezellig, fantasieloos, een steenwoestijn, het ontbreken van sfeer, een onverklaarbare verdeling van woon ruimte, weinig contact met de bevolking, gebrek aan amusement." De positie van de voorlichtingsambtenaar laat de heer Kolkman niet geheel zonder zorg. Hij had tenminste gelezen, dat deze man staat „on der de bevelen van". Terwijl er in enkele gemeenten prima voorbeelden van taak en plaats van de voorlichting zijn, is het col lege van Velsen nog aan het zoeken. Niet prettig voor de gemeente, niet prettig voor de ambtenaar, niet gunstig voor het werk. Bevordering van het vreemdelingenver keer noemde de spreker een zaak van kei harde commercie. De opmerking van de voorzitter in zijn nieuwjaarsrede over een Kanaal-organisatie had zijn volle aandacht gehad. „Kunnen we Velserbeek niet voor enke le maanden tot een feeëriek droompark ma ken?" vroeg hij, „compleet met het licht en kleurenspel van natuur en techniek?" Hij meende wel dat de gemeente teveel zelf wil doen en te weinig voor V.V.V. overlaat. A. J. Schotman De heer A. J. Schotman (V.V.D.) toon de zich teleurgesteld over het tempo, waarin men enkele problemen tot oplossing tracht te brengen. Zo noemde hij de oe- jaardenzorg, en de sportstichting. Hij had geen bezwaar tegen een subsidieverhoging van de Volksmuziekschool, maar hij vroeg B. en W. wel het bestuur te bewegen de bijdrage te verhogen. Gaarne zag hij ook dat B. en W. enige invloed zouden hebben op de besteding van de gelden. Hij bepleit te ook een uitbreiding van het gemeente lijk archief. De heer Visser (A.R.) vroeg aandacht voor de binnenvaartschepen. Ze zijn zeer belangrijk voor het bedrijfsleven in Velsen. In 1961 kwamen er 5463 aan bij de Hoog ovens en vertrokken er 10433 Zeventig a honderd schepen blijven in Velsen liggen. De schippers staan ingeschreven op de schippersbeurs. De schepen moeten een plaats hebben in het Spuikanaal-bij gedo gen, want IJmuiden heeft geen haven voor binnenschepen. De heer Visser noemde enkele dingen op, die hoognodig zijn: een loopsteiger met verlichting en verbindings weg in aansluiting op de Sluisweg, een te lefooncel, een speelbak voor de kinderen, een doortrekking van de busdienst naar de „Arosa Sun" tot Spuikanaal-Zuid. Nabij de Slaperdijk zijn twee halteplaat sen gelegen voor de bussen van de NACO en de N.Z.H.V.M. Ter plaatse is naast de weg geen verharding aanwezig, zodat het publiek dat van het autobusvervoer ge bruik maakt is aangewezen op de zachte berm van de weg, die bij regenachtig weer zeer modderig is. Ter verbetering zou een gemeenschappelijke bushaven met wacht- gelegenheid moeten worden aangebracht. De ondergrond van de bushaven is eigen dom van het Hoogheemraadschap van Rijn land. Het college van Dijkgraaf en Hoog heemraden wil bevorderen, dat de grond aan de gemeente Velsen ter beschikking wordt gesteld tegen een jaarlijkse vergoe ding van 28, onder voorwaarde, dat de gemeente een eventuele schade-uitkering aan de pachter wegens het onttrekken aan de pacht van de grond voor haar rekening neemt. De totale kosten voor het aanleg gen van de bushaven zullen 3750 bedra gen. Een wachthuisje met gesloten achter wand zal ongeveer 1500 kosten. De beide busmaatschappijen zijn bereid elk 500 in de kosten bij te dragen. Indien de bushaven met wachtgelegenheid wordt gerealiseerd, zal ten laste van de gemeen te komen 4250 en jaarlijks 28. Dijkgraaf en Hoogheemraden hebben zich bereid verklaard voor het wachthuisje een opstalrecht te verlenen. De gemeenteraad van Velsen zal nog toe stemming moeten geven. NA WAARDERING te hebben uitgesproken voor vele punten uit de nieuwjaarsrede van Velsens burgemeester, mr. J. C. Bührmann, heeft de fractieleider van de P.v.d.A. in de gemeenteraad, de heer J. van Os van den Abeelen. een critisch geluid laten horen over die rede alsmede met betrekking tot de recente „hearing" in het Haarlemse Provinciehuis, waarbij betrokkenen hun standpunten hebben uiteengezet betreffende de voorgenomen samenvoeging Beverwijk-Heemskerk en de grenswijziging tussen Velsen en Beverwijk. „Het zal verstandig zijn ons te bezinnen op de vraag, of „hea ring" en nieuwjaarsrede wel zo bij uitstek de gelegenheid bieden om kardinale zaken waarover in B. en W. en in de raad geen eenstemmigheid bestaat, zo nadrukkelijk le belichten vanuit een private, soms door zeer weinigen gedeelde opinie", aldus de heer Van Os van den Abeelen. De door de burgemeester geuite gedachte van een IJmondraad is, naar sprekers overtuiging, door de tyd achterhaald. Een IJmondraad zou ook niet in Velsens belang zijn, zei de woordvoerder van de P.v.d.A. De heer Van Os van den Abeelen merk te op, dat hij in verschillende kranten de verslagen over de recente „hearing" had gelezen, doch daaruit was onmoge lijk op te maken dat de meerderheid van de Velsense gemeenteraad gekant is tegen één grote IJmondgemeente, maar zich heeft uitgesproken voor de samen voeging van Beverwijk en Heemskerk; dat een minderheid heeft gekozen voor één grote IJmondgemeente; dat alleen de burgemeester van Velsen wiens mening uiteraard belangrijk en interes sant is, doch op de „hearing" niet relevant heeft gepleit voor de instandhouding der drie gemeenten. Spreker stelt, dat het niet meer dan normaal is, indien de voorzitter in voor komende gevallen zijn in het college in genomen minderheidsstandpunt in de raad verdedigt en in de gelegenheid is te trachten de raad tot zijn standpunt te bekeren. Aldus wordt de opinie van de voorzitter opgenomen in het spel en tegenspel van het geheel der meningen, hetgeen een veel zuiverder beoordeling van dit geheel door de burgers en ook door geïnteresseerde buitenstaanders mo gelijk maakt. Bovengemeentelijke zaken Over de bestuurlijke indeling in de IJmond zei de heer Van Os van den Abeelen: Zowel voorstanders van de sa menvoeging van Beverwijk en Heemskerk als voorstanders van één grote IJmond gemeente, zien de nieuwe stad in de IJmond-noord, zoals deze in het streek plan is geprojecteèrd, als een eenheid. De huidige bestuurders hebben, door ge brek aan doortastendheid of door het ont breken van moed om over kleine, men selijke moeilijkheden van tijdelijke aard heen te zien, verhinderd dat stedelijke voorzieningen tot stand kwamen, die pas sen bij de allure van de toekomstige stad. Twee kleinere gemeenten kunnen slechts voorzieningen treffen van kleine allure en dat nog in jarenlang onderling gekrakeel en benepen concurrentiegedoe. Deze grondgedachte heeft, naar de smaak van spreker, wel weinig plaats gekregen in 's burgemeesters beschouwingen. Als men daarbij betrekt de maatschappelijke structuur der toekomstige, goeddeels nieuwe bevolking die, helaas, zeer een zijdig zal zijn, ook gerekend naar de bron van inkomsten der bewoners dan is het misschien toch niet zo overbodig zich zorgen te maken over de „leefbaar heid". Met het zo genoemde plan Zuyder- hoek, dat een nieuw ontworpen weg als grens tussen Beverwijk en Heemskerk wil gebruiken, zijn bepaald niet alle pro blemen opgelost. De raad van Velsen heeft aan Heemskerk de gelegenheid willen la ten zijn argumenten te bevoegder plaat se te doen wegen, doch is zelf niet in de beoordeling daarvan getreden. Spre ker kan de burgemeester wel volgen in diens mening over de wijze waarop de gemeente Beverwijk keer op keer meent haar belangen te moeten bepleiten. De UTS-kwestie is er een voorbeeld van, hoeveel kwaad in de verhoudingen kan worden gesticht. De heer Van Os van den Abeelen zei, dat hij zich wel kon voorstellen, dat de burgemeester heeft teruggegrepen naar de destijds door de gehele raad èn door het parlement verworpen constructie van de IJmondraad met bindende bevoegdheden. Spreker is van mening, dat nadere stu die van de destijds ontworpen IJmond- raad-constructie de burgemeester er toch wel van zou hebben weerhouden uit te spreken wat daarover door de burgemees ter is gesteld. Verdere discussie daarover lijkt zinloos, omdat de gedachte van de IJmondraad door de tijd is achterhaald. De IJmond is inmiddels uitgegroeid naar het zuiden en naar het noorden. Voor vele voorzieningen is het de vraag geworden, of zij voor de streek tussen Beverwijk en Alkmaar, of die tussen Velsen en Haar lem (met randgemeenten) zullen moeten gelden, of voor het geheel dezer gebie den of wel voor wat nog kort geleden de IJmond werd genoemd. Men kan toch moeilijk de helft van de provincie Noord holland via een bovengemeentelijk li chaam laten besturen? Men zal aan een geheel nieuwe denk wijze moeten gewennen, zo meent de heer Van Os van den Abeelen. Velsen zou sa men met Beverwijk en/of Heemskerk be paalde voorzieningen kunnen treffen. In dit verband noemde spreker het gewaar deerde aanbod van burgemeester Nielen om in Heemskerk huizen te bouwen voor Velsens woningzoekenden. Er zijn ook voorzieningen die Velsen met gemeenten J. van Os van den Abeelen in Zuid-Kennemerland zou kunnen reali seren. En misschien is in de toekomst samen met Amsterdam een aantal voor zieningen mogelijk. Ten aanzien van de ziekenhuizen en van bepaalde onderwijs voorzieningen is deze situatie van samen spel tussen gemeenten in feite reeds in getreden. In deze denkwijze past bepaald geen IJmondraad, herhaalde spreker. Maar dit betekent niet, dat Velsen zich van Be verwijk moet distantiëren. Velsen en Be verwijk kunnen beide bijdragen tot een betere verhouding. Beverwijk zou kunnen worden betrokken in de toeristische sa menwerking die zal gaan groeien tussen de gemeenten Velsen, Haarlem, Zaandam en Amsterdam: de belangen van Zaan dam op dit terrein acht spreker niet gro ter dan de Beverwijkse. Ten slotte nam de heer Van Os van den Abeelen de verhouding tussen Vel sen en Amsterdam onder de loep. Met de voorzitter is hij van mening, dat naast industrieën en havens ook woon- en re creatiegebieden zouden moeten worden ontworpen en dat er in Velsens omgeving geen raffinaderij moet komen. De P.v.d.A.- fractie van Velsen is echter aan de dis cussie over deze punten nog niet toe. Als het gegeven uitgangspunt voor de gesprekken met Amsterdam beschouwt zij de door Velsen aanvaarde streekplannen daar kan niet van worden afgeweken, ook al zou men zulks willen. Deze plannen zijn juist gemaakt om een totale over spoeling van deze streek door industrieën en woningen te voorkomen. De bewijslast dat het anders moet, ligt bij Amsterdam, maar niet alléén bij Amsterdam. Tot de rijksoverheid mag worden gezegd: „re gering, regeer!" De regering verklaart de kop van Noordholland tot economisch noodgebied en zij bemoeit zich met ha ven- en andere plannen elders in het land. De IJmond vormt een sterke magneet in het totaal van bevolking aantrekken de krachten in de Randstad Holland. Er moeten zwaar wegende argumenten wor den aangevoerd, voordat men deze mag neet nog zoveel sterker wil maken. Spre ker hoopt niet dat men hier straks het zelfde moet zeggen wat de burgemeester van Den Haag in zijn nieuwjaarsrede heeft gezegd, namelijk dat de rijksover heid blijkbaar de bestuurskracht mist om de kardinale problemen der woonagglome- ratie op te lossen. Het is Velsens taak om de Amsterdam- sa plannen tegemoet te treden op posi tieve wijze, dat wil- zeggen: wetend, dat het algemeen belang het zal moeten win nen en dat zo nodig daarvoor offers zul len moeten worden gebracht, maar tege lijkertijd eisend, dat dit algemeen belang dan ook terdege wordt aangetoond! En hiermede moet het allereerste begin nog worden gemaakt! In afwachting van de afweging der be langen moet het uitgangspunt gehand haafd blijven en onderscheid worden ge maakt tussen medewerking aan een nor male ontwikkeling van het Amsterdamse economische potentieel en een deel uitma ken van een groep die propaganda voert voor een geforceerde vestiging van havens en industriegordels langs het gehele Noord zeekanaal. Het eerste kan wél, het twee de kan niet op de weg van de gemeen te Velsen liggen. Een moeilijke en langdurige onderhan delingsfase gaat intreden, die het uiterste zal vergen aan onderhandelingstechniek en -tactiek, aldus besloot de heer Van Os van den Abeelen zijn betoog. AANKOOP VAN PAND IN NEPTUNUS- STRAAT. Het pand Neptunusstraat nrs. 46 en 46 rood te IJmuiden met de bijbehorende grond ter oppervlakte van 66 vierkante meter, kan door de gemeente worden aan gekocht. Dit perceel is gelegen binnen het gebied dat is bestemd voor industriële doeleinden. De eigenaar stemt in met een koopsom van 6000, welke prijs volgens B. en W. voor de gemeente aanvaardbaar is. B. en W willen het pand nog enige tijd verhuren. De raad moet over een en ander nog beslissen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5