Oefenschip en oefenschip SPORT IN DE IJMOND Vele extra voordelige IN DE VISHAL+EN OP ZEE EXTRA IN PRIJS VERLAAGD Boekje over Velsen verschenen Havenberichten H.A.L. heeft weer 7 passagiersschepen in de vaart Oorzaak van brand op de „Bloemgracht" niet opgehelderd IJmondverenigingen vandaag en morgen DINSDAG 23 JANUARI 1962 6 Nieuw uitbreidingsplan noopt tot duik in wettencassette Handbal Komt H even kijken Om het voor u nog aantrekkelijker te maken hebben wij een groot aantal artikelen Speciaalzaak Dames- en Kinderconfeetie hoek Lange Nieuwstraat - Plein 1945 Telefoon 7541 Schee pvaartraad Wedstrijd smalfilmers in Beverwijk Groslijst P.v.d.A. Beverwijk WEEKABONNEMENTEN Het gemeentebestuur van Velsen heeft vorig jaar een adres gericht aan de mi nister van O. K. en W. met betrekking tot het visserijonderwijs, waaruit blijkt dat genoemd bestuur het niet eens is met het aanschaffen en bezigen door Scheveningen van een omgebouwde logger als voorlopig oefenschip, nadat voorheen met Velsen was overeengekomen dat men zou ijveren voor een nieuw, aan alle eisen voldoend, oefenschip. In het adres zou onder meer gesteld zijn: „Het is bekend, dat de be manning der vissersschepen tot de zwak begaafden behoort". Het Velsense raads lid J. G. Kolkman (geen tegenstander van een tussentijdse oplossing zoals men in Scheveningen meent te hebben gevonden) heeft zich aan het bovenstaande zinnetje geërgerd en tijdens de gisteravond gehou den openbare behandeling van de begro tingen 1962 is hij tot de volgende ontboe zeming gekomen. „19121962, de Visserijschool bestaat een halve eeuw! Dit is dus het jaar van het gouden feest. Ja, dan gaat men niet io gauw zure dingen zeggen. En zeker niet in de peper blazen. Dat heb ik trouwens bij dit onderwerp nog nooit gedaan. Nu leven we zo in de stemming van: als ik niet aan dat feestmaal was gezeten dan zou ik nog wel wat willen zeggen. Dat ga ik toch wel doen. Er is een verheugend feit: de wethouder en ik groeien op een bepaald punt aardig naar elkaar toe. Ik duid op de aanpassing van de school aan de plaatsingsmogelijk heden op de vloot. De trawlers, waar het moeilijk ligt, nemen in aantal af, de grote loggers en kotters nemen in getal toe. En dan heeft het college mij toch wel genoegen bezorgd met het diplomatieke, in telligente antwoord over die vermaledijde zin. Het zijn zo van die advocatenhanden die worden toegestoken, wat de ene geeft, neemt de andere. Och, wij willen beiden hetzelfde: een prima school, die aanpast en aansluit. Moge echter de inkt in de pen van de schrijver ogenblikkelijk verdrogen wan neer hij zich nog eenmaal zou verstouten zo'n ongelukkige zin te schrijven, een zin die in staat is iedere vader en moeder een schrikbeeld te geven, om een kind naar zo'n school te zenden. Een school voor. genoeg. In dit feestjaar zou ik wensen, dat het college zijn wethouder aanbood een reis met een vissersschip te maken. Dat zou een aardig reisje voor heer wethouder kunnen worden. Het zal hem zeker lokken. Per slot van rekening klopt ook in hém bloed van het oude bloed, dat zeeën heeft bezeild. Als hij het, net als ik verleden jaar, treft kan hij nog een woordje Frans praten, met een opvarende, die dat zomaar spelender wijs in Dieppe heeft geleerd. En als hij over de politiek begint, zal iemand hem misschien een verhaal over de Kongo vertellen, waarvan hij versteld staat. Want het is een visserman, die mij zei: „Ik houd zo van volkenkunde en van de winter heb ik een Winkler Prins Encyclopaedie gekocht." Ja, dat zijn interessante gesprekken voor heer wethouder. En uitstomende zal hij die grote kottervloot passeren en horen hoe vele bekwame schipper-eigenaren zo'n duur schip rendabel exploiteren. En als er een ouwetje bij is, zal hij vertellen wat wij de Duitsers en de Polen van de visserij hebben geleerd Tegen die tijd beloof ik hem een „roepie" over de zender te zullen geven. Als ik mij maar niet vergis. Stel, dat ik zou roepen: Hallo, visserij - oefenschip IJmuiden. Hoeveel jaar zal ik dan nog moeten blijven roepen?! Misschien zou een ander, want iedereen kan mee luisteren, tussenbeiden komen en zeggen: „Voorlopig is het nog een trekschuit." Maar dat zou natuurlijk een concurrerende Sche- veninger zijn. Ik zal me evenwel niet vergissen. Ik zal over de zender een gemoedelijk praatje maken: over het weer en de visserij en ik zal vragen: „Heer wethouder, wel, u hebt De gemeenteraad van Velsen heeft maandagavond besloten een nieuw uitbrei dingsplan voor te bereiden voor het agra risch deel van de gemeente. Wat de delen oost 1 en oost 2 betreft zal men zich in grote lijnen aanpassen aan de richtlijnen, die Gedeputeerde Staten hebben gegeven, en dus bebouwingsstroken aangeven in plaats van zeer gedetailleerde bebouwings- punten, zoals die op het vorige plan voor kwamen. Men zag af van het in beroep gaan tegen de afwijzende beschikking van G.S. Wel was het merkwaardig, dat voor het eerst sinds vele jaren een beroep op de cassette met wetboeken moeten wor den gedaan. De wederopbouwwet bleek onvindbaar. Wethouder Verbeek deelde in antwoord op vragen van de heren J. van Os van den Abeelen, J. G. van der Kolk en W. N. Koopman mede, dat B. en W tot het in zicht waren gekomen, dat er veel voor h^t standpunt van G. S.. was te zeggen. De heren Van Os van den Abeelen en Van der Kolk hadden betoogd, dat men vorig jaar veel moeite met deze zaak heeft gehad, maar dat er nu eenmaal een principiële beslissing tot inperking was genomen. De ze principiële beslissing blijft onaange tast, want het zal ook volgens het nieuwe plan niet mogelijk zijn onbeperkt te bou wen. Maar G.S. hebben wel verzocht meer rekening te houden met de omzettingen van de bedrijven van weide- en agrarische cultuur tot tuinbouw, en gebouwen en kas sen wat ruimer op te zetten. Touwtrekken kan men alsnog, ook als er een nieuw plan is bestaat een beroepsmogelijkheid. De heer Koopman had de belangen van de agrariërs bepleit, die nu al drie jaar door een bevriezing van de bouw worden ge troffen. Maar enerzijds maakte de heer Ver beek duidelijk, dat er feitelijk in die drie jaar pas één serieuze bouwaanvraag is geweest (enkele weken geleden) terwijl anderzijds de mogelijkheid van artikel 20 van de wederopbouwwet openstaat. „Wat houdt dat precies in?" wilde de heer Koopman weten, en dat leidde tot een merkwaardige gebeurtenis, want voor het eerst sinds lange tijd moest men in de kasten duiken om de wet na te slaan. Men slaagde er niet in het werk te vinden, waarna de gemeentesecretaris het artikel uit zijn hoofd citeerde. Het bleek de mogelijkheid te bieden, dat B. en W. met machtiging van G.S. van een in voorbereiding verkerend uit breidingsplan afwijken. De heer Koopman was toen gerustgesteld. het zeker wel gezien, dat er plaats is voor flinke jongens aan boord en u hebt nu ze ker wel gemerkt, hoeveel begaafde en zéér begaafde vissers er zijn?" Dan móét hij want iedereen luistert mee reeds terwille van zijn leven, wel „ja!" antwoorden. En aan de kant zullen ze zeggen „Ja's toch een flinke vent." En verder zwijgen we, want alles is vergeven en vergeten. Nou, en dan komt hij binnen en dan zal het college wel zorgen, dat hij in een post koets met het zoodje naar huis wordt gebracht, 't Enige wat het schip en de koets gemeen hebben is, dat ze allebei hob belen. Maar, de wethouder zal glimlachen en niet rusten voordat de school is wat hij en ik vind, dat ze moet zijn: de school voor de begaafde Nederlandse visserman de vakman van de zee. Alvast: goeie reis! Het klinkt best straks: de boer op zee...' De gemeente Velsen is uitgeefster van een' boekje over de gemeente, geschreven door de journalist Harry van Kaam en ge ïllustreerd door de fotograaf Cees van der Meulen, die vooral bekend is om zijn tref fende zeefoto's. De raadsleden van Velsen is het boekje maandagmiddag na afloop van de begrotingsvergadering ter hand gesteld. Voorts zal het boekje verkrijg baar zijn in de plaatselijke boekhandels. Velsens burgemeester wenst het boek je. nu het van stapel loopt, een goede vaart toe. In zijn inleidend woord zegt de bur gemeester, mr. J. C. Bührmann, dat het boekje in woord en beeld iets wil vertel len over het leven, wonen en werken in de gemeente. In zijn tekst beschrijft Van Kaam het ontstaan van Velsen, rond het jaar 700, toen Willibrord hier een van zijn vijf kerken stichtte en het ontstaan en de ontwikkeling van de gemeentedelen IJmui den, Santpoort, Driehuis en Velsen-Noord. Ruim vijftig foto's van fotograaf Cees van der Meulen en één foto van Rotgans, (genomen vanuit een kraan bij de papier fabriek), illustreren het boekje. Zij geven een indruk van bezienswaardigheden in de gemeente. Het boeiendst zijn de foto's, die Van der Meulen maakte van de havens, de pieren, de uitvarende „Neeltje Jacoba" en de zeekiezende loodsboot. Het boekje is gedrukt bij drukkerij en uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. in Hilver sum, in een oplaag van 2500 exemplaren. Bij de samenstelling ervan hebben Van Kaam, Van der Meulen en de drukker zeer veel steun ondervonden van de heer A. D. Dijkstra, de chef van de afdeling archief ten gemeentehuize. GEEN VOORRANG VERLEEND. Op het kruispunt VisseringstraatPrins Hendrikstraat in IJmuiden kwamen vrij dagmiddag om halfvijf een personenauto, bestuurd door een vijftigjarige vishande laar uit IJmuiden, en een stationcar met een elektromonteur achter het stuur, met elkaar in botsing, omdat een van de be stuurders geen voorrang verleende. De vishandelaar sloeg met zijn hoofd tegen het zonneschermpje in zijn wagen. De ongevallendienst verleende hem eerste hulp. Daarna werd hij in het Antonius- ziekenhuis verder behandeld. Vervolgens kon de vishandelaar huiswaarts gaan. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Polyana van Londen; Escherheim, Lübeck, bijlegger; Castor, Hamburg; Rudolf, Swansea; Bochum, Puerto Ordaz; Clangula, Liverpool; Bomma, Os lo; Uskside, Cork, ledig IJmuiden; Scheldestroom, Torkey; Amrum, Rotterdam; Pavonis, Swansea; Frans van Seumeren, Kopenhagen; Libra, Ant werpen; Vliestroom, Liverpool; Borkum, Rotter dam; Louise, Ventspils; Juvalta, Mariestad; Ca- rola Schulte, La Coruna; Ladon, Paramaribo; Rose, Swansea; Sierra Banderos, Hamburg. Dinsdag kwam in IJmuiden aan: Ludwigsha- fen van Antwerpen. Maandag vertrok uit IJmuiden: Netherlands Coast naar, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Clangula naar Rotterdam; Frans van Seumeren, Londen; Stad Maassluis, Rotterdam, ledig IJmuiden; Be- ninkust, Hamburg; Delfinus, Bergen (Noorw.). (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Door het opnieuw in gebruik nemen van de „Nieuw Amsterdam" heeft de Holland Amerika Lijn weer zeven passagierssche pen in de vaart: het vlaggeschip „Rotter dam" (38.645 brt), de „Nieuw Amsterdam' (36.892 brt) en de „Statendam" (24.294 brt) alsmede de kleinere „Maasdam" (15.024 brt), de „Rijndam" (15.015 brt), de „Noor dam" (10.726 brt) en de „Westerdam" (12.149 brt). De eerste vijf schepen hebben elk een eerste klasse en een toeristenklasse, de „Noordam" en de „Westerdam" alleen een gecombineerde klasse met accomodaties voor respectievelijk 150 en 134 personen, De „Rotterdam" kan maximaal 580 eerste klasse-passagiers vervoeren, alsmede maxi maal 1137 in de toeristenklasse. Voor de „Nieuw-Amsterdam" zijn deze cijfers res pectievelijk 691 en 973. De accommodatie van de „Statendam" is berekend op 84 eer ste klasse-passagiers en 867 in de toeris tenklasse, die van de „Maasdam" op 39 en 822 en van de „Rijndam" eveneens op 39 en 822. Vooral de „grote drie" zijn ware drij vende hotels, die een grote staf van per soneel (700 personen) vergen. De overtocht naar New York duurt met deze schepen meestal een week. Wat dat voor de huis houding en zorg voor de passagiers be tekent, illustreren de volgende cijfers: op de „Nieuw Amsterdam" heeft de chef hofmeester de beschikking over 24.500 bor den, 14.000 koppen, 9.000 schotels, 1200 eierdopjes, 40.000 glazen, 10.000 vorken 13.500 lepels en 9.000 messen. Verder zijn aan boord 6000 badhanddoeken, 4500 de kens, 3500 tafellakens, 9500 handdoeken en 19.000 servetten. De in de koelkasten op geslagen vleesvoorraad voor één rondreis is afkomstig van 35 koelen, 25 kalveren 80 lammeren en 35 varkens. Bovendien worden 2000 kippen en kuikens geconsu meerd, 3000 kg suiker verbruikt en 14.000 liter bier gedronken. Aan boord wordt dagelijks een krant gedrukt. Ruim 15.000 lampen zorgen voor de verlichting en 13 liften voor de verbin dingen tussen de dekken. De „Nieuw Am sterdam" is tegen brandgevaar beschermd door 3500 over het gehele schip verspreide sprenkelaars, die bij-een temperatuur van 80 graden Celsius automatisch gaan func tioneren. MET JAN STRIJBOS OP ZWERFTOCHT. In het Hervormde Wijkhuis te Velsen Noord hebben velen maandagavond genoten van de beschrijving van de prachtige zwerftocht, die de bekende natuurvorser en vogelkenner de zeer vitale zeventigarige heer Jan P. Strij bos naar het hoge noorden heeft ge maakt: hij vertoonde daarvan fraaie kleu renfilms en vertelde daarover op boeiende wijze. Namens de Commissie voor Natuur bescherming, die deze avond organiseerde, leidde de heer J. H. v. d. Burg, directeur van de gemeentelijke plantsoendienst, de heer Strijbos in. Volgende week zal de heer Strijbos deze filmavond herhalen in IJmuiden en ver volgens nog in Santpoort. Wij kunnen nog meedelen, dat de heer Strijbos op 30 juni nog een reis naar Nieuw-Zeeland gaat ondernemen. SLUÏTINGSREGELING APOTHEEK Met ingang van 1 februari zal de Heems kerkse apotheek deelnemen aan de week einde sluitingsregeling van de apotheken uit Beverwijk en Velsen-Noord. Dit betekent dat de Heemskerkse apo theek van zaterdagsmiddags 1 uur tot s maandagsmorgens 8 uur gesloten zal zijn; tenzij de weekeindedienst (in combi natie met de apotheek in Velsen-Noord) wordt waargenomen. Hieruit blijkt dat bij sluiting van de apotheek te Heemskerk één der Beverwij kse apotheken de dienst zal waarnemen. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling in Beverwijk waren maandag: waspeen 18 42, boerenkool 1732, .spruiten 4199, prei 2265, knollen 1128, uien 1230, witlof 4581 en rode kool 1117. Advertentie De aanwezigheid van het eerste heren team van de handbalvereniging IJmond in de zaalhandbalafdeling districts tweede klasse West A zal wel de langste tijd heb ben geduurd, want nu de heren van IJ mond I opnieuw een grote nederlaag leden in de Amsterdamse sporthal Zuid (de oude RAI) zal aan degradatie wel niet meer te ontkomen zijn. De verwachting, dat IJmond 1 tegen de overigens lang niet gemakkelijke tegen stander AHC 1 uit Amsterdam wellicht wel tot een gelijk spel zou kunnen komen, is door de Amsterdammers radicaal de bodem ingestampt. Bovendien zijn de A.H.C.'ers de laatste weken goed op dreef. Maar buiten dit alles lijkt het wel of de IJmonders telkens met een onzichtbare vijand te kampen hebben. Nu ontstond er een verwarrende situatie tegen het einde van de eerste speelhelft. De scheidsrechter liet afsluiten, doch een tijdwaamemer stelde vast, dat nog enkele minuten ge speeld moesten worden. Dit bracht de IJmonders toen uit hun evenwicht, waar van AHC dankbaar profiteerde. AHC, dat linia recta op het kampioen schap schijnt af te gaan, opende de score reeds in de tweede minuut (10) doch direct doelpuntte L. Wassenaar voor de Velsense ploeg (11). De „rust" ging met 54 voor de Amsterdammers in. De wer kelijke rust lag later zoals gemeld en in die paar minuten zag AHC kans tot 74 uit te lopen. IJmond, danig aangetast door het onver wachte, kon zich blijkbaar niet afdoende herstellen. Binnen korte tijd was IJmond met 114 geslagen. Wel kwamen de Velse- naren nog terug (117), doch AHC brak alle verdere tegenstand om met niet min der dan 2511 te winnen. De Haarlemse Badmintonhal was het strijdperk voor de IJmond 2-heren, die eerst tegen De Blinkert 2 speelden. Hier ging het om de vraag wie de laatste plaats zou gaan bezetten. Zover kwam het niet aangezien de partijen met een 77 eind stand op hetzelfde niveau bleven. Kam pioenspretendent Concordia dacht er in de tweede wedstrijd voor de heren van IJ mond 2 heel anders over. De cijfers lieten geen twijfel omtrent de kracht van de Haarlemmers, die met maar even 222 wonnen. Dammen De uitslagen van de laatste ronde van het damtoemooi om het clubkampioen schap tweede klasse van Kennemerland luidden: Haarlemse Damclub 4 verliest met 812 van St. Bavo 2, VKD 2 verliest met 218 van Zandvoort, St. Bavo 2 wint met 128 van Het Oosten, Santpoort 2 wint met 145 van Haarlemse Damclub 4, KNC wint met 137 van Sportief 2. De dammers van KNC uit Haarlem heb ben op fraaie wijze het afdelingskampioen schap behaald. KNC zal volgend jaar in de eerste klasse uitkomen. De eindstand van de tweede klasse is als volgt: 1. KNC6 12 85—35 2. Zandvoort 6 9 7446 3. St. Bavo 2 6 8 67—53 4. Santpoort 2 6 7 6357 5. Haarl. Damcl. 4 6 5 5565 6. Sportief 2 6 5 51—69 7. Het Oosten 2 6 2 5763 8. VKD 2 6 0 28—92 In de eerste klasse kan Haarlemse Dam club 2 deze week de kampioenstitel be halen door een overwinning of gelijk spel tegen Sportief. Dan zal de Haarlemse Damclub 2 pro motiewedstrijden spelen met de kampioen van Noorderkwartier, de damclub Scha- gen, en met de Amsterdamse kampioen eerste klasse, damclub Crescendo. Er wordt nog gespeeld in het district 't Gooi, zodat de HDC 2, Crescendo, Schagen en 't Gooi om twee plaatsen kampen in de hoofd klasse. Tafeltennis Een bijzonder goed spelend Fusia 1 heeft donderdagavond een opzienbarende 10—0 overwinning behaald op het hoog geklas seerde Doko 4. Al direct bracht R. de Boer de stand op 10 door een overwinning op Morcus met 1821, 2112 en 2117. J. Menist won van deze speler met dezelfde cijfers. J. Mooy deed hert nog beter en no teerde 2118 en 2220. De Boer, Mooy en Menist wonnen allen van J. Bakker waarbij alleen De Boer een game moest afstaan. Ook P. Bakker ver loor alle partijen, waarbij hij alleen tegen Mooy een game van Fusia kon afsnoepen. Het dubbel Menist—Mooy versloeg tot slot het dubbel van de tegenpartij P. Bak ker en P. Morcus met 2116 en 2119. In de vorige helft van de competitie werd een benauwde 55 stand bereikt tegen Doko 4. OPRUIMINGSKOOPJES J. W. Dreyer Op vrijdag 26 januari zal men op het kantoor van de N.V. Visscherij Onderne ming voorheen J. C. Pronk, Trawlerkade 18 te IJmuiden, de heer J. W. Dreyer kun nen feliciteren met zijn veertigjarig ju bileum. De receptie duurt van 11.00 tot 12.30. Hij kwam op 1 februari 1922 als jongste bediende in dienst van de „Vem", waar hij vele rederijwerkzaamheden uitoefende. Na het uitbreken van de tweede wereld oorlog kwam hij bij de firma Pronk, waar hij zich meer op de vishandel ging toe leggen. Ongetwijfeld zal het druk worden op de receptie, want iemand, die veertig jaar in dezelfde omgeving werkt heeft ongetwijfeld vele vrienden verworven. Zo was het maandag Er zijn maandag 5275 kisten vis aange voerd, waarvan 1517 tong en tarbot, 1 heil bot, 1849 schol, 28 schar, 89 bot, 148 haring, 4 makreel, 65 schelvis, 1053 wijting, 323 kabeljauw en gul, 3 leng, 2 haai, 155 kool- vis, 38 diversen. De prijzen luidden als volgt: Per kilo heilbot 4.10, grote tong 4.80 4.30. grootmiddel tong 4.50—3.70, klein- middel tong 3.40—3.10, kleine tong I 4.40— 4, kleine tong II 4.30—3.70, tarbot I 5.50— 4.60. Per 50 kilo: tarbot II 218, tarbot 3 160, tarbot IV 140—112, kleine griet 72—67, grote schol 39—37, grootmiddel schol 45— 38, kleinmiddel schol 5546, kleine schol I 5646, kleine schol II 46—32, schar 65—37, bot 28—10, verse haring 16.2013.60, ma kreel 30, grote schelvis 88, grootmiddel 8478, kleinmiddel 75, kleine I 7572, kleine II 66—60, wijting 33—10.50, grote gul 6253, middel 5145, kleine 4840, kleine haai 43, kleine koolvis zwart 43 37, kleine wit 45. Per 125 kilo: grote kabeljauw 260110, grote koolvis zwart 15498, grote wit 214 •196, grote leng 114. De besommingen luiden: KW 95 10.700, KW 123 8330, KW 7 6800, KW 152 10.370, KW 89 4960, KW 57 3718, KW 108 5220, KW 66 5270, KW 132 4580, KW 46 6230, KW 149 12.170, KW 82 17.000, KW 141 13.750, KW 3 1440, KW 26 3640, KW 10 f-2910, KW 17 4360, KW 161 5170, KW 69 4390, KW 184 3880, KW 19 /'4055, KW 160 f3940, KW 169 2680, KW 104 f 2830, KW 165 3440, KW 148 6630, KW 103 6010, KW 58 f 2400, KW 133 3840, KW 118 3850, KW 63 4470, KW 113 2560, KW 79 4270, KW 72 5130, KW 31 4900 KW 29 7700, KW 180 8450, IJM 73 7630, IJM 63 2950, IJM 61 4900, IJM 60 4830, IJM 64 4010, IJM 30 f 5977, IJM 55 6630, IJM 54 3350, IJM 204 3570, IJM 62 5030, MO I 4940. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 3.90—3.70, tarbot 4.80 5, grote tong 4.60—4.40, grootmiddel tong 4.304.20, kleinmiddel 4.604.40, tong I 4.604.40, tong II 4.404.20. Per 50 kilo: grote gul 57—56, middel 52— 51, kleine 44—43, grote schelvis 85—80, grootmiddel 7977, kleinmiddel schelvis 8260, pennen 97—60, braad 71—60, kust- wijting 22—16, noordwijting 25—19, dichte wijting 16—12, grote schol 42—39, groot middel 5040, zetschol 5844, schol I 58 52, schol II 4847, schol II 4340, grote ham 224220, kleine ham 146140, haring 2322, spanharing 2320, grote makreel 54, makreel 3624, koolvis I 4140, kool vis II 4038, kleine leng 4845, lom 44 40, tarbot 196—180, tarbot III 156—144 tarbot IV 110—100, griet 112—100, schar- tong 4631, bot 2520, schar 6050, poon 4543, radio 4840. Per 125 kilo: grote witte koolvis 230 220, grote zwarte koolvis 124110, groot middel zwarte koolvis 108102, grote ka beljauw 160—130, leng 110100. Per regel: grote kabeljauw 174164, kleine kabeljauw 7867. Een grote haai bracht 110 op. Aanvoer van dinsdag Zestien schepen voerden in IJmuiden 1873 kisten vis aan, waarvan 55 schelvis, 130 gul en kabeljauw, 195 koolvis, 125 noordharing, 90 spanharing, 355 makreel, 600 wijting, 165 schol, 8 tarbot, 150 varia, 190 stuks kabeljauw, 6900 kilo tong. Besommingen van dinsdag KW 4 17.800, KW 143 9470, KW 139 r 16.800. VL 131 f 13.850, VL 7 f 15.000, VL 121 23.000, SCH 27 12.900, SCH 135 2550. Op zee Bij de p-boeien heeft de „Nelly" 60 kilo tohg gevangen. Overdag moest men er ste ken. De „Nelly" is nu thuisvarend. Uit IJmuiden is niets vertrokken. De SCH 101 is ondanks het slechte weer wel uitgevaren. De IJM 35 Postboy meldde, dat om de noord alles „lag te knikkebollen". De vangsten waren er slecht. De kustschepen lagen alle binnen. De „Toronto", nu 200 mijl van St. John, had radio-contact met de „Marian Ellen". Alles is wel aan boord. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 150 schelvis. 150 wijting, 25 gul en kabeljauw, 120 koolvis, 10 radio, 100 schol, 280 noord haring, 45 makreel, 2000 kilo tong. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft zich beziggehouden met de tragedie die zich op 2 april van het vorig jaar (Eerste Pdasdag) aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Bloem gracht" in de haven van Bó in Finland heeft afgespeeld. Om ongeveer zes uur 's ochtends brak een felle brand uit in een van de verblijven van de bemanning. Van de tien opvarenden kwamen bij deze brand vijf om het leven. De president van de raad, mr. A. Schro der, zei dat de raad er waarschijnlijk niet in zou slagen de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. De vijf overlevenden ver klaarden, dat zij tussen zes uur en half zeven 's ochtends plotseling gewekt wer den door de kok, die wakker was gewor den van de enorme rookontwikkeling. Een aantal bemanningsleden was tot 's nachts vijf uur in het matrozenverblijf bijeen ge bleven. Daarna was iedereen naar bed ge gaan en nog geen uur later waren de ma trozenverblijven reeds geheel uitgebrand. Drie bemanningsleden wisten zich uit de vuurzee niet meer te redden, twee ande ren overleden enige dagen later aan de ernstige brandwonden die zij hadden op gelopen. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer W. F. van Doorn, was van mening dat de oorzaak zeer vermoedelijk gezocht moet worden in het onvoorzichtig wegwer pen van een sigarettenpeukje In verband met het gebeurde aan boord van de „Bloemgracht" drong de inspecteur er nog eens op aan, aan boord van schepen de grootste voorzichtigheid met vuur te betrachten en pleitte hij voor het instellen van een wacht ook op kleinere schepen. Tenslotte gaf de inspecteur in overweging om bij de herziening van het Scheepvaart- besluit een automatisch brandontdekkings- systeem, eventueel gekoppeld aan een brandblussysteem, verplicht te verklaren voor alle schepen. De Raad voor de Scheepvaart zal bin nenkort zijn oordeel bekend maken. Maandagavond hebben de smalfilmers in Beverwijk hun jaarlijkse wedstrijd ge houden in het clubgebouw aan de Schans. Natuurlijk was hiervoor grote belangstel ling. Er werden deze avond tien films van zes leden beoordeeld en al spoedig stond vast, dat het peil in het algemeen hoger lag dan in vorige jaren. Toen alle films gedraaid waren, kwam de jury met de volgende uitslag: 1. H. Olivierse, „Vakan tie in Noorwegen", 6.5 punt; 2 Werkgroep N.O.W., „De Bank", 6.4. punt; 3. H. Keu- ne, „Het masker", 4.8 punt. In een druk bezochte vergadering van de Federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid is de volgende, voorlopige, gros lijst opgemaakt voor de komende verkie zingen voor de gemeenteraad van Bever wijk: 1. W. Alberda; 2. E. Gerritse; 3. Me vrouw M. E. SchmohlHeijnes; 4. F. R. W. Kaebisch; 5. T. Rentenaar; 6. H. Witteman; 7. A. Mennist; 8. D. J. Joustra; 9. D. Paape; 10. F. Hogervorst; 11. H. Kluft; 12. H. van der Wel; 13. J. Thuis; 14. L. Oldenburg; 15. A. Nunnink; 16. O. Zalm en 17. Negrijn. P. BLAAUW GEHULDIGD. Op de Twentsche Bank aan de Meer straat te Beverwijk is maandagmiddag de heer P. Blaauw gehuldigd omdat hij op die dag 40 jaar in dienst was bij die bank, als wisselloper. De directeur van de Twentsche Bank, de heer J. Schmohl was de eerste die de jubilaris toesprak. Verder voerden het woord: de directeur van het rayon Haar lem der Twentsche Bank, mr. F. J. C. M. van Meerwijk, de heer J. Piso, namens het personeel en de heer Max Lindner, namens De Kennemers, van welke voetbalclub de heer Blaauw een der oprichters is. De jubilaris kreeg vele geschenken. DINSDAG 23 JANUARI Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Behandeling begroting 1962 door gemeenteraad van Velsen. Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 19.30 u.: Propaganda-avond christelijke muziek vereniging Wilhelmina. Radarstraat 3, IJmuiden-west, 20.15 u.: Maandelijkse bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling IJmuiden- west. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 u.: Propaganda-avond over de koopvaardij. Spreker kapitein De Groote. Bellevue, Beverwijk, 20 u.: Vergadering Sint Bernulphus. Ireneschool, Beverwijk, 16.30 u.: Opening onderwijstentoonstelling „Tankvaart op de binnenwateren". Openbare leeszaal, filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, 1921 u. WOENSDAG 24 JANUARI Zaal Nijman, Heemskerk, 19.30 u.: Jaar vergadering K.A.B. Kennemerhof, IJmuiden, 19.30 u.: Dans wedstrijd DCIJ—HDC. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Concert N.Ph.O. onder leiding van Henri Arends, soliste Janine Dacosta, piano. Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Behandeling gemeentebegroting 1962 door gemeenteraad van Velsen. K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 19.30 uur: Uitvoering „Kindergeluk". Gespeeld wordt ,,De bloemenfee en de prinses". Wijkgebouw Bethelkerk, Radarstraat, IJmuiden, 20 u.: Gemeenteavond over in ternationale hulpverlening. Verenigingsgebouw, Oosterwijk, 14.30 u.: Filmvoorstelling A en O voor kinderen van 014 jaar. De Haven, Santpoort, 20 u.: F. A. Wagner voor Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Santpoort, over „Een wereld op drift". Schietlokaal politiebureau. Beverwijk, 20 u.: Jaarvergadering personeelsvereni ging van openbare werken. Patronaatsgebouw, IJmuiden-oost, 20 u.: Feestavond Algemene Bond van Ouden van Dagen. Openbare leeszaal, Plein 45: 812, 10 12.30, 13.30—17.30 en 19—21.30 u. Filiaal Wiikerstraatweg 77: 1417 u. (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-Oost, 14.3017.30 u. Concordia, Velsen-Noord. 19.45 u.: Feest avond papiervakschool Velsen. JOT* t ^''^r-ronrrvypryroootxy^^ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oooceöoaooocooooo3oaooax»a

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6