Verwezenlijking van Russisch zeven jarenplan stokt „Geheime contracten" N.S. geen dekmantel voor discriminatie EEN MARS PER DAG - DE BEURS - Vele branches bleven achter op schema Gazelle kon omzet en winst evenredig verhogen Luchtvaartproblemen maken samenwerking nodig Confectie-industrie kon produktie in '61 nog opvoeren Bod op aandelen Pondok Gedeh Japan bouwde in 1961 de meeste schepen SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 24 JANbARl 1*62 11 Dagra onderhandelt over samenwerking DE WEEKSTAAT Saldo schatkist is versterkt Zuid-Hollandse Bank trekt bod op A'damsche Bank 14 (onv.) De obligatielening van de Verenigde Naties De Brusselse guldenslening STAATSSECRETARIS STIJKEL TE KEULEN Ondanks personeeltekort GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Het vliegen over de Atlantische Oceaan p u Exportkredietregeling in Groot-Brittannië Krediet van 25 min voor Dominicaanse Republiek Gids voor Incourante Fondsen 1962 Hoewel de Russische krantekoppen gis teren geestdriftig gewaagden van de ver wezenlijking van het produktieplan voor 1961, bleken bij nadere beschouwing ver schillende tekortkomingen. Het regerings blad Izwestia bracht zijn verslag onder de kop „Zegevierende opmars van het zeven jarenplan" maar in het artikel zelf stond te lezen „hoewel het plan over het alge meen door de industrie met succes is uit gevoerd was het zeer nadelig dat een aantal ondernemingen hun plannen niet verwezenlijkt hebben." In de volgende branches zijn volgens het blad de plannen niet geheel verwezenlijkt: ijzer, staal, papier, de krantenproduktie, apparatuur voor de chemische industrie en de olie-industrie en „bepaalde machines". Ook de huizenbouw is bij de plannen ten achter gebleven. De produktie van vlees is een weinig ge stegen, aldus de Izwestia, „maar het tem po van de produktiestijging van dierlijke produkten was niet voldoende om aan de behoefte van de bevolking te voldoen." De aankoop van melk en eieren door de re gering is gestegen, maar de aankoop van vlees werd verminderd. Dit betekent waar schijnlijk, dat de boeren meer geprodur ceerd maar minder verkocht hebben, in andere woorden dat zij meer van hun eigen produktie hebben geconsumeerd. Het verslag begon met de trotse mede deling dat het bruto nationaal produkt van de Sovjet-Unie het afgelopen jaar met 9,2 percent gestegen is, terwijl de stijging in Amerika slechts één percent bedroeg. Het artikel was doorspekt met dergelijke ver klaringen maar tegen het eind waren aan merkingen te lezen in de trant van: „Vele industriële en commerciële organisaties hebben geen aandacht gegeven aan kwa- liteitsvei betering en aan een grotere ver scheidenheid van consumptiegoederen, in het bijzonder van kleding, schoeisel en stoffen." Volgens het rapport zijn er ongeveer 2.200.000 nieuwe flats gebouwd. Hoevêel er volgens plan gebouwd moesten worden werd niet gemeld. De produktie van auto's bedroeg volgens de Izwestia 89 percent van de produktie van 1960. De directie van Dagra n.v. te Diemen en de directie van n.v. Oliefabrieken „Het Hart" en „De Zwaan" voorheen Adriaan Honig te Zaandam delen mede, dat onder handelingen zijn geopend met het doel tot een nauwe samenwerking tussen beide vennootschappen te geraken. Banken iets onder verplicht reserve per cent age Blijkens de weekstaat van de Nederland- sche Bank per 22 januari is de inkrimping van de chartale circulatie verder doorge zet, als gevolg van het terugvloeien van bankbiljetten. In de afgelopen week be droeg de inkrimping 50 min, waardoor de stand der circulatie kwam op 1901 min. Dee inkrimping vormde de enige verruiming van de geldmarkt, de andere rekeningen onttrokken geld aan de markt. Zo vloeide 19 min af naar de schatkist, waardoor het saldo van het rijk steeg tot f900 min. Ook naar de rekening „andere ingezete nen" ging 14 min, als gevolg waarvan deze rekening kwam op 150 min. Aankoop van deviezen vergde 3 min. De totale goud- en deviezenvoorraad bedraagt thans 6.105 min, waarvan onveranderd 5.698 min aan goud. Verder werd nog 2 min aan „dure voorschotten" afgelost. Deze re kening bedraagt thans nog f 14 min. Als gevolg van alle mutaties steeg het tegoed van de banken uiteindelijk met 13 min tot 600 min. Met ingang van 22 januari is *t kasreservepercentage door de Nederlandsche Bank gebracht van zes op acht. Hierdoor wordt naar schatting 630 min renteloos gebonden. De banken begin nen de nieuwe periode dus met een klem tekort, maar op 25 januari komt er circa 370 min in de markt, als gevolg van de kwartaaluitkering van het rijk aan de ge meenten. De geldmarkt is ruim en zal, volgens geldkringen, tot die datum weinig veran deren. De daggeldrente werd maandag (22 januari) verlaagd van 1% tot 1 Vipercent. Men houdt er rekening mee, dat het tarief binnenkort verder zal worden verlaagd. De resultaten van n.v. Gazelle Rijwiel- fabriek voorheen Arentsen en Kölling te Dieren in het per 30 september 1961 afge sloten boekjaar worden in het jaarverslag bevredigend genoemd. Het saldo bedrijfs- rekening (na aftrek van vennootschapsbe lasting en vóór afschrijving) steeg tot 962.000 (v.j. 941.000). Uit beleggingen werd verkregen 20.000 39.000). Na af schrijving op fabrieksgebouwen etc ad 446.000 614.000) resteert een statutaire winst van 536.000 366.000). Voorgesteld wordt f 250.000 100.000) aan de algemene bedrijfsreserve toe te voegen en, zoals be kend, het dividend te verhogen van elf tot twaalf percent. De eerste maanden van het lopende boekjaar geven vooral een toe neming van de omzet in fietsen en trucks te zien. De export naar het Westduitse grensgebied blijft zich in stijgende lijn ont wikkelen. Ondanks de gestegen kosten kon door een verhoging van de omzet de percen tuele winst op circa hetzelfde niveau ge handhaafd blijven. De directie hoopt, dat een tot meer onderdelen uitgebreide „plan ning" zal bijdragen tot een hogere omzet. De Zuid-Hollandse Bank n.v. en het Zuid hollands Effectenkantoor n.v. berichten, dat hun op 10 januari, namens principalen, gedaan aanbod tot het overnemen van de aandelen, onderaandelen en oprichtersbe- wijzen der n.v. Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen „De Wereld haven" wordt ingetrokken. Zoals bekend geldt het hier een bod van 250 percent op de aandelen en van 15.000 voor de oprichtersbewijzen. Later werden deze prijzen door een andere gegadigde verhoogd tot respectievelijk 300 percent en f 20.000. De Amsterdamsche Bank n.v. stelt voor over 1961 een dividend uit te keren van 14 percent op de gewone aandelen (onv.). AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10 09—10.19, Amerikaanse dollar 3,58—3,62. Canadese dollar 3,41-3,46. Franse frank (100' 72 3572,85, Belgische frank (100) 7,21'/i7,26'.i. Duitse mark (100) 89,90—90.40. Zweedse kroon 69 2570.15, Zwitserse frank (100) 83,35 83.85 Italiaanse lire 10.000) 57,00—59.00. Deense kroon (100) 51 7052,70, Noorse kroon (100) 50,00 51.00 Oostenrijkse schilling 100) 13.95—14,05. Portugese escudo (100) 12,30—12,45. Spaanse peseta (100 grote coupures) 5,92'/!—6,07'/». De Verenigde Naties hebben bekendge maakt dat secretaris-generaal Oe Thant alle leden schriftelijk voorgesteld heeft deel te nemen in de obligatielening van 200 miljoen dollar, die uitgegeven wordt om de financiële nood van de organisatie te lenigen. De obligaties kunnen krachtens een reso lutie, die in december door de algemene vergadering goedgekeurd werd, uitsluitend geplaatst worden bij regeringen, ofifciële instellingen en in bepaalde gevallen, bij in stellingen of verenigingen zonder winst bejag. De obligaties dragen twee percent rente en zullen in 25 jaar afgelost worden. Presi dent Kennedy wil dat de Verenigde Staten honderd miljoen dollar van de lening over nemen. Aanleiding tot de lening van dertig mil joen gulden die de stad Brussel in Neder land zal plaatsen, is een verbod van de Belgische minister van Financiën voor de Belgische gemeentebesturen om in het begin van dit jaar leningen op de Belgi sche geldmarkt te plaatsen. De stad Brus sel heeft het geld nodig om het groeiende begrotingstekort te dekken. De lening heeft een rentevoet van vijf percent en een loop tijd van 25 jaar. (In financiële kringen te Amsterdam waren over deze lening nog geen verdere inlichtingen te krijgen). Op een gecombineerde vergadering van de „Verkehrswissensehaftliche Gesell- schaft" en de „Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel, welke gisteren te Keulen werd gehouden, heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, het woord gevoerd over de Nederlandse ervaringen ten aanzien van het vervoer. De heer Stijkel zei het zeer op prijs te stellen in de gelegenheid te worden gesteld voor dit buitenlandse forum de Nederlandse vervoerspolitiek toe te kunnen lichten. „De steeds voortschrijdende economische en politieke verbondenheid van de landen van vry Europa", zo zei hij, „maken het immers van het grootste belang de verhoudingen in de partnerstaten te leren kennen". Ook voor de verwezenlijking van een ge meenschappelijke verkeerspolitiek binnen de E.E.G. is het noodzakelijk dat de „zes" tot uitwisseling van ideeën komen. „Be grip voor elkanders standpunten vormt het cement, dat de bouwstenen van Europa bijeen moet houden", zo zei de heer Stij kel. De Nederlandse staatssecretaris stelde met voldoening vast, dat Nederland een der weinige gelukkige landen is, waar niet over een spoorwegprobleem gesproken wordt. Hij trok een vergelijking tussen de tariefsregeling, waaraan het Nederlandse spoorwegtransport sinds 1934 gebonden is, en het discriminatieverbod, dat samen met de concurrentietarieven, de grondslag van de Europege verdragen yormt. Prijsverlagingen zijn immers slechts toegestaan, indien zij uit commerciële overwegingen gerechtvaardigd zijn. Van commercieel onverantwoorde begunsti gingen" kan geen sprake zijn. De heer Stijkel zei te weten, dat in het buitenland dikwijls ernstige bedenkingen worden ge koesterd tegen het contractsysteem van de Nederlandse Spoorwegen, waarvan de zogenaamde geheime contracten een dek mantel voor discriminatie zouden vormen. In werkelijkheid, aldus de heer Stijkel, zijn deze contracten niet meer of minder geheim dan in handel en industrie algemeen gebruikelijk is. Hij zei van mening te zijn, dat dit systeem volledig aan zijn doel heeft beantwoord. Vervolgens besteedde de staatssecretaris aandacht aan het binnenscheepvaartver- keer en het wegvervoer. Wat dit laatste betreft, wees de heer Stijkel zijn Duitse toe hoorders erop, dat de zo vaak in het bui tenland heersende opvatting dat ook in het Nederlandse wegvervoer capaciteitscon trole de belangrijkste verkeerspolitieke maatregel is, op een misverstand berust. Ten aanzien van het luchtverkeer dat, zoals de staatssecretaris zei, thans met te genwind heeft te kampen, zag hij geen re denen om aan te nemen dat de stijgende tendens in de totale vervoersbehoefte niet meer zou terugkeren. Hij sprak echter als zijn oordeel uit, dat deze modernste vorm van verkeer niet door de primitiefste aan pak rendabel kan blijven: bilaterale onder handelingen die tot internationale overeen komsten moeten leiden. De huidige lucht vaartproblemen kunnen slechts in samen werking in groot verband worden opgelost. Bij de zeescheepvaart signaleerde de heer Stijkel met bezorgdheid het toene mend aantal gevallen van vlagdiscrimina- tie, vooral van de zijde der Verenigde Sta ten. Het leek hem van het grootste be lang dat de benadeelde landen de proble men in de zeescheepvaart op multirale ba sis uit de weg trachten te ruimen. De economische ontwikkeling in de Ne derlandse confectie-industrie is in 1961 in menig opzicht bevredigend geweest. Dit verklaarde de heer F. Horsman, algemeen secretaris van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie-industri" (Ne- vec), in zijn heden voor de leden van het algemeen bestuur in Amsterdam uitge sproken nieuwjaarsrede. De elasticiteit van de produktiecapaciteit, zo vervolgde hij, is groter gebleken dan was voorzien. Dientengevolge steeg in 1961 de produktie nog boven het hoge niveau van het voor gaande jaar. De vooral in de eerste maan den van 1961 sterk gestegen consumptie heeft de afzetmogelijkheden gunstig beïn vloed. De geldomzetten van de confectie-in dustrie vertoonden opnieuw een belangrij ke stijging, waarbij de buitenlandse afzet in nog sterker mate is toegenomen dan de waarde van de afzet in het binnenland. De omzetten van de detailhandel bleven, na een zeer forse toeneming in het eerste kwartaal, ook in de overige maanden van 1961 boven het niveau van 1960 De detail handel in textielgoederen noteerde in de periode januari t/m oktober een omzet stijging van acht pet., vergeleken bij de overeenkomstige periode van I960. Gezien de gunstige verkoop in december zal het jaarresultaat waarschijnlijk dienovereen komstig zijn. Het aantal openstaande, geregistreerde aanvragen om personeel was in 1961 in de confectie-industrie groter dan in enige an dere bedrijfstak, ondanks het feit dat het aantal werknemers eind september 70.500 bedroeg tegen 67.800 per eind september 1960. De heer Horsman achtte het niet voor barig te constateren dat 1961 een fase heeft ingeluid waarbij de snelle expansie van de periode 1959-61 overgaat in een periode van gematigde groei. De consumptieve beste dingen aan kleding (in 1960 een toeneming met twaalf pet en in 1961 naar schatting nog van 7 a 8 percent) zullen in 1962 stel lig een geringere toeneming laten zien, die zich laat schatten op drie percent. Gebr. Teixeira de Mattos te Amsterdam deelt in overleg met de directie van de n.v. Cultuur Maatschappij Pondok-Gedeh mede, dat besprekingen geopend zijn over het uitbrengen van een publiek bod op de aandelen Pondok-Gedeh. Binnenkort zal een bericht worden gepu bliceerd. Aandelen Pondok Gedeh Cultuur Maatschappij zijn het laatst ter beurze verhandeld tegen tien percent. Het laatst werd dividend uitgekeerd over het boekjaar 1940, te weten vier percent. EMISSIE INVENTUM Emittenten delen mede, dat bij de in schrijving op 370.000 nominaal aandelen Koninklijke Fabriek Inventum n.v. in De Bilt, nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik hebben gemaakt. Advertentie Internationals lager, Delimij. vast Het Damrak heeft gisteren met lagere koersen genoegen moeten nemen voor de internationals. De affaire in Amsterdam, alsmede die op de overige Europese beur zen, was minimaal. Kon. Olie stelde bij een koers op 124,20 teleur, 2,Unilevet lag tegen pariteit New York aan op f 186,80. 2,—). Philips 9 op 962. AKU 3 op 397. Hoogovens opende vier punten hoger op 762. Later op de middag ging de gehele koerswinst verloren. De hoek waar gisteren vrij regelmatig in werd gehandeld, was de hoek van de certificaten Delimij. Deze stukken werden voor lokale speculatieve rekening uit de markt ge nomen. De hoeklieden hadden midden koersvraag waardoor zo hoog mogelijk werd geopend. Dit geschiedde op 154,00 151,60). Later op de middag werd 153,00 gedaan. De omzet in Delimij. heeft maandag nominaal 126,00 bedra gen. Amsterdam Rubber en H.V.A. no teerden lager. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De stemming was hier nauwelijks prijshoudend. In de staatsfond senhoek werd het bericht over een vijf percent 25-jarige guldenslening ten laste van de stad Brussel druk besproken. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat de Ne derlandsche Bank binnen afzienbare tijd wederom zal overgaan tot het verlenen van vergunningen voor buitenlandse gul densleningen. De koersen voor de staats obligaties gaven weinig veranderingen te zien. Voor de inschrijving a pari op de 37,5 min. BNG-rentespaarbrieven 1962 II bestond ter beurze zeer grote belang stelling. De zeven percent obligaties repu bliek Oostenrijk werden onveranderd op 99% geadviseerd. De eerste koers van de nieuwe aandelen „Inventum" werd gead viseerd op 570. Boeke Huidekoper van 234 op 235l/i; Boom Ruygrok van 158 b op 159; Figeevan 210y2 op 212V2; Spaarnestad van 888 op 880 1. In Japan zijn in 1961 meer schepen ge bouwd dan in enig ander land, aldus heeft Lloyds Register of Shipping bekendge maakt. Op de tweede plaats komt Groot- Brittannië, op de derde West-Duitsiand. In 1961 zijn de volgende tonnages te water gelaten: Japan 1.835.000 bruto register ton, in Groot-Brittannië (met inbegrip van Noord-Ierland) 1.192.000 ton en in West- Duitsland 972.000 ton. In het laatste kwartaal van 1961 lever de Japan ook het grootste aantal sche pen ter wereld op. Van de 610 opgelever de stoomschepen en motorvaartuigen met een wereldtotaal van 2.354.313 ton, nam Japan 216 stuks met 576.472 ton voor zijn rekening. In Groot-Brittannië werden 67 schepen met 374.913 ton opgeleverd en in West-Duitsland 89 schepen met 267.315 ton. Voor België was het cijfer één schip met 9.404 ton en voor Nederland 50 schepen met 106.280 ton. Volgens Lloyds Register bedroeg de ton nage van op 31 december 1961 in Neder land in aanbouw zijnde schepen 626.380 brt. Dit is 25.875 brt meer dan aan het einde van het derde kwartaal 1961. Eind december waren in de voornaamste scheepsbouwlanden van de wereld 1.449 schepen in aanbouw van in totaal 8.614.817 brt. Dit is 173.518 brt minder dan eind september 1961. De commerciële directeur van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France", De Villeneuve, heeft gisteren op een perscon ferentie te Parijs meegedeeld dat een twin tigtal luchtvaartmaatschappijen dezer da gen schriftelijk stemt over een voorstel de tarieven voor groepsreizen over het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan met 38 percent te besnoeien. Deze beperking zou betrekking hebben op groepen van minstens 25 personen en het gehele jaar door van kracht zijn. De Villeneuve ver wacht over twee dagen het resultaat te weten. Hij neemt aan dat de maatschap pijen zich voor dit voorstel zullen uit spreken. Acila 29 ter hoogte Landsend verwacht. Acmaea 23 1050 m. n.o. Trinidad n. Landsend Acteon 23 220 m z.o. K. Guardafui n. L. Marques Adara 20 v New York n. Ascuncion. Adrastus 23 130 m. o. Gibraltar n. Liverpool. Aegis 23 350 m n.o. Flores n. Gent. Agamemnon 24 te La Guaira. Akkrumdijk 22 120 m z.w. Fayal n. Antwerpen. Albireo 23 200 m n. Villano n. Antolagasta. Alcor 23 v Antwerpen n. Marseille. Algenib 23 255 m. n Cayenne n Santos. Algol 23 te Port Sudan verwacht. Algorab 24 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alkes 23 250 m. o z o Fayal n. New York. Almdijk 23 rede Beira. Almkerk 23 15 m. z z.w. Ouessant n. Lissabon Alphacca 24 te Akaba Alphard 23 v. Cabedelo n. Puerto Alegre. Amerskerk 23 v Lorenco Marques n. Nacala. Ammon 22 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Amsteldijk 23 in Straat Florida n. Havana. Amstelhoek 23 625 m. z.o. Freetown n. Avonmth Amstelkroon '!3 480 m n.o. Durban n. Durban. Amsteimeer 26 te Rotterdamv erwacht. Andiik 23 380 m. n.o. Santa Maria n. Houston Appingedijk 23 410 m. n.w. Azoren n. Norfolk. Archimedes 23 840 m. o. Bermuda n. Curacao Argos 23 te Rotterdam n. Hamburg. Arnedijk 23 800 m. w.z.w. Flores n Le Havre. Artemis 23 970 m. z.w. Flores n. Le Havre. Asmidiske 23 70 m. n.o P'maribo n. Rio de Jan Attis 23 45 m. z.w. Scillys n. Point a Pitre. Atys 29 te Abadan verwacht. Bali 23 v. Antwerpen n. Hamburg Balong 23 442 m o Aden n. Ummsaid. Bantam 23 40 m n The Brothers n. Aden. Barendrecht 23 630 m, w. Azoren n. Portland M Bawean 23 v. Port Said n. Marseille. Bermekom 24 te Guanta Blitar 25 te Lissabon verwacht v. Marseille. Bussum 23 300 m w Dakar n. Dakar. Calamares 23 in Panamakanaal n. New York. Caltex Arnhem pass 23 Bizertha n. Pernis. Caltex Eindhoven 23 80 m. z.z.o. Suez .n. Suez. Caltex Gorinchem 23 v Kopenh. n. Bunsbüttel Caltex Leiden 23 te Bangkok verw. v. Singapore Caltex Madrid 23 100 m. o. Malta n. Rotterdam Caltex Napels 23 250 m. o.z.o. Malta n. Landsend. Calt Rotterd 23 225 m n o. Guadeloupe n Aruba Caltex The Hague 23 v. Stockholm n. Bahrein. Camerounkust 23 25 m. n.w K Blanc n. Fr'town Cartago 23 te Cristobal v. Boston. Charis 23 v. Paramaribo n. Georgetown. Chiron 23 te Wageningen verw v. Georgetown Cinulia 23 375 m o. Aden n Bombay. Cirrus (weerschip) 23 v. Atl. Oceaan te R'dam. Crania 23 te St; nlow verwacht v. Rotterdam. Dahomeykust 24 v. Antwerpen n. Amsterdam. Dalerdijk 23 v. San Francisco n. Seattle. Delft 24 v Bremen n. Hamburg Dinteldijk 23 150 m. z.o. Pt. Au Prince n. Londen Eliz Broere 23 200 m. w. Kp. Maria van Diemen naar Sydney Eos 23 dwars Syracuse n. Gibraltar. Esso Amsterdam 23 dw. Kp Bougaroni n. Mena. Esso Nederl. 23 400 m. n.w, Villano n. Gothenburg Esso Rotterdam 23 30 m. z.w. Kreta n. Banias. Eumaeus 23 te Birkenhead. Forest Lake 23 te Banias, Fravizo 23 v Gandia n Hamburg. Friesland KRL 19 v. San Francisco n. L. Angeles Gaasterkerk 23 v. Port Swettenham n. Penang Gaasterland 25 te Cabedelo verwacht. Gabonkust 23 v. Lagos n. Abidjan. Ganvmedes 23 1 00 m w. Ouessant n. Cartagena. Geertie Buisman 23 50 m. n.o. Ouess. n. A'dam. Geeststar 23 150 m. z.w. Sta. Maria n. Barbados Guineekust 24 v Lagos n. Freetown. Gulf Italian 23 100 m. n. Lissabon n Kharg ell. Hathor 23 v Rotterdam n Alexandrië. Hector 23 40 m z. Kp Finisterre n. Antwerpen Heemskerk 23 te Genua verwacht v. Marseille. Hersilia 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Hestia 23 te San Croix. Holendrecht 23 v. Zeebrugge n. Antwerpen. Houtman 24 te Kaapstad. Hydra 22 v. Antofagasta n. Valparaiso. Ittersum 23 te Savannah verwacht. Ivoorkust 23 100 m. n. Kp. Blanc n. Antwerpen. Japara 23 150 m o. Madeira n.' Duinkerken. Johann. Frans 23 400 m. z. K. Mala n. Baltimore. Kaap Hoorn 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Kabylia 23 235 m. n.w. Goede Hoop n. Durban Kalydon 25 te Curagao verwacht. Kara 24 te Groton verwacht. Karakorum 23 t^ Chalna. Karimata 25 te Cristobal verwacht v. Timaru. Karimun 23 v. Djibouti n. Port Said. Katendrecht 23 60 m. w.z.w. R. Fartak n. Das eil. Katwijk 23 630 m z. Ceylon n. Lorenco Marques. Keizerswaard 23 v. Liverpool n. Borburatabay. Kelletia 27 te Curagao verwacht. Kennemerland 23 v. Las Palmas n. Rio de Jan Kerkedijk 23 400 m. w. Scillys n. Antwerpen. Khasiella 25 te Rotterdam verwacht. Kinderdijk 23 225 m. n.w. K. Finisterre n. Miami. Koningswaard 22 360 m. w. B'muda's n. Curagao. Kopionella 25 'e Puerto Miranda verwacht. Koratia 23 360 m. z.w. Azoren n. Triëst. Korenia 23 te Curagao. Kosicia 23 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kreeft 23 184 m. n.o. Trondheim n. Rotterdam. Kreon 23 614 m n.o. Paramaribo n. Paramaribo. Krvptos 24 te Punta Cardon. Kylix 23 v. Gothenburg n. Rotterdam. Ladon 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Langkoeas 24 te Genua. Leersum 23 240 m. n. Seychellen n. L. Marques Leiderkerk 23 te Port Said. Loppersum 23 420 m w.z.w. Ouess. n. Le Havre Lutterkerk 23 90 m. z.z.o. Suez n. Port Said. Maashaven 23 160 m. o.n.o. F. Noronhan. L. Palm Maaskerk 23 te Genua v. Marseille. Madisonllovd 24 te Hongkong verwacht. Mainllovd 23 v Rotterdam n. Noordzee (proefv.). Maron 24 te Willemstad. Maureen 23 400 m. w. Azoren n. Savannah. Meerdrecht 23 240 m. o.n.o. B'muda n. Baltimore Meliskerk 23 te Suez. Mentor 24 te Piraeus verwacht. Merwellovd 24 te Penang verw. v. Pt. Swettenh Mitra 24 te Stanlow verwacht. Modjokerto 23 270 m. n.w. Dieddah n. Suez. Moh. Reza Shah 23 te P. Said verw. v. Marseille Montferland pass. 23 Pernambuco n Santos. Musi 24 te Patani verwacht v. Songkhla Naess Comm. 23 Pantellaria gepass. n. Fawley. Neder-Waal 23 v. Singapore n. Manilla. Neder-Weser 23 v. Barcelona n. Amsterdam. Nestor 23 160 m. z.w. Kreta n. Alexandrië. Noordwijk 23 155 m. z.z.w. L. Palm. n. Monrovia Notos 22 te Catania n. Messina. Nijkerk 25 te Aden verwacht. Oberon 24 te Granada. Oldekerk 23 et Penang verwacht v. Suez. Ondina 24 te Fawley verwacht v. Port Said. Oostkerk 23 v. Amsterdam n. Bremen. Oranje Nassau 24 te Barbados verwacht. Oranjestad 23 170 m. w. Oporto n. Madeira. Osiris 23 te Point a Pitre verw. v. Antwerpen Parthenon 24 te New York. Peperkust 23 37 m. z. Sassandra n. Lagos. Philidora 27 in Panamakan. verw. n. L.Avera Philine 23 70 m n.o. Kuria Muria n. Suez. Philippia 23 175 m. n. Benghasi n. Fawley. Polvdorus 23 75 m. n. Alexandrië n. Liverpool Prins Alexander 23 894 m w. Haifa n. Antwerp Prins Casimir 23 te Rotterdam. Prins Maurits 23 40 m. z.o. Lizard n. Hallfax. Prins Willem George Frederik 23 45 mijl Z.w. Ouesant naar Antwerpen. Prins Willem v. Oranje 23 750 m. w.z.w. Valencia naar Le Havre. Prins Willem III 23 v. Castellon, 24 te Gandia. Prins Willem IV 23 te Londonderry. Purmerend 24 te Maracaibo. Pygmalion 23 180 m. n.o. Finisterre n. Tunis. Radja 23 110 m z.o. Ouessant n. Antwerpen. Raki pass. 23 Pantellaria n. Lissabon. Rand-fontein 23 te Pt. Elisabeth verw. v. Kaapst. Reza Shah The Great 23 40 m. n.o. Masira naar Bandar Mashur. Roepat 23 te Le Havre. Rondo 22 te Durban. Rijnkerk 23 te Londen. Salatiga 24 te Callao. Sarpedon 22 v. Port Au Prince n. St. Marc. Senegalkust pass. 23 K. Finisterre n. Antwerpen. Sepia 30 te Rotterdam (Europoort) verwacht. Silindoeng 23 v. Beyrouth n. Famagusta. Sinon 23 v. Curagao n. Cartagena. Sirrah 23 480 m z.z.w. K. Verd. eil. n. Necochea. Sloterdijk 23 80 m. z. Fastnet n. New York. Socrates 23 365 m. w.z.w. Flores n. Le Havre. Soestdijk 23 420 m. o.z.o. K. Race n. Antwerpen Sommelsdijk 23 230 m. z.o. Halifax n. New York Stad Dordrecht 23 20 m. z.o. St. Vinv. n. R'dam Stad Gouda 23 50 m w. Oporto n. Savona. Stad Den Haag 23 460 m. z.z.w. L. Palm. n. R'dam Stad Haarlem 23 te Freetown. Stad Kampen 23 ten anker Vitoria. Stad Leiden 23 v Sagunto n. Rotterdam. Stad Maastricht 23 v. Savona n. Vitoria. Stad Rotterdam 23 60 m. n.o. Villano n. Reggio. Stad Utrecht 23 275 m. w.z.w. Kp. Sint Vincent naar Rotterdam. Statendam 24 v. Curagao n. Nassau. Statue of Liberty 23 te Port Said. Steenkerk 24 v. Djibouti n. Singapore. Stentor 22 v. Mykonos n. Iskenderun. Straat Chattam 23 v. R'dam n. zee (proefvaart). Straat Cook 23 v. Karachi n. Bombay. Straat Cumberland 23 te Lorenco Marques. Straat Magelhaen 24 te Penang v. Pt. Swettenh. Sunetta 25 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Tabian 23 150 m z. Ceylon n. Singapore. Tamo pass, 23 Pantellaria n. Liverpool. Telamon 23 630 m. z. St. John n. St. John. Theron 23 te Amsterdam. Thuredrecht 23 400 m. z.w. Tenerife n. W.contin. Tjimenteng 23 v. Penang n. Singapore. Tjipanas 23 v. Mahe n. Mombasa. Tjipanas 23 v. Lorenco Marques. 24 te Durban. Towa 24 v. Santos n. Montevideo. Van Cloon 23 300 m. z.o. Hollandia n. Fije eil. Van der Hagen 23 te Matadi verw. v. Kapstad. Van Heemskerk pass. 23 Takoradi n Lagos. Van Neck 23 v. Auckland n. Sydney. Van Riebeeck 23 120 m. o.n.o. Mogadiscio naar Mombasa. Van Waerwijck 23 118 m. z.z.w. Kp. Santa Maria naar Kaapstad. Vasum 23 112 m. n.o. Port Sudan n. Mena. Viana 23 in Suezkanaal verwacht n. Bahrein. Videna 23 80 m n.w. Oran n. Mena. Vivipara 26 in Suezkanaal verwacht n. Genua. Vlieland 23 55 m w.z.w. Scillys n. Curagao. Vlist 23 v. Geelong n. Adelaide. Waibalong 24 te Port Said verwacht. W Alton Jones 24 te Port Said verw. v. Mena. Waterland 23 v Hamburg n. Amsterdam. Waterman 24 te Wellington verwacht. Westertoron 23 1080 m. n.o. Martiniq. n. Curagao Wieldrecht 23 170 m. w. Lissabon n. Tenerife. Wilemstad 23 380 m. o.n.o. Barbados n. Madeira Pr. Fred. Hendr. 23 60 m. z.z.w. Ouess. n. R'dam. Woensdrecht 23 125 m. n.n.o. K. Finist. n. Bremen. Woltersum pass. 23 Miami n. Houston. Wonosobo 23 in Suezkanaal n. Napels. Zaanland 23 5 m. w. Madeira n. Amsterdam. Zafra 23 25 m n.w. Algiers n. Port Said. Zaria 27 te Curagao verwacht. Zuiderkruis 23 v Amsterdam n. Australië. KLEINE VAART Adara 21 v. Ehoreham n. Portsmouth. Adine verm. 23 v. Lissabon n. Oporto. Admiralengracht 22 te Gibraltar n. La Spezia Aerdenhout 23.15 m. z. Finisterre n. Messina. Ank T. 22 v. Santander n. Bayonne. Areas 23 35 m. w.z.w. Casquets n. Rotterdam Ardeas 23 te Finisterre n. Ceuta. Arnoudspolder 23 op Wielingen n. Rotterdam. Bab T. pass. 21 Brunsbüttel n. Zaandam. Berkhout 23 Brunsbüttel gepass. n. Amsterdam Bonafide 23 rede Liverpool. Carnissesingel 23 v. La Pallice n. N.-Spanje. Deo Gratias 23 te Dungeness n. Zwijndrecht. Diligentia 23 v. Bremen te Immingham. Draco 22 v. Cadiz n. Faro. Driebergen verm. 23 v. Londonderry n. Silloth Elsa 21 v. Skutskar te Brunsbüttel (schuilen) Erasmussingel 23 v. Rotterdam te St. Brieux. Fiducia-2 23 5 m. w. Goeree n. Maassluis. Flevo 22 v. Kalundborg n. Gdynia. Geeststroom 23 op Thames n. Maassluis. Gemma 23 130 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam Gramsbergen verm. 23 v. Passajes n. Le Bouceap. Huybergen verm. 23 v. Rotterdam n. Dagenham Inspect. Mellema 22 v. Bristol n. Southampton Joost 23 20 m. z Ouessant n. West-Hartlepool Leonidas 23 170 m. w Kp. Matapan n. Sevilla. Libertas 23 12 m. n. Algiers n. Sfax. Liberty 23 15 m. z. Goeree n. Rotterdam. Manto 23 140 m. n.n o. Bilbao n Bilbao, Markab 23 40 m z.w. Ibiza n. Marseille. Meidoor 23 op Thames n. Le Havre. Meidoornsingel 23 nog te Bayonne. Merwehaven verm. 23 v. Kenitera n. Duinkerken Muphrid N. 23 v. Livorno n. Syracuse. Phidias 22 v. Hamburg n. Amsterdam. Schinkelstroom 23 te Kentishknock n. Huil. Sheratan verm. 23 v. Bordeaux n. Toulon. Spolesto verm. 23 v. Rotterdam n. Dublin Sporonia verm. 23 v. Southampton n Bilbao Steenbergen verm. 24 v. Bordeaux n Hamburg Thaletas 22 40 m. w. Kreta n. Famagusta. Tilly 21 v. Zaandam te Goole. Ubbergen 24 v. Klaipeda te Amsterdam verw. Urkersingel 23 v. Silloth n. Partington. Walenburgh 23 v. Bordeaux te La Pallice. Wilpo 21 v. Bilbao te Bayonne. SLEEPVAART Cycloop 23 v. Colombo. Friesland 23 v. Pointe Noire. Gele Zee 22 v. Noordzee te Maassluis. Nestor, Simson en Titan 23 te IJmuiden v. Noord zee met Hjalmar Wessels. Poolzee 23 v. Hoek v. Holl. n. zee en weer terug Zeeland 22 nog te Bermuda (station). ZILVERPRIJS VERLAAGD De zilverprijs is, blijkens een opgave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven n.v. in Amsterdam, verlaagd van 118,50—124,00 tot 117,00—122,50 per kg fijn. Dit als aanpassing aan de ver laging van de zilverprijs in Londen. VERHANDELDE FONDSEN 22 januari 23 januari Totaal 492 490 Hoger 261 (53,0»/#) 184 (37,5«/o) Lager 131 (26,6»/o) 182 (37,l«/o) Gelij". 100(20,4»/#) 124 (25,4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot Kon. Óli'e'126,40-126,50 gl ƒ126,40 Philips 955—963 960 Unilever 186,50-187,40 gl 186,90 Hoogovens - VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A K.U396—397 396 Kon Olie123,80 gb 123,90 Philips 957V2—960 Unilever 186—186,20 186,00 Hoogovens Vorige slotkoers A'dam Rubber.... 113% H.V.A. 129 A.K.U 396 153,— 758 Philips Gem. Bez. 962 Unilever 186,60 Dordtsche Petr. 573% K Ned Petr Mij. 124,10 Holl. %n. Lijn 147% K.L.M 61,80 K N S.M 188% Ned Stoomv Mij 165 Ommeren, Phs. v 334 Scheepv Un. Ned 152 225,- 247,50 Unitas 520,- Ver Bezit v. 189# 143,50 Amsterd. Bank 399 Ned. Handel Mij 349 Rot+erd Bank.... 378 Twentsche Bank 337 Albert Heijn 715 Amstel Brouwerij 494 Berkel's Patent 307 803 Bührmann Papier 720 452 Ford 765 Gelder Kon. Pap 360 Gist Spir.f Kon 401 Van der Heem 358V4 Helneken's Bier 620 Hoogenbosch Sch 285'A 570 Kon. Zout-Ketjen 1045 Müller Nat. Bezit 479'A Ned. Kabelf' 609 Philips Pref 296 Sikkens Groep 890 258 Thomassen Dr 680 Ver Machinefabr 249'A Wessanen 403 Wilton Fijenoord 284 Zwanenberg-Org. 1007 Billiton Mij. II 491% Aluminium Ltd... 28 American Motors I6V2 Anaconda 51% Bethlehem Steel. 4U/2 Cities Service 53% General Motors.. 54% Kennecott Copper 84% Republic Steel 563% Shell Oil 36V2 U.S Steel 74% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) DALING ZET ZICH VOORT New York De aandelenmarkt sloot veel lager bij een geringe activiteit gisteren. De markt was iets lager bij de opening. De aan delen zakten voelbaar in het eerste uur en de verliezen werden groot aan het slot. Verdere winstnemingen in de laatste mi nuten dreven de koersen omlaag. De ver liezen liepen tot 3. De meeste staal-, auto-, chemische-, olie- en elektronische waarden daalden, evenals spoorwegen en openbare nutsbedrijven. De omzet was 3.350.000 (3.810.000). Van 1302 verhandelde fondsen waren 677 lager en 362 hoger. Het industriegemiddelde kwam van 701,98 op 698,54; dat van spoorwegen van 147,77 op 147,33 en dat van openbare nutsbedrijven van 124,08 op 123,95. (AP). De Britse regering heeft gisteren plan nen bekendgemaakt ter stimulering van de uitvoer door middel van exportkredieten tot een totaalbedrag van tenminste hon derd miljoen pond sterling, die door de vooraanstaande banken en verzekerings maatschappijen zullen worden verstrekt. De nieuwe regeling is vooral bedoeld om het de exporteurs mogelijk te maken toe komstige afnemers betere kredietvoor- waarden aan te bieden. De Britse export nam in dit opzicht een onvoordelige posi tie in vergeleken met vele buitenlandse concurrenten. De leningen kunnen een looptijd van 15 jaar hebben terwijl de rentevoet in het al gemeen een half percent onder die van Londen zal liggen. De Verenigde Staten hebben gisteren een spoedkrediet van 25 miljoen dollar aan de Dominicaanse Republiek verleend. In zijn bekendmaking wees president Kennedy op de maatregelen welke in de Dominicaanse Republiek genomen zijn om de democratie in ere te herstellen. Het krediet wordt verstrekt uit de gelden die beschikbaar zijn voor de inter-Amerikaan se „Bond voor de Vooruitgang". Bij Broekman's Commissiebank voor In courante Fondsen n.v. te Amsterdam is verschenen de bekende „Gids voor Incou rante Fondsen 1962" waarin men vele waardevolle gegevens aantreft die voor de juiste aangifte van vermogens- en inkom stenbelasting van groot belang zijn. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11