Franse politie doet invallen bij vierhonderd OAS-verdachten Ortiz zou de ontvoering op zijn geweten hebben HET WEER Britse wapenleveranties aan Indonesië gestaakt Dure personenauto gestolen en aan vrienden cadeau gedaan OAS demonstreert in Algiers Militaire verloven op Celebes zijn ingetrokken Algerijnse regering kan naar Lagos Demonstraties in Caracas; 16 doden Lancering mislukt van samengestelde raket Kwestie Nieuw-Guinea dient eerst te worden opgelost Duitse socialisten tegen antikernbommarsen Brits schip zit nog steeds vast op de Maasvlakte ieë MO RRIS"iïefore ijoa êuijl Twee jaar geleden Veel wind PTT-bromfiets met poststukken gestolen SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan VERKLARING VAN HEATH IN LAGERHUIS HAARLEMMER GEARRESTEERD Tevens verdacht van vele kleine inbraken Gemodder Trots Geen grote omvang EEG In de krant van heden: 47e JAARGANG NUMMER 68 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 urn:. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 24 JANUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (Van onze correspondent) De geslaagde vangst, nog geen zes uur na de roof, van twee der vier poli tieke gangsters, die maandagochtend het gaullistische Kamerlid dr. Mainguy hadden ontvoerd, heeft de Franse po litie blijkbaar aangemoedigd de jacht op de leden van de geheime legerorgani- satie van ex-generaal Salan met ver hoogde kracht voort te zetten. Vier honderd invallen werden gedaan bij activisten, waarbij 44 arrestaties zijn ver richt. Belangrijke figuren en leiders schijnen echter weer tijdig door het net te zijn geslipt. Met betrekking tot de daders van de bomaanslag op het depar tement van Buitenlandse Zaken, waarbij een koerier werd gedood, schijnt de -po litie nog in het duister te tasten, hoewel ook deze misdaad zonder enige twijfel op de lange rekening van de O.A.S. kan worden geschreven. Op de binnenplaats van het departement werden de slachtoffers van deze misdaad gisteren in bijzijn van minister, Couve de Murville, tijdens een korte plechtigheid herdacht. Een protestoptocht, die het com munistische vakverbond, de C.G.T., giste ren tegen de O.A.S. naar het ministerie wilde ondernemen, werd door de regering echter opnieuw verboden. Ongeveer twee duizend betogers, merendeels jongeren, hebben des ondanks dinsdagavond gepro testeerd met spandoeken. Naast de beide genoemde misdaden heeft de politie nog een nieuw politiek mysterie op te lossen. Een leerling van een Parijs' lyceum werd gisteren op weg naar school gekidnapt. Daar deze lyceïst de zoon is van de bekende Algerijnse acti vist Sapin-Lignières, ligt de veronderstel ling voor de hand, dat de O.A.S. ook op Franse bodem nu met gelijke munt be taald wordt. De ontvoering werd door een Parijse anti-O.A.S.-groep door middel van strooibiljetten officieel voor haar eigen re- kening genomen. Ofschoon de politie aan deze voorstelling van zaken geen onvoor waardelijk geloof blijkt te hechten, werd déze vergeldingsdaad in de afgelopen nacht door de O.A.S. beantwoord met acht nieu we plasticbom-explosies, waarbij enkele gewonden vielen en opnieuw grote schade is aangericht. De verhoren van de beide ontvoerders van de gaullistische dokter-afgevaardigde zouden aan het licht hebben gebracht, dat deze stunt door de Algerijnse kroegbaas Ortix, die precies twee jaar geleden sa men met Pierre Lagaillarde de „strijd" op de barricaden in Algiers leidde, op touw zou zijn gezet. Ortiz, Lagaillarde en nog een paar andere raddraaiers wisten voor, tijdens en na het beruchte scherts proces over de barricaden in Parijs eind 1960 naar Spanje te ontkomen. Een paar maanden geleden werden zij, onder de di plomatieke druk van Parijs, door de Spaanse regering naar de Balearen ver bannen, vanwaar zij niettemin voortduren de contacten met hun aanhangers in Alge rije en in Frankrijk zijn blijven onderhou den. Om Salan, wiens leidersschap hij lan ge tijd bestreden heeft, te bewijzen dat zijn daadwerkelijke invloed in Frankrijk evenmin mag worden onderschat, zou Or tiz zijn voornamelijk poujadistische hand langers de opdracht hebben gegeven tot deze opzienbarende mensenroof. In elk ge val staan de beide gearresteerde terroris ten als poujadistische activisten bekend. Robert Bradel, een der beide gangsters, was al tweemaal voor de militaire rechter verschenen en eveneens tweemaal vrijge sproken. Overigens vreest men in Parijs dat de reeks van moorden, ontvoeringen en aan slagen dit week haar einde nog wel niet zal hebben gevonden. Vandaag is het juist de tweede verjaardag van de barricaden- strijd in Algiers, een „wapenfeit" dat de activisten vermoedelijk ook metterdaad zullen willen herdenken. Een herdenking echter, waaraan ook hun tegenstanders nog weieens een eigen aandeel zouden kunnen bijdragen. Zo werden gisteren verschillende colle ges op de Sorbonne, met instemming van de professoren, door spontane protestbetui- gen tegen de O.A.S. onderbroken. Ook op de Parijse lycea, waar de O.A.S. over een vrij sterke aanhang beschikt, worden steeds meer anti-fascistische waakzaam- heidscomité's opgericht. De minister van Nationaal Onderwijs heeft van zijn kant bekend gemaakt dat elke leerling, die schuldig wordt bevonden aan politieke agi tatie op staande voet voorgoed van school zal worden gestuurd. France-Soir maakt melding van geruch ten, dat twee leiders van de O.A.S. Frank rijk in het geheim zijn binnengekomen om de leiding op zich te nemen van terreur groepen „zoals die welke de nazi's in Duitsland vormden voordat Hitier zich van de macht meester maakte". Het Tunesische franstalige wekblad Jeu ne Afrique meent te weten, dat geheime vredesonderhandelingen tussen de Franse regering en F.L.N.-leiders „ergens aan de Frans-Italiaanse grens" worden voortge zet. De Franse afgevaardigden naar de besprekingen zouden opnieuw hebben ver klaard, dat De Gaulle snel een regeling wil bereiken. ALGIERS (AP) De Franse driekleur wappert vandaag van gebouwen in de Europese wijken van Algiers in een mas saal vertoon van gehoorzaamheid aan de bevelen van de O.A.S. De O.A.S. gebruikt de gelegenheid van de verjaardag van de kolonistenopstand van 1960 om opnieuw haar greep op de Europese bevolking te demonstreren. In tegenstelling tot de Euro pese wijken viel in de Mohammedaanse wijken geen enkele vlag waar te nemen. De politie heeft het verkeer in de hoofd straten van de stad stil gelegd, in af wachting van mogelijke wanordelijkheden. In de straten patrouilleren troepen en he likopters van het leger hangen boven de stad. Groepen stralende Europeanen verza melden zich in de straten. Sommigen ga ven luidkeels hun vijandigheid tegen pre sident De Gaulle en zijn Algerijnse poli tiek te kennen. In de vroege ochtend heeft de politie de kransen verwijderd van de plaats waar zeven Europeanen twee jaar geleden in een botsing met de gendarmerie om het leven kwamen. De kransen hadden linten met het opschrift: Aan hen die stierven voor een Frans Algerije. Verwacht wordt dat de stad verlamd zal worden door een algemene staking die vanmiddag begint. De O.A.S. heeft een beroep gedaan op de Europeanen alle lichten uit te draaien en alle verkeer ge durende een kwartier tegen te houden. Ondanks de nieuwe voorzorgsmaatrege len zijn dinsdag in Algerije bij twintig verschillende terreurovervallen 14 perso nen om het leven gekomen en 31 gewond. In totaal zijn in Algiers dinsdag twintig plasticbommen ontploft. Door gebrek aan manschappen konden de nieuwe veilig heidsmaatregelen niet worden toegepast. Verwachting tot morgenavond: Zacht weer met veel bewolking en geen regen van betekenis. Matige tot krachtige, later wel licht weer harde zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. MAKASSAR (AFP-Reuter) De mili taire commandanten in Zuid-en Zuidoost Celebes hebben alle militaire verloven in getrokken en alle met verlof zijnde mili tairen teruggeroepen. Generaal Nasoetion, minister van Defensie en chef-staf van het leger, heeft ook alle vergunningen aan mi litairen voor bedevaarttochten naar Mekka in het lopende jaar ingetrokken. In Makassar is generaal-majoor Soehar- to geïnstalleerd als plaatsvervangend chef van staf voor Oost-Indonesië en als opera tioneel commandant voor de bevrijding van West-Irian. Er was een troepenmacht van 2000 man opgesteld, waarbij parachutisten, mariniers en leden van de mobiele brigade met hon derden voertuigen: tanks, amfibiewagens, commandowagens en gemotoriseerd ge schut. In Makassar zijn verscheidene per sonen aangehouden in verband met clan destiene radio-uitzendingen die volgens de plaatselijke militaire autoriteiten bestemd waren voor Nederlands Nieuw-Guinea. De ze uitzendingen zouden voortdurend plaats gehad hebben sinds de mislukte aanslag op president Soekamo op 7 januari bij zijn bezoek aan Makassar. De stafchef van de Indonesische marine, admiraal Martadinata, heeft de benoeming bekendgemaakt van Oemar Basri Shaab tot plaatsvervangend stafchef van de ma rine. Hij vervangt commandeur Soedarso die vermist wordt na het zeegevecht in de wateren bij Nieuw-Guinea. Ter nagedach tenis van Soedarso en andere leden van de Indonesische marine is een nationale rouw van drie dagen afgekondigd. Indonesië heeft volgens een woordvoer der van de marine te Soerabaja het Inter nationale Rode Kruis gevraagd een onder zoek in te stellen naar de behandeling van de door de Nederlanders gemaakte krijgs gevangenen bij het zeegevecht in de Ara- foerazee. De woordvoerder, majoor Ambardi, zei over de vermissing van de commandeur Soedarso dat, indien de Nederlanders toe stemden in het gevraagde onderzoek, dit er op zou wijzen dat de commandeur tij dens het gevecht gevallen was. Als zij het zouden weigeren zou dit er op wijzen dat de Nederlanders hem hadden doodgescho ten, aldus majoor Ambardi. Vanmorgen omstreeks kwart voor acht is een bromfiets met poststukken van een PTT-besteller in de Bornsestraat in Alme lo gestolen. De besteller had zijn vervoer middel even tegen een winkelpui ge plaatst om te voet brieven in de buurt te bezorgen. In de tassen bevonden zich nog vele poststukken. LAGOS (Reuter) De ministers van buitenlandse zaken van 21 Afrikaanse lan den, die in Lagos een Afrikaanse topcon ferentie voorbereiden, hebben gisteren eenstemmig een resolutie van Senegal aan vaard welke vertegenwoordiging van de Algerijnse voorlopige (opstandelingen) re gering mogelijk maakt. Ghana, Guinea, Mali, Egypte en Ma rokko wilde de topconferentie die morgen in de Nigeriaanse hoofdstad begint, niet bijwonen omdat Algerië niet was uitge nodigd. In Lagos zijn bijeen de ministers van de meeste Frans-talige Afrikaanse sta ten, Nigeria, Liberia en Sierre Leone. Advertentie BARTELjoRISSTR" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 CARACAS (AFP) Zestien mensen, onder wie vier politiemannen, zijn gedood en bijna 80 werden gewond bij incidenten die gisteren in Caracas plaats vonden. Ge durende de gehele dag hebben zich in de buitenwijk van de stad botsingen voorge daan tussen uiterst linkse demonstranten en de politie. Er waren betogingen op touw gezet tegen de inter-Amerikaanse conferentie te Punta del Este in Urugay. CAPE CANAVERAL (AP) Een Ame rikaanse poging om met een machtige Thor-Able-raket van 55 ton vijf satellieten tegelijk in banen om de aarde te brengen is vandaag mislukt. De tweede trap van de raket ontwikkelde te weinig stuwkracht en de gehele raket is in de Atlantische Oceaan terechtgekomen. G. B. S h a w Het is verschrikkelijk vervelend dat sommige idioten een belofte tot blij vende vriendschap ernstig opvatten. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft het verrassende besluit genomen om de uitvoer van wapens en ander militair ma teriaal naar Indonesië stop te zetten. Deze maatregel zal van kracht zjjn totdat de toestand, wat betreft Nederlands Nieuw- Guinea, zal zijn opgehelderd. De enige uit zondering vormt de afwikkeling van een nog lopende Indonesische bestelling voor grondradar. De grootzegelbewaarder en onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, die deze beslissing gisteravond in het Lagerhuis aankondigde, maakte m antwoord op vragen duidelijk, dat tot aan het incident van 15 januari j.l. in de wa teren rondom Nieuw-Guinea het de poli- tiék van de Britse regering is geweest wa penleveranties aan Indonesië toe te staan, om te voorkomen, dat Indonesië in groter mate dan voorheen zou zijn aangewezen op wapens van het communistische blok. De schietpartij tussen de Indonesische en Nederlandse marine was echter voor Londen aanleiding om zijn houding te ver anderen. Heath zei, dat de Britse regering v v v s ~V*~' - -t. De Haarlemse politie heeft dinsdag een 20-jarige dameskapper uit Haarlem gear resteerd die zaterdagavond uit een gara gebedrijf alhier een nieuwe personenauto ter waarde van 18.000 stal, er met enkele kornuiten in het weekeinde plezier mee maakte en het kostbare voertuig tenslotte aan zjjn metgezellen cadeau deed. Dezen hebben de wagen in de Haarlemmermeer achtergelaten, waar hij maandag door de politie is gevonden. De politie meent te vens de dader te pakken te hebben van talrijke kleine inbraken die de laatste tijd in Haarlem en omgeving zijn gepleegd. De jongeman wordt hierover aan de tand ge voeld. Door op het dak te klimmen en zich door een raam naar binnen te laten zakken ver schafte de Haarlemmer zich zaterdag avond toegang tot de garage. Daar vond hij de gloednieuwe wagen; het contactsleu teltje stak in het slot. Nadat hij er num merborden op had bevestigd reed hij de auto naar buiten. Hij sloot de garagedeu ren aan de binnenkant af en verliet net bedrijf via de weg waarlangs hij gekomen was. In een café aan de Grote Markt haalde de kapper enkele vrienden op, waarna het gezelschap in Den Haag en Scheveningen de avond doorbracht. De volgende dag werd een uitstapje naar De Kaag gemaakt. Daar deed de Haarlemmer zijn gestolen bezit over aan zijn vrienden, die er des avonds in de Haarlemmermeer bij Hille- gom mee stranden en de auto achterlieten Maandagmorgen kreeg de Haarlemse politie uit Hillegom bericht dat daar een auto was gevonden. Die zelfde ochtend had de garagehouder de diefstal ontdekt. De politie heeft daarop maandag de drie kna- Er worden goede vorderingen gemaakt met het graven van een nieuwe vis sershaven in IJmuiden. De kademuur (links) is op de beschoeiing na gereed. pen aangehouden die de wagen ten ge- schenke hadden gekregen. Het waren een metselaar en een electriciën uit Haarlem en een slager uit Hillegom. Zij verklaar den de gever niet te kennen Deze werd de volgende dag aangehouden en bevestig de het onwaarschijnlijke verhaal. De drie jongelui zijn toen op vrije voeten gesteld. De autodief heeft tevens bekend in de nacht van maandag op dinsdag te hebben ingebroken aan de Paul Krugerkade en .n het Wilhelminapark. Hij heeft daar niets weten buit te maken. Enkele nachten te- voren brak hij in Heemstede bij een krui' denier in aan de Zandvoortselaan, waar hij 20 meenam en in een huis aan de Binnenweg, waar hij door de bewoner werd betrapt en op de vlucht ging. Bij zijn in braken maakte hij gebruik van een gesto len bromfiets, die door de politie is terug gevonden. Gelet op de stijl van zijn inbraken be staat de verwachting dat zijn aanhouding verscheidene andere inklimmingen zal op helderen. ernstig bezorgd is over de gevaarlijke spanning tussen Indonesië en Nederland. De Britse regering hoopt vurig, dat door onderhandelingen een regeling tot stand zal worden gebracht en zij steunt de stap pen, die met dit doel worden ondernomen. Daarom wil de regering in dit delicate sta dium niets doen om de spanning en de mogelijkheid van een gewapend confli, in dit gebied te vergroten. Harold Wilson, de woordvoerder vóór de buitenlandse politiek van de oppositie, ver oordeelde het aarzelende gedrag van het Britse departement van Buitenlandse Za ken, dat volgens hem meer het gevolg was van gemodder dan van boosaardige opzet. Hij zei tot Heath, dat deze een onder zoek diende in te stellen naar de efficiën- cy van zijn departement. Verder zou de Britse regering kunnen helpen door duide lijk te maken, dat zij op praktische wij ze de bemiddelingspogingen van Oe Thant steunt. Wilson zei, dat het Foreign Office moest hebben beseft, wat er gaande was in Nieuw-Guinea en vroeg of het dan niet wist dat tot enkele uren geleden voort durend wapens naar Indonesië werden ge stuurd. Hij stelde de Britse treuzeling in zake Indonesië tegenover de haast in het geval-Koeweit, toen voor de Britse rege ring geruchten voldoende waren om han delend op te treden. Heath verzekerde, dat de Britse rege ring Oe Thants bemiddelingspogingen steunt. Hij zei, dat de beide Gannet-toe- stellen reeds het eigendom van Indonesië waren en dat de aflevering daarvan daar om moeilijk kon worden belemmerd. Heath ontkende, dat er op zijn departe ment sprake zou zijn geweest van gemod der. Indien Wilson, die zijn oog heeft op het Foreign Office, eens zijn ambities zou verwerkelijken, zou hij trots zijn op het werk van dit departement. Heath ei-kende, dat de kwestie-Nieuw- Guinea al jaren oud is. Het was moeilijk om te weten, wat het beste was, namelijk wel of geen wapens naar Indonesië te stu ren. Tot 15 januari overheerste de me ning, dat het verkeerd zou zijn geweest om Indonesië geheel afhankelijk te maken van het communistische blok. Tot het conservatieve lid Biggs-Davison, die wilde weten of Indonesië had beloofd, dat de geleverde wapens niet voor agres sie zouden worden gebruikt, antwoordde Heath, dat de Indonesische regering o.a. tegenover Australië, de verzekering had gegeven, dat voor een oplossing van het probleem-Nieuw-Guinea geen geweld zou worden gebruikt. Of het Britse besluit on middellijke praktische betekenis heeft kan moeilijk worden nagegaan. Het hangt er namelijk van af welke In donesische wapenorders in Engeland lo pen. De algemene indruk is, dat deze geen grote omvang bezitten. In elk geval zal men dit gebaar waarderen omdat thans nieuwe wapenopdrachten gestopt zijn. m De laatste film van Marcel Camus „L'oiseau de parades" is gewijd aan verschillende legenden. Een der medespelenden is prinses Bophaderi uit Cambodja. Men ziet haar hier tijdens de opnamen van een ritueel feest, waarin ze optreedt met het keizerlijk ballet. BONN (DPA) De Westduitse sociaal democraten hebben zich dinsdag tegen de met Pasen te houden protest marsen van tegenstanders van kernwa pens verklaard. De partijleiding verzocht de leden en bevriende organisaties er niet aan deel te nemen. Dit was een bevesti ging van een besluit van de leiding van 10 januari. Volgens de partijleiding vormen paas- marsen niet het juiste middel om tot de door de socialisten nagestreefde algeme ne en gecontroleerde ontwapening op ba sis van gelijkwaardigheid te komen. Mar sen als de voorgenomene zouden onvermij delijk worden uitgebuit door lieden die „van hun kant een politiek van chantage met kernwapens bedrijven of steunen". Het is echter voornamelijk een kwestie van Britse politieke good-will tegenover Nederland, dat de Britten thans zeker no dig hebben in verband met de moeilijkhe den, verbonden aan Engelands eventuele toetreding tot de E.E.G. Van officiële zij de had men eerder al doen uitkomen, dat stopzetting van Britse wapenleveranties aan Indonesië zeker niet tot een militaire verzwakking van dat land zou leiden, om dat het immers elders, met name achter het ijzeren gordijn, terecht kan. Volgens de defensiemedewerker van de Daily Express, zo meldde onze Londense correspondent nog, is het belangrijkste wa pen dat Indonesië thans zal worden ont houden het Vickers Vigilant anti-tankpro- jectiel. Ook verdere orders voor radar uitrusting behalve de grondradar, die door de minister werd genoemd zullen worden opgehouden. In de laatste drie jaar heeft Engeland voor bijna 12Ö miljoen gul den wapens aan Indonesië geleverd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel 0 Buitenlands nieuws3 Kunst 4 Kerkelijk Leven 4 Horen en Zien4 Langs sluizen en havens5 Ui stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Panda en andere beeldverhalen.9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Het is de Britse kustvaarder „Glad< nia" nog steeds niet gelukt om los te ko men van de Maasvlakte ten zuiden vai Hoek van Holland, waarop het schip ni al meer dan een etmaal vast zit. Het lig' daar nog steeds muurvast. Alleen vanmor gen om vijf uur, bij vloed, kwam er enig water onder het voorschip. In een gesprek met de wal zei de ge zagvoerder vanmorgen dat de bemanning de nacht goed heeft doorgebracht en ab soluut buiten gevaar is. Bij hoog water kwamen er wel zeeën over het schip, maar hij vond de toestand toch niet somber. Tij dens de vloed is het schip door de sterke wind met de kop iets meer naar de wal geschoven. De gezagvoerder is overigens vastbe sloten zijn schip zelf te redden. Hij heefl tot dusverre ieder aanbod van Smit's sleepboten en het bergingsbedrijf van Var- der Tak afgeslagen, hoewel zijn rederij toestemming heeft gegeven om deze assis tentie te aanvaarden. Bergingsspecialis ten van Van der Tak zullen vandaae b' laag water proberen het schip over strand te bereiken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1