Eerste Kamer gaat akkoord met nieuwe provinciewet VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK Drie moties ingediend door Provinciale Staten AGENDA Kort en bondig Verantwoordingsplicht van Ged. Staten blijft beperkt Den Haag wil een visserij -oefenschip aanschaffen Beroving in Suriname? Luchtmacht gaat in Israel bestelde geweren halen Departement heet weer ministerie Zeer zacht weer WOENSDAG 24 JANUARI 1962 2 Dubbelgroo* Speciale Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Tanker verloor het roer B. en W. van Veisen zijn er tegen Ir. Sieuwertsz van Reesema neemt ontslag bij Haagse Tramweg Mij Defensieprobleem opgelost Samenwerking van A.R.P. en C.H.U. Arbeiders komen in Fijnaart met een eigen lijst Nederlands militair tehuis in W.-Duitsland ■°5 2 1 ia z motregen z z z z zw zw z Luxemourg regen zw geheel bew zw zzw zw zzw z zzw (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met het ontwerp-provinciewet, dat in de plaats zal komen van Thor- becke's uit 1850 daterende Provinciale Wet. Zonder hoofdelijke stemming, na een gedachtenwisseling van slechts en kele uren, werden de nieuwe bepalingen aanvaard. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, zal bevorderen dat de nieuwe wet nog vóór 13 februari in wer king treedt. Dit is belangrijk, omdat op die dag de kandidaatstelling plaats beeft voor de op 28 maart te houden staten verkiezingen. De nieuwgekozen provin ciale staten zullen dan meteen in ver sterkte getale bijeen kunnen komen. Een van de opmerkelijkste veranderin gen die de nieuwe wet brengt is name lijk de uitbreiding van het aantal staten leden in elke provincie. Noordholland krijgt nu 79 (77) statenleden, Zuid-Holland 83 (82), Noord-Brabant 71 (64), Gelder land 67 (62), Limburg 59 (45), Overijsel 59 (47), Utrecht 55 (41), Friesland 51 (50), Groningen 51 (45), Drente 47 (35) en Zee land 43 (42). Drie maanden geleden, bij de behande ling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, is vooral heftig gedebateerd over de vraag of Gedeputeerde Staten (het „Dagelijks Bestuur") voor het gehele door hen gevoerde beleid verantwoording schuldig zouden moeten zijn aan provin ciale staten. Ja, zei minister Toxopeus en hij werd daarin gesteund door de so cialisten en liberalen onder aanvoering van prof. Oud. Neen, zeiden echter de confessionele fracties en zij kregen hun zin, want met een kleine meerderheid werd een amen- dement-Maenen (K.V.P.) aangenomen, waardoor de verantwoordingsplicht werd beperkt. Gedeputeerde Staten zullen nu geen rekenschap behoeven af te leggen over de bijzonderheden van hun toezicht op de gemeentebesturen en evenmin be treffende hun beleid bij het beslissen van geschillen. Gisteren, in de Eerste Kamer, was het opmerkelijk, dat van de vijf sprekers er drie, n.l. de K.V.P.'er Teijssen, de libe raal mr. De Vos van Steenwijk en mr. Pollema, (C.H.) afweken van de opvattin gen van hun respectieve geestverwanten aan de overzijde van het Binnenhof. De heer T e ij s s e n zei, dat een zo ruim mogelijke verantwoordingsplicht een de mocratisch beginsel behoorde te zijn, al was hij uit doelmatigheidsoverwegingen bereid een ontwokkeling-in-etappes te aan vaarden. Mr. Pollema, die ook de lof van de verantwoording zong, zei dat hij tegen het amendement-Maenen zou heb ben gestemd indien hij lid van de Tweede Kamer zou zijn geweest. Daar entegen was baron De Vos van Steenwijk vrij gereserveerd ten opzichte van een te ruime verantwoordingsplicht. Als hij Tweede Kamerlid was geweest zou hij wellicht voor het amendement hebben ge stemd, met andere woorden tegen het ontwerp zoals het nu luidde had hij wei nig bezwaren. De heer T j a 1 m a (A.R.) was het eens met de aangebrachte beperkingen en prof. Samkalden (P. v.d. A.) had liever verruiming gezien. Zij waren dus de enigen die geheel mee gingen met de opvattingen van hun geest verwanten in de Tweede Kamer. Minister Toxopeus merkte nog op, dat hij inderdaad liever een algemene verant woordingsplicht had gezien, maar dat hij van de gang van zaken in de Tweede Kamer geen halszaak had willen maken. Wat een ander punt betreft zei de be windsman dat provinciale staten, als zij dat willen, meer dan tweemaal per jaar zullen kunnen vergaderen. Over deze mo gelijkheid was namelijk enige twijfel ge rezen. De minister betoogde verder nog dat de provincies in de loop der tijden tot zeer gewaardeerde, onmisbare schakels in het staatsbestel waren geworden. De inmiddels gegroeide praktijk moest nu neergelegd worden in een wettelijke re geling. Tegenover het verwijt dat hij lan ger over dit ontwerp had gedaan, dan Thorbecke over het zijne, betoogde de minister dat Thorbecke's profetenmantel hem wat dit betreft blijkbaar niet om de schouders was geworpen. „Maar", zo verzuchtte hij, „een moderne minister heeft nu eenmaal veel meer aan zijn hoofd dan collega's uit de vorige eeuw". De Eerste Kamer aanvaardde zonder de bat of hoofdelijke stemming overdracht aan de staat van de in liquidatie verke rende n.v. Nederlandse Uitvoermaatschap- pij en daarmee verband houdende finan ciële voorzieningen voor de stichting „Het Nationale Park De Hoge Veluwe". Aan het begin van de vergadering instal leerde de voorzitter dr. M. Troostwijk uit Groningen tot lid van de Eerste Kamer als opvolger van de heer J. L. Hoogland (P.v.d.A.) Dr. Troostwijk is gemeentese cretaris van de stad Groningen. Advertentie Drie moties, over het behouden van de Kalverpolder noordelijk van Zaandam als natuurgebied, over het kruispunt Rijksweg 4 en provinciale weg Hoofddorp-Hilver- sum en over de ruilverkaveling van het Geestmerambacht, werden dinsdag tijdens de behandeling van de provinciale begro ting 1962 door de Provinciale Staten van Noordholland ingediend. Alle drie werden ze door het college van Gedeputeerde Sta ten overgenomen. Het al dan niet bebouwen van de Kalver polder in de Zaanstreek houdt verband met het streekplan voor de Zaanstreek, waarvoor vorig jaar de rijksgoedkeuring werd verkregen. In dat streekplan is de polder bestemd voor bebouwing in de toe komst. De heer Clynk (P. v. d. A.) nu hield een bezield pleidooi voor het hand haven van deze fraaie polder als een soort natuurreservaat. Nadat hij in eerste in stantie aan het woord was geweest had het lid van Gedeputeerde Staten mr. H. Westerman er op gewezen, dat men in het verleden toch akkoord was gegaan met de bestemming die in het streekplan aan de polder was gegeven. Het zou moei lijk zijn om nu weer een ander standpunt in te gaan nemen. Nadat de heer Clijnk in tweede instantie voor de polder had ge pleit en een motie indiende, waarin G.S. werden verzocht om bij een noodzakelijk geworden herziening van het streekplan té willen bevorderen, dat de Kalverpolder niet zöu worden bebouwd, doch als na tuurreservaat behouden zou blijven (waar bij realisering van een molenreservaat en de zogenaamde Zaanse Schans diende te worden nagestreefd), verklaarde de heer Westermann zich bereid die motie over te nemen. De heer G o u d s m i t (V.V.D.) ver zocht bij motie aan G.S. om zo spoedig mogelijk in verbinding te treden met Rijks waterstaat over het kruispunt, gevormd door de provinciale weg Hoofddorp-Hilver- sum en de Rijksweg 4. De situatie op dit kruispunt is erg onveilig waar het betreft de op- en afritten van de rijksweg, die zelfs middels een viaduct over de provin ciale weg heen gaat. De heer De Boer (K.V.P.) was de indiener van een motie, waarin de teleurstelling over het opschui- van van de stemming met betrekking tot ruilverkaveling van de polder Geestmer ambacht (een waterrijk gebied noordelijk van Alkmaar, waar veel kool wordt ge teeld) tot uitdrukking werd gebracht. Over ruilverkaveling van het Geestmerambacht zijn al jarenlang gesprekken gevoerd en plannen gemaakt en een stemming onder de inwoners wordt steeds uitgesteld. Over streekplannen is in de vergadering heel wat gezegd. Ir. D u f o u r (VVD) ver- c 3 Stadsschouwburg, donderdag 20 u.: Rot terdams Toneel met „Koning Oidipous", tragedie van Sophokles; regie Ton Lutz. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn dochter Patricia", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „De mysterieuze Julia Manton', 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Don Camillo op de barricade", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Tram lijn begeerte", 18 j. Minerva Theater: vandaag 20.15 u.: „Baby doll", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Meisjes zonder kamers", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en donderdag 20 u.: „Terreur in New York", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. DIVERSEN Raadhuis Hiilegom: vandaag 20 uur: raadsvergadering. Raadhuis Halfweg: vandaag 19.30 uur: raadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 19 januari). WOENSDAG 24 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „Pepe". Rex Theater, 20 u.: „Puberteit". DONDERDAG 25 JANUARI City Theater, 20 u.: „Eiland in de zon". Rex Theater, 20 u.: „Puberteit". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. ,.De WOENSDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. roman van een vrouwenarts". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" Kennemer Theater, 20 u.: Concert N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Janine Dacosta, piano. K.S.A.-gebouw, 19.30 u.: Operettevereni ging Kindergeluk met „De bloemenfee en de prinses". DONDERDAG 25 JANUARI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 18.46 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co is in het Engelse Kanaal begonnen aan een bergingskarwei. Omstreeks half vijf bracht zij op veertig mijl ten zuid westen van de Lizard een verbinding tot stand met de Liberiaanse tanker „World Conquerer" (14.309 brt.), die machteloos ronddreef nadat hij gistermiddag zijn roer had verspeeld. Het schip was zonder lading op weg via Vitoria in Brazilië naar Rotterdam. De „Zwarte Zee" zal het nu naar Falmouth brengen. zocht G.S. om de moeilijkheden, die het uitblijven van de rijksgoedkeuring van het streekplan Zuid-Kennemerland bij gemeen ten en particulieren veroorzaakt, nog eens onder de aandacht van de overheid te wil len brengen. Hij wilde ook weten of de aanleg van een weg in het zuiden om Haarlem en Heemstede heen naar Zand voort nog steeds tot de mogelijkheden be hoorde. Deze weg is ontworpen door ir. De Ranitz als een soort tegenhanger van een weg, geprojecteerd door de provincie en leidende door Bentveld. Het antwoord daarop was, dat een weg volgens het plan De Ranitz „nog wel altijd mogelijk is". Mevrouw Groensmit - v. d. K a 1 - 1 e n (K.V.P.) toonde zich een vurig pleit- ster voor het streekplan IJmond-noord. Het ontwerp van een herziening van dit plan is op komst. Mevrouw Groensmit drong aan op samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk, waardoor een grote, nieuwe stad zal ontstaan. Het plan Zuiderhoek, dat Beverwijk en Heemskerk gescheiden wil houden, achtte zij daarom niet aan vaardbaar. Mevrouw Groensmit stond een snel voltooien van een flinke stedelijke eenheid in het IJmond-gebied voor. Zij vernam van mr. Westermann, dat G.S. er eenzelfde mening op na blijven houden. Drs. De Wit (P.v.d.A.), die het woord had gevoerd over een facetplan voor de recreatie en een recreatienota, vernam dat G.S. deze ook wenselijk aéhten orri bijvoor beeld de „wilde handel" in grond, vooral in het kustgebied in het noordelijk deèl Van Noordholland, tegen te kunnen gaan. Een nota zal in de loop van dit jaar verschij nen, daarna komt er een plan dat in de eerste plaats over het kustgebied zal han delen. Waar vragen waren gesteld over de toe komst van het Noordzeekanaal werd ge zegd, dat het ogenblik kan komen en dat ogenblik was misschien niet eens zo ver af dat de provincie in zal moeten grijpen op een wijze, die misschien anders zal zijn dan de Noordzeekanaal-gemeenten zich voorstellen. Weldra dient een commis sie in het leven te worden geroepen, waar in deskundigen en vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten zitting dienen te hebben. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben de raad voorgesteld om van de sleephellingmaatschappij „Schevenin- gen" het motorloggerschip Sch. 14 „Oceaan I" aan te kopen en dit schip te laten verbouwen en inrichten tot visserij- oefenschip. Het hiervoor aan de raad ge vraagde krediet bedraagt 105.000, name lijk 50.000 voor aankoop van het schip en 55.000 voor verbouwing en inrichting ervan. B. en W. zeggen in hun voorstel aan de raad dat de redersvereniging „Scheve- ningen" enige jaren geleden er reeds op heeft aangedrongen een visserij-oefenschip aan te schaffen. In overleg met de bestu ren van de visserij scholen in Katwijk aan Zee en IJmuiden is toen een commissie ingesteld, welke vorig jaar rapporteerde dat haar de aanschaffing van zulk een schip zeer wenselijk voor kwam. B. en W. hebben toen besloten, in overleg met de besturen van de visserijscholen, de aan schaf van een nieuw schip voor te berei den. Nadien kwam de redervereniging „Sche- veningen" met een suggestie om vast een voor het doel geschikte logger aan te ko pen, omdat het nog geruime tijd zou duren voor een nieuw schip in de vaart kan wor den gebracht. B. en W. hebben deze sug gestie overgenomen en overleg gepleegd met verscheidene instanties. De staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft er zich reeds mee verenigd dat gedurende vier jaar een proef wordt genomen met de Sch. 14. De aanschaffing en exploitatie van het schip zullen dan ook geheel voor rekening van het rijk komen. B. en W. zeggen nog in hun voorstel, dat het bestuur van de Katwijkse visserij- school gunstig heeft gereageerd. Het ge meentebestuur van Velsen heeft bezwaar tegen het plan om een tijdelijk oefenschip aan te schaffen, omdat het vreest dat dit de aanschaffing van een nieuw schip in de weg zal staan. B. en W. van Den Haag delen dat bezwaar niet. In Paramaribo heeft een chaffeur van de algemeen ontvanger en betaalmeester, verklaard te zijn overvallen door twee mannen, die hem beroofden van een ver zegelde zak, die bankbiljetten bevatte ter waarde van 175.000 Surinaamse guldens (ca. 332.500). Nadat de chauffeur het geld bij een bank in ontvangst had genomen reed hij in gezelschap van een bode naar het kan toor van de betaalmeester. Onderweg ver zocht de chaffeur de bode een aspirien tje te kopen omdat hij zo'n hoofdpijn had. Hij zou de wagen om de hoek parkeren, aangezien dit niet was toegestaan" in de straat waar het tabletje moest worden ge kocht. Toen de bode na zijn aankoop de wagen weer opzocht waren auto en chauf feur verdwenen. Een klein uur daarna werd de politie opgebeld door de chauffeur, die vertelde dat hij beroofd was en zich nu een eind buiten Paramaribo bevond. Hij vertelde zijn wagen om de hoek te hebben gepar keerd. Nauwelijks had hij de wagen tot stilstand gebracht of een auto kwam aan gereden waarin twee mannen zaten. Een man stapte uit en ging naast de chauf- feur in de dienstauto zitten en dwong hem naar buiten Paramaribo te rijden. De tweede man bleef in zijn auto de dienst auto volgen. Op ongeveer 15 km buiten Paramaribo namen, aldus de mededelingen van de chauffeur, de twee mannen de zak met geld en het contactsleuteltje van de auto mee, zodat de chauffeur niet in staat was de dieven te achtervolgen. De chauf feur, dife reeds gedurende vijf jaar der gelijke opdrachten vervalt, is vopr een verhoori vastgehouden. De onder-directeur van de Haagse Tramweg Maatschappij, ir. A. W. Sieu wertsz van Reesema, heeft ontslag ge vraagd per 1 juli. Hij is met ingang van die datum benoemd tot directeur van de n.v. Koninklijke Constructiewerkplaatsen, Ijzergieterij en Machinefabriek Penn en Bauduin te Dordrecht. De heer Van Reesema ontkende gisteren ten stelligste de geruchten dat zijn ont slagaanvrage was ingegeven door onenig heid in de directie van de H.T.M. Hij noemde zijn nieuwe werkkring een betere functie. De luchtmacht gaat met een aantal transportvliegtuigen een deel van de vele duizenden UZI-geweren (pistool-mitrail- leus)ophalen, welke in Israël ten behoe ve van de landmacht zijn besteld. Er zullen zeven vluchten worden uitge voerd. Met elke reis gaan drie of vier geestelijke verzorgers uit alle richtin gen gekozen mee, die dan na een week met een volgend toestel terugkeren. Op deze wijze krijgt de landmacht snel en goedkoop zijn wapenzending hier, de luchtmacht past deze vluchten in haar oefenprogramma in en enige geestelijke verzorgers zijn in de gelegenheid zelf eens kennis te maken met het Heilige Land. Wie wel eens in de telefoongids van Den Haag gezocht heeft naar een der vele nummers van „Defensie", weet, dat het niet eenvoudig is die nummers te vinden. De telefoonnummers van alle ministeries zijn te vinden onder het verzamelwoord Ministerie, behalve dat van het ministerie van Defensie. Dat moet men vinden on der de verzamelnaam Departement. In de nieuwe telefoongids zal dat wel veranderd zijn want sedert enkele dagen heet het ministerie van Defensie ook werkelijk weer ministerie en niet meer departe ment. De aanduiding departement is in strijd met het koninklijk besluit van 30 okto ber 1950 betreffende post- en archiefzaken. Dit K.B. zegt in artikel 1: „Departement" is een tak van 's rijksdienst, ressorterend onder een minister en „ministerie" is het te 's Gravenhage gevestigde, met de lei ding van een departement belaste deel van dat departement. In de rijksbegro ting vindt men ook: hoofdstuk 1; begro ting van het departement van defensie. Afdeling 1: ministerie. In de ministerraad van 4 september 1945 was reeds besloten de aanduiding „de partement" te laten vervallen en „minis terie" te gebruiken. Dit gebeurde vooral in verband met de veelvuldige angelsak- sische contacten. Men wilde verwarring voorkomen. Het Engelse „department" betekent afdeling. Voor een ministerie wordt het woord „ministry" gebruikt. Wie ontdekt heeft, dat de naam „de partement" feitelijk in strijd met de wet was, weten we niet. Maar zonder gerucht zijn de naamborden vorige week gewij zigd. Aan de gevel van de gebouwen van Defensie bevindt zich nu een bord, waar op de naam Ministerie van Defensie prijkt. De provinciale organisaties van de An ti-Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie in Noord-Brabant hebben besloten tot voortzetting van de samenwer king in de komende zittingsperiode van de provinciale staten. Het Gereformeerd Po litiek Verbond en de Staatkundig Gerefor- meerde Partij welker aahhangerstal ver beneden de kiesdeler blijft, hebben niette min opnieuw afwijzend gereageerd op ver zoeken om tot de samenwerking toe te treden. Volgens de afspraak tussen A.R.P. en C.H.U. wordt voor de komende verkie zing de eerste plaats op de lijst der pro testants-christelijke groepering ingenomen door een Anti-revolutionair, burgemees ter J. Slot van Eethen. De behartiging van de arbeidersbelangen door de gemeenteraad van Fijnaart en Heiningen heeft in de kringen van de ar beiders ter plaatse aanleiding gegeven tot ontevredenheid. Behalve dat et in het kèrkdorp Heiningen'om deze reden een af deling van de Partij vani de Arbeid if op gericht, hebben de-Fijhaartse leden van het Christelijk Nationaal Vakverbond besloten voor de gemeenteraadsverkiezingen uit te komen met een eigen lijst onder de naam „Arbeidersbelangen". Zij menen dat de ar beiders van deze Westbrabantse agra rische gemeente in het gemeentebestuur een eigen vertegenwoordiging moeten heb ben, speciaal voor de 700 pendelarbeiders, wier belang gediend kan worden door een krachtiger industrialisatiebeleid dat hun werkgelegenheid in eigen gemeente kan bieden. Het gemeentebestuur wil de indus- tralisatie echter buiten het dorp Fijnaart houden en hoopt wat de werkgelegenheid betreft op het (nog steeds vage) plan-Oran jestad, dat een nieuwe industriële vestiging aan het Volkerak in het uiterste westen der gemeente beoogt. De gemeenteraad bestaat thans uit vijf K.V.P.'ers en zes ver tegenwoordigers van de protestants-chris telijke groepering. (Van onze reportageredacteur) Knar wij vernemen zal over enige we ken bij de Nederlandse luchtmachtbasis Handorf in Westfalen een protestants mi litair tehuis in gebruik worden genomen. Het geprefabriceerde gebouw, dat aan on geveer 100 man plaats zal bieden, zal uit een conversatiezaal, een spelzaal en een studievertrek bestaan. Het wordt geëxploi teerd door de vereniging Pro Rege en is het eerste Nederlandse militair tehuis in het buitenland. Van Duitse zijde bestaat er grote belangstelling voor, omdat men daar deze vorm van welzijnszorg voor militai ren niet kent. Ook van rooms-katholieke zijde wordt de vestiging van een militair tehuis in Westfalen voorbereid. Oecumenisch hotel. Het „Deltahotel" in Haamstede, dat vorige week wegens faillissement werd verkocht aan de heer P. Bleyenberg uit Roosendaal voor 280.000,is doorverkocht aan de pas opgerichte stichting „Ostoeryo", te Utrecht, die in dit nog niet afgebouwde hotel een oecumenisch hotel wil vestigen. In de on langs in New Delhi gehouden vergadering van de Wereldraad van Kerken is een voorstel besproken om in verschillende landen hotels te stichten met een oecu menisch karakter. De nieuwe stichting is niet gebonden aan enig kerkgenootschap. Rechterlijke macht. Benoemd zijn: Tot raadsheer in de Hoge Raad mr J. Pe ters, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam; tot vice-president van het ge rechtshof te 's Hertogenbosch: mr. W. van Roosendaal, raadsheer in dat gerechtshof; tot rechter in de rechtbank te Middelburg: mej. mr. S. W. C. Noteboom, substituut griffier bij de rechtbank te Rotterdam; tot kantonrechter te Roermond: mr. A. F. X. E. J. Vos de Wael, griffier van dit kantongerecht; tot kantonrechter te Sneek: mr. B. M. Keulen, griffier van de kanton gerechten te Leeuwarden, Sneek en Heerenveen; tot kantonrechter te Brielle en Sommelsdijk: mr. D. Naayen, griffier van het kantongerecht te Enschede. Jhr. W. Snouck Hurgronje overleden. Op 81-jarige leeftijd is in Arnhem over leden jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Hur gronje, oud-griffier van de staten van Gelderland van 1 februari 1919 tot 1 ja nuari 1946. Daarvóór was hij van 1907 tot 1912 ambtenaar ter provinciale griffie van Zeeland en van 1912 tot 1919 gemeentese cretaris van Middelburg, zijn geboorte plaats. Prof. C. Boelhouwer. Prof. dr. ir. C. Boelhouwer, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de chemische technologie aan de universiteit van Amsterdam, heeft zijn ambt aanvaard door het uitspreken van een rede getiteld „Chemische techno logie als toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek". De hoogleraar zal een nieuw keuzevak doceren in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen. Daar naast is het zijn taak een grondslag te leggen voor de baccalaureaats opleiding in de scheikunde aan de gemeente-universi teit. Prof. Boelhouwer is geboren in Heem stede. Hij behaalde in 1948 met lof het di ploma van scheikundig ingenieur aan de technische hogeschool te Delft. In 1952 promoveerde hij. Buitenlandse dienst. In de republiek Korea is een ambassade der Nederlanden, met zetel te Tokio, opgericht. De heer N. A. J. de Voogd, ambassadeur te Tokio, Is tevens benoemd tot ambassadeur in Korea. In de Somali-republiek is een ambassade der Nederlanden, met zetel te Khartoem, opgericht. Dr. J. C. Kruisheer, ambassa deur te Khartoem, is tevens benoemd tot ambassadeur in de Somali-republiek. Mr. R. M. Neuerburg. ambtenaar van de bui tenlandse dienst der tweede klasse, is be noemd tot ambassadeur in de republiek Venezuela. De uit 1608 daterende „Hamwoning" en de daarvoor staande „Hampoort" aan de Rotterdamseweg in Pelft moe ten verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe gebouwen voor de tech nische hogeschool. De protesten tegen de afbraak hebben in zoverre succes geboekt, dat men zal trachten de poort op een andere plaats in Delft weer op te bouwen. Een kleine depressie trok van Zuid-Zwe den naar Finland. Achter deze depressie om drong arctische lucht zuidwaarts, zo dat nu ook in Midden-Scandinavië de stren ge vorst is teruggekeerd. Een andere de pressie trekt over de oceaan in de richting van Schotland." Het warmtefront hiervan bereikte vanochtend, voorafgegaan door regen, het zuidwesten van ons land. Het front vormt de voorste begrenzing van zachte oceaanlucht, die door krachtige tot harde zuidwestelijke winden in de richting van Europa wordt getransporteerd. Op het zuidelijk deel van de oceaan be weegt tussen de 30ste en 40ste breedte graad een serie hogedrukgebieden lang zaam naar het oosten. Er zijn geen aan wijzingen, dat in deze drukverdeling hogedrukgebieden in het zuiden en lage drukgebieden in het noorden spoedig verandering zal komen. Het voor de tijd van het jaar zachte weer duurt daarom voort. WEERR APPORTEN Maximum-temperaturen e J5 g binnen- en buitenland. d Neerslag, laatste JA uur. SB B Den Helder motregen 6 Ypenburg motregen wzw 7 2 Vlissingen geheel bew zw 6 5 Eelde 6 1 De Bilt regen 7 1 Twente regen 6 0,5 Eindhoven motregen 7 2 Zd-Limburg motregen 7 2 Helsinki geheel bew wnw l 5 Stockholm geheel new 0 l 1 Oslo mist windst. 1 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 5 0,3 Aberdeen geheel oew windst. 6 0 Londen zwaar bew 8 4 Amsterdam regen 6 1 Brussel regen zw 7 7 3 2 Parijs 8 4 Bordeaux geheel bew 4 Grenoble zwaar oew windst. 8 0 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn regen 6 0,2 Frankfort regen 8 2 Miinchen geheel bew 4 0 Zürich geheel bew zzw 5 0,1 Genève geheel bew 6 0,1 Locarno licht bew nno 12 0 Wenen zwaar bew w 6 0 Innsbruck half bew. w 6 0 Athene regen wnw 15 5 Rome onbewolkt ono 11 2 Ajaccio onbewolkt 0 14 0 Madrid half bew windst 8 0 Mallorca onbewolkt windst. 14 0 Donderdag 25 januari Zon op 8.32 uur, onder 17.14 uur. Maan op 22.18 uur, onder 10.36 uur. Maanstanden 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in Mmo'dem Woensdag 24 januari Hoog water 6 03 en 18.13 uur. Laag water 1.47 en 14.01 uur. Donderdag 25 januari Hoog water 6.36 en 18.46 uur. Laag water 2.16 en 14.32 uur. Hef hoog en laag water te Zandvoort i. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2