Raadsel met Bulgaarse Mig nog steeds niet opgelost Dr. Verwoerd zegt Bantoes in Transkei zelfregering toe 1 'shmc Wereldnieuws Bteia Kennedy biedt goede diensten aan in de kwestie Kasjmir Mislukte aanslag op koning van Nepal Weduwe Trotsky in Parijs overleden Hotel ingestort in Spanje: acht doden Wat serveert U 's avonds? 3 van Egmood €)p de raatótoel WOENSDAG 2 4 JANUARI 1962 3 Zorgen over Zuid-A frika's positie in de wereld Weggeschopt Zevende pokkenpatiënt in Engeland overleden Boycot OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Amerikanen zullen eerste Britse kunstmaan lanceren Finse militaire delegatie in Moskou aangekomen Elias Ver koudheidsbacillen c/^astii^55 ftooiW»,[f. 1.10 protektie tegen infektie (Van onze correspondent) ROME Het raadsel met de Bulgaar se Mig-straaljager, die in het week-end vlak bij een raketbasis van de Navo bij het plaatsje Acquaviva in het gebied van Apulië is neergestort, is nog altijd niet opgelost. De piloot Solakov beweert, dat hij de vrijheid zou hebben gekozen en dat het zijn bedoeling was in een Westeuropees land politiek asiel te vragen. De Italianen en ook officieren van de Navo schijnen daarentegen te veronderstellen, dat men hier wel degelijk met spionage te doen heeft en dat men luchtopnamen wilde maken, waartoe het vliegtuig zich op zeer grote hoogte mo'est bevinden. Bij het on derzoek van het vliegtuig zelf is echter niets aan het licht gekomen, maar dat onderzoek is nog niet geheel klaar. De Bulgaarse legatie in Rome heeft getracht contact op te nemen met de of ficier Solakov en de militaire attaché van de legatie is naar Acquaviva gereisd. Hij vroeg daar in het hospitaal waar de pi loot zich bevindt, of hij hem mocht spre ken. Dit werd echter geweigerd. Men zei, dat de man zich in een toestand bevindt, die een gesprek niet toelaat. Dat is ken nelijk een uitvlucht, want hij is reeds verscheidene malen door Italiaanse en Amerikaanse Navo-officieren ondervraagd. In Sofia heeft men het geval eerst twee dagen lang verzwegen. Daarna is het door de radio bekend gemaakt, maar in het bericht werd gezegd, dat het vliegtuig klaarblijkelijk was verdwaald. Dit nu is volkomen onlogisch, als men bedenkt dat een vliegtuig, dat uit Bulgarije west waarts vliegt, voortdurend boven berg achtig terrein is, zowel in Bulgarije als Joego-Slavië en Albanië. Bovendien weet de piloot zeer wel, dat wanneer hij een zee oversteekt, hij zich niet meer boven de Balkan maar boven Italië moet be vinden. Een dergelijke „verdwaling" is dus uitgesloten. ziekenhuis ligt, hen hebben gelast met de volgende trein naar Rome terug te ke ren. Cristo Tenev, derde secretaris van het Bulgaarse consulaat te Rome en kolonel Ivan Ivanoff, militair attaché van de le gatie, zeiden dat zij uit Bari „wegge schopt" waren na beloften, dat zij de pi loot zouden mogen bezoeken. KARATSJI (Reuter) President Kenne dy heeft de goede diensten aangeboden van iemand die zowel voor Indig als voor Pakistan aanvaardbaar is, voor het zoe ken naar een oplossing van het geschil tussen beide landen over Kasjmir. Een woordvoerder van het Pakistaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, die dit mee deelde, zei dat zijn regering dit aanbod als „een opbouwend initiatief" beschouwt. Kennedy deed dit aanbod in een persoon lijke brief van 16 januari aan president Ajoeb van Pakistan. KATMANDOE (Reuter) De Nepalese radio-omroep heeft meegedeeld dat maan dag j.l. een mislukte moordaanslag op ko ning Mahendra van Nepal is gepleegd. Er werd een bom geworpen naar zijn auto. Volgens de mededeling vond de aan slag plaats in Oost-Nepal. De koning werd niet gewond. De vorst was met zijn auto op weg naar Janakpoer, waar hij een menigte zou toe spreken. .Tanakpoer ligt ongeveer veertig kilometer ten noorden van de grens tus sen India en Nepal. De radio meldde dat een aantal arrestaties is verricht. De 41-jarige Mahendra voert sinds 1955 het bewind over de Himalaja-staat Ne pal. De koning heeft het land kortgeleden gewaarschuwd dat verraders, die zich op buitenlandse gebied bevinden, pogen zich van de macht in Nepal meester te maken. Hij noemde de naam van het betrok ken land niet, doch politieke waarnemers in Katmandoe menen dat zijn uitlating sloeg op India, waarheen vele tegenstan ders van het persoonlijk bewind van de vorst zijn uitgeweken. Koning Mahendra heeft in december 1960 het Nepalese parlement ontbonden, waarna hij een persoonlijk bewind ging voeren. In de maand daarop verbood de vorst alle Nepalese politieke partijen. Twee Bulgaarse diplomaten hebben gis teravond verklaard, dat de Italiaanse mi litaire autoriteiten te Bari, waar de pi loot van de Bulgaarse straaljager in het PARIJS (Reuter-AP) Madame Nata lia Sedova Trotsky, weduwe van de Rus sische revolutionaire leider, is op 79-jarige leeftijd in de Parijse voorstad Corbeil overleden, aldus een mededeling van de Vierde (Trotskystische) Internationale. Mevrouw Trotsky heeft de wens te ken nen gegeven dat haar as ter aarde zal worden besteld naast die van Leon Trotsky in Mexico. Haar echtgenoot werd in 1940 vermoord in Mexico. Mevrouw Trotsky was in 1882 te Rouni geboren als kind van een lagere Russische adellijke familie. Tijdens haar Studiejaren in Parijs ontmoette ze Trotsky met wie ze kort nadien trouwde. Sinds dat ogenblik heeft ze hdt grootste deel van haar leven doorgebracht als bannelinge. Tijdens haar huwelijk heeft ze slechts tien jaar in Rus land gewoond. Ondanks alles bleef ze een overtuigd socialiste die alle ontwikkelingen in Rusland met de grootste aandacht volg de. Zij moest in haar schooljaren een exclu sieve meisjesschool te Charkov verlaten omdat zij tegen de andere leerlingen had gezegd dat zij de geschriften van de Rus sische revolutionairen moesten lezen in plaats van de bijbel. Ook zette zij hen aan hun godsdienstplichten te verwaarlo zen. Reeds voor de eeuwwisseling trad zij toe tot de Russische -sociaal-democratische arbeiderspartij. Mevrouw Trotsky heeft kortgeleden mee gedeeld dat zij naar Rusland wilde terug keren om eerherstel te krijgen van haar echtgenoot en om inlichtingen in te win nen over haar zoon Sergej Sedov, die men voor het laatst in 1937 in een gevangenis te Moskou heeft gezien. Sergej, een inge nieur, had geweigerd deel te nemen aan de activiteit tegen Trotsky. BARCELONA (AP) Reddingsbrigades zoeken vandaag verder in de massa puin van een bijna voltooid hotel in Penida dat ingestort is waarbij tenminste acht 'men sen om het leven gekomen zijn en 83 ge wond werden. Er wordt gezocht naar arbeiders die naar men denkt nog onder het puin be dolven liggen. Het gebouw van acht ver diepingen is gisteren ingestort. Een auto riteit heeft verklaard te vrezen dat nog meer dan twintig doden onder het puin liggen. Alle hoop is opgegeven dat er nog levenden gevonden worden. De schattingen over het aantal mensen dat in het hotel aan het werk was op het ogenblik van de instorting lopen sterk uiteen. Een schatting is dat er toen 140 arbeiders in waren terwijl anderen zeg gen dat het er meer dan 200 waren. De autoriteiten hebben de architect, en andere technici die voor de bouw verant woordelijk zijn, aangehouden, hangende het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. BRADFORD (Reuter) In Engeland is dinsdag de zevende pokkenpatiënt overle den sinds de ziekte omstreeks Kerstmis voor het eerst werd ontdekt. De overlede ne is een 37-jarige patholoog, die in een ziekenhuis in Bradford was opgenomen. Vergeefs is geprobeerd het leven van de patholoog, die een pokkenpatiënt had onderzocht, te redden met een nieuw ge neesmiddel. De minister van Gezondheid verklaarde in het Lagerhuis, dat alle vijf Pakistaners, die de ziekte naar Engeland hebben over gebracht, in het bezit waren van geldige internationale vaccinatiebewijzen en tot elk ander land zouden zijn toegelaten. Hij zei verder, dat de Britse controle scher per is dan elders en dat de hoeveelheden vaccine voldoende zijn. De regering en ook de meeste Lagerhuisleden zijn tegen ver plichte vaccinatie, behalve in speciale ge vallen. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse regering heeft dinsdag plannen be kendgemaakt tot het geven van interne zelfregering aan het gebied Transkei. De ze plannen zijn de belangrijkste stap van de nationalistische regering tot nu toe bij de verwezenlijking van haar denkbeeld tot het vormen van een groep autonome Ban- toestaten In deze staten zuilen de Bantoes zichzelf regeren, in overeenstemming met I de apartheidstheorie. Uit de hoofdstad van Transkei, Oemtata, is gemeld dat de leden van Xhosa-stam het nieuws met gejuich hebben ontvangen. De stam zal zaterdag ossen slachten om het feit te vieren. Transkei heeft 1.250.000 inwoners. Premier Verwoerd deelde in de Volks raad (parlement) mee, dat Zuid-Afrika Transkei op verzoek van de Xhosa's een gekozen parlement en een kabinet zal ge ven. De regering hoopt het plan in 1963 tot uitvoering te kunnen brengen. Eerst komt er een overgangstijd waarin blanke ambtenaren het gebied zullen blijven lei den. De twintigduizend blanken in het ge bied zullen echter geen politieke rechten hebben. Dr. Verwoerd verklaarde te streven naar afzonderlijke staten voor groepen van de onderscheidene rassen. De regering is ge kant tegen een nationale regering van ver schillende rassen die aan de macht komt door verkiezingen door een kiezerskorps van verschillende rassen. Zulks zou onver mijdelijk leiden tot heerschappij van de Bantoes, zei hij. De Zuidafrikaanse minister van Econo mische Zaken en Mijnbouw, dr. Diede- richs, heeft in de volksraad meegedeeld dat vijftien landen officieel Zuidafrikaanse goederen boycotten. Deze landen zijn: de Sovjet-Unie, communistisch China, India, de Maleise Federatie, Antiqua, Barbados, Jamaica, Brits-Guyana, Suriname, Ethio pië, Ghana, Liberië, Nigerië, Sierra Leo ne en Soedan. Dr. Verwoerd verklaarde zich wel dege lijk zorgen te maken over de positie die Zuid-Afrika thans in de wereld inneemt. De toestand is ernstig en zich geen zor gen te maken zou dwaasheid zijn. Dr Ver woerd zei dit nadat de leider van de oppo sitie, De Villiers Graaf, de regering ervan had beschuldigd de moed te missen het volk op dë hoogte te stellen van de gevol gen die de apartheidspolitiek voor Zuid- Afrika's positie in de wereld heeft gehad. Advertentie Welke dranken behoort men te schenken als men een „avondje" geeft? Wel, na de the# hebt U de keus uit rijnwijn, rode wijn, moezelwijn, bier en tonic. Natuurlijk zijn er nog veel meer gezellige drankjes t# bedenken. Een verfrissende longdrink bijvoorbeeld is altijd welkom. Het prettige van zo'n longdrink is dat er zovele dranken zijn die er zich voortreffelijk voor lenen. In de winter kan ook een wijngroo of een heerlijk kopje bouillon uitstekend voldoen. En welke sigaretten presenteert U? Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! KING 4 SIZE 20 STUKS F l» LONDEN (AFP) In Britse ambtelijke kringen te Londen is vernomen dat de eerste Britse kunstmaan, de U. K.-l, waar schijnlijk in het laatst van maart of het begin van april in de ruimte zal worden geschoten. Hiervoor zal gebruik worden ge maakt van een „Thor-raket". die van de Amerikaanse basis bij Cape Canaveral zal worden gelanceerd. MOSKOU (Reu-ter) Een Finse mili taire delegatie is in Moskou aangeko men voor .„commerciële onderhandelin gen", aldus de Finse ambassade in de Russische hoofdstad. De delegatie werd vergezeld door de Finse minister van Defensie, maar volgens een Finse woord voerder is dit slechts een beleefheidsge- baar. GOA, NIEUW GUINEA EN WIJZELF Toen tegen het eind van het oude jaar de troepen van India de Portugezen in Goa over weldigden, is van vele kanten opgemerkt dat dit het gevaar deed toenemen van een ge wapend optreden van Indo nesië tegen de Nederlanders op Nieuw-Guinea. Er zou dus een parallel bestaan tussen de situaties in beide gebieden, of wel het gedrag van de regering van India zou van invloed zijn op die van Indonesië. Voor Nederland, dat al lang in een heel moeilijke positie verkeert ten gevolge van onze voortge zette aanwezigheid op Nieuw- Guinea, is hier mogelijk een les te leren. En wanneer dat zo is, dan geen prettige les. Zoals wij in het algemeen niet zulke prettige lessen krijgen, van vriend noch vijand en vooral niet wanneer het een netelig vraagstuk als dat van Nieuw-Guinea betreft. Al te lang hebben velen in Neder land dit vraagstuk willen be zien niet als een internatio naal, maar als een soort bin nenlands probleem en het eigenaardige is dat de fout veel vaker gemaakt schijnt te zijn door onze ministers en Kamerleden (die toch beter konden weten) dan door „ge wone" mensen. Ook bij het recente grote debat in de Tweede Kamer over Nieuw- Guinea kreeg men vaak het gevoel dat het leven van het kabinet-De Quay belangrijker was dan het al of niet in een oorlog verwikkeld geraken op en om Nieuw-Guinea. Wat de parallel betreft tus sen de situaties in Goa zo als die tot voor kort bestond en die op Nieuw-Guinea zo als zij alsnog bestaat die parallel is er nauwelijks. Por tugal hing met heel zijn ziel aan Goa, waar het bijna vijf eeuwen geleden een grootse voorpost van zijn rijk overzee stichtte. Het ging Portugal lang niet alleen om handels voordelen (al werden die öök weer niet uit het oog verloren), maar Goa moest worden tot een „Rome van het Oosten", tot een basis niet alleen van een Portugees rijk overzee maar ook tot die van waaruit het Koninkrijk Gods, zoals de oude Portugezen dat verston den, verbreid zou worden over de Indiën en over gans Azië Voor dat ideaal streed en stierf ook de grote Franciscus Xave- rius die na zijn dood heilig werd verklaard en wiens ge beente rust in één van de me nigvuldige kerken van Goa. Dit Goa was een hoogst merk waardige kolonie, theocratisch als geen andere; Portugal droeg er lange tijd ook het wereldlijk gezag op aan de aartsbisschop! De oude Nederlanders, bij wie wél de commerciële be doelingen voorop stonden, wa ren bijzonder naijverig op de positie van de Portugezen in het gehele Oosten. Het geluk was met hen, en een Enkhui- zense jongeling slaagde erin om het te brengen tot de hoogst belangrijke positie van secretaris van de bisschop van Goa. Zijn boek over de navi gatie van de Portugezen in de Oriënt was een wegwijzer voor de Nederlandse zeevaar ders en enkele tientallen jaren later waren de Portugezen bijna overal in Azië verjaagd door de onzen. Maar de Neder landse aanvallen op de laatste twee grote Portugese sterkten, Macao in Zuid-China en Goa in Voor-Indië, werden steeds weer afgeslagen. Van al zulke verre herinne ringen is op Nieuw-Guinea'na- tuurlijk geen sprake; het Ne derlands gezag werd er in feite niet gevestigd vöör de laatste eeuwwisseling en bleef lang daarna tot de kuststreken beperkt. Ofschoon de verkon diging van het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's vele Nederlanders heel sym pathiek aandeed, kan men toch werkelijk niet zeggen dat ons volk brandt van harts tocht voor het behoud van Nieuw-Guinea zoals de Por tugezen dat wél deden voor Goa. En een wonder is dit al weer niet; het gehele ijveren voor de zelfbeschikking dateert van na de soevereiniteitsover dracht en is dus wel een zeer recent streven. Tot voordien werd het toenmalige Neder- lands-Indië bestuurd als een sterk gecentraliseerd rijk, zon der ook maar enige autonomie voor het verre, onontwikkelde Nieuw-Guinea. Men zou wél een zekere pa rallel kunnen zien in de hou ding van de beide regeringen, de Portugese en de Nederland se. Geen van beide hebben be reidheid getoond te onderhan delen met de wederpartij. De aanvankelijk^ reactie daarop van Nehroe respectievelijk Soekarno was echter weer ver schillend: de eerste beweerde vast te willen houden aan ge weldloosheid bij de oplossing van het geschil, de laatste wis selde hele dreigementen af met halve geruststellingen. En dan opeens komt de gewapen de actie, tegen de vroegere verklaringen in, van Nehroe. Nu Soekarno heeft getracht een zij het vrij kleine inval te doen in Nw.-Guinea, komt dit niet meer als een verrassing en de gehele we reld verwacht meer dergelijke acties. Wie er overigens in Neder land nog illusies gehad mocht hebben over de mogelijke reacties van de wereld in het lang niet denkbeeldige geval van een complete aanvalsoor log van Indonesië, die kan in derdaad veel leren uit het ge- val-Goa. De Portugezen kregen ten hoogste mondelinge steun van hun grote bondgenoten, doch zeker geen materiële, laat staan natuurlijk militaire hulp. Hun protest bij de Veiligheids raad liep onmiddellijk in het zand omdat de overigens zeer tamme resolutie welke door de landen van het Westen was voorgesteld dadelijk werd getroffen door een veto van de Russen. Wij kunnen in het midden laten of Amerika en Engeland er erg rouwig om zijn geweest dat de zaak zo is gelopen; al dadelijk was in Londen verklaard dat Portu gal nooit een beroep kon doen op zijn eeuwenoude bondge noot Engeland, omdat deze toch niet op kon treden tegen een lid van het Gemenebest. Wat Amerika betreft, dit heeft tot dusverre bijna altijd voor op willen lopen wanneer het ging om wat tegenwoordig met een lelijk woord heet dé- kolonisatie, en het zou in de toekomst evenmin India als Indonesië te zeer tegen zich in willen nemen. Zo zien wij dan dat tot dus verre de enige duidelijke pa rallel tussen de Portugezen in Goa en de Nederlanders op Nieuw-Guinea gelegen is in de mate van vasthoudendheid waarin onderhandelingen uit de weg zijn gegaan onder handelingen waarvan het ein de slechts kón zijn: overdracht aan de andere partij. Want in de jaren achter ons heeft de tijd niet stil gestaan en nu er in geheel Azië nauwelijks meer dan een enkele Eurppese kolo nie te vinden is, nu zijn een Portugees Goa en een Neder lands Nieuw-Guinea beide anachronismen geworden in de ogen van de wereld. Wij moeten ook vooral niet denken dat indien Soekarno aanvalt, de verbazing, of ook de verontwaardiging, van de wereld groot zal zijn. Ook te dien aanzien spiegele men zich aan Goa en men ga bijvoor beeld maar eens na in hoe verre er hier in Nederland van enige wijd-verbreide veront waardiging sprake was toen Nehroe's troepen daar hun waarlijk toch niet zeer held haftige of gevaarlijke cam pagne begonnen. Het kon bijna geen enkele Nederlander ook maar een steek schelen en over een jaar is iedereen waar schijnlijk zelfs vergeten waar Goa ligt. Niet groter is de be langstelling buiten Nederland, Indonesië of Australië voor Nieuw-Guinea. Willen wij in het verre Nieuw- Guinea niet in een avontuur zonder uitzicht belanden, dan zullen onze regeerders zich zo wel soepel als redelijk moeten tonen. Het geluk is met ons geweest toen de kleine inva sie-poging met zo gunstig re sultaat werd afgeslagen en het feit dat in Indonesië zelf Soe karno het blijkbaar nodig vindt om tal van redelijke lie den met gezag in de nor te zetten wijl hij hun invloed vreest, toont bovendien dat men het ook daar niet alge meen eens is met zijn extre mistische politiek. De Neder landse politiek zal zich echter te enenmale moeten gaan on derscheiden van de Portugese, of ook.van die welke mi nister Luns tot in het jongste verleden heeft gevoerd. Wij willen hopen dat de huidige regering, die zeker nog weinig heeft gedaan om het conflict op vreedzame wijze te helpen oplossen, inderdaad alles erop zal zetten om met Indonesië te gaan onderhandelen. Niet om de Papoea's uit te leveren, maar juist om nog zoveel mo gelijk voor hen te trachten te bereiken. Ook om indruk te maken op degenen in Indo nesië die kennelijk gekant zijn tegen de geweld-politiek van Soekarno. Liever nog zagen wij dat een nieuwe, onver moeide minister van Buiten landse Zaken deze taak aan vatte, ook omdat wij uit een nu reeds langdurig verleden weten dat déze minister niet Je ideale man is om met Azia ten tot een akkoord te komen. Maar willen minister Luns en premier De Quay te elfder ure tonen wat zij waard zijn bij het oplossen van een geschil dat, zo het onopgelost bleef, rnszelf, de Papoea's en de Indo nesiërs voor allerlei kwalijke consequenties zou stellen het zij zo. Indien zij slagen zullen zij ons allen aan zich verplichten. Dan zal in de ge schiedenis niet gezegd kunnen worden dat de Nederlanders in Azië dezelfde fout maakten als de Portugezen, dat zij uit stijf hoofdigheid weigerden te on derhandelen, zich vijanden maakten waar zij vrienden konden hebben en tenslotte toch alles verloren. Hoe weinig werkelijke vrien den Nederland in de wereld telt, kan ook nog weer eens blijken uit de berichten vol gens welke de drie motor torpedoboten van de Indone siërs zeer onlangs werden ge bouwd bij onze West-Duitse buren, en wel in Bremen. Het waren prachtige schepen die zeer snel konden varen en ge weldig goed schieten. Gelukkig konden zij óók zinken of in brand raken, en dat eveneens in een enorm tempo. Maar dat lag niet zozeer aan de bouwers alswel aan de Koninklijke Marine. Over de vraag precies hoe dicht bij de kust van Nieuw- Guinea deze schepen werden onderschept, kunnen wij ons moeilijk opwinden. Zij waren kennelijk voor landing op het eiland bestemd en konden met hun snelheid in vijf minuten de gehele 3-mijls zone door klieven. Door hier regels van een volkenrecht uit de tijd van zeilschepen toe te passen zou de verdediging van Nieuw- Guinea haar taak bij voorbaat onmogelijk hebben gemaakt. He* maximum aan voordeel zou Nederland uit succesvolle actie slaan door juist nu, ter wijl Soekarno een kleine ne derlaag heeft geleden, zich on voorwaardelijk voor onder handelingen beschikbaar te stellen. Vuur en vlam TOEN IK dezer dagen in een plezierig Amsterdams café in gezelschap van enige oudere, in letterkundige zaken vergrijsde figuren een uurtje doorbracht, heb ik zes tig minuten lang een hartstochtelijk, vijf voudig gesprek moeten aanhoren over l'affaire Van Oorschot-Hermans: dr. W. F. Hermans, een onzer werkelijk grote schrij vers, die in conflict lag met zijn uitge ver Van Oorschot, omdat deze twee van zijn boeken zonder zijn toestemming, in een goedkope editie heeft doen verschij nen. Het bleek mij, tot mijn verbazing, dat een zaak als deze sommige mensen nog tot vurig dispuut kan brengen en dat zij de letterkundige hartstocht nog kan wek ken van mensen, die ik, ondanks hun over rijpe leeftijd, meer bij de tijd vermoed had. In mijn zeer prille jaren toen, althans van hier uit gezien, de wereld nog rustig en kalm was, zou een gevalletje als dit sensatie hebben verwekt in bepaalde krin gen, maar dat dit nu nog het geval bleek te zijn, verbaasde mij. Er zijn, dacht ik, heel wat belangrijker zaken aan de orde, zaken van zulk formaat, dat zij zo'n ge valletje van onmin tussen een schrijver en diens uitgever tot een wel heel minimaal incidentje reduceren. Wat kan het, buiten de beide partijen, eigenlijk iemand sche len? Welk belang heeft het? En welke an dere belangen dan die van die twee zijn er mee gemoeid? Mijn vijf tafelgenoten behoorden niet tot de mindere goden van de vaderlandse Olympos. Integendeel: hun namen hebben, terecht, een goede, heldere klank in onze kleine lusthof der schone letteren. Toen ik hun langdurig gesprek had aan gehoord kon ik de gemelijke gedachte niet kwijtraken, dat mensen die zo weinig con tact met het werkelijke leven hebben, dat zij in vuur en vlam kunnen geraken om een onbeduidend incidentje als dit, toch eigenlijk wel zeer ver van de werkelijk heid verwijderd staan. Want het leven, dacht ik, is in al zijn uitingen te belangwekkend geworden dan dat wij ons willen wij er nog een rol in spelen van welke aard. ook er bui ten mogen en kunnen stellen. En de kun stenaar kan zich dat pas recht niet veroor loven. Ik weet wel dat de verhouding kunste naar-maatschappij een eeuwig punt van discussie en meningsverschil is, maar zoals alles heeft ook deze materie haar gren zen. Wie zich in alle oprechtheid druk maakt over minimaliteiten als deze, heeft blijk baar het perspectief uit het oog verloren. Heeft hij dan nog wel recht op een min of meer vooraanstaande plaats in het le ven en in onze belangstelling? Advertentie zijn als de dood voor Dit doosje betekent: Openbaar gedenkteken. De Oostenrijkse regering heeft het crematorium van het voormalige kamp Melk bij het concen tratiekamp Mathuasen tot openbaar ge denkteken verklaard. Evacuatie. Het dorpje Trevignano bij Ro me is gedeeltelijk geëvacueerd omdat men vreest dat de streek opnieuw door lawines getroffen zal worden. Er deed zich een lawine voor die het dorp, dat 1990 inwoners telt, zeer dicht naderde. Spionnen. Een Cubaans vuurpeloton heeft vorige week in de Cabana-gevangenis in Havanna twee mannen terechtgesteld, die door de Cubaanse regering waren bestempeld als spionnen voor de Ame rikaanse inlichtingendienst. Rommelmuseum. In de Egyptische plaats Mersa Matroe, aan de Middellandsezee- kust, zal een „Maarschalk Rommel mu seum" worden ingericht, zo meldt het Egyptische blad Al Ahram. Legervoertui gen, kaarten en documenten van het Afrikakorps van Rommel zullen in net museum ten toon worden gesteld. Rattendieet. Onder auspiciën van de Ca nadese melkstichting werd op een school in Toronto een biologisch expe riment gehouden, waarbij een rat een week lang werd gevoed met melk en brood. De rat stierf binnen een week. Een andere rat, die tegelijkertijd op een dieet *van suiker en limonade was ge steld, overleefde het experiment. Treinbotsing. Vijfentwintig personen wer den gewond tijdens een botsing tussen twee dieseltreinen op het Piccadilly sta tion. Tien gewonden konden ter plaatse behandeld worden. De rest werd naar ziekenhuizen vervoerd met snijwonden en kneuzingen. Pamfletten. Het Oostduitse persbureau ADN, heeft dinsdag gemeld dat het vliegtuig dat vorige week boven Oost- Duitsland pamfletten heeft uitgeworpen waarin Kroesjtsjev wordt aangevallen en de Albanese communisten worden verdedigd, tot de Westduitse luchtmacht behoort. De vlucht van het toestel was volgens het persbureau een uitdagende grensschending. „Invallers". De Guatamaltese regering heeft meegedeeld een brief te hebben ontvangen van de leider van een groep van zeventien mensen, die in het week eind zijn uitgetrokken om de Britten te dwingen Brits Honduras over te dragen aan Guatemala. Volgens de leider van de groep, is het hun bedoeling de plaat sen Pueblo Viejo, an Antonio en Punta Gorda te bezetten. De groep beschikt, aldus de brief, over vier geweren, een jachtgeweer en drie revolvers.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3