Velsen's fel op burgemeester reageert aanval van raadslid H. de Boer signaleert moeilijke positie visserij - onderwijs i JL Prins BernharcT'-H.B.S. krijgt gebouw in „Zeewijk" Raadslid Lupens stelt vragen aan college over Wijk aan Zee Overval in Purmerend weer voor Hoge Raad IJmondverenigingen vandaag en morgen Gasgeysers en Gasfornuizen WOENSDAG 24 JANUARI 1962 5 schuwde, dat de aanwas van bekwame jongeren voor het visserij-onderwijs I WetllOllder H. de Boer wordt bedreigd. W ethouder C. P. J. Maas W ethouder A.de J ong reiskaS verdwenen I Het Haagse gerechtshof veroordeelde Grote belangstelling voor propaganda-avond over koopvaardij Staaldraad in schroef van „Antje" Inbraak in gebouw aan de Trawlerkade Bemanning gered van Noors scheepje De beantwoording door Burgemeester en Wethouders van Velsen van de sprekers uit de eerste ronde van het begrotingsdebat heeft toch nog een volle avond gekost, vooral doordat de wethouders A. de Jong en H. de Boer ieder een uur spreektijd nodig bleken te hebben. Eén van de hoogtepunten van de beantwoording was wel het persoonlijke woord van burgemeester mr. J. Chr. Bührmann aan het adres van de heer J. van Os van den Abeelen, waarin hij duidelijk zijn eigen positie uiteenzette en met grote stelligheid verklaarde niet bereid te zijn zich door de raad te laten indammen wat betreft de keuze van onderwerpen bij een redevoering. Hij meende, dat de burgemeester ook zeker het recht heeft een eigen mening over een vraagstuk op de bestemde plaats en tijd duidelijk te maken. Belangrijk was ook de rede van wet- j houder H. de Boer, die zeer diep inging op de kwestie van het visserij-oefenschip, waarin hij het drijven van machten, die tegen een modern opleidingsschip ge kant zijn, signaleerde en er voor waar- rai zal leiden naar een uitbreiding van het Je moet ze maar eens zien binnenko men. Het is volkomen te begrijpen, dat de ouders dat niet willen. Internationaal wil men de arbeid op zee verbieden voor alle veertien jarigen en liefst vijftienjari gen. Alleen Nederland heeft nog niet ge ratificeerd en in het kader van deze dis pensatie voor de visserij is dat te ver klaren". De heer De Boer maakte verder dui delijk, dat de noodzakelijke aansluiting in het bedrijf ontbreekt, zowel voor trawlers als voor kotters. Er hoort een aansluitend onderwijsstelsel te zijn, zodat ze niet al leen vakkennis maar ook algemene ont wikkeling opdoen. De heer De Boer vond het tragisch, dat wij eerst de Polen de vis serij hebben geleerd, maar dat zij nu ons alles kunnen leren. ,Als door de tegenwerkende krachten geen gezamenlijk modern oefenschip voor de visserij scholen van IJmuiden, Katwijk en Scheveningen tot stand kan komen, moeten we hier zelf samen met de reders aantal bomen, waar mogelijk en ge- vereniging wat doen", zei de wethouder wenst. Ook het aantal banken in Kenne- mergaarde wordt uitgebreid, hetgeen als TU cfU nil rt R Vprhppk gevolg van het stijgend aantal kerstbo-I n eiHOUaer I\. V ei OfSVK men natuurlijk ook gemakkelijk kan, want het hout moet toch een bestem ming hebben. Wethouder Verbeek waarschuwde de raadsleden zich niet blind te staren op het streekplan. Zo'n streekplan is van zo lange duur dat de maatschappelijke in stellingen in die tijd al lang zijn gewij zigd. De heer Verbeek meende, dat de De rede van wethouder De Jong bleek Wethouder H. de Boer hield ook al een I wijziging van de pont Velsen-Noord juist voor zijn collega's een verrassing, want persoonlijke toespraak, omdat, zoals hij dichter bij het dichtst bebouwde deel van hij slaagde er in tal van financiële be- het uitdrukte, „ik geen nieuwjaarsrede velsen brengt. cohonwhrnen te lanceren die voor het mag houden"- Hil maakte de heer Kruis- Over de binnenscheepvaart merkte hij schouwingen te lancer - man, die op een politieke bijeenkomst over ,,Pi dat de Rijkswaterstaat deze schepen college blijkbaar nog nieuw waren. I de heer De Boer heeft gesproken, duide- liever niet in Velsen ziet. Maar de rea- Enigermate teleurstellend was alleen lijk, dat men de mens en de gemeentebe- uteit is, dat er steeds meer behoefte aan dat wethouder C. P. J. Maas het niet stuurder moet scheiden. Want er zijn be- deze schepen komt, en dat ze liefst dich- nndicr oordeelde nocr eens on de zelf- Paalde overtuigingen, die in het besturen ter bij de Hoogovens een haven horen te nocng oordeelde nog eens op ae zen i de gemeenten niet onverkort kunnen krijgen. wassen] in te gaan. Verklaarbaar in de worden doorgevoerd. Daar is het compro- De heer Verbeek meende, dat men in laatste begrotingszitting van deze wet- mis vaak noodzakelijk en juist een teken de toekomst 't terrein van Duin en Kruid- houder, maar niet tactisch, omdat de van democratisch begrip voor eikaars den- berg zal kunnen kopen, eventueel in sa- I ken. menwerking met de Kennemerduinen. „De Hij deelde vervolgens mede, dat de gas- heer Cremer wil het terrein nu voor de I prijs zeer spoedig omlaag zal gaan met jacht, maar eens raakt hij uitgejaagd' terugwerkende kracht tot 1 januari. Men Hij zei, dat het terrein, dat aan het Vin- streeft naar één enkele gasprijs. kennest is toegewezen, niet mag worden Voor de binnenschippers is een regeling bebouwd, maar dat artikel 20 hier een meer vragen in het vragenuurtje moeten I van de watervoorziening gereed. Men zal uitzonderingsmogelijkheid geeft. Gedepu- onderbrengen. Hij vond de opmerking van één of twee keer per dag de tanks van teerde Staten staan in dit geval nog in de heer Pleyler over onjuiste en ontwij- water voorzien. Aangaande de sportstich- dubio. Het terrein is toegewezen aan de kende antwoorden van B. en W. onbegrij- ting deelde de heer De Boer mee, dat de oostelijke kant van de Duin en Kruidber- pelijk, al kan er natuurlijk zonder opzet sportstichting nu op de goede weg is. Na gerweg. Een muur zal moeten worden af- wel eens een foutje worden gemaakt. verschillende onhoudbaar gebleken inzich- gebroken ten heeft men nu de zelfde organisatie heer Pleyler hierdoor wel enigszins ge lijk krijgt in zijn opmerking over ont wijkende antwoorden van B. en W. De voorzitter meende, dat de raadsleden I Hij was van mening, dat het senioren convent een wettelijke status dient te ver krijgen. Het college gaat de uitslag van de enquête naar de mens in Velsen deze week bespreken. Men streeft er naar de gemeente zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Hij merkte bovendien naar aanlei ding van de woorden van de heer Kolkman op: „Als we het hek van de gemeente open zouden zetten, zou u eens zien, hoeveel mensen hier naar toe zouden komen. Heel wat meer dan de verdwenen 1500" B. en W. zullen gaarne aanbevelen de motie Lips over Duin en Kruidberg te aan vaarden. De voorzitter noemde de hele Duin en Kruidberg-affaire een verdrietige zaak. De gehele transactie is uit een alle daagse ruzie geboren. De voorzitter vond het onbegrijpelijk, dat de Nederlandse Han del Maatschappij niet eerst contact heeft gezocht. Persoonlijk verklaarde de voorzitter daarna, dat hij een eigen standpunt over de IJmondkwestie pas bij de hearing tot uiting had kunnen laten komen. Niet alleen betrof het één zin, gevolgd door een uit eenzetting van vijf bladzijden over het standpunt van de raad, maar bovendien acht de burgemeester een hearing een zaak van betrekkelijke waarde. „Ik heb het juist zo gedaan om te voorkomen, dat de raad mijn standpunt via een andere in stantie zou horen". Hij maakte duidelijk, dat „zijn" IJmond raad niet die is van Minister Struycken of v<„a Voor de restauratie van Beeckesteyn rest nog 370.400 van de zes ton. Centrale verwarming en elektrisch licht vallen niet Burgemeester mr. J. C. Bührmann onder „restauratie" en moeten door de gemeente worden betaald. Gelukkig is er de ton van Hoogovens, waarover men nu al rente trekt. De heer Verbeek voelde niet veel voor namen van sportlieden in Zeewijk. „Ik heb meer aan jutters en stropers gedacht" Waarom dan geen raadsleden", gek scheerden enkele KVP-ers. De heer Verbeek verbaasde zich verdei over de scherpe opmerkingen van de heer Pleyler, „die als ik met hem spreek al tijd zo'n aardige man is". De kwestie van de verwarming van het W. F. Visserhuis is een eindeloze affai re, want de arbiters trekken zich achter elkaar terug. Het K.V.P.-raadslid Th. A. M. Lu ij- Het leerlingen-aantal van de (Chr.) „Prins I p e n heeft het Beverwijkse gemeentebe- Bernhard"-H.B.S. te IJmuiden nam in de stuur twee vragen gesteld met betrekking cursus 1961-1962 weer belangrijk toe. In tot de badplaats Wijk aan Zee. Aanleiding verband hiermee werd bij het ministerie daartoe is voor hem geweest een publika- van O.K. en W. toestemming gevraagd tie van een interview in een plaatselijk voor de 3de uitbreiding van het bestaande dagblad. De burgemeester, de heer J. G. S. noodgebouw aan de Venusstraat. Dit zal Bruinsma zou op een vraag van de jour- de laatst mogelijke uitbreiding zijn, daar nalist over Wijk aan Zee het volgende alle beschikbare ruimte dan voor 100 per- hebben gezegd: „Wijk aan Zee is een cent benut is. beetje ingedommeld en ik heb het gevoel De vestiging van de school in een defi- dat de raad uit conservatisme bang is voor nitief gebouw wordt een dringende eis. vermaak. Nog te veel ziet de raad dat Door de gemeente is grond toegezegd in I blote benen gedoeu begrijpt me wel. het plan „Zeewijk". Enfin de raadsmeerderheid is in taakop- tt t, o j vatting en visie tekort geschoten. Ze heb- Door het bestuur van de H.B.S, werd, ben pjan teruggenomen, omdat het te met goedkeuring van het departement, be- mooi en te gaaf is voor verbrokkelde noemd tot architect: H. J. van der Zee te I amendementen. Ik wacht nog maar eens Bussum. (Deze bouwde onder andere de I een tijdje. Misschien op de nieuwe nieuwe Gereformeerde Kerk „Verlosser- raadaldus burgemeester Bruinsma kerk" te Haarlem-Noord en de nieuwe -n het vraaggesprek. Chr. H.B.S. in Amsterdam-Oost). Het raadslid Luijpen laat het gesproke- Behoudens goedkeuring van de mspec-1 ne geheel voor rekening van de burge- teur wordt het toelatingsexamen in 1962 op meester komen. Hij vraagt echter of B. een andere wijze afgenomen dan tot dus- en w reeds opcjracht aan de directeur van ver. De kandidaten voor dit examen, die openbare Werken hebben gegeven voor niet onmiddellijk voor het schriftelijk ge- I ma^en van een nieuw plan voor de deelte slaagden, moesten zich tot nu toe I ka<jpiaats en zo ja, in welk stadium van onderwerpen aan een mondeling examen. I voorbereiding verkeert dan dit plan. Dit laatste komt te vervallen. Die leer lingen, die vroeger een mondeling examen moesten afleggen, krijgen nu, op de H.B.S. zelf, acht dagen in groepjes van maxi maal 15, in verscheidene vakken les van een vijftal leraren die genoemde leerlin gen speciaal zullen testen op hun geschikt- Wethouder Maas zei dat het bejaar denrapport klaar is, maar dat men nog wacht op een aanvulling door de medische commissie voor bejaardenvraagstukken, Hij hield uitvoerige beschouwingen over de positie van het gemeente-personeel, waarbij hij uitsprak dat er behoefte aan een sociaal werkster is. Het college wil de vakantie laten zoals zij is, maar zo danig, dat het maximum van 28 dagen blijft gehandhaafd. De spaarregeling blijkt weinig belang stelling te trekken. Toch is zij speciaal voor gezinnen met studerende kinderen wel aantrekkelijk. Over de zelfwasserij zei de wethouder dat ruim 70 percent van de bezoekers uit mensen bestaat, voor wie de wasserij een sociale taak vervult. „Ik wil dan ook niet ingaan op de suggestie tot opheffing". Wethouder H. de Boer De aanvoer van dinsdag Te IJmuiden werden maandag 2000 kis ten in totaal aangevoerd. De specificatie was als volgt: 211 kisten tong en tarbot, 9 tongschar en schartong, 217 schol, 2 schar, 6 bot, 290 haring, 340 makreel, 96 schelvis, 628 wijting, 145 kabeljauw en gul, 34 leng, 4 ham, 2 poon, 203 koolvis en 13 diversen. Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot 3.70, gr. tong 4.804.50, grm. tong 4.404.20, kim. tong 4.804.50, kl. tong I 54.60, kl. tong II 4.304, tar bot I 5—4.60. vorm als de Velser Gemeenschap gekozen. I Prijs 50 kg: tarbot IV 144, schartong 46 Hij bepleitte ook grote aandacht voor de 31, gr. schol 4639. grm. schol 5040, kim. van Gedeputeerde Staten, maar die zoals I jeugd. „De jeugd een vrije zaterdag ge- schol 59—45, kl. schol I 58^47, kl. schol II de gemeenteraden indertijd hem zagen, ven en dan boos worden als de jongelui 51—34, schar 60, bot 25—15, v haring 32 Het betoog van de heer Van Os van den in een lantaarnpaal klimmen is onvrucht- 23, makreel 3625, gr. schelvis 100 79, Abeelen in deze achtte de voorzitter zwak, baar" betoogde hij. „Er moeten speel- grm. schelvis 77, kim. schelvis 88, kl. schel- omdat er wel degelijk groeikansen voor de plaatsen en tuinen zijn en we zullen zelfs vis I 767, kl. schelvis II 7345, wijting gemeenten overblijven. wel een beroep op de vakleerkrachten 278.80, gr. gul 57—52, mid. gul 5450, kl Ten aanzien van de verhouding Bever- doen om de kinderen op die vrije zaterdag gul 44—39, kl. leng 5048, ham 224—146 wijk-Heemskerk heeft de heer Van Os van op te vangen". poontjes 4,5, lommen 43, kl. koolvis zwart den Abeelen in de loop der tijd wel scher- Hij maakte bekend, dat de subsidie voor 45—28. pere woorden gebezigd, meende de spre- de sportverenigingen dit jaar met 14.000 per 125 kg: gr. kabeljauw 328—130, gr. ker is gestegen, die van het culturele werk koolvis zw. 126—102 gr. koolvis wit 230— Ten aanzien van het toerisme merkte de met 41.000 en die voor de vrijetijdsbe- 212, gr. leng 112—100. voorzitter op, dat Beverwijk en Heems- steding met 21.000. kerk in een later stadium in de werkzaam- Hij bleek niet bereid de tarieven van Besommingen van dinsdag heden zullen worden betrokken. de volksmuziekschool te verhogen. Ele- KW 4 f 17.800, KW 143 f 9470, KW 139 mentair onderwijs op de volksmuziek- f 16.800, KW 136 f 8230, IJM 59 f 4150, IJM school is nu eenmaal onderwijs, dat fei- 4 f 1950, VL 131 f 13.800, VL 7 f 15.000. VL telijk op de school thuis zou horen. Per- 121 f 23.000, SCH 27 f 12.900, SCH 135 f 2550. soonlijk meende de wethouder daarom I dat men ook kosteloos elementair onder- Aanvoer van woensdag richt zou kunnen verdedigen. Voor het Elf schepen voerden woensdagmorgen in instrumentaal onderwijs bestaat een ta- IJmuiden 1338 kisten vis aan, waarvan rievenstelsel, maar daar blijken ook al 90 schelvis, 620 wijting, 120 gul en kabel- vele kinderen om financiële redenen te jauw, 95 koolvis, 30 haring, 35 spanharing, verdwijnen. 80 makreel, 150 schol, 118 varia, 150 stuks Ten aanzien van het ziekenhuis hoopte I kabeljauw, 5000 kilo tong, 5 grote haaien. hlTwafip"'cna'niaal voor 'rip VnpAalisten Dc I de wethouder, dat men de verschillende Prijzen van woensdag kpm van /iin hetooc was wel dat er in dr I partijen bij elkaar zou kunnen brengen. per kilo: heilbot 4,10—3,90. tarbot 5— nfpmve gemeentewet tal van mngelijkhe- >Jk hoop nog steeds dat het gezonde ver- 4,50, grote tong 4,60—4.50, grootmiddel tong Heri^oor de Gemeenten worden aangege- I stand zal zegevieren. De gemeente kan 4,40-4,10, kleinmiddel tong 5,10^ or» den ^aar in elk geval zelf niets doen. omdat al- W 5-4.60, tong II 3.90-3,60. leen een groot ziekenhuis te verwezenlij- Per 50 kilo: grote gul 5755, middel gul „We moeten ons nu wel houden aan hel streekplan" merkte de spreker verder op, „maar vergeet niet, dat B. en W. in de I frontlinie staan. Daarom moeten we op de zaken vooruitlopen om straks niet voor vol- dongen feiten te staan." Wethouder De Jong hield een lang finan- I cieel betoog, dat vele interessante punten wel toegekomen, waarbij Velsen met 10 pet. erg goedkoop is in vergelijking met andere gemeenten, Iets onredelijks zit hier niet in, want I ven om zfi„Pr0ATnme7nt0straa1bXsUngTmën I ken is. Aan een klein ziekenhuis heeft nie- I 50-45, kleine gul 41-38, grote en groot- dig zijn. Aan een straatbelasting is men middel schelvis 100, middel schelvis 98, De wethouder hoopte een proef mef de pennen 90-87, braad 7362, noordwijting vrije zaterdag voor de schooljeugd te kun- 2215, kustwijting 1210,50, dichte wij nen nemen. ting 16—12, grote schol 46—38, grootmid- uu.wv..j^ Ten aanzien van de enquête merkte de del schol 5641, kleinmiddel schol 6345, kleine huizenbezitters krijgen straks toch I heer De Boer op, dat men niet over het schol I 63—48, schol II 63—40, schol III ook huurverhoging. hoofd moet zien dat er veel goeds tot 3730, grote ham 184—180, kleine ham De wethouder zei, dat de regering naar stand is gekomen in het kader van de Vel- 118—95, noordharing 31—27, spanharing meer objectieve maatstaven zoekt. Velsen ser Gemeenschap. 30—27, makreel 3929, koolvis I 4643, is één van de gemeenten, die er op ach- Ten aanzien van het oefenschip voor de koolvis II 4138, witte koolvis 6360, teruitgaan en onder anderen door middel visserijscholen ging de heer De Boer diep kleine leng 47—44, lom 4240, tarbot II van verfijningen" waarover nog weinig in op het betoog van de heer Kolkman. 225, tarbot III 174, tarbot IV 150132, griet bekend is, moeten worden geholpen. Onder Hij verklaarde categorisch, dat B. en W. 110—90. bot 20—11, schar 55—45, poon 43— de nieuwe mogelijkheden zijn de verma- niet van mening zijn, dat er geen intel- 40, radio 75. kelijkheidsbelasting waarover binnenkort lectuele vissers bestaan. De zin over zwak- Het grote prijsverschil bij schol wordt ingrijpende voorstellen aan de raad zullen begaafde vissers wordt dan ook sterk be- veroorzaakt door het sterke verschil tussen worden gedaan en de logeergastenbelas- treurd en is nooit zo bedoeld. De wethou- de noordschol en de veel magerder kust- ting waar Velsen niet afwijzend tegenover der betreurde dan ook, dat die zin wat uit schol. staat Voor een woonplaatsbelasting is men zijn verband is gelicht. Per 125 kilo: grote koolvis wit 150—146 nog niet zo geporteerd van een honden- Maar wel uitte de wethouder daarna een (een daling van honderd gulden na gis belasting hoeft men niet veel te verwach- noodkreet over de stand van zaken. De teren), grote zwarte koolvis 124—114, ten keuze uit intelligente vakarbeiders gaat grootmiddel 112108, grote kabeljauw 194 Door de moderne economie is het voor langzamerhand geheel wegvallen. Alle be- —176, kleine kabeljauw 146—142, grote de"gemeenten moeilijk zelfstandig te blij- drijven concurreren tegenwoordig om de leng 102—94. ven" zei de wethouder, „want enerzijds beste kandidaten aan te trekken, en de Per regel: grote kabeljauw 144—128, «roeit de activiteit van de gemeentebe- visserijschool kan in deze keiharde markt kleine kabeljauw 65—60 sturen, waardoor de kosten stijgen, ander- niet meekomen. Per stuk: haai 312—174. zijds grijpt de regering sterk in in het Elke school heeft na de primaire oplei- Per 40 kilo: sprot 10,80. Dlaatseliik belastinggebied". De wethou- ding nog minstens een opleiding van twee der maakte daarna duidelijk, dat Velsen jaar, maar juist bij de visserijschool is Besommingen van woensdag wein^ financieel soelaas heeft, zodat aan er sprake van een dispensatie. 20 jan. WR 37 f 4.820, WR 56 740, WR 32 de stfaatbelasting van tien percent wel „Hoe denkt u dat de ouders het vinden 7.730, WR 67 2.460. WR 73 f 1.115, WR 7 nfet te ontkomen is om hun jongen van veertien naar zee te 1.950, KW 21 1.350: 22 jan. KW 66 Uit ziin rede bleek ook, dat Velsen een laten gaan, om ze tien a vijftien uur per f 5.200, KW 58 2.420, KW 115 f 5.930, constructief kerstboombeleid voert, dat I dag te laten werken? I KW 27 4.350, KW 36 4.430, WR 59 - Op 25 juli heeft de Hoge Raad op for- heid voor het volgen van de lessen in de meje gr0nden de vernietiging uitgespro- eerste klas van een middelbare school. I ^en van twee arresten van het gerechts- Uiteraard zullen dit lessen zijn, die door in Amsterdam, waarbij een 41-jarige de docenten met de grootste zorg speciaal minder en diens 38-jarige broer, beiden voor het bovengenoemde doel zullen wor- ud Velsen-Noord, ieder tot acht jaar ge- den voorbereid. vangenisstraf zijn veroordeeld wegens Het doel van dit alles is: het bereiken diefstal met geweldpleging op de boerde- van een betere selectie. rjj van de hoogbejaarde Pieter Laan te Purmerend, thans tien jaar geleden AUTOMAAT VERNIELD I Dankzij de vasthoudendheid van de poli tie werden ze bijna tien jaar na de over- In Beverwijk heeft men maandag een val gearresteerd, sigaretten- en tabaksautomaat vernield, Voor de Hoge Raad werd betoogd, dat door met een steen het glas in te slaan, een der twee broers slechts mededader Er worden twintig pakjes shag verwist. was en part noch deel had aan de ge weldpleging. De Hoge Raad verwees bei de zaken naar het Haagse gerechtshof en Inbraak in schoolt kwam niet toe aan een beschouwing over het mededaderschap. daarna ieder der beide broers tot zes jaar In het afgelopen weekeinde heeft men in I gevangenisstraf. De jongste broer was van gebroken in de W. G. v. d. Hulst-school dit arrest in cassatie gekomen. Mr. J. T. in het plan Meerestein te Beverwijk. Men Vermeulen uit Den Haag verdedigde thans is via een toiletraampje binnengekomen, één cassatiemiddel in verband met het Een geldkistje met 90 aan door de kin- mededaderschap en betoogde, dat de op- deren gespaard geld voor het jaarlijkse zet geweld te gebruiken bij de jongste schoolreisje, is geledigd. Een doosje met broer niet aanwezig was geweest, een bedrag van 100 is echter blijven De procureur-generaal zal op 6 februari staan. conclusie nemen. 8.900, WR 51 5.400, WR 49 5.300 WR 36 4.610, WR 50 4.200, IJM 81 f 2.915; 23 jan. IJM 9 Haarlem 22.500, VL 153 Liesje en Rutger 14.100, KW 4 Golfstroom 17.800, KW 141 Willy 13.700. KW 123 Robert William 8.300, KW 82 Stadt Enckhuysen 17.000; 24 jan KW 39 Wilhelmina Johanna 19.000, TX 18 2.240, TX 5 2.280. Op zee Het was ditmaal betrekkelijk goed weer op zee. De meeste kotters zijn dan ook gaan varen, maar veel vangst kon er nog niet worden gemeld. Bij de P-boeien werd gisteren druk gevist. De vangsten vielen echter tegen. De IJM 20 Johannes Polder man ving in drie trekken 100 kilo tong en acht manden vis. Ondanks het slechte weer en het tijd verlies door het steken hoopt de schipper van de IJM 20 toch maandag zijn vis te kunnen lossen. De KW 8 Deining heeft zijn eerste trek op tong gedaan. In twee uur ving men 35 kilo tong en een mand vis. Om de noord meldde de IJM 5 Maria Elizabeth slecht weer. De IJM 35 Postboy kwam even later in de lucht. Ditmaal werd van bevredigend weer gesproken. De sche pen bleven in elk geval vissen. De IJM 26 's-Gravenhage ving in een trek een pakje, dat naast koolvis een enkele pieper be vatte. De KW 159 Marian Ellen bemach tigde 15 manden hoops. Gisteravond ving men een levensteken op van de SCH 196 Helena, die nog steeds in Dunmore (Ierland) ligt. Men meldde vrij goed weer. Daarom was de schipper uit balorigheid maar eens naar buiten ge gaan, maar van vissen kwam niets door de moeilijkheden, die met de visserij grens in verband staan. Men hoopt nu maar, dat de ook uitge varen kotters haring zullen vangen, dan kan de Helena tenminste met gekochte ha ring naar huis. Maar ook als de kotters niets vangen, is de schipper besloten aan het einde van deze week thuis te gaan varen. De Oceaan 6 is uit Scheveningen ver trokken. Even benoorden de zogenoemde Zandvoortse gaten ging men vissen en het succes bleef niet uit. Een trek van twee uur leverde 60 kilo tong en een halve mand schol en kabel jauw op. Men gaat nu doorvissen tot de 53ste breedtegraad. Hetzelfde geldt voor de Prinses Margriet. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer van morgen 40 schelvis, 400 wijting, 50 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 50 haring, 110 schol, 20 varia, 200 stuks kabeljauw, 3000 kilo tong. Schipper Bal Aan de woensdagmarkt arriveerde de KW 39, schipper Cor Bal uit IJmuiden. De trawler loste 570 kisten rondvis en vijf zeer grote haaien. Schipper Bal maakte zijn laatste reis voor de rederij Kennemer- land te Katwijk en blijft nu aan de wal. Als de nieuwe aanwinst van de rederij Krijger, de motortrawler Rotterdam, over enkele weken in IJmuiden komt, gaat schipper Bal met de Rotterdam varen. Blijven liggen Voor de donderdagmarkt is blijven lig gen de grote logger SCH 153 Onderneming 4 van de rederij Cornells Vrolijk te IJmui den. Het schip heeft 150 kisten platvis. De logger kwam om zes uur woensdagmorgen binnen doch loste liever aan de eerste markt op donderdag. De spanvissers UK60UK 61, gebroeders Tijdens het slechte weer, dat in de noor delijke Noordzee heerst, heeft de Katwijk- Het moet kapitein P. A. de Groote, oud I se motortrawler KW 49, de „Antje", van gezagvoerder van de maatschappij Neder- de n.v. Visserijmaatschappij Kennemer- land, wel veel voldoening hebben gegeven I land te Katwijk aan Zee, een staaldraad dat er van de zijde van de jeugd zoveel in de schroef gekregen. Het schip was toen belangstelling bestond voor zijn gister- op de visgronden, ongeveer 50 mijl uit de avond in het Cultureel Centrum in IJmui- kust van Noorwegen. De trawler Katwijk den gehouden causerie over de koopvaar- 32 „Sakina Martina", van de zelfde maat- dij. Kapitein De Groote begon met een schappij, die ook in die buurt vist, heeft praatje over de eigenschappen, die een de „Antje" op sleeptouw kunnen nemen goed zeeman en zeker ook diens vrouw, naar Skudesnes Fjord in Noorwegen. De nodig hebben. Betrouwbaarheid, eerlijk- sleep wordt daar morgen verwacht, heid en zelfstandigheid noemde hij als de belangrijkste. Aan de hand van een groot aantal dia's gaf de heer De Groote ver volgens een overzicht van alle onderdelen van het zeemansleven, de opleiding, het leven aan boord in al zijn facetten en het In de nacht van maandag op dinsdag beoek aan vreemde havens en landen. Na heeft men ingebroken in het witte gebouw de pauze werd een ruim twintig minuten aan de Trawlerkade in IJmuiden. Een durende film over de koopvaardij ver-1 raam is in zijn geheel verwijderd. Er toond. wordt een partij sigaretten vermist. Uit de kleding van mensen, die gymnas- I tiekoefeningen deden in de Watervliet- school in Velsen-Noord, zijn dinsdagavond tussen negen uur en half elf drie porte- j monnees gestolen. Advertentie P/3 4*/3/P KENNEMERLAAN 9 X til CU TEL. 5271 ERKEND GAS- EN WATERFITTER WOENSDAG 24 JANUARI Zaal Njjman, Heemskerk, 19.30 u.: Jaar vergadering K.A.B. I Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: Homburgstraat 50 rd. IJmuiden; CW.H. concert Noordhollands Philharmonisch Zwagerman-van Straaten, d„ Pres, Steijn- Qrkest Qnder leidi van Henri Arends straat 79, Haarlem; H. Vos-van der Grijs- soliste Janine Dacosta. paarde. d„ De Noostraat 47, IJmuiden- Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Behandeling Oost; T. M. B. Hoogzaad-van l den. z., begr0j;jng 1952 door gemeenteraad van Driehuizerkerkweg 82, Driehuis; H. H Ros- yeisen van der Linde, z., Oranjestraat 39, IJmui- K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 19.30 u.: Ult- den; C. J. R. Hoogland-van der Heijden, voerf door „Kindergeluk" van operette d„ Planetenweg 113 IJmuiden; HG .Ver- De bloemenfee en de prinses». kes-Bleeker, d„ Brederoodseweg 81, Sant- De Havcn Santpoort, 20 u.: F. A. Wag- poort-Zuid; C. van der Pias-van der Wel, ner voor Nederlandse Vereniging van 2 z„ Andromedastraat 17, IJmuiden, C. Huisvrouwen afdeling Santpoort over „Een G. Colenbrander-Kok, z., Schulpweg 358, wereld op drift» Velsen-Noord; A. M van der Ham-Kroone, Schietiokaal politiebureau Beverwijk, van Saeienplantsoen 2, Velsen-Noord, 2Q Jaarvergadering personeelsvereni- T. M. Roozemond-Oosterbaan d„ A Ver- gjng V£m openbare werken. weijlaan 7 I aar'el?' j e~ Ireneschool, Beverwijk, expositie tank- I vaart op binnenwateren. Wi.jkgebouw Bethelkerk, 20 u.: Ge meente-avond over internationale hulp verlening. Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: De bemanning van de 118 ton metende I Noorse kustvaarder „Eyestein" is opge pikt door het Liberiaanse schip „World Seafarer." Het Noorse schip was in een zware storm ten zuidoosten van Wiek (Schotland) lekgeslagen en verkeerde in zinkende toestand. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: E. H. Voogt-Polzin, z., Bre- derodelaan 21, Bloemendaal; M. C. Betjes- Roet, z„ Meervlietstraat 58, Velsen-Zuid; J. M. C. van den Ende- Kramer, d„ Hage- lingerweg 98, Santpoort; H. C. Nieborg- van den Bos. z„ Kanaalstraat 60 rd., IJmui den; A. M. H. Schaaf-van de Pol, d., Ken- nemerstraat 20 rd., Haarlem; G. Been- Goedhart, z„ Kanaalstraat 89 rd., IJmui den; K. Groot-Raggers, z„ Merwedestraat 104. IJmuiden; A. J. Harfst-Akkerman. d„ tinga-Verhorst, z., Schulpweg 384, Velsen- Noord; M. S. J. Loerakker-van Leeuwen, 7., Wardenaarstraat 26, Velsen-Noord. OVERLEDEN: C. M. Gelderblom, 75 j„ I e. van A. van Hattem, IJsselstraat 49. IJ- _1' muiden; R. Redeker, 72 j„ e. van A. B^avond Mgemene Bond van °uden van TT nllr/\Y*o rinomon D up! r\ nn ID Volcon_ I Volkers, Goeman Borgesiuslaan 10, Velsen- Openbare Leeszaal, Plein 1945, 8-12 u.: Zuid; G Kuiper 70 j„ e. van M. J Menger, rjmuiden.0ost, 19-21.30. Ruysdaelstraat 21, IJmuiden-Oost; H. Keu- Concordia Velsen-Noord 19 45 11 Feest ris, 73 j„ e. van K. Zwart. Ruysdaelstraat U" Feest 25, IJmuiden-Oost; P. J. van den Berg, avond PaPiervakschool Velsen. 54 j., e. van C. Prins, de Ruyterstraat 78, IJmuiden-Oost. DONDERDAG 25 JANUARI Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Behandeling gemeentebegroting 1962 door de raad. Openbare Leeszaal, Plein 1945, 812, Van den Berg, hebben toch nog tussen het I IJmuiden-Oost, 1012.30 filiaal Wijker- slechte weer door geprobeerd om haring straatweg 77, Velsen-Noord, 1012. te vangen. In de nacht van dinsdag op Kennemer Theater, 20 u.: Reisfilmavond. woensdag moesten ze de pogingen opgeven. Luxor Theater, 20 u.: Hoogovenfilm- Het resultaat was 5 kisten haring. avond „Shalom". Ook een spanvisser uit Breskens moest Raadhuis Beverwijk, 19.30 u.: Vergade- met een tiental kisten sardien de pogingen ring gemeenteraad. tot verder vissen wegens het slechte weer Ireneschnol. Beverwijk. i"ntnr,n=telling opgeven. tankvaart op binnenwateren

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5