mii. m Kentucky's best! (pi) Onderafdelingschef Mekog gehuldigd Nieuwe Wijsmuller-slepers in volle zee 't Is lekker roken ZWARE SHAG Noordholland krijgt 4800 woningen Havenberichten Kort IJmond-nieuws JUiLhiM lli|V fflgËÉÊÈ$ÊËË WISKER van I I V- S0LEX-0T0 375.- S0LEX0T0 de Luxe 399.- V,OE,NSDAG 2 4 JANUARI 196 2 7 V.N.S.-schepen ?v." V ÜËL BSjPS ••Tv- Wasmachines - Centrifuges Provinciale Staten OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Dievenbende opgerold in Gastricum STOFZUIGERS LOENDERSLOOT x M ;.vL* V in handige plastic tabakszak! soepel en vers tot de laatste draad! Gebr. Van Buanum Zoon Kerkelijk nieuws Een goed idee werd bij Hoogovens goed beloond Dansen voor 10 x 10 Sleepbootescorte DE RIDDERKERK is een vracht motorschip van de Vereenigde Neder- 'andsche Scheepvaart Maatschappij, die haar zetel in Den Haag heeft. In de Nederlandse koopvaardij neemt de V.N.S. een belangrijke plaats in: zij is in het bezit van wel vijftig schepen. Vooral in de jaren na de oorlog, het oprichtings jaar is 1920, heeft de vloot een belang rijke uitbreiding ondergaan. Omstreeks 1947 kwam de V.N.S. in het bezit van een aantal in de oorlogsjaren gebouwde Liberty- en Victoryschepen en turbine schepen van het type C-3, maar ge durende de laatste jaren zijn er ver scheidene nieuwe moderne vrachtmotor schepen bijgekomen, waardoor vooral de Liberty's op de achtergrond zijn ge raakt. Men heeft trouwens al enkele van dit soort schepen afgevoerd. Lang niet alle V.N.S.-schepen zijn in ons land gebouwd; de Liberty's en Victory's zijn bijvoor, beeld afkomstig van werven in de Ver enigde Staten van Amerika, maar ook werven in Duitsland hebben opdrachten van de V.N.S. uitgevoerd en dit is ook vóór de tweede wereldoorlog al voorgeko men. De „Maaskerk" is een Liberty-schip en de „Aagtekerk" behoort tot het C-3 type. De „Simonskerk", de „Steenkerk" en de „Streefkerk" behoren tot de laatste nieu we schepen van de V.N.S. Het zijn moder ne motorvrachtschepen van circa 12.000 ton draagvermogen, behorend tot het „shelterdeck"-type, met accommodatie voor 12 passagiers. Er zijn bij de V.N.S. evenwel een paar schepen, die een ander aanzien hebben dan de hierboven genoemde schepen. Ne men we bij voorbeeld de „Rijnkerk", dan valt het op dat dit schip, in 1941 op een werf in Glasgow gebouwd, behoort tot een type dat in de oorlogsjaren in Engeland werd geproduceerd. •■*-»** '"jf1 ma Van ander origine is de „Ridderkerk", die hiernaast is afgebeeld. Ónder bouw- nummer 736 heeft dit schip op de helling gestaan van de Bremer Vulkan te Vege- sack aan de Weser en het was in 1938 dat het schip gereed kwam. De inhoud be draagt 8001 reg. ton bruto en het draag vermogen is 10.316 ton. Het schip heeft een lengte over alles van 155,47 m., een breedte van 18,68 m., een holte van 9,50 m. en een diepgang van 8,27 m. De MAN- dieselmotoren, elk 3500 pk., geven het een vaart van ruim 14 knopen. Dit vrachtschip dat accommodatie heeft voor 12 passa giers, werd niet rechtstreeks voor de V.N.S. gebouwd maar heeft oorspronkelijk toebe hoord aan de Deutsche Dampfschiffahrts Gesellschaft „Hansa" te Bremen. De namen van aan deze rederij behoren de schepen eindigen bijna alle op „fels" en zo heette de „Ridderkerk" aanvanke lijk „Hohenfels". De Hans Linie, met een vloot van 49 schepen, behoort tot de voornaamste Duit se scheepvaartbedrijven; in 1881 werd het eerste schip, „Stolzenfels" genaamd, in de vaart gebracht. De „Hohenfels" kwam in 1941 in Britse handen en heeft tot 1944 gevaren onder de naam „Empire Kamal". In dat jaar kwam het schip onder Nederlands beheer als „Van Ruysdael" en in 1947 kwam het onder de vlag van de V.N.S. als „Ridder kerk". Een zusterschip van de „Hohenfels", die in 1939 onder de naam „Neidenfels" in be drijf kwam, voer eveneens gedurende de oorlogsjaren onder Britse vlag, als „Em pire Dee". In 1946 is dit vrachtschip over gedragen aan de Sovet-Unie; het heet tegenwoordig „Admiral Ushakov". De Hansa Linie, die in 1945 opnieuw moest beginnen, kreeg in de loop van 15 jaar tientallen nieuwe schepen in de vaart. Oude namen keerden weer terug en se dert 1954 is er weer een „Hohenfels", een jajar later kwam er ook een nieuwe „Nei denfels". Arie van der Veer De „Ridderkerk" van de V.N.S. lilMMWOWL 'Advertentie ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voorf 149. met el. rem f 179. 100o service en garantie. Betaling ook in overleg. Marktplein - Tel. 4262 Bij de voortgezette behandeling van de be groting 1962 van de provincie Noordhol land heeft het lid van Gedeputeerde Sta ten mr. H- Westermann in antwoord op door leden van Provinciale Staten ge maakte opmerkingen en gestelde vragen meegedeeld dat waarschijnlijk vrijdag de laatste hand zal worden gelegd aan de verdeling van het provinciale contingent woningwetwoningen over de gemeenten. Voor Noordholland zijn dit jaar 4800 wo ningwetwoningen beschikbaar gekomen. Daarvan zijn er 2200 aan Amsterdam toe gewezen, waardoor er 2600 woningen ter verdeling over de overige 198 Noordhol landse gemeenten over zullen blijven. Mr. Westermann kon ook reeds meedelen dat Gedeputeerde Staten hebben besloten aan de als kerngemeenten aangewezen plaatsen Hoorn, Medemblik en Enkhuizen ieder 50 extra woningen toe te wijzen. De gemeente Andijk zal vijf extra wo ningen toegewezen krijgen ten behove van sanering. Op deze wijze zullen er dus uit eindelijk 2445 woningen ter verdeling overblijven. Streekplan Zuid-Kennemerland Naar aanleiding van vragen gesteld over het streek Zuid-Kennemerland en het lang uitblijven van de Rijksgoedkeuring op dit plan (de socialistische afgevaardig de drs. R. J. de Wit had in dit verband opgemerkt, dat weldra het eerste lustrum van het wachten op de goedkeuring ge vierd zou kunnen worden!) deelde mr Westermann mee dezer dagen te hebben vernomen dat een concept-besluit van de Rijksgoedkeuring gereed is Een beslissing zal zijns inziens dus spoedig afkomen. Advertentie KONINGSPLEIN IT) - TELEFOON 4886 De groep Castricum van de Rijkspolitie is er in geslaagd een jeugdige bende op te rollen die zich in diverse winkels schul dig maakte aan diefstal. Uit een schuur waarin een groentewagen was gestald en zelfs van landerijen haalde men groenten en fruit weg, terwijl bier, limonade en eieren ook niet veilig stonden voor de jeugdige dieven wier leeftijd varieerde van 16-18 jaar. Gedeeltelijk werden de ge stolen goederen door hen zelf geconsu meerd en een ander gedeelte werd ver handeld zodat zij ook niet zonder geld zaten. De politie hield één der jeugdige vandalen die op een land, waar hij be slist niet thuishoorde, aan het preitrekken was, aan. Na een stevig verhoor bekenden zij al len zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt en daarom werd tegen hen pro ces verbaal opgemaakt. Een drietal knapen in de leeftijd van 12-15 jaar werd eveneens aan de tand gevoeld toen bekend werd dat zij tot de daders behoorden die het kamphuis van de padvinders aan de Zanderijweg wa ren binnengedrongen. Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG, Electrolux, Philips, Erres, Hoover. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 Advertentie r ui i MM :v ^VVv'V~-'-: v A,'i .L'v''y V-4 I Maandag is de heer J. G. Bonekamp uit Beverwijk, magazijnmeester bij het Ma gazijn Mekog, wegens het feit, dat hij veertig jaar in dienst is bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken n.v. en aangesloten bedrijven, in in tieme kring gehuldigd. In de ochtend werd de heer Bonekamp ontvangen door ir. W. Schoenmaker, di recteur Mekog, en later door directeur ir. P. van Delden. Vervolgens werd de jubi laris in het magazijn toegesproken door zijn oudste medewerker, de heer A. v.d. Schans. De heer B. J. Houting, chef ad ministratie Mekog, overhandigde namens het personeel van Mekog en oude relaties van Hoogovens, een autoradio. In de koffiekamer kon men daarna de heer Bonekamp geluk wensen, 's Middags recipieerden de jubilaris en zijn echtgeno te in het Statenhuis aan de Velserweg. De heer Bonekamp kwam op 20 januari 1922 als assistent bij de magazijnadmi nistratie van Hoogovens. Toen in 1928 de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) werd opge richt, behoorde de heer Bonekamp tot de werkers van het eerste uur. Op 1 maart 1929 werd hij magazijnmeester van het stikstofmeststoffen vervaardigende be drijf. Als magazijnmeester heeft de heer Bonekamp de verantwoording voor alle magazijnvoorraden van Mekog, waarbij hij leiding geeft aan enkele tientallen mensen. Gedurende enige tijd is de jubilaris pen ningmeester geweest van de padvinders vereniging de Duinjagers. Dinsdag was de heer J. de la Bie uit Vel- sen-Noord, controleur bij de leerlingen werkplaats, veertig jaar in dienst van Hoogovens. Dinsdagmiddag werd de ju bilaris ontvangen door ing. W. Bakker, adjunct-directeur. Daarna bestond er in de kantine van de leerlingenwerkplaats ge legenheid de jubilaris geluk te wensen. De heer De la Bie werkte bij Hoogovens aanvankelijk als bankwerker. Na de oor log werd hij controleur van het onder houdswerk bij de afdeling Kooksovens. In 1955 werd hij gedetacheerd bij de afdeling Onderwijs waar hij later definitief een aanstelling kreeg. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Hjalmar Wessel van Sarpsborg; Adelso. Gefle; Artura, Kotka; Venis, Felixtowe; Brandaris, Rotterdam; Saint Philippe, Le Havre: Trito, Le Havre; Dorte Danielsen, Rotterdam; Theron, Rotterdam; Bo- hus, Vlaardingen; Assel, Rotterdam; Baltic, Ja- kobstad: Prinses Irene, Dordrecht. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Trim van Rotterdam. Ronan, Vlaardingen; Taras, Rotter dam; Joseph, Colchester; Konny M., Rotterdam; Peregrine, Londen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Rijnkerk naar Bergen; Bern, Londen; Pergo. Poole; Forel, Londen: Fortuin, Bremen: Zuiderkruis, Las Pal- mas; Sierra Banderos, Vigo; Bewa, Kopenhagen: Louise) Antwerpen; Oostkerk. Bremen: Martha Ahrens. Hamburg: Heriot, Leith; Hersiha, Ham- Pulia Mary, Londen; Malta, Ipswich; Luctor, Ips wich; Hinde, Londen; Leopard, IJstad; Grebbe- stroom, Huil; Eemstroom, Vlissingen; Rijnstroom, Londen; Rudolf J., Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Rose naar Rotterdam: Bordegaine, Genua: Stad Alkmaar Bremen; Manchester Fame, San Juan; Schokland, Colchester; Hadelso, Rotterdam; Jonas, Londen. Advertentie Acc. slot, jasbesch. beugel 18.— SOLEX-dealers Meervlietstraat 69 - Velsen-Z. - Tel 571)1 Planetenweg 40 - IJmuiden - Tel. 5290 Geref. Kerken Beroepen te Vinkeveen J. W. Genuït te Woerdense Verlaat. Beroepen te Abcoude P. K. Pilon, kand. te Hilversum. Beroepen te Giessendam-Neder-Hardinxveld W. Horlings te Elim (Dr.); te 's-Gravenhage- West (vac. Joh. Neynen) G. Veeneman te Amersfoort; te Rotterdam-Lombardijen A. Reen te Alkmaar. Bedankt voor IJmuiden (4de pred.pl.) D. W. Dondorp te Antwerpen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Almelo M. W. Nieuwen- huijze te Amsterdam-West. Bedankt voor Hilversum-Oost H. W. Eerland te Amers foort. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bergambacht E. J. Schim mel te Oud-Beijerland. Geref. Kerken Aangenomen naar Winterswijk (vac.-J. E. Hendriks) J. A. van Netten te Groote- gast. Bedankt voor Boskoop G. F. Hajer te Beilen. Idee nummer 60 11 114, ingediend door de heren J. Smit uit Beverwijk en A. A. Bontekoe uit Velsen-N., beiden werk zaam bij de Elektrotechnische Afdeling (E.T.A.) Zuidfabrieken van de Koninklij ke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa briegen N.V., werd met 650,- beloond, welk bedrag door de inzenders werd ge deeld. De beloning werd tijdens een af delingsvergadering door de bedrijfschef, ing. I. van Ees, uitgereikt. De heer Van Ees wees erop, dat bij de E.T.A. naar verhouding weinig hoge beloningen vallen. De oorzaak hiervan was volgens hem gelegen in de specifie ke aard van het elektrotechnische vak, waar het materiaal in de praktijk wei nig voor verbetering vatbaar zal blijken. Hij sprak er zijn extra waardering voor uit, dat de heren Smit en Bontekoe er desalniettemin in waren geslaagd een voortreffelijk idee te lanceren. Hun vondst heeft betrekking op een verbetering van de ertsaanvoer in de hoogovenbunkers. Deze aanvoer geschiedt door middel van weegwagens, een soort onderlossers, die via stroomafnemers, die op een boven leiding lopen, elektrisch worden voortbe wogen. Storingen in de stroomafnemers hadden stagnatie in de ertsaanvoer tot gevolg, hetgeen zelfs tot stilstand van het vullen van de hoogovens kon leiden. De heren Smit en Bontekoe bedachten een gewijzigde opstelling van de stroomafne mers, waardoor storingen van de weeg wagens zeer worden beperkt. De toepas sing van dit idee betekent een aantrek kelijke winst aan produktietijd. De heer J. G. Nolst Trenité, chef van het Ideeënbussecretariaat, vestigde tot slot de aandacht op de rol, die de be- drijfschefs vervullen bij de totstandko ming van een idee. Slechts indien de chefs het op prijs stellen, dat hun me dewerkers met vondsten voor de dag ko men, en hen hierbij activeren, kan er van ploeggeest en prettige sfeer sprake zijn. Ten bate van de anti-hongeractie „10 x 10" zal in de gemeente Velsen een aantal dansavonden worden gehouden. De te be talen toegangsprijs gaat naar het actie fonds. Op 27 februari wordt gedanst in clubhuis „De Brulboei" en clubhuis „De Spil". In De Spil wordt gedanst op mu ziek van de band „The Fire Flies" In Velsen-Noord wordt op dezelfde avond ge- dant in het St. Jozefhuis aan de Ban- jaertstraat. In Santpoort kunnen de be nen van de vloer op 3 februari in zaal „De Weyman", waar de muziek wordt verzorgd door de „Hazero's" uit Haar lem. Marcello Bonini. Dinsdag 30 januari en maandag 5 februari a.s. te 20.00 uur zal aan boord van de Arosa Sun voor Italianen en Spanjaarden optreden Mar cello Bonini, een Italiaanse toneelspeler en voordrachtskunstenaar. Kienen. De afdeling Heemskerk van de K.A.V. organiseert op vrijdag 26 januari haar traditionele kienavond. Deze bijeenkomst vindt plaats in zaal Dam. De zeesleper „Mississippi" van L. Smit en Co maakt op het ogenblik de lange reis van Aden naar Southampton zonder een schip aan de tros. Hij escorteert na melijk de 29.742 brt. metende Liberiaanse tanker „Philippia" varend voor de Britse Shell, die schade heeft gekrópen aan een der onderdelen van de turbo-electrische machines. De tanker kan nog wel op eigen kracht varen, maar de gezagvoerder nam geen enkel risico en vroeg daarom om de escorte van de Nederlandse sleepboot. R.K. TECHNICI BIJEEN De leden van de r.k. bond van technici en chemici „St. Bernulphus" te Beverwijk zijn dinsdagavond voor het houden van de jaarvergadering bijeen geweest. Secretaris S. T. Eettema heeft het onlangs overleden lid en oud-penningmeester, de heer W. J. Klaassen herdacht. De voorzitter wees erop dat dit jaar een druk jaar zal worden voor de afdeling, omdat de verkiezingen voor de deur staan en de contactcommis sies bij de bedrijven in de IJmond opnieuw moeten worden samengesteld. De afdeling telt thans zeventig leden. In het bestuur was een vakature ontstaan door het be danken van de voorzitter. In diens plaats werd gekozen de heer J. M. Eist en het be stuur werd uitgebreid met de heer J. Bastein. ■mi; x- 1 •4;.- s- Binnenkort zal op de hellingen van de scheepswerven L. Smit en Zoon te Kinderdijk en Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht en Kramer en Booy te Kloostertille aan de bouw van vier zeeslepers van Bureau Wijsmuller n.v. te IJmuiden worden begonnen. Er worden gebouwd twee grote zeesleepboten met elk een vermogen van 4.300 IPK en twee kleinere sleepboten met elk een vermogen van 2.950 IPK. Het is een belangrijke order die Wijsmuller heeft geplaatst; de vier nieuwe schepen zullen de vloot bet modernste aanzien geven. De twee grootste slepers zullen behoren tot de grootste ter wereld. Het uiterlijk van de vier schepen wordt bepaald door de twee hoge masten achter op het sloependek. Via deze twee masten zullen de afgewerkte gassen worden afge voerd. Zij staan op het dek ongeveer acht meter van elkaar. De verbinding bestaat uit een metaalconstructie, waarop de steng is bevestigd. Hierop wordt een wa terkanon geplaatst, dat dan 14,5 meter bo ven de wateroppervlakte staat. De voortstuwing van de twee grootste hierbij afgebeelde slepers bestaat uit twee direct omkeerbare Werkspoor twee-takt motoren. Men noemt ze ook wel tweelmg-motoren, wat betekent dat bij het uitvallen van een van de motoren direct kan worden overgeschakeld op de andere motor. Zonder dit zal het dus mogelijk zijn met twee motoren op vol vermogen te draaien. Het zijn GM-motoren, waarvan er twee zijn voorzien van een brandbluspomp en een van een luchtcompressor. Achter de machinekamer is een ruime bergplaats voor sleepmateriaal gelegen. Voorts be vinden zich daar de stuurmachinekamer en een werkplaats, waarin ondermeer een draaibank, boor- en slijpmachine zijn on dergebracht. De hutten en de manschapverblijven zullen met TL-lampen worden verlicht. De schepen worden voorts uitgerust met 1000 Watt zoeklichten en handzoeklichten. Elk schip is geheel air-conditioned. Dit geldt ook voor de twee kleinere zeeslepers. Ook zullen de vier binnenkort in aanbouw te nemen zeeslepers worden uitgerust met een centraal-verwarmingssysteem. De inrichting van de 2950 IKP-slepers (te weten de „Groningen" en de „Gelder land") wijkt alléén af op het sloependek. Daar is het kapiteinsverblijf weliswaar ook aan de stuurboordskant gelegen, maar aan bakboordzijde liggen achter elkaar de hut van de eerste stuurman en de hut van de radiotelegrafist en de radiohut. In het smallere deel van de opbouw is de mess- room voor de officieren ondergebracht. De wastafels in de hutten zullen zowel warm als koud water geven. Verschillen de hutten zullen worden ingericht met bu reau's. De vloeren van hutten, messroom en gangen zullen van marmoleum zijn. Een bijzonderheid is dat elke sleper een zogenaamde zoetwatermaker aan boord zal krijgen, dit is een installatie die per etmaal vijf ton drinkwater uit zeewater kan maken. Zeeschilder Reint de Jonge heeft de twee nieuwe zeesleepboten van Wijs muller in IJmuiden im volle zee afge beeld, ofschoon de schepen nog ge bouwd moeten worden. Op de aquarel ziet men de slepers „Jacob van Heemskerck" en de „Willem Barendsz", die beide 4300 pk sterkte hebben. Op vallend is dat beide schepen geen schoorsteen hebben. De bouwers heb ben de schoorsteen „weggewerkt" in de twee masten. Ongetwijfeld zullen de twee grote slepers de trots van Wijs muller in IJmuiden uitmaken. De vier nieuwe zeesleepboten uit gebreide proeven met schaalmodellen werden inmiddels in de sleeptank van het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen gehouden behoren tot de eerste typen schepen, die in het Rekencentrum van dit proefstation zijn berekend. De meeste berekeningen voor deze schepen werden in enkele uren tijds door de computer gemaakt. Enkele maanden geleden was hiervoor zeker nog anderhalve maand rekenwerk no dig. Nu kwamen stabiliteitsberekenin- gen en de algemene gegevens van de twee typen sleepboten zo uit de reken machine te voorschijn.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7