Tegemoetkoming bepleit aan ouders van diep-zwakzinnigen HENSEN FILTER f.1.- RICHARD zaanlandsche LET OP ZEEMAN RUIMT OP THE MAN'S Politie van Velsen legt Urker botter aan ketting Radio-inspectie op de Schelde Sport in IJmond ZEEMAN'S Textielhuis Goede zorg kosi tijd DONDERDAG 25 JANUARI 1962 12 Twee opvarenden van de „Hjalmar Wessel" lastig Politie achtervolgt jongelui in IJmuiden tevergeefs ODIN DONDERDAG VRIJDAG en ZATERDAG verkoop van enkele paren voor extra lage prijzen schoenhandel IJMUIDEN Naadloze nylons 1e keus per paar 1.49 2e paar 2.50 Snel-breiwol 100 grams knotten 1.98 Jaeger wol 100 grams knotten 1.49 Overhemden Weekenders effen kleuren per stuk 5.95 2 stuks 10.00 Damespyjama's 7.95 Herenpyjama's 6.95 Kindertruien Kindervesten Herensokken werk fantasie ankiets 0.98 DIT IS SLECHTS EEN GREEP UIT DE HONDERDEN KOOPJES Bloemstraat 70 en 71 IJmuiden - Telefoon 4235 Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is? IN.V. BEGRAAFPLAATS „WESTERVELD" Het hoofdkantoor van onze vennoot schap te Amsterdam is met ingang van heden verplaatst naar - en samen gevoegd met - ons kantoor op de begraafplaats te Driehuis-Velsen. Nieuw telefoonnummer 02550-8448. NO-IRON JASSCHORTEN een grote keus AA voor een lage D Qfl prijs V«wV NYLON JASSCHORTEN modern - sterk m aa en practisch I EL MM RESTANT it.vkt PAARLAARSTEEG I U genfet meer van Sir Richard. Geen wonder. Sir Richard is anders, beter. U hebt de volledige voldoening van de voortreffelijke Amerikaanse tabakken door de selectieve werking van het unieke Sir Richard Tru-FIo filter; het nieuwe speciaal ontwikkelde filter dat de volle en zuivere tabaks- smaak pas werkelijk tot zijn recht iaat komen. In een adres aan de ministers van Maat schappelijk Werk en van Sociale Zaken en Volksgezondheid vraagt de Federatieve Commissie van de Vereniging van Ouders en Vrienden van Geestelijk Gehandicap ten nog eens de aandacht voor de proble men en vooral de hoge kosten, die de gees telijk onvolwaardigen voor de ouders mee brengen. In de Federatieve Commissie werken samen de verenigingen „Help El kander" (algemeen), „Voor het Zorgen kind" (r.k.) en „Philadelphia" (prot. chr). De ouderverenigingen achten het van het grootste belang dat de zwakzinnige zo goed mogelijk ontwikkeld en aangepast wordt aan de eisen van het economisch en maatschappelijk verkeer. Doel moet zijn dat zoveel mogelijk zwakzinnigen zelf in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Velen diep-zwakzinnigen zullen echter nooit in eigen levensonderhoud kunnen voorzien en hier ligt volgens de ouderver enigingen het grote probleem. De Wet Be perking Verhaal Armenwet van 1961 heeft slechts in beperkte mate verlichting ge bracht. Adressanten achten het onjuist dat de ouders van minderjarige in een inrich ting vertoevende kinderen geen verlich ting hebben gekregen. Voor hen is hier mee ƒ3000 tot ƒ4000 en soms zelfs meer per jaar gemoeid. In het adres wordt er verder op gewe zen dat vooral bij de middengroepen het probleem urgent is en dat de fiscale wet geving (kinderaftrek) te weinig verlich ting biedt. De uitsluiting in de Wet Be perking Verhaal Armenwet van de ver- pleegkosten voor de minderjarige ver pleegden is, aldus adressanten, vooral voor de ouders van deze diep-zwakzinnigen bui tengewoon belastend. Verder wordt ge steld, dat de situatie eveneens onbevre digend is gebleven ten aanzien van de talrijke diep-zwakzinnigen, die ook na het volwassen worden bij de ouders blijven, die dan echter, omdat zij geheel arbeids ongeschikt zijn, volledig voor hen moeten blijven zorgen. Adressanten bepleiten in deze een voorziening buiten het kader van de Armenwet. Ook wordt nog eens gewezen op het nij pend gebrek aan opname-capaciteit. De geneesheer-directeur van „Groot-Schuy- lenburg" te Apeldoorn, neemt als globaal cijfer voor Nederland een aantal van 110.000 zwakzinnigen. Hij komt tot een ge schatte behoefte aan 7500 plaatsen bij een beschikbaar en ingenomen aantal van 6300, een tekort dus van 1200, hetgeen de ouder verenigingen een veel te lage schatting noemen. Bovendien, stellen zij, moet nog rekening worden gehouden met de toekom stige bevolkingsvermeerdering, waarbij ook het aantal zwakzinnigen zal stijgen. De adressanten dringen aan op afschaf fing van iedere inkomens- of vermogensli miet. Zij stellen voor, dat voor de kosten van onderhoud van minderjarige diep- zwakzinnige kinderen, die in een inrich ting zijn opgenomen, de onderhoudsplich tige ouder bijdraagt tot een bedrag gelijk aan een tiende van zijn inkomen tot een maximum van 2000.- per jaar. De overi ge kosten, voorzover deze niet uit eigen in komen van de opgenomene kunnen wor den bestreden, zouden voor rekening van de staat moeten komen. De meerderjari ge diep-zwakzinnige, die niet in een in richting is opgenomen, zou een rente van staatswege moeten ontvangen, waarvan het bedrag en de modaliteiten op gelijk soortige wijze zouden moeten worden be paald als geregeld is in de ministeriële be schikking inzake de blindenrente. De kosten die de ouders van een min derjarige diep-zwakzinnige, die niet in een inrichting is opgenomen, moeten maken en die de kosten voor een normaal kind te boven gaan, zouden van staatswege tot een maximum van 12000 's jaars moeten worden vergoed. Verhaal van de staat zou alleen op de eventuele nalatenschap van de zwakzinnige mogen geschieden. Bij een globale kostenraming komen de ouderver enigingen, uitgaande van 13.500 diep-zwak zinnigen, op 36 miljoen gulden, plus de ren te voor hen, die niet in een inrichting be- hóeven te worden opgenomen. De totale kosten worden getaxeerd op 51 miljoen gulden. Adressanten achten het voor de hand liggend als deze kosten worden ge dekt door een sociale volksverzekering. Zij hebben er echter ook geen bezwaar tegen dat de kosten uit de algemene mid delen worden bestreden. Tenslotte dringen de ouderverenigingen er bij de ministers op aan, op korte termijn een wetsvoorstel in te dienen ter tegemoetkoming aan het door hen bepleite en reeds nu op de ko mende ontwerpbegroting een post op te ne men ter voorziening in de kosten. De Velsense politie heeft woensdag een Urker vissersvaartuig een botter in IJmuiden aan de ketting gelegd, omdat het schip ondeugdelijk is. Er bleek aan boord geen certificaat van deugdelijkheid bij de scheepspapieren aanwezig te zijn. Het vaartuig is niet zeewaardig. Het werd in 1961 gebouwd buiten de scheepvaart inspectie om. In december van het vorige jaar is het in Amsterdam eens een keer gezonken. Toen werd de schipper en de reder te verstaan gegeven, de nodige ver beteringen aan te brengen, doch dit is niet geschied. De poltiei van Velsen heeft het vaartuig daarom gisteren aan de ket ting gelegd. Twee opvarenden van het dinsdag in IJmuiden binnengesleepte vrachtschip „Hjalmar Wessel", waarvan de machine kamer is uitgebrand, hebben het een ho telhouder in IJmuiden woensdag lastig ge maakt. Een van hen was onder invloed van sterke drank. De opvarenden wilden het hotel binnengaan, maar de eigenaar voelde hier niets voor. Toen begonnen de mannen baldadig te worden en sloegen glas in lood ruitjes in. De poltie heeft hen naar het bureau gebracht. Ze moesten de schade betalen en mochten daarna weer aan boord van hun schip gaan. Twee agenten van de surveillancewagen der Velsense politie hebben woensdag avond twee jongelui tevergeefs achter volgd in de straten rond de Lange Nieuw- straat. De knapen reden op een onver lichte bromfiets. De politie sommeerde hen te stoppen, hetgeen zij deden. Zij gooiden echter de bromfiets op straat en namen zelf de benen. Een verder onder zoek wordt ingesteld. Belastingfraude. Het Haagse gerechts hof heeft twee fotohandelaren, een uit Rotterdam en één uit Reewijk, wegens be lastingontduiking veroordeeld tot gevange nisstraffen van twee weken en geldboetes van 21.000,— en 22.800,—. Ieder had ongeveer 44.000,niet opgegeven. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische ministerie van verkeer zal nog dit jaar een stelsel van radio-inspectie op de Schelde invoeren. Het plan voor deze inspectie, een recht streekse radioverbinding tussen zeeposten aan de wal te Antwerpen en te Vlissin- gen en de loodsen aan boord, is reeds enige jaren in studie. De petroleummaatschap- pijen, die raffinaderijen in het Antwerpse hebben, hebben trouwens het invoeren van waarde gesteld voor de regelmatige vaart van de supertankers op Antwerpen. JONGEN AANGEREDEN Een elfjarige jongen die niet goed op lette, is woensdagavond op de Stationweg in IJmuiden-Oost door een personenauto aangereden. De knaap klaagde over pijn in het dijbeen. Per auto van de ongevallen- dienst is hij naar zijn woning overgebracht. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK GEBOREN: J. S., d. v. J. A. Bodenstaff en van B. J, Voortwijs. K. A., d. v. J. de Vries en van E. Hofman. H., z. v. L. Dek ker en van J. H. Tinholt. K., d. v. N. de Maertelaere en van M. A. Minnaert. L. H., d. v. C. J. Bank en A. C. Klaver. C. J. M., d. v. J. M. H. Houben en van C. G. Mul ders, Uitgeest. J. P. H., z. v. G. C. Niesten en van C. J. Sminia. D. J., d. v. B. Tijken en van C. G. Peppelman, J. P., z. v. G. M. Rietman en van M. A. J. Durge. R., z. v. N. Verwer en van G. E. Stegeman. J., d. v. T. C. Veenstra, T. C. en van M. Boontjes. GETROUWD TE BEVERWIJK: P. de Boer en M. Stolp. W. Kruiswijk en M. J. Gerritse. J. A. Tuin en A. M. A. Rieger- mann. OVERLEDEN TE BEVERWIJK: A. E. van Kleef, oud 78 jaar. J. Schunselaar, oud 81 jaar. C. Zonneveld, oud 82 jaar. J. Knegjes, oud 69 jaar. J. C. de Graaf, oud 86 jaar, Schiedam. J. de Munck, oud 62 jaar, Heemskerk. S. M. van Deijk, oud 77 jaar. G. de Jong, oud 78 jaar, Uitgeest. J. Schipper, oud 62 jaar. ONDERTROUWD TE BEVERWIJK: J. G. Loots en A. G. E. Driessen. D. Wolters en A. C. M. Blok. R. Goverts en E. Schweit zer. De Heemskerkse sportvereniging ODIN telt momenteel al 685 leden. Dit betekent sinds 1956 een stijging met achthonderd percent. Atletiek De atletiekvereniging „Suomi", die bin nen afzienbare tijd haar leden wel wat meer zal kunnen vertellen over een nood voorziening voor de op Watervliet verlo ren sintelbaan, blijft niet bij de pakken zitten. Zo is de jaarlijkse zo genoemde Suomi- cross vastgesteld op 18 februari. Voor de ze cross, waaraan telkenjare talrijke be kende atleten uit het land deelnemen, kon tot vorug jaar gebruik worden gemaakt van „De Heerenduinen". Aangezien van het oude parkoers nog maar weinig is overgebleven wegens de aanleg van de nieuwe weg naar Duin- en Zeewijk is ver gunning gevraagd de route te ver leggen naar het einde van de Planeten- weg in IJmuiden. Hier is althans een ge schikt cross-terrein gevonden. Aan de cross zullen ook weer scholieren kunnen deelnemen. Suomi zal haar jaarlijkse ledenverga dering op donderdag, 22 februari houden. Vrijwel vast staat, dat in dit jaar op nieuw een sportuitwisseling tot stand zal komen. De reis zal naar Aulendorf aan het Bodenmeer gaan. Het vertrek is be paald op 3 augustus, de terugkeer op il augustus. In deze periode worden dus wed strijden in Aulendorf gehouden. Bridge In de competitie van de bridgeclub De Jump zijn de leidsters, de dames Kra- mer-Ouwerkerk, deze maal laatste ge worden. Door het eveneens falen van Bakkum, die ditmaal Baart als partner had, bleven de dames aan de top. Snoek wist ook met mevrouw Noortman een goed resultaat te boeken, het echtpaar De Groot werd nu weer eens eerste. Dit paar speelde wel opvallend onregelmatig. In de tweede klasse kwam het echtpaar Hannema nu weer eens aan de leiding door het falen van Mulder-Wonink. Uitslag A-lijn: 1. Echtp. De Groot 55.95 percent; 2. mevrouw Noortman-Snoek 54.76 percent; 3. Tol-Warmerdam 52.98 percent. Totaalstand: 1. ds. Ouwerkerk- Kramer 421.75; 2. mevrouw Brouwer- Snoek 407.54; 3. Tol-Warmerdam 406.40; 4. Bakkum-Schadé 402.79; 5. Mainz-Porck 401.69. Uitslag B-lijn: Noord-zuid: 1. echtpaar Hannema 63.33; 2. Boender-Kramer jr. 50.83; oost-west 1. Drijver-Timmer 60.42; 2. Van den-Burg-Kramer sr. 51.25. Totaal stand: 1. Echtpaar Hannema 446^33; 2. Drijver-Timmer 445.52; 3. Mulder-Wonink 438.37; 4. Van den Burg-Kramer sr. 416.57; 5. Boender-Kramer jr. 406.73. Advertentie Korfbal Neptunus speelt zondag om kwart over twaalf een uitwedstrijd tegen Ooster kwartier 5. De opstelling is als volgt: L. Kramer, N. Bakker, C. Oldenburg, C. Kneppers, A. de Wit, M. Hoogstoeven- beld, J. v. Aken, H. de Weers, J. Wiel- houwer, A. Kerkhoff, T. v. Vuuren, J. Kiewiet. Neptunus 2 speelt uit tegen DSV 2. Dammen Voor de onderlinge DCIJ-competitie is voor de hoofdklasse de partij Leo Bink horstA. W. Beukema gespeeld. Leo, die in uitstekende vorm is, moest nu toch het onderspit delven. Ir. M. Krijgsman verloor op regelmatige wijze van J. van Straten. In de eerste klasse blijft J. de Boer aan kop. De leider won van het nieuwe lid Lourens. Toch zal deze in zijn komende partijen beslist punten veroveren. Daar voor is zijn spel te geoefend. Veteraan D. Ott behaalde een prachtige zege op Jan Koppelman. H. J. Winter won van C. Kaan. v.a. 3.95 v.a. 3.95 RICHARD FILTER BLEND CIGARETTES 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 12